Minister houdt vast aan betalen gebruik haven Eilanden aanwezig op radio en langs de weg Eigenaar blokkeert nu zelf bouw stolp op topje Hogeberg hernieuwde Albert Heijn heropend De Boer beantwoordt Kamervragen SP JT .TEXELSE COURANT- AI komt de vergunning niet zo snel, de verkoop achterhaalt hem wel Apotheek Gemeente eindelijk akkoord, maar: Teso-vergadering Wagenmuseum R Hfl! EINDELEK HEfc \K Dfltt DE GOEDE STOLP TEKENING VOOR 06 H0GE&ERG.L. IK HRG WEL7EGGEN "DE STOLP os* STOLPEN DURF MET HEM 1TE VERTELLEN?! ortfooN ööe5 VRIJDAG 11 APRIL 2003 De VW is deze week begonnen met het uitzenden van reclames potjes op de radio om toeristen attent te maken op Texel. Ook de Waddenfederatie, het samenwer kingsverband van de WV's op de vijf Waddeneilanden, zendt sinds deze week extra reclame op de radio uit. De WV's willen zo de neergang in het toerisme aanpak ken. Een kleine honderd Texelse ondernemers hebben een finan ciële bijdrage geleverd voor de Texelse campagne. De VW op Texel heeft twee spotjes laten maken. Een van vijftien en een van vijf seconden. In het eerste spotje zijn geluiden van.de zee. meeuwen en de toeter van de veerboot verwerkt. Radio-presentatrice Anne van Egmond heeft een tekst ingesproken en componist Han van Eijk bezingt de vrijheid van het eiland. De twee spot jes worden tot begin mei uitgezonden via Sky Radio, Radio 2 en Radio Noord-Holland. Hetzelfde geldt voor de spotjes van de Waddenfederatie. Daarin wordt promotie gemaakt voor de website wadden.nl, vanwaar men sen kunnen doorlinken naar websites van de eilanden. Die spotjes worden uitgezonden via Radio 1Radio 2 en alle regionale omroepen. De WV's richten zich onder meer op mensen die nog geen vakantie bestemming hebben uitgekozen. Voorzitter Pieter Smit van de Waddenfederatie (en directeur van de ontdek her eiloadsewe Het billboard dat de VW heeft laten plaatsen langs de A4. VERVOLG VAN PAGINA 1 Door de overuren niet uit te betalen, kunnen gedwongen ontslagen nog worden voorkomen. De negentien medewerkers hebben ingestemd met de maatregel. Klok: 'Gedwongen ontslagen zijn aan de orde geweest en dat heeft ook een tijdje voor span ning op de werkvloer gezorgd.' Sa men met mede-apotheker Henri Venema wil Klok vanaf mei ook zelf meer aan de balie gaan staan om eventuele drukte op te kunnen van gen. De sluitingstijd wordt doordeweeks teruggebracht van 18.30 tot 17.30 uur. De openingstijd blijft gehand haafd op 8.00 uur en ook de weekendtijden blijven ongewijzigd. Zaterdag is de apotheek geopend van 10.00 tot 13.00 uur en van 15 00 tot 17 00 uur en op zondag van 11.00 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 17.00 uur. De hoeveelheid medicijnen op voorraad wordt eveneens tegen het licht gehouden om de voorraad- kosten omlaag te brengen. Klok en Venema willen toewerken naar een situatie dat mensen met meer aan het eind van de middag, maar de vol gende dag hun bestelde medicijnen komen ophalen. De apothekers be nadrukken dat spoedgevallen met een worden geholpen. Ze hopen dat mensen begrip kunnen opbrengen voor de maatregelen. 'We hopen dat de Texelaars ons ook de ruimte ge ven als het straks allemaal wat lan ger gaat duren, doordat er meer werkdruk is.' Tegenzin Klok en Venema voeren de bezuinigingsmaatregelen met tegen zin uit. De meeste moeite hadden ze met het opheffen van het gratis thuis bezorgen van medicijnen. Daarvoor wordt vanaf volgende maand twee euro in rekening gébracht. De bezorger rijdt per dag langs gemid deld vijftig adressen. Volgens Klok is VW op Ameland) spreekt van een grote groep 'zwevende vakantiegan gers' die hun vakantie voor dit jaar nog moeten boeken. 