ik weet nu wie mijn vader is! Bierbrouwerij vergroot proeflokaal 5 Ploff-lnn verhuist naar Binnenburg Gelukkig met nieuw huis in De Cocksdorp Jip?! HET LEGER HELPT! GIRO 37071 Vier dochters voor Lindy 15 Eindelijk succes met speuractie Levensloopbestendige woningen opgeleverd J$edn]vigheid TEXELSE COURANT' Extra controle op autogordels f^edrijvig/igi'J Gemeente weigert bouwvergunning om brandgevaar Leger des Heils, Spoordreef 10. 1315 GN AJmere Het vernieuwde proeflokaal van de Texelse Bierbrouwerij. In de ruimte is een bar geplaatst die eerst m De Lindeboom stond. IFoto Jeroen van Hattum) 'Je kunt voortaan op de Hogeberg in de duinen zitten', zegt bedrijfs leider Maurice Diks van de Texelse Bierbrouwerij, terwijl hij om zich heen wijst. De 'duinen' zijn te zien op een muurschildering die is aan gebracht in het nieuwe gedeelte van het proeflokaal van de brouwe rij in de oude melkfabriek aan de Schilderweg. De afgelopen maanden werd de ruimte flink uitgebreid. Nadat twee ketels (met een stookcapaciteit van duizend liter) uit het proeflokaal wa ren verwijderd, kon een nieuwe bar worden geplaatst en het aantal stoe len worden uitgebreid van 45 naar 110. De voormalige lager- en schroot- ruimten van de brouwerij werden eveneens ingezet voorde uitbreiding. Oud-Texelaar Thorns van der Weel werkte drie weken lang aan een meterslang panorama van Texel langs de wanden in het nieuwe ge deelte. Voor kinderen werd een speelhoek ingericht. De nieuwe bar komt uit De Linde boom in Den Burg. Brendan de Graaf voorzag het van een nieuwe koperen blad. Achter de bar is een nieuwe spoelkeuken in gebruik genomen. Lang de muur van het al bestaande gedeelte werkt Van der Weel aan ze ven schilderijen die volgens Diks 'de kruisweg van het bier' voorstellen. Op de eerste is een broeder te zien bij hopranken in het weiland, op de laatste (nog met klaar) is het hop ver werkt tot bier dat aan een stamtafel wordt genuttigd. 'Daar worden be kende Nederlanders die de brouwe rij wel eens hebben bezocht op ge schilderd. En onze medewerkers komen er ook op.' Diks benadrukt dat de Texelse Bier brouwerij geen horecagelegenheid wil maken van het proeflokaal 'Dat is ook met de bedoeling en dat zal het nooit worden. We willen geen concurrent van de horeca worden.' Het proeflokaal is geopend op woensdag- en zaterdagmiddag. Mensen die een rondleiding hebben gehad door de brouwerij kunnen er na afloop even zitten, 's Avonds is de ruimte gesloten. De Texelse Bierbrouwerij heeft vol gens Diks het afgelopen jaar flink aan de weg getimmerd. De productie werd verhoogd van hon derdduizend naar bijna tweehonderdduizend liter. Het wordt geproduceerd in twee ketels (vier duizend liter) die eind 2001 werden overgenomen van een brouwerij in Zuid-Duitsland Diks 'We zijn het af gelopen jaar aan alle vier de Texelse groothandels gaan leveren en we le veren nu ook aan bijna alle super markten.' Twee nemen er nog geen Texels bier af. Voor de distributie van het bier aan de overkant ging de brouwerij een samenwerking aan met de DON-organisatie. Die zorgt onder meer voor de verspreiding van Grolsch. De samenwerking met verkooporganisatie ABC Global Beer Promotions werd opgezegd 'We le veren nu ook aan de Mitra en er zijn vergevorderde gesprekken met Gall en Gall.' Volgens Diks werd de helft afgezet op het eiland. Een flessenwasmachine die tegelijk met de ketels uit Zuid-Duitsland werd meegenomen, is recent aan een schroothandelaar verkocht. De ma chine bleek niet te voldoen. 'We be trekken de flesjes nu allemaal nieuw van een glasfabriek. De lege flesjes gaan voor hergebruik naar de grote bierfabrieken.' Door het verdwijnen van de wasmachine kon de opstelling van de bottelerij kleiner worden ge maakt. 