'rovincie: Teso niet laten betalen voor havenfaciliteiten Bestuurscrisis GVT ledreigt voorbestaan Cjrom ^wartj-Jexeh 'tn het harL, Nieuws van de provincie Gedeputeerde proeft halve borrel bij opening fietspad Provinciale Staten ouw breekt heup Overstekend wild... Werkzaamheden C2000-masten van start gegaan Buureton gesloten 'Vliegveld moet dicht' I Niet iedereen blij met uitbreiding jeu de boulesclub Boeiende thriller Bontbekplevier Muziektheater De Boer bracht €7 ton mee TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Lijsttrekkersdebat Vrijdag 7 maart Aanvang: 20.00 uur Klif 12 Den Hoorn Kijk in deze krant! GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11759 DINSDAG 4 MAART 2003 erschijnt dinsdag en vrijdag provincie wil op korte termijn i vergadering beleggen om ilpunten rond de veerhaven van Helder te bespreken. Daarin de provincie om de tafel met de neentes Den Helder en Texel en t Teso. Het overleg moet gaan >rde eventuele verplaatsing van haven in noordoostelijke rich- j haven en over maatregelen die lig zijn om de aanlanding van nieuwe schip in 2005 en de i- en afvoer van verkeer te omlijnen. Dat zei gedeputeerde de Boer (Verkeer) vrijdag bij bezoek aan het eiland. verkeers- en andere problemen de veerdienst inde toekomst ver- ht, werden onder de aandacht de gedeputeerde gebracht door job Bakker, president-commissaris li Teso. ■sprak met name over de financiële ■olgen van de vergoeding die het ■Teso in rekening wil brengen voor H gebruik van de veerhavens en lere faciliteiten. De Boer: 'Ik vind Teso dat met hoeft te betalen. Dat pisch een taak voor de overhe- dus het rijk, de provincie, Den Ider en Texel. Allemaal naar draag- Icht bijdragen aan de kosten.' ■e uitspraak verbaasde Bob Bak- ter, die had verwacht dat de provin ce op het standpunt zou staan dat alleen het rijk voor de kosten van de haven zou moeten opdraaien. Tijdens het gesprek kwam ook de ituele aanbesteding van de veer- ist aan de orde. 'De grenzeloze lilzucht van Brussel kent geen Teso is een bedrijf dat het goed met redelijke tarieven. Waarom jet je zo'n systeem nu veranderen? slaat nergens op. Ik heb de ge- nte Texel, Teso en Den Helder in toegezegd voor hun lobby om :e heilloze weg vanuit Brussel te nvereniging Texel (GVT) kampt een bestuurscrisis. Het be- ur, dat drie jaar geleden nog uit gen leden bestond, dreigt te slin- l tot drie personen. Een onver hoorde situatie en statutair hogelijk, stelt het bestuur, dat |?r komende vrijdag een bijzon- ledenvergadering heeft uitge- preven. heeft de naam een bloeiende nigmg te zijn. De vereniging be lt al 80 jaar en is voor vele laars van belang geweest, ook ir latere sportieve carrières. Het ook altijd een vereniging met een :htig bestuur, waarbij de Jeugd- als kweekvijver van kader werkt, deze bestuurskracht lijkt een Ie te komen nu er een ernstig te- aan bestuursleden is opgetre- i Op dit moment zijn er zes be- irsleden en na het vertrek van ir Jan Geus, Joke Lagerveld en it Verhoeven, die in maart aftre- d en met herkiesbaar zijn, bestaat bestuur nog maar uit drie perso- 'Een onverantwoorde situatie', I het bestuur. Maar op verschil- le oproepen kwam geen reactie lok een rechtstreekse benadering kandidaten heeft geen nieuwe luursleden opgeleverd. Als nood- !t stuurde de club, na overleg met Texelse Sportraad, vorige week brief naar alle (320) leden en hun ers of verzorgers. Daarin wordt bijzondere ledenvergadering gekondigd, die vrijdag om 20.30 in de Witte Burcht wordt gehou- Tiidens deze bijeenkomst wil het tuur de ontstane situatie met de n doornemen om tot een oplos- I te komen. Mocht dat niet lukken, in 71 It 76-|arige vrouw uit Den Hoorn zaterdagochtend haar heup roken. Ze wilde met haar fiets de 'rnderweg oversteken om het erf boerderij Sint Donatus op te rij en kwam op het talud tussen het pad en de weg ten val. Ze is per tulance naar het Gemini Zieken- in Den Helder vervoerd. i Het waren géén fietsers die als eerste