'Ik heb geen precieze getallen, maar als het 1 of 2 procent was geweest, hadden we er met zoveel aandacht aan besteed.' Neergang van de economie, de oor log in Irak en de longziekte SARS zijn volgens Smit factoren die ervoor zor gen dat veel mensen nog geen vakantiebestemming hebben uitge kozen. Volgens hem zorgen ze er ook voor dat mensen zich afvragen of ze nog wel naar het buitenland zullen gaan. 'We willen geen gebruik maken van de ellende elders, maar we wil len toeristen er wel op wijzen dat ze ook naar de Waddeneilanden kunnen gaan. Het gaat ook om het imago dat je even weg bent van de boze buiten wereld.' De Texelse WV richt zich eveneens op de groep die nog moet boeken. Directeur Veronica Bos: 'April is een goede maand om de spotjes uit te zenden. De meeste mensen zullen er nu langzamerhand wel aan toe zijn om iets te bedenken.' Volgens Bos zitten de spotjes van de Texelse VW en de Waddenfederatie elkaar niet in de weg op de radio. 'Ze versterken elkaar juist. En het is ook zo geregeld dat de spotjes niet tegelijk in één reclameblok zitten.' In het kader van de campagne heeft de Texelse VW ook een groot billboard met daarop reclame voor Texel laten plaatsen langs de A4 bij het Ringvaart Aqua duct/Haarlemmermeer Het bord, geplaatst in de richting naar Texel, staat er tot het eind van de maand. In landelijke en regionale dagbladen worden advertenties geplaatst op opvallende plaatsen. De campagne van de Waddenfederatie kost €45.000,- en wordt gedragen door de vijf WV's. De campagne van de Texelse WV kost €9.000.- Deze wordt gefinancierd door de VW. Teso, de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers, het Texels Ver bond van Ondernemers en een kleine honderd Texelse ondernemers. Zij reageerden op een oproep van TVO en Horeca Nederland om ook een bijdrage te leveren De ondernemers doneerden €25.- of meer. Volgens TVO wordt er nog steeds gereageerd op de oproep. er lang getwijfeld over de vraag of dat wel of niet gratis moest blijven. 'Maar alle kleine beetjes helpen.' De apo theek voert ook maatregelen door waar klanten weinig van merken. Vol gens Klok is een aanzienlijk deel van de €300.000,- te dichten door nog scherpere afspraken te maken met de groothandel. Apotheken verwerven een deel van hun inkomsten door de kortingen die zij er krijgen. Vooral op medicijnen die elke fabrikant mag maken (waarop geen patent meer rust) kunnen apo thekers kortingen bedingen. Bij het ministerie van Volksgezondheid mo gen ingekochte medicijnen worden gedeclareerd tegen de inkoopprijs (plus een vast bedrag van €6,10 voor geleverde diensten). Goede kortingen kunnen daardoor leiden tot hogere inkomsten. Volgens de huidige rege ling roomt Volksgezondheid kortin gen af tot iets meer dan zes procent In de nieuwe regeling stijgt de afroming naar gemiddeld twintig pro cent. Klok wil zich bij het inkopen van me dicijnen ook meer gaan toeleggen op medicijnen waarop geen patent meer rust. 'Het is mogelijk dat mensen straks hetzelfde medicijn krijgen, maar dan in een ander doosje en met een andere naam erop. Maar het product blijft hetzelfde. Het blijven dezelfde stoffen die erin zitten. Het blijven ook dezelfde stoffen die door de huisarts worden voorgeschreven. Maar het is niet de bedoeling dat wij met verlies medicijnen gaan afgeven.' De bezuinigingsmaatregelen van De Geus gelden voorlopig voor één jaar. Bedoeling is dat er in 2004 een nieuw plan op tafel ligt om te besparen. De Geus wil het geld investeren in an dere takken van de gezondheidszorg. Klok en Venema gaan er vanuit de maatregelen die zij nu treffen blijvend zullen zijn. 