Veel talent in gelikte voorstelling 2 Winkelhaak i Ziekte krijgt jeugdmusical er niet onder teso Er i Agenda TEXELSE COURANT Blikvanger Bingle in Jelleboog Expositie over aanspoelsels SWOT biedt knoppenhulp Den Hoorn vergadert The McCalmans: wereldberoemd op Texel Hoogwater te Oudeschild oud Papier I Colofon Bazaar Gollards Vaccinatie afgelast Reumafond! Breekijzer op televisie DINSDAG 25 MAART 2003 De griepgolf die momenteel Texel teistert, leek afgelopen week ook de opvoering van de jeugdmusical Wapperdam te bedrei gen. Een handvol medewerkers was ziek, waaronder één van de hoofdrolspelers, Viane Bremer. Uiteindelijk werd bijna ieder een op tijd opgelapt, al stonden sommigen nog wat onvast op de benen op het toneel van Question Plaza. Samen maakten ze er driemaal een mooie en gelikte show van, waarin meer dere talentjes ontloken. Zo'n 150 van de 800 leerlingen van OSG De Hogeberg meldden zich af gelopen week ziek. Ook de jeugd musical had te lijden onder de griep golf. Voor de generale repetitie regende het afzeggingen 'Het was echt penibel. Viane Bremer, die hoofdpersoon Jimmy speelde, lag gestrekt thuis en ook Lauri Brons, de veldwachter, werd ziek. Ik weet met wat we hadden moeten doen als ze écht niet hadden kunnen komen', blikt Ruud Nooij. die samen met Aris van Zeylen de artistieke leiding had, terug. Bij de eerste voorstelling, op vrijdag, waren Roos Dros en Roxy Jaspers nog ziek. Vervelend, maar omdat het met al te grote rollen be trof, was dat gemis te ondervangen. Juhe Wijnand, één van de zeven boefjes, nam de rol van hofdame van Dros over. Nooij: 'We hebben een jaar gerepeteerd. Die kinderen weten ook van elkaar wat ze doen Toch vind ik het knap, want die hofdame had dan wel niet veel tekst, ze moest wel al lerlei lastige danspasjes maken.' Roxy Jaspers, één van de vier enge len, werd met vervangen. Bij de tweede en derde voorstelling, op za terdagavond en zondagmiddag, was het griepvirus bedwongen. Een te genvaller was wel het wegvallen van de jonge geluidsoperator Sven Gom- mans. Maar tot grote vreugde van de medewerkers bood Stiehl Entertain ment, dat de apparatuur leverde, spontaan aan ook achter de knoppen plaats te nemen, zonder daarvoor een vergoeding te hoeven hebben De show had niet zichtbaar te lijden onder de ziekte. Enthousiast en met veel flair stonden de spelers op het toneel om het door Pip Barnard en Ruud Nooij geschreven Wapperdam voor de eerste keer sinds veertien jaar op Texel uit te voeren. Het pro ject slaagde dankzij het collectief, dat Nooij en Van Zeylen op de zaterdag ochtenden van het voorbije jaar hadden gesmeed. De deelnemers wisten precies wat er van hen werd verwacht, het orkest speelde strak en met gevoel, de overgangen waren goed en snel, aan de kleinste bewe ginkjes was veel aandacht besteed en ook de tekstkennis bleek ruim vol doende Kennelijk lieten maar weini gen zich afleiden door de zaal, die drie keer gevuld was met zo'n twee honderd toeschouwers. Maar het verschil tussen een geslaagd en een succesvol optreden werd gemaakt door een handvol talenten, die er duidelijk bovenuit staken. De beste van allemaal - zonder anderen te kort te doen - was Viane Bremer, die als Jimmy van Muzelaar tot Wapperdam een moeilijke rol had. In haar spel had ze nog wel wat zelfverzekerder mo gen overkomen, maar haar uitstraling was in orde en haar stemgeluid was zelfs imponerend. Na een solo van haar brak een applaus los dat veel langer duurde dan één van de andere open doekjes, terwijl bewonderende kreten uit de zaal opklonken. Even eens gezegend met een fraai stem geluid is Laun Brons, een dochter van Anneke Brons, die zelf herhaalde malen in Texelse musicals schitterde. Iets minder als zangeres maar zeker als toneelspeelster viel ook Ariane Jong talent: de dametjes De Boer, gespeeld door Daphne van der Ster en Sophie Wartenberg. Kris Arkenbout kijkt als de pastoor toe. Roos Dros en Maaike Speekman maken onnavolgbare danspasjes. slaagden enkele behoorlijk lange stukken geheel