'Koe wordt steeds meer een eenheidsproduct' OSG-leerlingen in soapserie GTST cl ^angs de weg Kwaliteitsboer stopt met melken «6 Leerlingen krijgen geld voor Time Out Tevoko wint enerveren* Raadsleden komen schilderen Kolk .TEXELSE C0URANT' Vrouwenkoor geeft jubileumconcert (j Qslaagd Regels voor handel in gront VRIJDAG 14 MAART 2003 Op zijn dertiende molk hij zijn eer ste koeien en nu neemt hij er af scheid van. Zijn beste acht melk koeien zette Peter Jan Verberne, veehouder op hoeve Agricola aan de Laagwaalderweg, deze week op de vrachtauto, de rest volgt bin nenkort. 'Ik heb altijd gezegd dat ik rond mijn vijftigste met melken wilde stoppen. Nu het bijna zover is, houd ik woord.' Melkveehouders als Verberne, waar de stal naar nostalgie ruikt, zijn er niet veel meer. Een ruilverkavelings boerderij van rond 1960, met een groepstal waarin de warmte je tege moet komt. Achttien koeien, keurig naast elkaar in het gelid, dieren die elke dag een schoon strobed krijgen en waarachter Verberne dagelijks de mest uit de groep in een kruiwagen schept en buiten naar de mestplaat rijdt. Melken doet hij niet staand in een moderne put, waarbij de uiers op gezichtshoogte hangen, maar door gehurkt de zuigers op de spenen te zetten, 's Morgens en 's avonds, ze ven dagen in de week. In de stal van Verberne geen voercomputer of an dere high fecb-apparatuur. 'Ik weet uit ervaring wel wat de dieren nodig hebben. De koeien krijgen allemaal hun vaste portie. Ik let erop dat ze niet te vet worden.' Een wat behoudende werkwijze die de veehouder in kwalitatief opzicht geen windeieren heeft gelegd. Twee jaar geleden werd hij door afnemer Campina gehuldigd omdat hij een al kwart eeuw lang melk van eerste kwaliteit leverde. Het versierde aarde werken bord dat hij bij die gelegen heid kreeg, hangt te pronken in de muur van de huiskamer. 'Goede melk leveren is vooral een kwestie van se cuur zijn. Alles opschnjven. Als je een koe bijvoorbeeld penicilline geeft en je vergeet het te noteren en het komt in de tank, dan is het foute boel.' Hoewel het op het eerste gezicht niet aan de stal van Verberne is af te zien, is er in de tientallen jaren dat hij melkt veel veranderd in zijn bedrijfstak. 'Vroeger molk je uit een koe 5.500 li ter per jaar, tegenwoordig is de jaar gift 10.000 liter. Maar vroeger werden koeien beter gewaardeerd Boeren namen toen nog fanatiek deel aan veekeuringen, dat is er nu niet meer bij Als je dat tegenwoordig doet, gaat gelijk je bedrijf voor een tijd op slot. De melkveehouderijen worden steeds groter, een koe wordt steeds meer een eenheidsproduct. De fokkerij wordt minder gewaardeerd en betaald. Dat vind ik een verarming van het vak. Wat ook is veranderd, is de papierwinkel. Dat stelde vroeger niet veel voor, maar nu wordt die ad ministratie wel wat erg veel van het goede.' Collega's van hem haalden wel de krant met een koe die 100.000 liter melk had gegeven, een mijlpaal die in de stal van Verberne nooit werd doorbroken. Die publiciteit hoefde van hem niet zo nodig. 'Bovendien: ik heb wel een paar koeien gehad die in de buurt zaten. Het had misschien wel gekund, maar dan had ik ze apart moeten zetten in een hok. Maar dat wil ik niet. Hier moeten de koeien gewoon naast elkaar in de stal kun nen staan, met de groep meekunnen. Als dat met meer gaat, dan doe ik ze weg.' De koeien in de stal van Verberne worden gemiddeld een jaar of zes, zeven, wat naar de huidige maatstaven redelijk oud is. 'Als die ren problemen krijgen, dan zijn het vaak de poten. Daarom let ik daar als fokker heel scherp op Dat ze sterke beenderen hebben.' Goed voorbeeld is Tinie 51, nog afkomstig van het bedrijf van de familie Hm van hoeve De Reiger. 'Een beste koe, gaat al een jaar of tien mee.' De melkveestapel uitbreiden heeft hij nooit gewild. 