Vikingen op Wieringen de provincie Noord-Holland informeert -Tboi Noord -[Holland Prijsvraag: Vernieuwing bestuur in provinciehuis Verkeersveiligheid én zuinigheid winnen prijzen 8 Maart Open Dag Nieuwe diersoort in Noord-Holland Zorg voor verslaafde ouders én hun kinderen MEER PROVINCIENIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL O Test uw kennis van het provinciaal bestuur in onze prijsvraag. In februari publiceerden wij een overzicht van de verschillende partijstandpunten. Twee partijen waren tegen de aanleg van een tweede Coentunnel. Hoeveel partij en, vroegen wij u, waren vóór een dergelijke aanleg? De meeste inzenders blijken goed te hebben geteld. Het juiste antwoord is inderdaad 6. Nu de verkiezingen weer voorbij zijn, is het tijd om de balaas op te maken. Hoe zit het met de positie van vrouwen in de provinciale politiek, bijvoorbeeld. Meer in het bijzonder: hoeveel partijen hadden een vrouwelijke lijsttrekker? Onder de inzenders van het juiste antwoord verloten wij opnieuw een tiental exemplaren van de zeer gedetailleerde toeristenkaart van Noord-Holland, voor automobilisten én fietsers. Uw antwoord kunt u t/m 11 april sturen naar: redactie Pagina Noord-Holland, postbus 123, 2000 MD Haarlem; fax (023) 514 41 55, e-mail veenrj@noord-holland.nl. maart 2003 32' editie p q y N C I E COLOfON De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie Redactie en administratie Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Eindredactie- Rienk van der Veen, tel. (023) 514 43 09, fax (023) 514 41 55, e-mail: veenrj@noord-holland.nl /hANSIE BPINKEP IN DE PFV8LEMEH Coo#., Twaalf kilo zwaar en met staart bijna één meter lang. De bevenat is een gevaar voor de dijken en kaden in het zvaterrijke buitengebied van de provincie. Foto: Studio Honing Uitshgenavond in een tent bij het provinciehuis. Marleen Bnrth, PvdA, glunderend in het midden met naast haar links VVD-ldder Mei/dam Foto: United Photo De Boer. Feest van de democatie op 11 maart. Eens in de vier jaar beleeft Noord-Holland het politieke hoogtepunt van de keus van de kiezer bij de I statenverkiezingen. Het provinciehuis in Haarlem was op de avond van de verkiezingen 9 weer het hectische trefpunt van alle partijen die I zich in de race om de gunst van de kiezer I hadden gestort. Media waren ruim vertegen- ni( woordigd om te registreren hoe winnaars en S verliezers de uitslagen van commentaar voor- zagen. Winst was er voor PvdA, CDA en SP. Een deel van de kleine partijen wist geen staten- zetel in de wacht te slepen, zodat de staten van z( start zijn gegaan met negen partijen. De zetel- aantallen: PvdA 24, VVD 20, CDA 17, Groenlinks 8, SP 5, D66 5, LPF 2, Chnsten-Unie-SGP 1, Ouderenpartij NH/VSP 1. Omdat Noord- Holland de grens van 2,5 miljoen inwoners is gepasseerd zijn dat in totaal geen 79, zoals vóór 11 maart, maar 83 statenleden. Over hun daden zult u op deze pagina op de hoogte worden gehouden. In tegenstelling tot wat altijd beweerd en geleerd wordt: Vikingen waren niet wreder of gewelddadiger dan andere volken van hun tijd. Wel ondernemend en inventief. Foto: Kees Nieuwenhuijsen Zo werd m 1996 in het Wieringer dorpje Westerklief een opzienbarende zilverschat ontdekt. Het was deze vondst die maakte dat Wieringen zijn verre verleden op het spoor kwam. Geologen, archeologen en vrijwilligers gingen aan de slag en beschikten al gauw over een groeiende verzameling bodemschatten. Aan de haven in Den Oever, in een oude Wieringer dorpsboerderij, het Huis van de Aarde, werd een permanente tentoonstelling ingericht. Maar daarbij bleef het niet. Op 12 maart jl. sloegen de gedeputeerden Bob Verburg en Errno Neef in Den Oever de eerste paal voor de bouw van het bezoekerscentrum