van Eeke Vrieswijk neemt na 25 jaar afscheid 'Mensen in hun waarde laten en goed kunnen luisteren' Thuiszorg GELUK 3 TX21 weer in de vaart F amilieberichten 404040 na iftu/ DICHTER BIJ VRIJHEID 'fexelaartjes ■TEXELSE COURANT' Nog maar zo kort na het overlijden van zijn ge liefde vrouw, moeten wij nu geheel onverwacht afscheid nemen van onze lieve vader, opa en super opa Bert Koorn weduwnaar van Jacoba Koorn-Vennius in de leeftijd van 78 jaar. Vinkeveen: Henk en Paula Denise Almere: Jaap en Tineke Dennis Demi Vanessa en Jimmy Zoê Manu Schagen: Marty en Cor Suzanne en Rob Damy Aimée Lennard en Irma Opperdoes. 21 maart 2003 „Huize Almere" Correspondentie-adres: A.M.J Peperkamp-Koorn, Frits Kruitstraat 32, 1742 SZ Schagen. Er is gelegenheid tot condoleren dinsdag 25 maart van 19.30-20.30 uur in de aula achter „Huize Almere", Burgemeester Pierhagenlaan 2 te Opperdoes. Voorafgaande aan de begrafenisplechtigheid op woensdag 26 maart zal er om 13.30 uur een afscheidsdienst worden gehouden in de aula op de Algemene begraafplaats aan de Bernhardlaan 147 te Den Burg, Texel. Na afloop van de begrafenisplechtigheid is er eveneens gelegenheid tot condoleren in boven genoemde aula. Lieve, bijzondere Marianne is er niet meer. We zullen haar erg missen. Ar du hemma nu? Angelica Cees-Ans Maria, Anna en Ellen Vonge week is ons erelid en oud-penningmees- ter van S.V. Texel, de heer W.A. van Zeijlen overleden. De heer Van Zeijlen heeft veel voor S.V. Texel betekend. Behalve penningmeester was hij ook lijnrechter van Texel 1, jeugdleider, activiteiten- begeleider en scheidsrechter. Wij zullen hem herdenken als een zeer energiek man. die in het verleden voor de club van on schatbare waarde is geweest. Bestuur V.V. Texel '94 INLEVEREN maandag vóór 10 00 uur en woensdag vóór 17 00 uur. KOSTEN: €4,65 tot en met 3 regels Per regel meer €1.55 (incl. btw) F0T0-TEXELAARTJE: plaatsing toto €12.50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. VOOR BEDRIJVEN. IM-Texelaart|e op aanvraag DINSDAG 25 MAART 2003 heb heel wat huisjes van binnen gezien en heel veel lieve tensen ontmoet, 't Is wel even wennen zonder, maar ergens toet je een punt zetten.' Na er 25 jaar werkzaam te zijn ge- reest nam Eeke Vrieswijk (60) uit Den Burg onlangs afscheid an de Thuiszorg. Zonder bezigheden zit ze evenwel met. Om p het verzoek om een interview in te kunnen gaan, moest ze og flink zoeken naar een gaatje in haar agenda. jfentwintig Jaar lang fietste ze van ris naar huis met een paar bereid- illige handen en een luisterend oor. Vant dat is het belangrijkste/zegt Goed kunnen luisteren en de lensen in hun waarde laten Niet nken dit of dat wil ik zo, maar vra- in hoe de mensen het zelf willen, et is hun leven, hun huis. Soms kom ergens waar het ronduit een troep waar het vuil is. En hoewel ik wel jobeer wat orde aan te brengen, ga Texel. 'We kenden Texel van vakan ties en kregen ook de krant wel eens toegestuurd. Op een dag stond er een vacature in van het Ziekenfonds en die baan leek mijn man wel wat. Maar ik zeg: met vakantie op Texel of er wonen, dat zijn twee heel verschil lende dingen. Hij had veel zin in die baan, maar heeft mij toch laten kie zen. Het werd Texel en we hebben er nooit spijt van gehad. Onze kinderen hebben hier een fantastische jeugd over de vloer, maar drie uur is drie uur. Er hoeft niet 'geraffeld' te worden om vijf minuten op een douchebeurt te beknibbelen. Een kort tijdje is dit wel zo geweest, vertelt Vrieswijk. 