Bedrijventerrein wordt traks muisvriendelijk... ragen provinciale D66 over doolhof Snelheidsbeperkingen Postweg onder de loep K TTHnTTFr* B en w: gemeenteraad moet nu keuze maken Veel papegaaiduikers gevonden langs kust Bergbeklimmer als held onthaald Noo lW MoeP H|£Trt I t>«uKk6.N .TEXELSE J COURANT' tiecomité overlegt 246 handtekeningen Handtekeningenactie Cocksdorp BE5T£ 0JJ?J)1STJ^|TJ6 EEN MONDELINGE TEST if /r UIT MEER KEUZE VRRGEM16 HET R rf T EEM P: o«h 1 Kèer EEN E>: dom 2 tcê.WU£n. EEN C' FmhU üoopxatkkkw 11* i \/f Een schoolvoorbeeld van ruimtegebrek Kwestie Durper bedrijventerrein op scherp Schietoefeningen '»|k ±FiH< VRIJDAG 7 FEBRUARI 2003 ziet er naar uit dat de noordse woelmuizen in het ge- d dat straks bij het bedrijventerrein van Oudeschild rdt getrokken, niet hoeven te vertrekken. Weliswaar zal leefgebied door de bedrijfsgebouwen worden inge- kt, maar het water en groen dat overblijft wordt aantrek- ijker voor de dieren omdat steile slootkanten in flauw oiende oevers worden veranderd. Met dit 'muis- ndelijk' maken, waarbij ook extensief sloot- en berm- ïeer hoort, is €6.000,- is gemoeid. college hoopt met de maatre en de muizen zodanig ter wille ijn, dat de minister van Land- iw, Natuur en Visserij de in dit al benodigde ontheffing zal iven voor de verdere ontwikke- van het bestemmingsplan dat ir het bedrijventerrein nodig is. Dedreiging voor de soort is ove- sns niet extreem groot: het toe- nstige bedrijventerrein beslaat meer dan 0,1 procent van het else verspreidingsgebied van rtuis. gang van zaken is een conse- ntie van de Europese Vogel- en litatrichtlijnen en de Flora- en nawet, bedoeld om zoveel moge- te voorkomen dat bouw- en legactiviteiten schade toebren- aan flora en fauna, met name reigde soorten. Bij het ontwerpen elk bestemmingsplan moet te- Noordse woelmuis. (Tekenng Johan Reydon) genwoordig worden onderzocht wat de gevolgen voor de natuurlijke waar den zijn. In het geval Oudeschild heeft het bureau Alterra dit onderzoek uitgevoerd, waarbij speciaal werd gelet op de overlevingsmogelijk- heden van beschermde diersoorten als rugstreeppad, heidekikker, vleer muis en de noordse woelmuis. Ge concludeerd werd dat er voor de eerstgenoemde drie soorten geen problemen zullen ontstaan. Op het leefgebied van de noordse woelmuis kan de bebouwing van het bedrijven terrein echter een miniem nadelig ef fect hebben. Uniek Met deze muizensoort is iets bijzon ders aan de hand. Het grootste deel van hun verspreidingsgebied ligt op de toendra's en taiga's van Europa en Azië, maar daarnaast komen in noordwest en centraal Europa enkele geïsoleerde populaties voor van mui zen die zich hebben ontwikkeld tot ondersoorten met genetisch afwij kende kenmerken. De op Texel le vende woelmuis is uniek, want het is een ondersoort die nergens anders voorkomt. Het dier hoort thuis in vochtige gebie den met dichte begroeiing, maar op Texel is hij algemeen verspreid en komt hij ook voor in duinen en wei landen. Dat is waarschijnlijk het ge volg van concurrentie van andere muizensoorten. Daarom wordt aan genomen dat hij zich ook ophoudt op het terrein bij Oudeschild, hoewel dat qua inrichting voor het dier niet de eerste keus is. Dat laatste geeft de mogelijkheid om het terrein op ge noemde wijze aan te passen aan de natuurlijke vochtige biotoop van de woelmuis. Het college zal de provincie vragen om een bijdrage in de kosten van het muisvriendelijk maken. (e gemeente en de dorps- ommissie Eierland/De Cocksdorp aan nog eens goed kijken naar de snelheidsbeperkingen op de Post- :reg. De verschillende maximum- inelheden