Cjroen c2wartsJ~exeU in het harL, Schuur oude Propagatie ingestort HEMA bruncj erinrichting Schilderend ip lange baan geschoven UK 33 'Willempje Hoekstra' na één dag weer vlot ijk houdt benodigde geld vast 1 Elfstedentocht wordt routine voor Texelaars Vervuilde sloot leeggepompt na «rand Oudeschild Nieuw drumlokaal voor muziekschool Huisman haalt top Aconcagua door ziekte net niet Levensteken Silvio Roest Watersnoodramp m Ijsmeester Thialf m Ontstaan Den Burg Krim genomineerd als maatschappelijk ondernemer 2003 TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER ÜGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11751 TEXELSE DINSDAG 4 FEBRUARI 2003 COURANT erschljnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg reconstructie van het Schilde- »nd is voor onbepaalde tijd uitge teld. Eigenlijk was het de bedoe- ng dat het werk nog vóór 1 de- ber zou worden aanbesteed, r de financiering van het pro- jt (kosten €635.000,-) is een bij- ige nodig van de zogeheten undelde Doel Uitkering (GDU) an de provincie Maar doordat het jk de gelden die voor dit jaar zou- en worden uitgekeerd niet over- ïaakt naar Haarlem, kan de pro- incie de bedragen niet naar Texel Borsluizen. lij de reconstructie zou het Schilde- »nd grondig worden aangepakt. Van pacht verschillende opties gaf de lad de voorkeur aan de duurste, /aarbij het Schilderend vanaf de leijer Keijserstraat tot de komgrens pnieuw wordt ingericht. Daarbij zou e weg in z'n geheel worden be traat. met geluidsabsorberende en lijtvaste klinkers. De iepen zouden Hverzoek van de bewoners verdwij- nen, omdat deze schade aan de wo ningen veroorzaken. Verder zouden andere verkeersmaatregelen worden genomen. Het Schilderend is met de enige verkeersingreep die vertraging op loopt door het uitblijven van de GDU- gelden. De rotonde voor de Sommeltjesweg-Laagwaalderweg bij De Waal, die voor na de zomer stond gepland, is ook op de lange baan geschoven, evenals de herinrichting van de Dorpsstraat in De Koog. De aanleg van de rotonde bij garage Grisnigt (Volvo), die ook met behulp van GDU-gelden wordt aangelegd, gaat op korte termijn wel van start. Het geld daarvoor heeft betrekking op 2002 en is wél binnen bij de pro vincie. Het vast houden van de GDU-gelden zo goed als zeker verband met de politieke ontwikkelingen in Den Haag. Gisteren kon niet worden achterhaald wanneer en of de bedragen alsnog worden overgemaakt. Voor Nel Bruining en Sybe van der Zee begint het rijden van een alternatieve Elfstedentocht bijna routine te worden. Beide Texelaars schaatsten vrijdag op de Weissensee in Oostenrijk voor de derde keer in acht da gen 200 kilometer. De omstan digheden waren nogal wisse- end. Bij de start, om 7.00 uur 's tchtends, was het -4 graden, ater zakte het kwik terug naar - I, om vervolgens toch weer te tijgen tot naar het nulpunt. foor de start waren Bruining en fan der Zee nog van plan het dit maal bij de halve tocht te laten, naar toen ze er 100 kilometer op ladden zitten, besloten beiden er log 50 kilometer aan vast te plak- ;en. Toen die waren afgelegd, oelde Bruining zich tegen haar iigen verwachting in nog dermate lit, dat ze ook nog aan de reste- ende 50 kilometer begon. Ze vol- ooide de 200 kilometer in 7.55 uur in was daarmee een half uurtje angzamer dan een week geleden, naar ruim een kwartier sneller dan tinsdag. Hoewel de routinier uit Den Hoorn niet eens volledig uit geput over de streep kwam, was het nu toch écht haar laatste van het jaar, vertelt echtgenoot en cor respondent Lammert Bruining. 'We zijn naar een andere plaats ge gaan en gaan nu maar eens va kantie vieren.' Van der Zee had na 150 kilometer zulke zware benen, dat hij naast Piet Rodenburg op een bankje neerzeeg, vast van plan met verder te gaan. Zijn eilandgenoot spoorde hem echter nog eens aan, met als extra argument dat de twee vrien den van Rodenburg met wie Van der Zee reed het anders ook niet zouden redden. 