legale bewoning vakantiehuizen moeilijk in kaart te brengen F Al 14 jaar wonen in icrea tieappartemen t 'De gemeente doet er geen fluit aan 'Ik betaal toch belasting?' Geknipte/ Woelig dekbed .TEXELSE 7COURANT' Huursubsidie Uitzetting ïprestaties van Jemster De Wit Afvaltoernooi volleyballers Zwaan en Sportshop kampioenen darts Eilandcompetitie volleybal Massale deelname aan playbackshow in Den Hoorn Wereldkampioen turnen op Texel VRIJDAG 4 APRIL 2003 9^ een publiek geheim dat er Texelaars zijn die wo- }n in recreatieve woningen. Nagenoeg iedereen op het land kent wel iemand die min of meer permanent in een iantiehuisje verblijft. Hoeveel dat er werkelijk zijn, Ijkt moeilijk te achterhalen. Velen van hen willen uit st voor gemeentelijke sancties niet met de krant [ten. De vrees voor uitzetting blijkt groot. Navraag bij lemeente leert dat de exacte omvang van het aantal galen' niet precies bekend is. Sterker nog: een rdvoerder van de gemeentelijke afdeling Vergunnin- n en Handhaving durft zich zelfs niet aan een schat te wagen. ou er eerst een grondig onder- ïoet komen naar alle parken. Er rken waar het meer voorkomt idere. Dat is van diverse facto- lankelijk', vertelt de gemeente- voerder. Juridisch is het zo dat en die in een recreatieve wo- srblijft elders een (permanent) idres moet hebben Zo met, feitelijk sprake van een over- mdien niet redelijkerwijs van iie kan worden gesproken. 'In ktijk worden die regels natuur- it zo strikt nageleefd. Als le- tijdelijk in een vakantiehuisje omdat hij zijn woning ver- dan krijgt hij niet meteen de nte op zijn dak. Met zulke ge- doen we mets', aldus de amb- Anders wordt het wanneer d permanent in een vakantie- loont. Indien die gevallen be- zijn, wordt er volgens de intewoordvoerder tegen opge- Via tips van derden of via ei- mtroles worden soms illegale Iers opgespoord. Die mensen aangeschreven. Veel prioriteit leze vorm van handhaving nog niet. De gemeentelijke iver wordt vooral ingezet voor iporen van Texelaars die hun lente woning recreatief verhu- loor onder meer gewijzigde ing van het Rijk worden ge- jen echter gedwongen meer ;ht te schenken aan perma- lewoning van vakantiehuizen. Woningvoorraad kionair minister Kamp van luisvesting heeft het voorne- fm ra/cantieterreinen op de- fmamer als woonwijken te be ien. Dat lijkt een oplossing te i voor het nijpende woning- lem op ons eiland. Maar schijn Jgt. Ongetwijfeld zijn eigenaren J hun recreatieve woning per- |)t te verhuren. Als de gemeente Iteindelijk zou instemmen met fnente bewoning van een spe cifieke vakantiewoning, dan zou dat huis gaan meetellen voor de reguliere woningvoorraad Met andere woor den: voor iedere vakantiewoning die permanent wordt bewoond, mag een permanente woninq minder worden gebouwd. Dat wil niemand op Texel. Dus zullen er controles moeten wor den uitgevoerd. Probleem volgens de gemeente blijft de bewijsvoering. 'Je moet goed weten wat je doet', licht de woordvoerder toe, 'want je zult moeten bewijzen dat iemand perma- snijdt dan diep in de ziel van het ei land. Dat kan met.' Van Heerwaarden krijgt bijval van Joost Coutinho, van makelaardij Texel Vastgoed. Ook bij hem is geen enkel geval bekend van Texelaars die het jaar rond wonen in een recreatiebungalow. Bij de ge meente zijn twee gevallen bekend. Een daarvan is de familie Welboren, die een recreatieve woning aan de Pontweg verbouwde tot eerste wo ning Ze zijn inmiddels in een juridi sche strijd verwikkeld met de ge meente. In het andere geval, dat nog niet in de openbaarheid is, heeft de gemeente aangekondigd eveneens te zullen optreden Vrijstelling Niet iedereen die permanent in een vakantiewoning verblijft, doet