u 2 Nelie Vinke exposeert in Burgwal 37 Burger Stiekeltrekkers en Waalder Gortbuiken Afzet van Texelse producten gebaat bij distributiesysteem TEXELSE COURANT Wat ik zeggen wou. Mediation Op zoek naar overleden vader Beurs moet laatste zetje geven *'3ae& Pax Christi zoekt gastgezinnen Kunstcommissie zoekt uitbreiding Med'sche zorg Hulpverlening Kerkdiensten oud Papier Colofon adio Texel VRIJDAG 7 FEBRUARI 2003 Kunstenares Nelie Vinke-Goënga exposeert tot het einde van de maand nieuw werk in ontmoe- tings-centrum Burgwal 37 in Den Burg. De bloemen die zij voorheen vaak schilderde, hebben plaats gemaakt voor werk waarin de vrije expressie voorop is komen te staan. Vinke schildert geen bloemen meer na. Ze is 'doorgegroeid' naar werken waarin ze veel meer schildert wat in haar opkomt. Die verandering heeft geleid tot verzorgde werken met soms felle en soms ingetogen kleu ren en waarin veelal mensen naar voren komen. Een bepaald thema zit er volgens Vinke niet in. 'Het is meer toeval dat er vaak mensen op staan.' Het loslaten van het naschilderen heeft haar goed gedaan. Tegelijkertijd is ze meer en meer overgegaan op werken met acrylverf. 'Ik heb het ge voel dat ik nu veel losser werk. Heer lijk is dat. Ik heb het gevoel dat ik hier eigenlijk altijd zoekende naar ben geweest.' Die zoektocht begon zo'n acht jaar geleden, toen ze een cursus ging volgen bij Hanneke Peetom van ga lerie Zeewinde in de Kogerstraat. Ei genlijk had ze het liever niet gedaan, maar Gerdie Grabowski bleek haar al te hebben aangemeld. 'Stond ik daar opeens met mijn potloodje en mijn gummetje. Ik heb wel eens overwo gen te stoppen, maar anderen heb ben me vaak gezegd dat ik er mee door moest gaan.' Ze zegt nu niet meer zonder te kunnen. 'Het is pret tig, als je bijvoorbeeld even je dag niet hebt, om dingen van je af te kunnen schilderen. Ik zou het niet meer wil len missen.' Vinke, geboren en getogen op het ei land, exposeert inmiddels voor de vierde keer in Burgwal 37. Ook expo seerde ze al eens met een groep medecursisten in gemeentelijke expo sitieruimte Tusse de Banke aan de Groeneplaats. Burgwal 37 is geopend op maandag, woensdag, donderdag en vrijdag van 10 00 tot 14.00 uur. Op zaterdag gaat de deur een uurtje later open, op zondag en dinsdag is de ontmoetingsruimte gesloten. Bij de discussie in de commissie Werkwijze Raad over de samenstel ling van de adviescommissie be zwaarschriften (zie artikel Texelse Courant, 24 januari), waarover ko mende dinsdag in de raad opnieuw wordt gesproken, bleek dat er ver warring bestaat over de begrippen bemiddeling en mediation. Hierdoor wordt geen recht gedaan aan mediation. Reden om de verschillen toe te lichten. Jan Koolhof (CDA) stelt terecht dat de mediator geen ambte naar moet zijn. Een mediator is een geheel onpartijdig persoon. Er mag zelfs met de schijn van partijdigheid bestaan. Die schijn is aanwezig als een ambtenaar als mediator optreedt in een conflict tussen een burger en de gemeente, die wordt vertegen woordigd door een andere ambte naar. Het zijn immers collega's die elkaar dagelijks tegenkomen en de zelfde taal (vakjargon) spreken. Ove rigens: de snelste weg om sympathie van vrienden en collega's te verspe len, is bemiddelen in hun conflicten! Er staat dat ambtenaren beschikken over kennis die nodig is om als be middelaar op te treden. Ik twijfel niet aan de capaciteiten van de ambtena ren. Velen zullen in staat zijn om als bemiddelaar op te treden. Bemidde ling heeft als doel tot een compromis te komen over een zaak: allebei wat water bij de wijn. Omdat het een compromis is, kan er nooit sprake zijn van een volledige wm-win uitkomst. De bemiddelaar neemt zelf deel aan de onderhandelingen, zoekt naar oplossingen, pendelt tussen partijen en doet voorstellen. De bemiddelaar is deskundig op het gebied van het geschilonderwerp. Bij bemiddeling blijven de gesprekken dicht bij het onderwerp. Bij mediation krijgen de partijen op basis van gelijk- Oosterenders worden ook wel Gortbuiken genoemd. Datzelfde geldt voor de inwoners van De Waal. En mensen uit Den Burg gaan door het leven als Stiekel trekkers. Dat valt althans te lezen in het boekje Schimpnamen van Noord-Holland, dat onlangs ver scheen. De schrijver. Dirk van der Heide, lijkt maar matig ingevoerd in de Texelse situatie. De benaming Gortbuik voor iemand uit De Waal is op z'n best niet al te bekend, terwijl de alom bekende bijnaam Sketetrekker (vrij vertaald een verwaand