op het acht kilometer inge traject zijn een bron van frus- c'atie, zo bleek uit de door 246 Axelaars ondertekende petities ie het Actiecomité Eierland dins- :lag aan wethouder Corry Heijne can Verkeer overhandigde. j'ooral dagelijkse gebruikers van de 'ostweg zetten hun handtekening inder de petitie, waarin de bezorgd heid wordt uitgesproken over de drie tajecten waarop de snelheid omlaag it naar 50'of 60 kilometer per uur. van Heerwaarde, woordvoerder de dertien leden tellende actie- p, presenteerde zich dinsdag als verkeersdeskundige. 'We in dit omdat er veel onvrede over itaat. En bezorgdheid. Een over- jad aan borden met verschillende ilheden zou de aanleiding kunnen om op het hele traject tussen De :ksdorp en de rotonde een maxi- snelheid van 60 km/u in te voe- j. Wij zijn hiertegen. Onze stelling :0 km/u op de Postweg, met uit- idering van de kern Zuid-Eierland. der borden langs de wegen en jjst op de weg zal dan het resultaat thouder Heijne toonde begrip, ar gaf ook aan dat de gemeente snelheidsbeperkingen mede op zoek van de dorpscommissie ift ingevoerd. 'Bovendien is er, n de maatregel werd ingevoerd, gens mij geen enkel bezwaar te- i het besluit binnen gekomen. Ik i me best voorstellen dat een au- ïobilist het liefst één snelheid aan- Jdt. Maar voor ons staat de ;eersveiligheid voorop. Ik ben na- lijk ook benaderd door mensen liever een maximum van 60 km/u zien.' Verder gaf Heijne aan dat de beperkingen zijn te omzeilen door de Hoofdweg te nemen, al is de tijdwinst die daarmee wordt bereikt betrekke lijk. De wethouder voelt weinig voor een suggestie van het actiecomité om de snelheid buiten het seizoen op de meeste trajecten te verhogen naar 80 km/u. 'Dat bevordert de duidelijkheid niet.' Maar ook nu weten veel weg gebruikers niet wanneer ze 60 of 80 mogen ri|den. Er staat namelijk wel bij het nut van de borden. 'Toen ze er niet stonden, sjeesden mensen met 120 km/u voorbij en dat doen ze nu nog.' Heijne: 'Je hoopt natuurlijk dat mensen hun gezonde verstand ge bruiken, maar voor idioten kun je geen regels maken, die pak je alleen door controle. Dat moet dus regelma tig gebeuren.' Volgens Sikke ten Brug van de dorpscommissie heeft het dorp in derdaad om een aantal beperkingen verzocht, maar niet allemaal. 'De snelheidsbeperking ter hoogte van De Krim gebeurde op ons verzoek. Het aansluitende stuk vanaf Rio was een verzoek van de bewoners. Maar het stuk vanaf Zuid-Eierland tot de Slufterweg, is ons een doorn in het oog. We hebben wel gevraagd te kij- Jan van Heerwaarden, woordvoerder van Actiecomité Eierland, overhandigt de handte keningen aan verkeerswethouder Corry Heijne. (Foto Gerard Timmerman) aangegeven waar de snelheids beperking ingaat, maar niet waar deze ophoudt. Heijne: 'Dat hoor je te weten: na de eerstvolgende zijweg.' Verkeersborden De overdaad aan verkeersborden blijkt met name ter hoogte van hotel Molenbos, waar Van Heerwaarden 25 verkeersborden heeft geteld. Heijne: 'We zijn nu eenmaal verplicht op be paalde plekken borden neer te zet ten, of we dat nu leuk vinden of niet.' Comitélid Cees Schuijl, woonachtig nabij het vliegveld, zette vraagtekens ken naar een verkeersveilige oplos sing voor de smalle uitritten bij het vliegveld en de uitrit van de tegenoverliggende boerderij. Om daarvoor in overleg met de eigenaars iets elegants voor te bedenken. Maar daarop is bij mijn weten nooit echt actie ondernomen. Die 60 km/u wil len we daar met, zeker niet in deze tijd van het jaar. Maar we zijn natuurlijk wel zo reeel dat we de argumenten van de deskundige van de gemeente in onze mening