'In het wilde weg rode lijnen zetten Jan Jacob Bruin wacht niet meer op inspiratie .TEXELSE COURANT' Medische zorg Hulpverfcning Kerkdiensten oud Papier Colofon Radio Texel Jip?! Geleidelijk minder korting voor 65+ Wat ik zeggen wou... Windsingels Wat ik zeggen wou... Kauwtjes (4) Lezing landbouw over verzekering tegen waterschade FNV Vrouwen Wat ik zeggen wou... Wacht niet af! Waantij zoekt nieuwe leden Raadsvergadering Laatste loodjes voor Tevoko Wandelen voor moeder Isabel VRIJDAG 4 APRIL 2003 Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestda gen en van maandag tot en met vrij dag van 17.00 tot 08 00 uur: Cen trale Huisartsen Post, tel. 321143. Toeristen kunnen het hele jaar bel len naar: 327270. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086:314727.314669; 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: De Ruyterstraat 86. Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg. huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoord singel 44, Den Burg, tel. 32146' - Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44. Den Burg 0900-4636549. Spreekuur werkdag van 9.00 tot 17.00 u v vragen over ontwikkeling, voedi opvoeding en verzorging van jo,- kinderen - Uitleenmagazijn/servicepunt Schoonoordsingel 44, Den Burg 314887. Geopend elke werk; tussen 13 00-14 00 u. - Diëtiste: voor afspraken werkdag van 8.30-17.00 uur 0223-650222. Kraamhulp: Voor directe kras hulp op Texel en na poliklinisr bevalling Parenta Zorg. tel. 02 540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuisz en voor opname in verpleeg- verzorgingshuis: Stichting RIOTe Wieringen. Opvragen via tel. (02 671552. Opname geschiedt op vies van huisarts of specialist. Apotheek: Weverstraat 95, Burg; tel. 312112. Maandag t/m, dag 8.00-18.30 u.; zaterdag 10; 13.00 en 15.00-17.00 u.; zor* 11.00-12.00 en 16.00-17.00 ufi ten die tijden alleen voor spoei sende gevallen. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: 0900- 8844. In spoedeisende gevallen: 1- 1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Verslavingszorg: Steunpunt Brij- derstichtmg, Wilhelminalaan 1Den Burg. Voor inlichtingen, advies, con sultatie en preventie. Bereikbaar op di. en woe. tijdens kantooruren, tel. 314781; www.brijder.nl. •Toeristenpastoraat: Bram Guil- jam, tel. 318581327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudei dienst, versteldienst. Spreekuur, 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 16.00 u., De Buureton, Molenstr 2. Den Burg Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen schepen en zwemmers in nood 316270 Chemicaliën op het strand: de brandweer. 072- 5644444 Huiselijk geweld: Crisisopv; huiselijk geweld, tel. 08-719017 Jongeren Informatie Punt: vragen en advies over wonen, v, ken, studie, recht, relaties, seksi liteit, verslavingen en vrije i Openingstijden dinsdag en woei dag van 15.00 tot 17.00 uur; d'Qj Ulo, Wilhelminalaan 1Den Burg 315582. Bureau Jeugdzorg: voor hulp; jongeren bij problemen en v; opvoedingsondersteuning ouders. Spreekuur elke donder in d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaan Den Burg. Voor aanmelding, irr matie en advies: 0900 2223330,- dag tussen 10.30 tot 12.30 uur Kerken en minima: voor TexeS in financiële nood. Spangerwej 1793 EH De Waal Zondag 6 april 2003 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. mw. C Vlaming uit Marken, mmv koor Pajoko uit Hellendoorn. De Waal: geen dienst. De Koog: 9.30 u dhr. M.D. Kuiper. Den Hoorn: 11.00 u. mw. C. Vla ming uit Marken SOW-GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. F. van Hel den; 19.00 u. ds. P.C. Barnard. Oudeschild: 11.00 u. ds. P.C. Barnard De Cocksdorp: 11 00 u. ds. F. van Helden. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. ds. M.G.J. Roe pers. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 u. en 18.00 u ds. T.M. van Dijk. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 6. Sluyscoog, Korfbaeck, Vuurbaeck, Verlaet, Duykerdam, Middelton, Buyten- gors. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant. nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracte/i en oanfced.ngen daar toe zijn van toepassing de Regelen voor het Advertentie- wezon van de Stichting ROTA. gevestigd to Amsterdam zoals gedeponeerd bi| de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van do Regelen voor hel Advertentiewezon wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32 20 30,70 (automatisch) Per jaar 62,70 60,70 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode DOOPSGEZINDE GEMEEN Kogerstraat, Den Burg 10.00u| F. Iwema-Schipper. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.OC G. Sipkema, doopdienst. ROOMS-KATHOLIEKE KER Den Burg: zon 10.15 u Gospeltrain, vormsel. Gollards: zat. 14.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Op bare lezing, 10.30 u.; Wachttoi studie, 11.20 u. De beste grap is altijd van een ander. De slechtste trouwens ook. Vrijdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuwsf 19.00 u Shopping (muziek) 21 00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kmderprogram" Vandaag: Piet Zoon beantwoordt v, over het provinciebestuur 18 00u Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10 00 u Kerkdienst vanuit baptistengemeente Den Bu 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzë; 12.00 u. Natuurwijzer 13 00 u. Goud van Noud (Nederlands 15.00 u Frans gaat het doen (muziek 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u Doopsgezinde gemeente Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphomca (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20 00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (mu# 23 00 u Radio Noordholland Dinsdag: 18 00 u Radio Texel actueel (nieuws 19 00 u Raad en daad (over de Te« politiek) 19.30 u. Raadsvergadering (rechtstr; vanuit het gemeentehuis) aansluitend. Radio NoordN Woensdag: 17 00 u- Pietelepote (kinderprogram' (herhaling van zaterdag) 18 00 u Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 190' verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u Raadsvergadering (herhalin dinsdag) aansluitend: Radio Noordf? Donderdag: 18.00 u Country time (muziek) 19.00 u. Cabaret café (Pip Barnardf Jamen de Bruijn bespreker' lokale nieuws). Vandaag: Bomen rooien, de blunder de gemeenteraad en opkomst en d gang van het toerisme Gast Pop- Bruggen vertelt over de actie van df voor War Child, dwaalgast Esther &1 leest een aflevering van het feuilletc der veel muziek. Uitzending van de? van 28 maart (herhaling) 21 00 u. Radio Noordholland| Jongeren Informatie Punt ln tegenstelling tot het aanvankelijke voornemen zal het rijk dit en volgend laar nog geld beschikbaar stellen om de veerdiensten de mogelijkheid te geven 65-plussers voor half geld te laten reizen. Pas daarna zal de rege ling worden 'afgebouwd' en zullen passagiers van deze leeftijds categorie het volle pond moeten be talen, tenzij de vervoersonderneming de korting voor zijn rekening zou ne men Tegen het oorspronkelijke plan pm al direct te beginnen met het stapsgewijs terugdraaien van de bij drage was scherp geprotesteerd, onder andere door Teso, de ge meente en de ANBO. Overigens zou ook het oude plan voor de Texelse bootpassagiers nog niet direct gevol gen hebben gehad, omdat Teso be reid was de korting aanvankelijk uit eigen zak te financieren. Bncico iifi leien Buiten vrrmr»oon]elijUv>d no dc rtdacix Ik vraag me af of de mensen die zo graag