'Daardoor kunnen we nu met drie in plaats van vier mensen de fles jes vullen.' Streven van de brouwerij is volgens Diks de productie verder te verhogen naar driehonderd duizend liter per jaar. De wijzigingen betreffen onder an dere het verwijderen van een tussen muur, waardoor de linker winkel twee keer zo groot wordt, het verwijderen van tussenmuren in het rechter gedeelte en een verandering in ge bruik van winkel naar horeca, het gebruik van een deel van de verkeersruimte als terras bij het res taurant, het met brandwerend uitvoe ren van de glazen puien die aan de verkeersruimte grenzen, alsmede enkele andere veranderingen, zoals het plaatsen van toiletten, vervallen van een rechte trap in de centrale hal, andere bergingen voor de boven woningen en het gewijzigd uitvoeren van buitentrappen ten behoeve van die woningen. Vooral de eerste veranderingen zijn volgens b en w met in het belang van de brandpreventie. Met name de gla zen puien zouden vervangen moeten worden door materiaal dat minstens 30 minuten brandwerend is. Een aandoenlijk voorjaarstafereel is dezer dagen te zien in de schuur van de familie Dick Smit aan de Smitsweg aan de rand van de Dennen. De grote bonte geit Lindy 15 beviel deze week van vier nakomelingen Een record worp is dat niet, want in het verleden is al eens melding gemaakt van een vijfling, maar bijzonder is het wel. Zeker omdat het vier geitjes zijn, ter wijl doorgaans de bokken de over hand hebben. Nu het buiten nog wat guur is, staan moeder en dochters voorlopig in de warme stal. (Foto GeranJ Timmerman) VRIJDAG 4 APRIL 2003 k weet nu waar ik vandaan kom, ie mijn opa en oma waren en hoe lijn vader heeft geleefd. Ik ben jntiegelijk blij'. De 58-jarige Willy %egeling-Quast uit Idskenshuizen 'friesland) heeft eindelijk succes leboekt bij de zoektocht naar haar luitse vader Willi Sauermann, laarmee ze sinds 1985 bezig is ge- iee?t. Nadat menig spoor was loodgelopen, leidde een artikel in je Texelse Courant van 16 augus- js vorig jaar tot aanwijzingen, «aardoor de familie Sauermann on worden opgespoord. kon kriigen) later op de hoogte. Martha en Willi hadden nog geruime tijd briefcontact. Dat ging verloren toen Martha trouwde met Hillebrand Quast uit Burgerbrug en Willy zijn achternaam kreeg Op haar veer tiende kreeg ze te horen dat haar vader een man uit Duitsland was. Pas veel later ontwaakte bij haar het ver langen om te weten wat er van hem geworden was. Langdurige speur tochten leidden tot mets. De laatste hoop was dat Duitse militaire archie ven gegevens over Sauermann zou den bevatten.Vruchtbaar zoeken was ader Willi bleek in 1991 te zijn over men en is begraven in zijn geboor- splaats Einbeck. Met zijn geadop- jerde dochter heeft Willy Regeling ïtussen contact gehad en van haar iet nodige vernomen over hoe het Sauermann na de oorlog is ver- aan. Dat Willi een oorlogsdochter in lederland had. was voor haar een olslagen verrassing. (illy Regelmg-Quast werd 12 de- ember 1944 geboren in het nood- iekenhuis in Den Burg. als dochter an de Texelse Martha Gomes, die en relatie was aangegaan met de op Texel gelegerde Sauermann. De toen 3-jarige militair bracht zijn vrouw in luitsland (bij wie hij geen kinderen echter pas mogeli|k als vast zou staan bij welk onderdeel de Duitser op Texel had gediend. Een vraag van die strekking werd gesteld in het ar tikel in de TC van vorig jaar in de hoop dat een lezer de naam van dat onder deel zou weten. Tip Op dit artikel kwam een reactie van een abonnee uit Haarlem en Jan van der Vaart uit Breezand. Laatstge noemde doet naspeuringen naar Duitse militairen als hobby en had via Douwe de Groot van Terschelling en Gré Dros uit Den Burg vernomen over de zoektocht van Willy. Van der Vaart bleek precies te weten welke Duitse onderdelen op Texel gelegerd zijn Willy Regelmg-Quast geweest en kon al gauw melden in welk onderdeel Sauermann had ge diend Met dit gegeven werd (op nieuw) geschreven naar het archief in Berlijn. Pas na ruim een half jaar kwam antwoord, maar dat was dan ook verhelderend: Sauermann kwam in de stukken voor en men kon tevens melden dat de man in 1991 was over leden. Via contacten met de Vereni ging Bevrijdingskinderen en de Stich ting Herkenning (die zich bezig houden met het opsporen van vaders van oorlogskinderen) kwam Willy Re geling in contact met de Duitse jour nalist Helmuth Muller uit Kempen, die ervoor zorgde dat met de nabestaan den van Sauermann contact werd gelegd. Ook kreeg Willy de namen van de ouders van haar vader, dus haar opa en oma, waarbij bleek dat Willy met haar tweede naam Erna is vernoemd naar haar grootvader Ernst. Naar graf Willi Sauermann zat na de oorlog