dat il legaal. Volgens artikel 28 lid 2 (herzie ning ex-artikel 30) van de wet op de Ruimtelijke Ordening kan de ge meente een vrijstelling verlenen. Dan moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Zo moet de woning markt hiertoe aanleiding geven en moet de aanvrager kunnen aantonen dat hij naarstig op zoek is naar een woning. Verder mogen het karakter en de recreatieve functie van het des betreffende pand niet worden aange tast. De vrijstelling wordt doorgaans voor twee tot drie jaar verleend. Op vallend is echter dat er nauwelijks nent in zo'n recreatieve opstal woont en dat is niet altijd eenvoudig'. Broodje aap Verreweg de meeste woningzoeken den zijn volgens gegevens van de Stichting Wonen Texel jongeren tot 30 jaar en senioren van 55 jaar en ouder. Een deel daarvan heeft werk maar geen woonruimte, een ander deel zoekt een andere woning. Ook zouden steeds meer Texelaars hun woning verkopen om te verhuizen naar een luxe, en in verhouding goed kopere, vakantiewoning. Hoewel die bewering hardnekkig over het eiland gaat, blijkt deze moeilijk hard te ma ken. Makelaar Paul van Heerwaarden van makelaardij Eelman Van Heer waarden verwijst die bewering naar de prullenbak. 'Broodje aap-verha len', stelt Van Heerwaarden resoluut, 'ik kan mij met heugen dat dit ge beurd is'. De makelaar is fel tegen stander van permanente bewoning van vakantiehuizen. 'In uitzonde ringsgevallen kun je een oogje dicht knijpen, maar verder moet dit gebruik keihard worden aangepakt, anders kan Texel ophouden te bestaan. Je Geen woon vrijstelling, toch huur subsidie. Dat lijkt vreemd: ener zijds geen toestemming om er gens te wonen, anderzijds wel een bijdrage in de woonkosten Volgens een woordvoerder is het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) de uitvoerende instantie van de huursubsidie. De taak van de gemeente hierin is slechts gering. Bij de toekenning van huursubsidie wordt met gekeken naar het feit of een woning tot de reguliere woningvoorraad be hoort dan wel een recreatie woning is. 'De huursubsidiewet kijkt niet naar bestemmingsplan nen. Er wordt slechts gekeken naar de zelfstandigheid van de woning, de hoogte van de huur en het inkomen van de aanvra ger. Ook diens persoonlijke om standigheden tellen mee', licht de woordvoerder toe. Daardoor kan het volgens de VROM-me- dewerker nog steeds gebeuren dat er huursubsidie wordt ver strekt voor niet-permanente wo ningen. Margret Justus voor haar permanent bewoonde stacaravan: 'Ik ga hier nooit meer weg. Als ik doodga, wil ik dat mijn as over Texel en de zee wordt uitgestrooid.' I Joosten woont al veertien jaar in een recreatief appartement: 'Angst voor de ge- 1? Welnee, ik sta in mijn recht. gebruik wordt gemaakt van deze mogelijkheid. Uit recente informatie van de gemeente blijkt dat er gemid deld slechts zo'n vijf vrijstellingen per jaar worden uitgegeven. Iemand die in het bezit is van zo'n vrijstelling is Maurice de Groot. Deze 23-jarige Texelaar woont bijna twee jaar in een appartement van het com plex 't Kerckeland aan de Schuma- kersweg bij De Koog. De Groot werkte 's winters in Oostenrijk en woonde 's zomers bij zijn ouders. Vorig jaar wilde hij op zichzelf wonen. De wachttijd voor een woning in De Koog bleek echter zo'n twee tot drie laar. Veel te lang, vond De Groot. Via zijn vader kwam hij uiteindelijk terecht op 't Kerckeland. Hoewel hij op den duur wel een an dere woning wil, bevalt het De Groot prima op 't Kerckeland. 'Het is hier lekker rustig en voorlopig vind ik het goed zo', aldus de Texelaar, die als barkeeper in De Koog werkt. Volgens De Groot geeft de combinatie van vaste bewoners met toeristen geen problemen. Die bewering wordt on derschreven door Hans en Carla Huisman, het beheerderechtpaar van het appartementencomplex. 