Vrees voor sluiting peuterspeelzalen Finale drooglegging van een eiland KTF en korps uit Obdam herdenken Peter de Haas Opbrengst Lionsveiling naar acht goede doelen Gevolg terugdraaien subsidie uit het Cabaret-café Tranen bij afscheid asielzoekers Noorderbuurt Strandexploitanten in nieuwste Texeltoerist .TEXELSE COURANT Vervoer Teso iets minder in eerste kwartaal Texelse afdeling La Lèche League Columniste bij Vrouwen van Nu Stilte Welzijnsstichting wil af van beheer van d'Ouwe Ulo Museum zoekt schilderijen Hobbymarkt ini De Cocksdorp! VRIJDAG 11 APRIL 2003 'Pip Barnard cn Janicn de Bruijn bespreken liet lokale nieuws' B en w willen nog niet afzien van de plannen om de gemeentelijke steun voor het peuterspeelzaal- werk in de diverse dorpen terug te draaien. Tijd voor heroverweging is er pas als blijkt dat door het ver minderen van de subsidie de toe loop naar de zalen zodanig terug loopt dat sluiting dreigt. In de tweede helft van dit jaar zal de si tuatie worden bekeken in overleg met het management van Catalpa. De dorpscommissie van Den Hoorn had mede namens de andere dorps commissies alarm geslagen. Ge vreesd wordt dat de vermindering van de gemeentelijke bijdrage (van 70 naar 30 procent) en de daardoor noodzakelijke verhoging van de ouderbijdrage zal leiden tot vermin derde deelname en mogelijk sluiting van de peuterspeelzalen in de buiten dorpen. 'Het is voor de gezamenlijke dorpscommissies ondenkbaar dat deze voorziening uit de dorpen zal verdwijnen. De leefbaarheid voor met name jonge gezinnen zou hiermee drastisch degraderen', aldus de Hoornder commissie in een brief aan raad en b en w. Het college houdt er echter rekening mee dat het zo'n vaart niet zal lopen. 'Wanneer er concrete aanwijzingen zijn dat er peuterspeelzalen in de buitendorpen moeten sluiten door verminderde deelname is het tijdstip voor heroverweging van het besluit aangebroken' Een brief van die strekking stuurt het college aan alle dorpscommissies. 'Dit is de vijfde keer in vier jaar dat ik moet verhuizen. Leuk is anders Al dus een reactie van een man uit Kosovo, één van de 92 asielzoekers die dinsdagmorgen hun bezittingen naar een verhuiswagen brachten en korte tijd later op de bus stapten, op weg naar centra in Schagen en Medemblik. De man, vader van een gezin met vijf kinderen, had twee jaar en drie maanden gebivakkeerd op Noorderbuurt, dat vanaf juli 1998 in gebruik was als aanvullende opvang. Om uiting te geven aan de teleurstel ling had de leiding van het centrum dinsdag de vlaggen half stok gehan gen. Persoonlijke bezittingen van de asielzoekers werden verzameld in een verhuiswagen. Veel had het met om het lijf, de spullen van achttien ge zinnen en groepje alleenstaanden pasten in één verhuiswagen Aan doenlijk was te zien hoe kinderen door hen gekweekte kamerplanten mee de bus in namen. Tranen vloei den toen het gezelschap per dubbel deksbus vertrok. (Foto Gerard Timmerman) Hoe breng je een algeheel alcohol verbod aan de man? Burgemees ter en wethouders lieten eind vo rig jaar zien hoe het niet moest. Finalisten van de Van Hulzen PR Talentenprijs van PR-adviesbureau Van Hulzen in Voorschoten krijgen vrijdag 17 april de gelegenheid om 'de drooglegging van een eiland' aan een breed publiek te verkopen. Zeven teams van communicatie studenten uit Nederland en Belgie presenteren die dag in Zoeterwoude hun plannen om een algeheel alcoholverbod voor |ongeren onder de 21 jaar op het fictieve wadden eiland Tevetas zo goed mogelijk aan de man te brengen. Aanleiding is de fictieve dood van een 15-jarig meisje door alcoholvergiftiging. De droog legging moet zodanig worden ge bracht dat het toeristisch imago van 'Tevetas' geen geweld wordt aange daan. Het thema kwam vorig jaar uitgebreid in het nieuws, nadat burgemeester