Politie laat ouders naar bureau komen Overlast van jeugd moet omlaag mm la Jeugd wil Scala-café in jongerencentrum JT fffl m Unanimiteit na lang debat Muziek verbroedert Texelaars en Finnen .TEXELSE COURANT' Verzamelaarsdag in de Lindeboom Schoonmaakdag Vliegveld Vuurtorenwachter Onder invloed ff/aar gebeurd De stoelen DINSDAG 25 FEBRUARI 2003 )e politie laat sinds kort ouders aar het bureau komen als hun linderjarige kinderen over de ichreef zijn gegaan. Door ouders meer bij te betrekken, wil de olitie ervoor zorgen dat zij beter p de hoogte zijn van wat hun ;roost soms uitspookt. Het is één an de maatregelen die de Texelse olitie heeft opgenomen in haar verkplan voor dit jaar. blgens groepschef Jan Pluimert van e Texelse politie kan het verhelde- ;nd werken voor ouders als zij op het ureau horen wat er aan de hand is. laardoor kan ook voorkomen dat inderen thuis een gekleurd verhaal phangen. folgens Pluimert kunnen ouders -orden ingeschakeld als de overtre- ling van een kind in de richting van Ie strafrechterlijke sfeer gaat. 'Het zal liet voor een kapot achterlichtje zijn, aar wel bij bijvoorbeeld mishande- Ing, vernieling of drugsgebruik.' Tot iorig jaar was het met gebruikelijk luders naar het bureau te laten ko- ien. Ze werden wel ingelicht als een kind was opgepakt. De politie wil uders ook op de hoogte gaan bren- |en als zij in de gaten krijgt dat jon- jeren de verkeerde kant op dreigen te gaan. De politie heeft cfe eerste -uders al laten komen it cijfers van de politie blijkt dat een leel van het geweld en de mishan- lelingen op het eiland is terug te voe ren op stappende jongeren. Dat zijn zowel Texelse als overkantse jonge ren. De problemen doen zich hoofd- zakelijk voor in de Kantoorstraat en op de Groeneplaats en de Binnen- lurg in Den Burg en rond de Dorps raat in De Koog. In de eerste tien laanden van 2002 werden 32 min- irjarige jongeren gearresteerd, om dat ze over de schreef gingen. In 2002 waren dat er nog 14. Groepen stappers en hangjongeren zorgen ook voor geluidsoverlast, vernielin gen, vervuiling en er wordt alcohol gedronken op straat. Het gebruik van - vjerdovende middelen is volgens de politie eveneens stijgende. Huiselijk geweld In haar werkplan streeft de politie er naar het aantal incidenten door jeugdoverlast dit |aar met dertig pro cent te laten dalen Naast het erbij betrekken van de ouders wil de poli tie onder meer in horecabedrijven controles houden op drankgebruik door de jeugd, meer zichtbaar aan wezig zijn en staan er gerichte con troles op drugsgebruik op de plan ning. De politie brengt in kaart waar vermoedelijk vanuit woonhuizen wordt gedeald. Meer zichtbaar aanwezig zijn houdt onder meer in dat agenten vroeg op de avond al een praatje maken met jongeren, zodat het makkelijker con tact leggen is als zaken uit de hand dreigen te lopen. Ook wordt ingezet op voortzetting van overleg met di verse andere betrokkenen bij de jeugdproblematieken. Caravanjeugd kan erop rekenen dat de politie, net als vorig jaar, zo nu en dan langs komt en er wordt dit jaar meer nadruk ge legd op controle van de bruine vloot in Oudeschild. Huiselijk geweld vormt een ander speerpunt in het werkplan. In 2002 werd zeven keer aangifte gedaan van huiselijk geweld. In 2001 gebeurde dat niet één keer. Sinds vorig jaar heeft huiselijk geweld landelijk prio riteit bij de politie. 'Er wordt bij een klap nu meteen een proces-verbaal opgemaakt en justitie wordt in ken nis gesteld.' Volgens Pluimert is de stijging mogelijk van de veranderde prioriteit. De politie verwacht een ver dere stijging van het aantal aangiftes, door de extra aandacht die aan hui selijk geweld wordt gegeven. Bouwvak Tijdens de bouwvak komende zomer gaat de politie twee extra agenten inzetten bovenop de gebruikelijke versterking van het korps in het hoog seizoen. De extra agenten gaan in die vijf weken doordeweeks dienst doen van 15.00 tot 23.00 uur in de omge ving van de Ruijslaan in De Koog. De politie wil op die manier meer grip krijgen op jongeren die gaan stappen in De Koog en jongeren die met de bus naar Den Burg gaan om te stap pen. 