Myfi raws^mmm Nonen in vakantiehuizen: wel of niet handhaven? )C Wetenschappers onderzoeken zeehonden TEXELSE J CouraNT tiORR DIE V7000 DflN OcH\DFH7R ZETFEH Z6 BEN 1 VOOR T -x Ml£/? U/ORCil G6BOÜWO (9RN OKTDC3M Goas 2.1- ot- <33 Oude Hoorn Te snel gereden Toerisme TERW9L ER TOCH STEEDS NEER -BEDDEN bO KONEN OP TEXEL G-R HOOR Nfl! DE KRNPEERBOÊREtt KRAGEN ER PLRPTSEtN BD OP HET ERF EN STRF)KS MISSCHIEN IN DE 6CU0ÜR OF BOE L 00 MOOI HE! KOK WE HRDDEfl RLTEXEL6E DEKBED ERBRIEKEM. MRRR NOG GEEN TEXÊL5 LEOVKRNTEN TRBPIEKc Vooruitgang? Sportservice De Krim VRIJDAG 21 FEBRUARI 2003 VERVOLG VAN PAGINA 1 it permanent bewonen van kantiewoningen neemt op Texel eds grotere vormen aan. De ge- ente ziet het als een onge- nste ontwikkeling, zo blijkt uit concept-beleidsnota Recreatie Toerisme op Texel. Maar op de 3ag in hoeverre de gemeente er gen op moet optreden, kwam tij- ns de discussie dinsdagavond en duidelijkheid. is een publiek geheim dat in veel kantieparken en recreatieve opstal- op Texel permanent wordt ge rond Het gaat naar schatting om mderden gevallen. 'Bewoners van n park die een volkstuin aanleg- m, een schuurtje en een kippenhok uwen en ga zo maar door Dat eft toch niets meer met een kantiepark te maken. Je krijgt ver- hillende belangen in zo'n park. kantievierders willen 's avonds .rbecuen en uitgaan en komen laat is, terwijl iemand die daar perma- mt woont op tijd naar bed wil, om- hij of zij weer vroeg op moet', er- irde TVO-voorzitter Ries Swanink h aan het illegaal bewonen van reatiehuizen. ezien het huizentekort ligt bij het mdhaven de nadruk bij de ge- eente tot dusver op het recreatief ibruiken van permanente wonin- maar er is een omslag in het nken gaande. Ook landelijk. In de ig ter discussie staande Vijfde Nota unntelijk Ordening van het Rijk is het ïgangspunt dat het permanent be- ftnen van recreatiewoningen niet is ''toegestaan. Op Texel wordt dat mo menteel alleen gedoogd als iemand die (economisch) aan het eiland ge bonden is geen permanente woon ruimte kan vinden. In uitzonderings situaties dus. Maar van actieve controle is geen sprake, al wordt er in incidentele gevallen wel tegen op getreden. Toch is sprake van een economisch belang. De vakantiehuizen zijn be doeld om te verhuren, wat van belang is voor de lokale economie. Elk re creatief onderkomen telt bovendien mee voor vijf toeristische slaapplaat sen en wordt dus meegenomen in de te verdelen slaapplaatsen (45.000). 'Het is dus van groot belang om zo wel oude als nieuwe recreatieve on derkomens niet permanent te laten bewonen en hiervoor een actief handhavingsbeleid te voeren', schrij ven b en w in de toeristische beleids nota. Maar b en w constateren ook dat er veel vakantiehuizen worden opgekocht door particulieren, die ze niet verhuren aan derden omdat ze er alleen zelf af en toe willen recreëren. Het gevolg is: geen verhuur opbrengsten en langdurige leeg stand. Vanuit dat oogpunt bekeken vindt het college (semi-)permanente bewoning zo gek nog niet. 'De bewo ners geven in ieder geval geld uit en zorgen dat er geen "spookbuurten" ontstaan.' Er is dus een spannings veld tussen het als ongewenst erva ren permanent bewonen van recreatiehuizen en leegstand als ge volg van het met verhuren. Stacaravans Het permanent bewonen van vakantiehuizen gebeurt op Texel door 55-plussers, personeel van horeca- en recreatiebedrijven, woning zoekenden en ook door mensen die wél over een woonhuis beschikken, maar dit verkopen en een luxe vakantiewoning betrekken. Voor de categorie woningzoekenden heeft de gemeente een gedoogregeling, op basis waarvan ze vijf jaar lang in een vakantiehuis mogen verblijven. Voor personeel van seizoenbedrijven wordt gewerkt aan een plan om sta caravans op een aangewezen terrein neer te zetten. Het probleem speelt volgens Swanink van TVO overigens alleen voor horeca- en logies- bedrijven. 