Sportschutters apetrots op schietsportcomplex 'Schietbaan Odysseus is zo veilig als Fort Knox' .agere tarieven én een snelboot? 7 .TEXELSE COURANT' ïat ik zeggen wou.. Grote verschillen bij klaverjassen Wandeltocht profijtelijk voor Tesselhuus VRIJDAG 14 MAART 2003 e denkt de schiettunnel in usseus zo maar even binnen te idelen heeft het mis. 'Het is hier Fort Knox. Je bent inmiddels zo'n vier camera's gede- teerd. Dat moet ook wel, want hebben hier te maken met wa- Een wapen kan je vriend zijn, ar ook je grootste vijand', ver voorzitter Willem Bakker bij het nenlopen van de schiettunnel. komen bij de wapenkamer, waar ist Swarthof oorkleppen uitdeelt, heb je vanavond wel nodig.Voor eerst wordt er met zwartkruit ge- oten, dat wordt gebruikt voor an- geweren. Het effect is ook een ■assing voor Bakker en de andere ;n van de schietvereniging, die /end zijn aan modernere wapens. i doffe knal, een drukgolf en een i rookpluim, die via het ventilatie- leem direct wordt afgevoerd. De ietbaan heeft de vuurproef met is doorstaan. de officieuze ingebruikname van baan (de officiële opening volgt komt een eind aan een lange en /ogen periode van voorbereidin- De eerste dateren al van een jaar tien geleden, toen de sport- utters de eerste plannen ontwik- jen voor een eigen schietbaan werd nog gedacht aan een ietbaan op De Mok, maar toen dat mogelijk bleek, werden in 1996 iden aangeknoopt met boog- ietverenigmg De Eilandschutters, van vervangende ruimte zochten gebouw De Ferrever. Het ndde uit in een alliantie met twee edgroepen de boogschiet- veremgmg en de schietsporters, met daarboven een stichting, die het ge meenschappelijke gebouw zou gaan beheren. Er was een stevige politieke lobby voor nodig om de gemeente raad zover te'krijgen dat er een een malige subsidie voor de bouw van het complex beschikbaar werd gesteld. Toen die kogel door de kerk was, kon de bouw in september 1999 van start. Daarvoor werd een indrukwek kend leger vrijwilligers op de been gebracht, want het project was alleen haalbaar als de klus zonder betaalde krachten werd geklaard. Geluk was dat vaklieden uit uiteenlopend gebied lid waren. Hun kennis kwam bij de bouw goed van pas. De club be schikte over een eigen calculator, een bouwkundige, maar ook over een kraanmachinist een elektriciën en maken van tweedehands materialen, bijvoorbeeld hout, kozijnen en veiligheidsglas dat afkomstig was uit de gesloopte Ferrever, waarmee veel kosten werden bespaard. De vloer van de zaal van de boogschutters is bijvoorbeeld gemaakt van hout van het plafond van de voormalige gym zaal. De deur van de brandkast van het voormalige gebouw van de firma Rab uit Oudeschild belandde bij de schutters en is nu in gebruik voor de wapenkamer. Een ander exemplaar is als deur in de munitiekamer van Odysseus aan een tweede leven be gonnen. Veiligheid boven alles, is het credo. Op verschillende plekken han gen camera's, die elke bezoeker vastleggen. Wie naar binnen wil moet eerst zijn naam noteren in de wapen kamer, wie vertrekt moet aftekenen. waardoor we ook daar met vocht kampten. Maar doordat we er vorig jaar een dram onder hebben gelegd, zijn de problemen nu verholpen.' Isolatie De met grond afgedekte tunnel kan tegen een stootje. Hij is rondom op getrokken uit muren van beton, met een dikte van 20 centimeter, voorzien van dubbele bewapening. Voor de wanden werd een systeembekisting gekocht, waarmee steeds over een lengte van 15 meter beton kon wor den gestort. Financiële tegenvaller was dat de prijs van de bewapening tijdens de bouw flink steeg. De tun nel heeft een totale lengte van 112,20 meter, waarbij over een lengte van maximaal 100 meter kan worden ge schoten. Achterin is een kogelvanger andere vaklieden, die bereid waren een deel van hun vrije tijd in de bouw te steken. Drie leden, inmiddels tot erelid uitgeroepen, presteerden het om tot dusver samen zo'n 15.000 uur aan de slag te zijn. 