Texels Belang schrijft nota over handhaving Cjrocn 2 TwartsJ~exehm Linkse partijen op markt voor campagne Tesovervoer laatste kwartaal gedaald 'Draagvlak onder bevolking nodig' 'Terrein Kikkertstraat wordt gebruikt als weg' mets Gratis ruit repareren! IJspret door dooi van korte duur tegenwoordigde, is er geen reden op SOW-gemeente en Doopsgezinden beroepen dominees KNRM wacht op uitbetaling voor inzet bij Hunte Kleinkunstfestival Midwinterkeuring Kandidaat-Kamerlid TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER DIO Buurman eist handhaving gemeente DINSDAG 14 JANUARI 2003 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11745 Losse nummers 0.90 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 11.1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag Een paar ons GroenLinks en een pondje SP. Bezoekers van de markt in Den Burg kregen gister ochtend meer waar dan gebruike lijk. Vertegenwoordigers van beide partijen waren aanwezig op de Groeneplaats om campagne te voeren voor de verkiezingen. Bij de stand van GroenLinks waren raadslid Henny Festen en oud-raads- lid Jaap Vlaming actief om folders uit te delen en informatie te verstrekken. Oud-raadslid Klaas Modder (PvdA) kwam even buurten in de stand. Schuin tegenover GroenLinks voer den Albert en Jesse Hoven, March Heijnen en Hennie Elzinga campagne bi) de kraam van de SP. Het gedrag van de voorbijgangers was voorspel baar. Sommigen liepen snel door om maar niet aangesproken te worden, anderen namen een folder mee en er waren ook mensen die een praatje maakten. De SP schreef meteen Annemarie Ellen als vijftigste lid op het eiland in, waardoor de partij nu getalsmatig voldoende leden heeft om een Texelse afdeling te kunnen oprichten. Volgende week willen GroenLinks en de SP opnieuw de markt op. Andere landelijke partijen waren daar gister ochtend niet vertegenwoordigd. De verkiezingen worden volgende week woensdag gehouden. (Foto Jeroen van Hattum) gemeente geen spoedeisend belang in de zaak en moet eerst de beslis sing van de commissie Bezwaar- en Beroepschriften worden afgewacht. Ook is het bewuste ferrein volgens de medewerker van de gemeente eigen lijk een stuk openbare weg en de gemeente kan nu eenmaal niemand verbieden gebruik te maken van de openbare weg. Bestuursrechter Zijp wees de ambte naar vervolgens op de oorspronke lijke vrijstelling. Die spreekt onom wonden over groenvoorziening. Als die daadwerkelijk was aangelegd, had het terrein een doodlopend ka rakter gehad en was er alleen de mogelijkheid tot parkeren geweest. 'U bent het toch met mij eens dat we dan moeilijk van een weg kunnen praten?', vroeg Zijp. Het gebruik van de parkeerplaatsen als weg is vol gens haar dan ook wel degelijk in strijd met het bestemmingsplan. De rechter neemt woensdagmiddag een beslissing. De SOW-Waddengemeente Texel heeft mevrouw Petra Barnard (52) uit Amsterdam beroepen als nieuwe dominee. De Doopsge zinde Gemeente krijgt ook een nieuwe dominee. Mevrouw Carla Duinkerken-Visser (43) heeft gis teravond het beroep aangenomen. Leden van de SOW-Wadden- gemeente hebben zich afgelopen vrijdag tijdens een bijeenkomst over wegend positief uitgelaten over het beroepen van Barnard. Dat meldt Erik van der Spek van de SOW-Wadden gemeente desgevraagd. Barnard moet de gemeente officieel nog laten weten of zij het aanneemt. In de re gel wordt een beroep nooit gewei gerd. De SOW-Waddengemeente wordt haar eerste gemeente. Barnard heeft recent een studie Theologie afgerond in Amsterdam. Ze werkt momenteel bij SOW-kerken in het centrum van de hoofdstad. Op Texel heeft ze in middels twee keer gepreekt, één.keer in Oosterend en één keer in De Cocksdorp. De beroepencommissie van de SOW-gemeente voerde van tevoren gesprekken met haar. Van Lees verder pagina 5 De KNRM moet nog steeds wor den uitbetaald voor het instand houden van een verbinding met de eind 2001 gestrande Hunte. Op verzoek van berger Smit Tak on derhield de KNRM toen een week een verbinding met het wipper toestel, zodat het gestrande schip ook bij hoogwater bereikbaar bleef. Secretaris Willem Grisnigt van de KNRM op Texel vermoedt dat Smit Tak en de verzekeraar van de Hunte er onderling nog niet uit zien wie voor welke kosten opdraait. 