Raad zet licht op groen i/oor aanleg atletiekbaan O Werkstraf geëist voor ontucht met kleinkind 1 Speelgoed voor kinderen Bruinvis Reservering toplaag opzij geschoven 5 Onderscheiding voor redder BI 'Verdachte neemt geen verantwoordelijkheid' •TEXELSE COURANT' Verkiezingen Dorpswachten Bridge HElnfiPtf... Het alarm werkt! Bruinvis Ceres maakt het goed Nieuwe actie tegen oorlog Vaardigheidsproef De Graafbokaal Kampioenschap badmintonclub VRIJDAG 14 MAART 2003 letiekvereniging Texel (AVT) eft geen geld te reserveren om er twintig jaar de vervanging van toplaag van de nieuwe kunst- jf atletiekbaan te bekostigen, et die laatste wijziging heeft de meenteraad woensdagavond t licht definitief op groen gezet or de aanleg van de vurige ge- snste baan. Voor de vereniging tekent de wijziging dat de jaar- ise lasten toch binnen het be- hikbaar budget passen. De 60.000,- die volgens berekening er vermoedelijk twintig jaar no- is voor de toplaag blijft voorals- ig ongedekt. rgemeester en wethouders had- n voorgesteld om AVT de komende intig jaar jaarlijks een onderhouds- drage van €14 .352,-te laten beta- Dat was zeer tegen de zin van xels Belang, omdat in dat bedrag reservering voor vervanging van toplaag (jaarlijks €7000,-) is opge- men. Willem Vlas (TB) pleitte er- or de atletiekvereniging alleen voor onderhoud te laten betalen en de rvanging van de toplaag uit de bij- age te halen. Daardoor daalt de derhoudsbiidrage van €14.352,- ar €6.352,-. Vlas: 'We vinden het kort door de bocht om het geld te serveren. Over twintig jaar loopt de ling af die verstrekt wordt aan de remging en dan kan opnieuw naar zaak worden gekeken.' Vlas kreeg ■n meerderheid van de raad met fch mee. Alleen D66 bleef tegen. Het raadsbesluit betekent voor ATV I tzijde huur van de baan (die eigen- Rm wordt van de gemeente) kan be talen Naast vermindering van de Rderhoudsbijdrage besloot de raad ook de baan met over vijftien, maar [er een periode van twintig jaar te (en afschrijven. De totale exploita- [kosten (kapitaalslasten en [derhoudsbijdrage) komen daar- lor uit op jaarlijks €23.352,-. AVT (taalt over dat bedrag volgens de iruikeli|ke 70/30-regeling dertig procent huur en dat is €7000,-. De overige zeventig procent komt voor rekening van de gemeente. Daarnaast moet de vereniging jaar lijks €3.811,- rente betalen voor een lening van €50.000 die zij krijgt van de gemeente. Met die €50.000,- komt AVT aan de €200.000,- die zij nodig heeft om de aanleg van de baan voor vijftig procent te financie ren. De gemeente betaalt volgens afspraak de andere helft. AVT had de €50.000 aanvankelijk tegen 6 procent rente kunnen lenen bij de Rabobank, maar die stelde als voorwaarde een garantstelling van de gemeente. Bur gemeester en wethouders besloten daarop de gemeente de lening te la ten verstrekken, omdat die dat tegen 4,4 procent kan doen. Volgens het college kan dan ook een aflossing termijn van twintig jaar worden ge hanteerd, het is wat voordeliger voor AVT en voor de gemeente maakt het niet uit. Bij elkaar opgeteld is AVT nu de komende twintig jaar €7000,- (huur) plus €3811,- (rente) kwijt aan de baan en dat blijft binnen de €11.148,- die zij als beschikbare ruimte had. Door de baan te verhu ren aan derden kan AVT nog extra inkomsten verwerven. De verhuur opbrengsten zijn voor de vereniging. Zin Het besluit van de raad was tegen de zin van wethouder Corry Heijne (fi nanciën). Zij stelde dat het college bewust de reservering voor de top laag in de onderhoudsbijdrage had laten zitten, zodat de vervangmgs- kosten over twintig jaar tenminste gedekt zijn. 'Het is in tegenspraak met ons beleid om dat niet te doen. Het beleid is om van tevoren te reser veren voor kosten en daar wordt nu vanaf gestapt.' Burgemeester Joke Geldorp signaleerde ook dat de raad afstapte van bestaand beleid. Beiden wezen er op dat het echter aan de raad als hoogste orgaan is om de uit eindelijke besluiten te nemen. Gel dorp: 'Maar u heeft zojuist wel voor uw opvolgers over twintig jaar een discussiepunt neergelegd.' Frans Visman (D66) zei grote problemen te voorzien voor de toekomst. 