Geldorp het even had geleend om er vlak voor Ouwe Sunderklaas een grap mee uit te halen. De plannen werd verwerkt in een ambtelijk stuk van de gemeente dat vervolgens 'uit lekte' naar de lokale media. Ge vraagd om een reactie toonde Gel dorp zich toen aanvankelijk boos over het uitlekken, maar ging daarna serieus in op de 'plannen'. Een dag later, nadat de drooglegging van Texel landelijk nieuws was geworden, maakte de gemeente bekend dat om een grap ging. Van Hulzen weet in een persbericht over de finale te melden dat de ge moederen op het eiland inmiddels weer bedaard zouden zijn. Dat horeca-voorzitter Jook Nauta 1 april aangreep om het college terug te pakken, is het bureau kennelijk ont- gaan. Nauta (die niet kon lachen om de grap) haalde zijn gram door in een persbericht bekend te maken dat de Stichting Passantenhaven Texel de jachthaven en bijbehorende grond in Oudeschild had gekocht van de Dienst der Domeinen, waardoor ze in principe niks meer met de gemeente te maken zouden hebben Het col lege tuinde erin. De zeven teams die meedoen aan de finale kwamen naar voren uit enkele honderden teams van tien Hoge scholen in Nederland en Belgie. Uit Nederland doen finalisten mee van Hogeschool Holland in Rotterdam en Diemen, Hogeschool Leeuwarden, Hogeschool Windesheim in Zwolle en Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Een deskundige juiy beoordeelt welk team de titel 'PR Talent 2003' krijgt Een van de juryleden is VW-directeur Veronica Bos. De vervoerscijfers van Teso van de afgelopen drie maanden laten voor alle categorieën achteruitgang zien in vergelijking met hetzelfde kwartaal van vorig jaar. De teruggang moet echter voor een groot deel worden toegeschreven aan het feit dat Pasen en de daarmee samenhangende toeristendrukte vorig jaar in maart viel en dit jaar buiten het eerste kwartaal valt. De maand maart gaf dan ook het grootste verschil te zien: het vervoer van personenauto's zakte in die maand met 10,93 procent, het perso nenvervoer met 12,27 procent, het vervoer van tweewielers met 6,66 procent en het vervoer van vrachtau to's en auto's met caravan of aanhan ger met 8,79 procent. In januari en februari waren de verschillen in ver gelijking met vorig jaar veel kleiner: het personenautovervoer steeg in ja nuari met 0,47 en zakte in februari met 0,36 procent. Het vervoer van personen zakte in januari met 0,66 procent en steeg in februari met 0,35 procent. Het vervoer van tweewielers zakte in januari met 7,78 maar steeg in februari met 9,84 procent. Het ver voer van vrachtauto's en auto's met caravan of aanhanger zakte in januari met 5,36 procent en steeg in februari met 6,17 procent. De opbrengst van de jaarlijkse vei ling van de Lions Club Texel was iets minder dan gewoonlijk, maar evengoed kon gisteravond in hotel Den Burg €8.000, worden uitge keerd aan vertegenwoordigers van acht goede doelen. Voorzitter van de fondsverdelingscommissie Kees Boersen maakte bekend dat €2.700,- was toegekend aan het Tesselhuus, €500,- aan de Muziek- en Dansschool Texel, €500,- aan Paardrijden voor Gehandicapten en €1.000,- aan de Stichting Wel zijn Ouderen Texel. Naast deze lokale doelen vielen ve len vier internationale organisaties in de prijzen. €1.000,- ging naar het pro ject Amigos Colombianos, €500,- naar War Child, €900,- was bestemd voor de stichting Nieuw-Guinea die onder het motto 'Stuur een Papoea naar school' kansarme jongeren in de Indonesische provincie Papoea in de gelegenheid stelt school- en be roepsopleidingen te volgen en het zelfde bedrag ging naar de stichting Oogkamp Himalaya, die in het berg land van Nepal talloze blinden en slechtzienden opereert zodat ze weer kunnen zien. Stimulans Boersen liet aan de uitreiking van de symbolische cheques een bespiege ling vooraf