laad worstelt met vraag wie boer is en wie niet Gebied rond Oude Hoorn :erugbrengen in oude staat Ondernemersprijs voor De Krim filets Cjroen rwarLrJexel$ 'tn het harL, [Ambitieus plan agrarische natuurvereniging ir randstad lota Toerisme en Recreatie positief ontvangen Qnder de pomp - Gedeputeerde opent fietspad Nieuwe commissie voor woonadvies SWT in de maak Geen zwemles meer voor groepen 7 en 8 lliJ .i Jjiüüll-lJ jJlüJli Jiü ilJJ ijiLTUjü Diüdj Kampioen mZeehonden TEXELSE^COURAjNT DIO PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11756 EXELSE VRIJDAG 21 FEBRUARI 2003 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 lie is een echte agrariër en komt js in aanmerking voor kamperen ij de boer? Met die vraag wor- elde de raadscommissie Grond- ebied dinsdagavond, tijdens de sspreking van de concept- Bleidsnota Toerisme en Recreatie i Texel. Raadsleden en vertegen woordigers van het bedrijfsleven laren lovend. 'Een prima stukje lerk en de procedure verdient een luim', doelde Martin Warnaar na mens vakantiecentrum De Krim en recreatieondernemers (Recron) op de manier waarop het bedrijfs- Sven bij de totstandkoming is be- >kken. let economische en maatschappe- |ke belang van de nota, waarin het leid voor toerisme en recreatie voor komende decennia is vastgelegd, leek uit het grote aantal insprekers ai toeschouwers dat de bespreking dinsdagavond bijwoonde. Het ge wicht bleek ook uit de vele ambtena ren (vijf) die burgemeester Joke Gel- rp terzijde stonden bij het antwoorden van de vragen. De irgemeester nam waar voor wet- uder Nel Eelman van Grondge bed. die het door een knieoperatie een tijdje rustig aan moet doen. Qeldorp kon constateren dat politici, Bedrijfsleven en maatschappelijke in stellingen het over de hoofdlijnen in de bijna 50 pagina's dikke nota wel eens zijn Aandacht voor het land schap. een (voorlopig) maximum van 45.000 toeristische bedden, waarbij mmige partijen uit economische jotieven 47.000 als uiterste grens ellen. Jan Koolhof (CDA): 'Die 2000 staan in de diepvries, we ontdooien ze wel als het nodig is.' Waddenyurts Minimaal 30 procent van alle bedden zijn bestemd voor tenten, caravans en aanverwante kampeermiddelen, waarbij er nog even discussie ont stond onder welke categorie zogehe ten waddenyurts, een kruising tussen een tent een huisje, moet worden ge schaard. Vooralsnog onder tent, luidde het oordeel Hoewel niet iedereen er even geluk kig mee is, kan men er op Texel mee leven dat de kampeerboeren er 400 bedden bij krijgen, waardoor het to taal op 2000 komt en het erf- kamperen kan doorgroeien van acht naar tien eenheden (met bijzettentje). De sector zelf zou het liefst naar 15 doorstoten, maar staat in die wens alleen. 'Eerst moesten we het goed vinden dat ze vijf tenten kregen, toen acht, nu weer tien. Dit moet wel de uiterste grens zijn. Ze beginnen al aardig op gewone campings te lij ken', betoogde Warnaar namens de recreatieondernemers. Maar het me rendeel van de politieke fracties wilde zich nog niet vastleggen op die bovengrens. De 400 extra toeristische bedden betekenen dat het totaal aantal bed den dat voor kampeerders is gereser veerd omhoog gaat en daarmee ook het percentage. Volgens de laatste telling is dat 30,1 procent, maar dat zal dus iets oplopen. Arthur Ooster- baan (GroenLinks) constateerde dat de ondergrens dus wat verder uit beeld is en uitte zijn vrees dat het gevolg zal zijn dat er meer tent plaatsen worden opgeofferd aan vakantiehuizen. 'Laten we met z'n alleen afspreken dat deze verhoging niet doorwerkt naar andere sectoren', pleitte de burgemeester. Logies met ontbijt Discussie was er ook over de sector logies met ontbijt, die momenteel niet in de beddentelling wordt meegeno men. Het gaat niet om grote aantal len en de gemeente controleert er tot dusver niet op. Maar nu er in De Koog woningen worden gebouwd die ge zien het grote aantal kamers meer op pensions lijken, vreest het college van b en w dat de zaken uit de hand lo pen en wordt geopperd de hele sec tor te gaan controleren. Horecavoorzitter Jook Nauta, die ook namens de logiesverstrekkers sprak: 'Excessen op beperkte schaal moet je aanpakken, maar bespaar u de moeite om de sector helemaal te gaan controleren, het is de moeite niet waard.' Een opvatting die in brede kring werd