mist resultaten van )uurzaam Texel HEMA Cjrocn 2wartrJ~exels in het harL, Laatste voorbereidingen actie War Child Nieuws van de provincie Techniek biedt paviljoenbouwers de helpende hand artijen uiten kritiek op stichting Brandweer rukt lit voor rokende houtsnippers techtbank stelt Het Praethuys in gelijk Onder invloed op de brommer SVO geeft obligaties uit voor kantine Overlast kauwtjes Rechtbank moet vier getuigen horen in ontuchtzaak Burgemeesters praten met RWS over vuurtorens TEXELS E^COU RANT SUPER DE BOER e, Kijk in deze krant! GEMEENTE TEXEL Even stilstaan... Gelikte voorstelling a De Koog wint derby GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11765 (TEXELSE DINSDAG 25 MAART 2003 COURANT erschijnt dinsdag en vrijdag werkzaamheden van Stichting urzaam Texel moeten inzichte- r worden. Ook moet duidelijker rden gemaakt op welke wijze ijecten worden gefinancierd, stelden de WD, Texels Belang, CDA en D66 tijdens de nmissievergadering Middelen, irzitter Kees Dros van Duur- im Texel beloofde dat er beter ;ommuniceerd gaat worden. partijen grepen de presentatie van jaarplan 2002 aan om hun kritiek Duurzaam Texel te uiten. Met ne Maria van der Spek (WD) vond de stichting per project een dui- ijk overzicht van de kosten en de Jen op tafel op moet leggen, zodat |i!s raadslid goed kan bekijken wat lebeurt met de subsidies, em het mobiliteitsplan. Daar is aarschijnlijk veel geld in gaan zit- sn en we hebben er nog niks voor Brug gezien. We willen resultaten ierIk ben nu zes jaar raadslid en al Rtijd is er mets terechtgekomen van lat plan.' Coördinator Nienke Rksma van Duurzaam Texel ant- ■ordde dat het mobiliteitsplan een jfijject is waarbij van alles is misge- jaan 'Maar we hebben nu wel dui delijk wat we niet willen. U ziet er mfeschien niks van. maar dankzij de oilerzoeken weten we wat niet haal baar is.' Van der Spek herhaalde dat jmraag een structureel effect ziet. RvVO'erzette ook vraagtekens bij wijze waarop Duurzaam Texel kt. Volgens haar moet de stichting niet blijven bezighouden met imige projecten. Als voorbeelden mde ze de recent gestarte Texel brandweer moest zaterdag- tend uitrukken voor een mogelijke id bij de gesloten jeugdherberg yercoogh in Den Burg. Aangeko- bleek het slechts te gaan om een luiende berg houtsnippers. Een oner van de personeelswoning de voormalige herberg had agavond een vuurtje gemaakt een stapel houtsnippers van ge le zieke iepen uit het perceel, hij wilde gaan slapen, bluste de het vuur, dat de ochtend daarop er nog rookte. Een buurman argwaan en alarmeerde de idweer. afdeling bestuursrechtspraak de Raad van State in Alkmaar ft Björn de Breij van café Het ethuys in De Koog in het gelijk teld in zijn conflict met de ge- nte. De Breij wilde via de rech- inder de eis van de gemeente :e komen dat hij na elf uur 's nds zo veel mogelijk ramen en ren gesloten houdt. ni en juli 2001 is het volgens de eente té rumoerig geweest in de isstraat in De Koog. Hierop droe- zij Het Praethuys en drie andere s de genoemde maatregel op. De vond echter dat zijn onderne- geen overlast veroorzaakte in Juurt. Hij vond dat de gemeente goed zicht had op de situatie in foog. Toen de gemeente bleef ouden dat hun controleurs idsoverlast hadden geconsta- t bij Het Praethuys. besloot de naar bezwaar aan te tekenen bij laad van State. echter stelde De Breij uiteindelijk -t gelijk. De eigenaar van het café nooit klachten hebben ontvan- over geluidsoverlast. Opmerke- dat de gemeten geluidsemissie mstig blijkt te zijn van café De leboom in Den Burg. Volgens de leente is de meetlocatie per on- k foutief in het geluidmeetrapport enomen. De gemeente dient nu besluit vernietigen. Academie, de milieubarometer en windmolens. 