'Het is loodzwaar voor de club om dit over eind te houden. Je legt de club een claim op.' Visman zei te hopen dat de atletiekbaan geen hindermsbaan. Hij had er ook moeite mee af te stappen van het beleid om te reserveren. Maria van der Spek (WD) erkende er moeite mee te hebben dat er geen geld wordt gereserveerd. 'Maar we willen die baan zo graag hebben Met het besluit van de raad is een eind gekomen aan een lange strijd van AVT om de kunststof atletiek baan te realiseren. Een maand gele den bepaalde de raad al de baan er moest komen en dat hij eigendom moet worden van de gemeente Voor waarde was toen dat de club en de gemeente het nog wel eens moesten worden over de clubprijs. AVT moet er nu voor zorgen dat volgende maand alle sponsortoezeggingen zijn overgemaakt op rekening van de ge meente. Als datum staat daar 1 april voor. AVT wil graag 12 april, zodat er iets meer tijd is. De uiteindelijke da tum moet nog in overleg met wethou der Annie Hin (sportzaken) worden geregeld. Daarna kan de gemeente volgens een woordvoerder handels maatschappij Intercodam opdracht geven de baan aan te leggen. Naar verwachting wordt daar na de Pink steren mee begonnen. 'Het voetbal seizoen loopt tot en met Pinksteren en daarna krijgen de velden tien we ken rust De opleveringstijd is tien tot twaalf weken, zodat de baan voor het begin van het nieuwe voetbalseizoen in gebruik moet kunnen worden ge nomen De atletiekbaan wordt aan gelegd rond het B-veld van Texel'94 op de plaats waar nu de grasbaan van AVT ligt. De gemeente gaat in overleg met de andere gebruikers van het Sportpark om aanleg en ge bruik van de faciliteiten op elkaar af te stemmen. VERVOLG VAN PAGINA 1 n niet voldoende stemmen. Het "ital Statenleden stijgt van 79 naar vanwege het gegroeide inwoner- ïtal. Ook wordt het dualisme inge- ird, waardoor leden van Gedepu- rde Staten straks geen lid meer Ti van Provinciale Staten. I nieuwe fractie van de WD is in- I Idels bijeen geweest voor een eer- I overleg. De fractieleden van de I IA treffen elkaar zaterdagVan den I ikel hoopt zitting te kunnen nemen Ie Statencommissie Welzijn, 'Nor- lal was dat een commissie waar- r met veel interesse was, maar I nieuwe kandidaten hebben dat L dus ik weet nog niet hoe dat af- pt. Maar volkshuisvesting en kgelegenheid hebben ook mijn resse.' Zoon, die de afgelopen I jaar in de Statencommissie Mi- Water en Groen zat, heeft zijn irkeur uitgesproken voor een iw vakgebied. 'Ik probeer elke vier wat anders te doen. Dat past bij generalistische inslag dat je iral inzetbaar moet kunnen zijn. houdt je ook scherp om telkens anders te doen.' Donderdag 20 irt worden de 83 meuwgekozen itenleden geïnstalleerd op het ivinciehuis in Haarlem. VERVOLG VAN PAGINA 1 'te naar het centrum. Voor het ver- srvan deelnemers wil de voetbal- emging taxibedrijven inzetten, k De Koog heeft een nachtwacht het complex lopen. Bij Tevoko zijn 9 nooit problemen geweest. Dit irnooi werd door de burgemeester fs als voorbeeld genoemd. Overvallen verrassing van de bestuurders de drie verenigingen kregen ze volgens bericht dat gemeente al- n vergunning verleent als de clubs inzet van vier extra dorpswachten I alen. De kosten hiervan zijn 800,-, die door de clubs moeten rden gedeeld. Het ongenoegen rover bij de clubs werd overge- cht op de overkoepelende Sport - d, die dit aankaartte bij de burge ester. 