twee jaar als krijgsgevangene in Amerika en keerde pas toen terug naar zijn vaderland. Toen hij in 1991 in Elmshorn overleed, was hij vier jaar weduwnaar. Willy Regeling sprak donderdag telefonisch met de door de familie Sauermann geadopteerde dochter Gutta (54), die tot op dat moment niets wist over de Neder landse (echte) dochter van haar va der en zeer verrast was. Het contact was vriendelijk en afgesproken werd nader met elkaar kennis te maken. De bedoeling is dat Willy binnenkort naar Duitsland gaat om het graf van haar vader te bezoeken en om te praten met de mensen die hem hebben ge kend. Dat Sauermann met meer in leven is, is voor zijn dochter geen grote teleur stelling. 'Natuurlijk had ik hoop hem ooit te ontmoeten, maar ik begreep best dat de kans daarop niet zo groot was met een man die nu tegen de negentig zou zijn geweest. Het ge voel van blijdschap en opluchting overheerst. De cirkel is rond!' k vier levensloopbestendige woningen aan de Schipper Boonstraat in De Cocksdorp. to politie ziet de komende weken 'P Texel en in de Kop van Noord- folland extra toe op het gebruik 'an autogordels. De controles slui st aan bij een landelijke cam- 'agne, 'Gordels om, ook achterin', die wordt ondersteund door 3VO het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid. tot dragen van autogordels is zowel 'P de voor- als achterbank verplicht, >°k binnen de bebouwde kom. Be- ttuurders en passagiers die kleiner ''ln ban 1,50 meter mogen een drie- >untsgordel als heupgordel gebrui ken. Kinderen tussen de 3 en de 12 jaar mogen niet voorin de auto zitten, tenzij ze gebruik maken van een ge schikt kinderbeveiligingssysteem, zoals een gekeurde stoelverhoger of een Maxi Cosi. Een dergelijk zitje is ook gewenst voor kinderen die ach terin zitten. Wanneer dit niet aanwe zig is, mogen zij de driepuntsgordel gebruiken. De politie wijst erop dat de overlevingskans bij een verkeerson geval veertig procent hoger is wan neer de autogordel gedragen wordt. Ook wanneer een auto te water raakt, is de gordel een levensredder. Krach ten die bij een aanrijding vrijkomen, kunnen niet worden tegengehouden met armen en benen. Verzekerings maatschappijen dekken slechts een Jan en Tineke Schutte hebben Ploff-lnn verhuisd van de Kantoorstraat naar de Binnenburg. (Foto Jeroen van Hmum) Jan en Tineke Schutte hebben hun zaak Ploff-lnn verhuisd van de Kantoorstraat naar Binnenburg 8 in Den Burg. De familie Schutte heeft haar intrek genomen in het pand waar eerst restaurant Marco Polo van Rinaldo Mascia was ge vestigd. De verhuizing betekent voor hen een flinke uitbreiding. Aan de Binnenburg hebben ze de beschikking over 72 zitplaatsen binnen en 24 stuks buiten. Uitbreiding was volgens hen ook no dig. 'In de Kantoorstraat hingen ze soms met de benen buiten. Dat was te klein geworden Het echtpaar nam de zaak over, nadat ze hadden ge hoord dat Mascia de zaak te koop had gezet. Hij heeft een nieuw restau rant geopend in Den Helder De afgelopen weken heeft de familie Schutte het pand zowel binnen als buiten onder handen genomen. Bui ten werden gele en oranje kleuren aangebracht, binnen werden even eens de wanden beschilderd. 'Het heeft iets zonnigs gekregen', zegt Tineke Schutte. 'Mensen moeten het gevoel hebben dat ze buiten zitten als ze hier komen eten.' De familie Schutte, zo'n dertien jaar geleden neergestreken op Texel, runde vier jaar lang Ploff-lnn aan de Kantoorstraat. Daarvoor hadden ze een restaurant, een kleine kinder boerderij en een midgetgolfbaan bij De Parel aan de Witteweg in Den Hoorn. In het nieuwe Ploff-lnn heb ben ze ook rekening gehouden met kinderen. Er is een kinderhoek inge richt met wat spelletjes en 'doe- boekjes'. Tussen de tafels zijn nieuwe schuin aflopende schotten geplaatst. 'Dan hebben mensen iets meer pri vacy als ze aan het eten zijn.' Tijdens de verbouwing werd ook een nieuwe keuken ingencht. Volgens Jan Schutte was dat even wennen, om dat ze aan de Kantoorstraat een lang werpige keuken hadden. 'Daar had den we alle spullen langs de muur hangen en wist je waar het was. Hier is het minder lang, dus alles moet een nieuw plekje krijgen.' Het echtpaar gaat op de oude voet verder in de nieuwe zaak. De kaart is niet gewijzigd. 