gedeeld. Joop Groeskamp (Texels Belang) kon uit de nota met opmaken of je in een woon huis nu vier of vijf gasten mag onder brengen. Geldorp: 'Zullen we maar zeggen vier?' De raad gaf geen tegengas. Wel of geen boer? Het kamperen bij de boer bleef in de discussie een terugkerend onder werp. Momenteel breekt de ge meente zich het hoofd over welk be drijf nu wel en welke niet in aanmerking komt voor een onthef fing. In het verleden zijn vergunningen Lees verder pagina 5 lunwallen herstellen, delen van oude zeewering weer zichtbaar maken en het in oorspronkelijke ™aat terugbrengen van de immelweel, het restant van wat Waarschijnlijk Texels eerste duin- lorbraak was. De Vereniging voor jrarisch- en Landschapsbeheer je Lieuw heeft vergevorderde jannen om het gebied rond Oude toorn - de voorloper van het dorp en Hoorn - flink op te knappen, let zichtbaar maken van de ka- ikteristieke elementen en patro- ïn van het vroegere landschap irhoogt de aantrekkelijkheid van e streek voor de recreatie', vindt e vereniging, die een gespeciali- serd bureau inhuurde voor de uit- erking van haar ideeën. e omgeving van Den Hoorn is land- thappelijk en historisch gezien een leressant gebied. Volgens onder- lekers drs. J.A.M. van den Ancker prof. dr. P.D. Jungerius van het )or De Lieuw ingehuurde Bureau &L - die zich onder meer baseren het boek Van het Clijf tot Den lorn van Kees de Jager en Willem kkert - ligt hier het knikpunt van de nordzeekust tussen Calais en De- Heb je ook gelezen dat het zeewa- er bij Wassenaar het meest is ver ruild? 3een wonder, daar zit de meeste cak. nemarken. De kust groeide er aan door zuidwaarts gerichte vtoedhaken (duinenrijen). Er liggen wielen van dijkdoorbraken en een vloedhaak- doorbraak. Het landschap bestaat uit lijnvormige elementen uit het verle den, zoals dijken, duinrichels, tuunwallen en peerdenpaden. Belangwekkend is vooral Oude Hoorn, even ten zuiden van Den Hoorn, grofweg gelegen tussen de Stolpweg, de Watermolenweg en het fietspad. Hier lag vroeger de neder zetting Den Horn, een naam die wijst op de ligging aan het einde van de vloedhaak. Horn of hoorn is het woord voor een landtong die in zee uitsteekt. Dat lijkt anno 2003 een beetle vreemd, want de plek ligt mid den in het land. Maar in de dertiende en veertiende eeuw was Den Horn een kustplaatsje. Het grensde aan de zuidkant aan het Marsdiep, terwijl aan de noordzijde een kwelder lag. Het was een gemeenschap van boe ren, vissers, loodsen en anderen die hun kostje probeerden te verdienen met hulp van de zee. Tijdens de Hol- lands-Friesche oorlog in 1398 werd Den Horn verwoest door likedelers, zeerovers die op de hand van de Frie zen'waren. De bewoners verhuisden noordwaarts, naar de keileembult aan de overkant van de kwelder. Dat was het begin van het ontstaan van het nieuwe dorp. Den Hoorn. De oude nederzetting werd niet meer opgebouwd. Naderhand werd het gebied agrarisch gebruikt, een func tie die het nog steeds heeft. Vroeger tijden In Oude Hoorn en omgeving herinne ren nog tal van elementen in het land schap aan vroeger tijden. Het gebied zelf bestaat uit lage duintjes. Erom heen liggen op diverse plekken dijk jes, die het land eertijds bescherm den tegen het Marsdiep. En de vele tuunwallen, die dienst deden als perceelscheidingen, getuigen van het agrarische gebruik. Toch is het ge bied in de loop der jaren behoorlijk aangetast. Een zware wissel trok de ruilverkaveling in de jaren vijftig, waarin duintjes en dijkjes voor een deel werden afgegraven en tuunwallen plaatsmaakten voor hek ken. Dat is jammer, vindt met name Dick Drijver, voorzitter van de Vereni ging voor Agrarisch- en Landschaps beheer De Lieuw, die zich als Hoorn der nog goed voor de geest kan halen hoe het gebied er vóór de ruilverka veling uitzag. 