'Afgelopen dinsdag zouden hierover overleg voeren met de gemeester', vertelt voorzitter Ho- Maar kort daarvoor kregen we een medewerkster te horen dat rouw Geldorp zich "door de draad overvallen voelde" en dat overleg is verzet. Dat respecteer- We en daarom hebben we ge- eerst even windstilte. Maar wie etst onze verbazing toen we in dé t lazen dat ze het woensdag- Yoeri Eilers en burgemeester Joke Geldorp. Yoeri Eilers uit Den Burg is woensdagavond onderscheiden met een zilveren medaille en een getuigschrift van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen. Eilers redde zondag 12 juli vorig jaar Dick Wuis, nadat die met zijn scootmobiel in een tocht langs de Hoornderweg (nabij boerderij Wezenspyk) was gereden. Eilers, die aan de andere kant van de weg in dezelfde tocht zat te vissen, sprong na het ongeluk te water en voorkwam dat Wuis verdronk. Het peil was op dat moment dermate hoog dat de scootmobiel volledig onder water verdween. Eilers zorgde avond in de gemeenteraad toch no dig vond om naar buiten te brengen dat de clubs de vier extra dorps wachten moeten betalen, omdat ze anders de openbare orde onvol doende kan garanderen. Waarom is hierover niet eerst overleg gevoerd met de clubs? Zelfs een gemeente als Amsterdam krijgt het niet voor elkaar om een club als Ajax voor de kosten van de ordebewaking op te laten draalen.' Raadslid Willem Vlas (Texels Belang) roerde de kwestie woensdagavond aan. Hij vond het niet kunnen dat de verenigingen moeten opdraaien voor de kosten van de dorpswachten. 'Dit gaat TB te kort door de bocht.' Hoven: 'De verenigingen voelen zich door dit besluit overvallen. En wij als Sportraad voelen ons niet serieus genomen. We wordt regelmatig ge bruikt als intermediair tussen de ge meente en de clubs. Als het goed uitkomt mogen we opdraven, maar als dat met het geval is worden we kennelijk aan de kant geschoven. Mevrouw Geldorp is heel onzorgvul dig te werk gegaan. Het gevolg van zo'n actie is dat de motivatie van veel vrijwilligers bij de clubs tot het nul punt is gedaald.' ervoor dat de man boven water bleef en met hulp van zijn vriendin Anja Vink en de echtgenote van het slacht offer, let Wuis-De Wit, wist hij hem op het droge te krijgen. Burgemeester Joke Geldorp, die de onderscheiding uitreikte, loofde het doorzettingsver mogen en de inzet die Eilers had ge toond door levensreddend op te tre den. Op basis van het politierapport benadrukte ze dat Wuis geen kans zou hebben gehad als Eilers met had ingegrepen. De uitreiking had plaats onder bijzon dere omstandigheden, omdat Wuis deze week is overleden. In overleg met zijn familie en met Eilers werd besloten de overhandiging toch door te laten gaan. Rien van de Wilde, Nellie Wuis en Dennis van de Wilde waren namens Wuis aanwezig. Eilers was vergezeld door Vink en zijn moe der, Nel Hillen. Eilers en Wuis hebben na het ongeval nog een paar keer contact met elkaar gehad. De drie wethouders waren ook aanwezig bij de uitreiking. De onderscheiding van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen is de oudste medaille die in Nederland wordt geslagen en toegekend. Hij dateert van 1767. Margret Elzinga en Dick de Chavonnes hebben de derde periode van bridgeclub Groot Slem op een eerste plaats afgesloten. Er moet nog één periode van zes wedstrijden wor den gespeeld voor het kampioen schap. Uitslagen: A lijn: 1 Margret Elzinga-Dick de Chavonnes 328.13. 2. Corry van Zevenhoven-Frits Hoge- wind 320,54; 3. Tine en David Klip 316.07 B lijn. Nel Brans-Henny Elzinga 330.18, 2. Irene en Piet Schuijl 328,58,3 Annie Dogger-Lies de Chavonnes 324.24 C lijn: Sonja Witte-Sjef Beers 337,87; 2. Corry van der Heuvel-Harry vd Wetering 335,74; 3. Joop Groen-Jan Jonkergouw 333,80. ««Toon Gott (Foto Jeroen van Hattum) De bruinvis die maandagochtend levend werd gevonden bij Ceres maakt het goed. Dat meldt Josien van Eijk van het Dolfinarium in Harderwijk, waar de bruinvis is opgevangen. Het dier heeft de naam Jolanda gekregen. 'Een paar uur nadat ze hier was bin nengebracht, begon ze al uit zichzelf te zwemmen in het bassin', vertelt Van Eijk. 