iBijzettentje blijft toch welkom bij kampeerboeren Extra geld nodig voor bestemmingsplannen Cjrocn "Zwartsjexeh iri het hart *j'.U .r^jKi 'Baan moet eigendom gemeente worden' IPartijen wijzen verbod af Kappers bang voor wildgroei Bezwaar van kapsalons tegen kapper in woning Zorgen wethouder Heijne over onvoorziene kosten Misrekening in planning actualisatie Qnder de pomp Onthulling beeld op 1 mei Kunstaankoop m DEK naar 't Skiltje a Texel in de pas Vrouwen van Nu Getuigen gezocht van autokraak Plannen Lichte straf voor onderspitten van vaten met teer OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11748 VRIJDAG 24 JANUARI 2003 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg 'oeristen moeten ook dit jaar een lijzettentje kunnen plaatsen als zij lij een kampeerboer verblijven. De lolitieke partijen zijn het er niet nee eens dat kampeerboeren dit aar opeens geen bijzettenten neer mogen toestaan op hun erf. iurgemeester en wethouders wilden iet plaatsen van bijzettenten voor ko nend seizoen verbieden, omdat er •orig jaar veel problemen mee waren. Sij controles waren er volgens het :ollege regelmatig discussies over ifmetingen en de hoeveelheid bijzet- intjes. In een brief aan één van de ;ampeerboeren liet de gemeente >egin deze maand weten dat biizettenten niet meer worden ge- ioogd. ie Vereniging van Texelse Kampeer- oeren reageerde boos op het besluit n stapte naar de commissie Grond- lebied om de kwestie aan te kaarten, let wordt verrekte onwerkbaar als ij geen bijzettenten meer mogen estaan', hield voorzitter Piet Blom Ie commissieleden voor. 'We hebben jn het hoogseizoen veel families met kinderen die vaak in een bijzettent slapen. Neemt u hier alstublieft notie van.' Volgens Blom zijn er vijf a zes mpeerboeren die continu een lopje nemen met bijzettenten. Hij |ond het niet terecht dat de andere ampeerboeren daaronder moeten eiden. 'Maak een instrument om de erantwoordelijken aan te pakken. Ne willen daaraan graag meewerken, ve hebben een zelfreinigend vermo gen. Volgens Blom is het ook niet werkbaar als het gedogen van bijzettenten komend seizoen nog wordt verboden, terwi|l er in de be gin deze maand gepresenteerde conceptsbeleidsnota Toerisme en recreatie op Texel juist meer duidelijk heid wordt geschapen. Volgens het toekomstig beleid, dat vermoedelijk in de herfst wordt bekrachtigd, mag per tent één bijzettent worden ge plaatst. De commissieleden waren het eens met Blom. 'Het lijkt me niet verstan dig om nu de regels nog strenger te maken', zei Arthur Oosterbaan (GroenLinks). 'Houd de regeling dit jaar gewoon zoals die was, tenzij er grote moeilijkheden zijn, en wees wel streng bij het handhaven.' Frans Vis- man (D66) pleitte ervoor dat de kampeerboeren elkaar onderling aanspreken op hun omgang met bijzettenten. Gerard Weijers (CDA) en Joop Groeskamp (Texels Belang) slo ten zich aan bij hun voorgangers. Burgemeester Joke Geldorp week ook af van het standpunt dat het col lege eerder had verwoord en stelde voor om komend seizoen bij elke moedertent toch één bijzettent toe te staan. Voor de handhaving zocht ze het in voetbaltermen. 'Je kunt één keer geel krijgen en twee keer geel is rood.' De commissieleden gingen akkoord met het voorstel van de bur gemeester. Blom reageerde ver heugd. 'Wie de boel besodemiert moet je aanpakken, maar niet ieder een.' )e kapsalons op het eiland hebben lezwaar tegen de bestemmings- wijzing van een huis aan de (oetebuurt in Oosterend. Door het wijzigen daarvan kan bewoonster en kapster Annemarie Vonk- Hovius er een eigen kapsalon be ginnen. De kappers vrezen dat de deur wordt opengezet voor wild groei. <apster Vonk heeft bij de gemeente ;en verzoek ingediend om een kap- jerszaak in haar woonhuis te begin- ten. Ze wil daarvoor aan de achter sant op de begane grond een gedeelte van ongeveer vijftien vier- sante meter gebruiken. 