'Het is echt een archeo logisch monument. En heel interes sant is ook dat het een onderdeel was van de vroegere zeewering. Die be gon bij Alexanderhoeve en liep hele- Lees verder pagina 5 Gedeputeerde Hen de Boer brengt vrijdag 28 februari een werkbezoek aan Texel, waarbij hij onder meer het fietspad Den Burg-Den Hoorn langs de Westerweg officieel in gebruik zal stellen. De Boer, die binnenkort de politiek verlaat, gaat in het provinciebestuur over wegen, verkeer, vervoer en zee havens en heeft als zodanig veel met projecten op Texel te maken gehad De provinciale delegatie die hij aan voert arriveert om 11 00 uur op Texel. In het Havenrestaurant spreekt hij met betrokkenen (onder wie presi dent-commissaris Bob Bakker van Teso) over de veerverbmding, de ver plaatsing van de veerhaven in Den Helder, de verwerking van het voor Texel bestemde verkeer in Den Hel der maar ook over het voormalige benzinestation aan de (provinciale) Pontweg. Na de lunch opent De Boer het noodopstelterrein van Teso, waarna hij een rondrit maakt over het eiland. Daarbij worden diverse objec ten bezocht, zoals het vliegveld waar een begin wordt gemaakt met de re constructie van de start- en landings baan. Om 15.15 uur is het gezelschap bij het Torenhuis en fietst vandaar over het laatste stuk van het nieuwe pad naar Den Hoorn. Daar zorgt DEK voor muzikaal onthaal en is de eigen lijke openingshandeling. Het bezoek wordt afgesloten in dorpshuis De Waldhoorn met toespraken van wet houder Heijne, de gedeputeerde en de dorpscommissie van Den Hoorn. Martin Warnaar reageert opgetogen bij het in ontvangst nemen van de cheque uit handen van gedeputeerde Bob Verburg (links). (Foto Harry Ott Graaf) De provinciale prijs 'Maatschappelijk Ondernemen 2003' is toegekend aan vakantiecentrum De Krim. Gistermiddag over handigde gedeputeerde Bob Verburg van Economie, Landbouw en Europa de aan de'prijs verbonden cheque van €15.000,- aan directeur Martin Warnaar. Het park dankt de prijs niet alleen aan de financieel krachtige positie die het heeft opgebouwd, maar vooral aan de maatregelen die zijn genomen in het belang van milieu en duur zaamheid en aan de wijze waarop wordt omgegaan met gasten, mede werkers en maatschappelijke groe peringen. De Krim was voor de prijs genomineerd met twee andere recreatiebedrijven uit Noord-Holland: de jachthaven van Naarden en de groepsaccommodatie Broekakkers uit Egmond Binnen. Congres De prijsuitreiking was het slot van een door de provincie georganiseerd con gres dat werd gehouden in 'De Licht fabriek' in Haarlem en waarin het be lang van maatschappelijk onder nemen door deskundigen breed werd uitgemeten. De deelnemers waren vertegenwoordigers van diverse Noordhollandse gemeenten, organi saties op het gebied van recreatie en toerisme, recreatiebedrijven en an dere ondernemingen met directe of indirecte banden met recreatie. Aan één van de genomineerden werd gis teren ook een publieksprijs toege kend, waarvoor de congresgangers stemmen konden uitbrengen. Met 63,5 procent van de stemmen was groepsverblijf Broekakkers de geluk kige. De provincie kent jaarlijks de prijs voor maatschappelijk ondernemen toe, waarbij telkens een andere sec tor onder de loep wordt genomen. Vorig jaar konden agrarische bedrij ven zich voor het ereblijk aanmelden, dit jaar waren het de recreatie bedrijven en volgend jaar is de indus trie aan de beurt. In totaal 25 Noord hollandse recreatiebedrijven hadden zich dit jaar kandidaat gesteld. Presentatie De drie genomineerden kregen giste ren de gelegenheid om zich uitge breid te presenteren nadat zij al eer der schriftelijke gegevens hadden overlegd om de jury van hun 'maat schappelijke' aanpak te overtuigen. Martin Warnaar, die in 1976 directeur werd van De Krim en binnenkort wordt opgevolgd, schetste de ge schiedenis van het bedrijf dat begon met tien hectare en drie medewer kers en nu 120 hectare beslaat en werk biedt aan tachtig personen. 'Gegroeid door het geluk van de tijd, hard werken en met de juiste mede werker op het juiste moment op de juiste plaats. Gegroeid vooral omdat het ons door de omgeving, zeg maar Texel, werd gegund'. Warnaar legde de nadruk op de noodzaak van het respecteren van de mening van soms vijandig lijkende organisaties, instan ties en overheden en het laten mee delen van andere Texelse bedrijven in het succes. De milieuvriendelijke wijze waarop wordt omgegaan met Bewonersvereniging Texel gaart een nieuwe woonadviescommissie opzetten. Die moet bouw tekeningen vóór de bouw van een woning op praktische zaken kun nen beoordelen. Stichting Wonen Texel (SWT) steunt het plan. Vóór de fusie tussen de stichting Wonen Texel en de stichting Bejaar denzorg Texel bestond al een vrouw adviescommissie die bouwplannen op praktische kanten bekeek. Na de fusie kwam er een eind aan de com missie. Dit voorjaar wil de bewoners vereniging een dergelijke adviescom missie opnieuw gestalte geven. Dat gebeurt op verzoek van de SWT. Be doeling van de commissie is dat voor komen wordt dat achteraf wordt ge roepen dat het toch anders had gemoeten, aldus voorzitter Nico Zoetelief van de bewonersvereniging. Dan gaat het onder meer om draai richtingen van deuren, aanrechten of de plaats van stopcontacten. De SWT stelt faciliteiten en geld voor opleiding beschikbaar. 