'Ik heb het altijd prima gevonden zo en heb geen opvolgers.' Zijn acht beste koeien zijn inmiddels verhuisd naar de stal van René en Ina Boogaard uit Oosterend. De overige dieren gaan naar een bedrijf in Fries land. Stoppen met melken betekent voor Verberne niet dat hij ophoudt met boeren. 'Ik heb een gemengd bedrijf, met onder andere zestig stuks jong vee. Ik heb aardigheid in de fokkerij en wil dat blijven doen. Ik verkoop regelmatig dieren voor export. Stop pen met melken betekent voor mij wel een stuk meer vrijheid. Want het Peter Jan Verberne tijdens het melken in de stal van zijn boerderij aan de Laagwaalder weg. (Foto Gerard Timmerman) is met alleen melken, maar ook het voeren, de stal schoonmaken en noem maar op. Ik ben toch gauw anderhalf uur in touw.' Verberne houdt zich verder bezig met akker bouw, onder meer de teelt van consumptieaardappelen. De volleyballers van Tevoko heb ben zaterdag laten zien heel wat waard te zijn. In een enerverende wedstrijd werd in Warmenhuizen met 2-3 gewonnen van Dinto 3, een belangrijke concurrent in de strijd om het kampioenschap. Een zege lag niet voor de hand, want de er varen thuisploeg beschikt over enkele speelsters die in de ere divisie hebben gespeeld. Vanaf het begin maakten de Texelse vrouwen duidelijk dat met hen niet te spotten valt. Connie Joling en Monique van den Broek verdeelden het spel gevarieerd en Ivette de Ruyter sloeg met harde klappen flinke bressen in de verdediging van Dinto. De wedstrijd ging aanvankelijk gelijk op en kende vele lange ralley's, waar door het lang onduidelijk bleef wie nu eigenlijk de beste was. Uiteindelijk won Dinto de eerste set met nipt ver schil (25-23). Maar in de volgende twee sets kwam Tevoko echt op stoom. Dinto werd moedeloos van de harde aanvallen van De Ruyter. terwijl Marian Boekei liet zien hoe je een verdediging leidt. Omdat de Texelse vrouwen het hoofd niet lieten hangen bij een kleine ach terstand en als leeuwinnen bleven vechten, wonnen ze zowel de tweede als de derde set. In de vierde set stak een oude kwaal de kop op: denken dat de buit al bin nen is. De speelsters van Dinto roken hun kansen en vochten zich knap terug in de wedstrijd. De vierde set was dan ook voor de ploeg uit Warmenhuizen. Maar in de beslis sende vijfde set liet Tevoko nogmaals zien uit het goede hout gesneden te zijn. Voor steeds meer toeschouwers trok het team geïnspireerd ten aan val en werd hard gewerkt aan een kleine voorsprong. Bij een stand van Leuk vonden ze het. Echt leuk. Zes leerlingen van klas 3ta van het VMBO van de OSG stonden dins dag voor de camera bij opnames van Goede Tijden Slechte Tijden. Ze speelden figuranten in het Scala café van de soap. 'We moesten aan een tafeltje zitten en doen alsof we met elkaar aan het kletsen waren', vertellen Iris Barhorst en Jeroen Backer. Samen met Esther Duvekot, Katinka Eelman, Lisa Beerling en Melissa van de Brink waren ze een hele dag in touw op de set van GTST in de studio's van Joop van de Ende in Aalsmeer. Zeven scè nes werden opgenomen met de OSG-ers. Iris kreeg ook nog een rol letje waarin ze een collectant moest spelen. 'Daarin had ik zelfs tekst. Ik mocht dankjewel zeggen.' De scholieren kwamen in contact met GTST door de plannen om Time Out om te bouwen tot het café uit de se rie. Een verzoek om een rondleiding te krijgen in de Scala café wezen de makers af, maar de leerlingen waren wel welkom als figurant. Met de boot van zes uur vertrokken ze dinsdag ochtend naar Aalsmeer. Jeroen: 'We werden opgevangen in de figuranten ruimte en kort daarna mochten we naar de set. We hebben drie keer geoefend en daarna begonnen de opnames.' 's Ochtend werden vijf scènes opge nomen, na de middag de andere twee. 'Soms moest een scène wel tien keer over. Dat was wel een beetje vermoeiend.' De leerlingen konden gewoon in eigen kleding figuren. 