gaan, waarin hij consta teerde dat de wereld in korte tijd hard is veranderd, als gevolg van het kel deren van de beurzen, de oorlog en de recessie, waardoor het weggooi- tijdperk ten einde lijkt te zijn gekomen en menigeen de broekriem weer moet aanhalen. Er zit ook een voor deel aan: krapte stimuleert tot sober heid, vooruit komen en werken met beleid. Het Tesselhuus, vertegenwoordigd door Jan Bloem, hoort tot de vaste 'afnemers' van een belangrijk deel van de opbrengst van de Lionsveiling en wat de Lions Club betreft blijft dat zo omdat het een onbetwist goed doel is dat veel vreugde brengt bij (jonge) mensen met spierdystrofie en andere niet te genezen ziekten. Ook slachtoffers van de beruchte nieuwjaarsbrand in Volendam geno ten het afgelopen jaar van een verblijf in het vakantiehuis. Maaike Deckers van de Muziek- en Dansschool nam de cheque in ont vangt die is bestemd voor het instrumentenfonds dat ten dienste staat van de muzikale vorming op de basisscholen. Voor reparatie en ver vanging is steeds geld nodig, dus dit steuntje in de rug werd met dank baarheid aanvaard. Bijna wekelijks houden vrijwilligers zich bezig met paardrijles aan minder validen. Ondanks deze vrijwillige in zet zijn er toch onvermijdelijke kos ten zodat het geld van de Lions zeer welkom is. De Stichting Welzijn Ouderen Texel zal de uitkering van de Lions Club gebruiken bij de inrichting van de nieuwe Buureton. Het geld wordt gestoken in een muziekinstallatie. Straatmeisjes Het project Amigos Colombianos is gericht op de opvang van straat kinderen, in het bijzonder meisjes, in het gewelddadige Colombia. De ver tegenwoordigers A. Beerenpoot en Frank van Rijn verzorgden gistera vond een lezing die op schokkende wijze duidelijk maakte hoe groot de nood is. Van Rijn is oprichter van het project en zet zich er zes maanden per jaar ter plekke onbezoldigd voor in. In oorlogssituaties zijn kinderen vaak letterlijk het kind van de rekening, zoals recentelijk weer bleek bij de aanval op Irak. Het project War Child dat is gericht op leniging van de nood kreeg daarom een steuntje van de Lions, mede als waardering voor de recente actie die de Texelse scholie ren voor hetzelfde doel hebben ge voerd. De Stichting Oogkamp Himalaya pikt al jaren een graantje mee uit de op brengst van de Lionsveiling. De mas sale en succesvolle oogoperaties die door vrijwillige artsen in het hoogland worden uitgevoerd, spreken zeer tot de verbeelding, mede door de be trokkenheid van de op Texel bekende oogarts Nok van Waveren. Van |a- nuari tot september vorig jaar werden in Nepal niet minder dan 6143 oog- patienten behandeld ('De helft van de Texelse bevolking') waarbij 512 ope raties werden uitgevoerd. De Lionsbijdrage voor 'Stuur een papoea naar school' was bijzonder welkom. Het is een voortdurende zorg om de geldstroom die vrijwel helemaal van Texel komt, in stand te houden waardoor voortdurend ruim 100 leerlingen en studenten onder wijs kunnen volgen. Soms moet daar bij een tegenvaller worden geïncas seerd, zoals het door de gemeenteraad opheffen van het ge meentelijke fonds voor ontwikke lingssamenwerking, waaruit de Stich ting Nieuw-Guinea vele jaren een subsidie kreeg. Borstvoedingsorganisatie La Lèche League (LLL), de organisatie die zich inzet voor het geven van informatie over borstvoeding, krijgt binnenkort een Texelse afdeling. LLL is een in ternationale organisatie, waarvan de vrijwillige medewerkers allemaal zelf moeder zijn en borstvoeding hebben gegeven. Daarnaast hebben de me dewerkers een praktijkgerichte trai ning gehad. Nisheetha Barnard uit Oosterend heeft deze training inmid dels vrijwel geheel achter de rug. Al twee maal eerder verzorgde zij een informatiebijeenkomst in Oosterend Met hulp en steun van Judith Oostra uit Zoetermeer is nu een Texelse af deling van LLL opgericht. De bedoe ling is vanaf augustus 2003 maande lijks een bijeenkomst te houden. De eerste bijeenkomst van de nieuwe afdeling - met als thema 'de beste start' - wordt gehouden op zaterdag 19 april, vanaf 20.00 uur. Alle belang stellende (aanstaande) moeders en hun zuigelingen zijn welkom. Er wordt een bijdrage van €3,- gevraagd, donateurs van LLL betalen €2,-.Voor aanmeldingen en inlichtingen: tel. 318617. