JL fffife Noord -Utolland de provincie Noord-Holland informeert Stemmen op 11 maart voor Provinciale Staten in Noord-Holland! Overzicht van partijstandpunten over zes thema's CDA "6 9% NTP xx 'MM xxx, MEER PROVINCIE NIEUWS: KIJK OP WWW. NOORD-HOLLAND. NL PROVINCIE Partij Wonen Natuur en milieu Welzijn Bestuur en financiën |LN) LPP cis -g -IS E?a3 Thema: verkiezingen EK ■•X X X X a„Ox xxx Xx 6>Xx-> Xöx x.O k v £x><x' XxxxrX "9-x x x x X x X(Ox WEET NU VAT \K Moer kiezen Kwestie van kiezen Provinciehuis toneel van levendige jongerendiscussies Verkiezingen in aantocht: doe mee, ook met de prijsvraag februari 2003 31* editie Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie. Redactie en administratie Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem Eindredactie: Rienk van der Veen, tel (023) 514 43 09, fax (023) 514 41 55, e-mail: veenrj@noord-holland.nl Foto: Jeannette Duin, provincie Noord-Holland. Werken Mobiliteit i - Kleine kernen meer bouwmo gelijkheden geven - Mensen meer invloed geven bij de bouw van woningen - Gemeenten rond Amsterdam mogen meer woningen bou wen - Wonen, werken en verkeer beter op elkaar afstemmen Aanleg 2e zeesluis Velsen Meer ruimte voor glas en bollen Waterbedrijf en Nuon voorlo pig niet privatiseren Steun voor visserijsector Terughoudend in uitplaatsen van bedrijven uit natuur gebieden IJsselmeerkust multifunctio neel recreatiegebied. Westfrisiaweg Oost, en West aanleggen. 2e Coentunnel met aansluiten de Westrandweg Afstappen van maximale par- keemormen. Vervoer over water uitbreiden - Wej pari ■^uitbreiding voor Media- - Schiphol mag verder groeien op de huidige locatie met 6e en 7e baan - Om wateroverlast te voorko men de uitslagcapaciteit ver roten Indmolens alleen m groepen Natuurgebieden toegankelijker maken ero - Wii - Meer aandacht voor ouderen en jongerenhuisvestine - Streekziekenhuizen benouden voor kleine medische ingrepen - Meer aandacht voor kinder mishandeling Verbreden Cultureel Jongeren paspoort - Nieuwe sp SJieuwe sportterreinen ontwik kelen Hogere opcenten motorrijtui genbelasting alleen voor oplos sen mobiliteitsproblemen Efficiëntie bevorderen Provincie verantwoordelijk maken voor regionale onder- wijsspreiding Opslag op grondprijs bedrijfs terrein voor infrastructuur - Bouwen voor jongeren en senioren - Brede aanpak stedelijke ver nieuwing, gekoppela aan sociaal beleid - Woningbouw vooral in steden en centrumgemeenten - Aanpak woningnood - Instellen regionale grond banken - Eerst bestaande bednjfsterreinen intensiveren en herstructureren - Marine in Amsterdam moet naar Den Helder - Een 2e zeesluis alleen t.b.v. bestaande bedrijven. Geen Wijkermeer - Meer bedrijfsruimten voor startende ondernemers - Wijde Wormer blijft groen Vertramming Zuidtangent Noordzuidlijn de regio in - Lichtrailverbinding naar de kust. Hogere frequenties trein diensten en inzet hghtrail. Met strippenkaart in treinen - Voor aanpak N 201 en N 242 - Fietsnetwerk aanleggen Tweede Coentunnel - Schiphol op lange termijn in zee - Aaneengesloten groengebieden - Water opvangen waar net valt 10% duurzame energie - Geen bonngen in de Wadden zee - Grote aaneengesloten groenge bieden bij stedea zoals Water land, Vechtplassen, duinen - Kustvisie: maatwerk p>er regio - Integrale aanpak zorg en huis vesting voor ouderen - Sluitend netwerk van jeugd zorg, onderwijs en jeugdbeleid - Regionale aanpak gezond heidszorg, met 1 loket - Bij alle