DZB niet omhoog /oor atletiekbaan Flora mag van raad nu echt museum worden Suppletiezand als fontein in zee gespoten T Cjroen r£warL-J~exels 'm het harL, Raad zet streep door westelijke uitbreiding Durper bedrijventerrein Koud hè... Koningin Beatrix heropent NIOZ Wel eens gedacht aan vloerverwarming? Willem Roeper maakt grootste ijscoupe ooit Noorderbuurt wordt gesloten Vliegtuigbom f bovengeploegd Dijkwegen naar Hoogheemraadschap? Vredesdemonstratie a Productenbeurs a Kippen VRIJDAG 14 FEBRUARI 2003 •GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11754 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg /erschijnt dinsdag en vrijdag ssa; (HSIPttëj YSW in en Jan Uitgeest buigen zich op het erf over landbouwwerktuigen, aie een plaatsje moeten krijgen in de nog te Cees de Porto WESTERWERF 2-UITGEEST (NH) - naast Bob's PartyPalace - tel. 0251-319101 info@tonscholten.nl www.tonscholten.nl BEZORGING DOOR HEEL NEDERLAND De westelijke uitbreiding van het bedrijventerrein van De Cocksdorp (langs de Langeveldstraat) is defi nitief van de baan. Dinsdagavond trok de gemeenteraad dit in 2001 genomen besluit weer in en gaf het college opdracht de provincie als nog te vragen om naar het noorden te mogen uitbreiden. Als uitwijk mogelijkheid wordt de in het dorp omstreden locatie van het voetbal veld genoemd. Een bijzonder tafereel voltrok zich toen burgemeester Geldorp en wet houder Heijne zich voor aanvang van de discussie uit de voeten maakten. 'Het standpunt van het college is bekend, dit mag u als raad duaal oplossen', excuseerde de burge meester zich. Met als waarnemend voorzitter Maria van der Spek (WD) bracht de raad het er niet slecht vanaf. Het was Joop Groeskamp (Texels Belang) die een leidende rol nam in de discussie. 'Het college heeft zich te houden aan de opdracht van de raad zich in te zetten voor uit breiding in westelijke richting. Tenzij wij besluiten die opdracht in te trek ken.' Sikke ten Brug van de Durper dorpscommissie had Groeskamp la ten weten dat als het dorp de keus heeft tussen geen bedrijventerrein of uitbreiding in westelijke richting, de inwoners dan liever geen bedrijven terrein hebben. Groeskamp leidde daaruit af dat de raad het besluit voor de westelijke optie dus beter zou kunnen intrekken. Hij kreeg steun van Jan Koolhof (CDA), die van provincie bestuurder Henri Meijdam van Ruim telijke Ordening had begrepen dat wanneer de plaatselijke bevolking van mening is dat het streekplan an ders moet worden ingevuld, de pro vincie hieraan moet meewerken. Ook college-gedeputeerde Bob Verburg liet vorige week op Texel blijken dat het beleid van de provincie meer op de lokale situatie moet worden toe gesneden. Ten Brug heeft van de pro vincie inmiddels de toezegging dat Meijdam op 7 maart in gesprek wil met de dorpscommissie. Die dag is de politicus toch op het eiland om deel te nemen aan een forum discussie in theater Klif 12 over de provinciale politiek. Texels Belang, het CDA, de WD en de PvdA gingen mee met het voorstel van Joop Groeskamp om definitief af te zien van de westvariant. Daarmee wordt ook de aankoop van de be oogde grond langs de Langeveld straat overbodig. De grond was aan gekocht voor de agrarische waarde, onder die afspraak dat als het de bestemming bednjventerrein zou krij gen, de gemeente ruim het driedub bele zou betalen. Nu dat van de baan is, heeft eigenaar Theo de Boer het recht de grond terug te kopen, maar hoeft dat met. Mocht de provincie alsnog akkoord gaan met de noordelijke optie, dan betekent dat nog niet dat het bedrijventerrein er daadwerkelijk komt. Groeskamp waarschuwde er voor dat de grond als gevolg van kosten voor wegen en andere voor zieningen wel eens zó duur zou kun nen worden dat het voor onderne mers onbetaalbaar wordt. 