'Uit een inventarisatie on der winkeliers en landbouwers kwam dat die zelf de huisvestings problemen weten op te lossen.' Maria van der Spek (WD) vond overigens dat, zolang er geen alternatief is, seizoenspersoneel wél moet kunnen verblijven in vakantiehuizen. Rond de aanleg van een verblijfspark voor seizoenswerkers, dat de gemeente vóór het seizoen 2003 rond wilde hebben, is het al een tijdje stil. Ten aanzien van hoe moet worden omge gaan met het bewonen door 55- plussers en andere categorieèn, gaf de discussie geen concrete oplos sing. De vrees van Koolhof dat deze ontwikkeling moeilijk zal zijn te keren, werd niet gedeeld door de burge meester. 'Het fenomeen doet zich voor, maar om nu te zeggen dat je er niets aan kunt doen, gaat me te ver. Het is maar net waar je bij het hand haven je prioriteiten stelt.' Dat laatste kan nog een flinke VERVOLG VAN PAGINA 1 maal door tot de Kuildernollen, waar nu camping Loodsmansduin is. He laas is er flink gegraven, vooral in de niilverkaveling. En ook Hoornders die zand nodig hadden, haalden het hier vandaan.' Nadat Bureau G&L - een Stichting voor Geomorfologische en Land- sèhapsecologische Informatievoor ziening - de situatie met behulp van onder meer luchtfoto's uit 1939 ge detailleerd in kaart had gebracht, ontwikkelde De Lieuw samen met G&L een plan om het gebied enigs zins in oude staat terug te brengen. let plan bestaat uit twee fases. In de rste worden verwaarloosde tuin- iallen hersteld en tuinwallen die ooit Ijn weggehaald opnieuw geplaatst, veral waar nu ursusgaas staat, ko- len tuinwallen.' In totaal komt er f1500 meter 'nieuwe' tuinwal en wordt j86 meter hersteld. Texelerdijk In fase twee wordt de oude eewering wat meer zichtbaar ge laakt. De belangrijkste werkzaam- eden betreffen het herstellen van de sxeler Dijk, die vanaf Alexander- oeve tot aan Oude Hoorn loopt, elen ervan, aan weerszijden van de Katermolenweg, zijn in de ruilverka- aling afgegraven en worden nu op- euw opgebouwd. Een aardig on- erdeel is ook het in ere herstellen an de Rommelweel, vlakbij de krui sing van de Mokweg en het fietspad, len weel of wiel is het water dat is |chtergebleven na de doorbraak van n dijk of - in dit geval - een duin. je Rommelweel moet zijn ontstaan |a 1378 - toen het duin brak dat De laai beschermde - maar vóór 1436, |ben de Binnenkuil (nu De Kuil) van en inham een polder werd. Eeuwen- ing was de weel een meertje. Op en topografische kaart van 1881 taat op de plek nog water igetekend en ook oudere bewoners an Den Hoorn herinneren zich het leertje. Naderhand werd het ge- iedje gebruikt als vuilstortplaats en jdens de ruilverkaveling werd het edempt. Drijver: 'Ze hadden kenne- ik grond over, want er is veel meer zand gebruikt dan nodig was en nu is het meer een duin.' Nog niet uitgewerkt is de derde fase van het plan, waarin de Kuildijk - die van Oude Hoorn naar boerderij Het Einde van de Wereld loopt - eventueel wordt overgenomen van het hoogheemraadschap, de restanten van een oude wierdijk worden her steld en de Havensluis - een oud haventje nabij Alexanderhoeve - meer zichtbaar wordt gemaakt. Financiering De realisering van de eerste twee fa ses kost ongeveer €100.000,- res pectievelijk €€50.000.-. Zo'n zeven tig procent van het totaalbedrag is al gefinancierd, uit twee provinciale subsidieregelingen voor herstel van landschap. Voor de resterende dertig procent moet nog dekking worden gevonden, maar Drijver en de zi|nen zien goede mogelijkheden. 