'Door gaans gaat het goed. Af en toe loopt het wel eens uit de hand, met van die jonge jongens, en dan wordt er even gepraat. Het kan natuurlijk met zo zijn dat toeristen weggaan omdat ergens de muziek te hard staat', aldus Huis man. De Groot is een van de vier permanente bewoners van het vakantiecomplex. Hij is echter de enige met een vrijstelling. De andere drie wonen er illegaal De bereidheid om daar over te praten blijkt niet groot. Uit vrees voor ingrijpen van de gemeente doen enkele bewoners er het zwijgen toe. Ouwelullenzooi Anders is dat met Yvonne Joosten. Zij woont al veertien jaar op 't Kerckeland. Joosten belandde er veertien jaar geleden na een schei ding. Via-via kwam zij hier terecht tij dens haar zoektocht naar een tijde lijk onderkomen. 'Het was de bedoeling om hier een paar maanden of zo te wonen en dan een huis te kopen, maar dat bleek te duur.' Dus bleef zij zitten in het appartement, dat voldoende ruimte bood om het een oudergezin met twee kinderen te huisvesten. De Texelse vroeg zelfs huursubsidie aan op haar recreatieve adres. En kreeg dat ook. Zonder pro blemen. 'Ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat ik hier woon en dus heb ik destijds ook subsidie aange vraagd Dat blijkt ook uit het gege ven dat Joosten in het Texelse tele foonboekje is terug te vinden op de Schumakersweg Na enkele jaren wilde de 42-jarige Texelse graag ver huizen naar een permanente huur woning in De Koog. Dat bleek lastig. 'Eerst was mijn inkomen met hoog genoeg en later kregen asielzoekers voorrang Kopen was ook geen op tie, want als starter op de woning markt moet je een hoop centen mee brengen.' Dus bleef zij wederom op 't Kerckeland wonen. De spullen in het gemeubileerde appartement wer den vervangen dooreen eigen inboe del en de woning werd opgeknapt. 'Als je er zo'n tijd woont wil je ook je eigen spulletjes hebben en een eigen sfeer aan het huis geven.' Hoewel zij wel weer op zoek is naar een ander huis, bevalt het haar nog steeds goed. 'Overlast van toeristen heb ik hier met', zegt zij wijzend op de naastgelegen camping Bregkoog. Hoewel illegale bewoning van vakantiehuizen uiteindelijk zou kunnen leiden tot uitzetting, ge beurt dat volgens een woord voerder van de verantwoordelijke gemeentelijke afdeling slechts zelden. 'Aan een eventuele uit zetting gaat eerst een hele pro cedure vooraf. In de meeste ge vallen laten mensen het met zover komen en kiezen zij eieren voor hun geld.' Hoe vaak een uitzetting de afge lopen jaren heeft plaatsgevon den, kon de woordvoerder niet zeggen. 'Handhaving op perma nente bewoning van recreatieve opstallen is nog betrekkelijk nieuw. Daar is nog niet zoveel er varing mee.' 'Het is hier een echte ouwelullenzooi.' Volgens eigen zeggen heeft Joosten in al die tijd dat zij aan de Schumakersweg woont nog nooit controle van de gemeente gehad. 'Er is hier niemand geweest die tegen mij heeft gezegd dat ik eruit moest', al dus Joosten. Wel is het inmiddels zo dat de Vereniging van Eigenaren van 't Kerckeland de permanente huur ders eruit wil hebben. Volgens de bewoonster wordt er echter geen druk op haar uitgeoefend om te ver trekken. Voorzitter van de Vereniging van Ei genaren (VvE) Jan Dik is 'met zo blij' met de permanente bewoners. 'De gemeente weet dat er op 't Kerckeland zeker drie mensen zon der vergunning zitten en ze doet er geen fluit aan.' Hij stelt dat de menin gen over permanente verhuur binnen de VvE verdeeld zijn. 