C 'Met goed product kan ook Texel kampioen leveren' Willem 'Parel' Roeper leerlands beste ijsmaker Strandhoofd schoongemaakt met ijs Familieberichten 1EXELSE 3 COURANT' \\/at ik zeggen wou... Christenunie op Texel Daalderschool Zomerhuisje in garage verboden Demonstratie Bedrijvig heid Wat ik 'jeggen wou... Vluchtelingen Makelaar voor TM Vastgoed Suzanne Clarissa r[exelaartjes [en zichtbaar ontroerde Willem Roeper keerde woensdagavond het een grote bokaal terug naar het eiland. Uit zestig deelne mers werd de Texelaar dinsdag in Vianen op de vakbeurs van e Stichting Activiteiten Fastfood en IJsbedrijven met afstand ekozen tot Nederlands kampioen ijsmaken. 'Het is de kroon p mijn werk, het bewijs dat ik het in mijn vingers heb,' vertelt en aangedane Roeper. 'Ik besef het nog amper.' De grote bo- aal, de Gouden IJsspatel, de reuzenfles champagne en de bij- ehorende oorkonde zijn echter het bewijs dat het geen droom Willem 'Parel' is de beste. Maar bijna had hij door onhandig ebruik van het internet zijn inschrijving gemist. VRIJDAG 21 FEBRUARI 2003 'Ik doe al zo'n jaar of acht. negen mee 'en bereik ieder |aar wel de finale. Bi) j de prijsuitreiking begonnen ze dit eer bij nummer tien en toen ze bij vijf aren, had ik mijn naam nog niet ehoord. Ik denk: dat gaat fout. Toen wam nummer vier, drie en bij twee oorde ik: IJssalon De Parel. Zoals ie eet, mijn bijnaam. Ik zeg tegen m'n iaat: de naam is goed. maar de uit- oerder verkeerd. En toen kwam ummer éen. Ik ging er vanuit dat het heo Klevers zou zijn, de meester ijs- ereider uit Grubbenvorst. Die wint Itijd. De voorzitter van de jury zegt: "En de nummer eén heeft een verre reis moeten maken om hier te ko en." Zie ye wel. denk ik, die Braban- Gaat-ie verder: "Hi] moest er zelfs voor met de boot mee." Dat ben ik, denk ik. M'n bek viel open. Ik besefte eerst niet wat er gebeurde.' De verplichte ijssoort voor de wed- strijd van dit jaar was kokos 'Ik ben jen fervent gebruiker van specifiek ixelse producten, maar ik durfde het jsico niet te nemen om met schapen- ielkijs aan te komen. Ik wist dat de ertienkoppige jury gewend was aan koemelkijs in allerlei variaties. Kom jij dan aan met je schapenmelk- ijs, dan win je gegarandeerd met. Dat is zo'n andere smaakbelevems. Maar de koemelk kwam ook van Texel hoor en Erik van Etten had de kokosnoten voor me meegenomen uit Amster dam. Het scheutje pina colada. dat j Beeft het volgens mij gedaan.' De vakjury keurt het ijs op gewicht, kleur en smaak, smeuïgheid en tnondbeleving. 'Wat je bij wijn de af dronk noemt. Kokos bevat vet en dat behoort een warme nasmaak achter te laten Nou, daar ben ik blijkbaar in geslaagd.' Was de mixformule van hel winnende ijs wetenschappelijk onderlegd? 'Nee, het gaat op gevoel. Het zit hem in toevoeging van de liste hoeveelheid ingrediënten. Ik heb met dezelfde basismix, maar met minder smaakstoffen, ook meege daan in een andere categorie en daar werd ik 46ste. Met smaak ga |e ook wel eens op je bek. Ik heb eens een vitrine gehad met tien ijsvariaties en ik liet de mensen proeven om uit te vinden wat nou de lekkerste smaak was. Nou ja, wat is lekker? De één vindt dit en de ander dat. Ik ga maar gewoon op mijn eigen smaak af. Als je het niet in je vingers hebt, dan red je het nooit. Ik wilde bewijzen dat je met de ontwikkeling van een goed product ook als Texelaar kampioen kunt worden. Je hoeft niet altijd een grote jongen van een enorm bedrijf te zijn. Je hebt het of je hebt het niet,' besluit hij emotioneel. Bij de voorbereiding tot het kam pioenschap ging 'Parel' letterlijk over éen nacht ijs. De avond tevoren was er nog feest in huize Roeper. Doch ter Marloes vierde haar verjaardag. 