Alleen rokers hebben het moeilijk in nieuwe Buureton vve hebben nu de ruimte /oor nieuwe activiteiten' Waar gebeurd Wie het laatst lacht... Waar is dit? Paasbingo voor ouderen COURANT Golfgebouw wordt twee keer zo groot Boswandeling Directeur-generaal opent publieksbalie Rotary haalde 11.500 kilo kleding op Open dag Buureton Culinaire pers naar Texel voor lamsvleesseizoen De biljartruimte is voorzien van drie tafels. Iiswaar werd bij deze eerdere ac- respectievelijk 14 en 15 ton inge heid, maar dat was enigszins ge teerd, want daar zaten ook Ipartijen bij die afkomstig waren 'de organisatie Texel Helpt en de igloopwinkel. actie 'Geef ons de zak' is inmid- gesmeerde routine geworden en rok zich dan ook razendsnel, 'd 14.00 uur gingen 14 kleine chtauto's en bestelwagens van Brse bedrijven de weg op om huis huis de zakken op te halen en Paar uur later kon alles in Oude- "Id worden overgeladen in contai- s voor transport naar de opkoper. groot deel van de opgehaalde oenen werd apart gehouden en worden verscheept naar het so- project Tori Oso van Nel Bakker uriname. De rotarians werden bij ophalen en overladen geholpen )r andere vrijwilligers, onder wie nsen van sociale werkplaats De der. Het publiek had goed geluis- naar de oproepen in de lokale d'a en de keurig dichtgebonden ken tijdig aan de straat gezet. In Jdlopende straten en andere niet d te overziene situaties had men s de zakken uit de omgeving op voor de auto's goed te bereiken 11 bij elkaar gebracht, wat door de isoisatoren zeer op prijs werd ge- "et komt nog maar zelden voor gakken worden vergeten, mede a* elke route steeds door de- Begin zestiger jaren waren er op Texel twee dierenartsen, namelijk de heer De Boer, die heel Texel als zijn prak tijk had, en de heer Noordijk, de di recteur van de noodslachtplaats. Noordijk verleende ook hand- en spandiensten in de praktijk van De Boer. Tijdens de seizoensdrukte sprong hij bij en werd geroepen voor een zieke koe op een bedrijf in Eierland. Daar aangekomen stonden de gebroeders Henk, Dirk en Gerrit hem op te wachten en op de vraag van Noordijk welke koe ziek was, antwoordde een grijnzende en breedsprakige Gerrit: 'Ja mijnheer, kijk eens hier, zijn wij nou veearts of bent u dat. Zoek de patiënt dus zelf maar op.' De nogal aristocratische Noordijk gaf geen commentaar, liep de rij van vierentwintig koeien langs en bekeek ze stuk voor stuk. Even later had hij tot genoegen van de grijnzende Gerrit de patiënt gevon den. Het lachen verging hem echter toen enkele weken later een rekening in de bus viel waarop stond: 'Bezoek dierenarts ƒ10,-, één koe behandeld 25,-, 23 koeien onderzocht (a ƒ5.-) ƒ115,-. Totaal ƒ150,-.' Jan van Tunen Verzamelaar Maarten Stoepker wil graag weten welke boerderij op deze oude foto staat afgebeeld. De foto is wat onscherp en van ver genomen, maar duidelijk is te zien een stolp met voorhuis met in ieder geval twee bij gebouwen. Ook de hooischelven op de achtergrond zijn goed zichtbaar. Wie meent de situatie te herkennen, kan contact opnemen met Stoepker, tel. 312940. Op de foto van de vorige keer, in april 1961 afgedrukt in da mesblad Margriet, staan van links naar rechts: Marja Zijm, Zina Lap, Arie Lap en Engeltje Lap. De Stichting Welzijn Ouderen Texel verzorgt woensdag een Paasbingo in de nieuwe Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg. De organisatie be looft prachtige prijzen Tussen de bingorondes door zijn kleine prijsjes te verdienen met een raadspel. Deel name kost EUR5,-. De middag begint om 14.00 uur. TFYFÏ ^F T VRIJDAG 11 APRIL 2003 Het clubgebouw bij golfbaan De Texelse mag wat betreft b en w wor den uitgebreid naar 560 vierkante meter. Deze verdubbeling van de huidige oppervlakte is hard nodig want als gevolg van de toenemende belangstelling voor de golfsport is er te weinig kleedruimte, sanitair en kantoorruimte. Ook is de receptie te klein, ontbreekt een