'Kennelijk is Sybe nogal een goeie sul, want hij stond op en ging verder', aldus Lammert Bruining. Van der Zee ging over de finish na 8.35 uur. Dirk Bakker zou aanvankelijk ook zijn derde tocht rijden, maar hij liep door een on gelukkige val een gebroken pols op en moest van zijn plan afzien. gtjiitV De gistermorgen bij paal 9 gestrande Noordzeekotter UK33 lokte menig nieuwsgierige naar het strand. (Foto Harry de Graaf) Ter hoogte van paal 9 is maan-dag- morgen de Noordzeekotter UK 33 Willempje Hoekstra, eigendom van de familie De Boer uit Urk, aan de grond gelopen. Dit gebeurde nadat het bijna veertig meter lange schip, met zes man aan boord, in het Molengat een motorstoring had gekregen. Een poging van zusters chip de UK 133 om de kotter op sleeptouw te nemen mislukte, waarna het schip iets ten zuiden van de strandopgang naar strand paviljoen Paal 9 op een zandbank liep. Vanochtend lukte het alsnog de kotter vlot te trekken. De in 1986 in Urk gebouwde UK 33 is voor Urker begrippen een vrij nieuwe en moderne kotter, maar de circa 2000 pk zware Stork motor in de machinekamer stond wel op de no minatie om te worden vernieuwd. De vervanger was al besteld. Met zes man aan boord was de UK 33 en zusterschip UK 133 vanuit de haven van Den Helder op weg naar de vis gronden, toen het schip tussen 10.00 en 10.30 uur te kampen kreeg met motorpech. De UK 133, eveneens eigendom van de familie De Boer uit Urk, maakte met een tros (een zoge heten landvast) een verbinding, om het schip terug naar de haven te sle pen. Maar de sleepverbinding werd verbroken, waarna de kotter op drift raakte. De '133' kon niet dichterbij komen, omdat dat het gevaar dreigde dat ook dit schip zou stranden. Door het anker te laten zakken probeerde de bemanning een stranding nog te voorkomen, maar met de straffe wes tenwind, kracht zeven, dwars op het schip was er geen houden meer aan. Volgens schipper Jan de Boer was er eventies wat paniek aan boord, maar dat verdween snel toen duidelijk werd dat er geen gevaar voor de beman ning dreigde. Om 11.30 uur werd alarm geslagen, waarna de redding boten Dorus Rijkers uit Den Helder en de Zalm uit De Koog naar paal 10 werden gedirigeerd. Ook werd hulp ingeroepen van redenj Waterweg, die met de 1000 pk zware sleepboot Coastal Power snel ter plaatse was. Rond 11.45 uur werd een sleeptros vastgemaakt aan het achterschip, maar een poging om het schip uit de gevarenzone te houden, had geen succes. Wel werd voorkomen dat de kotter, die onder invloed van de bran ding nog zichtbaar op en neer ging. verder naar een nabijgelegen strand- hoofd zou afdrijven. Nadat er geen beweging meer in de UK 33 zat werd de verbinding met de sleper rond de middag losgemaakt en keerde de Coastal Power huiswaarts. De be manning besloot op het schip te blij ven, maar voor het geval ze van boord wilde, bleef de Texelse wipper- ploeg de hele dag stand by. De Helderse reddingboot keerde na on geveer een uurtje terug. Ook een vliegtuig van de kustwacht nam en kele malen poolshoogte. Afgespro ken werd dat bij wassend water om zes uur 's avonds opnieuw een po ging zou worden genomen om de kotter vlot te trekken. Dat mislukte, omdat de Simson, een schip van 4000 pk niet tijdig genoeg aanwezig Lees verder pagina 5 innemer Tatenhove heeft in op- cht van het hoogheemraad- ap Hollands Noorderkwartier idag op het bedrijventerrein in ideschild een sloot leeg pompt. De groengele kleur van water deed vermoeden dat er lij de brand koelvloeistof in terecht »8s gekomen. Onderzoek heeft Wniddels uitgewezen dat de ver- "Uiling meevalt. il tijdens of kort na de blus- ■rkzaamheden werd in de sloot een jtogelijke vervuiling geconstateerd, .jaarna de waterloop bij het bedrijf ari Dirk Slik werd afgedamd. De vol- |nde ochtend zijn monsters van het iter genomen, die door een lysebureau werden onderzocht. ifwachting daarvan werd besloten Ie sloot leeg te pompen. Ruim 200 ubieke meter slootwater is over- .