'In dat geval hoeven we die procedure niet te voeren.' Frans Visman (D66) zag het voetbalveld als een redelijk alter natief, maar werd er direct op gewe zen dat het dorp dit tot dusver met ziet zitten. Koningin Beatrix komt vrijdag 4 april naar Texel om de nieuw bouw van het NIOZ te openen. Dat bericht werd gisteravond bevestigd door de Rijks voorlichtingsdienst. Wat ze pre cies gaat doen en hoe lang ze op het eiland zal zijn, kon de woord voerder niet zeggen. Directeur Jan de Leeuw van het NIOZ ont hield zich gisteren nog van com mentaar. Het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee. dat zo'n 250 me dewerkers telt en sinds 2001 het predikaat 'Koninklijk' mag voeren, is de afgelopen anderhalf jaar in grijpend verbouwd. Het aquarium gebouw werd grondig gereno veerd, terwijl drie laagbouwumts er een verdieping bij kregen Eén er van wordt gebruikt door het zusterinstituut Alterra, dat tot dan toe een paar honderd meter ver derop in polder 't Horntje was ge vestigd. IJsmaker Willem 'Parel' Roeper onderneemt samen met 16 col lega's woensdag in Vïanen een poging om in het Guinness Book of World Records te komen. Ze willen de grootste ijscoupe ter wereld maken, van ruim drie meter hoog en met een gewicht van 1675 kilogram. Roeper is lid van de Vereniging van IJsmakers, allemaal mensen die op ambachtelijke wijze ijs produ ceren. Zo maakt de Texelaar bij voorbeeld Texels schapenmelkijs in verschillende smaken. Som mige zijn ook geschikt voor men sen met koemelk- of suikerallergie. De schapenmelk komt van boer derij De Waddel, de koemelk van Timmer uit de PH-polder. De vraag is wat er achter het idee steekt om zo'n enorme ijscoupe te maken. 'We willen onze vereniging wat meer onder de aandacht brengen en onze collega's in Italië, waar volgend jaar de ijsbeurs wordt ge houden, een beetje kietelen.' Voor de reusachtige coupe hebben ze een glas van drie meter hoog laten maken, dat wordt gevuld met 85 bollen van 40 liter, elk 19,4 kilo zwaar. De recordpoging wordt bij gewoond door vertegenwoordi gers van het Guinness Book of World Records. Om de 3000 liter grote coupe op te eten. hebben ze 5000 gasten uitgenodigd. In ver- klemde vorm zal de coupe ook te eten zijn in eetcafé Bruintje Beer aan de Stenenplaats. Aanvullende opvang Noorderbuurt bij Oosterend gaat na juni dicht. Het contract wordt dan niet meer verlengd, aldus een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Noorderbuurt hoort bij de tientallen centra die het COA dit jaar wil sluiten. Dat bleek ook uit diverse berichten de afgelopen dagen in regionale en lan delijke media. Wanneer de bewoners van Noorderbuurt vertrekken en waarheen is niet bekend. De woord voerder kon daarover geen duidelijk heid verschaffen. Er wonen ongeveer honderd mensen in het centrum. De sluiting heeft consequenties voor de Redmer IJskaschool in De Waal, waar kinderen van de aanvullende opvang les krijgen. Wat de personele gevolgen zijn, is niet bekend. ij komt een atletiekbaan, maar Uetiekvereniging Texel moet er fel dieper voor in de buidel tasten, jnder voorwaarde dat de Onroe- ind Zaken Belasting (OZB) er niet jor wordt verhoogd, ging de ge- jfeenteraad dinsdag akkoord met t aanleg van de vierlaansatletiek- aan. De club en de gemeente joeten het nog wel zien eens te orden over de huurprijs. K verwaten vlogen dinsdagavond /enovertafel 'Heel erg vervelend', gjschuldigde CDA-raadslid Marian Iferkelbach het college ervan de feitaalslasten voor de atletiekbaan J willen afwentelen op de felastmgbetalers. 'Dit doet geen icht aan wat de leden van AVT heb- en gedaan', verwees ze naar de e ton die de club bijeen heeft ge- ,cht. Ze vroeg zich af hoe het mo- [ijk is dat de kapitaalslasten van de oor de gemeente toegezegde twee >n (€20.607,-), die volgens haar al in e begroting al zouden moeten zijn Weserveerd, nu dit ineens als jaar- kse kostenpost worden opgevoerd, e verwees naar de pol van de BXelse Courant, waarin dinsdag 79 rocent van de deelnemers aangaf een verhoging van de OZB van 1,5 fecent voor de atletiekbaan over te ben. 