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps en Muzieklust uit Obdam treden zaterdag op in theater De Kieken dief op vakantiecentrum De Krim. Het optreden, dat wordt gehouden ter nagedachtenis van Peter de Haas, begint om 20.00 uur. De toe gang is gratis. Tamboer- en Fanfarekorps Muziek lust is de vereniging waarvan de vo rig |aar verongelukte Peter de Haas een tijd lang lid was. Bij de uitvaart van De Haas, die ook lid was van KTF, speelden beide korpsen en werd af gesproken onder andere omstandig heden nog eens samen te werken. Dat gebeurt nu in De Kiekendief. Ter nagedachtenis van hun overleden vriend spelen de korpsen enkele choralen, maar er staan ook vrolijkere stukken op het programma. KTF ver zorgt het eerste gedeelte, Muzieklust treedt na de pauze op. Muzieklust werd opgericht in 1920. De tamboersectie staat sinds afgelo pen zomer onder leiding van Paul Castricum. Dirigent van de fanfare sectie is al jarenlang Wim Hendriks, die ook korpsen uit Westzaan en Wie- ringerwerf dirigeert. Een tijd lang kwam Muzieklust op concoursen uit in de fanfaresectie Superieur (afde ling F, de hoogste afdeling), waarin zeer goede resultaten werden be haald. Hoewel het niveau iets minder is geworden, doet Muzieklust nog steeds goed mee in de afdeling Uitmuntendheid (D). Zowel de tam boer- als de fanfaresectie luistert veel activiteiten op in eigen dorp, zoals de Sinterklaasintocht, de carnavals optocht, de aubade tijdens koningin nedag en de dodenherdenking. Ook worden serenades gegeven bij 40- en 50-jarige huwelijken. KTF. dat al bijna 112 jaar bestaat, kwam op concoursen laatstelijk uit in de afdeling E Ere-afdelmgmaar kan die positie op dit moment niet meer waarmaken. Bezettingsproblemen spelen het orkest parten. De vereni ging is naarstig op zoek naar verster king in met name de bugel-, bas- en slagwerksectie. KTF bestaat momen teel uit 80 leden, waarvan er 43 deel uitmaken van het orkest en 12 van de drumband, terwijl er 25 majorettes zijn. Het orkest staat onder leiding van dirigent Frank Meijer, de drum band wordt geleid door instructeur Henk Beiiert en de majorettes oefe nen onder Erna Bousma-Roeper. Zoals bekend speelt KTF net zo'n belangrijke rol in de Texelse gemeen schap als Muzieklust in Obdam. Het korps geeft geregeld podium concerten, zowel in Den Burg als in andere dorpen. Daarnaast vertoont het zich veelvuldig op straat bij aller lei feestelijke en plechtige gelegenhe den. Zondag 13 april, de dag na het concert, gaat KTF volgens traditie voorop bij drie Palmpasenoptochten: in Den Burg, Oudeschild en De Waal. Schrijfster Marjan van den Berg, die onder meer de column Sanne voor het tijdschrift Margriet schrijft, houdt dinsdag 15 april een lezing in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. Zij doet dat tijdens een gezamenlijke bijeenkomst van de afdelingen De Cocksdorp en Texel van de NBvP/ Vrouwen van Nu. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Stilstand. Een vrijwel vergeten begrip. In onze jachtige wereld, waarin alles gericht is op vooruitgang en groei, staan we met zo vaak stil. Onze hele maatschappij is gebaseerd op voor uitgang We jagen liever wind na dan ons erdoor te laten voortdrijven en maken ons al ongerust als de groei ook maar dreigt te stagneren. Het 'stilstand is achteruitgang' van Pot gieter is ons met de paplepel ingegoten en wordt zowel te pas als te onpas geciteerd. Banken en over heden sturen mensen om ons weg was te maken in internetland, bang dat wij de aansluiting bij de 21ste eeuw missen, en we dreigen uit het oog te verliezen dat Potgieter met Jan Salie de negentiende eeuw aan de kaak wilde stellen, een tijd waarin weinig initiatieven werden ontplooit op het gebied van handel, weten schap en kunsten, zoals dat honderd jaar eerder wel gebeurde. Inmiddels zijn we bijna tweehonderd jaar verder en Potgieters sleutel roman 'Jan, Jannetje en hun jongste kind'is voorbijgestreefd door een snellere, 20ste-eeuwse verise. Jan netje heet nu Jans en is kostwinner, het jongste kind heeft in plaats van broers alleen maar zusters boven zich en de familie stort zich halsover kop in het ene avontuur na het an dere. En inderdaad, de tijden zijn ver anderd. Potgieter kan tevreden zijn. Wetenschappelijk onderzoek floreert in het KNIOZ, dat de herkomst van zandkorrels aan hun straling kan her kennen en waar zeewater uit de kraan stroomt. De ondernemingslust bloeit als nooit tevoren en kapsalons en mternetbedrijfjes schieten als padde stoelen uit de grond. Oudere cafés wordt nieuw leven ingeblazen en de jeugd wordt in de gelegenheid ge steld de nieuwe naar de eisen des tijds in te richten.Er broeit zoveel kunst en cultuur onder de mensen, dat er behoefte is aan een speciaal café en een afgevaardigde van cul turele evenementen in de gemeente lijke adviescommissie De stelling dat dat komt omdat Jannetje de rol Jan heeft overgenomen lijkt voo hand te liggen, maar is met we' schappelijk onderbouwd. In geval heeft de tijd met stilgestaai [ijkt de Jan Saliegeest voorlopig van de baan. In deze turbulente tijden kan hetg kwaad eens achterover te leunè het werk onzer handen van een standie te bekijken. Dat kan zelfs der onze lauweren daarbij te kreu Een goede gelegenheid werd daar onlangs voor geboden, i leerlingen van onze scholengerm schap het verkeer op cruciale kn punten twee minuten stil legden, uitstekende gelegenheid om ons, vragen waarheen we zo snel om weg waren en of dat niet even kunnen wachten. Het was mooi# met lammetjes in de wei en bloe tjes in het veld. Geen reden dus de scholieren te vragen de wegv maken of door het lint te gaan leerlingen stonde daar bovem ook niet uit vrije keus en werden maar gestuurd, omdat liefdadig; nu eenmaal een verplicht vak is. t 1 ir P ie le ir Stilte. Het ontbreken van geluid l schien dat alleen een enkeling d; luistercursus van de Vogelwerkgi heeft gevolgd, nog een rotte m peluw hoort knerpen. Bij alle ac die de afgelopen tijd zijn gevoen wel gebleken dat niets zo indruk» kend is als stilte. Robert Smy Hichens verwoordde het een sloe honderd jaar geleden al: silene perhaps the most beautiful voir the world' - stilte is misschien ws mooiste stem van de wereld, voor niets zijn veel mensen bang de stilte en werd de actie van de( afgesloten met flink harde muze' de Groeneplaats. Je zou jezell kunnen horen denken. Maar uiteindelijk wordt ledereeij gedwongen te luisteren naardesf van zijn geweten. En de vraagisl wel wilt horen wat die te zej heeft. nj sier 'Toeristen gaan niet elke dag naar hetzelfde strandslag. Treffen ze er gens een zootje aan, dan denken ze al snel dat dat voor alle paviljoens geldt. Op Texel moeten we er met z'n allen voor zorgen dat de Texelse pa viljoens een goed imago hebben.' Dat zegt strandexploitant Jur Schuiringa van het Westerslag, die met partner Jacomien Bas uitgebreid aan het woord komt in de nieuwste editie van Texeltoerist. In het deze week verschenen magazine verder aandacht voor de Texelse luchtvaart geschiedenis, natuurcampmg De Bremakker, de beeldentuin van Stan Boon, het boekje Omgaan met Texelaars en vele andere reportages, verhalen