gelijktijdig te brengen, waardoor het dus eigenlijk een mo noloog werd. Een mooi geheel vorm den ten slotte de engelen, gespeeld door Samanta Pieterse, Riette Olthof, mige dorpelingen willen dat-ie plaats maakt voor een zwembad, terwijl anderen vinden dat dit indruist tegen de wil van de planter. Nooij: 'Veertien jaar geleden waren we al met hele maal tevreden over de afloop, waar- Standaart op, die een autoritaire wet houder op de planken zette. Een grappige twee-eenheid vormden Sophie Wartenberg en Daphne van der Ster, die er als de dametjes Trudy en Cora de Boer voortreffelijk in Roxi Jaspers en Myrrhe Ooster haven. De engelen waren overigens extra toegevoegd aan het verhaal, dat gaat over een eeuwenoude boom op het plein van Wapperdam, waarvan som- bij de boom plaatsmaakt voor een muzieknis. Nu hebben we de enge len eraan toegevoegd, die de loop van de gebeurtenissen van bovenaf besturen. Zij zorgen ervoor dat er uit eindelijk een prachtig beeld komt van Archibald, die de boom ooit heeft geplant. Daarmee wordt zijn geest in ere gehouden, terwijl het beeld een toeristische attractie vormt, waar ook de middenstand tevreden mee kan zijn.' Ging er dan helemaal niks mis met de uitvoeringen? Natuurlijk wel. Soms bleef het net even te lang stil, omdat iemand zijn tekst kwi|t was of omdat de spelers eerst nog even rondkeken of iedereen weer op het toneel stond. Niet iedereen leek zich precies te rea liseren wat voor personage hij of zij nu precies opvoerde en tijdens het zingen klonk er wel eens een onzui vere toon. Maar wat wil je ook, met medewerkers van wie de jongste nog maar negen is en de oudste niet ouder dan veertien. Ruud Nooij en Aris van Zeylen konden in ieder ge val met recht tevreden zijn. In het programmaboekje kondigen ze aan onder de vlag van de Stichting Musi cal Experience meer van plan te zijn, met alleen musicals, 'doch ook een akters en avondvullend zang- en to neelspel'. Het is te hopen dat het niet bij mooie plannen blijft. Wapperdam werd opgevoerd door Iris de Wolf, Ariane Standaart, Lauri Brons, Lieuwe Olthof, Kimberley Maas, Sophie Wartenberg, Daphne van der Ster, llja Nooij, Omrie Hee renveen, Kris Arkenbout, Iris Timmer man, Roos Dros, Maaike Speekman, Viane Bremer, Vera Seegers, Laura de Jong, Shirley Dekker, Brigit Oskam, Elisabeth Waverijn, Sharli Coutinho, Julie Wijnand, Samanta Pieterse, Riette Olthof, Roxi Jaspers en Myrrhe Oosterhaven. Het orkest bestond uit Henk Vroom (gitaar), Nisheeta Barnard (slagwerk), Hans Kievits (basgitaar), Michiel Pam (toetsen) en Hidde Nieuwland (saxofoon). Andere medewerkers waren: Aris van Zeylen (regie), Ruud Nooij (muzikale leiding), Judy Nieuwland (regie-assistent), Brendalie Loef (dans), Toos Maas (productie-assistent), Anne Klaar- water (kleding), Rien van de Wilde en Wop Rienks (decors en rekwisieten), Anja Zijm (kapster), Lia Coutinho (grimeuse), Stiehl Entertainment (ge luid), Harry Smit (licht) en Walter Oskam (drukwerk). Joop Rommets De apotheose: Jimmy (Viane Bremer) en de barones (Iris Timmerman) gaan op een motorvakantie. Links de boefjes, op het toneel de rest van het dorp. De burgermoeder wil een feest- eiland en geen beesteiland. Dat is mooi, maar weet zij eigenlijk wel op wat voor een eiland zij woont? Zij wikt en weegt en met haar vele an deren, of we nu borgsommen gaan betalen, gele of rode kaarten gaan uitdelen of gewoon bij voorbaat de dorpswachten moeten betalen. Toernooi is toernooi en de vervuiler betaalt, dat staat inmiddels wel vast. Misschien is er wel een levens verzekering op een toernooi af te sluiten. Wat ook vast staat, is dat het imago van Texel eigenlijk al heel lang er een van een beesteiland is. Niet alleen omdat de schapen in aantal de mensen overtreffen, dat is slechts een rustgevend grazend beeld, wel een aangetast beeld met al die non chalante knalgekleurde merken die op al die onschuldige ruggen zijn gekwakt en die de schoonheid be hoorlijk bederven. Nee, het gaat om de mensen zelf, vele schuinsmar cheerders maken