Bïnteresseerde koningin neemt de tijd voor NIOZ Het allereerste winkelrondje is van het huis. Kinderen asielzoekers naar reguliere school Nieuwe leidraad zeehondenopvang verandert weinig voor EcoMare oh Thuis in de lekkere keuken Word vriend van een vluchteling ïnAELMi j COURANT /ertollige grond Afrikaans trommelen Goud voor Eschweiler Asielzoekers fcekomst NIOZ 3P grond VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 TPVPÏ CC DINSDAG 8 APRIL 2003 aan de Molenstraat is naar verluidt één van de plekken waar particulieren overtollige grond dumpen. IFoto Gorord Timmcrmon) zo blijkt uit een recente mven- itie. lat de gemeente wat in haar zit met de situatie, wordt over oplossing nagedacht. Dat zou soort grondbank kunnen zijn, waar bijvoorbeeld 1000 kuub grond wordt gebufferd, die naar wordt aan genomen vrij is van vervuiling. Door dat bij de gemeente zo goed als ze ker bekend is waar zich op Texel vervuilde grond bevindt, en de leve rancier van de grond moet aangeven waar de grond vandaan komt, is het risico dat er toch verdachte grond op de hoop komt zo goed als uit te slui ten. Maar tot dusver is nog geen be sluit genomen over zo'n aanpak en kan men de grond voorlopig nergens kwijt. En dat is ook een probleem voor aan nemers, die bijvoorbeeld straatwerk uitvoeren voor particulieren en bedrij ven. Willem van Tatenhove: 'Een heel lastige situatie. Het wordt tijd dat er een werkbare oplossing voor dit pro bleem komt.' gestelde commissie 'Toekomst Ne derlands Zeeonderzoek', onder voor zitterschap van oud-minister Loek Hermans en enkele prominente we tenschappers. De commissie heeft tot taak advies te geven over de in richting van het Nederlandse zee- onderzoek en de rol van het NIOZ daarin. Nagedacht wordt bijvoor beeld over de vraag welke moderne faciliteiten nodig zijn om het Neder landse zeeonderzoek op langere ter mijn een internationale toppositie te garanderen. De commissie wordt nadrukkelijk als een instrument ge zien om politieke invloed uit te oefe nen. De meeste asielzoekerskinderen die uit aanvullende opvang Noor derbuur! vertrekken, kunnen het schooljaar in het regulier basison derwijs afmaken. Leraren van de Redmer IJskaschool in De Waal hebben de ouders geholpen bij het inschrijven van hun kinderen op een nieuwe school. De asielzoekers moeten van het Cen traal Opvangorgaan Asielzoekers (COA) vandaag (dinsdag) Noorder- buurt verlaten. De meesten krijgen een nieuw onderkomen in een pas gebouwd asielzoekerscentrum in Schagen. Een paar anderen gaan naar Den Helder en Medemblik, laat een woordvoerder van het COA we ten. De asielzoekers waren bang dat de verhuizing naar de overkant een ach teruitgang voor de kinderen zou be tekenen. Zes zaten er al op de Jacob Daalderschool in Oosterend. Van de 21 kinderen op de Redmer IJskaschool (de asielzoekersschool van Noorderbuur!) zijn de meesten er volgens de docenten ook aan toe om na het schooljaar door te stromen naar het regulier basisonderwijs. Met behulp van de docenten lijkt dat dit schooljaar al te lukken. Vier kinderen zijn aangemeld bij de asielzoekers- school van het AZC in Schagen, de rest gaat naar reguliere basisscholen in Schagen en Medemblik. 'Van ie dereen gezin is één van de ouders meegeweest en wij hebben ze waar nodig begeleid. We hebben bij het aanmelden ook rekening gehouden met de geloofsovertuiging van de mensen', aldus directeur Jan Meendering van de Redmer IJska school en de Daalderschool. Het COA had liever gezien dat alle kinde ren naar de school van het azc wa ren gegaan. Acht jongeren van Noorderbuur! die op de OSG zitten, kunnen tot het eind van het school jaar les blijven volgen op Texel De gemeente betaalt de reiskosten, Teso biedt ze gratis overtochten aan. Brussé Roy Brussé, die ernaar streeft dat de asielzoekers langer kunnen blijven, meldde gisteren dat hij Noorderbuurt voor twee maanden heeft gehuurd, zodat de kinderen toch hun school jaar op Texel zouden kunnen afma ken. Hij deed een beroep op de stich ting Kerk en Minima om de kosten te kunnen betalen en hij zegt zich per soonlijk garant te hebben gesteld. Marcel Hansen uit Hoofddorp, eige naar van Noorderbuurt, zegt niks te weten van een huurovereenkomst met Brussé. 