'Cafeetje moet weer de huiskamer van Oosterend worden' SBB gaat broedsels ganzen toch prikken F amilieberichten KyJ 3edoodverfde opvolger kiest nieuwe naam: De Kroonprins TEXELSE j COURANT' r{°V 1 3oeren dringen aan op maatregel Geertje Roeper moet inzet voor ouderen stoppen VRIJDAG 28 MAART 2003 de ruit van Albert Heijn kon ik zien of er klandizie bij me kwam, maar soms zaten we zo te kletsen dat het me wel eens ontging Dat kost dan een klant. Ik ben niet zo'n carrièreplanner Ik kies op eigen gevoel. Ik kies voor de dingen die ik leuk vind. Op school had ik het zogeheten pretpakket. Een beetje negatieve benaming, net alsof het niks voorstelde, maar er zat pre cies alles in wat ik nu nodig heb. Het laatste jaar, met alles over de VOC, was een heel leuk jaar. Met al die rondleidingen voor hoogwaardigheidbekleders, met Aagje Luitsen. Wat hebben Martina en ik soms vreselijk gelachen om al de ellende die we moesten spelen. Nee, met het publiek erbij waren we heel serieus. Natuurlijk. We gingen ook met Aagje op tournee, omdat veel oudjes niet meer de trappetjes op konden in de Oudheidskamer. Zo zouden we een keer optreden in Den Hoorn. We waren al aan de late kant, omdat ik op het laatste moment nog een kamerscherm bij Liesbeth Roe per vandaan moest halen. Wij scheu ren naar Den Hoorn, ik voorop. Was er een wegomlegging op de Wester- weg en ik raak zoek in het bos. Op 't lest Martina voorop en via vele om wegen kwamen we dan, veel te laat, in Den Hoorn. Toen was ons pro gramma nog te lang en de oudjes hingen op het laatst onderuit aan ta fel. Zijn er nog vragen? vroeg ik aan het end. Geen vragen, het bleef héél stil...' Horeca en geschiedenis. Twee be langrijke poten in het bestaan van Arjan Trap. Hij werkt in opdracht van de gemeente Texel aan enkele les pakketten voor de scholen. Over ie der dorp komt er een apart pakket, met naast algemene onderwerpen als landbouw, jutterij, folklore en ge loof extra aandacht voor de bijzon derheden van het betreffende dorp. In het pakket over Oosterend bijvoor beeld, zal meer aandacht aan kerk en geloof worden besteed vanwege de vele kerken en kerkrichtmgen die in 'Jeruzalem' te vinden zijn. Ook de visserij neemt er een speciale plaats in. Het pakket van Den Hoorn vertelt over het loodswezen en de walvis vaart en bij Oudeschild wordt ver haald over de haven, de VOC en de geschiedenis van de TESO. De pak ketten worden op alle scholen aan geboden, maar het speciale van deze pakketten is, dat de kinderen op deze manier eerst hun eigen leefomgeving leren kennen. 'Daarna komt Texel, Nederland en dan pas de rest van de wereld.' Hij zit met stil. Trap is dol op evene menten. Zo verzorgt hij al jarenlang een vrouwendag voor Oosterender dames, met allerlei verrassende ac tiviteiten. De enthousiaste verslagen in het Oosterender Nieuws van de diverse deelneemsters vertellen dat ze in de smaak vallen. De visrook- wedstrijd, die hij ook dit jaar weer van plan is te organiseren, is uitgegroeid tot een evenement dat kijkers en pro evers van over het hele eiland trekt. De opbrengst van de rokerijen is be stemd voor een bronzen beeld van beursende vissers, een initiatief van hem. Het beeld wordt op 23 juli, de eerste dag van de tiende Oosterend Present, onthuld bij de barometer aan de Kerkstraat. 'We zijn tenslotte een vissersdorp. En dan staat er alleen maar zo'n schaap! Dat kan toch niet.' En op dit moment wordt er in Ooster end druk gerepeteerd op het histo risch spel Van Gmnagagap naar Ragnarok, dat hij samen met Ina Schrama voor Oosterend Present heeft geschreven. 