'Zonder de inzet van al die vrijwilligers zou zoiets na tuurlijk nooit zijn gelukt', aldus Bak ker, die schat dat er op z'n minst 35.000 uren in de bouw zijn gaan zit ten. Veiligheid De vereniging wist handig gebruik te e tunnel kan door vier schutters tegelijk worden geschoten. (Foto Gerard Timmerman) De vereniging beschikt over een flink aantal goed opgeleide veiligheids functionarissen. In principe wordt er geschoten met wapens van de club. Pas als iemand minimaal een jaar lid is van de vereniging, zijn schiet vaardigheid voldoende is, voldoet aan alle veiligheidsnormen en van onbesproken gedrag is, dan mag ie mand thuis een wapen hebben. Enorm karwei Eind 2000 kon de zaal van de boog schutters in gebruik worden geno men. De schietsporters moesten wat meer geduld hebben. Aan de ene kant was afgesproken dat de boog schutters, die na de sloop van De Ferrever zonder ruimte kwamen te zitten, voorrang hadden. Maar feit was ook dat de bouw van de schiet tunnel een enorm karwei is, waarbij het weer met echt meewerkte. Bak ker: 'De ene winter was nog natter dan de andere. Bovendien ondervin den we hier vanuit de Hogeberg de nodige waterdrang, waardoor er on der moeizame omstandigheden moest worden gewerkt. De schiet- kelder achter in de tunnel, die nodig is voor het wisselen van schietschij ven, ligt verzonken en daar was het verschrikkelijk nat. De vloer van de tunnel ligt een halve meter diep, van zand gemaakt, die een diepte heeft van vijf meter. Er is veel aan dacht besteed aan veiligheid en iso latie. Om geluidsoverlast te voorko men zijn de wanden bij het schietpunt aan het begin van de tunnel zwaar geïsoleerd. Op het beton zijn houten rachels aangebracht, met daarop vezelplaten van 20 centimeter dik, waarop akoestisch isolatiemateriaal is gelijmd De laatste veertig meter van de tunnel zijn net zo zwaar geï soleerd als het begin van de tunnel, waarbij ook de vloer van dempend materiaal is voorzien. Dit is een eis van de politie om te voorkomen dat een kogel tegen de muur of vloer komt, niet meer terugketst (ricocheteert) op de baan. De tunnel is voorzien van meerdere nooduit gangen, die met een alarm zijn bevei ligd. In het aanbrengen van de dikke isolatielaag ging menig uurtje zitten, waardoor de oplevering van de schiettunnel langer dan gepland op zich liet wachten. 'Maar er staat nu ook wat. Geen enkele burgerbaan in Nederland heeft het zo voor elkaar We voldoen aan alle eisen die Defen sie en politie stellen aan een baan. Deze instanties kunnen hier gewoon oefenen.' Kaliber De tunnel is geschikt voor allerlei soorten kaliber, van groot tot klein. In clubverband wordt geschoten met .22, maar maar er wordt ook gevuurd met bijvoorbeeld 7.62 (Fal, het voor malige geweer van de krijgsmacht), 9 mm pistolen of 11.4 (Colt 45). En zelfs met kogels met een door snede van bijna 13 mm, het formaat die de oude Martini Henry uitbraakt. Munitie wordt er niet meer voor ge maakt en dat betekent dat de eige naar, die meerdere antieke geweren in bezit heeft, de patronen zelf moet fabriceren. De kogels giet hij van ge smolten lood van dakbedekking en het kruit maakt hij van houtskool en salpeter. Hij voegt er - geloof het of niet - reuzel of griesmeel aan toe. Het resultaat is ouderwets bus- of zwart kruit, dat bij het afvuren een dave rende knal, een flinke vlam uit de loop, een drukgolf en een rookwolk veroorzaakt. De rook, bereikt de