investeringen 1 pet voor kunst - Oprichten van sjx>rtsteun- punten - Hogere opcenten motorrijtuigenbelasting - Opereren buiten dikke muren van provinciehuis - Meer ruimte laten voor eigen ge luid partij, ook bij samenwerking - Niet voor onafhankelijk ROA - Gebiedsgerichte problemen- aanpak - Naar een veiliger provincie - Meer bouwmogelijkheden in kleine kemen - Eerst bereikbaarheid toetsen voordat er gebouwd wordt - Levensloopbestendig bouwen - Wonen, werken en recreëren zo dicht mogelijk bij elkaar - Nieuwe woonwijken moeten genoeg ruimte bieden voor sport - Meer bednjventerreinen realiseren - Voor 2e zeesluis - Wijkermeerpolder ontwikkelen tot haven-1 en industriegebied - Visserijsector versterken - Verbreden van de landbouw- functie - Uitbreiden van sierteeltcom plexen - Minder regels voor landbouw sector Vraaggestuurd openbaar vervoer Bereikbaarheid van het Media- Cark vergroten 'itbreiden van wegen met name in Noord-Holland Noord Fiets en wandelpadennet uit breiden Servicetaxi moet beter functio- - Schiphol mag uitbreiden - Achterstallig onderhoud in recreatiegebieden wegwerken - Duurzame energie stimuleren - Technische mogelijkheden zoe ken om water weg te pompen - Meer groen in en om ae stad ngsplai kemen behouden - Bureaucratie terugdringen en capaciteit in zorg vergroten. - Alle vnjwilligersimtiatieven steunen - Provinciaal wereldmuziek festival oprichten Behoud van het HBO-onder- wijs in de regio Alkmaar - Hogere opcenten motorrijtui genbelasting - GemeentelijKe herindeling alleen als gemeenten dat zelf willen - Oprichten regionale bureaus voor handhaving regels - Geen overbodige bureaucratie - Samenwerken met andere regio's in Europa - Voldoende ouderen- en jonge renhuisvesting - Nieuwe woningen bouwen binnen de bestaande steden/ dorpen - Wijken: - In kleine kemen vooral bouwen - Wijkermeer niet volbouwen GROENLINKS voor de eigen jongeren en ouderen - Aansluiting onderwijs op arbeidsmarkt verbeteren - Voortijdige schooluitval tegen gaan - Bestaande bedrijventerreinen be ter benutten en duurzamer maken - Extra steun voor biologische landbouw - Glastuinbouw verduurzamen - ICT optimaal benutten - Meer geld voor exploitatie openbaar vervoer - Verlaging ritprijs ov-taxi - Meer snelle en veilige fietspa den - Noord-Zuidlijn doortrekken en Zuidtangent vertrammen - Verkeersveiligheid en leefbaar heid centraal - Open landschap en natuur benouden en beschermen - Meer geld voor aankoop natuurgebieden - Stnkte handhaving milieubeleid - Stimuleren wind- en zonne- energie - Overheid moet alleen duur zame energie verbruiken - Opvangnet voor dak- en thuis lozen - Voldoende opvang voor vluch telingen en asielzoekers - Investeren in VMBO - Taalachterstanden bestrijden - Kunst blijven subsidiëren - Investeren in zorg voor oude ren en gehandicapten - Verhoging opcenten motorrij- tuigenDelastmg - Terughoudend in privatiseren van nutsbedrijven en PPS - Ontwikkelingssamenwerking 1 euro per inwoner - Rampenplannen periodiek toetsen - Kleine kemenbeleid handhaven - Meer huizen voor jongeren - Wel bouwen in Wieringermeer, niet in Wijkermeer en Bloemen dalerpolder - Meer jachthavens en vaarwegen - Niet buitendijks bouwen Zeehavengebied IJ muiden ver sterken Voor aanleg 2e zeesluis Milieuvriendelijker bollen- en glasteelt Binnen 2 jaar telewerken mogelijk maken voor provincie- personeel - Versterken toeristische economie Voor proef met gratis openbaar vervoer Rail Amsterdam