'Ik had graag een baan gehad in het Maritiem Juttersmuseum.Vorig jaar nog zochten ze iemand voor collectiebeheer. Helemaal in mijn straatje. Benno van Tilburg, de vorige directeur had al gezegd: dat is jouw plekkie. Ik solliciteren dus en ik kwam bij de laatste drie van de zeventig sol licitanten. En het dan nét niet worden. Balen man! Toen raakte ik wel even In een dip, echt. Ik had er zo op ge rekend en alvast afscheid van m'n weekendbaan in Het Cafeetje geno men. Toen ineens kwam Roland met de vraag of ik Het Cafeetje niet wilde huren. Nou, ik wou niet huren. Ik wilde het voor mezelf, zodat ik er helemaal mijn ei in kwijt kon. Met een nieuw interieur waaraan je bij binnenkomst gelijk ziet dat je in Oosterend zit Met een houten gevel in oude stijl en een nieuwe naam: De Kroonprins. Zo wordt ik achter de schermen al heel lang genoemd. Net als meer mede werkers, zoals later bleek. Nou kun je in Engeland zien hoe lang het kan duren voor je van kroonprins echt opvolger wordt, maar ik ben er geluk kig sneller dan Charles.' 'Ik ben een echte Strender, net als de rest van mi|n familie. Onze stamboom gaat terug tot ongeveer 1650. Kijk maar eens hoever we gekomen zijn: met verder dan van Oosterend tot Oost. Ik ben in Strend begonnen en mijn eindpunt is ook al bekend,' lacht hij dan plotseling. 'Op 't ouwe kerk hof, hier recht tegenover het café. 't Is gewoon een kwestie van de weg oversteken. Nee joh, ik wil met op het nieuwe met al die wind er omheen. Gewoon hier, en ik betaal vast voor driehonderd jaar vooruit, want ik wil niet geruimd. Ik zorg wel voor een creatieve steen, dan ben ik gelijk goed voor rondleidingen.' Hij kijkt vanuit het raam nog eens reflecterend naar de zerken, knikt goedkeurend en zegt dan: 'Ik vind het best lekker om m'n plekkie alvast te weten. De tus senliggende tijd vul ik wel in.' Corrie Timmer Vol verdriet, maar dankbaar voor wat hij voor ons is geweest, delen wij u mede dat toch nog on verwachts van ons is heengegaan, mijn lieve man, onze lieve vader, schoonvader en opa Pieter Aant Betsema op de leeftijd van 58 jaar. Wil Betsema-Brouwer Martin en Carla Erik, Ruud, Jos Peter en Helga Jeffrey, Cindy, Kirsten Texel, 27 maart 2003 Sluyscoog 58 1791 WT Den Burg Gelegenheid tot condoleren maandag 31 maart van 19.30 - 20.30 uur in Uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg. De uitvaartdienst zal worden gehouden op dins dag 1 april om 14.00 uur in de Nederlands Her vormde kerk aan de Binnenburg te Den Burg, waarna de begrafenis op de Algemene begraaf plaats aan de Kogerstraat-zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er nog gelegenheid tot condoleren in het uitvaartcentrum. Een goede handelsreis Naar de eeuwige rust Zo snel Onbegrijpelijk We zullen je nooit vergeten Dag Piet Cees en Nel Barry en Marije Dag lieve Opa Erik, Ruud, Jos, Jeffrey, Cindy, Kirsten Nog vol ideeën, maar de tijd werd je met gegeven. Volslagen onverwachts moeten wij afscheid ne men van Piet Wij wensen Wil, Martin en Carla, Peter en Helga en kinderen veel sterkte. Joop t - Rom Dirk - Corry Jack - Addy Ina t - Martin Cees - Nel Trees - Kees Sietse - Ria Gerrit-Jan - Tiny Een schip op zee verdwenen achter de horizon Niet zomaar „een zwager en oom" Dag Piet Martin en Ina t Caroline en Arnold Natasja, Yvette', Isabel Dennis en Danielle Dag Ome Piet we zullen je missen. Wij wensen tante Wil, Martin, Carla, Peter, Helga