'Normaal duurt het een tijd voordat ze dat weer gaan doen. Vaak zijn ze ook nog gedesoriënteerd.' Medewerkers van het opvangcen trum van het Dolfinarium zijn in die gevallen continu in het water om de dieren te begeleiden. Jolanda is één van'de vier bruinvis sen die vlak achter elkaar bij het op vangcentrum zijn binnengebracht. Dat is vrij uniek volgens Van Eijk. Zij vermoedt dat de weersomstandighe den van de afgelopen een rol hebben gespeeld. Er stond zo nu en dan een stevige wind. 'Als je dan al zwak, ziek en misselijk bent, loop je de kans te stranden.' Jolanda bleek, net als de andere drie, last te hebben van een longontsteking. De 'Texelse' is 1,26 meter lang en weegt 33 kilo. Ze blijft in het opvangcentrum tot ze genezen is. Daarna wordt ze weer uitgezet in zee. Het lokaal comité 'Stop de oorlog in Irak' wil zaterdag opnieuw de monstreren op de Groeneplaats in Den Burg. Er wordt wederom stel ling genomen tegen de dreigende oorlog. Net als op 15 februari moet het pro test volgens organisator Roy Brussê uit de deelnemers zelf komen. Er wordt volgens hem niets van bovenaf opgelegd, zodat iedereen zijn eigen inbreng aan de demonstratie kan geven. Met het zingen van psalmen en het inlassen van stiltemomenten wil hij om het uur zelf voor een ker kelijke inbreng zorgen. 'Bij de vorige demonstratie waren de Texelse ker ken opvallend afwezig.' In het Schoutenhuys wil hij opnieuw politieke partijen aan het woord laten over de oorlog. Een maand geleden lieten die, op GroenLinks na, de de monstratie aan zich voorbij gaan Brussê zegt zaterdag veel jongeren bij de demonstratie te verwachten. Gisteren was hij op de OSG om steunbetuigingen te verzamelen voor zijn actie om de asielzoekers van Noorderbuurt langer te laten blijven. Dinsdag werden tegelijk met de krant steunverklaringen voor de asiel zoekers verspreid op het eiland. Brussé zegt in twee dagen tijd een paar honderd verklaringen terug te hebben gekregen. De demonstratie van zaterdag duurt van 13,00 tot 17.00 uur. In manege akenburg wordt zondag de derde voorronde om de Jaap de Graafbokaal verreden,. Zeventwintig menners zullen tweemaal een vaardigheidsproef verrijden. De wed strijden beginnen om 10.30 uur, de prijsuitreiking volgt om ongeveer 16.30 uur Officier van justitie M. ledema heeft woensdag een werkstraf van 180 uur geëist tegen een 60-jarige inwoner van De Cocksdorp. De man heeft zich volgens haar schul dig gemaakt aan ontucht met zijn kleinzoon. Dit zou zijn gebeurd in de periode tussen oktober 2000 en oktober 2001Ook eiste de officier negen maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtszaak moest woensdag op herhaling. In september vorig jaar was door het openbaar ministerie al een eis neergelegd, maar de recht bank besloot vervolgens het onder zoek te heropenen. De rechter-com- missaris moest eens goed kijken naar de rol van een rechercheur die bij het onderzoek betrokken is geweest. Deze man bleek namelijk zelf, vele jaren geleden, slachtoffer te zijn ge weest van seksuele handelingen van de verdachte. Advocaat Teunisse zag hierin een reden de niet-ontvankelijk- heid van het openbaar ministerie te vragen. Toen lopende het onderzoek naar de ontucht tussen verdachte en zijn kleinzoon bekend werd dat de rechtercheur die bij het onderzoek was betrokken zelf ook slachtoffer was, is overleg geweest tussen poli tie en de officier van justitie. Daarbij is volgens ledema afgesproken dat de rechercheur van de zaak zou wor den gehaald. Dit is niet gebeurd. De officier had hier desondanks begrip voor, zo liet zij woensdag weten. Texel had destijds maar twee recher cheurs Beiden waren bij het onder zoek betrokken. Daardoor was het zo goed als onmogelijk een van hen van de zaak te halen. De betreffende re chercheur zelf er zag er ook geen kwaad in. 