schutter niet. of nauwelijks. Een ge avanceerd luchtbehandelings- systeem zorgt er voor dat de rook gassen direct worden afgevoerd. De schone lucht wordt vanachter de schutter via een geperforeerde wand over de gehele breedte en hoogte van de tunnel met een snelheid van 26 tot 30 centimeter per seconden de tunnel in geblazen. Het resultaat is dat de schutter nooit in de rook staat. Aan het eind van de tunnel wordt de lucht via een dikke buis afgevoerd, gefilterd, waarbij de gezuiverde lucht via een geavanceerd warmteterug- winningsysteem weer in de tunnel wordt geblazen. Een forse investe ring, die zich op termijn moet terug verdienen Lopend Varken Er wordt geschoten over verschil lende afstanden. Halverwege de baan, op 40 meter, komt een zoge heten lopend varken, een bewegend doel dat uit een nis komt. Dit silhouet van een wild zwijn steekt over in 3,8 tot 4 seconden, waarbij het de be doeling is dat het 'varken' in de hart streek wordt geraakt. Andere schlet- afstanden zijn 12 25, 50 meter en 100 meter. Tot 50 meter kan worden geschoten op een kaart die is beves tigd aan een transporteur die de schutter met een simpele druk op de knop naar zich toe kan halen, om zo het geschoten resultaat van dichtbij te bekijken. Er wordt nog gewerkt aan een wisselsysteem, waarmee de kaarten over een afstand van 100 meter kunnen worden gewisseld. Terwijl er wordt geschoten ziet baan commissaris Jaap Witte er streng op toe dat alles volgens de veiligheids regels gebeurt. Zodra het commando 'Vast vuur' klinkt, gaat het licht knip peren en mag er met meer worden geschoten, mogen er geen kogels meer in de loop zitten en moeten de wapens worden neergelegd. Dat Witte zelf ook verdienstelijk schutter is, wordt duidelijk als de roos is op gehaald. Vier van de vijf kogels zijn exact door hetzelfde gat gegaan, de vijfde zit er net naast. Alleen Sieb Keijser blijkt hem te kunnen overtref fen. Mits hij schiet met het Steyr .308 scherpschuttersgeweer van Witte, dat is voorzien van een zoomlens waarmee het doel uiterst dichtbij is te halen. Terwijl de trommelvliezen het zelfs met oorkleppen zwaar te verdu ren hebben, is er dankzij de dikke iso latie van de tunnel in de verderop gelegen evaluatieruimte vrijwel niets te horen. Iedere maandag vanaf 20.00 uur wordt in het schietsportcentrum met pistool en luchtdrukwapens gescho ten en is er voor liefhebbers een introductiecursus luchtdrukgeweren en -pistolen. Als die met goed gevolg is afgelegd, mag de deelnemer met vuurwapens in de tunnel schieten. De vereniging, die zelf gekwalificeerde trainers in de gelederen heeft, laat weten dat nieuwe leden welkom zijn de Texelse Courant van dinsdag 4 maart j.l. zegt de presi- it-commissaris (pc) van Teso: 'waar andere veerdiensten om winst varen, heeft Teso dit niet als doelstelling'. Dit zou een angrijk argument zijn voor Brussel om voor Teso een uitzon- ing te maken. De pc bedoelt hiermee dat Brussel mede rom geen vrije aanbesteding nodig vindt van de veerdienst ;el-Den Helder. Is dit wel zo'n goed argument? Heeft Teso ist niet als doelstelling? Natuurlijk lezen ze in Den Haag en ssel de Teso jaarverslagen en daarin zien ze dat Teso de elopen jaren wel degelijk geweldige winsten heeft gemaakt, ar wat bedoelt de pc? De winst gaat statutair maar voor een il gering bedrag naar de aandeelhouders en praktisch in zijn eel naar de reservepot om daarmee een nieuwe boot te ko- m Builen tcnmntoordclijUKid van de redactie ir hoe wordt nu precies de doel- ling van Teso omschreven wat ëft de winst? De statuten van o onder Winstdeling, artikel 22 lid Jidt: ten aanzien van de winst- ieling geldt het volgende: van de aaide