elastiek' Een halve eeuw lenigheid bij GVO in Oosterend 'Springlevend, met de /eerkracht van T' Bridge Tevoko Eilandcompetitie volleybal Bowling Simone de Wit tweede zwemster Noord-Holland Smul en Schoo beste darters honaerend Giro 555 Den Haag Klaverjassers door grens 8000 punten 1TEXELSE yCOURANT' Tevoko boekt belangrijke zege van de huiskamer naast het café be schreven. Als |ongens stonden we daarom steeds naar boven te staren. Het plafond was er zo laag. dat als je een handstand op de brug deed. we onze voeten tegen de balk zetten en wel een kwartier konden blijven staan.' De Strender gymvereniging werd vijf tig jaar geleden opgericht als afdeling van de plaatselijk voetbalclub, waar van Jaap Visman destijds voorzitter was 'Als je op gym wilde, dan moest je naar Den Burg. Maar dat was ver weg, dus dat kwam er met van', ver telt mevrouw Nel Rentenaar (90). Een aantal Oosterenders nam toen het initiatief tot de oprichting van een gymafdeling. Bij de start waren er 65 leden. Later kwam de gymnastiek vereniging op eigen benen te staan. Kort na de oprichting schreef Nel Rentenaar zich in als lid. 'Een gym zaal was er niet, maar we konden 's avonds terecht in de kleuterschool. Het ene lokaal gebruikten we om te gymmen, het andere om oud papier op te slaan, uit te zoeken, te persen en noem maar op. Want dat was, en is nog steeds, een bron van inkom sten voor de club. Van de opbrengst konden we dan weer toestellen ko pen.' Mevrouw Rentenaar behoorde tot de leden die zich bezig hielden met het ophalen van het oud papier, zat in het bestuur en verrichte andere hand- en spandiensten. Gymmen doet ze al een jaar of tien niet meer, maar lid is ze nog wel. erelid zelfs, net als Truus Kalis en Ger de Jong. 'Probleem was dat het lokaal in de winter natuurlijk steenkoud was. Om het warm te hou den, gingen we met de hele vereni ging naar het bos om dennenappels te zoeken. De Volkswagen van Cor de Jong werd dan helemaal volge laden. Daar konden we dan weer wekenlang de kachel op stoken. Als de jongens en meisjes na afloop van de les thuiskwamen, dan roken ze nog naar dennenappels.' In die beginjaren stond gymnastiek synoniem aan het werken met toe stellen. 'Tegenwoordig beginnen ze met het opwarmen van de spieren door loopoefeningen, maar dat deed onze leraar Adam Keijzer nooit. We oefenden op de brug, het paard en de ringen. Een evenwichtsbalk was er nog niet.' Ger de Jong. die op z'n twaalfde lid werd: 'We begonnen met wat afgedankte matten en een oud paard. Dat hebben we nog een keer uit Friesland laten komen. Als er dan weer wat geld was, kwamen er weer nieuwe spullen. Bij zo'n club kwam ook een stukje zelfwerkzaamheid kij ken. Zo heeft Dirk Koorn, die toen de jongens en de heren les gaf, nog eens zelf een trampoline in elkaar gelast, die we zelf hebben gevlochten.' Jong en oud in Oosterend was lid van de vereniging, maar het bleef wel behelpen in het lokaal van de kleuter school. 'Maar we konden ons er aar dig in redden.' Om hun kunnen te demonstreren, hield de vereniging destijds uitvoeringen in het toenma lige 't Wapen van Amsterdam. De huiskamer van uitbater Jan Dijt grensde aan het cafégedeelte. De kamer deed dienst als toneel, het publiek zat in het café. 