'Een aantal van de leden zegt dat de verantwoorde lijkheid van de eigenaar zelf te vinden. Ik denk dat we dat met moeten wil len, omdat permanente bewoning tegen de regels is', aldus Dik. Volgens de overkantse voorzitter is er soms ook overlast van de bewoners. 'Er is bijvoorbeeld iemand die katten houdt. Dat is niet toegestaan, maar het gebeurt wel. De afspraken die worden gemaakt worden niet nage leefd Om permanente bewoning tegen te gaan wil Dik het huishoude lijk reglement aanpassen. De voorzit ter wil daarin laten opnemen dat er geen permanente verhuur mag plaatsvinden zonder toestemming van de gemeente. 'Dat is de enige mogelijkheid die we hebben om er iets aan te doen', licht Dik toe, die stelt dat de gemeente wél sancties heeft om iets tegen de verhuur te doen. Of de wijziging daadwerkelijk wordt doorgevoerd is nog allerminst zeker. 'Daar moet de leden vergadering nog over beslissen.' Vakantieparken In hoeverre er daadwerkelijk veel Texelaars permanent in een recreatie bungalow wonen, blrjkt - zoals ge steld - moeilijk te bewijzen. Ook een rondgang langs diverse vakantie parken levert nauwelijks resultaat op. Volgens André van der Vliet, mana ger van vakantiecentrum De Krim, wordt daar geen enkele bungalow permanent bewoond. 'Het is ooit eens gebeurd door een ouder stel dat op Texel wilde wonen, maar dat be viel niet, dus die hebben hun bunga low weer verkocht.' Volgens Van der Vliet is het in verband met de prijs stelling ook met aantrekkelijk om de bungalows permanent te verhuren. 'Wij hebben een gemiddelde bezet ting van vijfenzestig procent. Het kost dus nogal wat als er niet recreatief wordt verhuurd.' Bovendien zou het opvallen als bungalows voortdurend in gebruik zijn door dezelfde persoon of personen, zo beweert hij. Justus. De 66-jarige ex-inwoonster van Schlossholte Stukenbruck kwam veertig jaar geleden voor het eerst naar Texel. In het begin van de jaren tachtig kochten zij en haar echtge noot de eerste caravan op Gortersmient. Toen daar de sta caravans moesten verdwijnen, ver huisde het echtpaar naar Dennen oord. Jaren verbleef zij zonder vrijstelling in de fraaie stacaravan met keurig onderhouden tuin, compleet met vijver en tuinkabouters. Inmid dels is de moeder van vier kinderen wel in het bezit van een vrijstelling, vooral vanwege haar gezondheids situatie. Ook in het nieuwe vakantiepark De Vogelmient in De Koog, waar inmid dels zo'n vierentwintig van de zestig te realiseren bungalows zijn opgele verd, is volgens woordvoerder Pieter Thijssen geen sprake van perma nente bewoning. Tien tot vijftien Texelaars hebben er een huis ge kocht Een deel ervan laat dat verhu ren, een ander deel regelt dat ver moedelijk zelf. 'Elke koper weet dat recreatiewoningen met permanent bewoond mogen worden', aldus Thijssen. Ook Dennenoord verhuurt geen huisjes op permanente basis. Wel worden er drie stacaravans per manent bewoond. Dat gebeurt, zo stelt beheerder Harry Keizer, met vnj- stelling van de gemeente. Gezonde zeelucht Een van hen is de Duitse Margret Justus lijdt aan een huidaandoening en heeft baat bij gezonde zeelucht. Haar gezondheid is aanmerkelijk ver beterd sinds zij op Texel woont. Hoe wel zij zelf 'legaal' op Dennenoord woont, begnjpt de Duitse alle ophef niet. 'Ik betaal toch belasting? Veel meer dan wanneer ik hier permanent zou wonen. Bovendien geef ik hier mijn geld uit. Daar heeft Texel toch belang bij?' Volgens parkbeheerder Keizer betreffen de drie genoemde gevallen een uitsterfregeling. Als een van permanente bewoners vertrekt, zet Dennenoord een chalet op die plek en wordt deze alleen nog recrea tief verhuurd. Problemen zijn er vol gens Keizer niet met de permanente bewoners. 