'We die nen in ieder geval een aanvraag in bij het VSB-fonds, maar we willen ook een beroep doen op de Texelse sa menleving. Misschien wil ook de toe ristische sector bijspringen. Het gaat immers om een project dat het land schap er ook voor toeristen aantrek kelijker op maakt. Onderdeel van het plan zijn ook kleine informatiebordjes die iets over de geschiedenis van het gebied vertellen. We denken ook aan een thematische wandelroute, die leert het landschap te lezen.' Voor De Lieuw is het project ook be doeld om te lazen zien 'dat de vere niging nog springlevend is', vertelt Drijver. 'Door enkele problemen met subsidies van de rijksoverheid voor het beheer van weidevogels en sloot kanten zou de indruk kunnen bestaan dat we een moeizaam bestaan lijden. Maar we zijn volop aan het werk.' Projecten die zich in uiteenlopende stadia van uitvoering bevinden, be treffen onder meer het creëren van natuurvriendelijke oevers, herstel van oude kolken en rietlanden, de restau ratie van tuunwallen en het inrichten van ontvangstruimtes in vier boerde rijen waar uitleg wordt verstrekt over de activiteiten van De Lieuw. Daar naast gaat de vereniging naarstig op zoek naar andere wijzen van financie ring. 'We willen minder afhankelijk worden van de rijksoverheid, want die beknot onze ambities.' Bij een snelheidscontrole op de Pont- weg heeft de politie maandag tussen 16.30 en 17.00 uur twee automobi listen aangehouden omdat ze sneller reden dan de toegestane 60 kilome ter per uur. Eén van hen reed 93, de ander 80 km/u. Beiden kregen een bekeuring. Een plattegrond van de Oude Hoorn en omgeving. Enkele belangrijke karakteristieke ele menten in het landschap zijn met een letter aangeduid: havensluis (H), hekken met scheeps- hout (h), Kuildijk (K), peerdenpaden (p), Rommelweel (R), tuunwallen (t), Texeler Dijk (T). zeereep (z) (K&o/ijq ven eur&ou gsl VERVOLG VAN PAGINA 1 uitgereikt aan bedrijven die eigenlijk geen agrarische functie hebben. Maar omdat het erfkamperen nadruk kelijk ook als extraatje voor echte boeren is bedoeld, houdt de ge meente de ontheffingen ditmaal scherp tegen het licht. Bijkomend probleem is dat een aantal melkvee houders de koeien aan de kant heb ben gedaan, waarbij de vraag wordt gesteld of er nog wel sprake is van een volwaardig agrarisch bedrijf. Naar verluidt zouden een stuk of acht kampeerboeren hun vrijstelling moe ten inleveren, wat tot grote onrust heeft geleid. Het college maakte het zich er zelf niet makkelijker op door in de beleidsnota op te nemen dat bedrijven die beheers overeenkomsten hebben voor tuin wallen, kolken, weidevogelbeheer of andere vormen in aanmerking komen voor een vergunning. Dit om het be houd van het landschap te onder steunen. Burgemeester Geldorp be twijfelde de haalbaarheid daarvan en vond dat het college nog maar eens goed naar die passage moet kijken. Wat betreft de Vereniging van Texelse Kampeerboeren (VTKB) bestaat er geen enkele twijfel over de vraag wie nu wel en wie geen echte boer is. Mevrouw Keijser-Dros: 'Dat is nogal duidelijk: iemand die woont en werkt op zijn bedrijf, die ploegt, maait, fokt of andere agrarische werkzaamhe den uitvoert, die het land en erf on derhoudt. die een A-blok heeft en die meedoet aan de Meitelling.' Volgens Koolhof moet de gemeente met al te krampachtig doen over het kamperen bij de boer. 