gebruik maakten van het zojuist officieel geopende rijwiel pad langs de Westerweg. Uit deze foto blijkt dat een eend of andere vogel het pad is overge stoken toen het beton nog zacht was. De pootafdrukken werden aldus vereeuwigd en herinneren de fietsers eraan dat zij op een vogeleiland zijn. (Foto Harry da Graaf) Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg doorbreken. We gaan alles uit de kast te halen om Den Haag te beïnvloe den, opdat ze daar de zaak op Euro pees niveau gaan aankaarten.' De vraag aan De Boer was is in hoeverre zijn toezeggingen nut hebben, omdat hij bi) de verkiezingen voor Provin ciale Staten niet op een verkiesbare plaats staat. 'Reken er maar op dat ik mijn opvolger het belang van deze zaken goed op het hart zal drukken.' Winstdoelstelling Afgezien van een verwachte kwaliteitsvermindering van de veer dienst heeft Bob Bakker nog een belangri|k argument voor Brussel om voor Teso een uitzondering te maken. 'Waar andere veerdiensten om de winst varen, heeft Teso dit niet als doelstelling. Als je dat prioriteit zou geven, gaat het hele gebruik op z'n kant. Dat kan alleen maar ten koste van de gebruikers van de veerdienst gaan. De kwaliteit kan alleen maar omlaag. Een particulier haalt het bij voorbeeld niet in z'n hoofd om het hele jaar door 32 keer per dag over te steken.' De Boer besprak met Bakker ook de problematiek met betrekking tot de veerhavens, zowel op de korte als op de lange termijn. De Boer: 'Dat nieuwe schip dat in 2005 komt, kan alleen varen als de haven is aange past. Dat is een probleem voor de korte termijn en over de oplossing daarvan moet overleg komen. Maar we moeten ook om de tafel over de toekomstige plek voor de haven. Want dat verkeer naar Texel kan toch niet in lengte van jaren dwars door Den Helder.' De provincie geeft de voorkeur aan verplaatsing naar de zogeheten noordoostoever. De ge meente Den Helder komt binnenkort met een rapport over de toekomst van de veerhaven. In het bijzijn van Marian Hogerheldo en Nel Bertrand van de Hoornder dorpscommissie bestudeert gedeputeerde Hen de Boer de borrelglaasjes, die alleen aan de bovenkant zijn gevuld met Juttertje. (Foto Garord Cmmatman) Met een ritje op de solex hebben gedeputeerde Hen de Boer en burge meester Geldorp vrijdag het nieuwe fietspad langs de Westerweg geo pend De plechtigheid vormde de kroon op een werkbezoek langs verkeersvoorzieningen op het eiland waaraan de gedeputeerde in zijn loopbaan bijdragen heeft geleverd. Bij het Torenhuus kreeg De Boer van voorzitter Nel Bertrand van de dorps commissie van Den Hoorn de boven ste helft van een gtas Juttertje aan geboden. De onderste helft was al geschonken toen het eerste deel van het zes kilometer lange fietspad werd opgeleverd. De Boer werd in Den Hoorn feestelijk onthaald door de fanfare, waarna hij glansrijk door een over het fietspad gespannen poster reed. Het was niet de enige symboli sche daad die De Boer vrijdag ver richte. Bij de veerhaven nam hij het nieuwe opstelterrein van Teso in ge bruik, dat plaats biedt aan 400 auto's en dat ervoor zorgt dat de lange wacht rijen op het fietspad langs de Pontweg grotendeels tot het verleden zullen behoren. Alleen op enkele hoogtijda gen in het jaar zal het terrein niet ge noeg plaats bieden. De Boer mocht er zijn eigen naambord onthullen. dan is de kans groot dat GVT op houdt te bestaan. Voor meer informatie kunnen leden contact opnemen met bestuursleden Joke Lagerveld (tel. 314625), Fenneke Krafft (tel 315379) en Albert Hoven (318657) of Henk de Vries (tel. 322167 of 06-22467509) van de Texelse Sportraad. De bouwwerkzaamheden voor de drie C2000-masten op het eiland zijn begonnen. Volgens planning duurt het in totaal zestien weken om de 55 meter hoge antenne masten goed en wel op te tuigen. De drie C2000-masten komen te staan aan de Nikadel in De Koog, op het parkeerterrein bij de vuurtoren en langs de IJsdijk in Oudeschild. De Informatie en Communicatie