'Dan heb ik het over de avond- en weekenddiensten die ik mee ging draaien. Eén maal per vier weken had je zeven dagen dienst. Er was toen al sprake van teams. Vier maal twee personen. Je stond er niet meer he lemaal alleen voor. Met zijn tweeën besprak je welke mensen je voor je rekening nam en dan ging je er wel alleen op af. Je had je vaste mensen, zodat je cliënt niet iedere keer een ander gezicht te zien kreeg. Dat is voor de mensen niet prettig. Ineens waren er van die onwerkbare regelin gen: voor douchen stond een half uur, voor kousen aantrekken vijftien minu ten, en zo meer. Nu ineens werd er met de zaak op zijn kop zetten en s een razende aan het poetsen. Als ensen zo willen leven, is dat hun jen zaak. Ik kom één of twee maal ir week drie uur langs en bied die nsten die de mensen hebben wil- Naast huishoudelijk werk is dat Ssteren naar hun verhalen. Ontzét- id belangrijk! Mensen willen hun irhaal kwijt en er wordt heel veel aan verteld. Verhalen die veelal niet irder komen dan mijn oor, want ook in het teamoverleg ben ik heel zuinig jet vertellen. Ik ga met de mensen indelen of lees op verzoek de krant lor, help ze bij het douchen, aan- ikken van steunkousen en noem laar op. Er is veel eenzaamheid on- ir de beiaarden. Daarom is de kof- Itijd zo belangrijk. Dan komen de irhalen op tafel en ik vraag dan ook na het tweede bakje, als ik merk dat er nog wat zit, wat ze willen: dat we nog even blijven praten of dat ik di rect weer aan het werk ga. Heel vaak kiezen ze voor praten, maar ik moet het toch even weten, opdat je geen praat achteraf krijgt van: ze bli/ft ook maar zitten en het werk blijft liggen. Zo al en toe ben je net half een maat- iappelijk werkster. ffeswjk, geboren in HitSum, een Sin plaatsje onder de rook van ëneker, volgde de vooropleiding frpleegkunde A in het Sophia Zie- jènhuis in Zwolle en daarna de ■volgopleiding in het stads- Ikenhuis Englenburghstichting te Impen. Ze trouwde, stichtte een jzm en kwam na enige omzwervin- n in 1976 vanuit Wieringerwerf naar gehad met heel veel vrijheid, bos, strand, ruimte, noem maar op Vrieswijk is geen type dat kan thuis zitten, zegt ze zelf. 'Komt bij dat we financieel zwaar zaten in het begin en wat extra inkomsten zouden ons goed uitkomen. Verplegen is mijn hobby. Nu nog hoor, als ik in een zie kenhuis kom, zou ik zo aan de slag willen. Maar met een gezin en dan iedere dag die reis vanaf Texel naar het Gemini, daar was geen beginnen aan. Toen heb ik gesolliciteerd bij de Gezins- en Bejaardenstichting, zoals het toen nog heette. Nu heet het Thuiszorg, Kop van Noord-Holland. In het begin voor zes uur per week. Later werden dat er negen, toen twaalf en het laatste jaar werkte ik vijftien uur in de week. Nu werk je in een team, maar toen ik begon was het solowerk. Je werkte helemaal in je eentje en éénmaal per maand le verde je je werkbriefje in bij de leid ster. Mijn collega's kende ik helemaal niet. De enige dag waarop je elkaar ontmoette was de kerstmiddag, waarop je zelf nog voor de soep en de salade zorgde. Als er wat was, kon ik wel naar de leiding, maar verder moest ik het zelf maar uitzoeken.' De leidsters zelf gingen in die tijd nog geregeld bij de