Kokkelvissers trekken mstreden gebieden in 3V Belang van tips voor krant groter dan ooit Ben Beumkes had zijn hart op zee liggen Hiervoor tekenden we bezwaar aan' j^JU1EN66RSTEn^EvRL5 U ZEGT /Ik WEET HET NIET?" DRrt ZEGGEN 0 KUNT LIHK6 STEntlEN, oFREcrn^iEmEr/u kunt ook z rum drokkêit 1 nrrr don ZULLEN W<3 HRNDHRVE.N li! -- .TEXELSE Matig seizoen Politiek bij Radio Texel COURANT ftcfioon Stemadvies? Redactie doet oproep aan lezers Meer parkeerruimte bij Wittekruislaan Bouwen Snelheidscontrole Nieuwe dijkgraaf bezoekt Texel Hoogheemraadschap zoekt bestuurders Vragen Herinneringen aan Watersnoodramp VRIJDAG 17 JANUARI 2003 brie kokkelschepen zijn woensdag Begonnen met het vissen op lokkels op het Posthuiswad onder Vlieland. Dat betekent een strop loor het NIOZ, dat tegelijk met zo'n ■en natuurorganisatie bij de Raad Jan State had geprobeerd het Jokkelvissen in de tijdelijk geslo- en gebieden in de Waddenzee (de jogeheten 5-procentsgebieden) pgen te gaan. ókkelvissers mogen van het minis- irie van Landbouw, Natuurbeheer In Visseri) (LNV) tot 31 januari in de ydelijk gesloten gebieden vissen. De ebieden zijn sinds 1999 gesloten Joor schelpdiervisserij om de ïosselzaadval te bevorderen. In ruil oor verlaging van de vangstquota erleende staatssecretaris Odink de okkelvisserij in oktober eenmalig jestemming de 5-procentsgebieden te gaan. Het NIOZ en anderen te enden daartegen bezwaren aan, die oor de Raad van State ongegrond ierden verklaard. ie stichting Wilde Kokkels, een roep jongeren en wetenschappers ie een einde wil aan mechanische chelpdiervissenj, meldde gisteren at de kokkelschepen OD4, Y172 en IA24 woensdagochtend zijn begon- en met vissen op het Posthuiswad. ecretaris Jaap Holstein van de 'roducentenorganisatie voor de okkelvisserij heeft dat bevestigd, nderzoeker en kanoeten- eskundige Theums Piersma van het I0Z reageerde geschokt. 'Hiervoor Het afgelopen jaar is tegenvallend verlopen voor kokkelvissers. Dat heeft de Producentenorganisatie voor de Kokkelvisserij gisteren la ten weten. In totaal werd in 2002 ongeveer 1170 ton kokkelvlees opgevist, volgens secretaris Jaap Holstein van de Producenten organisatie Tegenvallende groei van kokkels, zelfopgelegde beperkingen en schelpdiertoxme waren volgens de sector de oorzaken. Vanaf eind au gustus tot eind november waren 'delen van de Waddenzee afgeslo ten vanwege te hoge concentra ties algen die de vergiftiging bij schelpdieren veroorzaakten. Vanaf eind september werd volgens de Producentenorganisatie niet meer gevist in diepere delen van de Waddenzee, op de kokkelbanken ten zuiden van Schiermonnikoog en enkele verspreid gelegen ban ken, nadat afspraken waren ge maakt om selectief te vissen op banken in de tijdelijk gesloten de len. Kokkelvissers konden die ge bieden afgelopen woensdag voor het eerst in. Tot 4 december was de vergunning geschorst en daarna was vissen er onmogelijk door oostenwind en vorst. 'Het seizoen is nog met geheel ten einde, maar de laatste dagen vis serij in januari zullen de tegenval lende resultaten met vergoeden.' Tot en met 31 januari mag er wor den gevist in de tijdelijk gesloten gebieden. hadden we bezwaar aangetekend. Het Posthuiswad was één van de plekken waar we over in zaten. Het is één van de nog weinig rijke plek ken voor kanoeten. Je hebt kans dat nieuwe broedval er nu verkeken is, waardoor deze plek voor lange tijd een dooie plek kan worden. Dan praat je over misschien tien tot vijf tien jaar.' Volgens Piersma bevinden zich mo menteel zo'n twee- tot drieduizend kanoeten op het Posthuiswad. 