Vrije School laat computer toe Texel Academie vandaag van start <3 Ruimteproblemen op OSG steeds nijpender (jvocn j/jwarLr Jexels ïn het harL_, 'OZB 1,5 procent omhoog voor beheer atletiekbaan' Mondeling tentamen in kleedkamer... Bij exploitatie door de gemeente: Qnder de pomp Zoektocht door rode lichtkogels Proef Pijpersdijk Geldschieters zetten handtekening Kampeervergunning afgewezen Groothandels m Woelmuis Mobieltje uit vis is terug bij eigenaar Actie tegen opslag bestrijdingsmiddel TEXELSE^COURANT oordeelland wsMM OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11752 VRIJDAG 7 FEBRUARI 2003 Verschijnt dinsdag en vrijdag Een rector die zijn eigen werkka mer niet in kan omdat een mentor er overleg voert met leerlingen, docenten die geen goede werkplek hebben en een leraar die een pupil een mondeling tentamen afneemt in een kleedkamer. OSG De Hoge- berg kampt in steeds grotere mate met ruimteproblemen. 'Het is ge woon woekeren met ruimte', ver- ;elt rector Henk de Vries. De onderwijsinspectie, die zich tij dens een onderzoek op De Hogeberg overigens lovend uitliet over het on derwijs op Texel, constateerde al dat de OSG niet overdadig is bedeeld met ruimte. Oorzaken zijn volgens De Vries het toegenomen aantal leerlin gen en docenten, en veranderingen die zich hebben voorgedaan binnen iet onderwijs. Het gebrek aan ruimte manifesteert zich op steeds meer lakken. 'Docenten moeten bijvoor- leeld steeds meer moeite doen om ien behoorlijke ruimte te vinden om ichoolonderzoeken te doen. Mento nen moeten zich in allerlei bochten wringen om een ruimte te vinden waarin ze met een groepje kunnen traten. En als een docent werk wil toen waarbij hij eigenlijk niet ge stoord wil worden, dan is die ruimte Ier vaak met Als rector moet ik regel matig weg voor allerlei zaken. Dus ban is mijn kamer met in gebruik. Dat is bekend bij de leraren, net zoals men weet dat andere schoolleiders niet altijd op hun kamers zijn. Dus ze staan in de rij om die kamer te mo gen gebruiken. Soms stap ik binnen en dan blijkt er al een school onderzoek of iets anders aan de gang zijn. Ook docent Nederlands Frans Busch moet regelmatig op zoek naar een geschikt kamertje om mondelinge schoolonderzoeken af te nemen. Hij kan daarvoor wel eens terecht in het nabijgelegen gebouw van het Regio naal Onderwijs Centrum (ROC), maar niet altijd. Toen een leerlinge deze week thuis vertelde dat haar monde linge tentamen in de bezemkast van de school was afgenomen, advi seerde haar moeder dit aan de redac tie van de Texelse Courant te melden. Rector De Vries weet van mets, wan neer hem om een reactie wordt ge vraagd: 'Ik moet toegeven dat ik met altijd weet op welke plekken er ten tamens worden afgenomen Maar de bezemkast lijkt me onwaarschijnlijk.' Even later meldt De Vries dat het een ruimte betrof achter de bibliotheek, die als kleedkamer voor leraren wordt gebruikt. 'Maar ze heeft gelijk als ze zegt dat de ruimte eigenlijk niet ge schikt is voor een tentamen. Helaas moeten we roeien met de riemen die we hebben.' Een verbetering zit er op korte termijn niet in. Integendeel, want het aantal leerlingen op de OSG neemt volgend jaar verder toe, zodat ook het gebrek aan ruimte zal toenemen. De Vries: 'We hadden gehoopt dat door met instellingen als de bibliotheek, het ROC en de muziekschool onder één dak te komen, de problemen zouden worden opgelost. Maar dat is er he laas met van gekomen. Met het ge meentebestuur is toen afgesproken dat we als school zelf plannen zou den ontwikkelen. Die zullen we bin nenkort voorleggen aan het college.' Over de inhoud van het voorstel wil De Vries nog niet naar buiten treden. De kosten die de gemeente moet maken