'Tot die tijd zal Smit Tak waarschijnlijk ook nog met uitbetalen. Maar ik ga er vanuit dat het allemaal wel goed komt.' De Hunte ligt aan de ketting. Een woord voerder van Smit Tak liet eerder we ten dat er beslag is gelegd op het schip en dat een curator bezig is de financiële problemen op te lossen. Hoeveel geld de KNRM tegoed heeft, wil Grisnigt niet zeggen. De reddings maatschappij sprak kort na de stranding een vast bedrag af met de berger voor het instandhouden van de verbinding. Vrijwilligers waren daarvoor een week lang dag en nacht paraat. Volgens Grisnigt komt het geld in principe in de grote pot van de reddingsmaatschappij. Aannemer Werner Dros, die na de stranding ook veel werk verrichtte rond de Hunte, zegt desgevraagd dat Smit Tak hem inmiddels heeft uitbetaald. 'Dat is goed gegaan. We staan nu zelfs bij hun in het boek voor als er weer een schip strandt.' Jaap Groen van KNRM benadrukt dat de betaling alleen geldt voor de lijnverbinding. 'En niet voor het van boord halen van de bemanning met De Zalm, Het redden van mensenle vens kost geen dubbeltje.' 'Ik ben blij dat ik niet in de schoenen van de jury sta', verzuchtte een be zoeker van het Amsterdam Klein kunstfestival, dat in theater Klif 12 werd gehouden. Maar ondanks dat de jury zaterdag na afloop van de laatste voorstelling anderhalf uur no dig had om te bepalen wie van de twaalf deelnemers naar de halve fi nale mochten doorgaan, verklaarde juryvoorzitter Lars Boom niet voor moeilijke keuzes te hebben gestaan. Pagina 2 'Het is een wonder dat ondanks de problemen waarmee de schapen fokkers worden geconfronteerd ze toch nog zo'n goede midwinter- keunng hebben weten te organise ren.' Jurylid Vaessen uit Limburg stak zijn bewondering voor de prestatie van de Texelse fokkerij zaterdag in manege Akenburg niet onder stoelen of banken. Pagina 5 Op de scholengemeenschap in Den Burg had hij al uitgesproken stand punten, voor de komende verkiezin gen staat oud-Texelaar Arthur El zinga op de 24ste plaats van de kandidatenlijst van de SR Pagina 5 (Advertentie) Of er een verband bestaat met de kwakkelende economie staat niet vast, maar cijfers van Teso over het laatste kwartaal wijzen op een da lende tendens. Het aantal perso nen en auto's dat Teso in de laat ste drie maanden van 2002 heeft vervoerd is minder ten opzichte van oktober, november en decem ber van het jaar ervoor. Ook het aantal overgezette rijwielen en vrachtauto's en het aantal strek kende meters namen af. Het boekjaar van de veerdienst loopt van 1 april tot 1 april, dus een jaar overzicht is nog niet beschikbaar. Maar ook uit de cijfers over de maan den april tot en met december van 2002 valt wel het een en ander op te maken. Het aantal overgezette per sonen bleef in die periode met -0,05 procent nagenoeg stabiel. Mei en september waren de maanden van groei (beide ruim10 procent), in apnl, juni, oktober daalde het vervoer (tus sen 5 en 6 procent) en in december was er een afname van 2,67 procent. Het aantal vervoerde personen wagens nam de afgelopen 9 maan den toe met 1,5 procent, waarbij mei met 15,36 procent extra een uitschie ter vormde. Apnl, juni, oktober en de cember waren de mindere maanden. De mooie maand september lokte bijna 60 procent meer fietsers naar het eiland, terwijl er in de regen- en stormachtige maand in oktober bijna 31 procent minder fietsers werden overgezet. In totaal groeide het ver voer van rijwielen de laatste 9 maan den met ruim 4 procent. Het aantal vrachtwagens en auto's met cara vans en aanhangers groeide in die periode met 1,53 procent, met een toename van 15,9 procent in septem ber. Ook mei en augustus waren groeimaanden. In november daalde deze categorie met 4,73 procent en in december met 7,54 procent. Het vervoer in meters nam in 9 maanden toe met 1,58 procent, waarbij de groei- en dalingspercentages per maand ongeveer synchroon lopen met de hiervoor genoemde catego rie. Teso kijkt gespannen uit naar de cijfers van de maand januari. 