7 Leerlingen geven les aan leerlingen 'Kijk, zo leer je ook een lamp verwisselen Dames Tevoko spelen cruciale wedstrijd .TEXELSE COURANT" Sterke avond klaverjassers Koomen en Weijdt Menwedstrijd Eilandcompetitie volleybal Subsidie voor duur drumlokaal Muziekschool Texelse fokkers toonaangevend in de Beemster Bowling Ed van Bommel koopt Ajax-shirt Junioren Texel'94 bijgeschoold door trainer Heerenveen Voetbalprogramma Winstpunten voor Marjon van der Feen Café wint zaak over overlast Darten voor ouderen Wie staan er op deze foto? VRIJDAG 21 FEBRUARI 2003 et eerste team van volleybal- >reniging Tevoko speelt zaterdag je misschien wel belangrijkste Ledstrijd van het seizoen. Tegen- jtander in sporthal Ons Genoegen k koploper Madjoe, dat drie pun- n meer heeft dan de Texelse da les. Om de aansluiting te behou- n dient gewonnen te worden. De ledstrijd begint om 13.30 uur. strijd in de regioklasse is bijzon- er spannend. Naast Madjoe en ivoko heeft ook Dinto nog volop ms op de titel. De ploeg staat als srde geklasseerd, maar heeft een edstrijd minder gespeeld en stijgt ij winst zelfs door naar de eerste laats. Dat betekent dat vooral ïvoko zich eigenlijk geen misstap an veroorloven. De eerste wedstrijd ■gen Madjoe ging eerder dit seizoen iet slechts 3-2 verloren, dus kans- os achten de Texelse vrouwen zich aker niet. Een groot nadeel is het itbreken van Connie Joling, die op akantie is. De spelverdeelster is met lar routine en vermogen om de an- iren op sleeptouw te nemen zonder 'ijfel de belangrijkste speelster van voko. 'We zullen noodgedwongen ak een ander systeem moeten spe- n en dat valt met mee', vertelt coach ndré van der Vliet, die met al te op- ■nistisch is. 'De verwachtingen zijn niet hoog gespannen, maar je weet maar nooit.' De generale repetitie, zaterdag tegen Zaanstad 4, stelde weinig voor. De te genstander speelde matig en kon de vrouwen van Tevoko nauwelijks inspi reren. Door het gebrek aan concen tratie dat daardoor optrad, slaagden de Texelaars er ondanks het klasse- verschil maar zelden in ruim afstand te nemen van Zaanstad. Alleen in de vierde en laatste set liet Tevoko even zien waartoe het in staat is. Het werd daarin 25-8, zodat de eindstand 4-0 werd. Een goede prestatie, die even wel geen enkele garantie biedt voor de wedstrijd van zaterdag. Spannende sets Ondanks goed spel heeft het derde damesteam van Tevoko het zaterdag met kunnen redden tegen het hoog- geklasseerde WSOV. Na vijf span nende sets werd het 3-2 voor de te genstander. Bij de Texelse vrouwen lag de onverwachte 4-0 nederlaag tegen Polissport nog vers in het ge heugen. Tevoko duikelde daardoor naar de zesde plaats op de ranglijst. Maar met een overwinning op het op de derde plaats staande WSOV zou het herstel kunnen worden ingeluid. Bij afwezigheid van Leontine Verse- put verzorgde Mary Koorn de set-up. Dat ging heel aardig, want hoewel de eerste set met 19-25 aan de tegen stander moest worden gelaten, werd wel duidelijk dat WSOV met onverslaanbaar was Vooral dankzij de keihard werkende Frida Witte, die de bal overal vandaan 'stofzuigde', werd de tweede set nipt gewonnen. Dit gaf de vrouwen de moed om wat 'losser' te gaan spelen. Maar omdat de passing slecht werd verzorgd, ging de derde set vervolgens verlo ren. De vierde set leek op een drama uit te lopen, want binnen de kortste keren stond het 0-7 voor WSOV. Maar van eigen kunnen overtuigd, knokte Tevoko uitstekend terug, om de set alsnog met 25-22 binnen te slepen. De vijfde en beslissende set ging gelijk