'Ik denk dat ze gelijk heb- ien, wat niet wil zeggen dat die itiekbaan er met moet komen.' 'Man naar m'n hart' Wethouder Corrie Heijne had een fi- ïancieel-technische verklaring voor Je bZB-verhoging. Ze legde uit dat Je [gemeente de bijdrage van twee on voor de atletiekbaan wel had ge- Sserveerd, maar er daarbij vanuit /as gegaan dat AVT eigenaar van de n zou worden en het bedrag dus |een keer kon worden afgeboekt, iardoor de gemeente geen rente- :en hield. Maar omdat de raad jde dat de gemeente eigenaar zou inoemde constructie week wat :reft Frans Visman (D66) teveel af an de eerdere gemaakte afspraak, ^ardoor zijn fractie als enige niet ak- ;oord ging, 'Een man naar m'n hart', vond wethouder Heijne, die Visman in deze kwestie als een roepende in de woestijn beschouwde. Maar de overige fracties hadden min der begrip voor het cijferwerk van het college. 'De atletiekbaan mag geen hindernisbaan worden', vond Eric Hercules (PvdA). 'Er moeten toch wel creatiever manieren zijn dan verho ging van de OZB.' Willem Vlas (Texels Belang) deed een goede poging. Hij stelde voor de investering in één keer af te boeken en de kapitaalslasten niet op de betalers van OZB af te wentelen. Wel vond hij dat AVT 30 procent van de beheerskosten zou moeten betalen, hetzelfde percen tage dat andere clubs moeten ophoesten. Maar dat percentage komt niet overeen met de €2.100,- die de club maximaal zegt te kunnen betalen, maar met €8.282,-. Vlas vond dat geen probleem. 'Want een club die in korte tijd twee ton bij el kaar weet te sprokkelen, moet die ruim €6.000,- extra toch ook wel bij elkaar weten te krijgen.' Als tege moetkoming stelde Vlas voor dat de vereniging de opbrengsten van de onderverhuur van de baan, die aan vankelijk naar de gemeente zouden gaan, in eigen zak zou mogen steken. De raad ging hiermee akkoord, maar stelde als voorwaarde dat het college het met AVT eens moet zien te wor den over de huurprijs. Het college rapporteert in maart. Overigens had Vlas een onderhoudspost van €4.900,- over het hoofd gezien, waar voor nog geen dekking bestaat. Over dit probleem buigen de raadsleden zich tijdens de behandeling van de Voorjaarsnota. Het Hoogheemraadschap wil de Texelse dijkwegen, zoals de Stengweg, Lancasterdijk, de Rede en de Redoute, van de gemeente over nemen. Reden is dat deze wegen op een primaire waterkering liggen, waarvoor het Hoogheemraadschap verantwoordelijk is. Het college be raadt zich over de voor- en nadelen van zo'n overdracht en heeft nog geen standpunt ingenomen. je Duik- en Demonteergroep van Ie Koninklijke Marine heeft dins- g een Engelse vliegtuigbom on- hadelijk gemaakt. Het projectie is bovengeploegd op een akker bungalowpark De Toes in (sterend. Tegelijk met grote demonstraties in Amsterdam en andere Europese hoofdsteden wordt zaterdag ook op Texel gedemonstreerd tegen de drei gende oorlog in Irak. Op de Groene- plaats en in De Vermaning in de Kogerstraat worden diverse acties gehouden. Pagina 2 Producenten van Texelse producten en horecaondernemers troffen elkaar dinsdag tussen de Texelse Producten Presentatiebeurs in sporthal De Kiekendief. Contacten leggen en eens met elkaar over de producten praten luidde het devies. Een kleine driehonderd mensen bezochten de beurs. Pagina 3 Om wat om handen te hebben is emeritus-hoofdredacteur Harry deze week weer begonnen met het hou den van kippen naast het houden van badgasten. Toch zijn de ervaringen die hij in het verleden als pluimvee houder heeft opigedaan, met allemaal positief. Over