'We hebben wel een paar keer contact gehad, maar ik ben me er niet bewust van dat we tot een overeenstemming zijn gekomen. Er staat niks op papier en er zijn ook geen mondelinge afspraken ge maakt.' Brussé houdt vol dat er wel sprake is van een overeenkomst. Hij baseert zich op een gesprek met zijn advocaat. Afgelopen week verstuurde hij di verse brieven om het COA ertoe te bewegen de asielzoekers te laten blij ven. In de brieven haalt hij fors uit naar het COA, het college van burge meester en wethouders en de Texelaars. Een vertegenwoordiger van de hoofddirectie van het COA liet hem gisteren per brief weten dat de sluiting van Noorderbuurt in goed overleg met de gemeente is voorbe reid en dat van een heroverweging geen sprake kan zijn. Sacha de Herder uit Den Helder geeft dinsdag 8 april een kennismakings les Afrikaans trommelen in de aula van OSG De Hogeberg. Deze les is bedoeld als voorbereiding op de cur sus, die van april tot en met juni wordt gegeven. Om 16.15 uur begint een basisles, om 17.30 en 19.10 uur vol gen lessen voor gevorderden. Voor opgave en inlichtingen: Paul van Mierlo (tel. 319678), of Sacha de Her der (tel. 06-30056574). Tijdens een wedstrijd in Zuidoost Beemster eindigde zwemmer Sverre Eschweiler in een groot deelnemers veld op een eerste plaats bij de 50 meter vlinderslag. Bij de 100 meter schoolslag wist hij een vierde plaats te behalen. Op beide afstanden ver beterde hij zijn persoonlijk record met acht seconden. Op de 50 meter vlinderslag behaalde hij een tijd van 39.39, de 100 meter schoolslag vol tooide hij in 1.43.69. meente en het COA hebben met el kaar overleg gehad over een nieuw centrum in Den Burg. Volgens Slager is het voor COA op het moment nog 'een gespreksonderwerp.' 370 bewoners Volgens eerdere plannen kon het nieuwe asielzoekerscentrum maxi maal 250 bewoners krijgen. In die plannen was rekening gehouden met maximaal 120 bewoners die op Noorderbuurt verbleven. De maxi male opvangcapaciteit op Texel is 370. In het voorstel dat nu op tafel ligt, is de sluiting van Noorderbuurt al ingecalculeerd. Het aantal plaatsen daar is overgeheveld naar het toe komstige asielzoekerscentrum, waar door dat wat groter zou kunnen wor den. Volgens het college 'ontmoet het geen bezwaar om in totaal 370 mensen te huisvesten in het AZC nu Noorderbuurt is gesloten.' Daarbij is er rekening mee gehouden dat de Huisartsengroep eerder liet weten dat circa 350 asielzoekers voor haar het maximum is. Voor de komst van de woningen van het asielzoekerscentrum moet een artikel 19 lid 1 procedure op de Wet Ruimtelijke Ordening worden ge voerd. Gedeputeerde Staten hebben daarin het laatste woord. Het college vraagt de politieke partijen een even tuele procedure aan haar te delege ren. De nieuwe leidraad voor de opvang van zeehonden heeft nauwelijks consequenties voor de werkwijze van EcoMare. Dat stelt hoofd dier verzorging Henk Brugge. In over leg met de zeehondencentra en het Wetenschappelijk Platform Zeehonden Waddenzee heeft mi nister Veerman van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij de lei draad vastgesteld. Kern daarvan is de opvang van zeehonden zoveel mogelijk te beperken en duidelijk te maken hoe met zieke, gewonde, verzwakte of verlaten zeehonden moet worden omgegaan. Voor het behoud van de zeehonden populatie in de Waddenzee, die nu wordt geschat op zo'n 2500 tot 3.000 dieren, is opvang en uitzetting van zieke dieren met noodzakelijk. Aan de opvang zijn risico's verbonden, zoals de insleep, van ziektekiemen in de natuurlijke populatie en de afname van de resistentie binnen die groep. Daarom is nu een aantal richtlijnen opgesteld waaraan de Nederlandse zeehondencentra EcoMare en Pieter- buren moeten voldoen. Zo mogen hulpbehoevende zeehonden alleen worden opgevangen als ze na maxi maal een halfjaar weer gezond terug gezet kunnen worden, in de buurt van de plek waar ze eerder werden aan getroffen 'Dat is tussen Texel en Vlieland voor de gewone zeehonden en op Noorderhaaks voor de grijze. We halen alleen zeehonden op waar mensen lopen', licht