'Overlast? Wat denkt u zelf?' Tekst en foto's Louise van der Sluis 'Ik vind het wel even goed zo. Ik heb geen haast om wat anders te zoeken', vertelt appartementbewoner Maurice de Groot. ter Simone de Wit heeft za- bij het internationale |arstoernooi in Beverwijk aansprekende prestaties ird. Op alledrie de onderde- iaraan de 17-jarige Texelse 'ed, veroverde ze eremetaal. 200 meter vlinderslag was p id van 2.49.00 minuten goed *>en persoonlijk record en e alle andere dames in het terbad meer dan 35 meter meter vrije slag voltooide De 05 36, goed voor een tweede Op de 100 meter vlinderslag e derde in 1.15.30. 14-jarige Jolanda van Strien, edeed in de categorie deelne- net het geboortejaar 1987 of leed van zich spreken. Op de 'ter schoolslag tikte ze aan in een tijd waarmee ze tweede OP de 200 meter schoolslag ook zeker kans gehad op een lts, maar dit nummer werd af- omdat er te veel deelnemers Ze verbeet haar teleurstelling 3|n1 14.10achtsteopde 100 '"leslag. De 10-jarige Sverre 3|ler, die uitkwam bij de mini- argang 1991 en 1992), ves- 1 45.90 seconden een per- W record op de 50 meter vlinderslag en werd vijfde op dat on derdeel. De 100 meter vrije slag (1.24.74) en de 100 meter schoolslag (1.51.57) voltooide hij respectievelijk als negende en achtste. De 12-jarige Debbie Bakker demon streerde haar kwaliteiten bij de vierde Speedo-instroomronde in Wormer- veer, wedstrijden voor zwemmers die net zijn overgegaan van de recreanten naar het wedstrijd- zwemmen. Ze kwam uit op twee on derdelen en werd beide malen win naar. De 50 meter vlinderslag voltooide ze in 47.49 (een persoon lijk record), de 50 meter vrije slag in 41.86. Volleybalvereniging Tevoko houdt op dinsdag 6, 13 en 20 mei een afval toernooi in sporthal Ons Genoegen. Alle teams spelen minimaal twee wedstrijden. Als de eerste wedstrijd wordt verloren, dan gaat dit team naar de verliezerspoule. Wie daarin verliest, is uitgeschakeld. Voor het eerst kunnen ook (gelegen- heids)teams zich opgeven. Teams die aan de eilandcompetitie meedoen, worden automatisch ingeschreven. Ook individuele volleyballers kunnen zich aanmelden. De organisatie zal haar best doen deze spelers in een team te plaatsen. Deelname is gratis. Inschrijving is tot 18 april mogelijk via Ernst-Jan de Graaf (tel. 310565) of één van de andere leiders van de eilandcompetitie Teams uit de com petitie die niet willen meedoen, wordt verzocht dit bij één van deze mensen te melden. Het programma wordt in de Texelse Courant van vrijdag 3 mei bekend gemaakt. Op dinsdag 20 mei volgt na de wedstrijden de prijs uitreiking, van zowel het afvaltoernooi als van de eilandcompetitie. Voor de vierde achtereenvolgende maal is het herenteam van De Zwaan, bestaande uit Gerrit-Jan Booy, Marcel Verhagen en Paul Witte, kam pioen geworden van de A-poule van de Texelse dartcompetitie. Over het hele seizoen verloor het team slechts éen partij, terwijl driemaal gelijk werd gespeeld. In de B-poule werd Sportshop Texel kampioen. Dit nieuwe en jeugdige team wist de competitie af te sluiten met één verloren partij, één gelijkspel en verder uitsluitende overwinningen. Toch bleef het in deze poule lang spannend, omdat Pilaar 2 Sportshop nog tot in de laatste ronde op de hie len zat. Volgend seizoen spelen deze teams in de A-poule Meer informa tie is te vinden op de website van de TDO: www texeldarts.com Uitslagen: A-poule: 1 Zwaan Heren 2. 't Vooronder; 3 De Pilaar 1 B-poule 1 Sportshop Texel; 2 De Pilaar 2. 3 Bosch en Zee 1 Programma 8 april Veld A 18.30 Natuurw.-Sportshop 1 NBC 19.15 NBC-Bruintje Beer Slock 20 00 Slock-Paal 28 Kobeko 20.45 Kobeko-Maarco B. Paal 28 21 30 Sportsh. 