■pompt in een containerschip in de ,lven van Oudeschild. Maandag is i sloot uitgebaggerd. Wat er met het uile water zal gebeuren, hing toen af van de resultaten van het on- :oek. Als de vervuiling meevalt, irdt het water overgebracht naar de ilwaterzuivering, maar als het een stige vervuiling betreft, zal het el- |rs worden verwerkt. Uiteindelijk fik het water vijf milligram ethyleen col per liter te bevatten, dermate iag dat het volgens het hoogheem- •dschap zonder probleem in de reterzuivering kan worden geloosd, tocht er aan het water nog een groe- ig kleurtje zitten, dan is dat verder ^schadelijk, verzekert woordvoer- ler Casper van Zuilekom Een schuur van voormalige boer derij De Propagatie aan de Hoofd weg bij Midden-Eierland is zon dagavond ingestort. Aan de zijde van de weg is over nagenoeg de volledige lengte het dak naar bene den gekomen. Acht caravans die in de schuur waren gestald, werden getroffen door het puin. Dirk Leegwater van het naastgelegen hotel-restaurant De Kieviet en eige naar van de schuur schat dat er op zich weinig schade is. 'Een caravan heeft een balk op het dak gehad, waardoor daar een knik in is geko men. Met de anderen valt het wel mee. Ze waren ook al oud.' Volgens Leegwater zijn de caravans van pa rachutisten die 's zomers hun spron gen maken boven het Texelse vlieg veld. Gisteren lichtte hij hen in. De instorting kwam volgens Leeg water niet geheel onverwacht. 'De schuur stond al op scherp. We hiel den er al een |aar rekening mee dat hij kon instorten. De eigenaren van de caravans wisten dat ook en hadden de caravans er op eigen risico neer gezet. Ik had alleen verwacht dat hij beetje bij beetje zou instorten en niet op deze manier.' Het dak stortte in, nadat de wind er vat op had gekre gen. Volgens Leegwater steunde het dak al een tijdje niet meer op het vier kant, maar enkel op de zijmuur. Die werd omver geduwd toen het dak omlaag kwam. Leegwater verwacht dat het reste rende deel van de schuur ook binnen afzienbare tijd kan instorten. 'Er staan nog wat spullen in van het hotel en Frans Lugtmeijer (de buurman, red), dus die moeten er nog worden uitge haald. Maar dan wel met een helm op.' Hij verwacht dat medio maart de restanten worden opgeruimd. Hij had bij de gemeente al een aanvraag in gediend voor nieuwbouw op de plaats van de schuur. De Propagatie was tot tien jaar gele den in gebruik als boerderij. In de schuur stonden toen koeien. De boerderij is van begin af aan in han den geweest van de familie Dros. Volgens het Boerderijenboek liet Bernardus Dros de boerderij bouwen in 1912. Achterkleinzoon Bouwe Dros verliet de hoeve in 1993 toen hij naar Amaliahoeve vertrok. Het land en goederen werden daarna verkocht. Het ziet ernaar uit dat omwonen den van de Muziek- en Dansschool op korte termijn geen overlast van de drumlessen meer zullen heb ben. Het bedrijf Archiobel uit Goirle is vorige week begonnen met het isoleren van een lokaal in d'Ouwe Ulo, dat speciaal voor drumlessen zal worden gebruikt. Half februari moet de klus zijn geklaard. Eind vorig jaar kreeg de muziek school bericht van de gemeente dat de drumlessen wegens geluids overlast moesten worden gestaakt. Het gebrekkige drumlokaal was slechts één van de tekortkomingen aan de accommodatie van de mu ziekschool, wat leidde tot een mas saal protest in de raadszaal. Na veel gekrakeel ging de Welzijnsstichting ermee akkoord dat de muziekschool meer ruimte zou krijgen. Lokaal S, dat tot dusver tijdelijk werd gebruikt, kan voortaan permanent worden gebruikt als drumlokaal. Medewerkers van Achnobel voorzien de muren, vloer en het plafond van een dikke laag isola tie en dubbele ramen, zodat er niet meer geluid naar buiten lekt dan wet telijk is toegestaan. Op basis van die toezegging is de buurt ermee ak koord gegaan dat de drumlessen in het oude lokaal nog even mogen doorgaan. De bouw van het drum- lokaal is een eerste stap naar een verdere kwaliteitsverbetering van de accommodatie van de muziek- en dansschool. ««r-öS». >- I- jy 'W - Zondagavond om half tien stortte een flink deel van het dak in van de schuur die vroeger bij De Propagatie hoorde. In de schuur waren acht caravans gestald. Fofo Jeroen van Hattum) Piet Huisman, lid van de klimploeg Terschelling die de Aconcagua in Argentinië heeft bedwongen, heeft de top zelf net niet gehaald. De 37- jarige Texelaar was donderdag, uit gerekend de dag dat het laatste stuk werd afgelegd, door ziekte Silvio Roest heeft een teken .van le ven gegeven. De in België wonende oud-Texelaar, die sinds begin oktober wordt vermist, heeft maandag 27 ja nuari een