'Eerst moest alle rotzooi nog opge ruimd, de koters naar bed en toen ben ik gaan draaien. Om een uur of één was ik klaar en ik zag het direct toen ik in de machine keek: zo mooi uitgerijpt, zo'n mooie emulsie, 's Morgens met de boot van negenen richting Vianen. Ja, dan kom je wel te laat, maar ik had al gezegd:longens, ik moet helemaal van Texel komen en dat is een eind weg. Dat werkt altijd. Ik heb ze niet verteld dat de eerste boot al om zes uur vaart. Hoeven ze niet te weten ook. Koud dat ik het onderweg had. Twee grote bakken met vijf liter ijs, rondom in de koele lementen. De verwarming uit en wan ten aan. Min één graad Celsius was het. Je kunt geen risico nemen als je drie uur onderweg bent. En bijna was ik nog voor niets gekomen. Stel je voor, je moest je via internet inschrij ven, maar ik ben daar niet zo handig in en het was niet goed gekomen. Oorkonde niffrm cl De titel 'Neerlands beste ijsmaker' kwam als een grote verrassing voor Willem Roeper 'M'n bek viel open. Ik besefte eerst niet wat er gebeurde. den we iedereen die er niet direct Maar ik doe alle jaren mee, ze ken nen me, dus ze hebben me alsnog ingeschreven.' De volgende dag, woensdag, was de dag van een bijzondere record poging. Met zestien man van de Ver eniging van IJsmakers werd ge bouwd aan een reuzen ijscoupe. Het moest de grootste ter wereld worden. Het vorige record lag op een ijsmassa van 500 kilo en de ijsmakers wilden bij een geslaagde poging wel een tijdje bovenaan staan. Voor het kar wei werd een speciaal glas van drie meter hoogte gemaakt. Het ijs hoefde deze keer niet meegebracht van Texel, maar kon in de cellen van Grobax. een ijsbedrijf in Haatten, ge draaid worden. 'Alles ging goed. Van negen tot twaalf zijn we bezig ge weest. Vijf smaken, de kleuren van de Italiaanse vlag - pistachegroen, vanillewit en aardbeien rood - on derin, om onze collega's in Italië, waar volgend jaar de beurs wordt gehou den, een beetje te kietelen. Halver wege de opbouw moesten we nog als de bliksem met droge stikstof van 97 graden onder nul de 20 kilo zware bollen terugkoelen, om ze goed aan elkaar te laten hechten. Ze zakten wat in elkaar en het glas begon bol te staan door de buitenwaarts gerichte druk. Het was héél spannend. Vijfen tachtig bollen van 20 kilo. Drie duizend liter ijs. Er stond zo'n ander halve ton druk op De coupe moest een half uur blijven staan en dat heeft hij precies gered. Uit voorzorg had- krachtige straal ijs reinigde Ice Blast Europa van Kees Dros, Jan Heijne en Pieter Daalder deze week twee strandhoofden nabij Jtoaal 12 (Toto Jeroen van Halturn) .M Met een hoop kabaal wordt het scherfijs op de stenen gespoten. Met een krachtige straal wordt de aangroeiing zonder pardon verwij derd. Strandhoofd zes en strand hoofd negen nabij paal 12 waren afgelopen week het domein van het bedrijf Universal Ice Blast Europe van Kees Dros, Jan Heijne en Pieter Daalder. Het was de eerste keer dat de Texelaars met hun bedrijf aan het «erk waren op een pier. Ice Blast Europa is gespecialiseerd in het ver wijderen van vuil en ander ongewenst nateriaal met ijs. Dat wordt met grote tracht op het schoon te maken ob- ect gespoten. 