'EcoMare en het NIOZ waren al lekker op weg met een Texel Academie, dus laat het dan lekker bij de sector. En laat de milieubarometer bij de Texelse Vereniging voor Logies- verstrekkers. TVL heeft geld genoeg om dat zelf verder te trekken.' Ze zei het goed te vinden dat Duurzaam Texel zich bezighoudt met het opzet ten van dergelijke initiatieven, maar vond dat de stichting ze op een ge geven moment toch ook weer moet loslaten. Bloksma wees Van der Spek erop dat dat juist één van dé doelstel lingen is van Duurzaam Texel. Vol gens Van der Spek was dat echter niet duidelijk terug te herleiden. De tijd die Duurzaam Texel aan wind molens besteedt, kan volgens Van der Spek beter worden gestoken in de ontwikkeling van een waterkracht centrale. 'Dat kan veel meer voor Texel betekenen op bijvoorbeeld ge bied van pr.' De dag na de commis sievergadering, die donderdagavond werd gehouden, werd overigens be kend dat Teamwork Technology BV uit Zijdewind erover denkt toch niet in het Marsdiep, maar bij Schotland een waterkrachtcentrale te bouwen. Lees verder pagina 5 Een 17-|arige jongen uit Oosterend is de nacht van zaterdag op zondag in de Waalderstraat in Den Burg betrapt op het rijden onder invloed. De blaas- test wees uit dat hij ruim twee keer zoveel alcohol (500 ug/l) had genut tigd dan is toegestaan in het verkeer. Sportvereniging Oosterend gaat obligaties uitgeven om het gat in de begroting voor de nieuwe kan tine te dichten. Binnenkort krijgen Oosterenders en ook bewoners van de buitengebieden een brief met de vraag of zij SVO een rente loze lening willen verstrekken. Als de kantine er eenmaal staat, wordt er elk jaar geloot welke obligatie houders hun geld terugkrijgen. Voorzitter Ewald Witte hoopt bin nen een maand met de eerste werkzaamheden te kunnen begin nen. Hoe groot het gat in de begroting is weet Witte niet precies. 'Dat is nog niet helemaal duidelijk. Er is sprake van een gaatje, maar dat heb je altijd. Je moet proberen om het zo klein mogelijk te houden.' Het bestuur van Oosterend heeft besloten dat een obligatie ieder gewenst bedrag mag kosten, met een minimum van €20,-. Witte denkt dat er genoeg belangstel ling bestaat voor de obligaties. 'De saamhorigheid is altijd groot in Oosterend en ook daarbuiten. Vol gens mij staan mensen wel open voor dit soort dingen. De ijsclub is ooit een zelfde soort actie gestart en toen hoefde de helft van de kopers hun geld niet meer terug. Wij hopen na tuurlijk dat bij ons hetzelfde gebeurt.' Overigens is SVO ook nog in de race voor subsidie uit een fonds van de VSB-bank, dat sportverenigingen sti muleert. De club ontving eerder al gelden uit de Raboton en van de ge meente. De vergunning voor de bouw van de nieuwe kantine is inmiddels gewij zigd. Witte: 'We hadden een tekening laten maken, maar het bleek dat dat ontwerp niet haalbaar was. Dat was toch even te duur. Toen moest er dus een nieuwe tekening komen en dus ook een nieuwe aanvraag voor de vergunning. Dat is nu allemaal voor elkaar. De kantine wordt iets kleiner en wat eenvoudiger, maar het is nog steeds mooi. Binnenkort willen we met het rooien van bomen beginnen. Die kunnen dan namelijk op de Meierblis, dan ben je dat kwijt Na Oosterend Present kunnen we echt aan de slag.' Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 Met een hoop kabaal vliegen ze soms en bloc boven het centrum Den Burg. Als het aan raadslid Frans Visman (D66) ligt, komt er op termijn echter een eind aan de vluchten van groepen kauwtjes. Op aandringen van enkele Texelaars vroeg hij burgemeester en wethouders tijdens de com missievergadering Middelen iets te doen aan de overlast. Wethou der Corry Heijne zei ernaar te zullen kijken. Ze waren het er met elkaar meteen over eens dat eventuele bestrijding van de overlast wel diervriendelijk moet zijn. De rechter-commissaris van de Utrechtse rechtbank moet vier ge tuigen horen waarvan wordt ver wacht dat hun getuigenis in het voordeel kan uitvallen van Leo van den Berg, de Texelaar die wordt beschuldigd van ontucht. De 52-jarige kunstenaar kwam eind vorig jaar lokaal in het nieuws, toen in Den Helder pamfletten werden uit gedeeld waarin vermeende wanda den van hem aan de kaak werden gesteld. Tegenover deze krant ont kende hij toen de beschuldiging dat hij als directeur van een kinder paradijs in Soest ontucht zou hebben gepleegd met twee minderjarige meisjes, waarvoor hij 43 dagen cel straf heeft uitgezeten. Tegen dit von nis tekende hij hoger beroep aan, een zaak die vrijdag diende in het Amster damse gerechtshof. Zijn advocaat, mr. A. Moskowicz, had het Openbaar Ministerie vóór de zitting verzocht elf getuigen op te roepen, maar advo caat-generaal mr. R. de Vries wilde alleen de echtgenote van de ver dachte horen. Aangezien zij ziek was en de zaak daardoor aangehouden zou worden, maakte de raadsman van de gelegenheid gebruik het hof te vragen de andere tien alsnog op te roepen voor de volgende zitting. Vol gens de verdediging waren gedu rende het onderzoek alleen getuigen gehoord die belastende verklaringen over de Texelaar aflegden en konden deze tien getuigen juist in diens voor deel getuigen. Het hof willigde het verzoek deels in door te gelasten dat de rechter-com missaris van de Utrechtse rechtbank vier getuigen moet horen die nog met eerder tijdens het onderzoek hun ver haal hebben kunnen doen. Het gaat hier om vier werknemers van het kinderparadijs. Eén man zegt te heb ben gehoord dat een van de slacht offers tijdens een ruzie met de ver dachte riep dat zij hem kapot zou gaan maken. Twee weken later deed ze aangifte. De zaak wordt over on bepaalde tijd voortgezet. Burgemeester Joke Geldorp en burgemeester Paul Verhoeven van Ameland gaan met Rijkswater staat praten over de toekomst van de vuurtorens op beide eilanden. Dat heeft Geldorp afgesproken met haar Friese collega op het congres Zwart Getij (over scheepsrampen) dat eerder deze maand op Terschelling werd ge houden. Tijdens dat congres sprak Geldorp met Hans Boogert, hoofd dienstkring Waddengebied-Friesland van Rijks waterstaat over de toekomst van de vuurtoren. De toren van Ameland is al onbemand en de Eierlandsche vuurtoren wordt dit jaar bi| wijze van proef niet meer bemand. Boogert ver telde Geldorp dat Rijkswaterstaat voldoende heeft aan de Brandans op Terschelling en de vuurtoren op Schiermonnikoog om de scheep- Leerlingen en docenten van OSG De Hogeberg treffen dezer dagen de laatste voorbereidingen voor de grote actie van donderdag, waarbij het ver keer op het eiland om half tien 's och tends twee minuten wordt stilgelegd. In het praktijkgebouw aan de Emmalaan werden vrijdagmiddag de puzzelstukken aan de voorkant van tekst en aan de achterkant van een nummer voorzien, zodat ze gemak kelijker in de juiste volgorde kunnen vaart op zee in de gaten te houden. Schepen op zee merken met meer met welke toren ze contact hebben en beide vuurtorens liggen ook stra tegisch bij de zeegaten die naar de havens van Harlingen en Delfzijl lei den. Texel en Ameland zijn daarom niet meer nodig, kreeg Geldorp te horen. 