en de kinderen veel sterkte toe. We denken aan jullie. John en Monique Kevin, Mitchel, Dylan, Rodney Anita en Jacco Mascha, Dave Guido en Melanie Marhn, Sharon, Lyan Linda en Mare Ricky, Mandy, Sacha Elles en Jan Simon Marit, Myrthe, Bente. Dana, Ylva Caroline en Arnold Natasja, Yvette', Isabel Dennis en Danielle Barry en Manje Tamara en Mathijs Sam Jitse en Silvia Mariska en Erwin Gemma en Kees Tessa Marijn Bedroefd om de grote leegte die hij achterlaat, maar dankbaar voor de liefde, steun en humor waarmee hij ons omnngde. Dit blijft voor ons van onschatbare waarde. Door een afnemende gezondheid is na een moe dig gedragen ziekte van ons heengegaan mijn lieve dierbare man en onze zorgzame vader Leendert Bruin k 20-2-1934 t 26-3-2003 Den Burg: W. Bruin-Meijer Utrecht: Marianne Bruin Ferenc Waitz Waalre: Judith Bruin Waalderstraat 45 1791 EB Den Burg - Texel Gelegenheid tot condoleren maandag 31 maart van 13.30-14.00 uur voorafgaande aan de uit vaartdienst in de Nederlands Hervormde kerk te Den Burg. De uitvaartdienst zal worden gehouden om 14.00 uur waarna we Leo begeleiden naar zijn rust plaats op de Algemene begraafplaats aan de Kogerstraat. Na de begrafenis is er nog gelegenheid tot con doleren in het uitvaartcentrum aan de Bernhard laan 147 te Den Burg. (Foto Jeroen van Haltum) aakten aatsbosbeheer (SBB) heeft er in egestemd dit voorjaar de broed- ls van grauwe ganzen door te ikken, om zo te pogen de popu- lie naar een acceptabel niveau rug te brengen. Aanvankelijk elde de terreinbeheerder hier ets voor, maar als gebaar naar 'eren die schade lijden gebeurt t nu toch. Tenminste als de pro- ïcie hiervoor de vergunning af- eft. Als dat niet snel gebeurt is t broedseizoen te ver gevorderd zijn de eieren volgens SBB in n te ver stadium. •eren klagen dat grauwe ganzen in inemende mate schade aan idbouwgewassen veroorzaken, jelopen winter gebeurde dat in een rceel bloembollen in De Eendracht gevreesd wordt dat een toene- ind aantal overzomerende grauwe nzen ook in graan, aardappelen en dere gewassen zal huishouden, de doordat de laatste jaren de >edsels ongemoeid zijn gelaten, Jde populatie sterk zijn gestegen. <t de intrede van de nieuwe wet op Flora en Fauna is het verkrijgen 1 een afschotvergunning bij het keden van schade er niet eenvou- 'er op geworden. 'Vaak is de iade dan al aangericht', vertelt 'as Eelman van Nieuweschild, die h namens de WLTO met het wild- ieer bezighoudt. De landbouw- lanisatie dacht mee over een nabeheersplan, met als doel de pulatie naar 1200 paren terug te in9en, een aantal dat in het voor- J' van 2001 werd geteld. Maar in jaar en in 2002 werden door ver slende oorzaken geen eieren ier 96prikt, mede waardoor de IUwe ganzen flink in aantal groeide, orde WLTO is druk uitgeoefend op 'Uurbeheerders om weer aan beheersmaatregelen te doen. Waar Natuurmonumenten heeft besloten de nesten ongemoeid te laten, zal SBB de eieren in de nesten die zon der natuurschade zijn te bereiken wél prikken. Hierdoor zakt het ei op een zeker moment in elkaar, waardoor de gans door heeft dat het broedsel met uitkomt en het nest verlaat. Bij andere methoden zou het dier eindeloos blijft doorbroeden en daardoor verzwak ken. Het prikken heeft volgens SBB De kinderen vonden soms een briefje op tafel dat ze zelf voor het eten moesten zorgen. Die tijd schoot er soms bij in als Geertje Roeper bezoekjes aflegde aan zieke leden van de soos in Ooster- end. Na 38 jaar moet ze zelf van wege medische redenen een