bestuurskamer en is er geen aparte ruimte beschik baar voor gezelschappen met ver schillende doelstellingen, zoals eters, napraters, deelnemers aan bedrijfsbijeenkomsten, etc. Boven dien voldoet de huidige accommo datie niet aan de Arbo-wetgeving inzake personeelsruimten en veilig heid en is de keuken en opslag ruimte te klein. Door de verbouwing zijn al deze pro blemen in een keerde wereld uit. Het bestemmingsplan biedt echter geen bouwmogelijkheden, zodat een arti kel 19-procedure nodig is. Het hui dige gebouw dateert van 1997, toen de golfbaan in gebruik werd geno men. De tijdelijke bouwvergunning (voor vijf jaar) werd later ongedaan gemaakt als gevolg van bezwaren van het naburige varkensbedrijf Wijt- ten, maar het gebouw werd nooit af gebroken. Inmiddels is de verplaat sing van het varkensbedrijf bijna een feit, zodat van die kant geen bezwa ren meer zijn te verwachten tegen een clubgebouw op deze plek. Het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) verzorgt zater dag in alle vroegte een rondleiding door het bos. De deelnemers gaan al om 6.00 uur van start vanaf het adres Ploeglanderweg 5. Gids is Edwin van Egmond. ledereen mag meelopen. De culinaire pers toont veel be langstelling voor de officiële ope ning van het lamsvleesseizoendie dinsdag 15 april plaatsvindt op Texel en wordt georganiseerd door het Voorlichtingsbureau Vlees, in samenwerking met WV Texel en de Stichting Stimulering Texels Produkt. De opening van het lamsvleesseizoen vindt ieder jaar in een ander gebied in Nederland plaats. Meer dan twintig culmair-journalisten van grote kranten en tijdschriften, zoals de Telegraaf, Tip Culinair en Libelle, alsmede een cameraploeg van het Agrarisch Journaal van de TROS komen hiervoor naar Texel. Zij bezoeken 's ochtends schapen boerderij De Waddel van Piet en Jan Willem Bakker in het Hogeberg- gebied, waar zij een rondleiding over het bednjf krijgen. Daarna gaat het gezelschap naar slagerij Goënga in Den Hoorn. De slagers laten zien welke delen van het lam zij gebruiken en presenteren hun producten. Kok Willem Roeper laat er lamsbitter- ballen proeven. In hotel Opduin in De Koog gebruiken de journalisten een speciale lamsvleeslunch. Deze wordt bereid door chef-kok Aart Wijker, die hierbij samenwerkt met kok Huub Oudshoorn van het Voorlichtings bureau Vlees. Opduin is een van de 21 Texelse restaurants die volgens de Inventarisatie van Stichting Stimule ring Texels Produkt echt Texels lams vlees op de kaart hebben. De gemeentelijke centrale publieks balie 'Het Raaksplein' wordt vrijdag middag 16 mei officieel geopend. De openingshandeling wordt verricht door drs. L.A.M. van Halder, direc teur-generaal openbaar bestuur van het ministerie van Binnenlandse Za ken en Koninknjksaangelegenheden. Texelse Rotaryclub heeft sdagmiddag 11,5 ton kleding en oenen ingezameld. De club is reden met dit resultaat, omdat weinig minder is dan wat werd ehaald in het najaar en in het rjaar van 2002. zelfde mensen wordt gereden. Slechts in een sporadisch geval is het voorgekomen dat zakken over het hoofd werden gezien, zodat ze later - na een telefoontje van de vergeten aanbieder - alsnog moesten worden opgehaald. De ingezamelde kleding brengt 30 eurocent per kilo op. De opbrengst gaat naar diverse goede doelen, zoals het Tesselhuus. boeg. 'Het is een rare vereniging. De leden gaan hier allemaal dood', ver telt hij met pretlichtjes in zijn ogen. 'Ik biljart hier nou een dikke twintig jaar. Kijk maar, hier hangt een foto van toen. Ik ben bijna de enige die erop staat die nog leeft Je kunt beter geen lid worden.' Rokers Echt erop achteruit gegaan zijn wel de rokers. In het oude gebouw was het in de biljartzaal nog toegestaan een sigaret op te steken, in het nieuwe gebouw is dat streng verbo den. 