'De burgemeesters van Texel en Ameland zijn daarna vrienden gewor den en we gaan in gesprek met de heer Boogert', vertelde Geldorp donderdagavond tijdens de commissievergadenng Middelen Of ze ernaar streeft de vuurtoren toch open te houden, bleef in het midden. Door het niet meer bemand zijn van de Eierlandsche vuurtoren, wordt in de zomer geen toezicht meer gehou den op recreatie- en pleziervaart in het Eierlandsche Gat. Peter Bakker (GroenLinks) vroeg zich af of het dan wel verstandig is activiteiten te ont wikkelen in de kustwateren. Volgens hem moet in overleg met betrokken sectoren goed worden bekeken hoe pleziervaart in het Eierlandsche Gat straks adequaat kan worden be- Lees verder pagina 5 (Advertentie) fyrwi i ia bat kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spmbaan 6 (Advertentie) worden gelegd. Op de Groeneplaats wordt donderdagmiddag vanaf twee uur een negen bij negen meter me tende puzzel gelegd, met daarop het logo van de stichting War Child, waarvoor geld wordt ingezameld. (foto Joop Rommets) Lcve<°\£v^J WootA*0 Nieuwe diersoort in Noord-Holland Wieringen eiland van de Vikingen Prijs voor veilig en energievriendelijk oversteken (Advertentie) Donderdag 27 maart a.s. houden leerlingen van OSG De Hogeberg een actie ten bate van War Child. Deze organisatie zet zich In voor de hulp aan kinderen die het slachtoffer zijn geworden van oorlogsgeweld. Nu de wereld opnieuw spannende tijden beleeft, is dit goede doel zeer actueel. Kinderen, waar ook ter wereld, verdienen een goede toekomst. Het is mooi dat zoveel Texelse scholieren zich hiervoor willen inspan nen. Donderdag om 9.30 uur precies geven ze het startsein voor hun actie door het verkeer op het eiland twee minuten stil te zetten. Hierbij doe ik een beroep op alle Texelaars om hieraan mee te werken. U toch zeker ook? De burgemeester, C.J. Geldorp-Pantekoek. De griepgolf die momenteel Texel teistert, leek afgelopen week ook de opvoering van de jeugdmusical Wapperdam te bedreigen. Een hand vol medewerkers was ziek, waaron der één van de hoofdrolspelers, Viane Bremer. Uiteindelijk werd bijna ieder een op tijd opgelapt, al stonden som migen nog wat onvast op de benen op het toneel van Question Plaza. Sa men maakten ze er driemaal een mooie en gelikte show van, waarin meerdere talentjes ontloken. Pagina 2 Voor de zoveelste maal liet ZDH zon dag gedurende een groot deel van de wedstrijd het beste van het spel zien, maar ging de tegenstander met de punten naar huis (1-2). Die tegenstan der was in dit geval SV De Koog, dat ondanks alle sombere perspectieven aan het begin van het seizoen de thuisploeg door een beter doelsaldo inmiddels op de ranglijst voorbij is gegaan. Pagina 7 Veel Texelaars en gasten namen tij dens het zonovergoten weekend een voorschotje op een hopelijk fraai sei zoen. Dat de vakantiedrukte in aan tocht is, is uit veel activiteiten op het eiland af te leiden. Zoals op het strand bij paal 17. waar medewerkers van paviljoenhouder Mare Röpke druk doende zijn strandpaviljoen De Buren, aan de noordkant van het slag, op te bouwen. Een terugkerend karwei, dat begint bij een stevig fun dament, waarvoor ruim 100 boom stammen de grond in gaan. Normaal gesproken is het graven van de kui len hiervoor een inspannende klus, waarmee dagen zijn gemoeid. 'Dat moet anders kunnen', dacht kraan machinist Marcel Bakker, die elk jaar een maand of drie op het strand bi vakkeert om de meeste strand paviljoenhouders van dienst te zijn. Aan zijn minikraan monteerde hij een bij aannemer Westerlaken gehuurde grondvijzel, die gaten boort met een doorsnee van veertig centimeter Op regulier terrein werkt dat prima, maar op het rulle strand is het altijd maar afwachten. Maar tot ieders tevreden heid bleven de gaten keurig open en was het voor medewerker Carl Nieuwbuurt een koud kunstje om de paal In de opening te laten zakken en daarna het gat met zijn voeten te dichten. Het Is de bedoeling dat het strandpaviljoen kort voor Pasen de deuren opent. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1