2-Balcken Maarco B. 22.15 NlOZ-Cocky's Sportshop 2 Veld B 18.30 Lindeboom-Bocksb. Smash K. 19 15 Smash K-Rival Autocentrale 20.00 Autocentrale-Agrifirm OSG 20.45 OSG-CVI Agrifirm 21.30 TESO-Tatenhove 1 CVI 22.15 Ecotiem-Super TESO Veld C 18.30 Otto's-Beverdam 2 19 15 Piranha-Salon Martine Dros 20.00 Dros-Wiersma Salon Martine 20.45 Haarstudio-Eierl H. Durper D. 21.30 Durper D -Timmer Eierl. H 22,15 lepe de Boer-Klif 12 Timmer Wedstrijdleiding Gertha en Frida. Uitslagen 1 april Agrifirm-TESO 2-1OSG-Texelse Autocentrale 2-1In den Grooten Slock-Sportshop Texel 2 2-1, Twaalf Balcken-Kobeko 1-2; Paal 28/De Krim-NIOZ 3-0; Maarco Bouw-Cocky's Kapsa lon 0-3; Smash'68 Piet Kooger-NBC Eelman Partners 2-1, De Rival-Smash'68 2-1; CVI- Ecotiem 3-0; Tatenhove 1-Super de Boer 2-1, Durper Drup-Haarstudio 0-3; Eierlandsche Huis-Slagerij lepe de Boer 1-2, Kevermuseum De Bocksberg-De Lindeboom 1-2, Tatenhove 2-Zandbank 2-1; Rabobank-Bouwcenter Rab 3-0; NIOZ-Langeveld de Rooy 1-2; Slagerij Beverdam-De Wit Installatietechniek 2-1Albert Heijn-Swier Groente Fruit 1 -2 Piranha Een groot aantal inwoners van Den Hoorn en omgeving kruipt zaterdag 5 april in dorpshuis De Waldhoorn in de huid van een artiest. Dat gebeurt in het kader van de jaarlijkse playbackshow. De aanmeldingen zijn zelfs zo massaal binnen-gekomen, dat deelname alleen nog op zeer be perkte schaal mogelijk is. Informatie daarover is verkrijgbaar bij Piet Schneider (tel. 319311). Om de strijd zo eerlijk mogelijk te laten verlopen zijn er vier leeftijdscategorieën: kinde ren tot en met groep 4 van de basis school, groep 5 tot en met 8. de OSG-jeugd en 'ouderen'. Hun ver richtingen worden beoordeeld door een 'gewone' jury en een publieks jury. De deelnemers moeten hun CD's zaterdag tussen 16.30 en 17.00 uur in het dorpshuis inleveren bij Guido Schuijl. De playbackshow begint om 19.30 uur. De kinderen van de basis school treden voor de pauze op. Di rect na de pauze worden de prijzen voor deze categorieën uitgereikt, waarna de oudere jeugd en de vol wassenen het podium betreden. Na afloop is er 'gezellige' muziek en disco, belooft de organiserende Hoornder Feestcommissie. De entree bedraagt €1.-. Deelnemers hebben gratis toegang. In deze advertentie voor 'een setje bedbretels' - waarmee het dekbed in de hoes op zijn plaats wordt gehou den - wordt voetstoots aangenomen dat elk dekbed van Texels schapen dons wordt gemaakt. Het schijnt nogal een geoetel te zijn, vooral voor onrustige slapers. Het dekbed in de dek bedhoes leidt een geheel ei gen leven, waarbij de nacht- woeler niet zelden ontwaakt met een bult lëxels schapen- dons op zijn keel en steenkou de voelen Yuri van Gelder, wereldkampioen tur nen op het onderdeel ringen, demon streert zondag zijn kunnen in sport hal Ons Genoegen in Den Burg. Samen met andere Nederlandse top pers probeert hij zich er zich te kwa lificeren voor de nationale kampioen schappen, die later dit jaar worden gehouden. Het is de eerste van drie zogeheten plaatsingswedstnjden, die een groot deel van het weekend du ren. De Nederlandse herentop komt zondag vanaf 14.00 uur in actie, maar zaterdag zijn er al de hele dag wed strijden voor jeugdige turners, die eveneens uit het hele land afkomstig zijn. Onder hen ook twee Texelaars. Sil Gaaff doet mee aan de wedstrijd voor categorie Instap Nivo C, die om 9.30 uur begint. Marlon Marei laat vanaf 11.45 uur zien wat hij waard is in de categorie Pupil Nivo C. Beiden zijn lid van Gymnastiek Vereniging Texel. De zaal is op beide dagen open vanaf 9.00 uur. Publiek is welkom. Een dag kaart kost €1,75 voor kinderen tot dertien jaar: iedereen die ouder is betaalt €3,- Wie foto's wil maken, moet er rekening mee houden dat er met geflitst mag worden.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7