'Veel mensen vinden dat niet leuk, maar het is wettelijk zo gere geld. Roken in openbare ruimtes mag met meer', vertelt Harbers 'Vooral de biljarters moeten er erg aan wennen. Van alle leden roken er maar vijf niet. Ik snap het wel. Biljarten doe je in een cafe en een sigaretje en een borreltje hoort daar gewoon bij. Nu gaan ze naar buiten om te roken. Met dat mooie weer gaat het wel, maar als het winter wordt zul je ze wel horen.' Snijders: 'Het went lastig. Maar je moet ook vaststellen dat niemand erom is weggebleven.' Zelf zijn Snijders en Harbers erg en thousiast. Enthousiast leiden ze de verslaggever rond door het gebouw, dat naast fraaie zalen en een ruime keuken ook een internetruimte en een kleine bibliotheek herbergt, waar ouderen tegen een bedrag van an derhalve euro per jaar(!) boeken kun nen lenen. In een ander deel, dat buiten verantwoordelijkheid van de SWOT valt, is de dagopvang van de Thuiszorg en de Gollards gevestigd. Daar kunnen ouderen die nog thuis wonen maar wel hulpbehoevend zijn drie dagen per week overdag terecht. Om zelf eens iemand anders te ont moeten, maar ook om de verzorgers thuis (de mantelzorg) wat te ontlas ten. Nieuwe activiteiten Ondanks dat er al van alles wordt georganiseerd voorouderen, bruisen Snijders en Harbers nog van de ideeén voor nieuwe activiteiten. 'Ik denk bijvoorbeeld aan een cursus nei Koor Meioaei repeteert een lied dat op de open dag ten gehore wordt gebracht waarbij mensen zich leren ontspan nen. Daar hebben we nu de ruimte voor. Niet dat er in de oude Buureton mets mogelijk was, maar het is met zo uitnodigend ontspannings oefeningen te doen terwijl je naar een kapot plafond ligt te kijken.' Een an der plan van Harbers, die van huis uit verpleegkundige is, is om in samen werking met de apotheek in de hal een medisch informatiepunt in te richten. 'Daar moeten mensen te recht kunnen om hun oude medicij nen in te leveren. Maar ook als ze vragen hebben over incontinentie. Ik kan me voorstellen dat je dan even apart gaat zitten, want daar praat je niet zo gemakkelijk over als iedereen het kan horen.' Andere activiteiten in voorbereiding zijn themaweken met uiteenlopende deskundigen over bijvoorbeeld over gewicht en slaapstoornissen, contactmiddagen voor alleenstaan den en een project met verhalen vertellers. Het SWOT-diner, waarbij ouderen gezamenlijk een maaltijd genieten, wordt wat Snijders en Harbers betreft wat vaker gehouden. Snijders: 'Enig bezwaar is dat het wel te doen moet zijn voor ons. We zijn maar met z'n tweeën. We houden erg van ons werk en we zijn al erg soe pel en gewend om te improviseren, vinden we zelf, maar als je op zondag een contactmiddag houdt, dan leg je jezelf de verplichting op dat één van ons daarbij is. En we willen toch ook wel eens vrij. Gelukkig zijn er een heleboel vrijwilligers op wie we een beroep kunnen doen. Er zijn ook heel wat mensen geweest die ons hebben geholpen bij de verhuizing, het schoonmaken, het uitpakken. Zonder vrijwilligers kan zo'n stichting als de onze met draaien. Denk alleen maar aan Tafeltjedekje.' Theun de Winter Vanmiddag (vrijdag) is De Buureton officieel geopend. In bijzijn van geno digden zijn toespraken gehouden en is het beeld van Johannes de Doper (voor de tweede maal) onthuld. Het kunstwerk is voorzien van een Alleen rokers zijn niet welkom in De Buureton. Deze leden van de biljartvereniging voor ouderen zijn naar buiten gegaan om een sigaret op te steken. Unks Henk Snijders van de Stichting Welzijn Ouderen Texel, beheerder van het gebouw. plaquette met een gedicht, op ver zoek geschreven door Theun de Win ter, die in enkele strofen het verband legt tussen Sint Jan. de verzorging van hulpbehoevenden en het eiland Texel. 