'Het lijkt op zand stralen, maar dan met ijs', zegt Kees Dros. De drie namen het procédé een paar jaar geleden over uit Amerika. Op de strandhoofden verwijderden de Texelaars pokken, mossels en al gen, zodat aannemer Daalder BV uit Alkmaar, bezig met regulier onder houd, nieuw gietasfalt tussen de ste nen kon storten. De aangroeiing moest daarvoor worden weggehaald, omdat het asfalt anders met goed aan de stenen hecht Volgens Dros kan met de ijs- behandeling in een uur tijd een opper vlakte van zo'n dertig tot veertig vier kante meter worden schoon- gespoten. Dat werkt sneller dan wanneer de begroeiing met vlam men, met de hand of op andere ma nieren wordt weggehaald. 'Dan doe je een paar vierkante meter per uur', zegt projectleider Fedde Daalder van aannemer Daalder BV uit Alkmaar. Tijdwinst is belangrijk, omdat de werkzaamheden aan de strand hoofden sterk afhankelijk zijn van het getij en de weersomstandigheden. Bijkomend voordeel van het ijs is volgens Daalder dat het niet alleen op, maar ook meteen tussen de ste nen reinigt. Dros, Heijne en Daalder gaven vorige week vrijdag een demonstratie met hun apparatuur. Rijkswaterstaat, op drachtgever van de werkzaamheden aan de strandhoofden, gaf ze daarna toestemming verder te gaan. Het ijs wordt ter plekke aangemaakt in een wagen die op het strandhoofd wordt gereden. Het aanmaken gebeurt met een ijsmachine zoals die ook op kotters kan worden aangetroffen. Volgens Dros is het ijs gestressed. Dat komt erop neer dat het water snel van vloeibaar naar vast gaat, waar door het ijs sneller in scherfjes breekt. Volgens Dros is het spuiten met ijs milieuvriendelijker en veiliger dan wanneer een gewone hogedrukspuit wordt gebruikt 'Met ijs verbruik je gemiddeld honderd liter water per uur. Bij een hogedrukspuit zit je ge middeld op duizend tot vijftien honderd liter. Verder kun je met ijs volstaan met een druk van twaalf bar. Bij een hogedrukspuit zit je rond de twaalfhonderd. Dat scheelt nogal als er wat gebeurt.' Twee jaar geleden was Ice Blast Eu ropa al eens actief in De Koog. Toen werd bij wijze van experiment kauw gom van de straat verwijderd. In op dracht van de gemeente verwijdert het soms leuzen van straten. In sa menwerking met andere bedrijven worden ook veel opdrachten aan de overkant verricht. Gisteren haalde het bedrijf een klus binnen om schoon te maken bij DSM in Rotterdam, waar kortgeleden een grote brand woedde. Ook ligt er een opdracht om bij Dow Chemical in Terneuzen te helpen bij het weghalen van een grote partij asbest. Op Texel wordt Ice Blast ook ingezet bij de schoonmaak van andere strandhoofden. vlakbij hoefde te zijn ai een stuk naar achteren gezet. Gelukkig maar. Hij jankte uit elkaar, de stukken vlogen wel zo'n vier meter ver. Ik had het glas in mijn schoenen, in mijn kleren... Gelukkig was het splintervrij glas. Op het Jeugdjournaal hebben jullie het allemaal wel kunnen zien. Maar ja, daar sta je dan met drieduizend kin deren voor de deur, die allemaal op een stukje van die coupe wachten. We zijn als de donder met z'n zes tienen naar de ijsleverancier