Bouwen bij vakantiehuisje moeilijker door nieuwe wet Toekomst AVO Noorderbuurt vanaf eind juni ongewis 'Prins Hendrik' krijgt er 10 bungalows bij Cjrocn Jexels in het harL, Big Brother kijkt mee in discotheek 'Amber' Sluiting formeel niet aan orde Ondernemers uit Huizen pachten disco Nieuwe Toekomst Regelingen aangescherpt in Woningwet Zo verrassend dichtbij... Gemeente krijgt gelijk in zake Kikkertstraat Hoornders geven mening over woningbouw Springlevend 50 jaar GVO College wil mast snel weg hebben Hunte verkocht aan Syrische onderneming TEXELSE^COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11746 TEXELSE VRIJDAG 17 JANUARI 2003 COURANT Verschijnt dinsdag en vnjdag Of en wanneer hij dichtgaat, is on duidelijk. Duidelijk is wel dat de toekomst van aanvullende opvang voor asielzoekers Noorderbuurt in Oosterend ongewis is. Het Cen traal Opvangorgaan voor Asiel zoekers (COA) wil binnen afzien bare tijd al haar aanvullende opvangplaatsen (AVO's) sluiten, omdat het aantal asielzoekers dat naar Nederland komt sterk af neemt. Het COA wil Noorderbuurt in ieder geval tot eind juni in stand houden. Eind vorig jaar werd daarvoor een nieuw contract van een half jaar af- I gesloten met Noorderbuurt, aldus Ton Blommers. Berichten dat het I centrum daarna dicht gaat, kan hij I nog niet bevestigen. 'Als het zover is, I wordt daarover eerst de gemeente I geïnformeerd.' Formeel is sluiting op I dit moment niet aan de orde. JHet COA is bezig met het afstoten I van haar aanvullende AVO's, omdat r het aantal asielzoekers dat Nederland I binnenkomt, snel aan het afnemen is. I Ook worden meer uitgeprocedeerde asielzoekers het land uitgezet. In 12002 vroegen volgens gegevens van I de Immigratie- en Naturalisatiedienst |(IND) 18.667 mensen asiel aan in Nederland. In 2001 deden 32.579 mensen dat en in 2000 waren het er nog 43.895. Daarbij werden in 2002 21.255 uitgeprocedeerde asiel zoekers het land uitgezet, terwijl dat in 2001 nog bij 16.023 mensen ge beurde. Volgens Blommers, verant woordelijk voor aanvullende opvang plaatsen in een deel van Noord-Holland, is in de provincie al zo'n vijftig procent van de AVO's af gestoten. De bewoners worden on dergebracht in reguliere asielzoekers centra. De gemeente nam gisteren contact op met het COA over de toekomst van Noorderbuurt Een woordvoerder bevestigt dat de bewoners er in ieder geval tot en met juni kunnen blijven. 'Het vorige contract eindigde in de cember en dat is met nog eens een half jaar verlengd. Maar het COA wil alle aanvullende opvang op termijn sluiten.' Het is al enige tijd gebruike lijk bij het orgaan om contracten daarom met slechts een half jaar te verlengen, aldus Blommers. Op Noorderbuurt wonen ongeveer honderd mensen. Voor onder meer de Redmer IJskaschool in De Waal zou een sluiting consequenties heb ben, omdat kinderen van de AVO er les volgen. Volgens de woordvoerder van de gemeente kunnen ze door het verlengen van het contract dit schooljaar in ieder geval afmaken. Het kampeergedeelte van hotel restaurant-bungalowpark Prins Hendrik aan de Stuifweg bij Oosterend verdwijnt om plaats te maken voor tien luxe zomerhuizen. Het college werkt mee aan de ar tikel 19-procedure die daarvoor nodig is en gaat tevens akkoord met de bouw van een dienst woning en serre bij het restaurant. Het oudste gedeelte van het hotel zal worden gesloopt, evenals drie blokhutten en een toiletgebouwtje op het op te heffen kampeer gedeelte. Initiatiefnemer/eigenaar Kees Polder man weet met wanneer de bouw zal beginnen omdat niet is te zeggen hoeveel tijd is gemoeid met de pro