'Als het beter gaat, is het betalen voor het thuisbezorgen een maatregel die weer zou kunnen wor den teruggedraaid Maar het ziet er niet naar uit dat het beter wordt. En we hopen dat de mensen daar begrip voor willen opbrengen.' Aan het verhaal over het al jaren durende getouwtrek over de bouw van een stolpboerderij op het topje van de Hogeberg is dinsdagavond een nieuw hoofdstuk toegevoegd. Terwijl de gemeenteraad dinsdag avond de bereidheid toonde in te stemmen met de plannen, circu leerde een brief in de raadszaal waarin eigenaar Marian Ran be kend maakte woning en schuren te willen verkopen en dat de beoogde koper de bestaande situatie wil handhaven. Lang geleden al diende Ran het ver zoek in om de huidige bebouwing op de Hogeberg, die velen een doorn in het oog is, te mogen vervangen door nieuwbouw. Het laatste bouwplan betrof een stolp, maar van zodanig grote afmetingen dat de gemeente het plan afkeurde. Maar een vergelijk bare stolp zoals aan de Waterweg past wel in het gemeentelijk beleid. Dat is verwoord in het onlangs gepre senteerde Natuur- en Landschaps- beleidsplan, waarin ook voorwaarden staan omtrent de sanering van be staande gebouwen. Weliswaar is dit plan nog niet vastgesteld, vooruitlo pend hierop wilde de raad wel mede werking verlenen aan de plannen. Maar tot ieders verrassing las Jan Koolhof (CDA) een bnef voor van Ran waarin ze vertelde dat zij en Sjef Brügemann hebben besloten het onroerend goed van de hand te doen en dat er afspraken zijn gemaakt met belangstellenden. Ran gaf aan na ja-- ren touwtrekken de moed te hebben opgegeven en dat toestemming van de raad dus niet meer nodig is. In tegendeel zelfs, zo bleek uit een bij gevoegde brief van de aspirant-ko per. Die wil juist dat de agrarische status, met de bijbehorende schuren, blijft gehandhaafd en stelt dat de voorgenomen aankoop nauw samen hangt met deze wens. De nieuwe ei genaar wil in de te renoveren of te vernieuwen schuren paarden onder brengen en verwacht hierbij geen te genstand van de gemeente te onder vinden. De huidige bebouwing boven op de Hogeberg Is veel Texelaars een doom oog. (Foto Gornrd Ttmrrmman) VERVOLG VAN PAGINA 1 lost. Een groot deel van het uit de winst afkomstige geld dat nu voor de nieuwbouw wordt gereserveerd zou Ban gebruikt kunnen worden voor Lerlagmg van de tarieven voor Jexelaars, meer service in de vorm &an extra diensten en de inzet van \n snelboot voor voetgangers en nbulance. De enorme risico's die feso volgens Van der Slikke loopt let het in de vaart brengen van een jeuweluxe boot in deze tijd van eco- lomische recessie, teruglopende vervoerscijfers, het moeten mee betalen aan de nieuwe havens en de kans dat het vervoer straks aan een ander bedrijf wordt gegund, zouden dan goeddeels van de baan zijn. Van der Slikke heeft Teso inmiddels per brief laten weten dat hij met het werven van aandeelhouders is be gonnen, waarbij hij aangeeft wat hij op de extra vergadering behandeld en in stemming gebracht wil zien. 'Hangende deze procedure ga ik er van uit dat u niet tot opdracht voor aanschaf van de nieuwe boot zult overgaan'. Het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal doet mee aan het landelijk Museumweekend. Kinderen mogen gratis naar binnen, volwassenen be talen voor de gelegenheid een kinder prijs. In het museum, dat sinds deze week weer geopend is, is een nieuwe collectie weidebouw te zien. Er wor den werktuigen gedemonstreerd waarmee vroeger onder meer gras werd gemaaid, gras geschud en kunstmest verspreid. Het Agrarisch en Wagenmuseum is zaterdag geo pend van 10.00 tot 16.00 uur en zon dag van 14.00 tot 16.00 uur linister Roelf de Boer (Verkeer en Waterstaat) houdt vast aan zijn lannen om waddenveren in de oekomst te laten betalen voor het ebruik van de veerhavens. Dat lijkt uit een brief die de demissio- laire minister heeft gestuurd aan p-Kamerlid Arda Gerkens. Zij had Ie minister schriftelijk