op, maar werd nipt met 15- 17 verloren. Vanwege het in sporthal Ons Genoe gen te houden dartkampioenschap speelt Tevoko 3 zaterdag in de Bur gemeester De Koninghal. Tegenstan der is dan VC Niedorp 2. Deze wed strijd begint om 13.30 uur. Het tweede kan net als het eerste team wél in Ons Genoegen terecht. Het treffen met Polisport gaat om 15.00 uur van start. Omdat diverse spelers op vakantie zijn, heeft Tevoko de wedstrijden van het vierde team en de B-jeugd moeten afzeggen. eerlmgen van de OSG gaven deze week les aan leerlingen van de Thijsseschool. (illem Koomen en Bart Weijdt ebben de zestiende ronde bij laverjasclub Den Burg gewon nen. Het duo neemt daardoor de erste plaats in de strijd om de eriodetitel over van het echtpaar fiersma en heeft deze titel nu bin ten handbereik. In het algemeen lassement leiden Van der Veen en Vestdorp met ruime voorsprong. Bart Weijdt en Willem Koomen zijn op dit moment de mannen in vorm. Na drie sterke openmgsspellen stond in de laatste ronde een rechtstreeks [uel met de leiders in de derde pe lde - het echtpaar Wiersma - op het ■ogramma. Ook dit toch gerouti- ierde duo werd aan de zegekar ibonden. De totale avondscore was 7499 punten, op drie na de hoogste score tot nu toe. Ook in het algemeen Klassement leverde deze prestatie een plaatsie winst op. Zij staan nu vierde. Theo Stoelinga en Frans Witte spe len een beetje wisselvallig. Deze avond zaten zij met 7364 punten aan de goede kant van de score. Ze spe len dit jaar opvallend veel marsen (bij een mars maakt de spelende partij alle slagen en dat levert 100 punten bonus op). Deze week vergaarden ze er vier, waarmee hun totaal op 45 kwam. In het klassement zijn Stoel inga en Witte nu opgeklommen naar de vijftiende plaats. Ook Erik Boog aard en Rob Stapersma hebben de smaak te pakken. Zij slechtten we derom de 'magische' grens van 7000 punten. Met een score van 7088 pun ten veroverden ze de derde plaats van de avond en stegen ze in het klassement twee plaatsen. In de strijd om de periodetitel staat het duo op een kleine achterstand van de kop lopers tweede. John Vlaming en Erik Jan Geus her stelden zich van een inzinking in de vorige ronde. Met 7003 punten kwa men zij nog nét boven de 7000. Zij heroveren de tweede plaats in het algemeen klassement. Chris Schraag en Rosa Harbers kwamen daar met 6967 punten net niet aan, maar de den wel uitstekende zaken voor het algemeen klassement. Zij stijgen van de twaalfde naar de negen plaats. Het gemiddelde was met 6259 pun ten normaal, ook het aantal marsen was met 41 niet opzienbarend In het algemeen klassement leiden Van der Veen en Westdorp, voor de koppels Geus en Vlaming en Fenny en Rob Caspers. In de strijd om de periodetitel blijft het spannend. Weijdt en Koomen hebben een voor sprong van iets meer dan vier honderd punten op Boogaard en Stapersma. Ook Van der Veen en Westdorp en het echtpaar Wiersma hebben minder dan duizend punten goed te maken. Voor de derde pe riode zijn nog vijf spellen te spelen. Zevenentwintig menners doen zon dag in manege Akenburg mee aan de vijfde wedstrijd om de Jaap de Graaf- bokaal. Ze rijden allemaal eenmaal een dressuurproef. De eerste combi natie komt om 10.30 uur in de ring. De prijzen worden rond 16.30 uur uit gereikt. Belangstellenden zijn wel kom. De toegang is gratis. .eerlingen van de HAVO gaven gis- eren les aan kinderen van de hijsseschool. Het was de opmer kelijke afsluiting van een les die ze lij het vak Algemene Natuurwe- inschappen hadden gehad. De lerlingen moesten