Nog even géén winkel, en dan 'n hele nieuwe! iDeportatie Assen belicht in vernieuwd Luchtvaartmuseum 'Ze gaan allemaal, dus ullie moesten ook maar' x>. q fcütrliU Commissie: bezwaar Welborens ongegrond on Thuis in de lekkere keuken )ZEG DIE ~300K~ HRD DE GOED TE PBKKEH HÈ? Een gesprek op niveau ZRL \K EBH6 OVER ~X>U< 1HICHOE BEGINNEN M'N LQfTRïZ, H»02-D^r TEXELSE g couRANT Nieuw gezicht op redactie Kampioenen Eilandschutters edactie schenkt oorlogsfoto's aan museum Alleen eigen producten bij detailhandel Op dit moment zijn we de winkel aan de Waalderstraat 48 in Den Buig aan het vertouwen. We vragen nog even uw geduld. Vrijdag 11 april bent u weer welkom In een hele nieuwe winkel. Ruimer, mooier, een heerlijk assortiment en in de openings week natuurlijk In feeststemming! Albert Heijn, Waalderstraat 48, Den Burg. VRIJDAG 4 APRIL 2003 QhToorf GOGs (2) Uil dagboeken van Texelse i945/01/13 Aant Helse ma i 945/013 Piet Keesom l 945/01/15 Aant Betsema 'enfen uit dagboeken. Texelse mannen die in Assen te werk werden gesteld, spitten een loopgraaf in de buurt van Assen. Teun Dekker was met zeventien jaar de jongste Texelaar die te werk werd gesteld. Onlangs vertelde hij dat van de groep (colonne) van vijfendertig Texelaars waarvan hij deel uitmaakte er nog zeven in leven zijn. Een leef tijdgenoot kon goed portretten teke nen. Hij verkocht ze destijds naar verluidt voor een rijksdaalder per stuk en had naar eigen zeggen veel Texelse klanten. Jansen: 'Want die stonden er toen om bekend dat ze wat meer geld omhanden hadden.' Te zien is ook een foto van M.C. Kooi, die de oorlog met overleefde. Na zijn terugkomst uit Assen gaf deze 27- jarige Texelaar gehoor aan de oproep van Loladze, de leider van de Georgische opstand, om naar Texla te komen. Maar waarschijnlijk omdat hij door zijn baard voor een Georgier werd aangezien, is hij gefusilleerd. Veelbesproken in de verschillende dagboeken is Jaap Schoorl, de man die met zijn Allis Chalmer trekker meerdere keren van Texel naar Assen reed om pakketten met voedsel, brie ven en kleding te brengen. De ten toonstelling besteedt ook aandacht aan de Amsterdammertjes, de kinde ren die op initiatief van NSB-burge- meester Rijk de Vries in de honger winter naar Texel werden gehaald om aan te sterken. Vrijdag om 15.30 uur wordt de ten toonstelling officieel geopend, zater dag is iedereen welkom Texelaars die zelf in Assen hebben gezeten mogen gratis naar binnen. De (gro tere) afdeling van het museum dat aan de luchtvaarthistorie is gewijd, is nog met gereed en wordt op een la ter tijdstip geopend. Louise van der Sluis De redactie van de Texelse Courant heeft per 1 april versterking gekregen van Louise van de Sluis uit Den Burg. Voor velen is deze 33-jarige Texelse een bekend gezicht, vooral door haar jarenlange werk bij de Kabelkrant. Ze ging daar in 1991 aan de slag als verkoper, waarna ze zich korte tijd later omschoolde tot journaliste en doorschoof naar de redactie. De laat ste vijf jaar bij de Kabel combineerde ze het journalistieke werk met de functie van hoofdredacteur. Toen de Kabelkrant vorig jaar van eigenaar verwisselde, vond ze dat een goed moment om de bakens te verzetten. Het journalistieke werk hield haar in teresse en toen ze werd gevraagd om bij de Texelse Courant aan de slag te gaan, besloot ze die uitdaging aan te gaan. Dertig handboogschutters deden vonge week in schietsportcentrum Odysseus mee aan de laatste wed strijd in de clubcompetitie van hand boogvereniging De Eilandschutters. In een spannende wedstnjd, waarbij in vier klassen werd geschoten, pro beerden alle schutters zo hoog mo gelijk te scoren. Er werd over een af stand van vijfentwintig meter geschoten op blazoenen van zestig centimeter. Elke wedstnjd bestond uit een serie van dertig pijlen, met twee maal drie proefpijlen vooraf. Uitslagen: Eerste klasse 1. Gert Jan Schoor! 