voor het beheer van de nieuwe kunststof atletiekbaan ko men overheen moet een verhoging :van de Onroerend Zaken Belasting (OZB) met anderhalf procent. Dat blijkt uit cijfers van het college, dat berekent dat de gemeente jaarlijks €25.507,- kwijt is voor het beheer van de vier-laans baan. De ge meenteraad neemt komende dinsdagavond een besluit. Atletiekvereniging Texel (AVT) is er wel in is geslaagd de helft van het investeringsbedrag van totaal €200 798,- bij elkaar te krijgen, maar de exploitatie van de baan gaat de financiële draagkracht van de vereni ging te boven. Ook als de vereniging de baan van de gemeente zou huren, zou dat problemen geven. Van de jaarkosten van €27.607,- zou de ver eniging volgens de norm van de ge meente namelijk 30 procent zelf moe ten betalen, wat neerkomt op €8.282,-. Deze 70:30-verhouding strookt met de huur die andere vere nigingen betalen aan de gemeente. Een tarief van €2.100,- is voor AVT wel haalbaar. Maar dit betekent dat de gemeente een extra bijdrage van €6.182,- moet leveren, in totaal dus €25.507,-. Omdat de vereniging zelf in ruime mate bijdraagt aan de tot standkoming van de baan, is dit vol gens b en w wel te verantwoorden naar andere verenigingen die een hogere huur moeten betalen voor een ft - Wat een muizenissen in Oudeschild! - Ja, het zijn woelige tijden. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Robin Woerlee, Sanne Wissenburg, Amba van Erkelens en Bas Mulder krijgen computerles van Olivier Schilling. sportaccommodatie van de ge meente. Met uitzondering van D66 hebben alle raadsfracties aangege ven dat de gemeente eigenaar moet worden van de baan en ATV zelf jaar lijks €2.100,- bijdraagt. Daarvoor moet er wel dekking komen van de kosten die de gemeente moet ma ken, waarbij het college voorstelt de OZB met 1,5 procent met ingang van 1 januari 2004 te verhogen. Texel'94 heeft aangegeven de aanleg van de atletiekbaan te willen bespre ken met het gemeentebestuur en heeft raad en college uitgenodigd komende zaterdag om 13.30 uur een kijkje te komen nemen op het com plex. Op de website van de Texelse Cou rant (www.texelsecourant.nl) de vraag of de aanleg van de kunststof atletiekbaan een verhoging van de OZB waard is. Reddingboot Beursplein 5 van De Cocksdorp en de wipperploeg van De Koog hebben dinsdagochtend zo'n twee uur lang vergeefs gezocht naar een in nood verkerend schip. Iemand had boven Eierland twee rode lichtkogels gezien en alarm ge slagen. Enkele minuten later, rond 9.35 uur, kregen de beide Texelse afdelingen van de redding maatschappij het verzoek op zoek te gaan. De Beursplein 5 zocht op on geveer één kilometer uit de kust, ter hoogte van paal 28 tot paal 23. De wipperploeg keek vanaf het strand uit naar drenkelingen, eerst van paal 28 tot de Slufter en daarna terug tot aan de vuurtoren. Toen om 10.55 uur nog niets was gevonden, werd na overleg met het kustwachtcentrum in Den Helder besloten de operatie af te bla zen. Om de duidelijkheid in het verkeer te verhogen, zonder het aantal ver keersborden te laten toenemen, staat een proef op stapel waarbij op de Pijpersdijk een snelheid van maxi maal 60 kilometer per uur gaat gel den en waarbij aan beide zijden van de weg fietsstroken worden aange legd in een afwijkende kleur. Het is niet bekend wanneer de maatregel in gaat. Kinderen van de Vrije School in Den Burg krijgen sinds deze week computerles. Drie e-macs van Apple hebben daarvoor hun in trede gedaan in het schoolgebouw. De computers krijgen geen voor aanstaande plaats in het onder wijs, omdat de noodzaak ervan in de visie van de Vrije School een vraagteken is. 