stapje terug doen. Bijna al die tijd vormde Roeper in haar eentje het bestuur van de soos die in 1965 werd opgericht door de dorps commissie van Oosterend. Aanvan kelijk deed ze samen met Reijer van der Vis het bestuurswerk, maar hij moest er kort na de oprichting mee stoppen door ziekte. Roeper, die er al voor zorgde dat elke dinsdag middag alles geregeld was voor de soosmiddagen, kreeg er daardoor ook de financièn bij. En dat bleef daarna ook zo. Ze zorgde ervoor dat er mensen van verenigingen uit het dorp aanwezig waren om koffie en thee te schenken, regelde extra activiteiten, maakte anderen enthousiast voor de soos, hield de boekhouding bij en ging op bezoek bij ouderen die ziek of her stellende waren. kaar het eten in het gezicht te blazen.' Het bestaande personeelsteam is gebleven en opnieuw gemotiveerd om 'er voor te gaan', merkt Trap op. 'De veerkracht is terug. Er wordt weer beter schoongemaakt, er wordt mee gedacht en er komen goeie ideeën boven tafel. Denk niet dat ik alléén de wijsheid in pacht heb hoor, zonder het team red ik het echt niet. We heb ben elkaar nodig Dat Trap thuis is in zijn eigen dorp, komt ook tot uiting in de namen die hij gebruikt. Hij kent de meisjesnamen van veel getrouwde vrouwen. 'Zo kwam Jannie van der Vis een paar jaar geleden eens een portie patat bestellen. Ik schreef op: Jannie Lap, vier patat. Vraagt Johan, die in de keuken stond, wie is Jannie Lap nou weer? Ik zeg: man, dat is je eigen schoonmoeder!' Trap mag dan al op zijn zestiende gezegd hebben Het Cafeetje te ambiëren, toch was zijn opleiding in het geheel met in die richting. Via MAVO en HAVO belandde hij eerst op de tuinbouwschool in Hoorn. 'Een blauwe maandag, toen had ik het wel bekeken. Het ging allemaal over din gen die hier niet spelen, kassen, groenten, dat soort werk. Ik ben toen bij Willem Trap in de bollen beland. Drie jaar lang bollen d'r in, bollen d'r uit. Nou dan weetje het wel. Ook niks voormi|. De kunstacademie, dacht ik. Richting hovenier, tuinarchitectuur. Wat deed ik daar? Stond een beetje de tuin om te spitten. Eer het herfst was, was ik daar ook mee klaar. Als je het dan toch niet weet Trap, kun je net zo goed gaan werken, dacht ik toen. Ik heb diverse banen in de horeca gehad. Onder andere op een terras in Utrecht, waar toen ook Belinda van Diesen werkte. De eige naar van dat café had ook een bak kerij in Amsterdam en daar had ovengens maar beperkt effect, omdat verwacht wordt dat de broedsels die het wél redden meer overlevingskans hebben. Bovendien wordt Texel vol gens Eelman aangedaan door gan zen die afkomstig zijn uit andere de len van Nederland. In principe vergoedt het rijk wild- schade. Eelman: 'Maar het nadeel is dat het een hele administratie geeft en dat de boeren het geld pas een jaar later op hun rekening krijgen. Velen mijden daarom de papiermo len, maar klagen er wel over op ver jaardagen. Dat brengt ons als landbouwbestuurders, die opkomen voor de belangen van de boeren, in een lastige positie.' Eelman adviseert boeren met schade dan ook dringend de telefoon te pakken en Bureau La ser te verwittigen. Aanvankelijk werden de soos- bijeenkomsten gehouden in Strends End, later verhuisden ze naar dorps huis De Bijenkorf toen die werd geo pend. 