willen betrekken.' rard Le Belle, lid van Provinciale ten voor D66, wil van Gedepu- rde Staten van Noord-Holland reten of zij bereid zijn mee te wer- n aan de realisatie van het maïs- olhof aan de Krimweg bij De cksdorp. Hij heeft daarvoor Nriftelijke vragen gestéld aan het maïsdoolhof mogelijk te ma- 1 moet de agrarische bestemming de grond worden gewijzigd in grecreatief opvanggebied. Daar- ir moet een artikel 19 lid 1 proce- re op de Wet Ruimtelijke Ordening 'rden gevoerd. Omdat dit de aarste variant is, hebben GS het tste woord. Le Belle wil weten in everre het provinciaal college op hoogte is van het initiatief en hoe daar tegenover staat. De D66'er het onderwerp ook ter sprake ingen in een provinciale mmissievergadering. Zelf heeft hij nog geen standpunt over ingeno- n. Le Belle is wel fervent tegen- inder van het voeren van artikel 19- icedures om bestemmingen te randeren. Aanwonenden van de Krimweg zijn tegen de komst van het maïsdoolhof. Dat blijkt uit een handtekeningenactie die onder leiding van Henme Kok wordt gehouden in De Cocksdorp. In totaal zijn tot nu enkele tientallen handtekeningen binnengehaald. Kok, die naast het perceel woont waar het doolhof is gepland, verwacht dat dat aantal nog verder toeneemt. Hij zegt met de handtekeningen mogelijk naar de provincie te stappen. De bewo ners vrezen dat de rust in het gebied wordt aangetast en zijn bang dat er teveel verkeersdrukte ontstaat op de Krimweg. Eind januari heeft Kok een brief ge stuurd aan de raadsleden, waarin hij hen oproept om geen toestemming te verlenen aan het plan. Hij zet kant tekeningen bij een uitspraak van wet houder Nel Eelman tijdens de laatste commissievergadering Grondgebied dat in de vrijstellingsprocedure een tijdelijke termijn voor het doolhof kan worden opgenomen. Kok: 'De artikel 19.1-procedure is een zeer zware procedure die bedoeld is voor per manente veranderingen en niet voor iti QOE.S f-o-L- ol een tijdelijke proef om te kijken of een plan wel aanslaat. De door wethou der Eelman gemaakte opmerking dat zulks wel zou kunnen, klopt dan ook echt met met de werkelijkheid. Dit zou sommige raadsleden op het ver keerde been kunnen zetten.' Volgens Kok hebben enkele juristen bevestigd dat een tijdelijke termijn met moge lijk is. Een woordvoerster van de af deling Ruimte, Wonen en Bereikbaarheid van de provincie laat weten dat met een artikel 19-proce- dure geen tijdelijke regeling kan wor den getroffen. 'Dan moet je toch een artikel 17-procedure hebben.' Statenlid Le Belle heeft het plan ge opperd om over het maïsdoolhof een referendum te laten houden tijdens de Statenverkiezingen die op woens dag 11 maart worden gehouden. 'Dan kun |e dat combineren. In Ber gen hebben ze zoiets ook gedaan tij dens de Tweede-Kamerverkiezingen. Daar was veel ophef over twee sta len kunstwerken die bij de ingang van het dorp zijn neergezet. Uit dat refe rendum kwam naar voren dat een meerderheid tegen het kunstwerk is.' Het maïsdoolhof moet nog worden besproken in de gemeenteraad. Het staat nog met op de agenda van de raadsvergadering van komende dins dag. In welke richting moet het bedrij ven terrein van De Cocksdorp uit breiden? Die vraag hangt al jaren boven het dorp. Tijdens de raads vergadering van komende dinsdagavond vraagt het college een definitief antwoord van de ge meenteraad. B en w zelf geven de voorkeur aan de westelijke variant, het dorp kiest voor de noordelijke optie. Maar het college houdt vol dat die niet haalbaar is. Sikke ten Brug van de dorpscommissie ver wijt de bestuurders deze laatste mogelijkheid niet serieus te heb