'Hele Texelse bevolking heeft prima meegeholpen Leerlingen hele dag in touw voor slachtoffers oorlog mÊ JWmmmM - - ----- - Geknip$<f Jip?! TEXELSh 2 COURANT' 5~ p|if War Child Esther Bremer in Cabaret-café Wat ik zeggen wou... Kraaien Huisarts verwijst vaker naar hulpverlening Nieuwe CV voor De Wielewaal Tentoonstelling over de boerderij Klaverjasdrive Riool Brink en Dorpsstraat vervangen Me°lische zorg Hulpverlening fr Kerkdiensten oud Papier Colofon Radio Texel "VRIJDAG 28 MAART 2003 In een lange rij staan de scholieren te wachten met de puzzelstukjes die ze gekregen hebben van hun tijdelijke werknemers. Met behulp van docenten worden ze stuk voor stuk op hun plaats gelegd in een metersgrote puzzel op de Groene- plaats. Wie geweest is, kan wat te eten en te drinken halen, anderen opzoeken of naar de muziek luis teren. Plaatsvervangend rector Gerbrand van der Feen en conrector Annemaneke de Vries tellen het geld dat de leerlingen ophaalden. De bijeenkomst op de Groeneplaats is de afsluiting van een dag die ge heel in het teken van Warchild stond. Met werken haalden ruim zeven honderd leerlingen geld op voor kin deren die slachtoffer zijn geworden van een oorlog. De rest van de 830 leerlingen moest verstrek laten gaan vanwege de griep. Vrijwel de meeste deelnemers zijn aanwezig op de Groeneplaats tijdens de afsluitende manifestatie. Er hangt een gezellige sfeer. Op de trappen van het gemeentehuis wordt muziek gemaakt, leerlingen trekken in groep jes naar elkaar toe. er staan kraam pjes waar brood kan worden gehaald en tussen de bomen wordt aan de puzzel met het logo van Warchild gewerkt. Negenhonderd stukjes moeten daarvoor op de juiste plek worden gelegd. De leerlingen hebben de stukjes meegekregen van de be drijven en de personen voor wie ze hebben gewerkt. Pal langs het ge meentehuis staat een kraam waarin docenten de inkomsten aan het tel len zijn. Op een bord op het trappen van het raadhuis worden met krijt de tussenstanden bijgehouden. Verkeer De actie begon gisterochtend om half tien met het stilleggen van alle ver keer op het eiland bij de kruispunten Nadat om half tien de klokken luid den. stapten de leerlingen met rood witte linten de wegen op om ze twee minuten te blokkeren. Ze werden daarbij geholpen door docenten en volwassen die zich spontaan hadden aangemeld. Burgemeester Joke Gel dorp hielp uit eigen beweging een handle mee op de rotonde Pontweg/ Emmalaan bij Den Burg. Doordat de scholieren en docenten zich daar stipt aan de klok hielden, moesten twee wagens op de rotonde blijven wachten. De chauffeurs maakten er geen punt van, in één van de auto's ging joviaal een duim omhoog. Ook de bus moest even wachten. Een Duitser die de actie vermoedelijk was ontgaan, wilde aanvankelijk het lint negeren en toch de rotonde oprijden. Nadat hij even tekst en uitleg had gekregen door het raampje bleef ook hij stilstaan. Over het algemeen maakten de meesten automobilisten er geen punt van dat ze twee minuten moesten wachten. 'Maar er waren er toch paar die gewoon doorreden' vertelt con rector Annemaneke de Vries. Bij het kruispunt Waalderstraat/Schoudieck haalde een werknemer van een Texels bedrijf bewust de linten weg, zodat hij door kon rijden. Het leverde hem afkeurende reacties op van de omstanders. Twee minuten later werd eveneens met klokgelui de blokkade opgeheven. In Oosterend klonk trompetgeschal van de toren. Van wege de restauratie kunnen de klok ken er niet worden geluid. In plaats daarvan bracht OSG-leerling Arnoud Ens met zijn trompet het dorp op de hoogte van de actie. Werken Daarna waaierende de leerlingen uit over het eiland om op diverse plaat sen te gaan werken voor Warchild. Morton Eschweiler ging aan de slag bij Graaf Spuiterij om een vlaggen mast te verplaatsen. Annemarijn van der Kuijl werkte in het kamphuis van haar ouders. 