£g70* m Kustpark verhuist centrale ontvangst naar Calluna l°' S 'N Reikicentrum Den Burg staat in de verkoop iks gemerkt van dualisme' Een goede raad is duur Hoofdgebouw aan Bosrandweg verdwijnt spi - .TEXELSE COURANT' oon niet eens met opgeven raadsgriffie K'3K RL5 WE DE INKOfbTEM EN D£ UITGAVEN BO ELKRAR OPTELLEN EN D9T DELEN DOOR HET RRNTflL TEXEL RRR£> DAT M0O|| GEBRUIK ZAL MAKEN VAM DIE KUN6TST0PBRRN (DRT WORDT DP li /DRN HOTTEN ZE 1 KEER PER»s EEM HCTtÊ HOUDEN,RU£énJ \Ql VOOR OE CONTRIBUTIE jy Zwemparadijs krijgt ander jasje Flora Langs de weg Kiplekker Texelpop op 14 en 15 maart VRIJDAG 14 FEBRUARI 2003 A imeentesecretaris Piet Zoon ■ft er geen goed woord voor r dat de functies van gemeen- lecretaris en raadsgriffier niet ler door één persoon mogen irden vervuld. Bij zijn afscheid raadsgriffier, afgelopen dins- tijdens de raadsvergadering, üde de gemeentesecretaris dat ieenten in beginsel vrij zouden leten zijn om het dualisme in de litiek zelf in te vullen. mtraal bedenken wat goed is voor jere bestuurslagen lijkt per defini- gedoemd te mislukken', aldus jn, die sinds de gemeenteraads- kiezmgen van vorig jaar maart de uwe functie van raadsgriffier ortgekomen uit de invoering van dualisme) bekleedde. In veel an- -e gemeenten kwam een soortge- situatie voor. Een meerderheid in Tweede Kamer heeft bepaald dat vanaf 7 maart niet meer mag, ardoor Zoon zijn functie moest toten zijn afscheidstoespraak uitte hij herpe kritiek op de wijze waarop dualisme tot nu toe vorm krijgt, gens hem wordt er in Den Haag te img rekening rekeningen gehou- i met verschillen tussen gemeen- onderling. 'Schiermonnikoog is isterdam met en een overwegend ttelandsgemeente is niet te verge en met een gemeente met een ■wegend stedelijk karakter.' Door- het nieuwe systeem van bovenaf pgelegd, zijn alle gemeenten vol- is Zoon nog zoekende naar de it maat. Handen en voeten eraan /en blijft daardoor moeilijk. 'Aan de id van een kleine bliksemenquête het eiland kan ik verzekeren dat de /oner van Texel tot op heden niets ■ft gemerkt van het fenomeen dua- ne.' Het dualisme werd ingevoerd de betrokkenheid van de bevol- g bij het gemeentebestuur te ver- >ten. BBgens Zoon moet het dualisme met afhankelijk zijn van de vorm waarin jlffi wordt gegoten, maar gaat het om fcfe wil het uit te voeren. En dat kan volgens hem het beste door het een gemeente zelf te laten vormgeven. 'Zoek het met in systemen of struc turen, maar vul op lokaal niveau zelf in wat er qua houding en attitude wenselijk is. Het systeem hoeft niet heilig te zijn. Er zijn voorbeelden uit de Texelse praktijk in het monistisch stelsel (het stelsel vóór het dualisme van kracht werd, red) waarbij de raad jen zodanig duale houding had aan- omen dat het toenmalige college zuchtte dat het wel de raad tégen college leek.' Hij hield de raads- én voor dat zij als volksvertegen- Sordigers meer de boer op moeten zich in het gemeentehuis over ieren voorstellen te buigen. Dat is ook een van de doelstellingen, ilgens Zoon heeft de overheid fi- jncieel ook te weinig rekening ge- iuden met het dualisme. 'Het is bekend dat de wetgever met of nau welijks extra middelen aan het gemeentefonds heeft toegevoegd om het gestalte te geven. Voor de lokale Rekenkamer is zelfs geen en kel budget De invoering van het dualisme heeft ondertussen wel ge leid tot een groter ambtenarenappa raat, omdat de raadsgriffier ook een eigen staf nodig heeft. Zoon refe reerde aan de Noordhollandse ge meenten Schermer, Beemster en Graft-De Rijp, die als oplossing el- kaars gemeentesecretarissen als raadsgriffier hebben benoemd. 'Op die wijze worden aanzienlijke kosten bespaard. Voor Texel zou Wiermgen in dat opzicht een aardige partner zijn geweest.' Volgens Zoon was dat ech ter niet haalbaar. Hij benadrukte dat de bijdragen uit het gemeentefonds de komende jaren toch al onder druk komen te staan, vanwege de miljar den die de overheid moet bezuinigen. Met het ontkoppelen van de functies van gemeentesecretaris en raads griffier wordt volgens Zoon ook voor bij gegaan aan de professionaliteit van degenen die ze bekleden. 