Vikingen op Wienngen De verwachtingen zijn hoog gespannen. Op termijn moet dit centrum als cul- tuurtoeristische dagattractie zo'n 20.000 bezoekers per jaar gaan trekken. Thema's: de Vikingen en hun geschiedenis, de historische relaties tussen Wieringen en andere streken in Europa, handel en scheepvaart en bijvoorbeeld ook de ontstaansgeschiedenis van het westelijk Waddengebied en de Kop van Noord-Holland. Overtuigd van het stimulerend effect van deze aantrekkelijke en informatieve voorziening is de provincie bereid om 25% van de kosten voor haar rekening te nemen, tot een maximum van 108.907,-. Andere financiers zijn o.a. het Europees programma Leadert- en de gemeente Wieringen. Meer informatie: Annebet van Duinen, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 31 81, e-mail: dumena@noord-holland.nl. Er zijn van die uitvindingen die forse besparingen opleveren. Toch halen ze ternauwer nood de publiciteit. Niet spectaculair genoeg? Integendeel, vindt het Projectbureau Energiebesparing voor de Grond-, Weg- en Waterbouw. Want slimme bezuinigingen zijn opwindend goed nieuws. En 11 maart was de provincie in het nieuws. Wat hebben het functioneren van bruggen en sluizen, wegmarkering en verlichting van wegen, waterzuiveringen, verwarming van installaties en technische gebouwen met elkaar gemeen: ze vreten energie. Energie die duur en zelfs eindig is. Vandaar dat de meest vernieuwende en energiebesparende projecten uit deze sector eenmaal per jaar in het zonnetje worden gezet. Met een speciaal voor dit doel in het leven geroepen festiviteit: de uitreiking van de GWW Energiebesparingsprijs. Dertien projecten waren dit jaar in de race. Naast de officiële prijs, toegekend door een beroepsjury, lonkte ook de publieksprijs, toegekend door de deelnemers van het gelijktijdig gehouden symposium De provincie Noord-Holland was de tweevoudige winnaar met een superzuinige markeringsinstallatie die binnenkort de kruising van de Zeeweg (N513) met de Van Oldenborghweg in Castricum zal beveiligen. Een in de stoepranden aange brachte LED-verlichting, gevoed door zonne-energie en alleen actief bij naderend verkeer, markeert het verloop van de weg Deze LED-verlichting levert een energiebesparing van minstens 96% op, ze geeft weinig licht af aan de natuurlijke omgeving en gaat ook nog eens heel lang mee. Een echte, onvolprezen en in zijn omvang bescheiden prijswinner dus. Meer informatie. Paul Rutle, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 51 51, e-mailRuttep@noord-holland.nl. Vikingen of Noormannen waren Scandinaviërs die zich vanaf het einde van de achtste tot laat in de elfde eeuw over West- en Oost-Europa verspreidden. Van hun bewoningsgeschiedenis zijn in Nederland kostbare sporen achtergebleven. Op Wieringen bijvoorbeeld. Eind vorig jaar begon het: in de buurt van Uithoorn waren beverratten gesignaleerd. Landelijk lijkt hun opmars niet meer te stuiten waardoor we er in Noord-Holland ook mee te maken krijgen. In de buurt van Enkhuizen werd in februari de eerste beverrat gevangen. Zo'n bestrijding, moet dat nou? Beverratten, ook wel moerasbevers of nutna's genoemd, komen oorspronkelijk uit Zuid- Amerika. Sinds 1950 leven zij ook in ons land, aanvankelijk alleen in Midden-Limburg. Het zijn forse dieren met een donkerbruine vacht, een gewicht van zeven tot negen kilo en een lengte van tachtig tot honderd centimeter, de staart meegerekend. Zij kunnen twaalf jaar oud worden en werpen maximaal tweemaal per jaar vijf tot zes jongen. Ook trekken zij er tweemaal per jaar op uit. Als koppel. En dan leggen ze gemakkelijk, via rivieren en andere grote wateren, zo'n tachtig kilometer per keer af. Strenge winters overleven zij niet. Het ontbreken van langdurige