de dienst uit en wat al dies meer zij. Texel is een ui termate verrassend eiland als het om de mensen gaat die er wonen Helemaal geen onschuldig eilandje blinkend in zonlicht en stranden, met met meer vermaak dan plastic emmertjes en harkjes, een beetje pootjebaden en wat kuieren langs de vloedlijn. Of de fikse tegenwind pareren op een gezonde fiets. De eerste onderhandeling ooit op Texel gevoerd, bestond naar mij toe uit de waarschuwende woorden: 'Mensen die op Texel wonen, den- ken: hoe krijg ik zo snel mogelijk jouw centen in mijn zak.' Denken zij dat echt, vroeg ik toen nog onnozel. Onwillekeurig hield ik mijn hand op de zak, gewend aan veel dieven in het woelige randstad gebeuren leek het mij hier aanvankelijk zo veilig. Vergeet het maar, beesten-, beren- en zwijnenverhalen bereikten al snel via vele monden ons terrein. Wild west tussen de zandkorrels, bege leid door de eeuwige dreun van de zee. Ik moet zeggen, ik raakte al snel en verrukt en enigszins ver slaafd. Mijn oren genoten mateloos van al die geschiedenissen. Wat gebeurt er eigenlijk op die golf baan, welke onderhandelingen vin den daar plaats tussen die zo nauw keurig gemikte balletjes? En wat bespreekt men in de Rotaryclub, en waarom wordt er zo verschrikkelijk veel bridge gespeeld? Dit zijn wer kelijk dringende vragen waar onze burgermoeder zich over dient te buigen en waar zij misschien ook nog wel een paar waarborgsommen kan eisen. Wanneer je op een eiland woont, lijkt het wel alsof je een zoveelste snaar voor slimheid ontwikkelt. Kijk naar de kunstcommissie, de welstandscommissie, kijk naar de heksen die aan de windmolens han gen, zij voorkomen moord en dood slag en bezweren bij elke wind op andere wijze. Waarom spelen er rondom de vuurtoren voortdurend avonturenromans met eigen rech ters en rechthebbenden? Spookt het in die vuurtoren nou echt, zoals boze tongen beweren en heeft dat nou weer iets te maken met al die dode eidereenden, zoals men zegt? En waarom eet niemand fatsoenlijk oesters? Wedden dat iedereen gaat rennen nu ze een avondje gratis zijn. Er bestaat een schitterend sprookje over de oester, het wordt iedere keer weer verteld op de heksen- avonden die op Texel bij volle maan worden georganiseerd, ze zijn groots. Al het slechte wordt daar vergaard, men vertelt en men danst naar hartelust, natuurlijk op blote voeten en niet sacraal, maar wel vervuld van avonturenzin en een lichte neiging tot overdrijving, maar dat hoort op een eiland waar je maar 35 kilometer hebt te gaan en altijd bij de boot weer herkend zult wor den Al die eilandbewoners zijn wel over de wereld gegaan en ze zijn met voor niets aangespoeld. Al of niet van oorsprong. Hun tanden zitten vol zand, zo zeggen de tandartsen. Hun handen vol dubbele lijnen, zeg gen de handlezers. En dan benoe men ze ook nog een dominee met een theaterachtergrond. Drama op de kansel als het even mee zit. Dat wordt pikant en onderhoudend en zo hoort dat hier ook. We moeten geen paarlen voor de zwijnen wer pen. Ik pleit ervoor dat de konink lijke familie op Texel komt wonen en de Idols aan de overkant blijven. Gewoon gezond evenwicht. Dana Rover In disco de Jelleboog spelen leerlin gen van OSG De Hogeberg vrijdag 4 april 'bingle'. Bingle is een vorm van bingo, waarbij in plaats van cijfers Floris Groenendijk, directeur van de Stichting Noordzee opent op vrijdag 11 april de tentoonstelling 'Aan spoelsels' in EcoMare. De expositie gaat over zaken die aanspoelen op het strand en wat daaruit is af te lei den over het leven in zee. Er zijn veel bijzondere vondsten te zien, zoals afgietsels van een kongeraal en een reuzenhaai en de schedel en maag inhoud van een butskop. Verder zijn voor deze gelegenheid Blaschka- glasmodellen van kwallen geleend van het Universiteitsmuseum Utrecht. De Stichting Welzij Ouderen Texel biedt nu ook hulp bij het bedienen van apparatuur. Voor veel ouderen brengt het lezen en begrijpen van een gebruiksaanwijzing problemen met zich mee, waardoor de mogelijkhe den van