'Ik ben en blijf van mening dat ik zeer wel in staat moet worden geacht de dubbelfunctie te vervullen. Dat heeft te maken met professie en je bewust zijn van de onderscheidende rollen die je behoort te spelen. Maar de wetgever heeft gesproken en ook ik ben een goed democraat en ik zal me daarbij moeten neerleggen.' Zoon stopt daardoor ook als secretaris van de lokale Rekenkamer. Marit de Porto wordt de nieuwe raadsgriffier De gemeenteraad ging unaniem akkoord met haar benoe ming. Namens de gehele raad sprak Piet Standaart (Texels Belang) zijn waardering uit voor de wijze waarop Zoon de functie van raadsgriffier heeft bekleed. De gemeentesecreta ris en burgemeester Geldorp werken aan het instellen van een nieuw driehoeksoverleg tussen de burge meester, de gemeentesecretaris en raadsgriffier. Op die manier willen ze voorkomen dat er tegenstrijdige be langen ontstaan. Op de website van de Texelse Courant (www.texelse courant.nl) de vraag of het dualisme tot nu toe een vooruitgang is geweest voor de politiek. omdat ik het erg vervelend vind voor de mensen die hier altijd komen.' De praktijk, inclusief de aangebouwde villa, staat inmiddels te koop. Wan neer het Reikicentrum sluit, is nog niet bekend. Omdat Woerlee vol gende week mensen behandelt in Roemenie, is de praktijk volgende week dicht. Het twee jaar geleden geopende Reikicentrum aan de Molenstraat in Den Burg staat te koop. Een in grijpend besluit voor initiatiefne mer Marjolein Woerlee-van Asperen, die zich hiertoe wegens privé-omstandigheden genood zaakt ziet. De plannen voor het Reikicentrum brachten de gemoederen op Texel enkele jaren geleden danig in bewe ging. Er werd politieke strijd gevoerd over de vraag of een praktijk voor reiki, een alternatieve geneeswijze waarbij met handoplegging wordt gewerkt, al dan niet mag worden ge bouwd in een gebied met een maat schappelijke doelstelling. Na uitge breide discussie gaf de gemeenteraad groen licht, waarna Woerlee haar plannen ten uitvoer kon brengen. Zelf beschouwt ze de prak tijk als een succes. 'Mensen weten het Reikicentrum steeds beter te vin den. Ik geef er behandelingen en er worden regelmatig cursussen en bij eenkomsten gehouden. Het voorziet echt in een behoefte. Voor mij was deze praktijk de ideale manier om mijn werk met mijn privéleven te combineren. Want mijn prioriteit ligt nu eenmaal bij mijn gezin.' Dat laat ste is de reden dat ze zich nu ge noodzaakt ziet de praktijk op termijn te beëindigen. Haar man Simon Woerlee, directeur van Paracentrum Texel, is verwikkeld geraakt in een arbeidsconflict, waardoor hij genood zaakt is elders werk te zoeken. Dat is gelukt in België. Marjolein Woerlee: 'Mijn gezin komt eerst en dat bete kent dat ik de praktijk op Texel ach ter me moet laten. Heel pijnlijk, zeker ftMroorv <?0&1 0 f'-f-O'*- De receptie en andere centrale voorzieningen van het Euroase Kustpark Texel worden verplaatst van de Bosrand- weg naar het gebouw van zwemparadijs Calluna aan de Schumakersweg. Gisteren is begonnen met de daarvoor noodzakelijke ingrijpende verbouwing. De gebouwen aan de Bosrandweg zullen grotendeels worden gesloopt. Het op één plek samenbrengen van de centrale voorzienin gen is goed voor de efficiency van de bedrijfsvoering en biedt tevens de mogelijkheid om een aanzienlijke upgrading van het zwemparadijs door te voeren. De receptie, brasserie, snackbar en personeelsruimten die zich nu nog aan de Bosrandweg bevinden, verhuizen naar de nieuwe plek, waar zich straks zowel de gasten van het Kustpark als de bezoekers van het zwemparadijs aandienen. Het bestaande gebouw is groot ge noeg om de diverse afdelingen te huisvesten, zodat met een interne verbouwing kan worden volstaan. Daarbij krijgt de gevel een ander aanzien. Tussen de Schumakers weg en de gecombineerde entree komt een fraaie oprijlaan en het parkeerterrein zal worden opge knapt. Het voormalige dag recreatieterrein achter het