'Het is de nedoeling dat er twee stoelen komen e staan en dat het een aparte ingang (rijgt.Om de vestiging mogelijk te naken, moet de huidige bestemming lensgezinshuizen met bijbehorende men worden omgezet in de bestem- ning detailhandel Burgemeester en wethouders willen daar aan meewer- (en, onder de voorwaarde dat de woonfunctie behouden blijft. Het col- ege vindt dat de kapsalon past in de structuurvisie Texel 2020 (beleids uitgangspunt om Texels ondernemer schap te stimuleren) en bij het stre ven van Ondernemingsvereniging Oosterend om de detailhandel in het dorp niet verder achteruit te laten gaan. - OuDEKschild v- Zo'n vijftig mensen deden gisteravond in het donker op de Groeneplaats mee aan een openbare training van Atletiekvereniging Texel. De vereniging hield de training speciaal tegen over het gemeentehuis omdat de aanleg van de kunststof atletiekbaan op de agenda stond. Voorzitter Cees Timmer van de atletiekvereniging leidde de training. (Foto Jew van Hattumi De andere kapsalons op het eiland vrezen dat door het toestaan van de kapsalon aan de Koetebuurt ook an dere mensen een kapperszaak aan huis kunnen beginnen. 'We zijn bang dat. wanneer je dit één keer doet, in de toekomst meer garages en slaap kamers kunnen worden gebruikt als kapsalon', zei kapster Harriët de Wit namens de gezamenlijke kapsalons. Ze deed dat tijdens de commissie vergadering Grondgebied, waar de partijen zich moesten uitlaten over het voornemen van burgemeester en wethouders. Wethouder Nel Eelman (Grondgebied) benadrukte dat er geen sprake van is dat er een kap perszaak in een woonhuis komt. 'We willen de bestemming wijzigen naar detailhandel, maar er blijft een woon huis én er komt een volwaardige kap salon. Dat betekent dus dat die niet in een garage komt.' De commissieleden lieten zich posi tief uit over het plan van Vonk. 'Het is ook van belang voor de leefbaar heid'. verwoordde Frans Visman (D66). Het is nog niet bekend wan neer de kapsalon wordt geopend, omdat er nog een bezwaar moet worden afgehandeld. Vonk is ver baasd over de bezwaren van de an dere kapsalons. 'Over concurrentie hoeven ze zich weinig zorgen te ma ken, want ik ben maar beperkt open. Ik knip al twee ochtenden en een middag in De Gollards en ik heb een kapsalon op Wieringen. Ik ben ook niet van plan personeel in dienst te nemen. Ik hoop liever op een goede samenwerking met de andere kap pers.' Het door Jan Wolkers ontworpen Thijsse-kunstwerk van glas en staal in de vijver van de Elemert wordt op 1 mei onthuld. De plechtigheid valt samen met de opening van de mani festatie Meimaand Natuurmaand. De politieke partijen voelen er veel voor om de toekomstige kunststof atletiekbaan van Atletiekvere niging Texel (AVT) eigendom te la ten worden van de gemeente. De partijen wijken daarmee af van een advies van burgemeester en wet houders om niet in te stemmen met het aanleggen van de baan. Het college heeft er moeite mee om de toekomstige baan toe te voegen aan het gemeentelijk eigendom. De huidige plannen om een baan met vier lanen aan te leggen op het B-veld van het sportpark in Den Burg vol doen volgens het college niet meer aan de afspraken die werden vastge legd in een raadsbesluit van 14 no vember 2000. Daarin stelde de vorige gemeenteraad dat er een zeslaans