'Dan hebben we Griend niet meegeteld, maar daar was al veel kapot ge maakt.' Onderzoek moet volgens hem uitwijzen hoe groot de schade wordt die de kokkelvisserij aanricht. Hij wijst erop dat het met alleen om het verdwijnen van kokkels gaat, maar ook om het omploegen van de bodem. 'We hadden gehoopt dat de wind en de vorst het vissen nog zou den tegenhouden, maar dat is helaas niet gebeurd Wilde Kokkels vindt het volstrekt on verantwoordelijk van de kokkelvisserij dat zij in januari, de koudste maand van het jaar, schelp dieren vangt. 'De vogels hebben juist nu veel voedsel nodig', aldus voorzit ter Martijn de Jong van Wilde Kokkels. 'Januari is een koude maand waarin de vogels zich met veel verplaatsen. Het voedsel wordt nu bij ze weggehaald en er zijn weinig an dere plekken waar ze naar toe zou den kunnen vliegen. En omdat het koud is, liggen de kokkels dieper in de bodem, waardoor de zuigkorren ook dieper de bodem in moeten gaan.' Secretaris Holstein van de Producentenorganisatie voor de Kokkelvisserij pareert de kritiek. Vol gens hem moeten de kokkelvissers nu wel in januari aan de slag, van wege de ingediende bezwaren. 'Wij hebben niet gevraagd om die proce dures.' LNV verleende de toestem ming om te vissen in de tijdelijk ge sloten gebieden eind oktober. De kokkelvisser mochten er formeel pas vanaf 4 december vissen, nadat de Raad van State de bezwaren had verworpen. Begin deze maand keurde de Raad van State een verlen ging van de termijn tot en met 31 ja nuari goed', Holstein: 'In januari wordt ook op garnalen en mosselen gevist. Dat gaat ook gewoon door. Maar kennelijk hebben de organisaties lie ver dat wij die 9000 ton opvissen in plaats van de 2200, waarvan een deel in de 5-procentsgebieden.' Kokkels liggen volgens de secretaris door de koude met veel dieper in de wadbodem.'Hooguit een paar milli meter.' De meeste kokkels liggen volgens hem nog altijd in de gebie den die volledig zijn gesloten voor visserij (ongeveer 25 procent van de Waddenzee). 'Bovendien mocht in de 5-procentsgebieden eerst ook ge woon worden gevist en nu heten het opeens natuurreservaten te zijn.' De kwaliteit van de gevangen kokkels is volgens hem goed. 'Al zijn ze iets magerder dan twee maanden gele den.' Vertegenwoordigers van betrokken natuurorganisaties zijn woensdag avond bij elkaar geweest om te pra ten over het vissen in de 5-procents- gebieden. Volgens De Jong gaat er waarschijnlijk een brief naar de Tweede Kamer om de zaak daar nog eens onder de aandacht te brengen Hij wijst erop dat de wadplaten on der Vlieland samen met de Kroons- polders een internationaal gezien belangrijk natuurgebied vormen. 'Staatsbosbeheer heeft vanwege deze waarde per 1 januari een ge deelte van het gebied in beheer ge kregen. Het is te betreuren dat net nu een deel van het Posthuiswad goed wordt beschermd, van een ander deel de toestemming tijdelijk wordt verwijderd, waardoor de vissers daar hun gang kunnen gaan.' Kamerlid Jeltje van Nieuwenhoven is zaterdag (telefonisch) te gast in Pietelepote, het kinderprogramma van Radio Texel. De productie van het programma, op zoek naar een politieke invalshoek, is zeer ver heugd dat Van Nieuwenhoven in deze drukke verkiezingstijd kans ziet de Texelse radio te woord te staan. De kinderen zullen vragen stellen over stemrecht, verkiezin gen en het kamerlidmaatschap. Pietelepote