'Je moest er alleen op letten dat ie geen merkkleding aanhad.' Bij Jeroen was het even twijfelachtig of hij zijn de trui mocht aanhouden, maar omdat het merk van één van de sponsors van de soap was, was het goed. De vaste acteurs uit het Scala cafe waren met aanwezig op de set. Wel liepen diverse andere acteurs uit de serie rond. Gesprekken met hen ble ven echter achterwege. De leerlingen konden ondertussen goed kijken hoe het Scala café er in het echt ziet. Ze moésten ook goed kijken, want het maken van foto's was niet toege staan. Plannen om soortgelijke stoel tjes uit het café voor Time Out aan te schaffen, sneuvelden ter plekke. 'Die bleken nogal duur te zijn', zegt Jeroen. 'Voor een paar stoeltjes kon je bijna een auto kopen.' In het echt bleek het café er toch anders uit te zien dan op tv. Het was kleiner en veel ruimte werd in beslag genomen door de camera's. De leerlingen werden begeleid door jongerenwerkster Carla Schrama, Barend Albers, Bernhard de Bloois en styliste Marga Lakwijk. De laatste helpt de scholieren mee met de her inrichting van Time Out. Lakwijk en Schrama mochten even kort een blik werpen in het Scala café. Bij de op names konden ze met aanwezig zijn. Albers en De Bloois maakten van de gelegenheid gebruik om de bloemen veiling te bezoeken. Lakwijk en Schrama staken ook hun licht op bij een groothandel voor decoraties. Vrijdag 18, maandag 21 en dinsdag 22 april zijn de Texelse scholieren te zien op RTL-4. Komende donderdag mogen klasgenoten Steef Witte. Lilian Vriezema, Rianne Moor, Layla Kuip, Anmek van Bergeijk en Michelle Eelman hun opwachting maken in het Scala café. Jeugdraadsleden Katinka Eelman, Jeroen Backer en Iris Barhorst presenteerden woensdag hun plannen voor Time Out aan de verte genwoordigers van de politieke partijen. ir°r° wmwi .an Hartvmi jongerencentrum. Het is de bedoeling dat de muren limoengroen en wit worden en dat de bar een zwart/wit gestreept uiterlijk krijgt. De scholieren willen ook de meubels aanpassen. Voor de raadsleden die zich niet he lemaal een beeld konden vormen van het café uit de soapserie liet de groep in de raadzaal een video-opname van GTST zien De raadsleden konden zich allemaal vinden in de plannen van de jeugd. Martin Trap (WD) leek nog even een aanloopje te nemen voor een kriti sche vraag, maar hij wilde eigenlijk alleen weten hoe snel de leerlingen in de jeugdraad tot een besluit waren gekomen. 'In een half uur', luidde het antwoord. 'Kijk', zei Trap. 'daar kun nen wij nog een voorbeeld aan ne men.' Hij zei wel te hopen dat de ver andering van Time Out niet uitmondt in een 'soap'. Joop Groeskamp (Texels Belang) bood spontaan aan een middagje mee te komen schilde- Scholieren kunnen aan de slag met het veranderen van Time Out. De gemeenteraad stelde woensdag avond duizend euro beschikbaar om het jongerencentrum in Den Burg van binnen eenzelfde uiterlijk te geven als het Scala café uit de televisie-serie Goede Tijden Slechte Tijden. De leerlingen Iris Barhorst, Katinka Eelman en Jeroen Backer uit klas 3ta van het VMBO presenteerden van achter de tafel van burgemeester en wethouders hun plannen aan de le den van de gemeenteraad. Het was de afsluiting van een stel lessen over lokale politiek die leerlingen van de derde klas Theoretische Leerweg bij het vak maatschappijleer hadden gehad. Tijdens de jeugdraad die vrij dag 21 februari werd gehouden, werd het voorstel van Barhorst, Eelman en Backer na een uurtje vergaderen door de jongeren verkozen boven de an dere ingediende voorstellen. Met de herinrichting van Time Out willen de scholieren tegenwicht bie den aan het beeld dat vooral alto's en skaters gebruik maken van het ren. Marjan Merkelbach (CDA) volgde zijn initiatief Frans