IJburg Almere Tweede Coentunnel alleen voor doelgroepenverkeer Hogere frequentie rijtijden trein en bus Terughoudend bij aanleg nieu we wegen - Schiphol voorlopig niet uitbreiden - Waterbergingsgebieden aanwijzen - Duurzame energie bevorderen - Provinciaal energiegebruik 100 pet duurzaam laten zijn - Budget groenbeheer verhogen - Eiland Wieringen opnieuw Postagentschap in elke gemeente Cameratoezicht bij ov-naltes Hogere vergoeding mantelzorg Groepswonen steunen Betere afstemming onderwijs- bed rijven Subsidie kunstuitleen handhaven Voor één provinciale omroep Hogere opcenten motorrijtuigen belasting - Recreatieschappen in provincie- beheer - Voor deelreferenda Geen herindeling van bovenaf - Meer gebiedsgericht werken Kaderwet afschaffen - Zaanmaatregelen voorfinancieren - Bouwen m de hoogte in plaats van in de breedte - Meer speelruimte voor kinderen scheppen - Niet oouwen in recreatiegebied - Geen hogere prijzen campings - Tegen nieuwe zeesluis IJmuiden - Stimuleren duurzame land bouw door garantiefonds Openbaar vervoer weer in overheidshanden - Terugbrengen opgeheven bus fijnen - Geen Tweede Coentunnel en Westelijke Randweg -Schiphol hoeft niet in te krim pen, maar mag ook niet uit breiden - Bagger niet storten - Tegen boren in Waddenzee - Flora en faunawet streng naleven - Investeren in zonne-energie - Meer geld naar ambulante - Armoedebestrijding bevorderen - Fonds voor sportvriiwilligers - Realiseren SfJortbank - Kunstuitleensubsidie hand haven - Industriemonumenten be houden - Opcenten steken in op>enbaar vervoer - Ambulances in overheidshanden - Geen vergoeding buitenlandse reizen statencommissies - Waterschappen onder provin ciaal beheer - Op plaats rust voor gemeente lijke herindeling DE GROENEN - Zoveel mogelijk bouwen in steden - Verdere uitbreiding in IJburg voorkomen - Bij bouw rekening houden met natuur en milieu - Betere spreiding werk - Thuiswerk waar mogelijk - Geen vrije woonplaatskeuze - Subsidie voor boeren die land schap onderhouden -Voorrang voor railvervoer boven auto en bus - Voor tramlijn Amsterdam- Zaanstad - Europese bescherming voor Nationale landschapsparken - Gruttokolonie Waterland opti maal beschermen - Immigranten beter spreiden - Geen pnvéklinieken - Streekziekenhuizen handhaven Binnen Amsterdam moeten waterschapslasten gelijkgetrok ken worden Referenda verplicht stellen - Meer ruimte voor woning bouw reserveren, zowel in zui den als noorden van provincie - Meer betaalbare huisvesting voor jongeren en ouderen - Meer aandacht voor duurzaam bouwen - Actief werk scheppen in noor den - Verbreden agrarische functie - Biologische landbouw stimule ren - Telewerken stimuleren - Lokale media ingang bieden bij regionale omroep - Vertramming Zuidtangent - Meer sneltramverbindingen - Introductie servicebuslijnen - Vrachtverkeer uit spits nalen - Capaciteit doorstroomroutes vergroten - Schiphol op huidige locatie uit breiden, maar overlast beperken - Wateroverschot uitmalen - Meer aandacht zonne-en bio- energie - Meer doen am afvalpreventie - Beperking vervoer gevaarlijke stoffen - Meer investeren in zorg - Schaalvergroting terugdringen - VrijwilfigerswerK aanmoedigen - Regie jeugdzorg centraliseren - Gratis beeldbandverbinding - Cultuurhistorische gebouwen kopen - Voor invoering districtenstelsel - Voor bindend referendum met lage toegangsdrempel - Gekozen burgemeester - Ambtelijk apparaat verdelen over provincie naar 