'Dat heb ik helemaal schoongemaakt. Dat is iets wat ik anders nooit doe.' Maartje van der Slikke maakte schoon in het Sluftercafé. Bemond de Ridder hielp zijn vader op de boerderij door te spitten en op de tractor te rijden. Kim Zuidema hielp mee in de Gele Lis in De Cocksdorp. 'Daar werk ik in de zomer ook. Ik heb nu veel spullen van de ene winkel naar de andere ge brachtNils Rutten hielp thuis mee opruimen en hij hielp zijn vader bij het maken van een kippenren. Thijs Vonk keek netten na op TX 2 Willem van zijn oom 'Dat doe ik an ders ook. Dat is dus niks nieuws voor mij. We hebben ook nog een stukje gevaren door de haven.' Hidde Struick maakte de tuin 'lenteklaar' en hij werkte bij zijn oma 'Ik heb oud papier voor haar weggebracht.' Twee leerlingen verwerkten koekjes bij bakker Timmer. en zwembad Molenkoog werd schoongemaakt, een paar scholieren wasten auto's langs de Bernhardlaan, een aantal bakte en verwerkte koek jes bij bakker Timmer en een stel leer lingen werkte in de boomgaard van Jaap Dros. Loco-burgemeester Nel Eelman Jamai (bekend sinds Idols) na en twee jongens hadden 'even een CD- tje gebrand' om te kunnen freestylen. Hun spontane optreden werd door de scholieren met luid applaus beloond. Thuiszorg-medewerkster Nel Lanser overhandigde €300,- aan de OSG. Lanser had het geld gekregen om oa^.v, I. 'W' ZTf Sn, Met negenhonderd puzzelstukjes werden het logo van Warchild, de naam van de OSG en Texel op de Groeneplaats gelegd. (Foto's Joroon v< Maarten Kulk ging er stevig tegen aan. 's Morgens nam hij de kranten wijk van zijn moeder over en be zorgde zowel het Noordhollands Dagblad als de Telegraaf in Oude- schild, hij werkte bij de zeilmakerij en bij de Spar in het dorp. 'Ik heb rek ken gevuld en achter de kassa geze ten. Bij de zeilmakerij heb ik nog ge knipt en geveegd.' Veel leerlingen werkten voor de gemeente, bij het Sportpark, sporthal Ons Genoegen Hout verwijderen bij de boomgaard van Jaap Dros. prees tijdens de manifestatie op de stoep van het gemeentehuis de leer lingen voor hun inzet. Ze refereerde daarbij aan de oorlog in Irak en de gevolgen daarvan voor kinderen. Als voorbeeld noemde ze een televisie uitzending waarin drie Iraki's aanga ven wat zij het verschrikkelijkst von den aan de oorlog. 'Twee van hen lieten iets zien met kinderen. Zij be horen tot de kwetsbaarste groep in een oorlog. Wat er deze dagen ge beurt. geeft de actie extra verdieping. Ik vind het indrukwekkend dat de OSG dit doet. Het gemeentebestuur is trots op jullie.' Rector Henk de Vries zei ook trots te zijn op zijn leerlingen. 'Toen ik vanmorgen opstond, dacht ik 'het weer zit in elk geval mee' en het is verder ook prima verlopen. Jullie hebben je voorbeeldig gedra gen. Er zijn geen wanklanken ge hoord.' De puzzel leverde op het eind nog wat extra gepuzzel op. De laatste van de negenhonderd stukjes (een stukje van de c van Warchild) bleek niet te passen. De oplossing werd gevon den in een bus zwarte verf die één van de docenten voor de zekerheid had meegenomen. Een extra wit stukje werd op maat geschilderd, waarna de puzzel onder applaus als nog kon worden voltooid De Vries. 'Bij nader inzien bleek dat de Wen de R wat anders waren gelegd dan ei genlijk had gemoeten.' Voor de leek was dat overigens niet te zien. Voordat het eindbedrag werd be kendgemaakt, waren er nog optre dens van onder andere docent Nils Lely, de band Keffiar, enkele andere bands, een groep meiden deed haar 25-jarig jubileum bij Thuiszorg Kop van Noord-Holland te vieren, maar ze besloot ermee de actie van de OSG mee te ondersteunen. Tegen het eind van de manifestatie werd bekendgemaakt dat de leerlin gen €14.400,- hadden opgehaald. De Vries: 'Dat was het geld dat we con tant hadden gekregen en het geld dat wordt overgemaakt.' Het geld komt ten goede aan projecten van Warchild. Volgens De Vries is de hele dag fantastisch verlopen. 