de windsingels langs de Pont- weg willen rooien daar ook dagelijks langs fietsen? Of zitten ze meesten tijds in de auto, en willen ze vanuit hun auto een mooi open uitzicht heb ben? Ik fiets er zeker vier keer In de week langs en ben die windsingels zeer dankbaar. Juist omdat die bomen er zijn heb ik duidelijk minder last van harde wind en regen, maar ook van uitlaatgassen en watersproei. van auto's en vrachtwagens. Ik heb vaak een auto tot mijn beschikking en ik kan ook wel met een collega meerij den. Maar dat doe ik niet omdat ik steeds denk: 'Och, met die wind- singel langs een groot deel van de weg zal het wel meevallen.' En dat is ook zo. Gelukkig lijkt een aantal raadsleden het met mij eens te zijn. Hopelijk hebben zij genoeg invloed op deze milieu-onvriendelijke discus sie. Ik ben er namelijk van overtuigd dat door die boomsingels meer men sen de fiets pakken dan als die weg zo kaal was als tussen de Hoornder- weg en 't Horntje. Die lelijke schuren, die horen niet in zo'n open landschap. Als wij die nu eens met bomen zouden omsinge len... P. Pollen, Den Burg. BtKTtn vu lezen Buiten vensttoonJclijUicid 10 Je rcdKiie De wereld staat in brand. Oorlogen woeden, geheimzinnige virussen be sluipen de mens en het Texelse raadslid Visman stelt een dringende vraag over de kauwtjes die dagelijks in vergadering bijeenkomen in de bomen van Den Burg en zijn welver diende rust verstoren. Schande! Van morgen vroeg hoorde ik een vrolijk fluitende merel, kennelijk op weg naar zijn opgevoerde brommer De wak kere lokale politicus heeft de pech dat die pientere, sociaal voelende kauw tjes géén D66-stemmers zijn. Dan waren het er met zoveel geweest en zou hun aantal nog voortdurend slin ken. Natuurlijke selectie heet dat. Theun de Winter, Den Burg. Landbouwers kunnen zich voortaan verzekeren tegen waterschade. Hier voor is een speciale verzekering in het leven geroepen, die met hulp van het ministerie van Landbouw. Natuur beheer en Visserij is opgezet. De sec tor hoeft er nu niet meer op te reke nen dat de regering ooit nog geld beschikbaar stelt bij een calamiteit die het gevolg is van overvloedige neerslag. Dinsdagavond houdt de WLTO in de Pelikaan een informatie avond, waarbij Henk Scheele, de nieuwe voorzitter van de Vakgroep Akkerbouw van de WLTO. een inlei ding zal verzorgen over de Onder linge Waarborgmaatschappij, de po lis, de premies en de werkwijze. Aan de hand van enkele voorbeelden wordt gekeken op welke wijze ver schillende bedrijfstypen kunnen wor den verzekerd. Verder werdt inge gaan op andere actuele zaken in de landbouw, in Nederland en in Euro pees verband. Scheele wordt verge zeld door twee andere deskundigen van de WLTO, De avond begint om 20.00 uur FNV Vrouwen houdt maandag 7 april van 14.00 tot 16.00 uur een bijeen komst in de bibliotheek in Den Burg Onder leiding van medewerkster Maaike Vonk worden de dames weg wijs gemaakt op het internet en leren ze werken met e-mail Het heeft mij verbaasd dat de Texelaars, het Texelse bedrijfsleven en de Texelse politiek met gereageerd hebben op de ingezonden stukken van J A, van der Slikke in de Texelse Courant van 7 en 14 maart j I. De in tenties van het Teso-bestuur kunnen grote gevolgen hebben voor niet al leen Teso zelf, maar ook voor de lo kale economie. Nu de raming van de investeringskosten voor de nieuwe veerboot reeds is bijgesteld naar ruim €60 miljoen, rijst de vraag of in dit bedrag alle ontwikkelingskosten zijn begrepen, of dat nog met mogelijke budgetoverschrijdingen rekening ge houden dient te worden Zijn alle extra personeelskosten voor de be geleiding van de nieuwbouw en de aanpassingen van de veerhavens in het investeringsbedrag begrepen, of worden deze uit de lopende