zwembadgebouw, dat de laatste jaren geen functie meer had, zal weer in gebruik worden genomen. Er worden speeltoestellen ge plaatst als eerste stap naar een definitieve inrichting die over en kele jaren aan de orde is, tegelijk met de bouw van het hotel aan de westkant van het zwembad gebouw. Andere sfeer In het zwemparadijs zelf is de laatste tijd voor ongeveer één miljoen euro vernieuwd. Het publiek merkte daar weinig van, want het betrof renova tie van de luchtbehandeling, moto ren, pompen, regelapparatuur en andere technische voorzieningen Er gaat nu ook wat zichtbaars gebeuren. De verlichting wordt veranderd, de zwemmersbar wordt verbouwd en er zullen decoratieve elementen worden aangebracht om de sfeer van een beachpaviljoen te krijgen Ook de sauna krijgt meer kwaliteit en moge lijkheden. Het afkoelgedeelte in de openlucht wordt veel groter en leuk ingericht, in de rustruimte komt een koffieautomaat en er zullen kuur- en fitnessmogelijkheden worden gebo den. Tijdens de verbouwing blijft het zwemparadijs gewoon in ge- bruik.Tegelijk met de vernieuwingen krijgt ook de klantbehandeling aan dacht. Manager Sjors Hoppen brouwers: 'Onze medewerkers zullen zich nog meer dan tot dusver vrien delijk en begeleidend opstellen. Het is erg belangrijk dat onze bezoekers zich als gast gewaardeerd voelen'. Open dag Op deze wijze hoopt men te bereiken dat de recente forse tariefsverhoging (tot €8,15 voor gewoon recreatief zwemmen) geen grote terugloop van het aantal bezoekers zal veroorza ken. Hoewel de verhoging al twee maanden geldt, is daar op dit mo- VERVOLG VAN PAGINA 1 of (CDA): 'We hebben grote waarde- fig voor wat daar op Flora gebeurt, 't geeft een meerwaarde aan Texel, moeten de mannen het museum in Waal met in de wielen gaan rijden it een smidse.' Dat is volgens Uit- est zeker niet de bedoeling. 'Waar iet Agrarisch Museum zich op paar- len richt, mikken wij onder meer op Ikkers en aanverwante machines, larvoor willen we een werkplaats ichten. Spullen hebben we zat', alt hij een oude oliekan van de stel- g. 'Die kreeg ik van Dirk Kieviet. Hij nog van 1926 en Dirk zou hem na sluiting van zijn garage hebben iggegooid, net als oude blikken en ders spul.' Aan de sluiting van trage Reij hielden ze onder meer ze 'in oude oliepomp over. De spullen an in een van juthout gemaakte schuur, die bomvol staat met trekkers en andere machines. Overal aan de muur hangen naamborden, van stra ten, maar ook van niet meer be staande bedrijven, zoals De Toe komst, 't Galjoen, Hotel Juliana en andere. 'We krijgen nog bijna dage lijks spullen en weten gewoon met meer waar we het kwijt moeten. Deze schuur willen we als jutterij inrichten en voor de trekkers, de Thomasmotor uit 1930 en andere werktuigen.' Een andere afdeling in de nog te bouwen schuur moet gaan over het loods- en reddingwezen, met onder meer een plaatsje voor de sloep Joan Hodshon. Verder zal aandacht wor den besteed aan strandingen, een onderwerp waarover Klaas Uitgeest een schat aan informatie bezit. Het educatieve aspect van het museum blijkt volgens broer Jan uit de 31 groepen scholieren die het museum vorig jaar bezochten. Alleen aan horeca-activiteiten mogen de jutters zich van de raad niet bezondigen, al mag er wel een kop koffie of thee worden geschonken. Van het Euroasecomplex aan de Bosrandweg blijft weinig over. (Foto's Harry de Graaf) Sinds dinsdag ben ik pluimvee- ouder. Niet om de eieren of het lees, maar gewoon om de fun, sals dat tegenwoordig heet. Peter an der Gracht uit De Cocksdorp verde mij drie hennen en een aan van het Australische ras ustralorp. Het zijn grote, zwarte ippen met een groene metaal lans, zoals je ook wel ziet bij ommige kevers. De haan is gele erd met recht van retour. Als het leest agressief is voor mensen of Jo hard kraait dat wij of onze gas- len er last van hebben, gaat hij on- 'erbiddelijk terug naar ons Hoge loorden. Ik hoop dat het meevalt, inders zou het vervelend zijn voor de hennen. Die beesten kunnen iet zonder haan. Dat wil zeggen, ze