koude, de laatste jaren, is dan ook een van de redenen dat zij zich explosief hebben vermeerderd. Voor ons, mensen, is dit een slechte ontwikkeling omdat beverratten aanzienlijke schade aanrichten, zowel aan landbouwgewassen als aan dijken. Door hun graafwerk vormen ze een risico voor instorting en dijkdoorbraak. Vandaar dat deze dieren in vrijwel geheel Europa worden bestreden. Hier, in Noord- Holland, gaan muskusratbestrijders van de provincie deze taak verrichten. Na bijscholing, want het opsporen van beverratten vraagt een specifieke aanpak. Doel is, dit schadelijke dier zo mogelijk een halt toe te roepen. Inlichtingen: René Jellema, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 53 12, e-mail: jellemar@noord-holland.nl. Een verslaafde ouder is een grote belasting. Vaak weten kinderen al op jonge leeftijd dat er thuis iets mis is. Maar waar dat onvoorspelbare gedrag vandaan komt, dat snappen ze dan nog niet. Kinderen denken al gauw dat ze zelf schuld hebben. Los hiervan hebben kinderen van verslaafde ouders een verhoogd risico om zelf ook ooit verslaafd te raken. Het is eerder regel dan uitzondering, dat verslaving een problematische gezinssituatie veroorzaakt. Een situatie die kinderen isoleert. Ze praten er niet graag over en nemen geen vriendjes mee omdat ze nooit met zekerheid weten wat ze thuis aantreffen. Soms ook ontvluchten ze het huis en brengen de meeste tijd op straat door. Hulp is dus gewenst. Want kinderen laat je niet barsten. Daarom is er het project "Kinderen van Verslaafde Ouders" Om in een zo vroeg mogelijk stadium - eventueel vanaf de zwangerschap van de verslaafde moeder - zorg te bieden aan kind en ouders. Via een intensieve thuisbegelei- ding worden de ouders geholpen hun verslaving onder controle te krijgen zodat zij zelf voor hun kinderen kunnen zorgen. Ook voor de kinderen is gerichte aandacht. De provincie is al actief op het brede terrein van de jeugdhulpverlening. In dat kader is het project "Kinderen van Verslaafde Ouders" al verschillende malen voor subsidie in aanmerking gekomen. Dit jaar ontvangt het een provinciale bijdrage van 56.723,-. Ook de centrumgemeenten en zorgverzekeraars nemen een deel van de kosten op zich. Maar gelukkig zal de AWBZ vanaf 2004 voor een structurele financiering zorgen. Informatie' Karin Bakker, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 34 04. e-mail: Bakkerk@noord-holland.nl. Duikers die in een bassin tonen hoe zij inspectie en onderhond verrichten aan het onderwatcrdeel van bruggen en sluizen Foto: jjfoto/miafaust Alle Nederlandse provinciehuizen openden zaterdag 8 maart, in verband met de verkiezin gen, hun deuren. Er waren activiteiten en tentoonstellingen en burgers werd een blik gegund in de ruimten waar de bestuurders die zij dinsdag 11 maart zouden gaan kiezen hun werk gaan doen In Noord-Holland was er bovendien gelegenheid te zien wat de provincie op de steunpunten en brugbedierungshuizen in Heerhugowaard, Langedijk, Den Helder, Hoorn, Purmerend, Wormer, Hoofddorp en Weesp allemaal onderneemt om het in Noord-Holland veilig en leefbaar te houden. De gladheids bestrijders toonden hun materieel en in een tank kon onder water gekeken worden naar de ver richtingen van duikers. Vaartochtjes met de onderhoudsschepen waren populair bij de jeugd. Met muziek van een doedelzakgroep toonde gebouw Mercurius in Wormer de archeo logische schatten die in de loop der jaren uit de Noord-Hollandse bodem naar boven zijn geko men. Of het allemaal daaraan heeft gelegen, we zullen het nooit weten maar de kiezersopkomst op 11 maart was in ieder geval vier procent beter dan vier jaar geleden. Waarvoor dank aan alle kiezers!

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 8