1551 pun ten; 2 Edo Rutten 1449 pnt.; 3 Evaline van Weerlee 1435 pnt.. Tweede klasse' 1 Willem Vlas 1479; 2 Ronald Witte 1442. 3. Kees Zijm 1409. Derde klasse 1 Etienne van Bennekom 1256; 2 Frans Schrama 1234, 3. Ben Oostra 1230. Junioren: 1 Axel Gommans 1135; 2. Mark Wiering 868; 3 Lars Veldhuis 845 (Advertentie) Per ongeluk wel stukken vlees gehad. Zat nog in blik Avond thuis over spiritisme P. Schoorl heeft gramojoon gemaakt. Na kwartier gaat spijker zweven. Benen 2 kruislingse latjes, 1 uur te bed Kooi heeft bedankt als redactie van de Texelse Courant ift zestig kleurendia's, die tussen 1940 en augustus 1941 op Texel den gemaakt door eiland- nmandant kapitein-luitenant Hans st, in langdurige bruikleen overge- gen aan het museum op het vlieg- Tevens werden andere zaken aan Ernst hebben toebehoord rhandigd, zoals gekalligrafeerde stwensen, trouwkaarten, finan- i bescheiden, kwitanties en zelfs helm. krant was in het bezit van deze illen gekomen van deze spullen leen verzamelaar in Schevenmgen, ze op een veiling had gekocht. De irdia's tonen unieke beelden van iezetters op Texel, zoals ze in het itaire bedrijf en in hun vrije tijd be waren, onder andere op de Mok iuidbatterij. Enkele foto's werden ig jaar ter gelegenheid van de iherdenking in kleur gereprodu- ird in de krant, waarbij vooral de ,ame van hotel Texel als imandantur indruk maakte. Een jelijk veel groter aantal zal nu in het museum worden getoond. Op de foto hoofdredacteur Gerard dwangarbeiders Timmerman die het materiaal over handigt aan conservator Gelein Jan sen. Op de achtergrond de nage maakte voorgevel van het huis van Bram van der Meulen in de Wever straat, waar in de oorlog met bulle tins achter de ramen nieuws werd gemeld over de Texelaars die in As sen te werk waren gesteld. De gevel is onderdeel van de expositie over de deportatie van mannen en jongens naar Assen. JfofoHany 0e Graaf) een dag waarop vaders doorgaans thuis zijn en die door de Duitsers werd aangegrepen om een grote raz zia te houden. Ze waren op een lijst gezet. J. Dros schreef in zijn dag boek: 'Ik ben door eigen mensen op de lijst gezet.' Uit het fragment blijkt wie hij hiervan verdacht. In totaal moeten meer dan 700 Texelaars in Assen te werk zijn ge steld. Ze groeven loopgraven en tankvallen van drie meter diep. In to taal gebeulde dat door zo'n 1500 mannen. Hoewel het tempo zo laag mogelijk werd gehouden, werd dage lijks zo'n 200 meter gegraven. Niet onder de beste omstandigheden, want het regende in die winter vaak. De mannen werden ondergebracht in scholen en andere gebouwen, onder andere een voormalig gesticht voor krankzinnigen, Port Natal. Voor zover dat kon hielden de mannen de moed er in Ze vierden Sinterklaas, waarbij de gebroeders Schrama, die bekend stonden als goede zangers, een alter natief Sinterklaaslied zongen. Joost Kant deed aan tapdansen Het thuis front op Texel leefde mee, vrouwen gingen zelfs op de fiets naar Assen om hun mannen te bezoeken. Ook kwam bezoek van 'meisjes' uit As sen. Het moet een gezellige avond zijn geweest, want uit een dagboek blijkt dat de helft van de mannen de volgden dag te laat op het werk was. Ze werden gestraft met een rook verbod. Het werk gebeurde onder dwang, maar de Texelaars werden er wel voor Daan en Carry Welboren hebben de moed om permanent te mogen wonen in hun fraai verbouwde re creatieve opstal Pontweg 15 nog niet opgegeven. Dit ondanks het advies van de Beroeps- en Bezwaarschriftencommissie aan het college van b en w om het be zwaarschrift tegen het weigeren van de vrijstelling om er te