baan moest komen op het C-veld. De investeringskosten zouden beiden voor de helft voor hun rekening ne men. Eind vorig jaar stelde AVT voor om de gemeente eigenaar te laten worden van de baan. De vereniging kan zelf de lasten met dragen. AVT wil na realisatie de baan huren van de gemeente. De commissie Welzijn had gistera vond geen moeite met de aanpassing van de baan van zes naar vier banen. Ook de aanleg op het B-veld in plaats van het C-veld was geen probleem voor de partijen. AVT kreeg alom complimenten voor de wijze waarop zij de afgelopen twee jaar met diverse acties iets meer dan €200.000,- bij elkaar vergaarde voor de aanleg. 'Dat de kosten in twee jaar tijd hoger zijn geworden, kan de atletiekvereniging niet worden aangerekend', ver woordde Roelie Bakker het stand punt van Texels Belang. 'En de baan moet geen enclave worden binnen het sportpark, dus het is goed als hij in handen van de gemeente komt.' Andere gebruikers van het sportpark huren de grond ook van de ge meente. 'Het beheer moet naar de vereniging, dat is goed voor de ver bondenheid van de club met de baan.' De partijen, met uitzondering van D66, vonden dat de gemeente de kapitaalslasten met mag door berekenen aan de atletiekvereniging. Frans Visman (D66) vond als enig commissielid dat toch de vereniging eigenaar moet worden, 'Het is te kort door de bocht om dat nu bij de ge meente neer te leggen. Ik voel er op dit moment niet voor.' Gemakkelijk Wethouder Corry Heijne (Middelen) vond dat de partijen te gemakkelijk over het kostenplaatje heen stapten. In het voorstel dat op tafel lag. wordt gesproken over €7000,- onder houdskosten per jaar. Daaronder val len klem en groot onderhoud van baan en technische voorzieningen en het vervangen van de toplaag over waarschijnlijk twintig jaar. Van de €7000,- wordt volgens voorstel €2100,- als huur in rekening gebracht bij de atletiekvereniging. De overige €4900,- betaalt de gemeente. Vol gens Heijne kunnen er echter ook nog andere onvoorziene kosten wor den verwacht. 'Daar maak ik me van uit mijn positie zorgen over. Mensen op het gemeentehuis moeten er uren in stoppen en je weet niet wat voor onderhoud er later nog meer aan zit te komen. Je stelt de gemeente wel voor een groot bedrag financieel aan sprakelijk Ik ben er echt bezorgd over, want het is met te zeggen waar voor je als gemeente verantwoorde lijk wordt.' Volgens Heijne moeten de partijen nog maar eens goed naden ken waar zij het geld vandaan willen halen. De wethouder zette vraagtekens bij een uitspraak van Martin Trap (WD), die geen precedentwerking ver wachtte van het in eigendom nemen van de baan. 'Je bevindt je op een glijbaan.' Volgens Trap viel dat wel mee. Hij liet meteen weten dat de gemeente en de atletiekvereniging nog maar eens moeten overleggen voordat het voorstel aan de orde komt in de gemeenteraad. Marian Merkelbach (CDA) vond dat uit de stukken niet duidelijk naar voren kwam dat de onderhoudskosten meer dan €7000,- per jaar kunnen worden. Isabel Gonzales (PvdA) voelde zich voor het blok gezet door de wethouder. 'Hoe moeten we hier uit komen. Ik kan niet toveren.' Henny Festen (GroenLinks) vatte kort samen dat de commissie graag mee wil meewerken. Ze pleitte er meteen voor dat het college het financiële verhaal nog eens goed duidelijk op papier zet, zodat er nogmaals over gesproken kon worden in de fractie. Voorzitter Cees Timmer reageerde na afloop gematigd optimistisch. 