Techno logie Organisatie (ITO) laat ze bouwen in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De antenne masten zijn bedoeld voor een nieuw radiocommunicatienetwerk brand weer, politie, ambulance en mare chaussee. Volgens een woordvoerster van het ITO is met behulp van een sondeertruck eerst de bodemge steldheid in kaart gebracht. Daarna is beton gestort voor de voet van vijftig kubieke meter waarop de mast komt te staan. Later wordt op de fundering een stenen huisje van 3 meter lengte, 5 meter breedte en 3 meter hoogte gebouwd. Daarin komt apparatuur voor de zend- en ontvangapparatuur. Om de voet heen worden sleuven gegraven voor de benodigde verbin dingen. Als het beton na minimaal 28 dagen voldoende is uitgehard, kan de mast worden geplaatst. Dat gebeurt volgens het ITO in één dag. Dat werk wordt uitgevoerd door leverancier TetraNed, een gezamenlijke onderne ming van KPN Telecom en Getromcs, gevestigd in Gouda De mast wordt in delen op een dieplader aange voerd, ter plekke met een kraan over eind gezet en op de fundering getild. De mast is 52 meter hoog en daarop komt nog een spriet van drie meter. Wanneer de C2000-masten in ge bruik worden genomen, is nog niet bekend. Er zijn inmiddels wel diverse testen gehouden met de nieuwe di gitale apparatuur. Volgens het antennebeleid van de gemeente moeten straks in de masten ook de apparatuur van mobiele telefoonaan bieders worden geïnstalleerd. In verband met de verhuizing naar het nieuwe gebouw aan de Beatrixlaan, is dienstencentrum De Buureton in de week van 10 maart gesloten. Wijzi gingen in de warme maaltijd- voorziening moeten die dag worden doorgegeven aan de keuken van de Gollards, tel. 363200. Daarna is de maaltijdvoorziening weer bereikbaar via het telefoonnumnmer van de SWOT, 312696. Vliegveld Texel moet gesloten wor den. Dat stellen Tweede-Kamerle den Femke Halsema en Wijnand Duyvendak van GroenLinks in een gisteren gepresenteerde notitie over de luchtvaart in Nederland. Het Texelse vliegveld wordt in één adem genoemd met de kleine lucht havens van negen andere plaatsen in plaatsen in Nederland, waaronder Ameland, GroenLinks stelt in de no titie dat de tien kleine luchthavens voor zeer veel hinder zorgen of deze hinder juist in natuurgebieden veroor zaken. De partij vindt dat er op bescheiden schaal ruimte moet zijn voor kleine luchtvaart, omdat lesvluchten en vluchten voor landbouw nodig blij ven. Dat betekent volgens Groen Links echter niet dat privé-vliegen 'mag uitgroeien tot een leuke hobby voor wie wil, omdat de daaraan ver bonden overlast daarvoor te groot is.' GroenLinks vindt dat moet worden voorkomen dat 'heel Nederland on der de rook van intensief gebruikte vliegvelden komt.' Volgens directeur Ed de Bruijn van de Texelse luchthaven hanteert GroenLinks argumenten die niet op feiten zijn gebaseerd en probeert zij een onzinverhaal te verkopen. 'In 1994 was er hier nog sprake van 34.000 vliegbewegingen en in 2002 van 20.000 bewegingen. We hebben dus aardig ingeleverd. Er wordt ook stiller gevlogen en volgens specifieke procedures. We vliegen drie keer ho ger dan de toegestane hoogte van minimaal 450 meter en er wordt ook volgens andere routes gevlogen. We Het gaat goed met Jeu de Boulesclub Den Burg. Het ledental is gegroeid tot meer dan vijftig. Maar als er tijdens het spelen op de baan op het terrein van zwembad Molenkoog ineens een bui valt, dan willen de spelers, die veelal wat ouder zijn, graag schuilen. Omdat het huidige onderkomen daarvoor veel te klein is, heeft de club een container aangeschaft. Maar hier voor moet een strook van 80 vier kante meter bos worden gekapt. Niet iedereen is daar gelukkig mee. 