'Zo konden we laten zien welke oefeningen we de den en hadden we wat extra inkom sten.' Tussen de oefeningen door werden er ook stukjes opgevoerd. Daarvan getuigt één foto, met daarop Ger de Jong en Corrie Mosk. Het onderschrift luidt: De vrolijke noot. Gezelligheid, saamhorigheid en het in conditie houden van de spieren wa ren de belangrijkste doelen van de vereniging. De Jong 'Een groot deel van de meisjes van het dorp was lid en jongens die niet zo van voetballen hielden, gingen ook op gymnastiek. Zelf voetbalde ik wel op straat, maar lid van de vereniging ben ik nooit geworden Gymmen vond ik leuk. Van een echt competitie-element is binnen de club nooit sprake geweest. Natuurlijk waren er later wel uitwisse lingen, met de overkant en met an dere dorpen.' Penningmeester Marcella Schulze- van der Vis is een jaar of 25 lid van de vereniging 'Ik was vier jaar toen mijn moeder me naar gym stuurde. Ik vond turnen leuk, we deden trainin gen, twee keer in de week. We gin gen ook wel naar de overkant. Toen ik 18 was, kwam ik bij de dames. Turnen, zoals vroeger, doen we ei genlijk net meer, meer aerobic en dat soort dingen, om in conditie te blij ven.' Na vijftien jaar in de kleuterschool te hebben geoefend, werd in 1968 het nieuwe dorpshuis De Bijenkorf in gebruiken. De Jong: 'We wisten bijna niet wat ons overkwam. We kwamen in een zaal met een prachtig mooie vloer, wel wat anders dan die spijkers en die kachel die we gewend waren.' De vooruitgang zette zich voort. In 1996 kon de gymnastiekvereniging de nieuwe, veel grotere sportzaal in gebruik nemen Het ledental van de club is in de loop der jaren ongeveer verdubbeld, en schommelt zo rond de 120. Er is een periode aan jazzgym gedaan en er werd een judoafdeling aan de club den. De voormalige leiders van het algemeen klassement wisten de neergaande lijn om te buigen en pak ten de vijfde plaats met 6974 punten. Zij behouden daarmee de derde plaats in het klassement. Het gemid delde was met 6306 punten hoog. Het marsenrecord van dit seizoen sneuvelde. Er werden er 49 gespeeld. In de tweede periode zijn nog twee spelletjes te spelen. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp (eerste plaats) en Fenny en Rob Caspers (tweede) zijn wel zeker van hun posi tie in de stand, maar voor de derde plaats komen nog meerdere koppels in aanmerking. Freek en Gerda Veeger staan nu derde, maar ook Willem Koomen en Bart Weijdt en Frans Stark en Bas hebben nog kan sen. Bij bridgeclub Groot Slem werd deze week de tweede periode van zes wedstrijden afgesloten. De hele compeititie bestaat uit vier periodes De drie beste paren promoveren, de drie laagstgeplaatsten degraderen. Uitslag: A lijn: 1. Frits Bakker en Derk Heiligers 352.57; 2 Corry van Zevenhoven en Frits Hogewind 324.47; 3. Akkie van de Kerk hof en Marry Bakker 310.72 B-lijn: 1, Mirjam Switzer en Els Witte 336 89; 2. Henk en Liny Veenema 326.02; 3. Stijn Geus en Reijer Dijker 325 02. C-lijn; 1 Geetje en Wim Blok 339.99; 2 Jos Berg man en Jac de By 322.63; 3. Jan Blauw en Piet Daalder 318.96 2.Erik van der Velden. 33.31Heren-vete ranen. I.Jan Zijm, 34,12; 2 Dirk Vinke, 37.40; 3.Piet Bakelaar, 37.55; 4.Pierre Bonnet, 38.25; 5.Rob Teisman, 40 50; 6.Cees Timmer, 41.10; 7.Jan van Dijk, 41.21; 8.Hans Zijm, 51.38 Dames- Ungrid van Lubek, 35 39. Dames-vete ranen I.Laurien Bakker, 44.24. buitendorpen het elk jaar tegen elkaar opnemen. Het besturen van zo'n club is met eenvoudig. Marcella Schulze; 'Er moet best wat worden geregeld. Wedstrijden, rommeltjesmarkt, de betalingen en dat soort dingen. Het vinden van bestuurders valt niet altijd mee, maar we hebben het nog steeds rond gekregen. Ik hoop dat dat zo blijft.' Springlevend, met