'Kinderen doen er een zeer eenzijdige ervaring mee. Het beperkt de zintuiglijke waarne mingen', aldus directeur Marian Arends. Het is dat ze ermee moeten kunnen omgaan in het voortgezet onderwijs. Daarom krijgen de leerlingen van klas vijf en zes (de Vrije School hanteert het op de basisscholen gebruikelijk begrip groepen niet) komend jaar éen keer per week een uurtje computer les van Olivier Schilling uit Den Hoorn. Maar behalve tekstverwer ken, het bewerken van plaatjes of omgaan met internet, leren ze ook meteen dat ze niet per se met het apparaat hoeven te werken. 'We la ten zien dat het er is, zodat ze bewust een keuze kunnen maken of ze er wel of met mee willen werken', vertelt Arends. 'Het moet met zo zijn dat ze het gevoel hebben dat hun hele we reld instort als ze een computer met beheersen. Je kunt ook prima zon der.' Twee computers worden gebruikt voor de lessen. De derde computer is naar de administratie gegaan De drie e-macs zijn niet de eerste com puters op school, maar wel de eerste die in het onderwijs worden gebruikt. In 1998 kreeg de school, in het kader van een landelijk programma, vier computers van het ministerie van Onderwijs. Verder dan de kast kwa men die echter niet. 'Een is er later naar een goed doel in Roemenie ge gaan en twee zijn er meegegaan met docenten die hier destijds zijn ver trokken', vertelt medewerker Rob Doelen, die Schilling assisteert bij de computerlessen. De computer had tot nu toe geen hoge prioriteit binnen de school, al dus Arends. Het leerkrachtenteam, dat in 2000 het oude team volledig verving, besteedde de tijd eerst aan het opbouwen van een nieuwe schoolstructuur en onderwijs concepten. 'We zijn nu zover, dat we zijn toegekomen aan de computer Bewust De school koos er bewust voor Schilling les te laten geven en niet één van de eigen leerkrachten. 'In onze visie doe je waar je goed in bent. We wilden dus iemand die vanuit zijn ei gen passie les geeft, omdat daaruit zorgvuldigheid en liefde voor het on derwerp naar voren komt, waardoor de kinderen direct worden bereikt.' Schilling werkt als bedrijfsleider bij de Mac-verkoopwinkel van Apple in Amsterdam. De twaalf kinderen die dit schooljaar computerles krijgen, worden bewust met langer dan één uur achter het scherm gehouden. 'Uit onderzoek is gebleken dat ze na drie kwartier eigenlijk geen informatie meer opnemen.' De e-macs zijn voor zien van een brander en er zit een kleurenprinter bij Mogelijk wordt nog een scanner aangeschaft, zodat de leerlingen daar ook mee kunnen le ren omgaan. Robin Woerlee, Sanne Wissenburg, Amba van Erkelens en Bas Mulder (allen tien jaar oud) kregen woensdag als eersten les van Schilling en Doe len. Ze kregen tekst en uitleg en daarna konden ze wat experimente ren met de computer. 'Ik heb kaarten gemaakt', vertelt Robin. Zowel Sanne als Bas moet even wennen aan de bediening. 'Dit gaat heel anders dan thuis', zegt Bas, 'maar het is wel han dig dat we er les op krijgen.' Dat vindt ook Amba. 'We hebben thuis wel een computer, maar ik zit er niet vaak achter.' In aanwezigheid van gedeputeer den Bob Verburg en Hans Schipper van de provincie Noord-Holland zetten geldschieters vandaag hun handtekening onder de intentie verklaring die moet leiden tot de stichting van de Texel Academie. Deze instelling gaat cursussen en seminars organiseren rond de the ma's mariene milieukunde en maatschappelijk verantwoord on dernemen. De Texel Academie is een initiatief van de Stichting Duurzaam Texel, die heeft geconstateerd dat er een breed draagvlak voor deze instelling is. Maatschappelijk verantwoord onder nemen - ook wel 'duurzaam onderne men' genoemd -, staat met alleen in de belangstelling van de overheid, maar 'steeds nadrukkelijker' ook bij het bedrijfsleven. 