'De buurt ondervindt er overlast van als de jongeren staan te wachten, dus dat kunnen we dan gelijk mee pakken.' Pluimert is benieuwd of de Nieuwe Toekomst van de zomer wel of niet geopend is, omdat dat van invloed is op waar de jongeren heen gaan. In Den Burg is inmiddels meer toe zicht gekomen op stappende jeugd. Portiers van de discotheken Question Plaza en de Jelleboog houden tot april in de weekenden 's nachts tus sen vier en vijf toezicht op straat. Sinds de sluiting van het politiebu reau in Den Burg in de weekenden (sinds eind januari) heeft de politie op zaterdagavond ook twee extra krach ten ter beschikking, waardoor een tweede surveillanceauto kan rijden. De eerste resultaten zijn volgens Pluimert bemoedigend. In het werk plan is te lezen dat er het afgelopen jaar tijdens de weekenden nog een stijging was van geweldsdelicten in en rond de Kantoorstraat. In het werkplan heeft de politie opgenomen dat het aantal geweldsdelicten dit jaar met dertig procent moet worden verminderd. Prestatienormen In het werkplan wordt voor het eerst met prestatienormen gewerkt, waarop de politie zich later wil laten afrekenen. Dat is het gevolg van lan delijk ingevoerd beleid. Het Texelse team heeft haar werkplan zelf kunnen opstellen, waardoor er ook eigen ini tiatieven in konden worden opgeno men. Het uitnodigen van ouders op het bureau is daar één van. Andere opgenomen prestatienormen behelsen incidenten tijdens grote evenementen en verkeersovertredingen. De politie streeft er naar het aantal proces verbalen voor te snel rijden, alcohol gebruik in het verkeer, foutparkeren en foutief gebruik van gesloten we gen te verhogen Dat moet leiden tot tenminste 120 procesverbalen voor te hard rijden, 30 boetes voor rijden onder invloed en 30 boetes voor fout parkeren. Ook wil de politie ten min ste 120 boetes uitschrijven voor het rijden zonder helm of niet dragen van een gordel, 100 voor verlichting, 50 voor het opvoeren van brommers en 30 voor het rijden door rood licht. Milieutoezicht wil ze met 25 procent verhogen, geluidsoverlast van horeca moet worden verminderd, er komt intensievere controle op bestrijdings middelen en het aantal autowrakken moet worden verminderd. Incidenten tijdens grote evenementen wil ze ver minderen met 25 procent. Als evene menten worden de Ronde om Texel, voetbaltoernooien, Ouwe Sunder- klaas, het Sea and Streetfestival en Oosterend Present genoemd. Tijdens de commissie Middelen afge lopen donderdag konden de verte genwoordigers van de politieke par tijen zich vinden in het werkplan. Gerard Weijers (CDA) en Arjen Boer- horst (WD) vroegen zich wel af of de doelstelling niet te ambitieus zijn. Volgens Pluimert is dat niet het geval. Volgens hem is de dertig procent vermindering van jeugdoverlast wel ambitieus, maar het proberen waard vanwege de vele overlast. Burge meester Joke Geldorp vond het een realistisch programma. Ze zei halver wege het jaar wel een indicatie van de stand van zaken te willen horen. Verzamelaars laten zondag 16 maart in hotel De Lindeboom hun uiteenlo pende collecties zien aan publiek. Zo wordt in Question Plaza ruimte inge richt voor solexen en oudere model len brommers, terwijl in het Schoutenhuys verzameltafels met diverse spullen worden opgesteld. De organisatie heeft zelf verzame laars benaderd, maar biedt ook nog plaats voor andere enthousias telingen. Vooral mensen die er iets leuks bij kunnen vertellen zijn wel kom. Het evenement is gratis, zowel voor de verzamelaars als voor toe schouwers, en gezelligheid staat voorop. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij Co Koomen (tel. 310762) en Jan Veenendaal (tel 314380). Het IVN Texel houdt zaterdag 1 maart een vrijwilligersdag op het Mientje op de hoek van de Pijpersdijk en het Mienterglop nabij De Koog. Doel is het veldje vrij te maken van opschot van bijvoorbeeld berken en vogel kers, om zo de heide een kans te geven zich goed te ontwikkelen. De werkzaamheden beginnen om 9.30 uur, iedereen kan meedoen. De orga nisatie zorgt voor koffie, thee en een lunch. Ook voor het nodige materiaal wordt gezorgd. Opgeven kan bij E van Egmond (tel. 315015), T. Hm (312580) of K. Goedegeburen (tel 315092). VERVOLG VAN PAGINA 1 dat het aantal vliegtuigen mede daar door weer wat zal groeien - uiteraard met inachtneming van het voorge- hreven maximum. Het aantal vlieg- ïwegingen is de laatste jaren nogal ruggelopen: van 34.000 tot 20.000 er jaar. Voor een deel kwam dat >ordat het paracentrum een groot egtuig aanschafte, waardoor met in kleiner aantal vluchten toch méér irachutisten kónden worden afge- orpen. Daarnaast heeft ontmoe- gingsbeleid een rol gespeeld. Vlieg- igen die (te) veel lawaai maken, oeten net als elders in het land léér landingsgeld betalen. Mede aardoor is menig eigenaar met de ieghobby gestopt. In hoeverre de eloop' naar zijn vliegveld is vermin derd als gevolg van het steeds vaker wegens wateroverlast gesloten zijn, durft De Bruijn niet te schatten. 'Maar het scheelt in elk geval. Zelfs in de zomer zijn we soms dicht. In zulke perioden zoeken de vliegers een an dere bestemming'. Ultralights Het vliegveld heeft de landingsgelden als inkomstenbron echter hard nodig. De Bruijn hoopt daarom dat op ter mijn wordt toegestaan dat de zoge heten ultralichte vliegtuigen op Texel mogen landen. 'Deze ultralights zijn al lang met meer die typische bouw sels met een hoop irritant lawaai, maar gewone vliegtuigen die zich al leen maar onderscheiden door een laag eigen gewicht. Belangrijk is dat juist deze toestellen uitzonderlijk weinig geluid maken, nóg stiller is technisch met mogelijk. Er is dus niets tegen om ze hier toe te laten, net als op de Duitse Waddeneilanden'. :(vt- :vi-cv e diverse mogelijkheden om het vliegveld 'watervast' te maken zijn geïnventariseerd door \Grontmij. Vliegvelddirecteur De Bruijn toont een monster van een der onderzochte TOrten startbaanondergrond met lagen doorlatend materiaal tussen gras en drainage. VERVOLG VAN PAGINA 1 Een vuurtorenwachter die een contract heeft voor 36 uur per week. kan niet 168 uur aanwezig zijn.' Vol gens Boogert hoorde het in de gaten houden van schepen onder de kust niet tot de prioriteit van de vuurtoren wachters. 'Wij hebben nooit gezegd dat zichtwerk een functie is. Het is meegenomen in het geheel, maar de toren is een zeeverkenningspost en geen hulpverleningspost. We zijn er niet om badmeester te zijn.' Weloverwogen In de Texelse Courant van 9 novem ber 2001 zei Boogert dat sluiting van de toren niet aan de orde is en dat het aan de politiek is om hierover te be sluiten. Maar nog geen anderhalfjaar later gaat de toren dus toch dicht, al is dat eerst nog voor een proeftijd. 'We hebben een afweging gemaakt wat het kost om de toren open te houden en welke acties er moeten worden ondernomen. Niet zomaar een bezuiniging, maar een welover wogen besluit', vertelt L. van Egmond, hoofd bedrijfsvoering en juridische zaken van de dienstkring Waddengebied-Friesland van RWS. 'In het verleden is hetzelfde besluit aan de orde geweest en toen hebben we gezegd dat we de toren nog een poosje open houden. Maar nu is het moment van sluiten gekomen.' Geklungel Richard Goet van de SBVT toont zich zeer teleurgesteld. 