groep zeven leider en begrijpelijk uitleggen wat zons- en een maans verduistering is. jen lampje, een wereldbol en een alletje dat aan een statief hangt. Met lehulp van die attributen krijgen Rein eldkamp en Luc Meilis van HAVO- lerlingen Liske Slaats, Rian West- jorp en Silla Blom te horen hoe een snsverduistering werkt. Het lampje lelt de zon voor, het balletje de laan. Het lokaal is geblindeerd, zo- at alleen het schijnsel van de tijde- ke zon te zien is. Elders buigen an- ere groepjes van HAVO-leerlingen n basisschoolleerlingen zich over etzelfde onderwerp, orspronkelijk hadden de leerlingen an de klassen 4ha en 4vb van de ISG een lesopdracht moeten maken ie aan basisschoolleerlingen gege- en zou kunnen worden. Om dat laat- te stapje dan ook maar te zetten, odigde de OSG leerlingen van de hijsseschool uit om langs te komen. Oe school ligt honderd meter ver- Herop', aldus leraar Lutz Lohse. iroep acht kreeg les van 4vb en en van juf Marieke Mast kreeg gisteren les van klas 4ha. Vol gens Lohse levert de bijzondere ma nier van lesgeven beide groepen wat op 'Je kunt alleen goed uitleggen wat je zelf begrijpt. De leerlingen krij gen over twee weken een proefwerk over de stof, dus ze kunnen kijken hoe het er al mee staat en waar ze nog aan moeten werken. En de leer lingen van de Thijsseschool kunnen zien hoe het er hier aan toe gaat. Marloes Maas, Kim van der Vliet en Titia Beerling gebruiken een poster om de verduisteringen uit te f tane verduistering plaats als het lampje op de grond valt Het lijkt even einde oefening, maar Lohse heeft een reserve-lamp. Liske geeft maar een educatieve draai aan het euvel. 'Kijk, zo leer je ook meteen hoe je een lamp moet verwisselen', zegt ze tegen Rein en Luc als ze de nieuwe 'zon' in de fitting draait De twee vinden de les wel leuk. En ze zeggen nu ook te weten wat een eclips en een diamantring om de zon is. Rem moest er wel even aan wennen dat het om de zon en de maan ging. 'De juf had Titia neemt de zon voor haar reke ning, Marloes de maan. Zij speelt in op het voorstellingsvermogen. 'Als jullie met je gezicht naar de zon staan, heb je achter je rug een schaduw, omdat daar geen licht valt', legt ze Kaiya Wattimena en Kelly Vonk uit. 'Zo werkt het ook met een maans verduistering. De maan draait in de schaduw achter de aarde en daar door schijnt er geen licht meer op. Dat kan de hele nacht duren.' De dames halen er ook nog even de zonsverduistering van 1999 erbij Bij Liske. Rian en Silla vindt een spon- gezega dat het over planeten en ster ren zou gaan.' De bijzondere les wordt afgesloten met een korte schriftelijke toets en bij sommigen ook met een quiz op de computer. Kelly en Kaiya zeggen ge leerd te hebben hoe de maan wordt verduisterd. 'En we wisten ook niet dat de maan daarbij rood kan wor den.' Volgens Lohse heeft het lesge ven van leerlingen aan leerlingen po sitieve reacties opgeroepen 'Waarschijnlijk doen we het volgend schooljaar weer en misschien dit jaar nog een keer.' WINKELCENTRUM Programma dinsdag 25 februari Veld A 18.30 Tatenhove 1 -Autocentr CVI 19.15 Super-CVI Tatenhove 1 20.00 Cocky's-Paal 28 Kobeko 20.45 Kobeko-Slock Cocky's 21.30 NIOZ-Balcken Slock 22.15 MaarcoB.-Sportsh. 2 Balcken Veld B 18.30 Ecotiem-Agrifirm TESO 19.15 TESO-OSG Ecotiem 20.00 NBC-Smash'68 K. Smash'68 20 45 Smash'68-Rival Smash'68 K. 21.30 Jozefsch.-Sportsh. 1 Westerl. 