iemand, een persoon met kak) voor mensen uit Den Burg in het boekje met eens wordt ge noemd. Toch is het werkje veel meer dan een opsomming en staat bij elk van de circa 150 dorpen en steden een verklaring van de bijnaam of bij namen, gelardeerd met anekdotes, gedichtjes en kleine historische uit weidingen. Bij de schimpnaam Stiekeltrekkers tekent hij aan: 'De in woners van het eilanddorpje Den Burg (Texel) hebben zich kennelijk nogal bezig gehouden met het "stiekeltrekken" ofwel "disteltrek- ken". Het wegmaken van distels (ak ker-, krul- en speerdistels) ge schiedde eertijds met de distelsteker (een beitel aan een stok) of een distel tang, een houten werktuig, gelijkend op een grote schar.' Hij vervolgt met een versje: 'Distels maaien is distels zaaien/ Distels trekken is distels wekken/ Distels steken is distels kweken.' En besluit met: 'Wil men van de distels op het land afkomen, dan zullen ze met wortel en tak uit de grond gehaald moeten worden. Te genwoordig bestrijdt men ze met chemische middelen.' Gortbuiken, die volgens Van der Heide dus niet alleen in Oosterend maar ook in De Waal wonen, zijn 'lieden die zich vol en dik eten met gortmaaltijden, zoals gortepap en melkengort, gekookt in geitenmelk'. Van der Heide begon zo'n 45 jaar geleden met het verknippen van kranten en tijdschriften en maakte sindsdien volgens het persbericht van Uitgeverij Profiel talloze aanteke ningen over allerlei zaken die met oude gebruiken, voorwerpen, zegs wijzen en taal te maken hebben. 'Veel schimpnamen zijn "geboren" in een tijd dat dorpen meer dan nu een so ciale gemeenschap vormden, met eigen regels, verhoudingen en ge woonten. De oorsprong van een naam kan oud zijn en toch nog zeer actueel. Vaak kennen we de achter- Wie heeft informatie over Klaas van Schubert (geboren 25 december 1916 en inmiddels overleden), die bij de bouw van bunkers in de Tweede We reldoorlog ijzervlechter was en later vermoedelijk in de gaarkeuken van de Duitsers heeft gewerkt? Die vraag wordt gesteld door zijn dochter, me vrouw Randolph uit Zwolle. Ze is te bereiken via telefoonnummer 038- 4211493. Informatie kan ook worden doorgegeven aan Theo Witte van Luchtvaartmuseum Texel, tel. 318 350. Inwoners van Den Hoorn zijn 'Stenenpikkers' en 'Steke{l)trekkers', schrijft Dirk van der Heide in zijn boekje 'Schimpnamen van Noord-Holland'. (illustratie Jon wo/dring) delijkheid te ontrekken. De vraag blijft dan wel wie Van der Heides informant is geweest waar het Den Hoorn be treft. Hoornders worden volgens de schrijver zowel Stenenpikkers als Steke(l)trekkers genoemd. 'Stenen pikkers vanwege de steenachtige bodem in en rond Den Hoorn. Op de droge zanderige bodem rond Den Hoorn gedijen de verschillende soor ten distels erg goed.' Curieus genoeg komt Jan Woldring (een leerling van de beroemde Marten Toonder) in zijn illustratie veel dichter bij de oor sprong die op Texel zelf wordt toege kend aan de naam Stleneplkkers (de jongens uit Den Hoorn zouden con currenten uit andere dorpen die op vrijerspad waren met stenen hebben verjaagd). Hij tekent een figuur die zich met een mes in zijn hand (voor het stekeltrekken?) en een helm op zijn hoofd probeert te verschuilen voor een stenenregen die op hem neerdaalt. Schimpnamen van Noord-Holland is voor €11,25 verkrijgbaar bij de boek handel en de uitgever (www.pro- fiel.nl). Er moet een goed distributie systeem komen voor Texelse producten, waar ook kleinere afne mers bij gebaat zijn. Veel hoteliers en restauranthouders moeten nu nog bij alle producenten langs om zelf hun ingrediënten op te halen, waarmee veel tijd is gemoeid. Het distributiesysteem is één van de zaken die aan de orde komt op de Texelse Producten Presentatie- beurs die komende dinsdag van 13.30 tot 18.30 uur in theater De Kiekendief op vakantiepark De Krim wordt gehouden. Een proefproject Productgerichte Milieuzorg dat de Stichting Duurzaam Texel vorig jaar uitvoerde bij vijf Texelse bedrijven leverde de conclu sie op dat restaurants meer met Texelse producten willen werken. Grand Hotel Opdum in De Koog is een zaak waar dat al geruime tijd gebeurt. 'Behalve dat het door de geringe transportafstand voor het milieu veel beter is om producten uit de buurt te halen, zorgen ze op de menukaart voor een grote toege voegde waarde', vertelt Aart Wijker, chef-kok van Opduin. 