'deel- provincies' - Geen privatisering nutsbedrijven LmAhT ProvtocLUo Partij - Betere woonkansen voor oude ren, starters en gehandicapten - Langdurig leegstaande (beanjfs)- panden voor studenten huisvesting - Beter voorzieningenniveau op het platteland Gratis internettoegang ndinge via breedbandverbindingen Vrijwilligerswerk aantrekkelijk maken Thuiswerk stimuleren Biologische landbouw stimuleren Extra steun voor midden-/ kleinbedrijf Bollenteelt handhaven op de bestaande plaatsen - Gratis openbaar vervoer - Tram-fightrail naar Zaanstad- Purmerend en Alkmaar (plan Dijkstra) - Investeren in busfijnennet - Stimuleren vervoer over water - Betere wegenaansluiting naar Den Helder - Bufferzones tussen stedelijke gebieden handhaven - Geen tweede Schiphol in zee - Geen windpark voor kust Egmond - Beperking geluidsoverlast Schiphol - Geen nieuwe AVI bij Medem- blik Kleine streekziekenhuizen Betere ambulante geestelijke •ctiever beleid t.a.v de jeugd zorg - Gerichte aanpak van de daklo zen- en verslaafdenproblematiek - Bevordering soaale participa tie van ouderen en gehandi capten - De provincie moet toezicht houden op: - Parkeerheffingen en woonlasten - Scholing en opvang - Vereenvoudiging van wet- en regelgeving - Verbetering van de veiligheid in wijken - Lagere drempel voor het houden van referenda - Stoppen met afbraak sociale woningbouw, bouwen voor - Wijkermeer opren houden - Uitbreiden ligplaatsen woon boten - Uitbreiden volkstuinen - Tegen 2e zeesluis - Tegen privatisering nutsbedrijven - Voorrang voor gehandicapten - Tegen verkoop Schiphol - Havens niet onnodig uitbreiden - Steun voor biologisaie land bouw - Provinciaal busbedrijf oprichten - Gratis openbaar vervoer Lightrail in heel de provincie - Tegen Noordzuidlijn - Tegen Tweede Coentunnel - Fietstaxi invoeren - Schiphol niet uitbreiden - Voortrekkersrol duurzame energie - Ruigoord in Ecologische Struc tuur - Milieutoets op bedrijven - Waddenzee beschermen Zorginstellingen meer spreiden Dierenwelzijn bevorderen Milieu-educatie in onderwijs Meer capaciteit Blijf van mijn lijfhuizen astvrij voor vluchtelingen - Meer betaalbare woningen voor ouderen en jongeren - Binnenstedelijk bouwen heeft prioriteit - Behouden s i stads- en dorps identiteit - Wijkermeer groen laten - IJsselmeer met verder inpolde- - Landbouw mag niet ten koste van natuur gaan - Hoge prioriteit voor werkerva- ri ngsprogramma 's - Visserij ondersteunen - Glastuinbouw concentreren - Overheidswerk voor senioren en gehandicapten - Geen 24-uurseconomie - Openbaar vervoer niet verder privatiseren - Opvoeren controle in trein en bus - Gratis ov-gebruik voor 65-plus - Voor Tweede Coentunnel - Voor ondergrondse verbinding A6/A9 - Betere straatverlichting - Sdiiphol mag groeien - Water eerst wegpompen dan bergen - Waddenzee met aantasten - Scholenvoorlichting milieu - Kustlijn Huizen/Medemblik intact laten - Meer af val transport over water Ouderenpartij NH/VSP - Extra steun voor vrijwilligers in zore - Subsidie voor Bond van Ouderen - Meldpunt zelfverwaarlozing ouderen - Zorgvoorzieningen op redelijke afstand beschikbaar laten zijn - Minderhedenbeleid betekent integratie, Nederlands verplicht - Oprichten hospices - Samenwonen senioren bevorderen - Verbetering veiligheid, waar den en normen - Woon-werkverkeer terugdringen - Woningbouw voor jongeren, zelfstandige ouderen en alleen staanden stimuleren - Meer invloed van burgers bij de bouw - Bedrijfsterreinen