'We zijn destijds begonnen met 26 leden. Momenteel zijn het er 14 Het is elke dinsdagmiddag van drie tot vijf uur. Mensen kunnen spelletjes doen en je praat met elkaar.' Met trots kijkt ze terug op de gezamenlijke kerstdagmiddagen die door de soos tot stand zijn gebracht. Mensen van Marieke van der Vis uit Oosterend weer gewerkt Het is een kleine we reld. Naast mijn werk in Utrecht heb Ik daar aan de kunstacademie het voorbereidend jaar van de studie kunstgeschiedenis gedaan. Ik kwam weer terug op Texel, in het Steakhouse in Oudeschild, bij die meiden van Grootjen. Hebben jullie geen vast werk voor me? Ik kluste bij in Strends End, vrijdags maakte ik de kotters schoon en in de weekenden werkte ik in De Pilaar. Allemaal klus jes van niks, maar je bent onder de pannen. Vanuit het Steakhouse ben ik naar beneden gegaan, naar 't Pakhuus van vader Grootjen,' vertelt Trap verder. Om dan na enig naden ken te zeggen: 'Hé, dat klinkt raar hè, net alsof ik gedegradeerd werd. Nou ja, het onderste restaurant dus. Een baan die ik combineerde met de op leiding Kunst, Cultuur en Educatie aan de Hogeschool Holland in Die- men. Mijn afstudeerrichting was Museologie. Onderwijl ging ik 's avonds in Het Cafeetje aan de gang. In 1995 was dat, meen ik. Ik had met mijn opleiding best aan de overkant kunnen blijven, maar het voelt ner gens zo lekker als op Oostrénd. In 1997 ben ik met Martina (Jimmink) 't Lant van Texsel, het winkeltje in de Waalderstraat begonnen, in combi natie met het gidsenwerk. Martina zat in dezelfde tijd als ik op de Hoge school Holland; zij deed Cultuur Beleid. We hebben zwaar zitten brainstormen over de vraag: wat mis sen we op Texel. Wel, de geschiede nis van Texel kun ie binnen vier mu ren in de verschillende musea zien, de excursies van Staatsbosbeheer en EcoMare gaan over het wad en door de duinen. Er is wat van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse Ker ken. Maar wat er ontbrak was een goede excursie door de dorpen. Daar zijn we toen op ingesprongen met een goed programma. De winkel is ons boekings- en informatiebureau. Ook de dingen die we in 't Lant van Texsel verkopen, zijn in de sfeer van ons werk. in landelijke stijl. De excur sies deden we eerst met z'n tweeën, maar omdat het gidsenwerk Martina niet zo lag, ben ik uiteindelijk alleen verder gegaan en deed zij meer het winkelwerk. Nu moeten de mensen zich aanmelden voor een rondleiding en bij minder dan tien deelnemers gaat de excursie niet door. Maar in het begin deed ik maar wat. Ik zag vanzelf wat er op het vastgestelde tijdstip kwam en het gebeurde wel dat ik met één of twee mensen op pad ging. Dat kon natuurlijk niet uit. Familie-uit|es, dat is nog zoiets waar veel tijd in gaat zitten. Ik ging hun dagprogramma met ze doorpraten en paste dan mijn rondleiding ergens in hun schema, met iets voor die en iets voor die. Ik was een beetje te gemak kelijk, denk ik, en dan weten de men sen je altijd wel ergens voor een kar retje te spannen. Ik loop wel eens in mezelf te mopperen: waar heb ik nu weer ja op gezegd, ik kan het er niet bij hebben. Maar een mens kan een hoop als-ie niet moeilijk doet. Als Martina in de winkel staat, kruipen de kinderen er ook rond. Als er een zen ding spullen binnenkomt is het eigen lijk al vol met onszelf en moeten we heen en weer schuiven met de dozen om de klanten binnen te kunnen la ten. Als het niet druk was, ging ik wel eens gezellig te kletsen bij Anja Goënga van BéVé Kinderkleding. Via alle kerkelijke gezindtes uit het dorp konden daar terecht. 'Het werd zeer op prijs gesteld.' Bezoekjes aan zieke ouderen werden trouw afgelegd. 