gegaan om ijs voor die kinderen te draaien, 't Is allemaal goed gekomen én... we hebben het gehaald. We komen in het Guinness Book of Records. Nee. niet met mijn naam, het zal wel Vereniging de Ijsmaker worden. Maar ik was er wel bij en dat geeft grote voldoening.' Hij schudt eens met zijn nu stijve schouders, want alle vijfentachtig bollen van twintig kilo per stuk zijn één voor één door zijn handen ge gaan. In verkleinde vorm zal de recordcoupe ook te proeven zijn in eetcafe Bruintje Beer op de Stenen plaats in Den Burg. Het overige ijs van de Nederlands kampioen wordt in elke supermarkt op het eiland ver kocht en ook geleverd aan de Texelse horeca Tekst en foto Corrie Timmer Met het oog op de verkiezingen voor de Provinciale Staten bezoekt de ChristenUme Texel Donderdag 27 februari wordt een bijeenkomst ge houden in het gebouw Eben Haezer aan de Julianastraat in Den Burg, Sprekers zijn de heren F. Visser en J. van Zaane, die beiden op de kandidatenlijst staan. De bijeenkomst begint om 19.30 uur; iedereen is wel kom. Na een rustig begin werd het gezel lig druk op de vrijdag gehouden fancy-fair op de Jacob Daalderschool in Oosterend In het restaurant kon den de bezoekers kiezen uit verschil lende 'liefdesgerechten', kinderen uit de bovenbouw verzorgden de bedie ning. In de keuken werd gezwoegd op de bestellingen. Op het school plein stond een echte oliebollen- kraam, er was een loterij en een rad van avontuur en er werden spelletjes gedaan. De opbrengst was ruim 1200 euro. De gemeente is opgetreden tegen een Texelaar die van zijn garage een zomerhuisje had gemaakt. Voor deze verandering was geen vergunning gegeven en het is ook met mogeli|k om die alsnog te verstrekken. Betrok kene moet het gebouw in oude staat terugbrengen op straffe van een dwangsom van €250,- per week, een bedrag dat kan oplopen tot maximaal €25.000.-. Dit is een open brief aan de jongen die mij heeft aangevallen op de Groeneplaats tijdens de demonstra tie tegen de oorlog in Irak op zater dag 15 februari. Ik wil graag met je in gesprek komen. Dat kan ergens op neutraal terrein, in alle vertrouwelijkheid Ik wil graag ten minste een uurtje met je spreken Als het daarvan komt, zal ik, ongeacht de inhoud van het gesprek, de aangifte die ik bij de politie heb ingediend in trekken. Deze belofte tot intrekking is dus in alle openbaarheid, zonder voorwaarden, gedaan. Je kunt zelf het initiatief nemen tot het gesprek. Dat heb ik het liefst. Als het nodig is, kun je iemand die jou verte genwoordigt het gesprek laten voor bereiden. Een vriend, een advocaat, of zo. Dan het liefst een vriend op de voorgrond, een eventuele advocaat of vader op de achtergrond. Als je dat prettig vindt, kun je iemand meene men naar het gesprek. Absolute vertrouwelijkheid wordt ge garandeerd. Ook na afloop zal een beroepsgeheim gelden, zoals een journalist, dominee of psycholoog die kent. Noch jij, noch je familie hoeft bang te zijn dat je naam van mij uit verder bekend zal worden gemaakt. Mocht je dat zelf willen, dan is dat natuurlijk jouw zaak. Maar jij blijft in deze de baas. Reacties uitsluitend schriftelijk of per telefoon of e-mail. Ik hoop van je. direct of via, te horen Roy Brussé Kamerstraat 63, De Koog. Tel. 317117. E-mail: levens-en- gezinsvragen@xs4all.nl of roybr@xs4all.nl. ■Umd