mogen wonen ongegrond te verklaren. Eind april boog de commissie zich over het bezwaar, waarbij de raads vrouw van de Welborens aanvoerde dat er genoeg aanknopingspunten zijn om toe te staan om permanent te wonen in de recreatieve opstal. Maar het college zag hiertoe geen enkele reden en legde al eerder een dwangsombeschikking op, die erop neerkomt dat het bewonen van de recreatieve opstal vóór 1 oktober beëindigd moest zijn, anders zou er per dag 150 euro betaald moeten worden Volgens de commissie zijn er tijdens de zitting in januari geen nieuwe fei ten of veranderende omstandighe den aan het licht gekomen en hebben b en w de juiste besluiten genomen. Ook het schriftelijke betoog van TVL- voorzitter Harry Wuis dat recreatie op de westelijke helft van het eiland thuishoort, en de brief van de Stich ting Agrarisch Texel dat de agransche nevenbestemming van het perceel beter kan worden geschrapt, zijn voor de commissie geen reden het college op andere gedachten te brengen Daan Welboren liet gisteren weten dat de advocaat van de familie de kwestie nog in onderzoek heeft. 'De zaak is nog in beweging.' IJsboerderij Labora (Hollandse- weg 2-4 bij De Cocksdorp) mag op het erf detailhandel bedrijven on der de voorwaarden die vorig jaar door de gemeenteraad zijn vastge steld. Het verkooppunt moet wat betreft oppervlakte binnen de per ken blijven en alleen producten die van het hoofdbedrijf zelf afkomstig zijn, mogen worden verkocht. Het bedrijf mag doorgaan met de verkoop van ijsproducten, waarvoor een klein deel van de 'eigen' melk wordt gebruikt, maar met toegestaan zal worden dat ook aardbeien uit Oosterend, kaas van Wezenspyk, honing van Texelse imkers en producten van de Noordkroon wor den verkocht, zoals de aanvragers zouden willen. Verder wil het college dat het aantal aankondigingborden tot één wordt teruggebracht, dat be paalde bouwwerken op het erf ver dwijnen en dat de erfbeplanting die in verband met iepziekte is gekapt, wordt hersteld Dit alles om de uit straling van een boerenbedrijf te ver zekeren en om te voorkomen dat het geheel er als een winkel gaat uitzien. Voor de zonder vergunning opgetrok ken binnenmuren en glaspui om de detailhandel mogelijk te maken, zou alsnog bouwvergunning moeten wor den aangevraagd. De zelfgemaakte verwijsborden op de hoeken Post weg en de Hoofdweg zouden moe ten worden vervangen door het be kende groene standaardtype. Als aan deze voorwaarden wordt voldaan, wil het college meewerken aan een arti kel 19-procedure (lid 1dus met tus senkomst van de provincie) om het verkooppunt mogelijk te maken Texelse mannen die in Assen te werk wer den gesteld, spitten een loopgraaf in de buurt van Assen. betaald. Zo hadden ze na verloop van tijd geld om een kosthuis te betalen. Op één van de 31 foto's die Jansen kreeg, is aangegeven in welke kost huizen de mannen werden onderge bracht. Op andere foto's zijn bekende en minder bekende Texelaars te zien in Drenthe. Op de panelen ook Duits propagandamateriaal uit die tijd. De fragmenten uit zes dagboeken zijn door Dick Lemstra verzameld en uit getikt Zo schreef Piet Keesom op een gegeven moment. 'Sieme K. (Koningsveld uit De Koog, redis opgepakt en bi|na doodgeschoten omdat hij geen papieren bij zich had.' verplichte tewerkstelling in As- van november 1944 tot het rjaar van 1945 van zeker 700 claars heeft op velen een onuit- bare indruk gemaakt. Mannen maandenlang diepe tankvallen oopgraven moesten spitten en iwen en kinderen die lange tijd nzekerheid verkeerden. In het htvaartmuseum wordt momen- de laatste hand gelegd aan een oonstelling over 'Assen', die lagmiddag voor genodigden en V irdag voor publiek wordt geo- d- entoonstelling is ondergebracht net oude gedeelte