'Financiële instellin gen en grote bedrijven zien gunstige aspecten in het verduurzamen van het bedrijfsleven en hebben begre pen dat duurzaam ondernemen een impuls voor onze economie kan be tekenen. Maar ook binnen het mid den- en kleinbedrijf groeit de belang stelling', aldus de stichting Op Texel leeft bovendien al enige tijd de wens om de op het eiland aanwe zige kennis (bij instituten als NIOZ. Alterra, EcoMare, stichting ProSea en Stichting Duurzaam Texel) en die bij instellingen in de Kop van Noord-Hol land beter toegankelijk en toepas baar te maken voor overheid, onder wijs en bedrijfsleven. De Texel Academie krijgt een mariene 'poot' en een landpoot. Binnen de mariene poot krijgen de cursussen die de stichting ProSea organiseert een plaats. Het betreft cursussen Mariene Milieukunde voor de opleidingen voor de scheepvaart en visserij en cursus sen voor de offshore, zowel voor na tionale als internationale gezelschap pen. Wat de landpoot betreft moet de komende maanden eerst nader on derzoek worden gedaan naar de wensen en mogelijkheden. Gedacht wordt aan cursussen op het gebied van duurzaam ondernemen in het algemeen en specifiek voor de toe ristische branche. De verwachting is dat de academie na een 'opstartfase' van circa drie jaar financieel zelfstandig zal kunnen draaien. 'Texel is als vestigingsplaats zeer geschikt, ook door de karakte ristiek van het eiland zelf.' De stich ting gebruikt daarvoor termen als 'het benutten van de rust-, ruimte- en natuuromgeving van het eiland voor (zelf)zelfreflectie op het onderwerp duurzaam innoveren en maatschap pelijk verantwoord ondernemen' en noemt Texel 'een broedplaats voor creatieve, baanbrekende ideeën op dit gebied'. Bovendien zijn volgens de stichting veel 'praktijkcases' voor handen van succesvolle en vernieu wende initiatieven van ondernemers. Voor het zover is, is een aanloop subsidie nodig om de drie jaar du rende opstartfase te kunnen over bruggen. Het benodigde bedrag, €340.000,-, is bijna geheel binnen. Het programma Leader+ (een stimuleringsregeling van de Europese Gemeenschap), Kop Munt (een re gionaal economisch stimulerings programma voor de Kop van Noord- Holland), de provincie Noord-Holland, het Texelse bedrijfs leven en de Stichting Duurzaam Texel hebben elk een bijdrage toegezegd. Het ondersteunen van de Texel Aca demie staat ook vermeld in het collegeprogramma. Jan van der Haas uit De Waal mag geen kampeerders toelaten op zijn erf aan de Oosterenderweg. Hij had vrij stelling gevraagd krachtens de rege ling voor kamperen bij de boer, maar het college is van mening dat het hier met gaat om een echt agrarisch be drijf en heeft het verzoek daarom van de hand gewezen. Van der Haas heeft tegen de afwijzing beroep aan getekend maar dat heeft het college dinsdag ongegrond verklaard. Losse nummers 0,90 Texgro Groothandel BV uit Oude schild van Jaap Boon en Horeca Groothandel Texel BV (voorheen Jan Spanjer) fuseren met ingang van 1 april tot Texgro Horeca Groothandel BV. Boon wordt directeur van de ge fuseerde groothandel, die zich vestigt op de huidige locatie van Texgro aan de Vlamkast in Oudeschild. Het be drijf wordt in twee fasen uitgebreid. De fusie heeft geen nadelige gevol gen voor de werkgelegenheid in beide bedrijven. Pagina 3 Het ziet er naar uit dat de noordse woelmuizen in het gebied dat straks bij het bedrijventerrein van Oude schild wordt getrokken, niet hoeven te vertrekken Het water en het groen in het gebied worden muisvriendelijk gemaakt. Dit kost €6.000,-. Pagina 5 (Foto Jeroen van Hattum) De lessen hoeven niet beperkt te blij ven tot klas vijf en zes. Als een leer ling passie en talent toont voor een computer kan hij of zij volgens Arends ook worden bemoedigd er mee om te gaan. 