22.15 Westerlaken-Knm Sportshop 1 Veld C 18.30 Albert Heijn-NIOZ L&R 19.15 Beverdam-L&R NIOZ 20.00 Swier-Dit Install Lindeboom 20.45 Lindeboom-Rabobank Rab 21.30 Tatenhove 2-Rab Rabobank 2215 Bocksberg-Zandbank Tatenhove 2 Wedstrijdleiding Kees en Ernst Uitslagen 18 februari De Rival-Smash'68 Piet Kooger 3-0; Bruintje Beer-NBC Eelman Partners 1- 2; Twaalf Balcken-ln den Grooten Slock 1 -2, Maarco Bouw-NIOZ 3-0; Paal 28/De Krim-Kobeko 2-1; Sportshop Texel 2- Cocky's Kapsalon 2-1Bouwcenter Rab- Tatenhove 2 1-2; Rabobank-Lindeboom 3-0; Zandbank-Kevermuseum De Bocksberg 2-1, Langeveld de Rooij- Albert Heijn 3-0; Slagerij Beverdam-Swier Groente Fruit 3-0, NIOZ-De Wit Installatietechniek 0-3; Slagerij Beverdam 2-Keurslagerij Dros 2-1, Otto's Tweewielershop-Salon Martine/De Oor zaak 1-2; Piranha-Wiersma Meubelen 3- 0, Haarstudio-Timmer's Bakkerij 2-1; Eierlandsche Huis-Klif 12 2-1; Durper Drup-Slagerij lepe de Boer 2-1 De Muziek- en Dansschool ver bouwt momenteel een van de loka len van d'Ouwe ULO tot speciaal drumlokaal. De kosten bedragen maar liefst €56.000,- omdat door een gespecialiseerd bedrijf isolatie moet worden aangebracht. Dat gebeurt om een eind te maken aan de geluidshinder die de drum- lessen elders in het gebouw en in de buurt veroorzaken. Het Oranje fonds geeft een bijdrage van €10.000,- in de kosten. Als de raadscommissie voor Welzijn er mee akkoord gaat, zal de ge meente 25 procent van de reste rende kosten (dus €11.500,-) als investeringssubsidie verstrekken. Volgens de gemeentelijke regeling kan een investeringssubsidie die door het college wordt toegewezen met hoger zijn dan €8.509,-. Wil men toch boven dit bedrag gaan, dan is het fiat nodig van de raads commissie. De Welzijnsstichting (ei genaar van het gebouw) probeert nog andere geldbronnen aan te boren, maar als dat niet zou lukken kan de Muziek- en Dansschool de reste rende kosten zelf betalen uit haar fi- De Texelse kampioenen van de keuring in Midden-Beemster. Van links naar rechts de kampioensram van Kees Kikkert, daarnaast het beste ramlam, eveneens eigendom van Kees Kikkert en het beste ooilam van Nico van Heerwaarden. Op de druk bezochte schapen keuring die zaterdag in Midden- Beemster werd gehouden, waren Texelse fokkers nadrukkelijk aan wezig. Acht fokkers van het eiland hadden vee ingezonden. In alle ca tegorieën - jonge en oude rammen en ooilammeren - vielen de Texelse dieren in de prijzen. Bij de oude rammen werd nummer 4030-2982 van fokkereigenaar Kees Kikkert en mede-eigenaar Ben Kouters kampioen. Reserve kampioen werd 3884-2849 van eige naar Koos Tjepkema en fokker G. Bakker. Bij de ramlammeren ging het kampioenschap naar nummer 4030- 3200, van fokkereigenaar Kees Kikkert. De reservekampioen was 5609-865 van fokkereigenaar J.Ros. Het ooilam 5674-0221 van fokker eigenaar Nico van Heerwaarden be haalde in deze klasse het kampioen schap. Na de keuring werd een veiling ge houden van een zevental dieren. Daar kwamen opvallend veel Belgische fokkers op af. Dit was mede te dan ken aan de goede promotie en het foldermateriaal die Ben Kouters op een fokveedag in Gent verspreid had. Veel dieren werden voor uitstekende prijzen verkocht aan de zuiderburen. Geveild werden onder andere drie dieren van Koos Tjepkema en één van Nico van Heerwaarden. Het duur ste lam ging weg voor EUR1050,-. De nieuwe eigenaren mogen de schapen pas over dertig dagen op halen, een gevolg van de vele mkz- regelingen. Het blijft erg spannend in de donderdagochtendleague van het Texelse bowling, waar nog steeds vier ploegen kans op het kampioen schap hebben. Koploper WBZ won van Juttertjes. Flair, de nummer twee, wist de achtërstand gelijk te