opheldering evraagd over plannen met de eerverbindingen. Ie overheid wil als gevolg van Euro- ese regelgeving de veer- erbindingen tussen het vasteland en e Waddeneilanden openbaar aan- esteden. Daardoor kan de monopo- epositie van Teso in gevaar komen, mdat rederijen uit heel Europa dan unnen meedingen naar de vergun ing. Ook wil de overheid dat veer- iensten de volle mep gaan laten etalen voor het gebruik van de veer- avens. Teso betaalt daarvoor nu een ymbolisch bedrag van €11.34 (ƒ25,- per jaar. Ie overheid is volgens De Boer nog iet verplicht om een veerdienst te iten betalen voor het gebruik, maar ij acht het goed mogelijk dat dit ver- ndert en daar wil hij alvast op ispelen.'De EU stelt steeds meer sgels op die overheden verplichten en vergoeding te vragen voor het ebruik van infrastructuur die eigen- om is van die overheden. We ken en die verplichting bijvoorbeeld al oor het spoor en er is er één aan- taande voor grotere zeehavens oewel deze nieuwe verplichting niet ichtstreeks van toepassing is op de addenveren, vind ik het verstandig m te anticiperen op mogelijke acties vanuit Brussel en te overwegen of een gebruiksvergoeding ook voor de waddenveren niet op zijn plaats is.' De Boer wil het betalen opnemen in een algehele herziening van de be staande convenanten tussen de overheid en de waddenveren. In zijn brief zet de minister nog eens uiteen dat er op een aantal punten 'een zekere spanning' is tussen de huidige convenanten en de huidige Europese en nationale wet- en regel geving op het gebied van steun- en mededinging Hij vindt het daarom nodig de bestaande overeenkomsten aan te passen. Hij somt een aantal uitgangspunten op voor de nieuwe overeenkomsten die hij wil afsluiten. De overheid blijft verantwoordelijk voor het waarborgen van veilige, be trouwbare verbindingen met voor eilandbewoners redelijke tarieven, de nieuwe overeenkomsten moeten vol doen aan Europese en nationale wet geving, er moet geen concurrentie op het water ontstaan, er moet betaald worden voor de havens en er moet een oplossing worden geboden als personeel en materieel naar een eventueel nieuwe vervoerder zouden moeten overgaan. De Boer stelt ook dat de waddenveren moeten worden beschouwd als schakels in het we gennet. De waddenveren kunnen volgens hem niet worden gezien als openbaar vervoer, maar ze zijn er wel mee vergelijkbaar. De minister wil al op korte termijn iets doen aan de huidige overeenkomsten. Hij over weegt voor de duur van tien jaar nieuwe convenanten af te sluiten. 'In die periode kan zorgvuldig een defi nitieve nieuwe systematiek worden uitgewerkt.' De gemeenteraad en het college van burgemeester en wet houders zijn fel gekant tegen de plan nen van De Boer. Het college vindt dat de overheid niet moet tornen aan de bestaande overeenkomst. De raad sprak in november unaniem zijn bezorgheid uit over de plannen van Verkeer en Waterstaat. Teso-direc- teur Rob Wortel liet eerder weten dat een overtocht daardoor aanzienlijk duurder wordt en dat dat negatieve gevolgen heeft voor de eiland economie. Tweede-Kamerlid Gerkens vroeg ook aan de minister of hij vond dat exploi tatie door gebruikers die tevens aan deelhouders zijn (zoals bij Teso) een betere garantie biedt op echte openbaarvervoerverbmdingen dan een commercieel bedrijf. De Boer zegt daar niks zinnigs op te kunnen antwoorden. Wethouder Nel Eelman uitte dinsdagavond tijdens de raads vergadering twijfels bij de formulering van de vragen die Gerkens had ge steld. Ze vond het wel positief te le zen dat de overheid verantwoordelijk blijft voor het waarborgen van veilige, betrouwbare verbindingen met voor de eilandbewoners redelijke tarieven. Vragen die het college aan de minis ter had gesteld, waren