'Waar anders dan op ons eiland gedijt het Lam Gods zo goed Onder de hoede van Sint Jan vangt het al eeuwenlang de kwetsbare mens op wanneer dat moet' Voor wie wil kennismaken met de activiteiten, houdt de SWOT morgen een open dag. Diverse gebruikers verzorgen een demonstratie, al is noodgedwongen een selectie ge maakt. Een overzicht van alle regu liere bijeenkomsten en cursussen is verkrijgbaar. Daarnaast worden be zoekers uitgenodigd hun stem uit te brengen op één van de inzendingen van de fotowedstrijd 'Thuis ouder worden op Texel', waaraan een flink aantal Texelse fotografen mee heeft gedaan Om 16.00 uur wordt de vrijwilligersprijs Lokaal Compliment uitgereikt. Doorlopend kan worden gebiljart en gesjoeld. In de grote zaal staat een fitnessapparaat en wordt koffie geschonken. De open dag duurt van 11.00 tot 17.00 uur. Tekst en foto's Joop Rommets Programma 11.00 Opening 11.30 Koersbal 13.00 Wellness 13.30 gymnastiek 14.00 line-dance 14.30 stijldansen 15.00 gymnastiek 15.30 volksdansen 16.00 Lokaal Compliment 16.30 optreden koor Melodei koersbal kon deze week niet doorgaan omdat stoffeerders meubelhandel Moerbeek de gordijnen kwamen ophangen, jrende boren lieten weten dat het beeld van Johannes de per werd bevestigd. En beheerders Henk Snijders en Rosa rbers moesten geregeld hun kantoor ontruimen, bijvoorbeeld idat de kabels voor de internetaansluiting werden gelegd. iaral deze ongemakken ten spijt draaide De Buureton al weer op Vandaag is het nieuwe gebouw aan de Beatrixlaan offi- el in gebruik genomen, morgen is iedereen welkom om er n kijkje te nemen tijdens de open dag. binnenkomst wordt de bezoe- verrast. Weinig doet nog denken de 'oude' Buureton aan de enstraat. Het nieuwe gebouw is en licht en doet door het vele en de doorkijkjes nogal 'open' Heel anders dan de hokkerige van weleer. 'Het nodigt uit. nsen komen gewoon binnen lo- Het is de afgelopen dagen al een keer gebeurd dat voorbiigan- kwamen vragen wat voor ge- jw dit is', vertelt Rosa Harbers van Stichting Welzijn Ouderen Texel VOT). die samen met collega (en icteur) Henk Snijders het pand leert Om de bezoekers het gevoel leven dat ze welkom zijn, is de hal irzien van diverse kunstwerken, de muren hangen karakteristieke 's van oude Texelaars, in 1995 naakt door studenten van één van kunstacademies, in het kader van project 'Oud worden, oud zijn'. Er at het beeld van de drie nonnen, herinnering aan de tijd dat het sloopte verzorgingstehuis Sint Jan op deze plaats stond nog werd ind door de zusters. De oudste innering is het beeld van annes de Doper, dat al de gevel de voorloper van het :orgingstehuis in de Molenstraat jrde, waar later de Buureton was estigd Druk gebruikt De 'nieuwe' Buureton wordt sinds een kleine maand alweer druk ge bruikt. Tijdens het bezoek van de Arslaggever (woensdagmiddag, twee dagen geleden) heerst overal jn gezellige drukte. In één van de studeert het ouderenkoor lodei onder leiding van dirigent en tsemst Hans Kievits het lied in dat de opening zal worden gezongen, een andere ruimte vergadert het ituurvan de afdeling Den Burg van ouderenbond ANBO. En in de artzaal ketsen de ballen op alledrie afels. Het is geen toevallig beeld, elt Snijders. 'Nu zijn het deze ac- eiten, maar kom je op een wille- rig ander tijdstip, dan wordt er olksdanst, gesjoeld, samen kof- edronken of iets anders gedaan, laf 's ochtends half negen tot 's ïdags vijf uur kunnen mensen hier icht. Er is eigenlijk altijd veel te lende geluiden. 'Het gebouw is prachtig, maar de akoestiek is wat minder dan in het gebouw in de Molenstraat. Het lijkt wel of het ge luid wordt geabsorbeerd door het plafond', vertelt Aad ('Bio') Bakker, die als fluitist het koor begeleidt. 'Ja hoor, we hebben het hier prima', zegt Jaap Koomen, één van mannen die een biljartje leggen. Maar voordat zich een gesprek over de voor- en nadelen van het gebouw kan ontwik kelen, gooit hij het over een andere In de laatste dagen voorde opening moest nog heel wat gebeuren Henk Snijders en Rosa Harbers hangen foto's op in één van de zalen van De Buureton. gebruikers zijn tevreden over het ouw, al klinken er weinig jube-

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7