'Op Texel zijn veel producten van goede kwaliteit verkrijgbaar. We zetten het er meestal bij als we een gerecht met Texelse producten serveren. Gasten waarde ren dat niet alleen, ze verwachten het ook.' Een probleem waar menig kok tegen aan loopt, is dat ze niet goed weten wat er op Texel zoal te krijgen is en bij wie ze dat kunnen verwerken. Reden voor de stichting om met landbouworganisatie WLTO, de stichting Stimulering Texelse Producten en de Vereniging voor Texelse Productpromotie om de ta fel te gaan. Dat resulteerde in het ini tiatief voor de productenbeurs op De Krim, waarvan de PR-commissie van de landbouw de inrichting verzorgt. Twintig producenten van Texelse producten presenteren hun waren, waarbij de muzikale omlijsting wordt verzorgd door accordeonist Frans Pieterse, ook een 'echt Texels' product. Aan de beurs wordt verder medewerking verleend door koks Peter de Bruin van Opduin, Rob Sanders van De Krim en Peter Huis man van cateringbedrijf Ruud Boom, die hapjes maken op basis van Texelse producten. Eigenlijk had de stichting ook het gewenste distributiesysteem voor de producten op de beurs willen presen teren, maar omdat nog geen duide lijk beeld bestaat aan welke wensen dit moet voldoen, is dat niet gelukt. Nu is het zo dat producenten hun waren wel bij grote afnemers bezor gen, maar bij kleintjes loont dit de moeite niet. Om ook hiervoor een oplossing te vinden, wordt bezoekers van de beurs, waarvoor zo'n 240 be drijven zijn uitgenodigd, gevraagd hun mening over het distributie systeem kenbaar te maken. Pip Barnard en Janien de Bruin verzorgen de opening van de beurs. De PR-commissie van de landbouw verzorgt de inrichting van de presentatiebeurs voor Texelse producten. waardigheid gelegenheid hun hele verhaal te vertellen. Er is aandacht voor achtergronden, motivatie en emotie. Doel is spraakverwarring en misvattingen (bron van de meeste conflicten) uit de weg te ruimen. Dit lukt vaak zo goed dat er daarna nau welijks meer over de eigenlijke conflictpunten onderhandeld hoeft te worden. Mediation is gericht op een win-win oplossing en circa tachtig procent van de mediations is succes vol. Mediation is geschikt voor bijna elk geschil of conflict en gebaseerd op de vnjwilligheid van de partijen om samen een gesprek aan te gaan. Normaal gesproken worden de kos ten door beide partijen gedragen. Wat doet de mediator? Deze faciliteert en leidt de gesprekken tus sen partijen in goede banen en zorgt dat zij elk hun hele verhaal kunnen doen. Partijen zoeken zelf naar oplos singen. De mediator geeft géén ad viezen, is absoluut onpartijdig en maakt een mediationverslag. De par tijen binden zich door ondertekening van dit verslag. Bij voorkeur is de mediator met deskundig op het ge bied van het geschil. Partijen kunnen zich door deskundigen laten bijstaan. Mediation is dus geen bemiddeling! Mediation is een andere manier, een aparte weg, om conflicten op te los sen. De voordelen van mediation ten opzichte van bemiddeling of een rechtszaak zijn onder meer dat een conflict sneller behandeld kan wor den dan bij een rechtszaak. De kos ten zijn relatief laag Er is geheimhou ding en geen openbare uitspraak. De verstandhouding tussen partijen ver betert doordat zij zélf tot oplossingen komen en deze met krijgen aange reikt of opgelegd. Er ontstaat meer begrip voor elkaar en er is over het algemeen sprake van een win-win uitkomst. Er zijn in Nederland meerdere media- toropleidmgen, nogal uiteenlopend in duur, niveau en kwaliteit. De opleiding wordt voornamelijk gevolgd door onder meer advocaten, rechters, managers en personeelsfunctio narissen. Gedurende de opleiding wordt niet alleen veel geleerd, maar juist heel veel afgeleerd! In het bijzon der de fouten die elke goedwillende bemiddelaar of aankomend mediator maakt, zoals adviseren aan partijen. Wie de opleiding voltooit, wordt ver meld in een register van het NMI (Ne derlands Mediation Instituut). Hierin staan vijf Texelse mediators vermeld. Geregistreerde mediators moeten binnenkort een test afleggen voor certificering die een kwaliteits waarborg inhoudt. Beschikken de ambtenaren over de kennis om op te treden als mediator? In genoemd re gister staan in elk geval geen Texelse ambtenaren vermeld. Los van de vraag óf een ambtenaar de mediation kan uitvoeren, kan men zich afvragen of men (lees: gemeente en raadsle den) dat wel wil en of dat verstandig is. Omwille van de onpartijdigheid en gelijkwaardigheid van partijen is dit hoogst twijfelachtig. Wie meer wil weten over mediation kan terecht bij www.nmi-mediation.nl of bij een