Visman (D66) zei dat beter met te kunnen doen. Dat was niet uit onwil. Volgens hem zou den de leerlingen beter af zijn zónder dan mét zijn hulp. Hij beloofde wel te komen kijken zodra ze klaar zijn. Henny Festen (GroenLinks) en Alfred Schaatsenberg (PvdA) spraken ook beiden hun waardering uit. Roelie Bakker (Texels Belang) die tijdens de jeugdraad als enig raadslid aanwezig was, riep haar collegae op de vol gende keer ook eens te komen kijken. De scholieren en het Jongerenwerk komen maandag bij elkaar om verder te overleggen over de herinrichting van Time Out. De plannen om nieuwe stoelen aan te schaffen lijken inmid dels van de baan. Leerlingen die dinsdag bij de opnames van GTST waren, ontdekten daar dat de be staande stoelen in het echte Scala café behoorlijk duur zijn. 'Maar we hebben nog wat andere stoelen staan die we kunnen overschilderen', aldus jongerenwerkster Carla Schrama. De leerlingen hopen zo snel mogelijk aan de slag te kunnen gaan. Het Texels Vrouwenkoor geeft op 27 juni een speciale uitvoering ter gelegenheid van het 20-jarig be staan. Dat gebeurt in de Her vormde kerk van Den Burg en met medewerking van een strijker orkest, een pianiste en een gast- sopraan. De totale kosten worden geraamd op €3.505,-. Op diverse sponsors is een beroep gedaan een bijdrage te ge ven. B en w hebben besloten het jubileumconcert te steunen met €500,-. Op ons erf hadden we een kolk. Die wilden we graag houden, want het was een waardevol landschapselement en bovendien typisch Texels. Elders in het land zie je zulke dnnkkolken nauwe lijks. Vooral vanuit de lucht vallen ze sterk op. Duitsers die een rond vlucht boven Texel maken, denken vaak dat het bomkraters uit de oorlog zijn. In één geval is dat nog waar ook. In het bossie van California aan de rand van het Mientje bij De Zilvermeeuw is een bomkrater waaruit tot op de dag van vandaag brandbaar gas op borrelt. Maar voor alle andere kol ken geldt dat ze gewoon zijn ge graven als drinkplaats voor schapen en ander vee. Biologi sche waarde had onze kolk met. Omdat hij aan de rand van het bos lag, regende hij elk najaar vol bladeren en dennennaalden. Door die rottende massa was in het wa ter geen zuurstof, dus geen leven en werd het een stikzooi. Vroeger moet het anders zijn ge weest. Van oude Kogers die in de oorlog in onze boerderij woonden, hoorde ik dat de kolk toen kristal helder was en vol zat met salaman ders en doorevissies die zwommen tussen het sterretjeskruid. Die oude glorie wilde ik terug. Een paar keer ben ik een hele zaterdag bezig ge weest met het verwijderen van de prut, maar het was onbegonnen werk, want bij de eerstvolgende storm lag hij weer vol dennen naalden. Volgens een NlOZ-bioloog die ik wel eens tegenkom, kwam daardoor tanine in het water. Plan ten en beesten houden daar niet van, dus het zou nooit wat worden. Zo ontstond het plan om de kolk te dempen en op een betere plek een nieuwe te graven De nieuwe kolk zou er anders moeten uitzien, met zeer flauw hellende oevers waar dotterbloemen, rietsigaren, gele lis sen en andere paradijselijke moerasplanten kunnen gedijen. De bijbehorende fauna in de vorm van kikkers, salamanders, stekel baarsjes zou zich dan spoedig aan dienen. Misschien, héél misschien, zou zelfs de noordse woelmuis zich op ons erf vestigen en aldus bijdra gen aan ons levensgeluk. Kraan machinist Ronald Uitgeest begreep precies wat ik bedoelde toen ik hem uitnodigde om de mogelijkhe den ter plekke te bekijken. Hij schatte dat het karwei in een paar uur gepiept zou zijn. Het dempen van het ene gat met het andere zou dus met veel kosten en daar ben ik zeer gevoelig voor. Gunstig was bo vendien dat er geen grond zou overblijven, wat die kun je op Texel nergens kwijt, althans niet legaal. Dat is een bespottelijke situatie, maar