'De baan is nog niet binnen, maar we hebben goede hoop.' Losse nummers 0,90 Kunstenaars die werk willen verko pen aan de gemeente, kunnen voortaan één keer per jaar een selec tie insturen naar een zogenoemde verkoopexpositie. Pagina 2 Muziekvereniging DEK geeft haar eerstvolgende (Winter)concert niet in het 'eigen' dorpshuis De Waldhoorn, maar in 't Skiltje in Oudeschild. De belangrijkste reden vormen de afme tingen van het toneel in Den Hoorn. Dat was al jaren aan de krappe kant, maar is door de recente uitbreiding van de slagwerksectie nu echt te klein geworden, oordeelde het be stuur. Pagina 2 De PvdA heeft zich krachtig hersteld op Texel bij de woensdag gehouden verkiezingen De partij haalde 24,5 procent van de stemmen binnen (2184 stemmen). Vorig jaar boekte de sociaal-democraten nog 14,1 pro cent van de stemmen. Het CDA werd, net als vorig jaar mei, de grootste partij met 30,5 procent van de stem men (2715 stuks). Pagina 5 De afdeling Texel van de NBvP Vrou wen van Nu houdt dinsdag 28 januari haar jaarvergadering in De Buureton in Den Burg. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Na de pauze vertelt Paul van Heerwaarden over zijn plan nen voor een maisdoolhof. De politie is op zoek naar getuigen die iets woensdagmiddag iets bijzon ders hebben opgemerkt bij Jan Ayeslag, langs de Westerweg of in het Hogeberggebied. Bezoekers van het strand van Jan Ayeslag bemerk ten bij terugkomst op de parkeer plaats, omstreeks 16.15 uur, dat hun auto gewelddadig was opengebro ken. Een portier was ingedeukt en het dak ingeslagen. Uit de auto was een tas ontvreemd. De tas en een groot gedeelte van de inhoud werden later teruggevonden op de hoek Wester weg/ Laanweg. Een portemonnee en een paspoort werden later aangetrof fen in het Hogeberggebied. Twee bankpasjes ontbreken nog. Ten tijde van de braak was de enige andere auto op het parkeerterrein bij Jan Ayeslag een grijze personenauto, bestuurd door een 40- tot 45-jarige man, met lang, los, grijzend haar. De politie wil graag in contact komen met deze bestuurder, of met iemand die aanwijzingen kan geven over de toedracht van de inbraak. Getuigen kunnen contact opnemen met de politie via telefoonnummer 072- 5498360. De gemeente heeft extra geld no dig om dertien verouderde be stemmingsplannen te kunnen her zien. Uit nauwkeurige bereke ningen bleek dat een in november vastgestelde planning om de plan nen uiterlijk 2007 geactualiseerd te hebben volstrekt onhaalbaar is. De commissie Grondgebied stemde ermee in dat voor drie jaar lang een extra personeelskracht wordt in gehuurd. Zonder de extra inzet zou de ge meente pas in 2010 klaar zijn met het herzien van de dertien bestemmings plannen. Dat werd pas duidelijk, na dat de commissie Grondgebied no vember vorig jaar al planning en volgorde had vastgesteld. Uiterlijk 2007 zou het werk klaar moeten zijn. 'Raadsleden wilden weten of het niet sneller kon en daarom hebben de planning daarna nog eens nauwkeu rig doorlopen en bekeken of het ook in 2004 kon. Maar we kwamen erach ter dat het 2010 zou worden', aldus Annemiek Unk, hoofd van de sector Grondgebied. Volgens haar is er waarschijnlijk te krap gepland bij het maken van de eerste planning. Tij dens de vergadering van de commis sie Grondgebied zei ze het jammer te vinden dat het zo gelopen is. 