van het itvaartmuseum, dat geheel aan ia- weede Wereldoorlog op Texel is n> i|d Bram van Dijk richt er een isitie in over de luchtoorlog en in an ander gedeelte staat de Russen- 0 ag centraal. Een speciale plek is ld ruimd voor de Engelandvaarders, it jroep Texelaars die met enkele rgiërs met reddingsloep Joan shon vanaf de noordpunt van het K id in april 1945 de overtocht J kte naar Engeland. Te zien is een ,f. lalmodel van de Joan Hodshon, M m decor van duinen. Prikkeldraad x orlogstuig herinneren aan de tijd bet strand en de duinen sper- x ed waren. Te zien in de oorlogs- i> ling is ook een onderduikershol lerinneringen van Texelaars aan oorlogstijd. Onder andere van 9 Snoek, die destijds actief deel- aan het verzet en die de leiding over het strafkamp in Eierland 'a de oorlog werd ingericht voor ers en andere nazi-gezinden. Ni de inrichting hiervan stond ?k door hem buitgemaakte spul- if, zoals onderscheidingen van SS'ers. Verder herinneringen van wij len notaris Hans Boswijk aan de oor log. Opmerkelijk onderdeel van de expositie is het huisje van 'ome' Bram van der Meulen in de Weverstraat (te genover de Warmoesstraat), dat exact is nagebouwd. Doordat Van der Meulen over informatie uit het werk kamp in Assen beschikte, vormde hij een belangrijke schakel met het Texelse thuisfront. Als er iets te mel den was, bijvoorbeeld wanneer er pakketten naar Drente werden ge bracht, dan plakte Van der Meulen vellen met informatie (geschreven op de achterkant van nota's van de firma Keijser Co.) achter het raam. De achtergebleven Texelaars namen er geregeld een kijkje. In het huisje staat wat wel de beroemdste tafel op Texel moet zijn. Het is die waaronder het echtpaar De Geest tijdens beschie tingen in de Russenoorlog dekking zocht. In de tafel zitten nog de kogel gaten. Het meubelstuk belandde bij de meubelhandel van Moerbeek, die de tafel afstond aan het museum. Het verhaal over de deportatie van Texelse mannen naar Assen is afge beeld op panelen, die onder leiding van Gelein Jansen zijn gemaakt. Elk paneel toont een afzonderlijk thema, met foto's, pamfletten, citaten uit één van de vele dagboeken die Texelaars bijhielden en een tekening van Ad Blok van der Velden, één van de dwangarbeiders. Het eerste paneel toont het begin van de deportatie. Te zien is het kantoor van de Inselkommandant, dat was gevestigd in Hotel Texel, wat nu de Lindeboom is. Van daaruit werd op 11 november 1944 het bevel gegeven aan Texelse mannen tussen de 17 en 36 jaar om zich te melden in de Zeevaartschool (nu d'Ouwe Ulo). Het aanplakbiljet is te zien in het museum. Lang met alle mannen gaven gehoor aan dit bevel. De paar honderd die dat wel deden, moesten te voet naar Oudeschild, om met de boot over te gaan. Ze sliepen op vliegveld De Kooi, om vervolgens naar Hippolytushoef te lopen en na een overnachting aldaar de Afsluitdijk over te steken, waarna de klompen inmiddels 'al aardig dun werden'. De bezetters hadden toen al in de gaten dat lang met alle mannen zich had den aangemeld. Of zoals Nan Huis man in zijn dagboek zijn moeder ci teerde: 'Ze gaan allemaal, dus jullie moesten ook maar gaan.Zo vertrok er op 12 november weer een ploeg, die door de Texelse boot in Harlingen werden afgezet en dus aanzienlijk minder ver hoefde te lopen. Uit de dagboeken is op te maken dat de mannen in de sneeuw naar Leeuwarden moesten lopen en van uit die stad 's nachts in een trein zon der verlichting en met kapotte ruiten naar Assen zijn overgebracht. Dagboekschrijver Vlaming behoorde tot de 170 Texelaars die door de Duit sers als staatsgevaarlijk werden aan gemerkt. Veel van hen werden opge pakt op de avond van 5 december,

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 9