zwarte, witte en groene kippen en over de soms intieme relatie die deze beesten met je kun nen hebben, zie de rubriek 'Langs de weg'. Pagina 5 Rijkswaterstaat is ter hoogte van strandpaviljoen Paal 9 deze week gestart met een zandsuppletie. Zo'n 300 meter uit de kust, aan de rand van het Molengat, wordt de bodem opgehoogd met 1,3 miljoen kubieke meter zand. De zogeheten geulwandsuppletie vindt dermate dicht onder de kust plaats, dat sleep hopperzuiger 'Hein', waarmee het zand verderop uit de Noordzee wordt aangevoerd, te diep steekt om via de bodemdeuren te kunnen lossen. Daarom wordt het zand met een pijp in zee gespoten. Een spectaculair gezicht, dat behalve toeschouwers op het strand, vele meeuwen trekt, die zich te goed doen aan de mee gezogen vis en ander voedsel. De aangebracht zandwal reikt tot drie meter onder het wateroppervlak, twee meter hoger dan gebruikelijk. Om te voorkomen dat de hopper- zuiger. die binnenkort assistentie krijgt van de 'IJsseldelta'. beschadi gingen oploopt als gevolg van bun kers die op bepaalde plekken boven het zand uitsteken, zijn deze met sonar in beeld gebracht. Dankzij de suppletie moet de zuidwestkust van Texel, waar na de oorlog 400 meter duin verloren is gegaan, er weer een tijdje tegen kunnen. Naar verwach ting zal de suppletie in juli klaar zijn. (foto Garand Timmerman) ïstanders verkeerden aanvankelijk Je veronderstelling dat het om een fenbom ging. Maar toen Cor van erwaarden, duikmeester van de monteerploeg, politieagenten op t bureau hoorde vertellen dat er >gjes' aan de bom zaten, kreeg de /else explosievenexpert het ver leden dat het om een echt exem- Mar ging, wat bij een nadere inspec- B inderdaad het geval bleek te zijn. ■een twijfel mogelijk, een kleine En- jelse vliegtuigbom uit de Tweede ftreldoorlog, van zo'n 4,5 kilo, met Bi lengte van 30 centimeter. Er hoort lg een staartje aan, maar die ont- |ak, wat meestal het geval is bij dit Sort bommetjes.' Onder zijn leiding lalden leden van de duik- en ■monteerploeg het projectiel dins- g op en brachtén het op het strand paal 9 tot ontploffing. Dat ge urde ook met een aantal Jkmarkeerders, die op het strand iren aangespoeld. fi Onder de pomp Raadsgriffier, Zóón baan! Schipbreuk en Juttersmuseum Flora aan de Pontweg heeft defini tief afgerekend met de illegale sta tus. Dinsdagavond ging de raad akkoord met de wijziging van de bestemming in een maatschappe lijke, waarvoor een artikel 19-pro- cedure moet worden gevoerd. Te vens stemde de politiek in met de bouw van een schuur om de mu seumstukken in onder te brengen, een ingang via de Californiëweg en de aanleg van een parkeerplaats. Flora verkeert al een paar jaar in een bijzondere positie, doordat de raad een gedoogbeschikking voor de op slag van goederen en museaal ge bruik heeft afgegeven. In feite erkent de gemeente daarmee het museum al. Op het erf van Flora, dat ligt be zaaid met vele strand- en andere curiositeiten, werd het de laatste tijd steeds drukker. In 2002 ontving de stichting volgens beheerder Jan Uit geest 13.000 bezoekers, ongeveer zoveel als het Agrarisch en Wagen museum. 'Maar voor de vrijwilligers in De Waal zijn we zeker geen con current', haast Uitgeest erbij te zeg gen. Raadslid Alfred Schaatsenberg (PvdA) is dat niet met hem eens. 'Er wordt wel erg licht gedacht over deze kwestie De gemeente heeft veel geld in de Texelse musea gestoken, an dere musea mogen hier niet door in problemen komen.' Ook Hennie Festen (GroenLinks) is er niet gerust op, met name over de omvang van de schuur en de parkeerplaats. 'Die wordt wel drie keer zo groot als die bij Albert Heijn.' Maar de overige frac ties delen hun zorgen niet. Jan Kool- Lees verder pagina 5 (Advertentie) (Advertentie)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1