cliënten op huisbe zoek. Tegenwoordig ontbreekt daar voor de tijd. Is er in het verzorgende circuit overal sprake van te hoge werkdruk en gebrek aan tijd om er echt voor de mensen te zijn, in de gezinsverzorging gaat dit minder op. Wél krijgt iedere zorgvrager nu slechts eenmaal per week iemand van je verlangd alles zo snel moge lijk te doen en de douchebeurt in een kwartier te klaren. Je liep de hele tijd op je horloge te kijken. Dat was geen doen. Voor ons niet, maar ook voor de cliënten met. Je kunt zo'n bibbe rend oud mens toch met met een noodgang onder de douche door scheuren. Gelukkig is die regeling maar kort van kracht geweest. Als dat zo was gebleven, was ik weggegaan. Die avond- en weekenddiensten deed je naast je gewone werkuren, 's Avonds de mensen in bed helpen, medicatie geven, 's morgens helpen met douchen wanneer dat gewenst werd, helpen de steunkousen aan trekken, ontbijtje maken, en zo meer. Om negen uur was je weer in ie ge wone dienst. Bij nachtwaken, dat ik ook nog een tijdje gedaan heb, ging dat natuurlijk niet op. Nachtwaken is zwaar. Je hele bioritme raakt in de war en als je wat ouder wordt, valt dat niet mee. Je gaat er zelf aan kapot als je met oppast. We moesten ieder jaar aanvullende cursussen volgen in on der andere tiltechnieken en omgaan met dementie. Voor de extra uren die je maakte kreeg je compensatie-uren. Ik heb me wel eens gewoon laten uit betalen, omdat ik wilde werken, maar daar hield je dan zo weinig van over, dat ik dat toch zonde vond Vrieswijk stopte met de avond- en weekenddiensten toen van hoger hand bepaald werd dat de verzorgen den dienst moesten doen over het hele eiland, in plaats van in hun vaste wijk. 'Dat werd teveel gejaag. We Eeke Vrieswijk: 'In mijn werk overlijden veel mensen, maar daar heb ik het niet moeilijk mee. Het Is de loop van het leven. Iedereen gaat een keer en het geeft me een goed ge voel er voor iemand te zijn geweest. konden niet meer protesteren, alles was achter onze rug om al geregeld en vastgesteld. Van de acht verzorgsters uit ons team zijn er maar een paar gebleven. Jammer hoor, We waren zó gemotiveerd!' Het leuke aan het werk bij de Thuis zorg vindt Vrieswijk de afwisseling. 'Geen dag is hetzelfde, iedere keer kun je weer voor verrassingen komen te staan. Je maakt leuke dingen mee en ook wel nare, maar de leuke din gen overheersen toch. Soms is het ook heel komisch. Zo werd me een keer opengedaan door een nieuwe cliënt en nog voor ik iets kon zeggen, vroeg ze: ben je getrouwd, heb je kin deren, wie ben je? Alle vragen direct achter elkaar en zonder mijn ant woord af te wachten slofte ze weer terug de gang in. Het overkomt je ook wel eens dat de deur na aanhoudend bellen niet opengedaan wordt en dan moet je bij buren aanbellen of die soms een sleutel hebben of weten, want je moet er wél in. Zo trof ik een keer een oude dame aan in de douche. Ze was gevallen en kon niet meer overeind. Door het zitten op die koude stenen vloer heeft ze kou ge vat en niet lang daarna is ze overle den. Ik kan goed met mensen op schieten en zorg graag, maar kan het ook gemakkelijk weer loslaten. In mijn werk overlijden veel mensen, maar daar heb ik het niet moeilijk mee. Het is de loop van het leven ledereen gaat een keer en het geeft me een goed gevoel er voor iemand te zijn geweest. Je bouwt een band