'De diversiteit op het ei land bepaalt de kwaliteit. Met boeren is het niet anders. De één heeft een zuiver productiebedrijf, de ander doet aan natuurbeheer, weer een ander maakt ijs, en ga zo maar door. Geef boeren een bepaalde mate van vrij heid, ga er ruimhartig mee om.' Hij stelt het meedoen aan de Meitelling wel als belangrijke voorwaarde. De discussie maakte duidelijk dat de gemeenteraad er nog met uit is en dat er op korte termiin nog geen uitsluit sel is te geven. Een lastige situatie voor de kampeerboeren waarover twijfel bestaat. Naar verluidt zou het college overwegen voor deze moei lijke categorie voor 2003 een gene raal pardon zou afsluiten, zodat de gemeente nog een jaar de tijd heeft om te kijken wie wel en met in aan merking komt. Gevoelige materie is ook de maxi male oppervlakte voor recreatie woningen. Het college stelt voor in uitzonderingsgevallen de bovengrens van 70 vierkante meter te overschrij den, om tegemoet te komen aan ver gaande wensen voor kwaliteits verbetering. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) deed het af als 'onzin nig'. Hij had zijn eigen huis opgeme ten 'Ik woon zelf een stuk kleiner en leef toch zeer ruim.' PvdA'er Alfred Schaatsenberg uitte zijn zorgen over de toenemende luxe in de vakantie woningen en het daaraan gekop pelde prijskaartje. 'Texel moet wel betaalbaar blijven. Als we niet uitkij ken komt de gewone man hier niet meer aan bod.' Een ander geluid kwam van Jan Koolhof. 'Als je groter mag bouwen, dan neemt de diversi teit in de topklasse toe. En daar is behoefte aan Joop Groeskamp con stateerde dat als de gemeente bij wijze van uitzondering zou instem men met vakantiehuizen die groter zijn dan 70 meter, zich de vraag voor doet wie daar wel en wie niet voor in aanmerking komen. Het zou volgens hem wel eens op gespannen voet met het gelijkheidsbeginsel kunnen staan. Hij waarschuwde ervoor dat uitzonderingen niet de regel mogen worden. De vraag wie wel en niet voor grotere vakantiehuizen in aanmerking komt, kan volgens de burgemeester het best worde gesteld aan het in te stel len recreatieplatform, een overlegor gaan waarin het (georganiseerde) bedrijfsleven, bestuurders en betrok ken ambtenaren zitting moeten krij gen. Doel is om van gedachte te wis selen over allerlei zaken op het gebied van toerisme. Dick Drijver, woordvoerder van de agrarische natuurvereniging De Lieuw, claimde bij voorbaat een positie in dit nieuwe platform. 'Want met 3500 hectare weidevogelbeheer, 100 slootkanten, 90 greppels, akkerranden en andere beheersvormen zijn we een grote groep.' Arthur Oosterbaan vond dit geen goed idee. 'We moeten op Texel maar eens af van het idee dat we overal in moeten zitten. Het moet geen praatbabbelplatform worden.' )/cfc Drijver laat medebestuursleden Ineke Hin en Dick van Heerwaarden het gebiedje rond de Rommelweel zien, het onherkenbare 'estant van wat waarschijnlijk Texels eerste duindoorbraak was. (Foto Joop Rommou) Zo'n dertig wetenschappers en on derzoekers uit Engeland, België, Duitsland en Nederland hebben af gelopen week uitgebreid onder zoek verricht op dode zeehonden. De kadavers waren vorig jaar aan gespoeld tijdens de zeehonden epidemie die toen heerste in de Waddenzee. In een werkplaats bij het voormalige gebouw van onderzoeksinstituut Alterra werd op 226 kadavers sectie verricht. De zeehonden, die tijdens de epidemie op Texel en elders langs de Noordhollandse kust werden opge haald door EcoMare, waren bewaard in een vriescontainer achter het voor malige Alterra-gebouw aan de Zuiderhaaks. Volgens zeehonden- deskundige Peter Reijnders die sa men met collega Sophie Brasseur het onderzoek heeft georganiseerd, zijn de kadavers zeer geschikt voor we tenschappelijk onderzoek. 