winst wordt allereerst vijf cent uitgekeerd aan aandeelhou- over het bedrag van hun idelenbezit. Het overige wordt dan 'volgt verdeeld onder c: het daarna lerende bedrag wordt gereser- rd en zal worden besteed tot het ten van het algemeen belang, en in die mate dat voor zover over- otten met in een reservefonds 'den gestort, deze steeds moeten 'den aangewend, hetzij voor ver- ng der tarieven, hetzij voor de ver dring van het vervoer, hetzij voor danige andere aanverwante doel- len, waardoor de continuïteit der lerneming zal zijn gewaarborgd. Reservefonds. laatste jaren is de winst alleen v naar de reservepot gegaan, o is van plan om voor ruim €60 oen een nieuwe boot te kopen. In ingezonden stuk van 7 maart j.l. ik overduidelijk aangegeven dat totaal onnodig is en zeker nu zeer ovol. lelijk besluit Teso om de nieuwe >t voorlopig uit te stellen, dan is de xvepot genoeg gevuld om t.z.t. nieuwe boot te financieren en kan "inst de komende jaren voor ver eg van de tarieven en voor verbe- n9 van het vervoer worden qe- ikt. Verlaging tarieven -deland hebben de veerdiensten het volgende tarieven systeem: heel laag tarief voor inwoners van Zeeuws-Vlaardingen. iets hoger tarief voor wie veel ge bruik maken van de bootdienst. hoog tarief losse kaarten. Een kaart wordt vooraf met €50,- of €100,- opgewaardeerd. Via de betaalautomaat wordt het bedrag van de overtocht afgeschreven. Voet gangers en fietsers zonder betaling, alleen in de zomermaanden moet bij Vlissingen-Breskens worden betaald. De veerdienst Texel-Den Helder zou zo'n zelfde systeem kunnen invoeren: heel laag tarief voor Texelaars, au to's inclusief voorrang een wat hoger tarief voor wie veel gebruik maken van de bootdienst zoals familie wonend aan de vaste wal, ondernemers wonende op de vaste wal met een bedrijf op Texel, marktlui, tweede woningbezitters, etc. hoog tarief losse kaarten Alle Texelse scholieren net als vroe ger weer vrij vervoer. Texelse 65- plussers met korting. Verbetering van vervoer De nieuwe boot die Teso wil aan schaffen is er alleen maar om per uur meer auto's over te zetten. Maar wordt er bij Teso wel eens aan het personenvervoer gedacht? Het per sonenvervoer is 20 procent van het totale volume. Als over enige jaren op de nieuwe veerhaven in Den Helder wordt gevaren kom je als voetganger of fietser erg ver van de bestemming in Den Helder aan, ver van het zieken huis, station NS, centrum, etc. Tussen Vlissingen en Breskens gaat begin 2004 een fiets/voetveer varen. Twee catamaranachtige veerboten, de zogeheten Small Waterplane Area Twin Hullschepen (SWATH) met een Artist impression van de Swath 3717-boot waarvan er momenteel twee in aanbouw zijn bij Damen Shipyards m Gorinchem, in opdracht van de provincie Zeeland. capaciteit van 180 personen, die ge bouwd worden bil Damen Shipyards te Gorinchem, gaan deze dienst on derhouden. Zo'n schip wordt be mand door vier personen t.w. twee nautische, éen technische en één matroos. Kostprijs €12 miljoen. Zo'n veerboot zou voor de veerdienst Texel-Den Helder een prima aanvul ling en verbetering zijn. Als de nieuwe veerhaven in Den Helder een feit is zou deze sneldienst in de huidige veerhaven van Den Helder moeten blijven aanmeren. Met deze dienst kan een halfuurdienst worden geva ren van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Dan kan je ook na 21.30 uur thuiskomen, zijn er geen extra schouwburgreizen meer nodig en deze boot moet precies aansluiten op de dienstregeling van de NS. wat nu niet het geval is. Dan zijn deze knel punten in de huidige veerdienst op gelost. Ziekenreizen Citaat uit het jaarverslag 2001/2002: 'in het afgelopen boekjaar waren er 