J| courant brunci Veel voorkeurstemmen Zoon en Van den Brakel Cjrocn 2wartsJ~exels in het harL, Clubs moeten kosten dorpswachten betalen Gorfaaréópe^ Schiettunnel Odysseus doorstaat de vuurproef Opkomst verkiezingen 59,3 procent Horeca beurskrant fèmss?D®DaiOD Er is veel te vertellen... sportraad: burgemeester onzorgvuldig Onderzoek naar Japanse oesters TEXELSE^COURANT Opnieuw uitstel bedreigingszaak a Internet op Texel m Atletiekbaan a Kwaliteitsboer Verdachte ontucht aangehouden maar nog meer te zien Bankalarm PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11762 VRIJDAG 14 MAART 2003 Kersvers Statenlid Sascha van den BrakeI bracht dinsdag haar stem uit bij d'Ouwe Ulo m Den Burg. WESTERWERF 2-UITCEEST (NH) - noast Bob's PartyPalace - tel. 0251-319101 info@tonscholten.nl www.tonscholten.nl BEZORGING DOOR HEEL NEDERLAND Verschijnt dinsdag en vrijdag Dortraad Texel is woedend over aankondiging van burgemees- ir Geldorp dat drie sport- jrenigingen moeten opdraaien >or de kosten van vier extra orpswachten in het weekend van 3 tot en met 25 mei. De gemeente il die inhuren omdat er dan gelijk- idig vier evenementen worden ehouden en er vrees bestaat voor e openbare orde. 'Weggegooid eld', vindt de Sportraad, die de urgemeester verwijt in deze westie onzorgvuldig te werk te aan. let belooft een druk weekend te wor- en. Gelijktijdig worden De Koog lusic Night, het tweedaagse sniorentoernooi van SV De Koog, et Tevoko Buitentoernooi en het eteranen en Recreatietoernooi van Texel'94 gehouden. De evene- lenten brengen een flinke groep lensen op de been, waarvan het lerendeel in ieder geval zaterdaga- md uitgaat in Den Burg en De koog. laar verwachting valt de drukte op rijdagavond wel mee. De vrees'van de gemeente dat de vier dorps wachten die toch al zouden rondlo- m in de uitgaanscentra en de extra ilitiemensen die worden ingezet de |rde met kunnen handhaven, is vol- ins Albert Hoven en Henk de Vries van de Sportraad ongegrond. 'De Koger horeca en Tevoko gaat juist elk jaar bij elkaar zitten om het toernooi en het evenement op elkaar af te stemmen. Er komen 1200 volleyballers, waarvan velen graag een avondje gaan stappen. Maar tot overlast in De Koog heeft dat nog nooit geleid. Het toernooi van Texel'94 trekt 400 deelnemers. De meeste deelnemers komen zaterdag pas, dus vrijdagavond kan er sowieso niemand naar De Koog Zaterdag blij ven velen in Den Burg. Bij SV De Koog gaat het om 150 man, die alleen op zaterdag komen Nachtwacht De burgemeester gaf aanvankelijk te kennen met de huidige politie- bezetting en de vier dorpswachten de openbare orde in dat weekend niet te kunnen waarborgen en daarom geen vergunning te verlenen voor de eve nementen. Omdat de organisatie in januari al voor een groot deel rond was, heeft de burgemeester er alsnog mee ingestemd. Dat gebeurde mede op grond van de toezegging van de organisaties dat er extra maatregelen zullen worden getroffen om de situa tie beheersbaar te houden. Texel'94 huurt bewakingsbedrijf Best in voor de controle op het terrein en naar de Lees verder pagina 5 Alterra gaat onderzoek doen naar de Japanse oester in de Wadden- Be. De kans bestaat dat dit oos- erse dier het ecosysteem ingrij- end kan veranderen. Ook voor de akkel- en mosselvisserij kan de apanse oester desastreuze gevol- en hebben, evenals voor schelp- lieretende wadvogels. de Oosterschelde vormt de Japanse oester al een ware plaag. I terden er in 1980 nog maar 50 hec- jire van dit uitheemse schelpdier I Bteld, inmiddels heeft de oester zich Öaar over 600 hectare verspreid. Ver- 1 loedt wordt dat het evenwicht tus sen algen, mosselen en kokkels is ïrstoord en de kans is groot dat de euwkomer daarin een grote rol fceelt. Het beest is naar verhouding oot en kaapt een groot deel van het Beschikbare voedsel weg. Daarbij I estaat ook de vrees dat de oester de larven van de mosselen en kokkels opeet, wat de mosselcultuur en kokkelbestanden kan beïnvloeden. Dit is niet alleen desastreus voor de mossel- en kokkelvissers, maar ook voor bijvoorbeeld de scholeksters en eidereenden die van die schelpdieren leven. Zij zijn met in staat de oesters op te eten. Enige jaren geleden werden Japanse oesters voor het eerst in de Wadden zee gevonden. Het is de vraag of het schelpdier daadwerkelijk in staat is om het ecosysteem in de Waddenzee ingrijpend te veranderen. Alterra gaat in opdracht van het ministerie van LNV daarom inventariseren op welke plaatsen in de Nederlandse Wadden zee de Japanse oester voorkomt. Daarbij wordt de hulp van het publiek ingeroepen. Mensen die ze de Wad denzee aantreffen kunnen een inventarisatieformulier invullen. Op www.waddenzee.nl kan iedereen zien hoe de Japanse oester er uitziet. Daarop staat ook informatie over hoe de meldingen kunnen worden door gegeven. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 Veel stemmen op de SP in Oosterend. I - Allemaal J. Hovens Getuigen met o.a.: Texelse Producten Fietsroute Stratenmakers en een uitgebreide agenda (Advertentie) Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m vrijdag 28 maart 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 zijn lip en nekklachten opliep. Op het politiebureau zou de verdachte één of meer wanden van de ophoudruimte hebben vernield. De rechtszaak diende voor de eerste keer op 23 december Toen kon de zaak niet inhoudelijk worden behan deld, omdat de reclassering nog geen plan van aanpak had opgesteld. Dit was onmogelijk, doordat het persoonlijkheidsonderzoek pas die week daarvoor bij de reclassering arriveerde. De zaak is dinsdag voor de tweede maal uitgesteld, omdat nog niet bekend is of en waarde man in behandeling kan worden geno men. Dit acht Justitie absoluut nood zakelijk, gezien de 'persoonlijkheids problemen' van de verdachte. GroenLinks op 8 (-4), de SP op 6 (+4), D66 op 5 (gelijk gebleven), de Ouderenpartij op 1 (-1), de ChristenUnie/SGP op 1 (-1) en de LPF op 2 (+2). De andere partijen die meededen in Noord-Holland behaal- Lees verder pagina 5 (Advertentie) (jrna Tjy/Ï..- 7rrWi ia ba! kjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: wwwbruna.nl altijd actueel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. I e rechtszaak tegen een 21-jarige I an uit Zijpe is dinsdag door de I ichtbank in Alkmaar opnieuw uit- I esteld. De zaak wordt op 6 mei in- Dudelijk behandeld. Wel is de ver achte in afwachting van zijn zaak ijgelaten, onder meer onder lorwaarde dat hij zich niet op txel mag begeven. istitie beschuldigt de man van 'ver- ile bedreiging met misdrijf'. Hij zou 25 september van het vorig jaar ter de telefoon tegen zijn in De ocksdorp wonende ex-vriendin ibben gezegd dat hij bij haar voor deur zou staan met twintig ekrainers en dat hij haar 'pappie en ammie' zou vermoorden en haar bij. De Zijpenaar werd een dag la- rin Den Burg aangehouden. Daar- i sloeg hij een agent tegen het >ofd, die daardoor een tand door Hard is er aan gewerkt en lang naar Odysseus aan de Emmalaan waren ding door het zwaarbeveiligde com- ger. Een 13 mm kogel scheert door uitgezien. De mooiste schietbaan van begonnen, is de tunnel voltooid. 'Ik plex. 'Zet je wel even je oorkleppen de tunnel, een dikke rookpluim en de Nederland, zoals de Texelse schut- denk dat er geen burgerschietbaan in op.' Even later klinkt een daverend geur van zwavel achterlatend. Meer ters het zelf omschrijven, is klaar voor Nederland bestaat die zo goed geou- schot, afkomstig uit een Martini over het schietcomplex elders in gebruik. Drieëneenhalf jaar nadat de tilleerd is', vertelt een apetrotse voor- Henri, een antiek geweer uit 1886, deze krant. werkzaamheden aan schietcomplex zitter Willem Bakker bij een rondlei- destijds in gebruik bij het Engelse Ie- (FoioGtrtrdnnmoman) Texels bedrijven moeten veel meer met elkaar samenwerken op internet Dat zei projectbegeleider Bern Mintjes van bureau Syntens gisteren tijdens de i-tour die de afgelopen dagen in de Lindeboom in Den Burg werd gehouden. Pagina 2 Atletiekvereniging Texel (AVT) hoeft geen geld te reserveren om over twin tig jaar de vervanging van de toplaag van de nieuwe kunststof atletiekbaan te bekostigen. Met die laatste wijzi ging heeft de gemeenteraad woens dagavond het licht definitief op groen gezet voor de aanleg van de vurige gewenste baan. Pagina 5 Op zijn dertiende molk hij zijn eerste koeien en nu neemt hij er afscheid van. Zijn beste acht melkkoeien zette Peter Jan Verberne, veehouder op hoeve Agricola aan de Laagwaalder- weg, deze week op de vrachtauto, de rest volgt binnenkort. Pagina 6 De politie heeft woensdag een 70- jarige man uit De Koog aangehouden die wordt verdacht van een zeden delict. Het