beter benutten - Infrastructuur alvorens te bouwen - Samenhang zoeken tussen wonen, werken, recreëren, ver keer, vervoer en landbouw Recreatie combineren met landbouw - Stimuleren watersport - Uitbreiden bollengebied samenwerking met Flevoland - Noordzeekanaal beter benutten - Regelgeving uitdunnen Terughoudendheid met aanleg nieuwe bedrijfsterreinea eerst bestaande terreinen optimaal (her)gebruiken - Gratis openbaar vervoer buiten spits voor ouderen - Wegverbreding waar nodig - Vervoer over water uitbreiden - Privatisering ov terugdraaien - Stimuleren doelgericht gebruik van regionale wegen en snel wegen - lagere maximumsnelheid tij dens spits en bij drukte, hogere maximumsnelheid buiten spits - Bij wateroverlast malen - Bagger inzetten als meststof - Milieuovertredingen met gedo- atuurgebieden toegankelijker maken - Schiphol niet uitbreiden op huiaige locatie - Energiezuinig en -bewust bou wen en verbouwen - Controle op nastreven gemeen schappelijk belang bij gesubsi dieerde welzijnsinsteilingen - Bureaucratie terugdringen - Onduidelijke subsidies stoppen - Preventier fouilleren - Meer toezicht op samenhang en samenwerking in de jeugdzorg en activiteiten voor de jeugd - Kunst en cultuur dichter naar de mensen brengen - Onze eigen cultuur niet onder geschikt maken aan andere culturen - Commissaris v.d Koningin kiezen - Duolidmaatchap statenleden - Jaarlijkse referendumweek - Minder ambtenaren en regel geving - Bestuurders benoemen top ambtenaren - Macht van de bureaucratie terug naar de politiek - Overneid die afgerekend wordt op prestaties - Opheffen immuniteit strafvervol ging ambtenaren op elk niveau - Besparingen komen ten gunste van de Noord-Hollandse belas tingbetaler - Goede ontsluiting Vinex- 1 oca ties - Meer woningen voor starters - Grondspecuïatie tegengaan - Wijken gevarieerder - Reclame alleen in Nederlands - Voor Tweede Zeesluis - Steun voor landbouw en visse rij - Beter goederenvervoer - Voor Tweede Coentunnel - Voor fightrailverbindingen - Automobilist teveel melkkoi - Gratis ov voor ouderen - Voor groei Schiphol - Positief over kernenergie - Deels gratis watervoorziening - Milieulobby stoppen Drastische vermindering management in ziekenhuizen en thuiszorg - Voor behoud postkantoren - Lidmaatschappen sjxirtbonden goedkoper - Judo en karate etc. promoten - Meer multiculturele festiviteiten ^Christenunie - Zoveel mogelijk bouwen langs ov-assen - Wijkermeer vnj van bebou wing houden - Voorrang voor binnenstedelijk bouwen - Bouwen voor eigen mensen in dorpen - Tegen 24-uurseconomie - Uitbreiden digitale communicatie jenheid - Werkgelegenheid in Kop en regio Amsterdam stimuleren - Vrerkloosheid aanpakken - Watersport en recreatie stimulerei - Bevorderen nevenactiviteiten boeren - Kassen concentreren - Meer transferia auto-ov - Uitbreiden busbanen - Voor Tweede Coentunnel en Westfrisiaweg - Stemet rond Amsterdam uit breiden - Verbreden fietspaden voor invalidenvoertuigen - Schiphol voorlopig niet uitbreiden - Geen nachtvluchten op regio nale luchthavens - Water vasthoudea bergen en afvoeren - Ingrijpen bij milieu-overtredingen - Wina en zonne-energie toepassen - Niet buitendijks bouwen - Stimuleren milieu-educatie - Extra aandacht voor allochto nen in zorg - Voldoende ambulances - Bijzondere aandacht voor jon geren - Cultuurdebat over normen en waarden in kunst - Geen grote sportaccomodaties - Vrijwilligers financieel steunen Noot NCPN geen program ontvangen TitEii-lr"'!'