'Dan zal blijken of de sombere geluiden hun weerslag hebben op het reisgedrag van de mensen', aldus woordvoerder Jan Bloem, die laat doorschemeren dat de eerste signalen niet al te opti mistisch zijn. (jnn "Zmarvjixth I* bé ktrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Zie onze adv. op pag. 3 Het gemeentebestuur moet prio riteiten stellen en kiezen op welk gebied handhaving het hardst no dig is', 'handhaving moet worden gedragen door de bevolking' en handhaving moet herkenbaar en voorspelbaar zijn voor burgers en bedrijven'. Het zijn enkele van de belangrijkste stellingen in het discussiestuk Handhavingspro- gramma Texel, dat de afgelopen maanden is opgesteld door Texels Belang. De kiesvereniging wil met de nota een bijdrage leveren aan de totstandkoming van nieuw be leid voor handhaving op het eiland. Handhavingsprogramma Texel komt net uit de lucht vallen. In oktober diende Texelse Belang een motie in voor een specifiek op de Texelse si tuatie toegeschreven wijze om de naleving van regels te controleren. Texel is aars en dat geldt ook voor nandhaven', voerde fractievoorzitter Piet Standaart destijds aan ter verde diging. Als voorbeeld haalde hij aan dat de landelijke aanlijnplicht voor ionden op Texel nauwelijks wordt nageleefd en dat de meeste Texelaars het niet erg vinden dat daarvoor ook geen bekeuringen wor den uitgedeeld, terwijl het fietsen onder licht wél als storend wordt srvaren en beboet, waar die regel in Amsterdam aan de lopende band rvordt overtreden. 'Al |e situaties gaat nandhaven waarvoor de Texelaars jeen begrip hebben, dan werkt dat niet', concludeerde hij daarom. De notie haalde het niet en zorgde zelfs voor ergernis, onder meer bij burge meester Geldorp, die vaststelde dat de gemeenteraad al in 1997 de 'ka ders' heeft vastgesteld en dat het ollege op basis daarvan z'n landhavingstaak uitvoert, i/olgens Standaart zou het best kun- en dat hij het voorstel niet goed neeft toegelicht. 'Iets op eenvoudige wijze uitleggen is niet mijn sterkste Kant', geeft hij toe. Ook het nieuwe apport is geen stilistisch hoog- itandje, maar wat Texels Belang pre cies wil is vrij duidelijk. Dat is mede te danken aan de hulp die Standaart en de zijnen kregen van het landelijke Projectbureau Handhaving, onder deel van het ministerie van Justitie. De opzet van het stuk is dezelfde als die van een nota die de gemeente i/enray heeft geschreven, al is de in- oud totaal anders. Er zijn enkele hoofdlijnen te ontdek- ;en in Handhavingsprogramma Texel. Misschien wel de belangrijkste is de :org die de gemeente heeft om draagvlak' te creëren. Als het nale ven van regels niet nodig wordt ge vonden door de bevolking, wordt ook de controle een moeilijke zaak. Om die reden wil Texels Belang al in een vroeg stadium 'het maatschappelijk middenveld' betrekken in de discus sie welke prioriteiten moeten worden gesteld. Standaart' 'Je moet heel goed uitleggen waarom je handhaaft en hoe je dat doet en hoe vaak. We zouden graag iedere Texelaar laten meepraten, maar dat gaat nu een maal niet. Daarom willen we de ver tegenwoordigers van de diverse sec toren hun mening vragen. Als je organisaties als TVO, TVL en de WLTO vraagt, kun je alle wensen ook vrij goed nagaan.' Dat er moet worden gesproken over prioriteiten is zonneklaar, volgens Texels Belang. De gemeente heeft nu eenmaal niet voldoende capaciteit om op alle terreinen even nauwgezet te controleren. 