Henk Brugge toe. Verder moeten de dieren gezond zijn voordat ze worden uitgezet. Vol gens die richtlijnen werkt EcoMare de laatste jaren al. De enige verandenng biedt de opvang van de zogenoemde exoten, de zeehondensoorten die overwegend aan de Noordpool voor komen, zoals de klapmuts en zadel rob. Deze soorten moeten in de op vang gescheiden zijn gehuisvest van zeehonden die afkomstig zijn uit an dere populaties. Hoewel EcoMare wel beschikt over een apart quarantainebak, wordt de opvang van deze soorten voortaan door geschoven naar Pieterburen. Het Groningse centrum heeft op een apart terrein een geïsoleerde opvang voor exoten. De nieuwe leidraad sluit aan bij eerder gemaakte afspraken over zeehondenopvang met de an dere Waddenzeelanden Duitsland en Denemarken. Vrijdag 11 april is de verbouwing klaar en gaat onze winkel in Den Burg weer open. Maar voor vrienden, buren en vaste klanten begint de gezelligheid al op donderdagavond de 10' Die avond houden we open huis aan de Waalderstraat Van 20.30 tot 22.00 uur, voor iedereen die de opening met ons wil vieren En bij ons kan dat maar één ding betekenen een voorproefje, een lekker hapje, een kijkje in de keuken. Albert Heijn, Waalderstraat 48, Den Burg. Geïnteresseerd, geamuseerd, ont spannen, hartelijk en zel's ont roerd. Typeringen die van toepas sing zijn op koningin Beatrix, die vrijdagmiddag een uur langer dan gepland op het eiland verbleef om de nieuwbouw van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Zee onderzoek (NIOZ) officieel te ope nen. Ze deed dat door koud water in de richting van warm water te laten stromen en daarmee in een bak op schaal de wereldwijde oceaancirculatie na te bootsen. De open dag die het NIOZ zaterdag hield trok zo'n 1.100 bezoekers, onder wie veel overkanters. ■faarmee weliswaar uit de wereld, ra de door het NIOZ gewenste inschappelijke groei is met de ige middelen geen ruimte. Dat kent dat het bestand vaste me- erkers (130), dat de afgelopen ideflink Is ingekrompen, niet kan len uitgebreid en dat veel werk- nheden ook in de toekomst door lijke medewerkers moeten wor- uitgevoerd. Momenteel werken i projectbasis zo'n 80 mensen bij flOZ. Naast de vaste gelden die NIOZ van het NWO ontvangt. I het instituut het voor een groot hebben van subsidies voor pro- n, waarbij het NIOZ moet con- iren met andere instituten On- f incasseerde het NIOZ €3 en voor klimaatonderzoek, waar de afdeling Fysische Ocea- afie de komende vijf tot tien jaar needraaien in internationaal on- )ek. is gevestigd op de onlangs in dynamiek van het microscopisch kleine organismen (plankton) wordt bestudeerd Een kijkje nam ze ook bij de sectie Fysische Oceanografie, die studie verricht naar zeestromingen, variërend van kleinschalige, turbu lente bewegingen tot grootschalige oceaanstromingen. In en rond de loods kreeg ze onder meer uitleg over instrumenten om het zeegaande on derzoek uit te voeren. Te zien waren technische hoogstandjes, zoals een nutrièntencontainer. Hiermee worden watermonsters op voedingsstoffen geanalyseerd. Verder een scanfish, waarmee een goed beeld kan worden verkregen van de zee tussen het op pervlak en 400 meter diepte. Verder sedimentvallen, waarmee afgestor ven plankton wordt onderschept, landers, die lange tijd op de bodem worden uitgezet om proeven te ne men, veerthappers en een bodem- schaaf, om uit een lange strook zee bodem bodemfauna te kunnen bemonsteren. Het apparaat is onder andere gebruikt om de bodem rond boorplatforms te bemonsteren, met als uitkomst dat de vervuiling was te verwaarlozen. Telefoon Een van de verrassingen die het NIOZ voor de vorstin in petto had, was een telefoontje van John Ellen, kapitein van de onderzoeksschip Pelagia, dat op dat moment in de Golf van Biskaje voer. Terwijl ze een praatje met Ellen aanknoopte, had de koningin via een groot televisiescherm daadwerkelijk zicht op de Pelagia en haar kapitein. Beatrix bezocht verder de afdelingen Marine Biogeochemie en Toxicologie en Mariene Chemie en Geologie, waarbij een schoon meetinstrument uit een nieuw laboratorium werd ge haald. In de onderzoeksafdeling Mariene Ecologie, waar