147 afvaarten vertraagd. Spoed eisend ziekenvervoer was in 70% van de gevallen de oorzaak van de ver storing. Er zijn buiten de geplande dienstregeling 90 reizen uitgevoerd voor spoedeisend ziekenvervoer Het jaar ervoor betrof dit 64 reizen. Deze toename is zorgwekkend met het oog op het handhaven van de rusttijden van het personeel Bij een voort gaande vergrijzing en een verdere verbreding van het toeristenseizoen moet met worden uitgesloten dat deze toename structureel is. In dat geval moet de organisatie zich oriën teren op een andere wijze van uitvoe ring van deze ziekenreizen buiten de dienstregeling'. Teso denkt dus na over verandering van het zieken vervoer. Het ziekenvervoer van Texel moet zo snel mogeli|k naar Den Helder, iedere seconde telt. Het tijdverlies als de dienstboot ingeval van calamiteiten in Den Helder ligt of onderweg is naar Den Helder, zodat deze eerst weer terug moet naar 't Horntje, kan fataal voor de patiënt zijn. Door de snelboot te voorzien van tenminste twee plaat sen voor ambulances, kan deze 24 uur per dag het spoedeisende ziekenvervoer verzorgen. Door deze sneldienst zal het aantal vertraagde afvaarten van de normale veerdienst met circa 70% afnemen. Sterke positie Als over enige jaren op de nieuwe veerhaven wordt gevaren en Teso besluit pas dan een nieuwe boot te bestellen, dan kan men volstaan met een eenvoudiger schip, met minder luxe salons voor passagiers. Als de winst de komende jaren wordt ge bruikt voor verbetering voor het ver voer en verlaging van de tarieven zoals hierboven omschreven dan is dat een belangrijk argument voor Brussel om voor Teso een uitzonde ring te maken wat betreft de Euro pese aanbesteding. Met twee auto schepen plus een sneldienst voor passagiers en ambulances én vrien delijke tarieven voor Texelaars en veelgebruikers heb je een veerdienst die een concurrent niet zo maar kan evenaren. Vanaf de oprichting van Teso in 1908 is bovengenoemde doelstelling het uitgangspunt geweest. De statuten zijn gewijzigd in 19111923 en 1938 maar deze doelstelling bleef ongewij zigd. Maar bij de wijziging van de sta tuten in 1990 is de tekst van deze doelstelling naar de achtergrond ge schoven. Maar ze staat er nog steeds in en dat moet zo blijven. Laat Teso er nu ook naar handelen! Wie?! Teso is een structuurvennootschap. Dat betekent dat de Raad van Com missarissen middels coöptatie voor zien in hun opvolging. D.w.z. dat ze zelf bepalen wie er in de Raad van Commissarissen komt. De aandeel houders mogen slechts ja knikken bij verkiezingen. Een merkwaardige si tuatie gezien het oorspronkelijke doel van Teso In mijn vorige ingezonden stuk had ik vele vragen aan Teso. Waarom komt er geen reactie van de Raad van Commissarissen of directie? Dat mag je toch wel verwachten van een maatschappij waarvan de naam be gint met TEXELS EIGEN. Wel hebben vele Texelaars en oud- Texelaars op mijn artikel gereageerd, allemaal instemmend. De meest ge stelde vraag was: hoe gaan we ver der? Welke aandeelhouders nemen het initiatief voor een vergadering? Of staat er na honderd jaar een nieuwe Dokter Wagemaker op? J.A.van der Slikke Den Burg Hoewel Erik Boogaard en Rob Stapersma de negentiende ronde om het kampioenschap klaver jassen op hun naam wisten te schrijven, blijft de top drie van het algemeen klassement ongewij zigd. Stapersma en Boogaard wa ren al na drie partijen de 6000 ge passeerd en wisten zich goed te handhaven, waardoor hun totale score op 7781 punten kwam. Zij naderen met rasse schreden de vijfde plaats. De tegenstellingen waren deze competitieavond groot. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp maakten aan alle onzekerheid over de afloop van de competitie een einde door met 7528 punten de tweede plaats voor zich op te eisen Zij overvleugel den daarmee opnieuw ruimschoots de concurrentie en zijn, met een voor sprong van ruim 4000 punten, in de nog resterende vijf speelavonden niet meer te achterhalen. Verrassend was de derde plaats van Dim van der Mo len en Jan Middag. Dit duo ging er eens goed voor zitten en begon met een IJzersterke opening van bijna 2200 punten. Na dne spellen leek er een superscore in te zitten, maar in het laatste spel keerde het tij. Zij be haalden een totaalscore van 7179 punten en stijgen daarmee van de 23ste naar de 21ste plaats. Ook Wil Maas en Dmi Winters smaakten het genoegen boven de 7000 punten te komen. Zij hadden dit vooral te dan ken aan een sterke eindsprint. Met een score van 7067, goed voor een derde plaats, boekten zij twee plaat sen winst en staan nu twaalfde in het klassement. Fenny en Rob Caspers moesten ondanks een score van 7004 punten met lede ogen toezien hoe de nummer één ruim 500 punten uitliep. Zij verstevigden echter wel hun tweede plaats. Deze hoge sco res eisten natuurlijk ook hun slacht offers. Maar liefst twee koppels wis ten de 5000 punten niet te halen. In de vierde periode leiden Van der Veen en Westdorp nog steeds de vierde periode, met een kleine voorsprong op Boogaard/Stapersma en de Rob en Fenny Caspers. Gemiddeld wer den 6280 punten behaald en er wer den 39 marsen gespeeld REACTIE TESO Teso-directeur Rob Wortel laat mede namens de Raad van Commissaris sen weten dat het niet doenlijk is om op dit moment uitvoerig in te gaan op alles wat Van der Slikke in zijn inge zonden stukken aan de orde heeft gesteld. 'Ik kan me voorstellen dat er passagiers en aandeelhouders zijn die zich afvragen of Teso nog op de juiste weg is, vooral gezien de eco nomische recessie. Maar wij denken dat we nog steeds goed bezig zijn in het belang van continuïteit voor de lange termijn, veiligheid en redelijke prijzen. Vragen daarover beantwoor den wij graag in de reguliere aandeelhoudersvergadering. Van der Slikke en zijn eventuele medestan ders zullen ook uitvoerig en gedetail leerd worden geïnformeerd als zij vol gens de statuten zelf een aandeelhoudersvergadering bijeen roepen. Het spreekt vanzelf dat wij aan zo'n bijeenkomst alle medewer king geven'. Dankzij de wandeltocht die gedepu teerde Hans Schipper op 25 augus tus van het afgelopen jaar hield, kun nen minstens twee zwaar zieken een week vakantie houden in het Tesselhuus in De Koog. In het voet spoor van de provinciebestuurder zette wandelsportvereniging 't Gou den Boltje ook een tocht uit waarvan de opbrengst voor het vakantiehuis werd bestemd De opbrengst werd door de gemeente en de provincie aangevuld, wat een bedrag ople verde van €2457.81 en een envelop met inhoud. Jan Bloem, voorzitter van het vakantiehuis voor mensen met een spierziekte, bood wethou ders Corrie Heijne en Annie Hin in ruil een rondleiding aan door de woning, die speciaal is aangepast voor de zie ken. Penningmeester Wim Eelman gaf aan de financiering van de elf vakantieweken nog niet geheel rond te hebben. 'We zijn voor de exploita tie volledig afhankelijk van giften en donaties. We zitten nu in een span nende periode. De boekingen zijn rond, maar we hebben nog niet al het benodigde geld bij elkaar.' Hij sprak de hoop uit dat anderen het goede voorbeeld van de wandelsportvere niging, de gemeente en de provincie zullen volgen. in de schiettunnel tuurt Jaap Witte door de telescoop van zijn scherpschuttersgeweer naar de 100 meter verderop gelegen roos. (Foto Gtrard Ttmmwmani

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7