! Commissaris door staten laten kiezen 1 euro per inwoner voor ont- wikkelingssa menw erking Opbrengst motorrijtuigenbelas ting naar openbaar vervoer - Verminderen aantal provincie ambtenaren Herindeling alleen van onderaf - Integreren streekplan, milieu beleidsplan en waterhuishou dingsplan Instellen provinciale rekenkamer - Rampenplannen stimuleren - Motorrijtuigenbelasting (opcenten) gebruiken voor verbetering van de mobiliteit files e.d.) Waterschappen onder provincie Tegen opcentenverhoging Herindeling alleen van onderaf Correctief referendum - Motorrijtuigenbelasting verho gen - Herindeling alleen van onderaf - Beperken bestuurlijke schaal vergroting - Nutsbedrijven niet verder pri vatiseren - Ondersteunen normen en waarden door bestuur Op 11 maart gaat Nederland opnieuw naar de stembus. Ditmaal om per provincie een volks vertegenwoordiging te kiezen. Voor de komende vier jaar. Welke partij verdient uw stem? Op deze pagina ziet u de overeenkomsten en verschillen in een oogopslag. Noord-Holland is een heel speciale provincie. Dynamische ontwikkelingen maken, dat ons op het gebied van ruimte, welzijn en welvaart een aantal ingrijpende beslissingen staat te wachten. Beslissingen die om een zorgvuldige afweging vragen. Op deze pagina geven alle partijen hun prioriteiten aan. Welke zou u zelf stellen? Met andere woorden, bij wie voelt u zich het meeste thuis? De volledige partijprogramma's kunt u raadplegen via Internet en op de verkiezingensite van de provincie: www.noord-holland.nl. Hier vindt u ook informatie over de open dag op 8 maart. Van deze site surft u eenvoudig naar de sites van de politieke partijen, met informatie over kandidaten en verkiezingsbijeenkomsten. Meer informatie vindt u op www.provindes.nl, en de algemene landelijke verkiezingensite wrww.ukomttochook.nl of www.jijkomttochook.nl, terwijl www.stemwijzer.nl via een vraag- en ant woordspel de mogelijkheid biedt de partij van uw keuze te bepalen. Moeten de provinciale verkiezingen worden afgeschaft? Is de angst voor de islam misplaatst? Het waren twee dilemma's die Noord-Hollandse jongeren eind januari in het provinciehuis in Haarlem kregen voorgelegd. De jongeren waren scholieren van het Ignatius Gymnasium uit Amsterdam en het Murmellius Gymnasium uit Alkmaar, die meededen aan de voorrondes van VARA's Lagerhuis. De provincie hood onderdak aan de jongeren Omdat de dag op 22 januari werd gehouden (de dag van de Tweede kamer verkiezingen) deden de jongeren ook nog mee aan een schaduwverkiezing Links scoorde goed onder de scholieren: ruim 68 procent koos voor PvdA, GroenLinks en de SP. In januari vroegen wij naar het aantal steden in Noord-Holland met meer dan 100.000 inwoners. Natuurlijk, dat zijn er vier: Amsterdam, Haarlem, Zaanstad en Haarlemmermeer. De kaarten voor tien uitgelote gelukkigen gaan binnenkort de deur uit. Deze maand draait alles om de verkiezingen. In ons overzicht ziet u, dat twee partijen zich uitspreken tegen de aanleg van een tweede Coentunnel. Maar hoeveel partijen zijn juist vóór, zijn dat er a) 4, b) 5 of c) 6 Onder de tien inzenders van het juiste antwoord verloten wij een mooie natuur-/toeristenkaart van Noord-Holland. Uw antwoord kunt u weer sturen naar: redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem; fax (023) 514 41 55, e-mail veenrj@noord-holtand.nl.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 8