ben onderzocht. Dat er in De Cocksdorp behoefte is aan bedrijventerrein lijdt geen twijfel. Uit een enquête is komen vast te staan dat Cocksdorpers de voorkeur geven aan de noordelijke variant, langs de Stengweg in het verlengde van het bestaande bedrijventerrein. Maar Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heeft laten weten hier uit natuur- en landschappelijk oog punt niets voor te voelen. In augus tus 2000 schreven GS uitsluitend te willen meewerken aan de westelijke variant, langs de Langeveldstraat. De provincie gaf later wel aan dat het de gemeente vrij staat om voor de noor delijke optie te kiezen, maar dat GS de westelijke variant nog steeds de meest logische keus vindt. Het ver zet vanuit De Cocksdorp tegen deze plek - omdat bebouwing het aange zicht van het dorp zou schaden en bovendien ten koste zou gaan van het uitzicht van bewoners van de Langeveldstraat - was voor de meeste fracties reden er bij wethou der Nel Eelman (Grondgebied) op aan te dringen om de provincie nogmaals te vragen de noord-optie te overwe gen. Alleen Groenlinks en D66 vinden dat deze variant het open landschap teveel schaadt en geven de voorkeur aan een oplossing die het minste fi nanciële risico met zich meebrengt. De gemeente heeft immers al grond gekocht naast de Langeveldstraat, de beoogde west-optie. Wethouder Eelman gaf toen aan dat er niet meer informatie van de provin cie is te verwachten, en dat het dus geen zin had opnieuw om de tafel te gaan met GS en dat uitbreiding naar het noorden nog steeds geen reele optie is. Omdat de raad uiteindelijk het laatste woord heeft, vraagt het college een expliciete uitspraak over In de periode van 10 tot en met 21 februari zal de landmacht schiet oefeningen houden op de Vliehors. Er wordt van maandag tot en met don derdag geschoten, met vrijdag als reservedag. Er wordt zowel overdag - van 8.00 tot 16.00 uur - als 's avonds geschoten. De avond oefeningen vinden plaats op dinsdag en duren uiterlijk tot 23.00 uur. Even tueel wordt ook op woensdagavond geschoten. Tijdens de oefeningen is het terrein gesloten voor publiek. De grens van het oefenterrein is gemarkeerd met waarschuwingsborden en ordevlag- gen. Voor vragen en klachten kan contact worden opgenomen met het algemene nummer van de sectie Geluidhinder: tel. 0800-0226033. de richting waarin de uitbreiding moet plaatsvinden. Dit om te voorkomen dat de actualisatie van het bestem mingsplan De Cocksdorp teveel ver traging ondervindt van de discussie over het bedrijventerrein. Mocht de raad de westelijke variant afkeuren, dan vraagt het college de politiek met een andere locatie dan de noordelijke optie op de proppen te komen. Doodziek Sikke ten Brug van de dorps commissie betreurt de gang van za ken: 'Ik word er langzamerhand doodziek van. Het college grijpt steeds maar weer terug naar het streekplan van 1979, waarin voor de westkant wordt gekozen, terwijl het hele dorp de andere kant op wil. Erg afstandelijk allemaal. Ik heb een hele waslijst aan argumenten gegeven om voor de noordkant te kiezen, maar daar zie ik mets van terug. Als er natuurwaarden verloren mochten gaan, dan zijn er in de buurt vol doende mogelijkheden om dat te compenseren. De uitkomst van de discussie in de raadscommissie Grondgebied van 19 november vorig jaar was dat het college ermee aan de slag zou gaan, maar ik heb niet de indruk dat dit serieus is gebeurd.' Een delegatie uit De Cocksdorp hoopt binnenkort zelf met gedeputeerde Henn Meijdam om de tafel te kunnen over deze kwestie. 