'Heel triest. In 1994 die toezegging van Jorritsma, toen de wintersluiting en nu ook in de zomer. Dit is een blamage voor Texel met al z'n watersportactiviteiten. Als je ziet wat hier rond de vuurtoren wordt geklungeld, echt hartstikke gevaarlijk. Kitesurfers die in hun jeug dige overmoed zomaar het water opgaan, terwijl de wind ineens weg valt. Die komen echt in de problemen, ledereen denkt dat de vuurtoren wachter wel een oogje in het zeil houdt, maar dat is straks dus met meer zo.' Volgens Goet, voor wie het besluit als een verrassing kwam, heeft Boogert hem in 1991 toege zegd bij eventuele sluiting eerst over leg te voeren met de gemeente en de SBVT. Burgemeester Geldorp be aamt dat RWS inderdaad met haar heeft gesproken. Veiligheid Burgemeester Geldorp: 'Dit is een maatregel die er al enige tijd zat aan te komen. Zo'n anderhalf jaar gele den is er ook over gesproken en toen hebben we het nog voor elkaar ge kregen dat de toren 's zomers werd bemand. Nu is ook dat dus van de baan. RWS zegt dat de technologi sche ontwikkeling nu zo ver is gevor derd dat het voor een schip op zee niet uitmaakt of de vuurtorens op Texel en Vlieland wel of niet bemenst zijn. We beschikken natuurlijk over een reddingpost bij De Cocksdorp, die dan ook zo goed mogelijk moet zijn uitgerust. Bij een reddingactie is het vanzelfsprekend dat de toren bemand moet zijn, een toezegging die we hebben gekregen. Ik realiseer me dat watersporters, met hun po lyester schepen, niet op de radar zijn te zien. Surfers hebben vaak geen communicatieapparatuur mee en dat geeft een extra risico. Zelf ben ik niet deskundig genoeg om te zeggen dat sluiting van de toren van Eierland onverantwoord is. Ik moet me base ren op het advies van anderen. Maar het houdt me wel bezig, zeker na die rampen die we de afgelopen tijd hebben gehad. Als eiland alleen kunnen we geen vuist maken. Dus als we wat willen, dan moeten we dat in een groter verband doen. Op 13 maart is er op Terschelling een groot congres, waarbij wordt gesproken over de veiligheid. Ik ben dan van plan de sluiting van de vuurtorens aan de orde te stellen en maar eens te kijken hoe er wordt gereageerd Slechte zaak De Waddenvereniging betreurt de sluiting. 'Een slechte zaak voor de beveiliging van de Waddenzee. Je hebt ogen nodig op de Waddenzee. Een mens kan meer betekenen dan een elektronisch signaal. We hebben dit als eens aangekaart bij de staats secretaris en zullen het ook bij de kabinetsformatie inbrengen', vertelt directeur Hans Revier. De toren zal alleen nog bemand zijn als de KNRM uitvaart, omdat RWS het Jaap Groen toestaat als enige de vuurtoren te bemannen. Daarmee wordt de huidige situatie voortgezet. Maar de voormalige reddingboot- schipper mag, in verband met de di recte verbindingen met de Brandaris, geen gebruik maken van de compu ter- en radarapparatuur in de toren. Insiders verwachten dat het niet heel lang zal duren alvorens RWS zal be sluiten ook de vuurtoren van Ameland te sluiten en dat zelfs de centrale meldingspost in de Brandaris op Terschelling op termijn dicht gaat, waarbij het hele verkeerscentrum in Harlingen wordt ondergebracht. RWS wil dat niet be vestigen. Onder leiding van burgemeester Joke Celdorp namen scholieren van de OSC vrijdag deel aan de jeugdraad. (Foto Jeroen van Helium) Duizend euro voor jongeren centrum Time Out zodat dat net als in de soapserie Goede Tijden Slechte Tijden kan worden ingericht tot een Scala-café (een loungecafé met limoenkleurige muren en Top 40-muziek). De jeugdraad, die vrij dag voor de tweede keer bijeen kwam in de raadzaal, stemde una niem in met dat voorstel. Volgende maand wordt het plan aan de gemeenteraadsleden voorgelegd, met de bedoeling dat zij het geld ook echt beschikbaar stellen. Zesendertig leerlingen van twee derde klassen Theoretische Leerweg van het VMBO waren