'We blijven dag schotels en dagplates aanbieden.' De zaak is zes dagen per week vanaf de middag geopend. Zondag is de Ploff-lnn gesloten. De eetgelegen heid wordt bemensd door kok Erik Bartels, Trijnie Bolhuis. Jan en Tineke Schutte en hun dochter Isabella. Er kan inmiddels gegeten worden in de nieuwe zaak. Komende donderdag tussen 16,00 en 19.00 uur is de offi ciële opening. l/oor Ard Plaatsman (80) vormt de oegang tot zijn huidige woning lan de Buysstraat in De iocksdorp een lastige hindernis, et duurt lang voor hij zich met zijn ioprek door de deur heeft ge- urmd en daarna heeft hij veel tijd lodigom met zijn verrijdbare stoel loorhet smalle keukentje een weg ;e vinden naar de huiskamer. Deze iroblemen behoren binnenkort tot iet verleden. Plaatsman en echt- lenote Dien nemen hun intrek in én van de vier levensloop- tstendige huizen van de Stichting 'onen Texel die dinsdag zijn opge- iverd. Ie hebben geluk gehad', vertelt De ksdorper, die als gevolg van mul- iple sclerose de laatste jaren steeds ilechter ter been is geworden. 'Toen ie hier dertien jaar geleden kwamen ionen, ging het nog prima, maar nu steeds hulpbehoevender word, iaat het steeds moeilijker. Je hebt lezien hoeveel moeite ik moet doen im hier binnen te komen. Als ik straks teen rolstoel beland, kan ik me hier net geen mogelijkheid redden. Bo- endien: we hebben de slaapkamer iier beneden, maar je kunt er met leen goed fatsoen om het bed heen >pen. Dat is voor een verzorgster na- uurlijk geen werken. Alternatief zou oor ons een verpleeghuis zijn, maar an moet je wel heel veel geluk heb- ien wil je bij elkaar terechtkomen. We zijn nu al 47 jaar getrouwd, de tijd die ons nog rest, wonen we liever ook bij elkaar.' Die kans wordt hen gegund, mede doordat de gemeente hen op medi sche gronden een urgentieverklaring verleende. Hierdoor komen ze in aan merking voor één van de vier nieuwe woningen die aan de Schipper Boon straat in De Cocksdorp zijn gebouwd. Vier royale huurwoningen, die zoda nig zijn gebouwd dat ze voor elke leeftijdscategorie geschikt zijn. Ie mand met een bedrijf aan huis kan in de extra kamer op de begane grond bijvoorbeeld een kantoor vestigen. Mindervalide bewoners, zoals de fa milie Plaatsman, kunnen er een slaapkamer vestigen. Om die toegan kelijk te maken voor rolstoelers, is er een brede schuifdeur in gemaakt. De slaapkamer biedt voldoende ruimte voor een verzorger om rond het bed te kunnen lopen, in de inpandige bergruimte kan een toilet worden gemaakt en de woning is met een diepte van twaalf meter groot genoeg om een gezin de mogelijkheid te bie den een vader of moeder in huis te nemen. Andersom geven de slaapka mers op de verdieping de mogelijk heid om verleners van mantelzorg onderdak te bieden. Plaatsman heeft voortaan geen problemen meer om zijn woning binnen te komen, de deu ren en doorgangen zijn breed genoeg om te kunnen passeren. Hij is blij in De Cocksdorp te kunnen Ard Plaatsman met een plattegrond van zijn nieuwe woning. (Foto's Gerard Timmerman) blijven wonen. 'Hier overheerst de gemoedelijkheid, groet iedereen el kaar en zijn de supermarkt en andere voorzieningen binnen handbereik. Bovendien: ik hoef maar een kik te geven en hulp staat klaar. Waar maak je dat nog mee?' Dat alle vier opgeleverde woningen worden verhuurd aan huishoudens waarvan één of meer gezinsleden een handicap hebben, is volgens de SWT een kwestie van toeval. Maar gezien de belangstelling van deze categorie huurders had de SWT wel meer van dit soort huizen kunnen verhuren. deel van de kosten als blijkt dat het slachtoffer geen gordel droeg. Dit geldt ook voor ongevallen die buiten zijn of haar schuld zijn ontstaan. Meer informatie over de actie en gordelsystemen is te vinden op de websites www.3vo.nl en www.kind veilig.nl. Jongeren Informatie Punt Mantje Holding wil de bouw van het wuinkel- en woningencomplex Dorpsstraat 57-65 in De Koog op diverse onderdelen anders uitvoe ren. De daarvoor benodigde gewij zigde bouwvergunning krijgt het bedrijf echter niet, omdat het col lege van mening is dat door de ver anderingen brandgevaarlijke situa ties ontstaan.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5