'De hele Texelse bevolking heeft prima mee geholpen. Petje af.' Ook dagblad De Gelderlander be steedde aandacht aan de Texelse scholierenactie ten bate van War Child. Dal de or ganisatie War Child zich inzet voor die kinderen heeft de sympa thie van andere kinderen. Ook van de kinderen van Texel. Om aandacht te vragen voor War Child leggen leerlingen van de plaatselijke scholengemeenschap De Hogeberg 150 kruisingen op het waddeneiland twee minuten plat voor alle verkeer. Dezelfde dag gaan ze ook nog klussen bij bedrijven en particulieren. De op brengst is uiteraard voor het goe de doel. Esther Bremer, co-auteur van het boek 'Pitty naar college', is vanavond dwaalgast in het maandelijks Caba ret-café, waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Na een vraagge sprek van ongeveer een kwartier leest Bremer een aflevering van het feuilleton 'Mosselweg 14' over de lotgevallen van buurvrouw Joke, Marjan en Marjan en De Witte. In het programma is ook te gast Popke van Bruggen, één van de coördinatoren van de OSG-actie voor War Child die donderdag werd gehouden. Barnard en De Bruijn spreken verder over de dwalingen van de gemeen teraad, het rooien van bomen en op komst en ondergang van het toe risme. Als gewoonlijk valt in het programma ook veel muziek te be luisteren, op eigen teksten en op tekst van Huib 'de Rijmelaar' Fenljn. Cabaret-café wordt gehouden in het Schoutenhuys op de Vismarkt in Den Burg, het programma begint om 20.15 uur. De toegang is gratis, wel wordt een bijdrage gevraagd in de bestrijding van de onkosten. Brietea van lezen Buitco veriniwocmielijlLheid dt redactie Mogen de kauwtjes misschien blij ven? Ik spreek namens verschillende (buurt)bewoners van de Warmoes straat als ik zeg dat het juist heel leuk is dat die vogels in onze buurt verblij ven en bij schemer In groten getale overvliegen. Pieternel Geurtz, Warmoesstraat. Den Burg. Texelaars die een beroep doen op het Algemeen Maatschappelijk Werk, nemen daartoe in de meeste geval len zelf het Initiatief, met de hulsarts als de belangrijkste verwijzen Het aantal verwijzingen door huisartsen is het afgelopen jaar duidelijk toegeno men, zo blijkt uit het jaarverslag van het Algemeen Maatschappelijk Werk over 2002. Daarin staat ook dat de zwaarte en complexiteit van de hulp vraag toeneemt. Dorpshuis De Wielewaal krijgt een nieuwe centrale verwarmings installatie. Deze kost €20.108,- waar nog €5.892,- aan bouwkun dige voorzieningen bij komt. Het totale bedrag van €26.000,- komt geheel voor rekening van de ge meente, die sinds 1992 eigenaar van het gebouw is. De nieuwe installatie (die wordt gele verd en aangebracht door het bedrijf CVI) is dringend nodig omdat de oude is versleten. Luchtbehan- delmgskast en ventilatiesysteem maken zoveel lawaai dat ze bij uitvoe ringen en repetities moeten worden uitgezet. Het regelsysteem moet worden vervangen om de temperatu ren beter te beheersen en boiler, lei dingen en douches verkeren in zoda nige staat dat ze moeten worden vernieuwd, mede met het oog op legionellapreventie. Voor deze uit gave zijn geen gelden gereserveerd. Het college moet nog bepalen hoe de financiering wordt geregeld. De gemeentelijke thematentoonstel ling - die van 21 juni tot en met 7 juli wordt gehouden in Tusse de Banke op de Groeneplaats - draagt dit jaar het thema 'het jaar van de boerderii'. Iedere Texelaar die op creatieve wijze dit thema tot uiting wil brengen, kan zich voor deelname aanmelden. Deelnemers verplichten zich mini maal één dagdeel in de expositie ruimte aanwezig te zijn. Aanmelden kan bij de afdeling Cultuur en Educa tie, mevrouw E. Rutten, tel. 362218, of per e-mail erutten@texel.nl. Klaverjassers houden dinsdag 1 april in De Witte Burcht (Molenstraat, Den Burg) de achtste open drive voor het goede doel. ledereen die van een avond gezellig en ongedwongen klaverjassen houdt, is welkom. In schrijven, liefst met maat. kan tussen 19.30 en 20.