'De beleidsvelden waar de grootste risico's liggen heb ben prioriteit. Om die risico's in te kunnen schatten, moet een risico analyse gemaakt worden op basis van het ontwikkelde beleids instrument van het expertisecentrum rechtshandhaving van het ministerie van Justitie', staat in het rapport. Cri teria om die prioriteiten vast te stel len zijn de fysieke veiligheid, sociale kwaliteit, financiële en economische gevolgen, natuur en milieu, volksge zondheid en het bestuurlijk imago. Daarbij tellen fysieke veiligheid en sociale kwaliteit zwaarder dan de andere criteria. Hoewel een risicoanalyse voor Texel nog gemaakt moet worden, geeft Texels Belang al een voorzetje. Hoge prioriteit genieten bijvoorbeeld milieuvergunningen en bouw- en woningtoezicht (inclusief brand veiligheid), gemiddelde prioriteit geldt voor overlast en vandalisme en be stemmingsplannen en lage prioriteit voor openluchtrecreatie en belastin gen. In de praktijk betekent dit dat naleving van de regels in de eerste categorie goed moet worden gecon troleerd en overtredingen flink moe ten worden aangepakt, terwijl hand haven in de laatste categorie alleen gebeurt als er al een 'vermoeden van regelovertreding' bestaat. In het laat ste geval wordt ook eerst een schrif telijke waarschuwing uitgedeeld en volgt pas na een jaar een hercontrole. Standaart: 'Sancties moet je pas op leggen na hercontrole. Je moet men sen de gelegenheid geven hun zaak jes op te lossen.' Standaart wijst erop dat de uitvoering van de handhaving een verantwoordelijkheid blijft van het college. 'De raad bestuurt op hoofd lijnen. Ze geeft de prioriteiten aan en stelt het budget vast. Dat gebeurt ieder jaar opnieuw en wordt opgeno men in de programmabegroting.' Het stuk van Texels Belang komt waarschijnlijk voor het eerst ter sprake tijdens een extra commissie vergadering in februari. Bij die gele genheid verzorgt directeur-generaal mr. dr. Jacco Boek van het ministe rie van Justitie een presentatie over de visie van de landelijke overheid op handhaving. Eerder al, in de vergade ring van de commissie Grondgebied van 20 januari, komt de door de ge meente geschreven Uitvoerings notitie handhaving 2003 aan de orde. Hoewel de stukken over hetzelfde onderwerp gaan, vindt Standaart dat ze elkaar niet bijten. 'De gemeente gaat meer in op de uitvoering, wij hebben het vooral over de vorming van beleid. Ik denk dat het goed is beide stukken na de discussie uitein delijk in elkaar te schuiven, zodat je tot één nota komt.' en groenvoorziening mocht realise ren. De parkeerplaatsen kwamen er, maar de groenvoorziening is nooit aangelegd. Daardoor heeft het terrein een open karakter en wordt het al geruime tijd als weg gebruikt. Vooral Zuidema rijdt volgens De Bloois - die de woning naast het terrein bewoont - geregeld met voertuigen over de parkeerplaatsen. Ondanks herhaaldelijke verzoeken heeft het college onlangs nog besloten niet op te treden tegen dergelijk gebruik van het terrein. Het tegen dit besluit inge diende bezwaarschrift dient 29 ja- nuan voor de commissie Bezwaar- en Beroepschriften. Volgens de juridisch medewerker die de gemeente gisteren in Alkmaar ver- te treden tegen het gebruik van het in de loop van de morgen snel bro- terrein. Aan bestuursrechter Zijp pro- zer werd. De schaatsers werden aan het eind van de ijspiste van nabij ga degeslagen door enkele Schotse Hooglanders. fFoioGenrdTimmifmin) De gemeente Texel moet met on middellijke ingang handhavend optreden tegen het misbruik van een stuk grond aan de Kikkert straat in De Cocksdorp, gelegen tussen de percelen 60 en 62. Aan het gedogen van verkeersstromen, zoals nu al jaren plaatsvindt, moet een einde komen. Dat eiste buur man W. de Bloois maandag voor de bestuursrechter in Alkmaar. Op het bewuste terrein, eigendom van de familie Zuidema, ligt de be stemming wonen. Het college van burgemeester en wethouders gaf in 1990 een vrijstelling af, waardoor Zuidema er enkele parkeerplaatsen Ondanks de invallende dooi werd er zaterdag nog flink geschaatst op het eiland Zoals hier op het Vlak bij Den Hoorn, waar de ijslaag na het draaien van de wind in zuidwestelijke richting beerde hij uit te leggen dat het ver zoek van De Bloois moet worden af gewezen. Zo is er volgens de

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1