wordt uitgezonden op zaterdag van 17 00 tot 18.00 uur op 106.1 FM of op 98.5 via de ka bel. Jk Ooit was er een tijd dat zelfs bericht jes over gestolen fietsen inde Texelse Courant werden opgenomen Het waren de jaren dat een redacteur van de Texelse Courant elke middag naar het politiebureau ging om het politie rapport na te pluizen. Maar weinig diefstallen, aanrijdingen en andere vergrijpen bleven onvermeld. Tegenwoordig maakt Texel deel uit van de politieregio Noord-Holland Noord, die professionele voorlichters in dienst heeft om de politieberichten naar buiten brengen. Een kleine groep die met alleen de eilandelijke pers, maar de media in een groot deel van de provincie van nieuws moet voorzien. Dat die maatregel met zon der gevolgen is gebleven, zal de le zers niet zijn ontgaan. Ongevallen met zeer ernstige gevolgen worden nog vermeld, snelheidsovertredingen en drankrijders worden ook doorge geven, maar aanrijdingen met blik schade, kleine vergrijpen, zoals een gestolen fiets, niet meer. In feite is het dus de politie die voor een groot deel bepaalt welke berichten er wel en niet in de krant komen. Voor de redactie van de Texelse Cou rant, die de lezers graag zo compleet mogelijk wil informeren, een onbevre digende situatie. Want nieuws dat voor Texelaars een grote impact heeft, zou hierdoor niet aan het licht komen. Daardoor zou de indruk kun nen worden gewekt dat het op Texel met de criminaliteit wel meevalt. Maar de reeks inbraken op het eiland geeft een ander beeld. In een aantal geval len berichtte de politie over de dief stallen, maar in andere gevallen met. Soms kreeg de TC-redactie een tip, waardoor het bericht alsnog in de krant kwam, maar dat was niet altijd het geval. Politievoorlichters die bij de nieuws voorziening voor Texel een positieve uitzondering willen maken, zeggen dit niet te kunnen doen omdat dan ook andere kranten meer nieuws wil len hebben, waarvoor de politie- voorlichting menskracht te kort komt. Wel Is het zo dat als er bij de redactie een tip binnenkomt over een diefstal of andere zaak waarbij de politie is betrokken, en de redactie navraag doet, voorlichters het rapport er wel op naslaan en de informatie doorge ven. De redactie doet daarom een beroep op lezers die het slachtoffer worden van crimineel gedrag of die dit ter ore komt, dit te door te geven aan de redactie. Die bereikbaar is onder telefoonnummer 362620, fax 323000 of email redactie@texelse courant.nl. Natuurlijk zijn ook andere tips welkom Er komen meer parkeerplaatsen na bij het tandheelkundig centrum aan de Wittekruislaan. Op korte termijn worden er twee aangelegd en de bedoeling is dat er in 2004 nog zeven bijkomen. Verruiming van de parkeer- mogelijkheden wordt wenselijk ge acht in verband met de bouw van negen woningen door Bouwbedrijf Duin op de hoek Wittekruislaan- Schoonoordsingel. De parkeer gelegenheid die in dit plan is opge nomen is niet toereikend als gevolg van gebrek aan ruimte. Tandarts C.M. van Karsen maakte mede daarom bezwaar tegen het bouwplan. Het college heeft dit bezwaar ongegrond verklaard, maar tegelijkertijd verrui ming van de parkeermogelijkheden in de buurt toegezegd. Het staat nog niet vast of men zijn auto hier gratis mag neerzetten; mogelijk zal ervoor betaald moeten worden. VERVOLG VAN PAGINA 1 1adat een lichte bouwaanvraag is ngediend, toetst de gemeente de aanvraag aan het bestemmingsplan, velstandseisen, voorschriften uit de