houden door winst op De Pins. Het verschil tussen de eerste vier plaatsen be loopt slechts 5,5 punten. In de donderdagavondleague speel den de nummers een en twee tegen elkaar. Ondanks een game van 221 en een serie van 677 van Marcel Bak ker wist koploper Badweg Sportief niet te winnen van TZN. dat hierdoor nog maar één punt achterstand heeft. In de wedstrijd tussen De Koogel en 't Praethuys deed Marcel Witte van zich spreken door een game van 235 en een serie van 712, maar deson danks moest zijn team de overwin ning aan de tegenstander laten. Trijn Stiggelbout gooide een game van 201 en een serie van 732 voor Eduardo's, maar dat was niet vol doende om van Pet's Place te win nen. Onderin de ranglijst werden goede zaken gedaan door Sommeltjes, dat vorig jaar als laatste eindigde. Door met royale cijfers van Speelkwartier te winnen staat dit team nu op een achtste plaats, met negen punten voorsprong op Heksenketel, dat met 27,5 punten onderaan staat. Uitslagen: Donderdagochtendleague WBZ-Juttertjes 3- 1T-Forts-KJaver 4 0-4; de Pins-Flair 1 -3. Donderdagavondleague TZN-Badweg Spor tief 3-2; Heksenketel-Schouwstra Transport 4- 1; Sommeltjes-Speelkwartier 4-1; the Last Boys-Visvogels 5-0. Eduardo's-Pets Place 2- 3; de Koogel- 't Praethuys 3-2. Ed van Bommel uit De Cocksdorp is gisteravond voor €310,- de nieuwe eigenaar geworden van het Ajax-shirt met de namen van alle spelers erop. Het shirt was het klapstuk van de fancy-fair die gisteren op basisschool Durperhonk werd gehouden. Het werd er openbaar verkocht. Aanvan kelijk werd er van diverse kanten op het shirt geboden, totdat de prijs boven de tweehonderd euro kwam. in totaal leverde de fancy-fair €3300.- op Het geld gaat naar judoclub Shima, de Johan Cruijff Welfare Foundation en naar de school. Afge lopen maandag maakten de kinderen van groep vier tot en met acht al schoon op De Krim om geld in te za melen en er werd een sponsorloop gehouden. Daarmee haalden de leer lingen €1200,- op Voetbalclub Heerenveen verzorgt dinsdag 25 februari een clinic bij Texel'94, Hiervoor komt assistent trainer Maarten de Jong naar het ei land, die de B- en C-junioren van de Texelse voetbalclub de fijne kneepjes van de sport zal bijbrengen. Om in de sfeer te komen, wordt in de kantine van Texel'94 een compleet stadion nagebouwd, waarin De Jong de jeugd tijdens het eerste half uur de theoretische kennis van de jeugd zal bijspijkeren. Daarna gaat de groep het veld op. waar wordt geoefend op vaardigheden als het vakschieten, snelheidsschieten en voetbaldarts. Texel'94 koestert de stille hoop dat ook enkele spelers van SV Heerenveen naar Texel komen, even als trainer Foppe de Haan. Maar daarover zijn geen toezeggingen ge daan, De clinic begint om 13.00 uur en duurt tot 15.30 uur. Toeschouwers zijn welkom. Zaterdag 22 februari De Koog B1 -Succes B1 13.45 Zondag 23 februari Petten-De Koog 14.00 nanciéle reserve van €46.739,-. Het college vindt een gemeentelijke subsidie die hoger is dan het ge noemde maximum in dit geval ge rechtvaardigd, omdat het afscher men van het lawaai van het drumlokaal van groot algemeen be lang is. Marjon van der Feen behaalde zon dag in manege Akenburg met haar paard Lobke drie winstpunten en twee eerste prijzen in de klasse B- paarden. In de klasse Z2-paarden was Marleen Bakker met haar paard Nobility Z oppermachtig. Zij behaalde twee winstpunten en twee eerste prij zen. Sabine van der Star en haar paard Kristofoor behaalden twee winstpunten en twee eerste prijzen bij de M1-paarden. Winstpunten waren er ook voor Robbert van Bergeijk met Naico in de klasse B-paarden, Jorieke Meyer met Baileys bij de L1 - pony's en Maaike Speekman met Black bij de B-pony's. Uitslagen: Blok 1 B-pony's cat d/e: 1 Maaike Speekman met Black 157; 2 Mandy Bosma met Ceasar 156; 3 Priscilla Noorlander met Flame 154 Tweede proef 1 Priscilla Noorlander met Flame 164; 2 Maaike Speekman met Black 157 3 Desiree Witte met Paraad 153 L1- en L2-paarden. 