de veer kracht van een elastiek, zeggen ze bij GVO. De viering van het jubileum van GVO, op zaterdag 25 januari, begint om 19.00 met een uitvoering door de gymvereniging. Na afloop hiervan, vanaf 21.00 uur is er gelegenheid om onder het genot van koffie of een borrel terug te blikken. De vereniging richt onder meer een foto-expositie in. Tevoko startte voortvarend, wat re sulteerde in een voorsprong van vijf punten. Met name de moeilijke opsla gen van de Texelse ploeg beperkten de aanvalskansen van De Schulp, terwijl de Texelse dames aanvallend juist goed uit de verf kwamen. Met name Ivette de Ruyter was aan het net ongrijpbaar De eerste set ein digde bij de stand 17-25. De Schulp liet het er met bij zitten en vocht zich, met name met tactische ballen, terug in de wedstrijd. Het ge brek aan concentratie was bijna fnui kend voor de Texelse dames, maar bij een achterstand van 24-21 trokken ze alle registers nog eens open. De setwinst (24-26) die daarna alsnog tot stand kwam, was de beloning voor een grote inzet en de wil om te win nen, onder aanvoering van de soms onnavolgbare spelverdeelster Conme Joling. Ook in de derde en vierde set liet Tevoko zich een achterstand aanleu nen. Maar wanneer de achterstand tot meer dan vijf punten opliep, keerde de concentratie en inzet ie dere keer terug. Een tweetal wissels zorgde voor variatie en frisse energie. Sara Visee liet zien - in waarschijnlijk haar laatste wedstrijd voor Tevoko - met voor niets te mogen gaan spelen in een derdedivisieteam in Den Haag. Uiteindelijk werd het zowel in de derde als in de vierde set 21-25. Zaterdag krijgt de Texelse ploeg in de thuiswedstrijd tegen Simokos 2 de kans aan het Texelse publiek te laten zien terecht hoog in de regioklasse te acteren. De vijf teams van Tevoko spelen za terdag allemaal een thuiswedstnjd. Sporthal Ons Genoegen is in alle gevallen de arena. Het programma ziet er als volgt uit: 13.30 Jeugd B-VCJ'94 A1 13.30 Dames 3-De Boemel 2 15.00 Dames 1-Simokos 2 15.00 Dames 2-Oranjewit 1 15.00 Dames 4-WSOV 4 Foto's uit de oude doos. Op het terrein aan de Mulderstraat een oefening aan de ringen. Programma dinsdag 21 januari Veld A 18.30 Bruintje B.-Smash K. Smash 19.15 NBC-Smash'68 Bruintje Beer 20,00 MaarcoBouw-KobekoPaal 28 20.45 Paal 28-Slock MaarcoBouw 21.30 Balcken-Sportshop 2 Slock 22.15 Cocky's Kap.-NIOZ Balcken Veld B 18.30 Tatenh. 2-Lindeboom Rabobank 19.15 Rabobank-Bocksberg Tatenh. 2 20.00 Rab-ZandbankDe Bocksberg 20.45 De Wit-Beverdam L&R 21.30 L&R-NIOZ De Wit 22.15 Swier-Albert Heijn NIOZ Veld C 18.30 Wiersma-Dros Salon Martine 19.15 Salon M.-Piranha Wiersma 20.00 Beverdam 2-Otto's Piranha 20.45 Haarst.-Durper Dr. I. de Boer 21.30 Jozefsch.-Westerl. Durper D. 22.15 Klif 12-Timmer Eierl. Huis Wedstrijdleiding: Willem en let Uitslagen 14 januari TESO-Texelse Autocentrale 0-3, OSG- Ecotiem 3-0; Maarco Bouw-ln den Grooten Slock 3-0; Cocky's Kapsalon- Kobeko 2-1; Sportshop Texel 2-NIOZ 3- 0; Paal 28/De Krim-Twaalf Balcken 3-0; Agrifirm-Super de Boer 1-2; CVI- Tatenhove 1 0-3: Smash'68 Piet Kooger- NBC Eelman Partners 2-1; De Rival- Smash'68 0-3; Albert Heijn-De Wit Installatietechniek 2-1; Slagerij Bever- dam-NIOZ 1-2; Slagerij lepe de Boer- Haarstudio 1-2; Durper Drup-Klif 12 0-3; Eierlandsche Huis-Timmer's Bakkerij 1 -2; Otto's Tweewielershop-Keurslagerij Dros 3-0; Piranha-Slagerij Beverdam 2 0-3. Wiersma Meubelen-Salon Martine/De Oorzaak 2-1 Simone de Wit is zondag bij de