kunnen dat natuurlijk wel, maar dan tobben ze met onbevredigde verlangens. Ze voelen zich pas kiplekker als ze af en toe eens wor den besprongen, in vaktaal betre den. Als er geen haan is zou ik dat moeten doen, maar ik heb andere prioriteiten en bovendien word ik een dagje ouder en dan gaat het niet meer zoals het ging. Ik heb voor mijn Australorps een prachtig hok getimmerd met een flinke ren, waarin ze volop ruimte hebben. Totale vrijheid zou voor de beesten nog leuker zijn, maar daar hebben we slechte ervarin gen mee. Ooit hadden we scharrel- kippen die zich aanvankelijk voort bewogen op ons hele erf van bijna één bunder. Totdat we ze één keer voerden vanuit de voordeur. Vanaf dat moment wisten ze dat op die plek wat te halen was, dus hingen ze de godganse dag op die ene vierkante meter rond. Het werd een hangplek voor hennen die het vertikten om opzij te gaan als je naar binnen of naar buiten wilde. Op die plek scheten ze ook, zodat wij voortdurend de stront aan onze schoenen naar binnen liepen. Eens gebeurde het dat een kip de huis kamer inglipte, zodat we de ach tervolging moesten inzetten. Het in paniek geraakte beest vloog zich kakelend te pletter tegen de ramen en maaide alle geraniums van de vensterbank. Dat incident deed let terlijk de deur dicht Wij kondigden een scharrelverbod af en de kip pen gingen weer achter slot en grendel. Ik ben min of meer met kippen op gegroeid. Vooral in de oorlog wa ren kippen belangrijk, met om de fun, maar om de eieren en het vlees. Ik herinner me hoe ik ze als 4-jarig jongetje mocht voeren met de resten van de tafel en met graan dat mijn vader meebracht als hij ergens een dorsmachine had gerepareerd. Toen de kwaad aardige kater Poekie van over buurvrouw Buis enkele kippen ver slond, was dat een ramp. Mijn boze vader zette een klem in het hok met als aas de resten van een der vermoorde kippen. De bedoe ling was de kater aldus op slag te doden. De volgende nacht werd ie dereen wakker van een ijselijk ge krijs. Bij het licht van een km/pkat in de overigens verduisterde om geving zag mijn vader dat het roof dier met een poot in de klem te zat en alles behalve dood was. Hij heeft Poekie toen doodgeslagen met een knuppel. Met één hand, want met de andere moest hij de knijpkat aan de gang houden. Doe dat maar eens na. Het kadaver liet hij in nacht en nevel verdwijnen. Dat klinkt nu gruwelijk, maar des tijds stemde de executie tot alge mene voldoening. Er was recht ge schied en er gebeurden in de oorlog wel erger dingen. Het was wel akelig dat de buurvrouw erg aan de kater was gehecht en we kenlang overal met klagende stem informeerde of iemand Poekie er gens had gezien. Bijna de hele buurt wist wat er gebeurd was, maar hield zich van de domme uit solidariteit met mijn vader en om dat ruzie tot elke prijs moest wor den vermeden in een tijd dat ieder een elkaar nodig had. Een heel andere ramp voltrok zich toen mijn vader met een juist gere pareerde stationaire motor ging proefdraaien. De witte leghorns schrokken van het geknal en vluchtten de schuur in, waar ze te rechtkwamen in een grote bak met dunne groene verf die door mijn vader werd gebruikt bij het op knappen van landbouwwerktuigen Vijf gingen er zowat koppie onder en waren toen grotendeels groen. Héél even dacht mi|n moeder dat het papegaaien waren toen ze een moment later langs de ramen vlo gen. De beesten waren een tijdje van de leg, maar herstelden zich snel. Gedachtig het feit dat een witte kip witte eieren legt en een bruine kip bruine, dacht ik dat we nu wel groene eieren zouden krij gen, maar zo diep was de verf blijkbaar met doorgedrongen. Na de eerstvolgende rui zag het pluimvee er weer normaal uit, be leefde de bevrijding, maar kwam alsnog jammerlijk om toen een auto met munitie voor onze woning aan de Kogerstraat explodeerde, waarbij zeven huizen tot de grond toe afbrandden. Ook meer recente belevenissen met kippen waren met altijd posi tief. In ons kippenhok heerste ooit een plaag van bloedluizen. De lui zen