'Als blijkt dat het binnen hun ontwikkeling past. kun nen ze er ook al les op krijgen als ze nog niet in de vijfde klas zitten.' An dersom werkt het iets anders Kinde ren uit klas vijf en zes die er absoluut niks mee hebben, moeten toch de lessen volgen, zodat ze bij het verla ten van de school in ieder geval we ten hoe het apparaat werkt. Volgens Schilling worden ze mogelijk op verrijdbare karretjes gezet, zodat ze ook elders kunnen worden ge bruikt op school. Volgens Arends is het wel de bedoeling dat de compu ter een onderdeel blijft van alles dat de kinderen wordt aangeboden. 'Het blijft een dood instrument en het ont wikkelt een eenzijdig denken. De computer is alleen gencht op zien, terwijl je ook kinderen hebt die audi tief of gevoelsmatig waarnemen. Dat beperk je met de computer, terwijl wij het belangrijk vinden dat de kinderen leren zoveel mogelijk zintuiglijk waar te nemen.' De eigenaar van de mobiele te lefoon die B. Wermenbol uit Breda aantrof in een ter hoogte van Texel gevangen kabeljauw, is terecht. Het Siemenstoestel werd gebruikt door Willem Jimmink. De Texelaar was het kwijtgeraakt nadat hij op het strand bij paal 28 op een avond zeebaars had ge vist. 'Het toestel zat in de zak van mijn overall. Die heb ik na afloop uitgetrokken op de parkeerplaats en toen is het mobieltje waar schijnlijk onder m'n auto gegle den.' Maar daarmee is nog met verklaard hoe het gele toestel in zee is terechtgekomen, want an ders zou de vis het niet naar bin nen hebben kunnen werken. 'Dat moet iemand anders gedaan hebben.' Jimmink was één van de zestien Texelaars die reageerden, nadat het bericht over de vondst in de krant was verschenen. 'De mees ten wisten niets van het toestel', laat Wermenbol weten. Dat wekte zijn verbazing en zelfs te leurstelling. 'Mensen claimen iets dat niet van henzelf is, een kwade eigenschap Uitzondering was Jimmink. Zijn werkgever Jan Keijser, van het gelijknamige kampeercentrum aan de Spin- baan, had het simlock-nummer van het toestel bewaard, wat bleek te corresponderen met het nummer op het kaartje in het ge vonden toestel. Jimmink, die de vinder zelf is mis gelopen. is vol lof. 'Die man had het toestel helemaal schoonge maakt. Hij werkt weer prima.' Op 19 en 20 maart zal op Texel een handhavingactie worden gehou den, bedoeld om een eind te ma ken aan de opslag van niet (meer) toegelaten gewasbeschermings middelen bij agrariërs, bollen- boeren en loonwerkers. Tevoren zullen de bedrijven éénmalig in de gelegenheid worden gesteld om de middelen in te leveren zonder dat daarvoor kosten in rekening wor den gebracht. De actie wordt georganiseerd door de politie, die bij de controles assis tentie krijgt van de Algemene Inspec tie Dienst (AID) van het ministerie van LNV. De gemeente zorgt er voor dat de controleurs de adressen krijgen. De bedrijven krijgen tevoren bericht. Ze hebben dan nog gelegenheid om de in hun bezit zijnde verboden mid delen telefonisch te melden bij de gemeente, zonder dat ze bang hoe ven te zijn voor sancties. Op donder dag 6 of vrijdag 7 maart komt dan de ecowagen van het inzamelingsbedrijf Van Gansewinkel bij hen langs om de middelen in te nemen De boeren hoeven het spul dus niet zelf ergens af te geven. De gemeente schat dat op deze wijze enkele tonnen verboden bestrijdings middelen zullen worden ingezameld. De kosten van de inzameling worden geraamd op €5.000,- (Advertentie) (jnn 'martr jixtlt la bii kort. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: MABTIN TTOMP .AJVVCt-C» Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6,

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1