tan <k rcdtcuc (Deze brief is ook verstuurd aan en kele landelijke dagbladen) Vluchtelingen die al erg lang in ons land zijn. nog in de procedure of door missers uitgerangeerd. Wat doen we met ze, wie krijgen wel en wie niet de felbegeerde status? Volop discussie in Kabinet en Tweede Kamer. Minis ter Nawijn laat ballonnen op om het geheel wat fleuriger te maken. Hoop geven en weer afnemen. Het gaat om mensen die alles wat hen dierbaar en lief was moesten achterlaten Dat doe je niet zomaar, de reden moet heel groot en dreigend zijn. Met deze mensen wordt omge sprongen of het barbiepoppen zijn. Wanneer je het van dichtbij mee maakt. ziet hoe hun vechtlust en ge voel voor eigenwaarde afneemt, hoe ze in een rap tempo zowel geestelijk als fysiek de vernieling in gaan, dan breekt je hart en schaam je je voor je land. Mensen die qua intellect en beschaving alleen maar respect ver dienen, worden nu geminacht. Dit is weer een blunder waar we ons later voor zullen schamen. Waar schijnlijk dat er ook dan mensen op staan die zullen zeggen' 'We hebben toen gefaald.' Laten we deze keer zorgen dat het met zo ver komt. Mis schien nu terecht 'in Gods naam', laat dat generaal pardon er komen, als jeblieft! Nel Rommets-Rensmaag, Den Hoorn. Uw droomkeuken... vindt u In onze showroom. lij Keukencentrum Texel Mancoweg 6 - Den Burg a 0222 31 24 47 Maarten Koorn van TM Vastgoed uit Den Burg heeft Richard Korte- kaas uit Oosterend als makelaar aangetrokken. De nieuwe makelaardij aan de Binnenburg gaat op 1 maart van start. TM Vastgoed is een onderdeel van het mediabedrijf Koorn (Texelse Me dia), hoewel het om twee verschil lende bedrijven gaat. Kortekaas volgt op dit moment een opleiding bij de Nederlandse Vereniging van Make laars (NVM). Daarmee is hij halver wege. wat volgens Koorn betekent dat hij de voor de makelaardij meest belangrijke onderdelen (privaatrecht en bouwkunde) heeft afgerond. TM Vastgoed zal bij de verkoop gebruik maken van het gelijknamige media bedrijf. Toch nog plotseling is overleden onze sterke vader en onze lieve opa, hij leefde als een hardwerkende boer en is gestorven als een echte boer, waar hij trots op was Gerardus Hin weduwnaar van Maria Elisabeth Faber op de leeftijd van 86 jaar. Australië; Hans t en Gerda Cr/s en Delvene Martin en Christine Wieb t De Koog: Kees RobertLisette Texel, 18 februari 2003 Marsweg 4 1791 LV Den Burg De uitvaartdienst zal worden gehouden op zater dag 22 februari om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper te Den Burg. waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren voor de uitvaart dienst in de kerk. Het afscheid was mooi, ontroerend, maar raakte ons diep Het was net of je even sliep Plotseling, maar toch is het goed, we weten nu wat het ons allemaal doet. Bedankt voor uw belangstelling na het overlijden van onze mam en oma LIEN EELMAN Uw medeleven, in welke vorm dan ook, is ons tot grote steun geweest. De kinderen, klein- en achterkleinkinderen Texel, februari 2003. 