'De mensen kunnen leren hoe ze een bouw tekening moeten lezen. Dat gebeurt vanuit een landelijke centrale', zegt SWT-directeur Jan van Andel. Kandidaten moeten volgens Zoetelief nog worden geworven. 'Maar we wil len het breed gaan opzetten en ook iemand uit de zorg erbij vragen. Neem bijvoorbeeld Jan Dirkzszoord, dat levert toch problemen op bij zorg verlening.' Zoetelief wil ook oud-le den van de vrouwen adviescommissie benaderen, 'Zij kunnen ons inzicht geven in hoe het werkt en misschien vindt iemand het ook leuk om weer mee te doen. En we zullen ook de woonbond benade ren om advies in te winnen.' Hij spreekt zijn voorkeur uit voor vrou wen in de commissie. 'Die letten toch meer op praktische zaken dan man nen.' De woonadviescommissie moet een onderdeel worden van de bewonersvereniging. Of de commis sie ook die naam blijft houden, is de vraag. Zoetelief: 'Daar moeten we nog eens naar kijken. Het klinkt nu alsof je mensen adviseert hoe ze moeten wonen.' energie, afval en milieu in het alge meen hoeft niet veel te kosten en le vert besparingen op. De Krim is trots op haar financiële positie: in 2001 was de rentabiliteit op het eigen ver mogen 10 procent en de solvabiliteit groeide tot meer dan 34 procent. 'Wij bereiden ons nu voor op nieuwe in vesteringen. Vooral in kwaliteit, want de markt verandert en de concurren tie is groot'. Het college heeft besloten een eind te maken aan de zwemlessen voor de groepen 7 en 8 van de basis scholen, met uitzondering van de Redmer IJskaschool en de Kompasschool. De maatregel wordt met ingang van het nieuwe schooljaar van kracht. B en w handelen daarmee conform een uitspraak die de gemeenteraad heeft gedaan bij de begrotings behandeling, waarbij diverse bezuinigingsvoorstellen ter tafel kwa men. Als het aan het college had ge legen zou het schoolzwemmen nog verder zijn ingeperkt. Het stoppen van de zwemlessen voor de groepen 7 en 8 betekent op jaarbasis een be sparing van €3.000,-. Die besparing gaat pas in bij het nieuwe schooljaar, dus met per 1 januari 2003 zoals de raad had aangegeven. Dat gebeurt om praktische redenen. Een tussen tijdse verandering levert complicaties op bij de organisatie van de gym- en zwemlessen. Er ontstaat nu wel een financieel gat van ongeveer €1.500,- dat op een of andere manier nog ge dekt moet worden. Bij inventarisatie is gebleken dat het schrappen van de zwemlessen voor de genoemde groepen geen ernstige gevolgen heeft voor de zwemvaardigheid. De kinderen hebben vrijwel allemaal al in een vroeger stadium hun diploma gehaald. (Advertentie) Niet alleen te bewonderen op tv maar nu ook 'live' in onze showroom. De Krim-directeur ging ook in op het personeelsbeleid, dat onder meer is gericht op het aankweken van het 'wij-gevoel'. De medewerkers zijn trots op 'hun' Krim, Juryvoorzitter Drs. Gaston Crolla (se- Lees verder pagina 5 Een zichtbaar ontroerde Willem Roe per keerde woensdagavond met een grote bokaal terug naar het eiland. Uit zestig deelnemers werd de Texelaar dinsdag in Vianen op de vakbeurs van de Stichting Activiteiten Fastfood en IJsbedrijven met afstand gekozen tot Nederlands kampioen ijsmaken. 'Het is de kroon op mijn werk.' Roe per deed ook mee aan het maken van de grootste ijscoupe ter wereld. Pagina 3 Zo'n dertig wetenschappers en on derzoekers uit Engeland, België. Duitsland en Nederland hebben afge lopen week uitgebreid onderzoek verricht op dode zeehonden. De ka davers waren vorig jaar aangespoeld tijdens de zeehondenepidemie die toen heerste in de Waddenzee Pagina 5 (Advertentie) (jrMB ?*>art Jinrrt i la bet ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Kom vóór 25 februari langs voor een Oorsprongweg 3 - Elerland - a 311 611 iuui lu louiuaii iciiiyo vuui ccii

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1