op, ook met de kinderen van je cliënten. Laatst kwam ik nog een dochter te gen van iemand die ik vijftien jaar geleden verzorgd heb. Hé, hoe is het met jou? en we zijn spontaan bij Tim mer een kopje koffie wezen doen. Soms hebben mensen ook heel nare kinderen. Je komt van alles tegen. Ik ben eens bij een boerin geweest, zo'n hooghartig type die je wel kent van uit boeken. Ze keek echt op je neer, je was de werkster en ze gunde je nog geen kopje koffie. Ze heeft veel hulpen versleten, want iedereen wilde daar gauw weg. Ik herinner me ook nog een man, die overal in huis geld had neergelegd Achter de koelkast, op een richeltje van de rookstoel, in het aardappelmandje, in de koekkast, je kon het zo gek niet verzinnen, overal lag wat. Om mij te controleren natuurlijk. Als ik het dan aan hem te ruggaf, was hij uiterst vriendelijk en hoogst verbaasd. Na een tijdje was ik dat zat en heb hem gesommeerd daar mee op te houden.' 'De meeste van onze cliënten zijn al leenstaanden, maar er zitten ook echtparen tussen. Die vind ik het moeilijkst om te doen. Waarom? Er wordt van twee kanten tegelijk tegen je aan gepraat. Ze willen allebei tege lijk aandacht, ja niet altijd natuurlijk, maar vaak wel. Je weet gewoon niet welke kant je het eerst op moet kij ken en je wilt ze ook allebei hun ver haal laten doen. Heel vermoeiend. Soms ook zit je midden in een ruzie. Oude mensen kunnen soms zo lelijk tegen elkaar doen. Je kunt je er niet mee bemoeien, maar je zit er wel bij en dat vind ik hoogst gênant Dat zijn een beetje de vervelende dingen. De meeste mensen die ik ontmoette, waren lieve mensen en ik heb mijn werk altijd met veel plezier gedaan.' Vrieswijk schenkt nog een keer kof fie in en kijkt eens op haar aantekeningenblaadje. Ze heeft huis werk gemaakt voor dit interview. 'Ik heb al die jaren alles op de fiets ge daan,' vervolgt ze dan. Bij de avond diensten had ik ook een ciiënt aan de Marsweg. Als er sneeuw en ijs lag, vond ik het heel eng om die stikdon kere weg op te gaan en dan kwam het slag naar dat huis nog. Als je kwam te vallen was er niemand om je op te rapen. Op zulke avonden fietste mijn man met me mee en hij bleef buiten staan wachten tot ik klaar was. Hij heeft het wel eens heel koud gehad.' Er is in de loop der jaren veel veran derd in de Thuiszorg Zoals overal is de papierwinkel ook hier gegroeid. 'Vroeger leverde je eenmaal per maand je urenbnefje in, nu werken we met het Psion-systeem, een soort laptop die je meedraagt naar je werk. Bij aankomst op je adres voer je de naam in van je cliënt, hoe laatje aan komt, wanneer je vertrekt en bij de volgende klant doe je dat weer. Je reistijd staat dan ook meteen vast. Aan het eind van de week wordt al les geladen en gelost naar de centrale computer van het Zorgcentrum. We moeten een zorgdossier bijhouden en na iedere teamplanning komt er weer een berg papier op je af, die je na je werk nog moet doorlezen. Ver velend? Ach nee, het hoort erbij.' Ze moet nog even wennen aan de OBU, zoals de overbruggings uitkering genoemd wordt. Vanaf de muur kijken een paar olijke babyfoto's vrolijk de kamer in. 