cedure en het verkrijgen van de bouwvergunning. Als de tien huizen klaar zijn, telt het bungalowpark er in totaal 47, waarmee 235 slaapplaat- sen zijn gemoeid. Na de aanpassing van het hotelgedeelte zullen daar De gemeente hoeft niet handha vend op te treden tegen misbruik van een stuk grond aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp, gelegen tussen de percelen 60 en 62. Dit heeft bestuursrechter Zijp woensdag besloten. Kikkertstraat- bewoner W. de Bloois had maan dag geëist dat er een einde zou komen aan het gedogen van verkeersstromen, zoals nu al jaren plaatsvindt. Op het bewuste terrein ligt de be stemming wonen. Het college van burgemeester en wethouders van Inwoners van Den Hoorn hebben binnenkort gelegenheid om zich uit te spreken over de toekomstige woningbouw in hun dorp. In sa menwerking met de dorps commissie zal de gemeente een enquête houden om te peilen of men nieuwe woningen wil en zo ja op welke plek. Volgens het provinciale streekplan heeft Den Hoorn recht op 19 wonin gen erbij. Als men daarvan gebruik wil Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De ruwbouw van het uitgaansgedeelte van De Nieuwe Toekomst is grotendeels voltooid. (Foto Genre] Timmerman) acht kamers zijn met 16 slaapplaat sen. Het hele bedrijf zal straks dus 251 slaapplaatsen tellen; thans zijn het er 256. Voor Polderman was het handhaven van het 45 slaapplaatsen tellende kampeergedeelte weinig aantrekke lijk. Ondanks de geringe omvang moet het voldoen aan de heden daagse eisen die aan grote campings worden gesteld, waardoor het met met een behoorlijk rendement kan worden geëxploiteerd. Bovendien past de camping slecht in de totale bedrijfsvoering. Het verdwijnen van kampeerplaatsen ten gunste van luxe zomerhuizen ligt gevoelig, maar in dit geval kan het college de omzetting billijken en heeft daarom met geaar zeld om de vereiste procedure te star ten. Op de website www.texelsecou- rant.nl kan de lezer zich uitspreken over de wenselijkheid van dit college- besluit. Amber wordt de naam van de dis cotheek in De Nieuwe Toekomst in De Koog. Het is de bedoeling dat de disco uiterlijk 1 mei wordt geo pend, vertelt Arie Mauritz uit Hui zen, samen met plaatsgenoot Henk Doorn eigenaar van de exploitatiemaatschappij die de dis cotheek en het daaraan gekop pelde grand-café gaat pachten. Mare Mauritz, de broer van de mede-eigenaar, wordt bedrijfslei der van beide zaken. Tijs Blom, eigenaar van De Nieuwe Toekomst, is al enige tijd het onder werp van speculaties. Berichten over het in problemen geraakte kasteel project in Almere. dat inmiddels door de Rabobank is overgenomen, wakkerden de geruchtenstroom aan. Al eerder liet de projectontwikkelaar weten dat het kasteel met van invloed is op de voortgang van het plan in De Koog. 'Die twee projecten staan ge heel los van elkaar', vertelde Blom gisteren, nadat hij~een kijkje had ge nomen in De Koog, waar de werk zaamheden volgens architect Jan Visser als gevolg van de feestdagen en de vorst enige tijd hebben stilge legen. Blom: 'En er waren wat strub belingen, die even wat aandacht no dig hadden. Dat is opgelost.' Er moet nog veel werk worden verzet. De ruw bouw van het pand is weliswaar zo goed als voltooid, het installatiewerk moet nog voor een groot deel worden uitgevoerd, evenals de inrichting en de beveiliging. Blom verwacht dat het niet helemaal zal lukken om de dis cotheek, het grand-café, de twee res taurants en de shoarmazaak die on derdeel uit maken van het complex allemaal voor aanvang van het sei zoen op te leveren. Veiligheid 'Maar op 1 mei moeten we open zijn, want dan is het seizoen echt begon nen', vertelt Arie Mauritz, die samen met zijn compagnon en broer al druk bezig is met de voorbereidingen. 