'Toen we dertien |aar geleden bij het zwembad begonnen, was het een prachtig mooi veld, met bosschages eromheen. Toen kwam de honden club en later de jeu de boulesbaan. Ze zouden genoeg hebben aan een abri. Toen werd het een schuurtje en nu dus een container ter grootte van een klaslokaal. Het wordt er niet mooier op', vindt Liz Gedikink, die met Ben Haak het cafetaria bij het zwembad exploiteert. Aan de ene kant heeft ze begrip voor de clubs, die voor reuring op het terrein zorgen en waardoor het vandalisme is terug gelopen. Maar het kappen van de bomen gaat de exploitanten te ver. 'Het is natuurlijk moeilijk meetbaar, maar doordat het minder aantrekke lijk wordt, kan het ons klanten kos ten.' Ze hebben bezwaar aangete kend tegen de kapvergunnmg die de gemeente had verstrekt. Volgens woordvoerder Kees Witte, die woensdag namens het college aanwezig was bij de behandeling door de commissie Bezwaar- en Beroepsschriften, staan Haak en Gedikink niet sterk. De gemeente geeft geen kapvergunning af als de ingreep een aantasting is voor het landschap of als het bijzondere of monumentale bomen betreft. Witte kon zich niet aan de indruk onttrek ken dat Haak en Gedikink met hun bezwaar tegen de kapvergunning ei genlijk bezwaar maakten tegen de plaatsing van de containers. Alleen hadden ze nagelaten tegen de al ver leende plaatsingsvergunning be zwaar in te dienen. Gedikink had de aankondiging in de Texelse Courant over het hoofd gezien. Commissielid Gerard Weijers taxeerde dat het col lege de kapvergunning niet zou in trekken. 'Is het geen oplossing als jullie het bezwaar intrekken en met de jeu de boulesclub om de tafel gaan? Wellicht kunnen er rond de container wel boompjes worden geplaatst.' Een advies dat door Haak en Gedikink onder protest werd opge volgd. Losse nummers 0.90 Er vielen geen schoten, er vloeide geen bloed en zelfs een moord bleef uit. Toch was de thriller Grapefruit juice met een tic! - door 't Amateur tje op de planken gebracht - het aan zien meer dan waard. Dat was in niet geringe mate te danken aan het ge zelschap dat het stuk speelde. Pagina 2 Vrijwilligers van Vogelwerkgroep Texel hebben in samenwerking met Natuurmonumenten zaterdag schel penstrandjes aangelegd in het pol- dertje Zandkes. De maatregel is be doeld om het gebied aantrekkelijker te maken voor de bontbekplevier, die door de werkgroep tot 'Vogel van het jaar 2003' is gekozen. Pagina 3 De muziek- en dansschool is op zoek naar (aankomende) acteurs, dansers en zangers die willen meespelen in 'De Goed Fout Show', een muziek theaterproject voor jongeren van 12 tot en met 16 jaar. Pagina 5 Wethouder Hen de Boer kwam vrij dag niet met lege handen naar Texel. In het dorpshuis van Den Hoorn over handigde de provinciebestuurder wethouder Corry Heijne (Middelen) een envelop met beschikkingen ter waarde van €726.050,-. Het is de provinciale bijdrage voor de aanleg van de rotonde Bernhardlaan-Waal- derstraat, waarvoor de werkzaamhe den gisteren van start gingen. Andere delen van het geld zijn bestemd voor de rotonde Sommeltjesweg-Laag- waalderweg, de hennrichting van het Schilderend en aanpassing van de entree van De Koog. Het zijn vier pro jecten die de gemeente Texel had opgegeven voor een bijdrage van de zogeheten Gebundelde Doeluitkering (GDU), die het rijk overmaakt naar de provincie, die de verdeling verzorgt. Deze gelden lieten als gevolg van de strubbelingen binnen het kabinet wat langer op zich wachten, maar zijn uit eindelijk toch overgemaakt. Ook overhandigde De Boer geld dat no dig is voor de verbreding van het fietspad langs de Ruigendijk. dachten dat we dus juist goed bezig waren.' Staatssecretaris Melanie Schultz van Haegen (WD) van Verkeer en Water staat wees de notitie van GroenLinks gisteren ook van de hand. Volgens haar wil GroenLinks 'ermee terug naar het Stenen Tijdperk.' (Advertentie) (jtk! Imttsjmii h hé ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) ONDERWERPEN: verkeer 8i vervoer milieu, water, groen wonen en werken toerisme economie Toegang gratis (Advertentie) Statenverkiezingen 11 maart 2003 lijsttrekkers en deelnemende partijen partijprogramma's: www.noord-holland.nl de Noord-ITjollond

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1