'Ik had het gevoel profes sioneel met de zaak bezig te zijn', verklaarde hij tegenover de rechter commissaris. Voor advocaat Teunisse was het dui delijk. Hij bleef woensdag bij het standpunt dat in deze zaak de nor male rechtsgang door de betrokken heid van de rechercheur is geschon den. 'De rechercheur had de schijn van subjectiviteit, in welke vorm dan ook, moeten vermijden door zich met met de zaak te bemoeien. In plaats daarvan is hij, op het verhoor van de verdachte na, bij het volledige onder zoek betrokken geweest.' Teunisse vindt dat het openbaar ministerie met-ontvankelijk moet worden ver klaard. Officier ledema was het daar met mee eens en zag geen aanleiding terug te komen op de eis die zij in september heeft uitgesproken. De verdachte zelf ontkende niet dat zijn kleinzoon een keer of zes aan zijn geslachtsdeel heeft gezeten. Het jo chie logeerde vaak bij oma en opa en sliep dan bij hen in bed. De verdachte sliep naakt, iets dat hij naar eigen zeggen al sinds zijn tienerjaren doet. 'Het is voorgekomen dat hij soms mijn penis aanraakte. Ik wilde dat absoluut niet, maar hij zag het als een spelletje', zo verklaarde de verdachte tegenover de rechter. 'Nadat ik een keer boos ben geworden is het nooit meer voorgekomen.' Een van de rechters vroeg zich woensdag af of de verdachte niet had kunnen voorkomen dat het jochie hem naakt zag. 'Waarschijnlijk wel', zei de man., 'maar ik heb er nooit bij nagedacht. Ik heb hem ook nooit uit gedaagd, het gebeurde altijd onver wachts. Ik heb er zeker geen lustge voelens bij gehad.' Ondanks dat de verdachte toegaf zo'n dertig jaar geleden wel eens met jongens 'gespeeld' te hebben, zou er volgens deskundigen geen sprake zijn van een exclusieve pedofiele voorkeur. Ook advocaat Teunisse vond het belachelijk dat deze zaken erbij zijn betrokken. 'Dat heeft zich lang geleden voorgedaan, die feiten zijn inmiddels al verjaard.' De reclas sering zegt niets met de verdachte aan te kunnen, omdat hij 'geen en kele verantwoordelijkheid neemt voor hetgeen gebeurd is.' De verdachte woont niet meer op Texel. Volgens Teunisse is hij het ei land afgejaagd door een hetze met als motto: 'Dit is een viespeuk Om de veiligheid van zijn cliënt te waar borgen werd aan het begin van de zitting de nieuwe woonplaats van de verdachte met opzet niet genoemd. Dit gebeurde op nadrukkelijk verzoek van de raadsman in verband met het aanwezige publiek. 'De vorige keer moesten we via de zijdeur het ge rechtsgebouw verlaten', aldus Teunisse. De rechtbank doet 26 maart, om 13.30 uur uitspraak. Leden van de badmintonclub strijden zondag 23 maart in sporthal Ons Genoegen in Den Burg om de club- titels heren- en damesenkelspel. Er zijn twee categorieën, ingedeeld naar sterkte. De wedstrijden beginnen om 13.00 uur. Opgave bij Astrid van Veld hoven (tel. 31052) of Christa van Heerwaarden (tel. 313157). De jongste kinderen van de Bruinvis wisten zich gisterochtend goed te vermaken met het zojuist gekregen spelmateriaal. (Foto Jaroan van Hattum) Ondernemers Vereniging Oudeschild heeft gisterochtend nieuw spel materiaal aan de kinderen van de groepen 1 en 2 van basisschool De Bruinvis gegeven. De ondernemers trokken er €836,- voor uit Het geld werd beschikbaar gesteld nadat één van de leden tijdens de jaarvergade ring had geopperd iets aan het dorp te schenken. Gekozen werd voor de school. De leraren werd gevraagd wat de Bruinvis zoal kon gebruiken en de ondernemers stelden daarna het budget beschikbaar. Dit leidde tot de aanschaf van onder meer gym- materiaal als ballen, gymstokken en gymplo's (piramide-achtige vormen die gecombineerd kunnen worden met de stokken), een treintje met bij behorend spoor, een grote draaitol waar kinderen in kunnen zitten, twee speelkleden, puzzels en twee houten winkelwagentjes. Secretaris Colinda Vink overhandigde in het speellokaal, waar de spullen gisteren stonden op gesteld, symbolisch een cheque aan juf Hillie Keijzer.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5