'We hebben een gesprek gehad met on der anderen de burgemeester van Texel en de brandweercommandant. Dat contact is heel goed verlopen We praten over een zaak waar dui zenden mensen in kunnen. Veiligheid staat voorop en daarom steken we in dat aspect heel veel tijd en energie. Er komt een controlesysteem, waar bij we precies weten hoeveel mensen en wie er in pand zijn. Het is een voor horecabegrippen tamelijk innovatief systeem. In verband met de veilig heid en de sfeer mogen er niet teveel mensen binnen zijn.' Om calamiteiten tegen te gaan, komen er op verschil lende plekken in het pand camera's, waarbij vanuit één controlekamer de hele zaak is te overzien. Kubistisch Ook bij de inrichting worden kosten noch moeite gespaard. Voor de vormgeving is het Belgische interieur- bedrijf Integra ingehuurd. 'Een gere nommeerd bedrijf dat toonaange vende discotheken in landen als België, Spanje, Italië en zelfs Rusland heeft ingericht. De stijl wordt wat kubistisch, heel vrolijk en gezellig, geen techno- of housetoestanden.' Texel gaf in 1990 een vrijstelling af, waardoor Cocksdorper Hans Zuidema op het terrein enkele par keerplaatsen en een groen voorziening mocht realiseren. De par keerplaatsen kwamen er, maar de groenvoorziening is nooit aangelegd Daardoor heeft het terrein een open karakter en wordt het al geruime tijd als weg gebruikt. Vooral Zuidema rijdt volgens de naast het terrein wonende De Bloois regel matig met voertuigen over de par keerplaatsen. Ondanks herhaalde verzoeken heeft het college van b en w onlangs nog besloten niet op te treden tegen dergelijk gebruik van het terrein. Het tegen dit besluit inge diende bezwaarschrift wordt 29 ja nuari door de gemeentelijke commis sie Bezwaar- en Beroepschriften behandeld. maken, moet er voor 2005 een be stemmingsplan komen, omdat in dat jaar het streekplan zijn geldigheid verliest. Zo'n plan ('t Zouteland) is tien jaar geleden al eens gemaakt, maar het is nooit van kracht gewor den. Er moet dus een nieuw plan komen, maar volgens de jongste op vattingen over actieve burger participatie wil het college eerst de bewoners polsen. Wat betreft de locatie van de nieuw bouw is er maar weinig keus in Den Hoorn. Door de monumentale status van het dorp en de hoge waarde van het omringende landschap is het Zouteland waarschijnlijk de enige plek waar nieuwbouw denkbaar is. Een carport, schuurtje, bijkeuken of overkapping plaatsen bij een vakantiehuisje wordt moeilijker. Dat is het gevolg van veranderin gen in de Woningwet die per 1 ja nuari van kracht zijn geworden. Voor aan- en uitbouw bij een recreatiewoning of woonwagen moet volgens de wet voortaan per definitie een bouwvergunning wor den aangevraagd. Eigenaren van een vakantiewoning hoefden tot en met vorig jaar geen vergunning aan te vragen als ze een carport wilden bouwen. Voor bijvoor beeld schuurtjes bestond een gedoogbeleid bij de gemeente. Het mocht formeel met, maar bijgebou wen met een oppervlakte van maxi maal vijf a zes meter werden getole reerd, aldus een woordvoerder. Voorwaarde was wel dat ze minimaal vijf meter binnen de perceelgrens stonden. Voor het plaatsen moet nu wel een bouwvergunning worden aangevraagd 'De recreatiesector zal er waarschijnlijk met blij mee zijn. Ze moeten nu kunnen bewijzen dat een bouwwerk dat voor 1 januari 2003 als vergunmngsvrij bouwwerk mocht worden gebouwd ook vóór 1 januari is gebouwd.' In de nieuwe Woningwet wordt