vrijdagochtend op het gemeentehuis om zich te be kwamen in lokale politiek. Het was een onderdeel van de lessen maat schappijleer. Net als vorig jaar werd de ochtend afgesloten met een door burgemeester Joke Geldorp geleide jeugdraad. Vertegenwoordigers van de vier groepen moesten daarin, met de duizend euro in het vooruitzicht, een zelfgemaakt voorstel presever- dedigen. De groep van Martine van Heer waarden. Amanda Brok en Jasmyn Ismael stelde voor op zaterdag een nachtbus te laten rijden om jongeren na het stappen vanuit Den Burg naar de andere dorpen terug te brengen. Dat zou een goedkoop alternatief voor de taxi moeten worden. 'Voor drie euro kun je meerijden en voor 160 euro per jaar kun je lid worden, zodat je elk weekend met de bus mee kan.' Het exploiteren zou in de dui zenden euro's lopen, maar dat moest volgens de groep met inkomsten en sponsoring van discotheken wel op te lossen zijn. De groep van Liza Koster, Othilde Vlaming en Daan van Schie zag er meer in om de toegang naar de Mars veiliger te maken voor fietsers. Daar voor zouden bomen door lage strui ken moeten worden vervangen en een verkeersbord worden verplaatst. De groep bleef aanvankelijk ver on der de duizend euro, omdat ze geen prijskaartje aan het snoeien van de bomen en het planten van de strui ken had gehangen. De groep had dat ondergebracht bij gemeentewerken en een budget was volgens de leer lingen daardoor niet nodig. Geldorp haakte alert in op die gedachtegang. 'Ik heb zojuist wat geleerd. Als we weer moeten bezuinigen, moeten we dus bij gemeentewerken zijn. Nou. ze zullen er dan van lusten.' De burge meester adviseerde de groep daarop alsnog vierhonderd euro in te zetten om het planten van de struiken te kunnen bekostigen. De groep van Lisa Beerling, Jeroen Backer en Anmek van Bergeijk en de groep van Layla Kuip, Rianne Moor kwamen beiden met een plan om een loungecafé voor jongeren te creëren De laatste groep had daarvoor de leegstaande Primafoon in de Park straat in gedachte. Navraag had hen geleerd dat er een kale huur van €1500,- per maand zou worden ge vraagd. Met sponsoring van winke liers en steun van Provinciale Staten zou het volgens de groep te doen moeten zijn. En café zou tweeledig kunnen zijn, omdat de afdeling con sumptief van drie VMBO het zou kun nen gebruiken als praktijkruimte. De groep van Lisa, Jeroen en Anmek had als droom een lounchecafé te creëren op de plaats waar vroeger sporthal De Ferrever stond. Omdat dat in de praktijk iets te hoog was gegrepen, stelden ze op advies van het Jongerenwerk concreet voor dui zend euro te besteden aan Time Out om daar net als in GTST een Scala café in te richten. Daarvoor zouden fluoriserende verf, hangtafels, een muziekinstallatie, dartborden en zit jes moeten worden aangeschaft. Vol gens de groep zou dat wat evenwicht bieden in Time Out. 'Daar komen nu teveel alto's en skaters.' Argument Op rustige wijze stelden de groepen daarna vragen aan elkaar over de onderwerpen. Geldorp had ze van tevoren op het hart gedrukt dat een argument niet sterker zou worden door harder te praten. 'Het wordt wel sterker als je naar elkaar luistert. Be nadruk de voordelen van het eigen plan en probeer stemmen te winnen bij de andere groep.' Jeroen Backer merkte op dat een lidmaatschap van de nachtbus duurder zou uitpakken, dan wanneer iemand elk weekend een kaartje zou kopen. Het leverde hem een compliment van Geldorp op. 