gemeentelijke bouwverordening en te technische eisen in het Bouw besluit. /oor het toetsen aan de welstands- aisen moet elke gemeente in Neder- and vóór 1 juli 2004 een Welstands- ïota hebben opgesteld, waarin per jebied precies moet worden om- ichreven welke soorten bouwwerken wel en niet worden toegestaan. De gemeentewoordvoerder verwacht lat die nota vóór de zomervakantie n de commissie Grondgebied kan worden behandeld. Daarna volgen nspraakrondes en in het najaar de >ehandeling en vaststelling in de ge meenteraad De gemeente vraagt als eges voor een lichte bouwvergun- nng net als bij een reguliere bouwver gunning 1,96 procent van de bouw som. /oor huizen die een Rijksmonument Df gemeentelijke monument zijn, moet volgens VROM altijd een regu- iere bouwvergunning worden aange vraagd. Hetzelfde geldt voor huizen Jie onder de beschermde dorps gezichten in Den Hoorn en Oosterend 'allen. 'Als je bijvoorbeeld in De Mars woont, mag je aan de achterkant van huis bouwvergunningvrij een dak kapel bouwen, maar als je in de Herenstraat woont moet je voor die zelfde dakkapel een bouwvergunning aanvragen.' Oorspronkelijk zou ook de De Ruyterstraat in Oudeschild als beschermd dorpsgezicht worden aangewezen. De politieke partijen hadden daar in 2001 om verzocht. Volgens een woordvoerster van de gemeente gaat de toekenning van de status beschermd dorpsgezicht niet meer door, maar wordt dat ook ge regeld in de Welstandsnota. 'Dat heeft in intentie dezelfde waarborg.' Het bouwvergunningvrij bouwen is evenmin van toepassing bij nieuw bouw. 'Als je met nieuwbouw bezig bent, mag je bijvoorbeeld niet alsnog besluiten een dakkapel te bouwen. Dat moet dan later gebeuren. Zo is het nu eenmaal geregeld. Anders staat de bouwvergunning op losse schroeven. Dan had je het maar moe ten meenemen in het bouwplan.' Bouwbesluit Tegelijk met de Woningwet zijn ook de Bouwverordening en het Bouw besluit veranderd. Door veranderin gen in de Bouwverordening zijn ver gaderingen van de Welstandscommissie sinds begin dit jaar openbaar geworden. 'Het was voor aanvragers van een bouwplan of architecten soms frustrerend dat zij daarbij met aanwezig mochten zijn. In de nieuwe werkwijze mogen ze dat wel en hebben ze spreekrecht.' In de Welstandscommissie kunnen nu ook mensen plaatsnemen die geen bouwdeskundige zijn. Voor de Welstandscommissie voor Texel en Den Helder is dat al het geval. Ge pensioneerd agrariër en oud-raads- lid Kees Hm is daarvan voorzitter. Door veranderingen in het Bouw besluit gelden nieuwe technische ei sen voor huizen. Onder meer deur kozijnen en plafonds moeten hoger worden dan nu het geval is. Ook gel den diverse andere nieuwe eisen. Dat leidde eind vorig jaar tot een toename aan ingediende bouwaanvragen bij de gemeente. De nieuwe eisen gel den met voor aanvragen die voor 1 januari 2003 werden ingediend. Hoe veel extra aanvragen zijn ingediend, kon de woordvoerder met zeggen 'Het is even een piek waar we wat extra werk aan hebben. Maar het betekent waarschijnlijk ook dat deze maand wat minder aanvragen wor den ingediend.' Volgens de woord voerder kan voor de veranderde af metingen in het Bouwbesluit mogelijk een aanpassing van bestemmings plannen volgen. 