'Dit komt slordig over, want je stelt eerst een einddatum vast en een commissievergadering later kom je hiermee.' Ze benadrukte dat het niet de bedoeling was om eerst een poli tieke besluit te krijgen om nu gemak kelijker met een extra kostenpost te kunnen komen. De raadsleden werd voorgesteld voor drie jaar lang een extra kracht in te huren. Die persoon moet per jaar 1400 uur besteden aan de actualisatie. De gemeente heeft in eigen huis niet de mogelijkheden om daarvoor iemand vrij te maken, aldus Unk. De werkzaamheden bestaan uit het begeleiden van stedebouwkun dig bureau Vijn dat de actualisatie uitvoert en het begeleiden van de verschillende fases (onder meer in spraak) tot de definitieve vaststelling. De extra kracht wordt ondergebracht bij de toekomstige afdeling Beleid en Grondzaken. Op welke manier hij of zij wordt inge huurd, moet op het gemeentehuis nog nader worden bekeken. In het voorstel dat burgemeester en wet houders aan de commissieleden hadden voorgelegd wordt een aantal opties genoemd. De extra kracht kan op contract, interim- of detacheringsbasis worden aangeno men. Gewoon in vaste dienst nemen is er niet bij. 'Tenzij het op de toe komst gericht zou zijn.' De voorge legde kosten lopen uiteen. Wordt de persoon op contractbasis aangeno men, dan is het goedkoopste kosten plaatje €187.899,- voor drie jaar. Het duurst is iemand aannemen op interimbasis; €378.000,- voor drie jaar. Daarnaast moet rekening wor den gehouden met eventuele reis- en overnachtingskosten. De commissieleden hadden er geen moeite mee een extra kracht in te huren. Arthur Oosterbaan (Groen Links) zei er wel 'knorrig' van te zijn geweest toen hij het voorstel las De In november stelde de commissie Grondgebied de volgorde vast van de te actualiseren bestemmings plannen. Het gaat om de plannen Oudeschild Bedrijventerrein, Ou deschild, De Cocksdorp, Den Hoorn-'t Zouteland, Midden- en Zuid-Eierland, Den Hoorn (minus het beschermd dorpsgezicht). Oosterend (ook zonder het be schermd dorpsgezicht), 't Horntje (buurtgemeenschap en haven), Oost, De Waal, Den Burg en de Waddenzee. Van een deel is de herziening al bezig, een paar an deren moeten nog worden gestart Iedere procedure duurt ongeveer 2.5 jaar. Tijdens de commissie vergadering in november merkte Arthur Oosterbaan (GroenLinks) al op dat de toen voorliggende plan ning 'wel erg ambitieus' in elkaar zat. commissieleden spraken er hun voor keur voor uit om het extra benodigd geld uit de algemene reserves van het grondbednjf te halen. Op tafel lag ook een voorstel de kosten te kapitaliseren via een afschrijvingster mijn van tien jaar. Dat zou echter ten koste gaan van het geld voor de kanjerprojecten. Het inhuren van de extra kracht moet nog worden vast gesteld in de gemeenteraad. Daarna Lees verder pagina 5 Zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en een boete van €12.500,-, waarvan €10.000,- voor waardelijk. Dat is de straf die het Amsterdams Gerechtshof maan dag oplegde aan een Texelse aan nemer. Bij een milieucontrole in 1999 werden op diens erf veertien lekkende vaten teer opgegraven. Bij de zitting van twee weken geleden had een ex-werknemer van het in middels failliete bedrijf verklaard de vaten in opdracht van de verdachte te hebben begraven, omdat het te duur zou zijn ze op legale wijze af te voeren. De advocaat voerde aan dat zijn cliënt sinds lange tijd psychische problemen heeft en vroeg daarom clementie. De zaak voor het Amsterdams Ge rechtshof betrof een hoger beroep. Eerder had de economische politie rechter de tegenwoordig in Spanje wonende Texelaar veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevan genisstraf en een boete van €13.000,-. De advocaat-generaal van het gerechtshof stelde zijn eis iets bij en vroeg om dezelfde voorwaarde lijke gevangenisstraf, maar een boete van €12.500,-. Maar de rechter schold het grootste deel van de geld straf dus ook kwijt.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1