onderzoek wordt gedaan naar schelpdieren, kreeg de koningin bij het 'krabbarium' uitleg over het territoriumgedrag van krabben en werd ingegaan op de mogelijkheden van de nieuwe klimaatkamers. Grapjes Volgens medewerkers legde de ko ningin een grote interesse aan de dag voor hun wetenschappelijke werk. Bij de ontmoetingen met de soms wat gespannen wetenschappers was het de vorstin die het ijs brak, een praatje maakte en zelfs grapjes maakte. Ook Het cadeau viel zeer in de smaak bij Beatrix, die naar verluidt zelfs een traantje wegpinkte en bij haar vertrek het hoofd beveiliging opdracht gaf het speelgoed nog de volgende dag op het paleis te bezorgen Haast leek ze bij haar vertrek overigens niet te hebben. Tegen vijven, een uur later Aan de hand van ronddraaiende flesjes met larven geeft Oscar Bos in de afdeling Mariene Ecologie uitleg over het effect op schelpdieren. Afdelingshoofd Jaap Sinninghe Damsté van de groep Mariene Biogeochemie geeft koningin Beatrix tekst en uitleg in het nieuwe labo ratorium van de groep. Een minuut of tien eerder dan ge pland landde de koninklijke helikop ter op het terrein van Alterra, waarna Beatrix, die werd vergezeld door haar hofdame en adjudant, per hofauto naar de hoofdingang van het NIOZ werden gereden. Daar werd ze opge wacht door directeur prof. dr. Jan de Leeuw, Commissaris van de Konin gin Harry Borghouts en burgemees ter Joke Geldorp. De pers was in ruime mate aanwezig, veel dagbla den hadden een fotograaf gestuurd en TV Noord-Holland en RTL 4 maak ten opnamen. Het officiële programma omvatte toe spraken van mevrouw L. van Vloten- Doting - de voorzitter van het bestuur van de stichting NIOZ -, een presen tatie van Han Lindeboom vestigingsleider van Alterra Texel - en C.H.C.M. Buys namens het alge meen bestuur van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek. Na de officiële openings handeling werd de koningin rondge leid door het omvangrijke NlOZ-com- plex. ïr koud water bij warm water te laten stromen, verricht koningin Beatrix de officiële ming. 'Getsie' Omdat het de bedoeling was dat bij het koninklijk bezoek de medewer kers centraal zouden staan, werden de uitgenodigde 'bobo's' apart rond geleid. Het gaf de koningin de gele genheid om op haar gemak kennis te nemen van het werk in het instituut. Ze werd daarbij niet ontzien. Zo zag ze hoe Hans Witte in de nieuwe af deling van Alterra de ingewanden van een olievogel ontleed, waarbij naar verluidt de kreet 'getsie' over haar lip pen kwam. Rondgeleid werd ze ook in de afdeling Mariene Oceanografie, waar onder meer de samenstelling en medewerkers die weinig voor het koningshuis voelen, toonden zich onder de indruk. Ter afsluiting bracht de vorstin een bezoek aan de nieuwe kantine van het NIOZ, waar mede werkers en genodigden zich hadden verzameld. Ook daar viel op hoe Beatrix zich onbevangen tussen de mensen bewoog, een praatje maakte en een zeer ontspannen indruk maakte. Ter afscheid ontving ze een cadeau, dat was gemaakt door houtbewerker Ruud Daalder. Hij had van hout schaalmodellen van de Pelagia, vrachtwagens, containers en ander materiaal gemaakt dat betrek king heeft op het NIOZ. Het speel goed is bestemd voor de kleinkinde ren van de koningin. De Leeuw overhandigde het met de boodschap dat wetenschappelijke interesse met vroeg genoeg kan worden gewekt. dan gepland, verliet ze per helikop ter het eiland. De open dag zaterdag trok veel meer belangstelling dan de 500 mensen waarop het NIOZ had gerekend. Op vallend was dat enkele honderden mensen van de overkant een kijkje kwamen nemen. Velen trokken drie tot vier uur uit voor het bezoek, maar uit reacties bleek dat dat nog te wei nig tijd was om alles te zien. Het is de bedoeling van het NIOZ om over tweeëneenhalf jaar, tijdens het Jaar van de Wetenschap, opnieuw open huis te houden. Foto's Dirk Kuiter, Jeroen van Hattum en Gerard Timmerman een wat aarzelende glimlach ziet koningin Beatrix hoe Hans Witte bij Alterra de maag- id van een vogel ontleedt. Links haar hotdame mevrouw Boetaard, met daarachter '-directeur Jan de Leeuw.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5