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt €3,50 per koppel. Traditie getrouw wordt een verloting met veel (kleine) prijzen gehouden Lootjes kosten €0,50 per stuk of elf voor €5,- De inhoud van de pot bedraagt in middels €1020,69. Welke de goede doelen zijn die €225.- krijgen, bepa len de kaarters na afloop van de laat ste drive Aannemersbedrijf De Vries en Van de Wiel begint maandag met de vervan ging van het riool van de Brink in De Koog De betonnen buizen van de bestaande riolering, die Is aangelegd in 1966, zijn beschadigd en aange tast. Naast het stelsel van buizen van beton voor het vuile huishoudeli|ke water worden er kunststof buizen gelegd die het regenwater van de straat afvoeren naar de nabijgelegen vijver De oude straatstenen worden vervangen door nieuwe. Dit werk zal ongeveer vier weken in beslag ne men Daarna is de Dorpsstraat, tus sen de Epelaan en de Brink, aan de beurt. Ook hier wordt het riool ver vangen. Het asfalt wordt weg- gefreesd en vervangen door straat stenen. Volgend jaar zal de straat In dit gedeelte opnieuw worden inge richt Als alles volgens planning ver loopt, zijn de werkzaamheden voor Pinksteren voltooid. Tijdens de werk zaamheden is geen doorgaand ver keer mogelijk. De stoepen blijven wel zo veel als mogeli|k toegankelijk voor voetgangers. Doorgaand verkeer wordt omgeleid. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feest dagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Toeristen kunnen het hele jaar bellen naar: 327270. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers in formatie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727:314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: De Ruy- terstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoord singel 44, Den Burg, tel. 321461 - Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44, Den Bui tel. 0900-4636549. Spreekuur el) werkdag van 9.00 tot 17.00 u, Vq vragen over ontwikkeling, voedir» opvoeding en verzorging van joni kinderen. - Uitleenmagazijn/servicepunt Schoonoordsingel 44, Den Bur tel. 314887. Geopend elke werkfl tussen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken et werkdag van 8.30-17 00 uur, t 0223-650222. Kraamhulp: Voor directe kraa- hulp op Texel en na poliklimsc bevalling: Parenta Zorg, tel. 022 540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszo en voor opname in verpleeg- j verzorgingshuis: Stichting RIOTei Wieringen. Opvragen via tel. (022 671552. Opname geschiedt advies van huisarts of specialist Apotheek: Weverstraat 95, 0 Burg, tel. 312112. Maandag t/ vrijdag 8.00-18.30 u., zaterd: 10.00-13.00 en 15.00-17.00 zondag 11.00-12.00 en 160 17.00 u. Buiten die tijden alle voor spoedeisende gevallen. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende geval len: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de poli tie, tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Verslavingszorg: Steunpunt Brij- derstichting, Wilhelminalaan 1, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie. Bereik baar op di. en woe. tijdens kantoor uren, tel. 314781; www.brijder.nl. Toeristenpastoraat: Bram Guil- jam, tel. 318581, 327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarm ring, klusjesdienst, huishoudelfi dienst, versteldienst. Spreeku van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.1 tot 16.00 u., De Buureton, Mole straat 2, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen v schepen en zwemmers in nood:* 316270. Chemicaliën op het strand: B de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Crisisopva- huiselijk geweld, tel. 