en interviews. De ontwerp afdeling van de uitgeverij Langeveld de Rooy heeft de huisstijl van het blad vernieuwd, wat met name is te zien aan de uitgebreide toeristische tiplijst, die ook in het Duits is vertaald. Aangehecht zijn ook het magazine Texels Noorden, met daarin verhalen en informatie over Texel 'boven de Ruigendijk', en de brochure Echt Texels, over producten van het eiland. Texeltoerist kost €2,60 en is verkrijg baar in de boekhandels en op tal van andere verkooppunten. Nu de dorpshuisfunctie van d'Ouwe Ulo is opgegeven wil de Welzijnsstichting Texel (WST) af van het beheer van het gebouw. De stichting is in gesprek met het col lege van b en w om het gebouw over te dragen aan de gemeente, die het gebouw in 1986 voor één gulden verkocht aan de stichting. 'Er rest ons niets anders dan te stop pen met het beheer van het gebouw. Op de huidige manier doorgaan is zinloos', vertelt Bart Heiinen, direc teur van de Welzijnsstichting, die aan geeft dat er diverse redenen zijn om met de gemeente in gesprek te gaan. 'Door de uitbreiding van de muziek school hebben we onder druk van de gemeente de dorpshuisfunctie van d'Ouwe Ulo moeten opgeven. Nu ook de peuterspeelzaal naar het kin derdagverblijf verhuist, blijven er op Onder de titel 'Eb en vloed in de vis serij' wordt aan het eind van het jaar in het Maritiem en Juttersmuseum een tentoonstelling gehouden van schilderijen en scheepsmodellen. Thema is de Texelse vissersvloot van de 19de en 20ste eeuw. Cor de Wolf uit Oosterend heeft een begin ge maakt met een inventarisatie van schilderijen in particulier bezit waarop de blazers, botters en kotters van de Texelse vissersvloot staan afgebeeld. Om de inventarisatie compleet te krij gen wil het MJM graag weten wie schilderijen met schepen van de Texelse vloot in zijn bezit heeft. Ook wie een schilderij heeft en dat ten bate van de tentoonstelling in bruik leen wil afstaan, kan (tot 1 juni) con tact opnemen met Cor de Wolf. Oranjestraat 24,1794 BC Oosterend, tel. 318432. een paar kleinere na weinig hui over. Je kon dit zien aankom?^ gemeente heeft het zelf overzii ge geroepen.' Op de achtergrond speelt <nt br dat de gemeente heeft bezuiijs ve de culturele subsidie voo /#-, Welzijnsstichting. waarmee y» beeld de schouwburgreizen we ondersteund. 'Vandaar dat we aan de gemeente te koop hetï aangeboden, want dat zijn we plicht.' Met die koop zal een syn lisch bedrag (EUR1,-) zijn germ Wel moet achter de schermen worden onderhandeld overeen; tal andere zaken, zoals het be' van de rechten van bestaande li ders, de plek van het kantoor WST en personele zaken. Wetl» Annie Hin (Welzijn) bevestigde^ ren dat er overleg gaande is, i deed inhoudelijk geen mededelnr 'Dat lijkt me in dit stadium niet past. Bovendien moet er nog heli en ander worden doorgerekend uitgezocht.' De WST grijpt het overleg ook aar naar de toekomst van de Welz stichting te kijken, nu een belang taak, de verhuur van het dorpsk wegvalt. De vraag is welke take doelstellingen passen bij de doel ling van de stichting. 'Wij het voldoende ideeen hoe we dooi nen, maar we zijn wel afhankelijtj de medewerking en subsidie v; gemeente.' In het Eierlandsche Huis in| Cocksdorp wordt zondag paasdag de jaarlijkse Hobbyi gehouden. Deelnemers laten zicrj zij eigenhandig zoal in elkaar het" gezet. De markt begint om 110j en duurt tot 17.00 uur. De entreel draagt €1,-. Kinderen tot en! twaalf jaar mogen gratis naar bul De helft van de opbrengst gaall een plaatselijk goed doel. Erzi|i| enkele plaatsen beschikbaar c markt. Aanmelden is mogelykr^ 316507 Dit gezicht op de haven van Oudeschild van Ad Blok van der Velden is één van O die te zien zullen zijn op de tentoonstelling 'Eb en vloed in de visserij'.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6