een onderscheid gemaakt tussen huizen die permanent worden bewoond en tijdelijke bouwwerken of niet-perma- nent bewoonde huizen. Voor perma nent bewoonde huizen geldt voortaan dat voorheen meldings- plichtige verbouwingen worden op gedeeld in bouwvergunningvrije wer ken of werken waarvoor een lichte bouwvergunning moet worden aan gevraagd. De meldingsplicht is afge schaft. Vakantiewoningen en woon wagens zijn buiten die regeling gelaten. Met het verzwaren van pro cedures voor die verblijven wil het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) illegale bewoning tegen gaan. 'Het gaat immers met voor mets om recreatief en tijdelijk gebruik of een verplaatsbaar bouwwerk. (Verjbouwen zonder bouwvergunning zou ongemerkt langdurig en perma nent gebruik en dus illegale bewoning in de hand kunnen werken', aldus VROM in een publicatie over de ver anderde regels. Voor de aan- en uit bouwen die bij een permanent be woond huis vergunmngsvrij zijn, moet bij een vakantiewoning de lichte bouwvergunning worden aange vraagd. De gemeente moet binnen zes weken uitsluitsel geven over de bouwaanvraag. Voor bouw- aanvragen bij een tweede woning moet de gemeente volgens de woordvoerder goed bekijken wat de bestemming van de woning is. 'Een tweede woning mag worden gebruikt voor recreatieve doeleinden en valt daardoor niet onder de woningen waarbij vergunningvrije bouwwerken mogen worden gebouwd.' Hij wijst erop dat bij een huis maximaal der tig vierkante meter aan overkapping mag zijn. 'Het kan dus niet zo zijn dat als er al twintig vierkante meter staat, dat er nog eens dertig vierkante me ter bij zou mogen komen. Dat zou rechtsongelijk zijn naar een buurman die bijvoorbeeld nog niks had staan.' Bouwen Bouwvergunningvrij bouwen gaat op voor kleine bouwwerken als afschei dingen tussen balkons of dakterras sen, zonweringen, rolluiken en di verse werken aan de achterzijde van een huis, zoals dakkapellen en aan- en bijgebouwen of gevel veranderingen. VROM heeft diverse eisen opgesteld, zodat mensen zelf kunnen bekijken of ze daaraan vol doen. Een aan- of uitbouw mag nooit hoger zijn dan één bouwlaag en hij moet op de begane grond staan. Een dakkapel mag met hoger dan ander halve meter worden. Op internet heeft het ministerie een website ge opend, waarop de regels precies worden omschreven. Losse nummers 0,90 Zelf vindt Gerard Witte uit Den Burg het feit dat hij precies zeventig jaar lid is van de vakbond geen prestatie en zeker geen reden om in de krant te komen. 'Ik heb gewoon mijn lidmaat schap niet opgezegd. De contributie wordt automatisch van mijn bankre kening afgeschreven, dat merk ik dus niet. Zoveel heb ik er niet voor ge daan.' Pagina 7 De discotheek, die bestaat uit twee verdiepingen, wordt gekoppeld aan het grand-café. 'Je kunt van de ene in de andere zaak komen. In een disco kun je elkaar soms nauwelijks verstaan en dan is het wel prettig als je in het wat rustigere café even kunt bijpraten.' Arie Mauritz laat weten dat hij de no dige ervaring heeft opgedaan in de horeca, evenals Henk Doorn, die on der meer een club in Amsterdam heeft gehad. Mare Mauritz heeft meerdere horecazaken gerund. 