tot haar teleur stelling nog niet beantwoord. In hoe verre Texel verder actie gaat ondernemen richting Den Haag is volgens haar afhankelijk van overleg met de andere eilanden. Eelman be nadrukte nog eens dat de situatie bij Teso anders is dan bij de rederijen Doeksen en Wagenborg, omdat die het maken van winst als eerste doel stelling hebben. een nieuwe oven voor het afbakken van stokbrood geplaatst. De zaak wordt voortaan aan de achterzijde bevoorraad. Wethouder Annie Hin prees Jan Burgman tijdens de receptie voor moed om de winkel te vergroten, ondanks de teruglopende economie en de problemen bij moederconcern Ahold. 'U schept vertrouwen naar de toekomst.' Hin trok een parallel tus sen de groei van het toerisme en de groei van de winkel. 'Ik kan me nog herinneren dat ik boodschappen deed in de kleine Albert Heijn, die toen nog aan de Binnenburg zat. De winkel was vermoedelijk nog steeds klein geweest, als Texel geen toeris tische plaats was geweest, maar een gemiddelde plattelandsgemeente.' Volgens de wethouder is Albert Heijn een begrip op Texel en voorziet de zaak in een grote behoefte. Ronald van Zetten, directeur winkel organisatie van Albert Heijn, haalde de prestaties van oud-bedrijfsleider Wies Hendriks nog even in herinne ring. 'Toen hij hier in 1981 aan de slag ging, was er een omzet van minder dan een miljoen gulden per jaar. In 1986, toen hij de zaak weer verliet, was er een omzet van 17,5 miljoen gulden.' Van Zetten maakte ook be kend dat Hendriks, tegenwoordig bedrijfsleider in Purmerend en aan wezig op de receptie, gisteren binnen het Ahold-concern was uitgeroepen tot beste promotor van 2002 Hij was als beste uit de bus gekomen bi| een wedstrijd waaraan 4400 bedrijven binnen Ahold hadden meegedaan. Burgman kreeg de hint van Van Zet ten dat er ook een beste promotor voor 2003 moet worden gekozen. Hij liet hem ook meteen weten dat er nog een wedstrijd loopt voor de winkel die de beste omzet behaalt. 'We ver wachten je op het eindfeest daarvan.' De directeur winkelorganisatie had voor Burgman een door Albert Heijn persoonlijk gesigneerde autobiogra fie meegenomen. Burgman zei trots te zijn op de vernieuwde winkel. Hij loofde de prestaties van alle mensen die hadden meegeholpen bij de ver bouwing. De muziek op de receptie werd verzorgd door Frans en Lies Pieterse. Voor Frans had dat een bij zonder tintje. Zijn vader nam zo'n zeventig |aar het geleden het initiatief een Albert Heijn te beginnen op Texel. Texelaars konden gisteravond al een kijkje nemen tussen de schappen. Vanaf vanmorgen acht uur is de win kel weer geopend. versafdeling werd gisterochtend voorzien van nieuwe producten. e schappen in de nieuwe vers- Ideling waren gisterochtend nog ■otendeels leeg. 's Avonds lag alle oducten er alsof het nooit anders as geweest. Met een receptie oten medewerkers gisteravond i verbouwing van de Albert Heijn Den Burg af. Vanmorgen (vrij- ig) werd de vernieuwde winkel ficieel geopend. i vernieuwde Albert Heijn heeft er iehonderd vierkante meter extra nkelruimte bijgekregen. In totaal iet de winkel nu een oppervlakte n zo'n 1270 vierkante meter. De tra ruimte is ten goede gekomen n de versafdeling. Het aantal rsproducten is fors uitgebreid, al ls bedrijfsleider Jan Burgman. Dat ts eerst minder goed mogelijk, adat er onvoldoende koelruimte is. verbouwing begon twee weken lieden. De ingang werd verplaatst de zijkant (Waalderstraat) naar :ht tegenover het plein. Twee instvertrekken verhuisden naar een ideelte dat recent werd aan- bouwd De ruimte aan de zijkant, ar de winkel voorheen werd be- rraad, werd bij de winkel gevoegd werden een nieuwe koeling en %oo\ ppLlJS -l/®fHlfPl

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5