exploi tatie betaald? Ook het voorstel van Teso om met een bedrag van €2,5 miljoen de aanpassingen aan de fui ken voor te schieten, is voor discus sie vatbaar. Immers, indien de ver plaatsing van de veerhaven in Den Helder naar een andere locatie rond 2015 een feit zou zijn, lijkt het mij denkbaar dat Rijkswaterstaat niet staat te trappelen om deze 'lening' terug te betalen, gezien het tijdelijke nut van de investering. Dan komt ook deze investeringsafschrijving ten laste van de lopende exploitatie Al met al lijkt de vraag gerechtvaardigd of al deze kapitaalslasten uit de be staande en toekomstige exploitatie gedekt kunnen worden. Wat zijn de mogelijke consequenties voor de ta rieven op korte en middellange ter mijn? Komen de privileges van de lokale en met-lokale aandeelhouders in gevaar? Bovendien heeft de direc tie melding gemaakt van het voorne men van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, om in het kader van Eu ropese regelgeving de monopoliepo sities van de huidige Waddenveer diensten ter discussie te stellen. De vraag is of het gebruik van veer havens en de daarbij behorende in frastructuur vergoedingsplichtig gaat worden gekoppeld aan een vervoersconcessie voor 10 jaar mid dels openbare inschrijving (zoals bij de spoorwegen). Dit zou een tariefs verhoging van 50 a 60 procent nood zakelijk maken. Indien Teso nu reeds aangeeft bereid te zijn voor de aan passing van de fuiken te betalen, zal haar onderhandelingspositie met het ministerie niet beter worden. De Texelaars en het Texelse bedrijfsleven hebben belang bij en recht op lagere tarieven en een frequentere veer dienst. De nieuwe veerboot zal hier aan geen positieve bijdrage leveren. Waar blijft dan de concurrentieposi tie van de agrarische sector, bloem bollenteelt, het toerisme? Is er wel een breed draagvlak voor het voorne men van het Teso-bestuur een nieuwe veerboot te laten bouwen als zou blijken dat de financiële conse quenties van deze mega-investering nadelig zullen uitpakken voor de hui dige tarieven? Het Teso-bestuur neemt een grote verantwoordelijkheid op zich door dit besluit solitair te nemen, zonder een open voorlichting aan de Texelaars, het Texelse bedrijfsleven en de aan deelhouders Ik roep het Teso-be stuur op een bijeenkomst te organi seren, waarbij die voorlichting gegeven wordt, en na het uitwisselen van standpunten in een speciale aandeelhoudersvergadering het voorstel voor nieuwbouw in stem ming te brengen. Mocht het bestuur niet voornemens zijn zo'n bijeenkomst te organiseren, dan doe ik hierbij een oproep aan de aandeelhouders om te reageren en het bijeenroepen van een speciale aandeelhoudersvergadering mogelijk te maken. Voor zo'n speciale verga dering is 20% van het geplaatste aandelenkapitaal nodig, of wel ƒ5.000,- (dit zijn 200 aandelen van 25.-). Wees niet zo zorgeloos om mets te doen, want het zou mij niet verbazen als op de reguliere vergadering van september aanstaande het bestuur volstaat met de mededeling dat de opdracht voor de nieuwe veerboot is verleend!! En dan is er niets meer aan te doen. J. Zuidewind, Lemmer. Kunstenaarsgroep Waantij is op zoek naar nieuwe leden. De groep, die mo menteel uit vijf kunstenaars bestaat, wil haar ledenaantal uitbreiden tot tien tot vijftien kunstenaars die op projectbasis exposeren. Waantij zoekt kritische kunstenaars met drang tot vernieuwing. De huidige groep wordt gevormd door Caroline Serton, Dimitri Gazan, Eric Hercules, Ineke Kuiper en Patrick Tanghe. Bij de projecten In Situ 2001 en Cabanes 2002 werkte de groep al samen met in totaal twintig andere kunstenaars. Dinsdag vergadert de gemeenteraad in het raadhuis in Den Burg De raadsvergadering begint om 19.30 uur en is openbaar toegankelijk. De vergadering wordt rechtstreeks uitge zonden via Radio Texel De agenda luidt als volgt: 1. Opening en mededelingen. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling agenda. 4. Vaststelling besluitenlijst van 12 maart 2003. 5. Bezwaarschriften tegen voorbereidingsbesluit groeps- verblijf Haffelderweg 6 Voordracht leden commissie Bezwaarschriften 7. Beleid huisvesting seizoenpersoneel. 8. Verzoeken vooruitlopend op Natuur- en Landschaps- beleidsplan. 9. Werkplan projectorganisatie Noordwest 8. 10. Evaluatie schoolzwemmen. 11. Investeringssubsidies. 12, Aanvaarding schenking Thijssemonument. 13. Post onvoorziene uitgaven/ investeringsplan. 14 Ingekomen stukken. 15. Rondvraag. 16. Sluiting. Het eerste damesteam van volleybal vereniging Tevoko speelt zaterdag in de Burgemeester de Koninghal tegen De Schulp. Een overwinning tegen dit team uit Egmond-Binnen is noodza kelijk om de derde plaats in de regio klasse veilig te stellen. De Texelaars strijden bovendien nog om deelname aan de wedstrijden om promotie naar de derde klasse. De wedstrijd begint om 13.30 uur. Twee dagen later, op maandagavond, volgt de laatste competitieronde. In Den Helder wacht dan WSOV. Tegen dit team werden al vele beladen 'derby's' ge speeld en een zo groot mogelijke winst is dan ook het streven. Zuster Mary-Anne (71) van de kloosterorde Zusters van Liefde uit Tilburg gaf zondag bij De Witte Burcht in Den Burg het startsein voor een wandeltocht over vijf kilometer, bedoeld om geld bijeen te brengen voor het straatarme gezin van Isabel Romao in Mozambique. Er waren ongeveer honderd deelnemers die voor €2,50 een 'startbewijs' hadden gekocht en het goede doel ook steunden door vooraf een punt taart te consumeren, waarvoor een euro moest worden betaald. Het evene ment had ook een opvoedkundig doel: de kinderen besef bij brengen van de slechte verdeling van de wel vaart in de wereld en de bereidheid stimuleren om iets voor anderen te doen. De organisatie was in handen van de deels uit ouders bestaande Werkgroep Eerste Communie van de RK parochie Johannes de Doper Zuster Mary-Anne heeft vier jaar in Mozambique en Zimbabwe gewerkt. Ze hield zich daar onder meer bezig met de opvang van weeskinderen en aids-patiënten en onderricht aan vrouwen op het gebied van hygiene. Om gezondheidsredenen moest ze terug. Sindsdien spant ze zich in Nederland in om geld bijeen te bren gen voor het lenigen van de nood in Mozambique. Naar Texel komt ze jaarlijks en telkens wordt dan de pro blematiek van het straatarme land op een andere manier onder de aan dacht gebracht. Ze gaat nooit met lege handen terug, want op allerlei manieren wordt voor haar goede doel geld ingezameld, onder meer door verkoopactiviteiten op koninginne dag en rommeltjesmarkten. Voor €2000,- kunnen moeder Isabel en haar kinderen een jaar lang leven, naar school en hun schamele behui zing in orde houden. Het ziet ernaar uit dat dit bedrag door de acties op Texel op tafel zal komen. Op dit mo ment is al ongeveer €1500,- bijeen. Door de vastenactie op de Jozef school en door het plaatsen van collectebussen in winkels hoopt men ook nog het nodige binnen te halen. De opbrengst van de wandeltocht zal op 18 mei officieel aan Mary-Anne worden overhandigd door de twaalf kinderen die dan hun eerste commu nie doen. De bedoeling is de tocht jaarlijks te herhalen. Zuster Mary-Anne (geheel links) geeft het fluitsignaal als startsein voor de wandeling. iroto Harry do cmali De tentoonstelling in Burgwal 37 be staat uit elf kleurige acrylschilderijen, met uiteenlopende titels als Herwon nen vri/heid. De man en de oorlog. Dansen om de spi/spot en Rokende vrouw. Dat de bezoekers er ook on gevraagd mee worden geconfron teerd, beschouwt hij als een voor deel. 