van de Texelse mediators. Hans Zijm (mediator), Den Burg. Pax Christi Kinderhulp is op zoek naar gastouders die gedurende en kele weken een kansarm kind uit Berlijn een plaats in een gewoon ge zin willen bieden. Het gaat om jon gens en meisjes van zes tot veertien jaar, uit kindertehuizen en noodlij dende gezinnen. De paasvakantie (van 12 tot en met 24 april) is alleen bestemd voor kinderen uit kinderte huizen, die twee maal per jaar een vakantie wordt geboden. Het is dus mogelijk hetzelfde kind voor een tweede vakantie te laten terugkomen, waardoor een band met het gast gezin ontstaat. De zomervakantie (van 6 tot en met 26 juli) is bestemd voor alle kinderen. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Pax Christi: Tineke Tuk (tel 072-5624733), Christina Fokkens (tel. 313808), of Helen Pettinga (tel. 072-5640007). De gemeentelijke adviescommissie kunst- en cultuurbeleid zoekt per di rect uitbreiding. De voorkeur gaat daarbij uit naar iemand met aantoon bare kwaliteiten en ervaring met het organiseren van culturele evenemen ten, die bovendien interesse heeft in het werk van de commissie. De com missie adviseert het college van b en w, besturen van gemeentelijke stich tingen, schoolbesturen en (semi- )overheidsorganen op kunstzinnig en cultureel terrein. Sinds vorig jaar be staat de commissie uit negen leden, waarvan één afkomstig uit het werk gebied 'culturele evenementen'. Ook zijn het onderwijs, de Historische Vereniging, de musea en de Texelse kunstenaars vertegenwoordigd. Voor meer informatie: R. van Dijk of E. Rutten van de sector Welzijn, af deling Cultuur en Educatie, tel. 362262 of 362218, e-mail rvdijk@texel.nl. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestda gen en van maandag tot en met vrij dag van 17.00 tot 08.00 uur Cen trale Huisartsen Post, tel. 321143. Toeristen kunnen het hele jaar bel len naar: 327270. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheel kundige hulp is via één van de vol gende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallen nummer vermeld. 313086; 314727; 314669, 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoord singel 44, Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel 0900-4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging van jonge kinderen. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tussen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222 Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische be valling: Parenta Zorg, tel. 0223- 540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis: Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op ad vies van huisarts of specialist. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-18.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: 0900- 8844. In spoedeisende gevallen: 1- 1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Verslavingszorg: Steunpunt Brij- derstichting, Wilhelminalaan 1Den Burg. Voor inlichtingen, advies, con sultatie en preventie. Bereikbaar op di. en woe. tijdens kantooruren, tel. 314781; www.brijder.nl. Toeristenpastoraat: Bram Guil- jam, tel. 318581, 327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alar mering, klusjesdienst, huishoude lijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Molen straat 2, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van rij schepen en zwemmers in nood: tel.» 316270. Chemicaliën op het strand: Be de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Crisisopvang v< huiselijk geweld, tel. 08-71901775 Jongeren Informatie Punt: voor vragen en advies over wonen, wer-l ken, studie, recht, relaties, seksua liteit, verslavingen en vrije tijd Openingstijden dinsdag en woens-., dag van 15.00 tot 17.00 uur; d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaan 1Den Burg, tel 315582. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan 'U jongeren bij problemen en voor opvoedingsondersteuning aar 1 ouders. Spreekuur elke donderdag in d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaan 1, l( Den Burg. Voor aanmelding, infor- matie en advies: 0900 2223330, elkf I dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. ;i Zondag 9 februari 2003 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker. De Koog: 9.30 u. ds. J.J.H. Hoeks tra uit Velzen-Zuid. Den Hoorn: 11.00 u. ds. J.J.H. Hoekstra uit Velzen-Zuid. SOW-GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 10.00 u. dienst in Oude schild; 19.00 u. dienst. Oudeschild: 10.00 u. dhr. M.D. Kui per, SOW Waddendienst. De Cocksdorp: 10.00 u. dienst in Oudeschild. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. ds. G. Toes uit Hoorn. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier met gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 4. Thijsselaan, Binsbergenstraat, Brouwerstraat, Drijverstraat, Wilsterstraat, Burdetstraat, Meester Kraai- straat, Lieuwstraat, Tjakkerstraat. In Oudeschild wordt dinsdag 11 fe bruari vanaf 15.00 uur door 'De Bruinvis' oud papier opgehaald, le der wordt verzocht het tijdig gebun deld aan de straat te zetten. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advert ontiocootröcten on aanbiedingen daar toe zijn van toepassing do Regelen voor hol Advertentlo- wezen van de Stichting ROTA gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij do Kamer van Koophandel en Fa brieken Ie Amsterdam ondor nummer 41198699 Een exemplaar van do Regelen voor het Advertentiowezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 (automatisch) Per jaar 62,70 60,70 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Oosterend: 10.00 u. ds. T.M. var I Dijk; 18.00 u. leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. A. van der Haagen uit Den Helder 19.00 u. ds. G. Sipkema, welkomst dienst, mmv gospelkoor üj| Cahjjiem uit Drachten. Thema 'Liefde, licht en leven'. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: 4 Den Burg: zat. 19.30 u. dameskoor-( uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45uj] koor Aura Lee uit Leersum. De Cocksdorp: zon. 9.30 u. Gollards: zat. 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: 1 Noordwester 3, Den Burg: Open- bare lezing, 10.30 u.; Wachttoren 1 studie, 11.20 u. Bewonen we de aarde of wonen we haar uit? Vrijdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) V 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek l& 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) ft Vandaag: Ria Geluk van het Watersnood museum in Ouwerkerk. Verder een opnam? van het gesprek met de kok van d« Gollards. 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u Kerkdienst vanuit rooms- katholieke kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer w, 13.00 u. Goud van Noud (Nederlandstalig 15 00u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u- Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u. Doopsgezinde kerk Den Burg 18.45 u. Baptistengemeente Den Burg V Maandag: 18.00 u Symphomca (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Raad en daad (over de Texelse politiek) 19.30 u. Raadsvergadering (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) aansluitend. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00W verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20 00 u Raadsvergadering (herhaling van dinsdag) aansluitend: Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Cabaret café (Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken htf lokale nieuws). Vandaag: Aandacht voor de (sport)verkie zingen, duurzaam Texel, wandelen met e>' zonder gedeputeerde, de sommeltjes vS Harry Geelen en Australië Gast Is P* Bakelaar van de Atletiekvereniging, dwaal gast Jesse Hoven leest een aflevering vf het feuilleton Mosselweg 14. Uitzendt van de avond van 31 januari (herhaling) 21.00 u. Radio Noordholland Vrije expressie is voorop komen te staan bij de schilderijen die Nelie Vinke tot het eind van de maand exposeert in Burgwal 37. (Foto Jeroen vi ITt >JÏXPI*K£6S' grond niet meer' Met hulp van vele vrijwilligers in de verschillende pro vincies stelde Van der Heide een uitgebreid overzicht samen. Dat resul teerde in 1998 in Het groot Schimp- namenboek van Nederland. Sindsdien zijn ook boekjes per provincie ver schenen. Het werkje over Noord-Hol land is de derde in de reeks. In de inleiding loopt de schrijver vast vooruit op mogelijke kritiek. Hij richt zich daarbij direct tot de sceptische lezer. 'Het kan voorkomen, dat men als inwoner van een bepaalde plaats nimmer van de vermelde schimp naam heeft gehoord ofwel dat een andere schimpnaam meer gangbaar is. Roep echter niet te snel dat de schimpnaam niet voor uw dorp geldt. Bekend of met bekend, door mij zijn de schimpnamen niet bedacht en ooit zal er iemand geweest zijn, die, om welke reden dan ook u "die" naam gaf!' Het lijkt een wat al te gemakkelijke poging om zich aan zijn verantwoor-

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2