zou gaan om ontucht met zijn stiefdochter. Verder zou sprake zijn van tenminste één ander zeden delict, dat inmiddels is verjaard. Po litie en justitie zijn zeer terughoudend met informatie. De verdachte, die enige tijd geleden van het eiland is gevlucht, wordt vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris. (Advertentie) (Advertentie) Provinciaal Provinciaal Is de PvdA de grootste partij geworden De sociaal-demo craten krijgen er zeven zetels bij, waardoor de nieuwe fractie uit 23 Statenleden gaat bestaan. De WD. tot nu de grootste in Provinciale Sta ten, verloor vier zetels, waardoor ze met 20 fractieleden de tweede partij van Noord-Holland is geworden. Het CDA komt uit op 17 zetels (+3), De politie kwam woensdag in actie nadat vanuit assurantiekantoor Bremer in Oosterend bankalarm was gegeven. Toen agenten arriveerden bleek er geen sprake van een over val. De jongste bediende van het kan toor had per ongeluk de alarmknop onder het bureau had ingedrukt. 'We hebben nog gebeld, maar de politie was al onderweg. Het circuit werkt, dat is een hele geruststelling', vertelt Koos Bremer achteraf. 'Een eclatant succes. Dit is een breed mandaat dat ik heb gekre gen', reageert Piet Zoon (WD) op de 1510 voorkeurstemmen die hij dinsdag op Texel kreeg bij de ver kiezingen voor Provinciale Staten. Zoon was daarmee goed voor 77 procent van de stemmen die op het eiland op de WD werden uitge bracht. PvdA-kandidate Sascha van den Brakel kreeg 517 voorkeurstemmen, 35 procent van het aantal Texelse stemmen voor de sociaal-democraten. Beide kandidaten uit Den Burg heb ben een zetel behaald in Provinciale Staten. Zoon heeft dat hoogstwaar schijnlijk net als vier jaar geleden opnieuw op basis van voorkeur stemmen bereikt Elders in Noord- Holland kreeg hij eveneens veel voorkeurstemmen. In de kieskring Den Helder, één van de drie Noord hollandse kieskringen, behaalde Zoon in totaal 3265 stemmen. In Den Helder had hij er 753, in Wienngen 145 en in Anna Paulowna 130. Zoon is zeer tevreden met het resul taat. Dat het aantal op Texel 165 min der is, dan vier jaar geleden doet daar volgens hem mets aan af. 'Dit is een hele brede steun die ik heb gekregen. Ik krijg er koude rillingen van. Je zou ze alle 1510 eens op de Groeneplaats moeten neerzetten. Dit is een prach tig resultaat en ik probeer de ko mende vier jaar weer zo goed moge lijk te werken voor de belangen van de mensen die mij hebben gekozen.' Met zijn resultaat wijkt Zoon af van de neergaande lijn waar de provinciale WD dinsdag onder leed. De libera len verloren 3 van de 23 zetels, waar door ze met langer de grootste frac tie zijn. Op Texel werd de WD met 1960 van 6091 uitgebrachte stem men (32,2 procent) wel de grootste partij. Voor Zoon is het de vierde keer dat hij in Provinciale Staten is geko zen. Tweede werd de PvdA met 1460 stemmen (24 procent). Sascha van den Brakel-Baggerman. achtste op de lijst van de sociaal-democraten, kreeg er 517 van. 'Dit is hoger dan ik had verwacht', aldus Van den Brakel. 'Ik had eigenlijk geen idee hoeveel het er zouden worden, maar dit is wel erg veel. De partij heeft op Texel ook veel meer stemmen dan vier jaar ge leden getrokken.' Vier jaar geleden behaalde de PvdA 887 van de 5571 stemmen die toen werden uitge bracht. Het lijkt erop dat Zoon en Van den Brakel geen stemmers van elkaar hebben afgesnoept. Zoon heeft in ieder geval niet die indruk. Met het opkomstpercentage van 59,3 pro cent zat Texel boven het Noord hollandse gemiddelde van 44,7 pro cent. Landelijk was het gemiddelde 47,6 procent. De opkomst op Texel was ook hoger dan vier jaar geleden. Toen toog 55,4 procent van de opge roepen Texelaars naar het stem lokaal. Het CDA werd de derde partij op het eiland met 1349 stemmen (22,1 pro cent). De Socialistische Partij deed het ook goed. De socialisten kregen 349 stemmen (5,7 procent) tegen 121 stemmen vier jaar geleden. Er werden zestien stemmen uitgebracht op oud- Texelaar Tuur Elzinga, die als lijstduwer een dertigste plaats innam GroenLinks verloor De partij haalde 402 stemmen (6,6 procent) tegen 670 stemmen in 1999. Peter Bakker. 23ste op de lijst, behaalde 81 voorkeurstemmen. Volgens coördi nator Marit de Porto zijn de verkiezin gen op het eiland zonder problemen verlopen.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1