'Ik ga lekker ge meten van de kleinkinderen', besluit Corrie Timmer Voor uw medeleven en belangstelling tijdens zijn ziekte en na het overlijden van mijn man, onze vader en opa CORNELIS BLOM betuigen wij u langs deze weg onze oprechte dank. J.M. Blom-Vonk Kinderen en kleinkinderen Den Burg, maart 2003 Voor uw welgemeende belangstelling na het overlijden van mijn man, onze vader, opa en overgrootvader Opgegaan in het Noorderlicht Förenad med Norrskenet Ruth Marianne Kersting-Anderson Stockholm 2 november 1943 Texel 23 maart 2003 Katmka Jessika Sabina PIETER BROEKMAN willen wij u hartelijk danken. C.J. Broekman-Krol Kinderen kleinkinderen en achterkleinkinderen Den Burg - Texel, maart 2003 Antennes schotels scanners. Service Center Texel, 311 777. Je denkt er meestal niet aan, maar ook voor een mooie kop en schotel ga je naar Hans van der Klift. De herdenkingsplechtigheid vindt plaats op vrij dag 28 maart om 12 00 uur in de Maartenskerk, Kerkstraat 2 te Oosterend. Waarna de begrafe nis plaatsvindt op de Algemene Begraafplaats te Oosterend. Correspondentie-adres: Zwinvveg 6, 1794 HJ Oosterend. Liever geen bezoek aan huis. Texel ligt stil op 27 maart van 9.30 tot 9.32 uur voor de actie Ward Child Wat zijn 2 minuten op een men senleven? Een echte Abraham- of Sarah-taart bestel je bij Texel Banket Service, tel. 313791 Dect-telefoon Megaset 1000 (made by Siemens) van €99,- voor €69.-. Siemens Dect 4015 silver met extra handset van €358,- voor €299,- bij de Weikoop. Kinderen leren over de rechten van zichzelf en van anderen De TX21 'Pieter van Aris' van Pieter van der Vis is sinds vrijdag weer in de vaart. Eind 2002 begaf de mo tor het tijdens een trekkracht meting. Na deze routinecontrole is het schip naar scheepswerf Visser in Den Helder gebracht, waar niet alleen een compleet nieuwe motor in de kotter werd gezet, maar ook een aantal kleinere werkzaamhe den werden verricht. 'Als een schip van het type als de onze twintig jaar oud is, moet het een trekkrachtmeting doen, waarbij het vermogen wordt getest. We hadden er eigenlijk alle vertrouwen in, maar toen de test bijna af was, hebben we de motor in elkaar gedraaid', vertelt schipper Richard van der Vis. 'Op een gegeven moment zagen de mensen van de scheepvaartmeting het ver mogen afnemen, terwijl de brandstof toevoer vol aan stond. Het bleek dat de filter was geïmplodeerd, doordat er deeltjes van het lager in terecht waren gekomen. Daar kon niemand wat aan doen, uiteindelijk gebeurt zoiets gewoon.' Probleem voor Van der Vis was dat de TX21 en zijn motor twintig jaar oud waren. 'Dit type boot heeft tegen woordig een nieuwe motor. Als we zo'n motor erin wilden zetten, hadden we eerst een ingrijpende verbouwing aan het schip moeten betalen. Toen hebben we gekozen voor een rebuild. Dat is een oude motor, maar wel nieuw gemaakt. Hij heeft dus als bouwjaar 2003.' Eenmaal in de werf in de binnen haven van Den Helder werd ook be sloten andere ongemakken te verhel pen. 'De kotter was er toch. We hadden nog een paar kleine klusjes, waar je anders een jaar tegenaan hikt. Nu hebben we ook nieuwe vis- stortbakken en een ander zoeklicht en de radar is verplaatst. We kunnen er weer tegenaan.' De herstelde TX21 'Pieter van Arts' werd vrijdagmiddag opnieuw opgetuigd. (Foto Ben Koning) 0m00E«NTJH n Po NATIONAAL. FONDS KINDERHULP Brinkpoomtrut 32. 7411 HS Deventer, tel 0S70 - 611 89? fax: 0570 645 602 Internet vvww.kindcrhulp nl. e-mail: in(o<§!ltlnderhulp nl VOOR KINDEREN MET MINDER KANSEN

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3