1 Bea Dekker met Revanche 149. Tweede proef 1 Bea Dekker met Revanche 145. Blok 2. L1 - en L2-ponyls cat c/d: 1 üselotte Schoo met Roxanne 159, winstpunt voor Jorieke Meyer 157 Tweede proef 1 Joheke Meyer met Baileys 158 B-paarden; 1. Marjon van der Feen met Lobke 166; winstpunt voor Robbert van Bergeijk 158; winstpunt voor Feiko van der laan 156. Tweede proef: 1 Marjon van der Feen met Lobke 175; winstpunt voor Robbert van Bergeijk 161 Z1- en Z2-paarden: 1. Marleen Bakker met Nobility Z 189 Tweede proef 1Marleen Bakker met Nobility Z 180. Blok 3' M2-paarden: 1 Marloes van der Vis met Newton 154 Tweede proef: 1 Marloes van der Vis met Newton 158; winstpunt voor Gea de Ridder 157 M1-paarden: 1 Sabine van der Star met Kristofoor 156. Tweede proef: 1. Sabine van der Star met Kristofoor 158+; winst punt voor Evelien Duin 158. winstpunt voor Irene Plaatsman 157. M1-pony's cat c/d/e: 1 Sifra van der Vis met Padan 156 Tweede proef 1 Sifra van der Vis met Padan 148. Exploitant Björn de Breij van café Het Praethuys aan de Dorpsstraat in De Koog heeft bij de Raad van State de zaak die hij tegen de ge meente aanspande gewonnen. Hij hoeft niet meer na 23.00 uur de ra men en deuren van zijn uitspan ning strak gesloten te houden. Volgens de gemeente is er in juni en juli 2001 een periode geweest dat het veel te rumoerig was .in en rond de Dorpsstraat. Om daar wat aan te doen. kregen vier cafés opdracht om na elf uur 's avonds ramen en deuren zo veel mogelijk gesloten te houden. De Breij, exploitant van één van deze bedrijven, betwistte dat zijn uitspan ning geluidsoverlast veroorzaakt. Hij vroeg de Raad van State daarom deze eis te schrappen. De atmosfeer in Het Praethuys zou er volgens hem onder lijden als niet kan worden ge ventileerd. De Raad van State merkt nu op dat de gemeente weliswaar geluids metingen verrichtte, maar dat daar uit onvoldoende blijkt dat Het Praethuys een bron van overlast is geweest. Het Haagse rechtscollege vindt dat de gemeentelijke maatregel die de overlast moet beperken onvol doende is onderbouwd. In navolging van Raymond van Barneveld en de Engelse grootheden gaan Texelse ouderen zich op het dartspel storten. Althans, die moge lijkheid wil de Stichting Welzijn Oude ren Texel (SWOT) hen in de nieuwe Buureton bieden. De SWOT zorgt voor de borden, de spelers nemen hun eigen pijtjes mee. Wie alleen eens een keer wil proberen, kan pijl tjes lenen. Mocht er voldoende be langstelling bestaan, dan wil de SWOT het darten als vaste activiteit in haar programma opnemen. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen via tel. 312696. Bijstaande foto, die tevoorschijn kwam uit een nalatenschap, is ge maakt omstreeks 1900 De man links op de voorgrond is Cornells Jansz. Roeper (1833-1909), daarnaast zijn vrouw Alida Jansd. Rab (1834-1913). Maar van de overige personen op deze markante foto ontbreken de namen. Uees Hoogerheide, Sluyscoog 11791 WV Den Burg, tel. 322 395, vraagt lezers die hem inlich tingen kunnen verschaffen contact met hem op te nemen.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7