belaagden met alleen de kip pen maar ook ons. Telkens als je eieren uit het hok had gehaald, verrekte je van de jeuk en moest je je kop met groene zeep wassen. De aardigheid van de kippenhobby was er een tijdje helemaal af toen begin jaren tachtig bloedzuigende fretten het hok binnendrongen en een slachting aanrichtten Er was slechts één overlevende. Dat een zame beest liet ik toen maar loslo pen. Bij gebrek aan vriend en vriendinnen begon het toen een bijzondere verhouding met mij. De kip drong zich aan mij op door mij overal op te wachten. Pure stalkingMeer dan eens struikelde ik over haar en dat vond ze nog lekker ook. Telkens als ik haar wegtrapte kwam ze razendsnel te rug en ging voor me zitten kont draaien. De verleidingshouding. Het is nooit wat geworden. Ik ben nameli|k met ormthofiel en ook de cultuurverschillen waren zo groot dat een duurzame relatie er niet in zat. Op een sombere middag in november liep de kip de Dennen in en kwam met meer terug. Ik moet nog vaak aan haar denken. Harry. ment nog mets van te zeggen, omdat het bad in deze tijd van het jaar vooral wordt gebruikt door Texelaars die zwemles knjgen of zich bezig houden met trimzwemmen, aquarobics, teddybeerzwemmen en aquajoggen. De tarieven daarvoor zijn alleen maar trendmatig aangepast, omdat de bedrijfsleiding zoveel mogelijk Texe laars aan het bad wil binden. Om die reden wordt zaterdag 10 mei ook een open huis gehouden. Texelaars heb ben dan de hele middag gratis toe gang tot het bad en kunnen zich daar niet alleen vermaken met zwemmen, maar ook met allerlei spelletjes en 'doe'-activiteiten die voor deze gele genheid worden georganiseerd. Naar verhouding maken veel kinde ren tot 12 jaar en 55 plussers gebruik van het zwemparadijs. Zij betalen respectievelijk €4,60 en €6.15 voor een verblijf van onbeperkte duur. Het effect van de verhoging zal zich pas na de voorjaarsvakantie gaan afteke nen. Openingstijden In de onlangs gewijzigde openings uren komt voorlopig geen verande ring. In het winterseizoen (7 januari- 21 februari) is het bad voor het gewone recreatiezwemmen open op dinsdag en donderdag van 12.00 tot 16.00 uur, op woensdag en zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur en op zondag van 10 00 tot 17.00 uur. De sauna is open op dezelfde tijden als het bad en bovendien op de maandag- en donderdagavond tot 22.00 uur. In het middenseizoen (22 februari-9 maart en mei/ juni) is Calluna open op maandag, dinsdag, woensdag, don derdag en zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De sauna is op dezelfde tijden open. In het hoogseizoen (28 juni tot 13 september en de vakanties daarna) is Calluna open van maandag tot en met zaterdag van 10,00 tot 18.00 uur. Voor de sauna geldt hetzelfde. Bungalowbouw Binnenkort gaat in het Kustpark de bouw van 111 rietgedekte recreatie woningen van start. De sloop van de oude bebouwing is nagenoeg vol tooid. Op dit moment zijn 21 huizen definitief verkocht en ligt op 22 hui zen een optie. Er wordt vanuit gegaan dat op korte termiin in elk geval 40 huizen aan de man zijn gebracht Met de opbrengst worden de vernieuwin gen elders in het park gefinancierd. Verder zullen binnenkort 105 chalets in het Kustpark worden geplaatst. Tot en met 2004, wanneer de laatste bungalows worden opgeleverd, wordt ongeveer 6 miljoen euro in het Kustpark geïnvesteerd. In tegenstelling tot de oorspronkelijke plannen zullen de gebouwen aan de Bosrandweg niet helemaal verdwij nen Blijkens het bij de gemeente in gediende gewijzigde verzoek om een sloopvergunning, zal een dienst woning blijven staan. Deze wordt opgeknapt en geschikt gemaakt voor het huisvesten van een zestal seizoenkrachten. Organisator Stipt van Texelpop laat weten dat het Texelse popfestival dit jaar op vrijdag 14 en zaterdag 15 maart wordt gehouden, in sporthal Ons Genoegen. Bands kunnen zich opgeven bij Nils Lely, via email (newslely@hetnet.nl) of per post (Thijsselaan 77,1791 VG Den Burg).

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5