'Doordat de plafonds hoger moeten worden, krijg je auto matische hogere goot- en nok- hoogten als je twee lagen bouwt. Maar het is aan de raad om dat te zeggen.' Bij een controle op de kruising Pont- weg-Keesomlaan in Den Burg, don derdag tussen 9.00 en 10.00 uur, betrapte de politie twee automobilis ten op een te hoge snelheid. Eén van hen reed 97 kilometer per uur, waar een maximum van 60 geldt. Beiden zijn beboet. Dijkgraaf Monique de Boer van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier brengt 11 februari een kennismakings- en werkbezoek aan Texel. De dijkgraaf (oud-staats secretaris van Verkeer en Waterstaat) zal met het college op locatie praten over projecten en vraagstukken die met water en waterbeheer te maken hebben, zoals de haven van Oude schild en het Tureluurproject. Ben Beumkes met zijn eerste achterkleinzoon Joeh. Het ministerie van Volkshuisves ting adviseert mensen die willen bouwen om altijd even naar de gemeente te stappen. 'De regels voor bouwen zonder bouwvergun ning zijn soms best ingewikkeld en ze gaan met voor elk bouwplan op. Bovendien weet de gemeente waar u nog meer aan moet den ken.' Volgens VROM gaat het daarbij om onder meer sloop-, mi lieu- en andere aanverwante ver gunningen. Op het eiland kunnen mensen terecht bij Bureau Wonen van de gemeente. Ook is het mo gelijk informatie te zoeken op de website van het ministerie: www.vrom.nl/woningwet. Het op 1 januari nieuw ontstane Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier is op zoek naar bestuurders. Hiervoor worden eind april en begin mei verkiezingen ge houden. Voor potentiële kandida ten worden in de laatste week van januari op verschillende locaties informatieavonden gehouden. Als oudste democratisch organisatie In Nederland kennen de water schappen al jarenlang hun vier jaarlijkse verkiezingen. Het algemeen bestuur is het hoogste orgaan van het waterschap. Dit College van Hoofdingelanden bestaat uit veertig personen en wordt gekozen door de inwoners uit het gebied van het waterschap. Het dagelijks bestuur bestaat uit de dijkgraaf en zes heemraden, vergelijkbaar met burge meester en wethouders in een ge meente. De dijkgraaf wordt benoemd door de Kroon. Bij de waterschaps verkiezingen stemt men niet op een politieke partij, maar op een persoon. De kandidaat-bestuursleden hebben geen partijprogramma, maar een soort privé-programma met eigen ideeën en opvattingen over water beheer De verkiezingen zijn schrifte lijk. Het nieuwe Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier is het grootste waterschap van Nederland en daarmee een belangrijke speler op het gebied van watermanagement. De toekomstige bestuurlijke verte genwoordigers krijgen dan ook een belangrijke taak. Kandidaat voor de categorie Ge bouwd - die tien van de veertig ze tels in het algemeen bestuur inneemt - is Texelaar Wim Grismgt. Hij maakt momenteel deel uit van het overgangsbestuur, dat de zaken be hartigde sinds de fusie. Hij hoopt dat geen andere eilandgenoten zich voor dezelfde categorie kandidaat zullen stellen. Het aantal stemgerechtigden is relatief klein, in vergelijking met het totale aantal, wat betekent dat een Texelse kandidaat alle Texelse stem men goed kan gebruiken, er van uit gaand dat hij niet veel stemmen van de overkant zal trekken. 