Kring winterkampioenschappen, ook wel de Noordhollandse Winter kampioenschappen genoemd, als tweede geëindigd van de zwemsters die in 1986 zijn gebo ren. In het klassement voor dames kwalificeerde de Texelse zich als zesde. De wedstrijd bestond uit twee onder delen. Op de 100 meter vrije slag finishte ze in 1.05.55 minuten. Die tijd was bij de dames goed voor een zesde plaats, bij haar leeftijdsgenoten werd ze tweede. Op de 100 meter wisselslag zwom ze een persoonlijk record. De tijd, 1 15.93, leverde haar een achtste plaats op bij de volwas senen en een derde bij de jeugd. Stephan Smul en Marjolein Schoo hebben zondag in café De Zwaan het kwalificatietoernooi darten voor de Texel Master gewonnen. Aan dit toernooi werd deelgeno men door 49 heren en 12 dames. Na de poulewedstrijden gingen 32 heren de strijd aan om de laatste elf plaatsen bij de Texel Masters. Stephan Smul gooide met overtui ging en liet geduchte tegenstanders achter zich. Om zeven uur 's avonds mocht hij zich na een gewonnen fi nale tegen Toy Imhof (3-2), winnaar van dit toernooi noemen. Bij de dames streden acht deelne mers om de laatste twee plaatsen. Marjolein Schoo en Bianca van der Star, eerder die dag bij elkaar in de poule, troffen elkaar weer in de finale. Beide dames komen uit voor Slock 1 en speelden de hele dag al goed. Ook de finale was spannend. De dames legden elkaar het vuur na aan de schenen. Maar uiteindelijk won Mar jolein Schoo met 3-2. De eerste bowlingwedstrijden in het nieuwe jaar leverden verandenngen op in de stand bij de dames. Koplo per De Pins speelde een mooie wed strijd tegen Flair, dat met een winst van 3-1 de kop wist over te nemen. Ook WBZ kwam dichterbij T-Fords wist daarentegen opnieuw geen pun ten te behalen en verloor van Klaver 4. In de avondleague wist koploper TZN niet te winnen van Speelkwartier waar Bart Witte een mooie score van 707 gooide. Zowel Badweg Sportief als De Koogel kon daardoor gelijk komen met de koploper. In de wed strijd tussen beide teams werden dan ook hoge games gegooid. Marcel Witte van de Koogel gooide 228, André Barhorst van Badweg Sportief 203. Witte gooide ook een hoge se rie (740), maar ook hierdoor wist zijn team niet te winnen. Eduardo's kwam dankzij een hoge serie van Tnjn Stiggelbout (749) gelijk met de kop loper. De hoogste punten werden gegooid door Robert van Splunter van Vis- vogels. Hij gooide een game van 216 en een serie van 765. Uitslagen: Damesleague: de Pms-Flair 1-3. WBZ- Juttertje s 3-1, T-Forts-Klaver 4 0-4 Avondleague: Sommeltjes-Visvogels 1 -4; TZN-Speelkwartier 2-3: de Koogel-Bad- weg Sportief 2-3: the Last Boys-Pets Place 1 -4; 't Praethuys-Heksenketel 1 -4. Schouwstra Transport-Eduardo's 1 -4 Afrika miljoenen dreigen te sterven.We kunnen nu nog iets doen! SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES et duo Lieuwe van der Veen en i ans Westdorp is er bij Klaverjas- lub Den Burg als eerste in ge laagd de grens van 8000 punten 5 i doorbreken. Dankzij deze uitste- ende score zijn de kampioenen an vorig jaar vrijwel zeker van de Weede periodetitel en nemen zij de leiding in het algemeen klasse ment over van Rob en Fenny Cas- Uieuwe van der Veen en Hans West dorp brachten met deze superscore Ie concurrentie een gevoelige slag toe. Vooral de wijze waarop de score i tpt stand kwam was indrukwekkend: ier partijen met scores die varieer- I j en van ruim 1900 tot ruim 2100 pun ten. De teller stopte uiteindelijk bij 8066 