'De beslotenheid van het eiland trekt ons aan. Een heel ander publiek dan bij voorbeeld in Amsterdam. Natuurlijk mikken we in de zomer op de uitgaansjeugd, maar ook nadrukke lijk op een ander soort publiek. Bui ten het seizoen willen we ook theater voorstellingen houden en dansavonden, zodat het voor een breder publiek aantrekkelijk wordt.' Het restaurant in het complex worden gepacht door de uitbaters van het nabijgelegen restaurant De Zandlo per, terwijl de shoarmazaak zal wor den gerund door de exploitant van de oude shoarmazaak. Een lichte bouwvergunning moet worden aangevraagd voor bouwwer ken die net iets te omvangnjk zijn om zonder vergunning te worden uitge voerd, maar waarvoor het aanvragen van een reguliere bouwvergunning weer een stap te ver is. Dan gaat het volgens VROM onder meer om dak kapellen en bijgebouwen die aan de voorkant van een huis komen of gevelveranderingen aan de voorzijde. Lees verder pagina 5 De antennemast van 02 (vroeger Telfort) aan de Langeveldstraat in De Cock6dorp had volgens de tij delijke bouwvergunning op 1 ja nuari weg moeten zijn, maar staat er nog steeds. Reden is dat de bij de vuurtoren op te richten mast van C2000 (waar ook 02 zijn anten nes in mag bevestigen) nog niet is geplaatst. Het college wil echter druk op de ketel houden en overweegt stappen tegen 02 om snelle afbraak van de mast aan de Langeveldstraat af te dwingen. ITO-C2000 (het bureau dat de mastenbouw regelt voor het ministe rie van Binnenlandse Zaken) liet ons desgevraagd weten dat de bouw van de mast bij de vuurtoren tussen 9 en 15 februari begint. Tegelijk worden ook de twee andere C2000-masten op Texel (aan de Nikadel in De Koog en bij de IJsdijk in Oudeschild) opge trokken. Het hele werk zal vijftien tot zestien weken duren. Oosterend is in vele opzichten een bijzonder dorp, ook op sportief ge bied. Precies vijftig jaar geleden werd het initiatief genomen voor een eigen gymvereniging, eerst nog als afdeling van de voetbalclub, later werd het een zelfstandige club. Gymvereniging Oosterend (GVO) is anno 2003 een vitale vereniging met 120 merendeels jonge leden, die niet schromen een arabier, flikflak, salto of spagaat te maken. Zaterdag 25 januari wordt het jubileum gevierd in de Bijenkorf. Pagina 8 De Hunte is verkocht aan een scheepvaartmaatschappij in Syrië. Het is de bedoeling dat het schip weer gaat varen op de Middel landse Zee. Dat zegt scheeps makelaar Dick van der Kamp uit Hellevoetsluis desgevraagd. De Hunte blijkt op 14 november openbaar te zijn geveild. Dat beves tigt een woordvoerder van scheeps werf Vlaardingen-Oost, waar de Hunte naar toe werd gesleept nadat hij begin vorig jaar was vlotgetrokken bij paal 22. Het schip lag daar tot aan de veiling langs de kade. 'We zijn blij dat hij weg is, want hij nam een hoop ruimte in beslag.' Van der Kamp kocht het schip tijdens de veiling en verkocht het daarna door aan de Syrische onderneming. Volgens de scheepsmakelaar ligt het momenteel ergens langs een kade in Ridderkerk. In hoeverre de Hunte klaar is om nog te kunnen varen en of ze nog aan de ketting ligt, bleek gisteren niet te achterhalen. Van der Kamp houdt zich erover op de vlakte. Een woordvoerder van bergingsbedrijf SmitTak zei op 30 december dat het schip in Rotterdam aan de ketting lag. Nogmaals ge vraagd meldt hij dat die informatie op dat moment klopte. Waar het schip zich nu bevindt, kan hij niet zeggen. De afhandeling van alle gemaakte kosten is vooralsnog een kluif voor juristen. 'Dat is een moeilijke zaak. Dat moet allemaal worden uitgeplo zen Dat zijn trage processen die ge rust twee jaar of langer kunnen duren. Maar zodra wij de bankgarantie bin nen hebben, mag het schip worden verkocht (Advertentie) Ljntm ^mtrt- Trxrli It btt bert. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) WESTERWERF 2-UITGEEST (NH) - naast Bob's PartyPalace - tel. 0251-319101 info@tonscholten.nl www.tonscholten.nl BEZORGING DOOR HEEL NEDERLAND

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1