'Je kunt het met sturen natuurlijk - iedereen heeft het recht zich verkiesbaar te stellen - maar voor Texel zouden meerdere gegadigden ongunstig zijn. De stem men raken dan verdeeld, met waar schijnlijk als gevolg dat Texel z'n ze tel kwijt raakt.' De andere categorieën zijn Ingezetenen (met twintig zetels) en Ongebouwd (zes zetels). De cate gorie Bedrijfsgebouwd is voorbehou den aan de eigenaren van enkele grote bedrijven, die samen vier zetels innemen. In totaal bestaat het alge meen bestuur uit veertig leden. In de laatste week van januari zijn er voorlichtingsbijeenkomsten in Heerhugowaard, Hoorn, Zaandam en - wellicht het best bereikbaar voor Texelaars - Den Helder. Die in Den Helder wordt op dinsdag 28 januari gehouden in hotel-restaurant Lands End, vlakbij de veerhaven. De bijeen komst duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Opgave voor deze avond kan via het (gratis) telefoonnummer 0800 0234981 De grootste passie van de zondag overleden Ben Beumkes was de zee. Vaak was hij bij of op het wa ter te vinden. Hij zou zeker visser zijn geworden als zijn ouders het niet hadden verboden. Beumkes hoorde tot de oprichters en meest bevlogen medewerkers van de watersportvereniging en ontbrak nooit als begeleider van de Ronde om Texel. Tot zijn 85e had hij een eigen motorboot. Samen met Kees Drijver werd hij enkele jaren gele den uitgeroepen tot erelid van de vereniging. Beumkes werd in 1914 in Oudeschild geboren als zoon van de legendari sche Jur. Beumkes, de eerste con ducteur van Teso. Al jong wilde hij kottervisser worden, maar zijn vader vond dat het vissersberoep gevaar lijk was en geen rijk bestaan bood en wilde dat hij 'wat beters' ging doen. Beumkes ging als schilder werken bij Piet Plaatsman. In zijn vrije tijd ver maakte hij zich op het water, maar ontwikkelde zich ook tot een groot sportman. In de vooroorlogse jaren was hij keeper bij SV Texel, hield zich intensief bezig met atletiek en was meer dan eens lokaal hardloop kampioen. Bekendheid verwierf hij ook door zijn muzikale kwaliteiten. Na de oorlog maakte hij als pianist deel uit van de Rhytmische Eilanders, ook wel de Ben Beumkes Band ge noemd Beumkes was daarnaast hartstochtelijk jager die nog tot zijn 83e regelmatig in het jachtveld was te vinden. In 1955 begon hij in de Zwaanstraat in Den Burg een eigen schilders bedrijf, dat al spoedig in ruimtenood kwam en daarom in 1964 verhuisde naar 'Buitenheim'. Hij vormde een firma met zijn zoon Rob, die het be- drijf rond 1975 helemaal overnam. In 1979 sloot het zich aan bij De Vere nigde Schilders. Beumkes woonde het grootste deel van zijn levens avond in De Cocksdorp, de laatste jaren als weduwnaar. In het najaar van 2001 begon hij geestelijk achter uit te gaan en verhuisde hij naar De Gollards in den Burg. Een jaar gele den werd hij overgebracht naar ver pleeghuis Den Koogh in Den Helder en maandag zou hij zijn overgebracht naar het Verpleeghuis Texel. Zover kwam het met, want daags tevoren overleed hij op 88-jarige leeftijd. De begrafenis is hedenmiddag op de be graafplaats van Oudeschild Binnenkort herdenkt Texel de Watersnoodramp van 1953, waar bij de dijk van polder De Eendracht doorbrak. Dankzij veler inspan ning, onder meer bij gemaal De Schans, bleef het eiland groter leed bespaard. De Texelse Cou rant besteedt in de editie van 31 januari uitgebreid aandacht aan de gebeurtenissen van 1953 en de nasleep daarvan. De redactie roept lezers op hun herinneringen van destijds op beknopte wijze op papier te zetten en die op te stu ren naar de Texelse Courant, post bus 11,1790 AA Den Burg, zodat die kunnen worden gepubliceerd. Maar ook Texelaars die er nog over kunnen vertellen, wordt verzocht contact op te nemen met de re dactie, tel. 362620, fax 323000 of email redactie@texelsecourant.nl.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5