daarover een volgende keer. Ronald wilde direct aan de slag en dat wilde ik ook. Totdat ik bedacht dat voor zulk graafwerk misschien wel vergunning nodig is. Vroeger zou ik me daar niks van hebben aangetrokken en gewoon opdracht hebben gegeven, maar sinds ik ere burger ben moet ik een lichtend voorbeeld zijn voor het gewone volk en vraag dus overal keurig toe stemming voor. Op het raadhuis kreeg ik te horen dat voor het gra ven of vergraven van watergangen, sloten, vijvers en daarmee te verge lijken waterpartijen inderdaad aanlegvergunning nodig is. Correct en vriendelijk werd mij uitgelegd waarom. Immers, zo'n waterpartij brengt verandering in het land schap te weeg en omdat het ons aller landschap is, moet de over heid bepalen of dat gewenst dan wel verantwoord is. Er was ook een reden van hydrologische aard: als je een grote vijver of sloot maakt, kan dat schadelijke invloed hebben op de waterhuishouding in de om geving. Dan verdrogen de bollen in het cultuurland, stagneert de vernatting in het natuurland of krijgt de gevreesde verzilting een kans. Door zo'n vijver aan een vergunning te binden kan de overheid derge lijke rampspoed voorkomen, even tueel door het stellen van nadere eisen. Erg hoopvol werd ik er niet van, mede omdat er de afgelopen jaren vaak problemen zijn geweest rond waterpartijen op Texel, meestal als ze zonder vergunning waren aange legd of als de gemeente dat had gedoogd. Daarover heeft het col lege zelfs een knallende ruzie met de provincie gehad. Recentelijk kre gen ook onze buren een hoop ge donder over hun overigens zeer ge slaagde vijver, dus ons geval dreigde een geanimeerde doch langdurige voorstelling te worden zonder happy end. Maar goed, nee heb je, ja kun je krijgen en niet ge schoten is altijd mis. Dus op 23 oktober een mooie brief gestuurd naar b en w met uitleg plus een tekening in meervoud met daarop aangegeven de plekken van de oude en de nieuwe kolk. Twee dagen later kreeg ik de bekende bevestiging van ontvangst, waarin stond dat de behandeling van het verzoek om de aanlegvergunning acht weken zou vergen. Met Ouwe Sunderklaas, dus ruimschoots vóór het verstrijken van die termijn, viel de beslissing van het college in de bus. De vier vrouwen schreven dat ze mijn verzoek hadden getoetst aan het bestemmingsplan In dat plan heeft ons hele erf de bestem ming 'groepsverblijf'. In de op groepsverblijven betrekking heb bende voorschriften hadden ze mets kunnen vinden over het dem pen of graven van kolken. Het was niet verboden, dus toegestaan - al thans wat de gemeente betreft. Als het een agrarische bestemming was geweest, zou het anders lig gen. Evengoed vonden ze het leuk dat ik hen over de plannen had benaderd.Wel moest ik nog even contact opnemen met het water schap. Dus de lokale vestiging van Hol lands Noorderkwartier in Oude- schild gebeld in de veronderstelling dat mijn aanvraag daar nu in be handeling moest worden genomen. Aan de telefoon Wim Smit: 'Dus je wilt een kolk dempen en een nieuwe graven? Allebei op je eigen terrein? Moest je me daarvoor bel len? Ga je gang, veel geluk ermee'. Ik heb dus mijn zin en de nieuwe kolk is er inmiddels, maar even goed geeft de gang van zaken te denken. Ze hadden me toch best direct kunnen zeggen dat ik geen vergunning nodig had? Dan had ik die brief en tekening niet hoeven maken, de ambtenaren hadden zich met wat anders kunnen bezig houden en ik had rustiger geslapen. Er is nu minstens een dag werk in gaan zitten, waarbij ik zo vrij ben mijn uren ook mee te rekenen. Inte ressant is erbij te bedenken dat als er wel vergunning nodig was ge weest, ik deze gratis zou hebben gekregen. Voor een bouwvergun ning zijn leges verschuldigd, maar voor een aanlegvergunning niet. Dat is vreemd, want in beide geval len moeten ambtenaren van de zelfde afdeling ervoor aan de slag. Hoe krijgen ze dat kostendekkend? Ik ben vaker gestuit op merkwaar digheden of onpraktische dan wel onbillijke toestanden als gevolg van systeem en regelgeving, in het bij zonder bij de afhandeling van bouw-, sloop- en kapvergunningen. Ik sta daarin niet alleen, maar bij het noemen van voorbeelden be perk ik me tot zaken die ik per soonlijk heb meegemaakt in één half jaar. Lees daarvoor een vol gende aflevering van deze rubriek. Harry. 