'Dan kan hij ten minste zelf kennis nemen van onze argumenten. Langs de kust zijn de afgelopen dagen relatief veel papegaai duikers aangespoeld. Op Texel zijn er tot nu toe dertien geteld, waar van er twee gisteren nog in leven waren. Papegaaiduikers komen weinig voor langs de Nederlandse kust. Ze leven meer in Noord- Atlantisch gebied en overwinteren op open zee. De aangespoelde papegaaiduikers op het eiland waren vers, vermagerd en zaten niet onder de olie, aldus Henk Brugge van EcoMare. Ze wer den tussen de Hors en de Slufter van het strand gehaald. Naast de vogel met de kenmerkende snavel werden ook opvallend veel andere vogels gevonden, waaronder kleine alken. 'Zelfs de strandvonders belden me 's morgens al op dat er zoveel dode vogels op het strand lagen Volgens Brugge is het de vraag of één van de twee levende papegaaiduikers het gaat redden. De ander doet het vol gens hem goed. 'Dat is een volwas sen dier met een prachtige hoge sna vel.' Volgens Kees Camphuysen van het NIOZ moet de oorzaak waarschijnlijk worden gezocht in gebrek aan voed sel en stormen, waardoor de vogels met konden fourageren. 'Er zijn een paar fikse stormen bij de Shetlands geweest, waardoor ze mogelijk daar niet meer aan voedsel konden ko men. Er heeft zich in ieder geval een massale verplaatsing van noord naar zuid voorgedaan en dat is een aantal met goed bekomen. Een aantal die ren was waarschijnlijk al verzwakt.' Papegaaiduikers leven van sprot en andere kleine visjes. Kleine alken le ven ook van plankton en vislarven. Volgens Camphuysen waren de ge vonden vogels verhongerd. 'Ze zijn niet doodgegaan door vervuiling of door olie uit de schepen die boven Terschelling en in het Kanaal liggen.' Uit tellingen van de Nederlandse Zee- vogelgroep blijkt dat vorige maand in totaal al elf papegaaiduikers werden gevonden langs de Nederlandse kust, waarvan vijf op Texel en Vlie land. 'Ze werden ook in Zeeland ge vonden, maar toen werd eerst nog gedacht dat het door de Tricolore kwam.' In december werden nog geen meldingen gedaan van papegaaiduikers. Camphuysen wil de verse lichamen gebruiken voor onderzoek. 'We willen de maag inhoud onderzoeken en ook proberen te achterhalen waar ze precies van daan komen.' EcoMare heeft de afgelopen dagen relatief veel vogels opgevangen die met olie waren besmeurd. Van een opvang in Zeeland werden gisteren drie besmeurde Jan van Gents over genomen. Brugge: 'De honderd plaatsen die we voor zeekoeten had den beschikbaar gesteld, hoeven we zeker niet te gebruiken. Zoals het er nu naar uit kunnen alle opvang plaatsen het goed zelf redden.' Een heldenontvangst voor bergbe klimmer Piet Huisman, die donderdagmiddag terugkeerde van de beklimming van de Acongagua in Argentinié. Thuis werd de 37-jarige Texelaar met een spandoek en ca deaus opgewacht, onder meer door zijn zoontjes Ivar en Kyano. 'Een machtig mooie ervaring, die ik m'n hele leven nooit meer zal vergeten'. kijkt hij terug op de beklimming van de bijna 7000 meter hoge berg. Van zijn gelaat viel geen sprankje teleur stelling af te lezen over het feit dat hij als gevolg van hoogziekte het topje op een paar honderd meter na zelf net met haalde. 'Als Klimploeg Ter schelling hebben we het volbracht, en daar heeft het een hele tijd niet naar uitgezienHet weer was ontstel lend slecht en de gevoelstempera tuur was veertig graden onder nul. We hebben moeten afzien en hadden de moed bijna opgegeven. Maar ge lukkig knapte het weer de laatste da gen op en, konden we doorgaan.' Op Schiphol wachtte de klimmers een groots onthaal, wat op Texel nog eens dunnetjes werd overgedaan.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5