'Als je in Tusse de Banke exposeert, komt er bijna niemand en moet je de mensen soms naar binnen praten. Dit Is een ontmoetings centrum, waar mensen bij elkaar ko men om koffie te drinken en een praatje te maken Als vanzelf komen ze daardoor met mijn werk in aanra king. Vorig jaar heeft werk van mij in het gebouw van het waterschap in Wieringerwerf gehangen In het begin keken de medewerkers er vreemd tegenaan, maar na drie maanden vonden ze het jammer dat de schil derijen weer weg werden gehaald. Ja. je moet er naar leren kijken.' Jan Jacob Bruin: 'De meeste mensen willen landschappen.(Foto Joop Rommets) Vroeger dacht hij dat een schilder inspiratie nodig heeft om te kun nen werken, met als gevolg dat hij soms dagenlang vruchteloos zat te wachten. Tegenwoordig heeft hij een heel andere opvatting. 'Je moet gewoon beginnen. Net als een kind, dat gaat zitten om te te kenen of te schilderen, maar nog niet weet wat hij gaat maken. Ik zet met een kwast en rode verf eerst intuïtief lijnen neer, gewoon, in het wilde weg. Daarna kijk ik er even naar, tot zich een beeld opdringt. Dat ga ik uitwerken. Het eindresul taat lijkt soms helemaal niet meer op de schets. Sommige rode lijnen haal ik weg, andere accentueer ik.' Zelf is Jan Jacob Bruin (59) - die de maand april in ontmoetingscentrum Burgwal 37 exposeert - erg tevreden over zijn manier van werken, die over wegend kleurige, nogal wild ogende, (acryl)schilderijen oplevert. Veel be wonderaars van zijn oude werk zijn echter minder enthousiast. 'Sinds ik zo werk. heb ik bijna niks meer ver kocht. De meeste mensen willen schilderijen van landschappen. Het moet herkenbaar zijn, dan vinden ze het mooi. Mijn werk is zeker met puur abstract, je herkent er nog van alles in. Maar je moet er wel naar willen kijken.' Twijfels over zijn werkwijze heeft hij niet. 'Ik trek me er weinig van aan en ga gewoon door Ik moet het wel leuk vinden wat ik doe. Ik kan niet blijven stilstaan, ik moet me verder ontwikkelen. En ach, misschien keert de belangstelling wel terug. Sommig publiek groeit wel mee.' Overigens maakt hij in opdracht nog steeds schilderijen en portretten. Op traditio nele wijze Grijnzend: 'Het zou een beetje raar zijn, als een portret met lijkt. Ik vind dat met erg. hoor. Soms kan ik zelfs niet wachten om aan zo'n opdracht te beginnen. Het is dan even helemaal iets anders.' Bruin, een geboren Texelaar, is al bijna zijn hele leven lang kunstzinnig bezig. Als jonge volwassene tekende hij, maakte monoprints en schilderde met acrylverf. Vanaf 1975 begon hij etsen en landschapsaquarellen te maken. Ze zeiden iets over zijn eigen leven en de dingen die hem raakten, vindt hij zelf. maar zijn werk werd ook bij een groter publiek populair. Na 1990 koos Bruin steeds meer voor acrylverf en maakte hij vooral kleunge landschappen en 'portretten van mensen uit allerlei al dan met be staande culturen'. Zijn huidige acrylschilderijen zijn veel directer en komen volgens hem 'meer uit het on derbewustzijn'. Daarnaast houdt hij zich net als vroeger bezig met etsen. Aanleiding waren de talloze briefjes en tekeningetjes die hij gedachteloos maakte tijdens een telefoongesprek of het kijken naar televisie. Aanvan kelijk gooide hij ze weg. maar 'ineens kwam het besef dat dit zonde was en dat hier heel veel uitingen uit het on derbewuste werden genegeerd'. Te genwoordig bergt hij ze keurig op en gebruikt hij ze als basis om verder mee te werken, soms ook met behulp van de computer. Deze werkwijze sluit aan volgens Bruin prachtig aan bij dat wat hij doet bij het schilderen, namelijk intuïtief beginnen en de eer ste opzet vervolgens uitwerken.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2