10-9 plaatsten de geconcentn spelende Texelaars de beslisss demarrage Aglaya Westra blokte paar keer goed, terwijl Celine Graaf het blok van Dinto juist paar keer achter elkaar verscha In een uitermate spannende sloti boog Dinto het hoofd en m» Tevoko de wedstrijd uit op 15-1 In de nabespreking toonde Tev zich tevreden. Door het systeem twee spelverdeelsters heeft de pl iets aan snelheid ingeboet, ma» werd tegen Dinto ruimschoots g; gemaakt door de aanvallende k» teiten van Connie Joling. Al nu was het een terechte en overtuige zege, die Tevoko in de race houdt de titel Tevoki Het derde damesteam sper maandag een inhaalwedstrijd te WSOV 3, de nummer drie vaal ranglijst. Tevoko begon goed. cl diep te serveren werd voorkomen! de tegenstander goede passes I versturen. Dat leverde op soej wijze al snel een voorsprong van! punten op. De set werd winnend! gesloten: 17-25. Voor de tweede set werden deze! patronen afgesproken: diep serve het spel ruim houden en dieR in achterveld smashen Het werd spannende strijd, met aanvank een licht voordeel voor Tevoko.! in de slotfase slaagde WSOV erin tij te keren en de set met 25-22! nen te halen. Tevoko was er inmiddels wel I overtuigd geraakt dat een va sende overwinning tot de mogehji den behoorde. De foutjes die r tweede set nog wel werden genu werden nu voorkomen en dat ie teerde in setwinst (22-25). De vierde set was hoogst merkvi dig. WSOV startte rommelig en Tevoko optimaal profiteren. 8n de kortste keren stond het 9-11 de Texelse ploeg. Vervolgens fc WSOV echter sterk terug. Bij stand van 19-18 in het voordeel Tevoko nam WSOV de eerste i out op. Vruchteloos, scheen want in een ware thriller liep Te uit naar 23-21, waarna de tw time-out van de tegenstander vo Na twee foute passes van Te stond het zomaar 23-23. De Ter dames hadden daarna op ra point maar liefst drie keer de ka wedstrijd te beslissen, maar de j nmg werd hen te groot, v I WSOV de set met 29-27 won. gedesillusioneerd moest TeM daarna ook nog de vijfde en be| sende set aan WSOV laten. De uit Den Burg afkomstige Yvo: Hin (24) is afgestudeerd aan del versiteit van Plymouth in Engete Ze werd er cum laude (with hon benoemd tot Bachelor of Scienc de sociologie, met psychologie bijvak. Ze heeft onderzoek ged naar oorzaken van stress en effei van werkdruk op de werkende mi Momenteel woont Hin in Bristol,» ze werkzaam is bij het Amenkaa internetbedrijf AOL. Volgens het bouwstoffenbesluit! grond alleen worden verplaatst een kwaliteitsverklaring aanwezi Dit besluit heeft tot j verontreinigen van de bodem o. oppervlaktewater te voorkomen het aanbrengen van grond op bodem berust de taak om te cor leren of alle regels worden gevolg de gemeente. Wordt grond geb in oppervlaktewater, dan is de «t kwaliteitsbeheerder de bevoegd stantie De verkoper moet bij partij grond de kwaliteit van deg kunnen aantonen. Omdat uiteind de koper verantwoordelijk is, deze zelf te controleren of kwaliteitsverklaring aanwezig is dit bi] controle ontbreekt, kan df per verplicht worden alsnog eer derzoek te laten instellen of verp worden de opgebrachte grot verwijderen. Meer inlichtingen over het vem van een kwaliteitsverklaring zf verkrijgen bij de cluster Handfc van de gemeente Texel: Jan kamp, tel. 362121.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6