mailtje gestuurd naar het TROS-televisieprogramma Vermist, dat al een paar maal een oproep deed om hem te vinden. Roest liet daarin weten dat het goed met hem gaat, maar dat hij er nog niet aan toe is om direct contact te leggen met zijn fa milie. Sindsdien zijn via de TROS 'over en weer' mailtjes uitgewisseld, 'maar het draadje is nog dun', laat vader Ben Roest weten. geveld. Komende donderdag wordt hij op Texel terug verwacht. Ondanks dat vier van de zeven leden wegens vermoeidheid en ziekte de top niet haalden, spreekt de klim ploeg van een geslaagde missie. Om kwart voor acht donderdagavond immers staken drie van de zeven le den van de klimploeg de vlag in de besneeuwde top van de Aconcagua, met 6962 meter de hoogste berg van Argentinië. Dat gebeurde na een tocht van ontberingen. De expeditie ondervond veel hinder van slecht weer, waarbij het op 12 januari uit Nederland vertrokken team zelfs ingesneeuwd raakte en de uitrusting slechts met de grootste moeite droog kon worden gehouden. In de ijle lucht kon maar heel langzaam worden ge klommen. Huisman, die bekend staat als een fanatiek sporter, kreeg toen de top bi|na was bereikt te kampen met misselijkheid en vermoeidheid. 'Hij kreeg geen hap eten meer naar binnen', vertelde partner Michelle gistermorgen. 'Jammer, want uitge rekend op de dag dat hij ziek werd. zou de top zou worden bereikt.' Huis- Lees verder pagina 7 Losse nummers 0.90 Met z'n drieën stonden ze vnjdag op de dijk bij het monument dat herin nert aan de watersnoodramp in 1953, De gezusters IJska waren 's morgens eerst naar het graf van hun vader in De Waal geweest en later die ochtend stonden ze stil bij zijn dood, de dood van de vijf andere hulpverleners en de ramp zelf in polder De Eendracht. Pagina 2 De hoofdijsmeester van Thialf in Heerenveen zorgt sinds kort ook voor het klimaat in het zwembad van vakantiepark De Krim. Onder bege leiding van Bertus Butter, werd de afgelopen weken een nieuw lucht behandelingssysteem aangelegd dat het energieverbruik in het bad dras tisch moet verminderen. Pagina 3 Den Burg is ontstaan uit een burg die in de Vroege Middeleeuwen zeer waarschijnlijk de 'residentie' is ge weest van een Friese krijgsheer of koning, die vanuit zijn vesting politiek gezag, militaire macht en religieus leiderschap uitoefende over de be woners van Texel. Die conclusie trekt archeoloog dr. P.J Woltering. Pagina 6 Vakantiecentrum De Krim is samen met twee andere bedrijven geno mineerd voor de titel 'maatschap pelijk ondernemer van het jaar 2003'. De prijs is een initiatief van de provincie Noord-Holland en het Midden- en Kleinbedrijf in Noord- Holland. De nadruk ligt dit jaar op toeristische bedrijven. De Knm is gekozen uit ongeveer zestig bedrijven die zich hadden aangemeld. De andere genomineerden zijn jachthaven Naar- den in Naarden en groepsacco- modatie Broekakkers in Egmond- Binnen. De drie worden beoordeeld op hun omgang met personeel en externe belanghebbenden, aandacht voor het milieu en de financiële verdien sten van de onderneming. Ook wordt gekeken naar de visie die de bedrij ven hebben op maatschappelijk ver antwoord ondernemen en de manier waarop zij communiceren met ande ren over duurzaamheidsthema's. Bij De Krim wordt veel aandacht besteed aan duurzaam ondernemen. Het neemt deel aan milieuzorgsystemen, bedrijfsnatuurplannen en het project Productgenchte Milieuzorg. Het is vertegenwoordigd in diverse overleg platforms, het werkt nauw samen met andere overheden en betrokkenen voor de ontwikkeling van de 18-ho- les golfbaan en het voert een zorgvul dig personeelsbeleid. Gedeputeerde Bob Verburg maakt donderdag 20 februan tijdens een provinciaal congres over maatschap pelijk ondernemen in de Lichtfabriek in Haarlem bekend wie er heeft ge wonnen. Aan de prijs is een geld bedrag van €15.000,- verbonden. Vong jaar ging de titel 'maatschappe lijk ondernemer' naar zuivelboerdenj Sint Donatus in Den Hoorn. Toen lag de nadruk op biologische bedrijven. (Advertentie) (frrtM ^iBdrt Jrirli ia ba bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: www.bruna.nl altijd actueel ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1