08-719017? Jongeren Informatie Punt: vo vragen en advies over worc werken, studie, recht, relate seksualiteit, verslavingen en vt tijd. Openingstijden dinsdag i woensdag van 15.00 tot 17.00 u; d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaan 1D Burg, tel. 315582. Bureau Jeugdzorg: voor hi aan jongeren bij problemen envc opvoedingsondersteuning a ouders. Spreekuur elke dondert in d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaarjl Den Burg. Voor aanmelding, irtbl matie en advies: 0900 22233'I elke dag tussen 10.30 tot 12.30u 1 Kerken en minima: voorTexek in financiële nood. Spangerweg: 1793 EH De Waal. Zondag 30 maart 2003 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker, doopdienst. De Waal: 10.00 u. ds. J.R.A. Vlasblom. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. SOW-GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. C. der Ne derlanden: 19.00 u. ds. P.C. Bar nard. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. C. der Nederlanden. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. ds. F.J. Daane uit Gent. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oos terend: 10 00 u. en 18.00 u. ds T.M. van Dijk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 5. Paelwerck, Schoudieck, Hoefslag, Noord- vlak, Markgrave, Waardwei, Strandkaap, Schilpbanck, Vroon- lant. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onzo advertontlecontractan «n aanbiedingen daar toe zijn van toepassing de Regelen voor het Adverientie- wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fa bneken Ie Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van do Regelen voor het Advortontlowozon wordt'op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 (automatisch) Per jaar 62.70 60,70 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Kogerstraat, Den Burg: 10.OOul K. Breeuwer. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.P ds. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KER, Den Burg: zat. 19.30 u. Gospeltrain, themaviering, wo' f communieviering parochianen,tl via De Lichtboei: zon. 10.45™ Dominootjes, kinderviering Oudeschild: zon. 9.30 u. Gollards: zat. 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Op bare lezing, 10.30 u.; Wachttoi studie, 11.20 u. Godsdienst bewijst mensen niet altijd de beste dienst. izië E Vrijdag: 18 00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u Wegdromen met een boek 17 00 u Pietelepote (kinderprogramr Vandaag: De oorlog, waar de kinderen Pietelepote best bang voor zijn. 18.00 u. Muziek met Marco 19-00 u Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 9 30 u Kerkdienst vanuit SOW Wado gemeente Texel 11 00 u Vlaswiek (muziek en poëzie) 12 00u. Natuurwijzer 13.00 u. Goud van Noud (Nederland^ 15.00 u Frans gaat het doen (muzjet) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10 00 u Gereformeerde kerk Den B Maandag: 18.00 u Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20 00 u Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muzië 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuwïi 19.00 u Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprograrrv? (herhaling van zaterdag) 18 00 u Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.® verzoekplaten) 19 45 u Gelezen (Texelse) verhalen 20 00 u Radio Noordholland Donderdag: 18-00 u. Country time (muziek) 19 00 u. Cabaret cafe (Pip Barnard e Janien de Bruijn bespreken! lokale nieuws) Vandaag: Bomen rooien, de blundert de gemeenteraad en opkomst en on gang van het toerisme. Gast is Pop& Bruggen, die vertelt over de actie vf OSG voor War Child, dwaalgast B Bremer leest een aflevering van feuilleton. Verder veel muziek. Uitzef® van de avond van 28 maart aansluitend Radio Noordholland Jongeren Informatie Punt

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2