'Er zit heel veel vers materiaal bij. Normaal spoe len er jaarlijkse enkele tientallen aan en dan mag je al blij zijn als er een paar nog verse tussen zitten. We heb ben nu ook jonge en oudere zeehon den. Die laatste spoelen bijna nooit aan.' Vijftig van 226 robben zijn minutieus onderzocht, van nog eens vijftig an dere werd veel materiaal verzameld. Reijnders: 'Er zijn pathologen die onderzoek doen, virologen, parasitologen, toxicologen die kijken naar de invloed van giftige stoffen en toxische algen, er wordt gekeken naar de voedselbenutting en we doen ook aan populatiebiologie. Aan de hand van tanden kunnen we de leef tijd vaststellen en zo kunnen we ook bepalen hoe oud de zeehonden wa ren die aan de epidemie zijn gestor ven.' Die kostte vermoedelijk vijftig procent van de robben in de Wad denzee het leven. Kennis De onderzoeken nchten zich deels op de oorzaken van de epidemie. Er wordt ook onderzoek verricht op ge bieden waarover nog weinig kennis is. 'We hebben bijvoorbeeld weten schappers uit Engeland die naar de ogen kijken. Daar weten we gewoon nog heel weinig van.' Weefsel van organen wordt ingevroren of op formaline (sterk water) gezet, zodat het over een paar jaar kan worden gebruikt als vergelijkingsmateriaal. Vanuit Nederland zijn onder meer het NIOZ, de Landbouwuniversiteit van Wageningen en het Rijksinstituut voor Kust en Zee bij de onderzoeken betrokken. Volgens Reijnders is het aan de ene kant cynisch dat van de gestorven robben nu volop gebruik wordt ge maakt voor onderzoek- Aan de an dere kant voelen de wetenschappers volgens h.em juist de verantwoorde lijkheid het te doen. 'Dan zijn ze niet voor mets gestorven. Onderzoek kan leiden tot nieuwe maatregelen om het milieu verder te beschermen.' Giste ren werd de sectie afgesloten. De kosten worden onder meer betaald door diverse regionale overheden. Alterra heeft er ook subsidie voor aangevraagd bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De overgebleven restanten van de kadavers zijn inmiddels afgevoerd naar een destructiebedrijf. Wat De Krim met de €15.000,- gaat doen, staat nog niet vast. Maar als parkbeheerder André van der Vliet zijn zin krijgt, wordt het gebruikt als medefinanciering van een natuur- bouwproject dat m samenwerking met het waterschap zal worden uit gevoerd. De bestaande waterpartij achter het paviljoengebouw, waarin zich zoete kwel voordoet, zal een gro tere biologische kwaliteit krijgen en de sloot waarop deze afwatert zal een gedaanteverandering ondergaan, zoals in het Tureluurproject. Verder zal een bestaande sloot van 500 meter langs het fietspad van de Krimweg van natuurvriendelijke oevers worden voorzien en een ter- reintje dat vroeger domein was van graafwespen, zal in eer worden her steld. De totale kosten belopen €124.000,-. Sportservice Texel is in de week van 21 tot en met 28 februari gesloten wegens vakantie. Cretans van de regio Gooiland van de Kamer van Koophandel Gooi en Eemland) vertelde dat de jury toch wel had geaarzeld alvorens te beslis sen dat de ondernemersprijs naar De Krim moest. Voor een zo groot bedrijf met zoveel mensen en kapitaal is het niet zo moeilijk om de inspanningen en investeringen te doen die nodig zijn voor de 'maatschappelijke' sta tus. Toch had het feit dat het bedrijf de juiste balans had gevonden tus sen een toekomstgerichte bedrijfs voering en de zorg voor mens en omgeving, respect afgedwongen. Met name de overeenstemming die De Krim had weten te bereiken over de uitbreiding van de golfbaan, had indruk gemaakt. Warnaar was duidelijk vereerd met de pnjs. 'Ik vind het vooral mooi voor onze medewerkers. We hebben het samen gedaan'. Oud-Alterra medewerker Koos Zegers en de Engelse wetenschapper Simon Goodman zijn bezig met sectie op zeehonden. Afgelopen week werden 226 slachtoffers van de zeehondenepidemie onderzocht. (Foto Jeroen von Hottumj NatUUfbOUW?

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5