4 Zalig zijn de armen van geest: Want hunner is het Koninkrijk der hemelen. Na een lange, liefdevolle verzorging in Noorderhaven is tot onze droefheid rustig overleden onze lieve broer, zwager en oom Reinoud Koorn Rem Texel, 19 april 1931 Noorderhaven, 18 februari 2003 Kees t en Nel Anne en Mene t Jan en Truus Renny en Bert Tiny en Hans Frits en Rudy Neven en nichten Noorderhaven, 18 februari 2003 Langevliet 57d. 1788 BJ Julianadorp De begrafenis heeft hedenmiddag op de Alge mene begraafplaats te Den Burg plaatsgevon den. Correspondentie-adres: R. Dekker-Koorn, Pontweg 91, 1791 LA Den Burg. Wot er ook no dit leven zal zijn ik hod een hemel op aarde Frans Na het plotselinge overlijden van FRANS hebben wij gemerkt dat we er niet alleen voor staan Dat blijkt uit de vele bezoeken, telefoontjes kaarten en bloemen die wij mochten ontvangen Ook de grote belangstelling bij de condoleance en de afscheidsdienst was hartverwarmend Voor al uw steun en aandacht willen wij u hierbij hartelijk dank zeggen. Samen gaan wij verder, zonder mijn lieve man, onze zorgzame vader en trotse opa Maar in gedachten zal hij altijd bij ons zijn. Wil Schellinger-Zegel Kinderen en kleinkinderen Oudeschild. februari 2003 Achter de tranen van verdnet schuilt de glimlach van de herinnering Voor uw belangstelling en steun na het overlijden van onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder JOHANNA MARIA SCHRAAG-WITTE willen wij u dank zeggen. Tevens bedanken wij de medewerkers van het Verpleeghuis Texel voor de liefdevolle verzorging. Familie Schraag Texel, februari 2003 Onze lieve moeder en geweldige oma T.N. Moor-Bruin wordt negentig jaar. Wilt u haar komen feliciteren, dat kan op woensdag 26 februari tussen 16.00 en 18.00 uur in de Carrousel van de Gollards. Trots en blij zijn wij met de geboorte van onze dochter 16 februari 2003 3280 gram, 49 cm Don en Cécile Boot Duykerdam 1, 1791 TA Den Burg Telefoon 0222 - 32 02 82 Wilt u vingertjes en teentjes komen tellen? Graag binnen een week o/ drie even bellen' Erg gelukkig zijn wij met de geboorte van onze mooie dochter Jet Amsterdam, 18 februari 2003. Neis Bol IJsbrand Kikkert Albert Cuypstraat 23 hs 1072 CK Amsterdam INLEVEREN; maandag vóór 10 00 uur en woensdag vóór 17 00 uur KOSTEN. €4,65 tot en met 3 regels Per regel meer: €1,55 (incl btw). F0T0-TEXELAARTJE. plaatsing foto €12,50,- excl tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden VOOR BEDRIJVEN; IM-Texelaartje op aanvraag. Al jaren trouw donateur maar toch nog nooit een concert bezocht? Grijp uw kans op zaterdag 1 maart a.s winterconcert Konink lijk Texels Fanfarecorps, aanvang 20.00 uur, Bgm. De Koninghal. Eindelijlc... na 9 maanden wackten: Daar ken ik dan! Sanne 19 fekruari 2003 Mama en papa kekken lang op mij gewackt toen kek ik maar gedackt nu is ket moment ik word liever door allekei verwend. Gewiekt: 3500 gram Dockter ^ran Ronald Sandra Uitgeest-Rikk enkerg Willem van Beierenstraat 19 1791 GS Den Burg Tel. 0222 - 322606 Wilt u kesckuit inet muisjes komen eten, laat liet ons dan even weten! Mannen, heren en echte meneren, opgelet! Heren kleding, ook alle jeans vanaf nu verkrijgbaar op Weverstraat 39 Rabbit Habit (m.u.v. stretchbroe ken). Maandagavond 24 februan 20.00 uur L Evers in Het Leerhuis. I.v.m. inventarisatie is uw Welkoopwinkel zat. 22 febr. vanaf 12.30 u. geslo ten. Weer eens toe aan een muzikale opfrisser? Win terconcert Koninklijk Texels Fanfarecorps, za terdag 1 maart a.s., aan vang 20.00 uur, Bgm. De Koninghal. Restant spijkerbroeken €10,- Rabbit Habit, Weverstraat Koger- straat 2.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3