'Je groeide daar van zelf in En op die manier leerde je ook mensen kennen In de bezoekjes stak ze veel vrije tijd. Als er aan het eind van het seizoen soms nog wat geld over was in de pot, zorgde ze ervoor dat er leuke dingen werden gedaan. 'Dan maakten we bijvoor beeld een tochtje over het eiland en gingen we na afloop pannenkoeken eten in Strends End.' Het liefst had Roeper nog een paar jaar door willen gaan, maar dat zat er niet in. 'Ik moet ook aan mezelf denken.' Ankie de Klerk, voorzitter van de dorps commissie, heeft het bestuurswerk en het afleggen van bezoekjes van haar overgenomen. Roeper blijft wel betrokken bij de soos. 'Als het lukt, wil ik er zo nu en dan langs blijven gaan.' Geertje Roeper is na 38 jaar gestopt met haar werk voor de soos in Oosterend. let schijnt dat ik op mijn zestiende al eens gezegd heb, dat ik Dit eigenaar van dit café wilde worden. Ik heb er dus wel even /er gedaan, maar nu ben ik er,' lacht Arjan Trap (35) uit Ooster- id. Gastvrij draagt hij een kopje koffie aan en kijkt zijn nieuwe gendom liefkozend in de rondte. 'Er moet nog heel wat aan jdaan worden, ik ga wel een en ander veranderen hoor, het terieur moet meer Strends worden. Met Strender attributen.' ap tekende 7 januari van dit jaar de overdrachtspapieren, rna hij café Het Cafeetje officieel zijn eigendom mocht noe- I. Binnenkort, want er moet nog even aan geknutseld wor- staat er een nieuwe naam op de gevel: Eetcafé De Kroon- De officiële opening vindt vanavond plaats. Roland (Visser) en ik met Ouwe jnderklaas al speulend bekend dat ik Het Cafeetje had ge- icht, ging geloof ik heel Oosterend uit zijn dak. Ze vonden het allemaal zo leuk voor me. Het was echt hele maal te gek. Een vriendin maakte me erop attent dat ik op mijn zestiende al eens gezegd heb dat ik ooit eige naar van Het Cafeetje hoopte te wor den. Ik kan me er totaal niks van her inneren, maar het zal wel. Toch grappig hè? Het is een speciaal ge- voelhoor. dat het nu echt van mij is. Ik ga er wel wat mee doen. Het liep de laatste twee jaar met meer zo. ïlohan (Eldering) en Roland kregen Blrends End erbij en het café op de pven in Skil. Daar ging alle aandacht [heen en Het Cafeetje ging er onge- fwild toch een beetje bij hangen. Er Werden weinig leuke dingen meer Rorganiseerd en de motivatie raakte Sr bij iedereen een beetje af. Als de jenaar zelf niet meer achter de tap aat, raakt-ie verwijderd van de be letten van de mensen. Zit hij er tus- n, dan springt hij er gelijk bovenop, werkt het gewoon.' Trap neemt het interieur eens op en vervolgt: 'Ik ben een echte Strender en ik wil Het Cafeetje ook weer echt Strends maken. Moet je die grote vis daar aan de wand zien. Een of ander tropisch ding. Die vang je hier toch met? We zijn een dorp van vissers en dat wil ik ook laten zien, maar wel met onze eigen vis. Een gewoon slippie of een makreel of zoiets. Ook de kaart wordt uitgebreid en ik wil meer streekgebonden gerechten gaan ser veren. Vis die in onze eigen wateren wordt gevangen, 't Is toch te gek dat je zoiets hier met op je bord kunt krij gen Ik wil er wezen voor de men sen. Het Cafeetje moet weer de huis kamer van Oosterend worden, waar iedereen zich thuis voelt. Jong en oud.' Trap is al begonnen de donderdag avonden extra leven in te blazen met allerlei gezelschapsspellen: kaarten, rummycub, darten... 'Er moet ook een beetje balans in het geluid ko men. Aan de bar moeten de mensen zich lekker voelen, maar ook de eters moeten met elkaar kunnen praten zonder te hoeven schreeuwen of el-

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3