apparaten als CD-spelers, wasmachines en magnetrons niet ten volle benut kunnen worden De SWOT heeft vrijwilligers bereid ge vonden hierbij behulpzaam te zijn. Hulp van de 'knopindrukkers' van de SWOT is te krijgen via het centrale telefoonnummer 312696 In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn wordt vrijdag de jaarvergade ring van de Hoornder dorps commissie gehouden. De vergade ring begint om 20.00 uur. muziekfragmenten moeten worden herkend en aangekruist. Het spel heeft zich na de primeur in Paradiso in Amsterdam in korte tijd erg popu lair weten te maken bij de jeugd. Deelname staat open voor alle leer lingen van de OSG, leerlingen die het vak Culturele en Kunstzinnige Vor ming volgen krijgen voorrang als zij zich bij hun docent opgeven. Deze leerlingen kunnen deze avond boven dien noteren als cultureel uitstapje. Er is slechts plaats voor 150 deelne mers, maar ook andere belang stellenden zijn welkom. Het spel duurt van 21.00 tot 23.00 uur, na af loop verzorgen de DJ's van Bingle een feestavond voor alle bezoekers. De toegang is gratis. De Schotse driemansformatie The MacCalmans viert volgend jaar het veertigjarig bestaan, maar de he ren denken niet aan stoppen. Daarvoor vinden ze hun zwervende bestaan nog steeds te leuk. Het trio toert nog driftig over de aard bol, waarbij inmiddels naast heel Europa, ook Amerika, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Kenia zijn aangedaan. Ook op Texel zijn The MacCalmans sinds tien jaar geliefd en 'wereldberoemd'. Het al lereerste concert van de nu zo suc cesvolle folkserie was van de McCalmans. Donderdagavond 27 maart staat de groep opnieuw in Question Plaza. Vorig jaar overleed Derek Moffat, één van de bandleden. Maar de Macs zijn professionele artiesten en 'the show must go on'. Dus werd een nieuwe McCalman gevonden in de persoon van Stephen Quigg die inmiddels volledig is ingespeeld. Quigg tekende voor gitaar, bodhran en zang. Oprich ter lan McCalman zingt en speelt gi taar. Ook arrangeert hij het grootste Dinsdag 25 maart De NBvP/Vrouwen van Nu komt om 20.00 uur bijeen in het nieuwe wijksteunpunt aan de Beatrixlaan in Den Burg. In Tusse de Banke op de Groene- plaats komt vanaf 20.00 uur de afdeling dialect van de Historische Vereniging bijeen. In Cinema Texel draaien Catch me if you can (aanvang 20.00 uur) en De Tweeling (20.30 uur). Woensdag 26 maart Acht Texelse basisscholen spelen een zaalvoetbaltoernooi in sport hal Ons Genoegen in Den Burg. Aanvang 14.00 uur. Poppenspeler Frans Hakkemars speelt in het gebouw van de Vrije School (Gasthuisstraat in Den Burg) zijn voorstelling 'De Kleine Prins'. Aanvang 20.00 uur. Toe gang €5,-. In Cinema Texel draaien Jackass the movie (aanvang 15.00 uur), Spy kids II: the island of lost dreams (15.15 uur), Catch me if you can (20.00 uur) en De Twee- ling (20.30 uur). Om 22.00 uur begint op SBS 6 het programma Breekijzer, met daarin aandacht voor de 'kwestie Dennis Vonk'. Donderdag 27 maart De leerlingen van OSG De Hoge berg leggen om 9.30 uur het ver keer op Texel twee minuten stil en gaan vervolgens tegen betaling aan het werk bij bedrijven en par ticulieren. 's Middags is er een pro gramma op de Groeneplaats in Den Burg. De opbrengst van de actie is bestemd voor War Child, een organisatie die zich inzet voor kinderen in oorlogsgebieden. De afdeling Texel van het Neder landse Rode Kruis houdt in het eigen gebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg haar jaarvergadering. Aanvang 20.00 uur. In de Aleph (Weverstraat 54, Den Burg) wordt van 20.30 tot 21.15 uur gemediteerd voor de vrede, ledereen is welkom. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur het theater- 12.30 u. 13.40 u. 15.00 u. 16.50 u. 18.15 U. 20.14 u. 21.04 u. 21.44 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 30 maart op om 7 19 uur en gaat onder om 20.08 uur; 25 maart laatste kwartier; 1 april nieuwe maan. Di. 25 0.40 en Wo. 26 1.24 en Do. 27 2.30 en Vr. 28 4.30 en Za. 29 5.55 en Zo. 30 8.26 en Ma. 31 9.04 en Di. 01 9.56 en Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 4. Waalderstraat, Marelstraat, Burgerhoutstraat, Jan Reystraat, Wilhelminalaan. programma 'Zooi' van caban Eric Koller. Toegang €11,50. In Question Plaza in Den Burg gint om 20.30 uur een concert de Schotse folkgroep McCalmans. Toegang €10,-. In Cinema Texel draaien Jaó the movie (aanvang 18.45 uuij) Tweeling (19.00 uur) en Darejf (21.45 uur). Vrijdag 28 maart j\ In De Gollards in Den Burg van 14.30 tot 16.00 uur een ba gehouden ten bate van de ac teiten van de bewoners. In het Schoutenhuys op de markt in Den Burg wordt maandelijks Cabaret-café gel den, waarin het lokale nie wordt besproken door Pip Bar en Jamen de Bruijn. Gast Pt van Bruggen vertelt over de 0 actie voor War Child, dwaalga Esther Bremer. Aanvang 20.15 toegang: vrijwillige bijdrage. In dorpshuis De Waldhoorn in Hoorn houdt de Hoornder do commissie vanaf 20.00 uur j vergadering. In Cinema Texel draaien Darel (aanvang 15.00 en 21.45 uur), kids II: the island of lost dre (15.15 uur), Jackass the rn (18.45 uur), De Tweeling (19.M en Liever verliefd (21.30 uur). i i t< TESO zet in verband met 4 verwachten drukte vrijdagl maandag van 9.35 tot 16.0sl een extra boot in en verzorgil in die periode ieder half unif afvaart, zowel vanuit Den 1 als vanaf Texel. Maandag zjL afvaarten van 10.05 uur vanu Helder en 13.35 vanaf Texel ing tend bestemd voor het vervrej gevaarlijke stoffen, geen wachttijden verwacht. dere informatie kan worden v- j wacht gen via tel. 0222-369600 ofj info@teso.nl. De veerdienst ook een eigen wt www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv y Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DenBj Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourar Gerard Timmerman (hoofdredacteu l Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advartaotiacont/oclen en aantaedv-gi I toe zijn van toepassing de Regelen voor het Aóa wezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Art zoaJs gedeponeerd bf| de Kamer van Koophar» brieken te Amsterdam onder nummer A" exemplaar van de Regelen voor het Adverted^ wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 <*uw Per jaar 62,70 60,70 f Bij verzending naar het buitenland a portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vc afloop van de abonnementsperiode deel van het repertoire. Nick Keir is sinds 1982 groepslid. Als multi- instrumentalist tekent hij voor de meest hilarische liedjes van het trio. Want een avondje McCalmans is al tijd lachen geblazen. De heren door spekken de meest serieuze dingen met droge Schotse humor, zingen idiote liedjes, vertellen tussendoor een boel flauwekul en hebben daar zelf het meeste lol in. Dit, in combi natie met warme driestemmige harmoniezang, maakte de Macs heel geliefd en zorgde voor fans over de hele wereld. The McCalmans brach ten inmiddels 26 CD's uit. Op website www.mccalmans.co.uk staat niet al leen de aankondiging van hun meest recente album 'Where The Sky Meets The Sea', maar ook de 'grap van de week'. Het concert van The McCalmans in Question Plaza begint donderdag om half negen. Een kaartje kost €10,- en is te verkrijgen bij Music Store Texel en bij hotel De Lindeboom. In De Gollards wordt vrijdag van 14.30 tot 16.00 uur bazaar gehouden. De opbrengst is bestemd voor acti viteiten van de bewoners. De vaccinatie van kinderen 9 in 1994, die woensdag zou den in het Groene KruisgeboJ de Schoonoordsingel in Derl kan door omstandigheden me gaan. Een nieuwe datum wo' bekend gemaakt. De collecte van het Reumafo| afgelopen week werd heeft op het eiland €5753,9f bracht, €147,44 meer dan vo Giften blijven welkom op giro name van het Reumafonds sterdam. Televisiezender SBS 6 zendt dagavond het programma Bn uit, met beelden van het bezi Pieter Storms aan het Texe meentehuis. Storms zette zid Dennis Vonk, eigenaar vij kippen kar, die claimt dat tii|' gemeente is benadeeld. De ding begint om 22.00 uur.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2