'Ga zo door.' Op advies van de burgemeester werden de twee loungecafé-voorstellen samenge voegd tot één voorstel om het geld aan Time Out te besteden. Het komen tot een definitieve keuze werd nog een uitgebreid proces. Omdat iedereen vasthield aan het eigen plan, staakten de stemmen na de eerste stemmingsronde- Zes ver tegenwoordigers van de groepen waren voor het Time-Outplan, de andere zes waren tegen. De burge meester liet de scholieren zich daarop apart uitspreken over het bus- en het veiligheidsplan. Omdat het veiligheidsplan één ja-stem uit een ander kamp kreeg, verviel het busplan, waarna de keuze overbleef tussen het Time Out- en het veiligheidsplan. Omdat de indieners van het busplan meegingen met de veiligheid werd het bij de derde stemmingsronde opnieuw zes tegen zes. De burgemeester deed daarop het voorstel om de duizend euro te besteden aan Time Out en dan zou zij het veiligheidsplan onder de aan dacht brengen van gemeentewerken en verantwoordelijk wethouder Corry Heijne. Met dat voorstel wist ze alle jongeren achter zich te krijgen. In de gemeenteraadsvergadering van woensdag 12 maart komt het plan opnieuw aan de orde. Jongerenwerkster Carla Schrama sprak gisteren met etaleuse Marga Lakwerk en ontwerpster Gertha Wessels af dat zij de |ongeren gaan begeleiden als Time Out wordt her ingericht tot lounchecafé. 'De bege leiding gaat met ten koste van hun budget, dat wordt betaald uit het activiteitenbudget van het Jongeren werk.' Een 48-jarige inwoner van Oude schild werd in de nacht van zaterdag op zondag op de Pijpersdijk betrapt op rijden onder invloed. De blaastest wees uit dat hij met een alcohol- waarde van 695 ug/l de norm ruim driemaal had overschreden. Gezien het hoge gebruik moest de man zijn rijbewijs inleveren. We hadden indertijd twee leunstoe len die aan ouderdomsverschijnselen leden. Het houtwerk mankeerde nog niks, maar de bekleding begon af te takelen. Daarom werd besloten ze bij De Bolder opnieuw te laten bekleden. Ik reed toen in een Peugeot 304 Break en daar kon ik één stoel in kwijt. De ander werd omwikkeld met een kleed en met een touw vastge bonden op het imperiaal. Na onge veer twee weken kregen we bericht dat de stoelen klaar waren, dus reed ik weer naar De Bolder. De stoelen zagen er keurig uit en één stoel ging weer in de auto en de ander weer verpakt in een kleed op het imperiaal. Terwijl ik op de terugweg via de Haffelderweg de Leemkuil naderde, hoorde ik een raar geluid en achterom kijkend zag ik tot mijn grote schnk dat de imperiaalstoel was losgeraakt, op de weg was gevallen en holderdebol der achter me aan kwam rollen. On dertussen viel hij compleet uit elkaar. De brokken heb ik bijeen geraapt en in de auto gestopt Thuisgekomen stond mijn vrouw me op te wachten en zag maar één stoel in de auto. Ze vroeg waar de tweede was gebleven waarop ik zei dat ze nu beide in de auto lagen. Ze zei: 'Dat kon toch niet?', waarop ik antwoordde dat het nu wel mogelijk was. Wat er toen gezegd werd. herhaal ik liever niet. Enige tijd later kregen we Klaas Dob op bezoek. Die bekeek de wrak stukken en kwam tot de conclusie dat hij de stoel - met wat nieuwe on derdelen erbij - wel kon repareren. En zo geschiedde. Klaas toonde zijn vakmanschap en de stoelen zijn nu nog regelmatig bij ons in gebruik. Jan van Tunen Verstaan konden ze elkaar met geen woord, maar door samen muziek te maken beleefden leerlingen van de Texelse muziekschool en het Palmgrén Conservatoire uit Pori in Finland dinsdag toch een bijzondere avond. Muziek verbroedert, zo bleek maar weer eens in de voorspeel ruimte van d'Ouwe Ulo. Dat lag dit keer met direct voor de hand, want de jeugdige musici hadden de stukken op duizenden kilometers afstand van elkaar ingestudeerd. Maar samen maakten ze er echt iets moois van, constateerden de toehoorders in het volle zaaltje. De in klederdracht ge hulde Finse kinderen waren op Texel dankzij de contacten van Jussi Paananen, docent aan de Texelse muziekschool en Fin van geboorte. De groep speelde behalve in d'Ouwe Ulo ook op de Jozefschool in Den Burg en muziekcentrum Triade in Den Helder.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5