punten. Fenny en Rob Caspers kijken in de stand om de tweede pe riode inmiddels tegen een achter stand van ruim 1500 punten aan. Met nog twee beurten te gaan is die nor maal gesproken met meer goed te maken. Truus Witte en Janny Wonder hadden pech dat de gedoodverfde kampioe nen zo op dreef waren. Daardoor sneeuwde hun prestatie een beetje onder, hoewel hun 7261 punten er mochten zijn. Hun score kreeg vooral gestalte in de tweede beurt, waarin het duo tot ruim boven de 2100 pun ten kwam. Ook de vijf marsen droe gen bij aan de score. Dankzij dit re sultaat stijgen zij vier plaatsen. De dames staan nu negentiende. Femmy Schuring en Frans Bos her stelden zich van een kleine Inzinking en behaalden met een score van 7237 punten de derde plaats in de ronde. Zij dankten dit resultaat aan een ongelooflijke hoge score van 2650 punten in het derde spel. Het dit jaar goed op dreef zijnde duo her overde een plaatsje in de top tien, waarin ze maar liefst zeven plaatsen stegen en nu tiende staan. Debby van der Slikke en Theo Witte spelen dit seizoen voor het eerst sa men. Deze avond had het nog niet zo gelukkige duo het getij eens mee. Er werden 7041 punten bij elkaar ge speeld, goed voor drie plaatsen winst in het klassement. Zij staan nu acht tiende. John Vlaming en Eric Jan Geus hebben hun draai weer gevon- 'e achterliggende vorstperiode en I e invallende dooi zorgden zondag oor een moeilijk te belopen parcours II ij de vijfde boscross van Atletiek- 1 ereniging Texel. Het paardenpad I 'as erg ongelijk en er zaten ook ver- I chillende gladde stukken in het I Jndje. De lopers, van te voren ge- iaarschuwd, liepen voorzichtiger in anders en dat resulteerde in wei- 9 persoonlijke records. Slechts drie ielnemers lukte het een persoon- te toptijd te lopen. Pieter Dogger erd in de wedstrijd over 2,9 kilome- r door zijn broer Wouter geholpen, aardoor hij veertien seconden van n oude record afhaalde en een tijd in 12.37 minuten liep. Gerard 'kenbout (28.47) en Anoeska -lijsman (27.38) liepen hun record 1 de 5,8 kilometer. Buijsmans pres- tie was goed genoeg voor de eer- e plaats bij de dames. Arkenbout oest bij de heren-veteranen alleen Rinus Kooger (28.19) voor laten gaan. Bij de dames-veteranen werd Riny Roeper eerste, bij de heren wist Niels van Arkel in 24.40 als eerste de meet te passeren. De wedstrijd bij de jongste jeugd, die over 1,3 kilometer ging, lokte tien at- leetjes. Ze maakten er een stevige strijd van. Onder luide aanmoedigin gen van het talrijke publiek finishte Eldin Honingh als eerste in 5.56, een mooie prestatie gezien de omstan digheden. Bij de meisjes won Lysanne Vermeulen in 7.35. Zij wist Marit Zijm, die vier seconden langer nodig had, net voor te blijven. Lutz Lohse was oppermachtig in de wedstrijd over 8,7 kilometer. Hij liep een zeer 'vlakke' race, zonder verval, en finishte in 30.26. Jan Zijm was de snelste veteraan in 34.12. Ingrid van Lubek won bij de dames in 35.39, terwijl Laurien Bakker de eerste en enige veterane was (44.24). Uitslagen 1,3 km - Jongens' 1 .Eldin Honingh. 5.56; 2.Jesse Schuijl, 6.04; 3.Robert Witte, 6.27; 3.Mathijs Witte, 6.27; ö.Erwin de Ridder. 6 45; 6.Joop Bonnet. 10.59. Meis jes: 1 .Lysanne Vermeulen, 7.35; 2.Marit Zijm, 7 39 3.Sophie Witte, 7.59 4.Cindy de Ridder. 8.00 2,9 km - Jongens: 1.Hendrik Tromp, 13.10; 2.Jozef Pieter Buijsman, 13.42; 3 Hans van Franeker 13.47. Heren: 1 Wouter Dogger,12.22, 2.Pieter Dogger. 12.37. 5,8 km - Dames: 1.Anoeska Buijsman, 27.38; 2.Hanneke Lemstra, 29.35. Da- mes-veteranen- 1 Riny Roeper. 29.55; 2.Judith van Bleijswijk, 31.09. Heren: 1 Niels van Arkel, 24 40; 2 Ger Sangers, 27.36; 3.Pieter Jan Kooger. 28.05.4.Peter Witte. 29.06 Heren-veteranen.: 1.Rinus Kooger, 28.19; 2.Gerard Arkenbout, 28 47, 3.Jan Dogger, 29.16, 4.Andri Bmsbergen, 30.24; 5.Ruud Meedendorp. 31.17; 6.Jaap van Vooren, 31.19; 7.Maar ten Smit, 31 33; S.Chiel de Boer, 31.36. 8,7 km - Heren: LLutz Lohse. 30.26; ml Rentenaar, nu 90 jaar en erelid, doet |osterend is in vele opzichten een Sjzonder dorp, ook op sportief ge- led. Er wordt aan voetbal gedaan, ft>lleybal, jeu de boules, koersbal, tennis en ook aan gymnastiek. Pre cies vijftig jaar geleden werd het rlitiatief genomen voor een eigen 3 Imvereniging, eerst nog als afde ling van de voetbalclub, later werd tt een zelfstandige club. Gym- sreniging Oosterend (GVO) is ino 2003 een vitale vereniging et 120 merendeels jonge leden, e niet schromen een arabier, kflak, salto of spagaat te maken, iterdag 25 januari wordt het jubi- um gevierd in de Bijenkorf. oefening op de brug. 'Tsjonge, ben ik al zo oud', bladert Ger de Jong, oud-bestuurslid en lid van de Strender gymvereniging, door het fotoalbum met de plaatjes van vroeger. Een gedateerd beeld van fris ogende jongens en struise dames in grote gympakken. Op de zwartwit- kiekjes doen ze oefeningen op de brug, aan de rekstokken of op de vloer. De Jong: 'We kregen in die tijd les in een lokaal van de voormalige kleuterschool in de Schoolstraat, nu het gebouw van de gereformeerde gemeente. En uitvoeringen hielden we in 't Wapen van Amsterdam. De oefeningen die we moesten doen werden op de balken van het plafond ome Mosk en Ger de Jong, als 'vrolijke noot', tijdens een uitvoering in 't Wapen van nsterdam. Plaatje uit de zeventiger jaren. Onder leiding van Han Brusselaars voeren de gymnastiekmeisjes een oefening uit op balk. VRIJDAG 17 JANUARI 2003 Het eerste damesteam van Tevoko heeft een belangnjke zege geboekt op De Schulp. In Egmond ver weerde de tegenstander, de num mer zes van de ranglijst, zich naar beste kunnen, maar pakte de Texelse ploeg de volle winst (0-4). De vijf winstpunten die daardoor werd veroverd, beperken de ach terstand op koploper Madjoe tot drie punten. het Ger de Jong-toernooi, waarin de toegevoegd De Jong: 'Die afdeling had op het hoogtepunt wel een stuk of vijftig jeugdleden, héél wat dus. Maar uiteindelijk heeft judo het met gered. Wat meespeelde was dat de bestuurders van GVO geen judo achtergrond hadden.' In 1978 werd de judoafdeling opgeheven. In vijftig jaar zijn verschillende gym- docenten actief geweest. Naast de al genoemde Adam Keizer en Dirk Koorn, ook Ger Praamstra, Han Brusselaars en Peter Vos, die wegens zijn energieke inzet voor de vereni ging in een vermelding met mag ont breken. Sinds een jaar of drie jaar geeft Jeroen Plag les. De bestuurders zijn momenteel op zoek naar een docent voor de kleutergroep. De jeugdafdeling bloeit als nooit te voren. Leden zijn vooral afkomstig van de basisscholen Onder leiding van Plag wordt veel geoefend met het paard, de brug en de lange mat. Wensen zijn er wel, zoals een kubus. 'Daar moeten we nog even voor spa ren.' Actief is ook de senioren afdeling, waarbij Wim de Kort de enige mannelijke deelnemer is. Te rugkerend spektakel in Oosterend is Twee gymdocenten van het eerste uur, Adam Keizer en Dirk Koorn.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7