Vrijwilligerswerk geen opoffering, maar leuk' Cjroen ^warLrJexels tn het hartL, heeste politici vóór sielzoekerscentrum n vierde fase Mars s Waterballet ruïneert deel van nieuwe rotonde Lokaal Compliment 2002 uitgereikt Jan Kuiper in nieuwe Raad voor de Wadden IP Van der Slikke hoopvol over respons actie •j&isaBfe- A''ViifTfMfflfrpl Stolp in de de takels Oudeschilder koren m Luchtvaartmuseum Verdachte van brandstichting aangehouden Paasconcert van Soli Deo Gloria en Musica Texla Auto vernield TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER ^GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11771 TEXELSE DINSDAG 15 APRIL 2003 COURANT >rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg permanent asielzoekers- trum (AZC) in De Mars, voor de van maximaal tien jaar, irna de woningen beschikbaar ten komen aan senioren, maar aan starters. Die conclusie valt ekken uit een discussie gister- nd in de raadscommissie ndgebied, waarbij alleen de zich nadrukkelijk tegenstan- verklaarde en waarbij TB nog standpunt in nam. bouwen van huizen voor asiel- ;ers, terwijl er meer dan 500 ilaars geen woning kunnen vin maken dat het plan van het col- gevoelig ligt en dat de politici er ichtig mee omgaan. Ook al om rei huisvesten van asielzoekers n toekomstige woonwijk volgens itici tot problemen kan leiden of waardedaling van woningen, zo- joor Texels Belang werd geop- Het college wil er alleen mee Ier gaan, als de woningen over jaar inderdaad beschikbaar ko- voor Texelaars, een toezegging 'olgens wethouder Eelman 'kei- is. AZC zou bestaan uit 50 wonin- waarin maximaal 370 asiel- lers worden gehuisvest. Joop iskamp (Texels Belang) consta- le dat dit er 120 méér zijn dan het imum van 250 waarvoor het vo- Ige college van b en w zich een paar geleden sterk maakte. Maar toen kn er in Noorderbuurt nog 120 «zoekers, die nu dus bij de 250 zijnopgeteld.tolgens de normen die Centraal Opvangorgaan Asiel iers (C0A) nu hanteert, is elke [ing geschikt om er ruim zeven telingen in te huisvesten. Terwijl tlfde woningen als er over tien noren in trekken, worden be id door twee personen. Dat verschil bevreemdde Groes- Maar volgens wethouder Nel an (Grondgebied) is geen sprake ten onmenselijke huisvesting, ei ze dat er in het land meerdere azijn waar maximaal 250 asiel- irs wonen en toonde ze de be ad om bij het COA dit maximum Ite bepleiten. Veel zal afhangen COA een centrum van zo'n ng kostendekkend kan exploi- Dat zal volgens Eelman zeker et geval zijn als Texel er maxi- 73 toelaat, waarmee het eiland et aan de minimale taakstelling provincie heeft opgelegd. Dit komt in de richting van wat de oor ogen heeft. De liberalen zijn dat Texel anders de zorg niet kan garanderen. Eelman sprak dat tegen, omdat het getal van 370 juist voortkomt uit overleg met zorgver leners, onderwijs en politie, die aan gaven met dit aantal goed uit de voe ten te kunnen. 'Er komt permanent toezicht, ondersteuning en vol doende zorg.' Integratie Vestiging van een grote concentratie asielzoekers in een woonwijk, ligt gevoelig bij de WD en TB. Groeskamp nam zelfs het woord 'gettovorming' in de mond en ver wees naar de situatie in Den Helder. Maar die is volgens Eelman niet ver gelijkbaar, omdat de problemen daar niet door asielzoekers worden veroor zaakt. Binnen TB bestaan ook twijfels over de vraag of Texel wel zo'n goede locatie is voor een opvangcentrum. 'Ze zitten hier afgelegen, ver bij hun familie vandaan.' Maar volgens Eelman hadden de asielzoekers het Lees verder pagina 5 Jan Aris van der Slikke is goed te spreken over de respons op zijn ac tie om een extra aandeelhouders vergadering van Teso bijeen te krij gen, waarin de aanschaf van de nieuwe veerboot centraal zal staan. 'Toen ik de brieven in de krant schreef, had ik er al een goed gevoel over, maar nu ik zó veel adhesie betuigingen heb gekregen, ben ik er helemaal van overtuigd dat ik er goed aan doe. Ik krijg reacties uit alle lagen van de bevolking en heb al toezeg gingen binnen van aandeelhouders die samen 1.300,- aan kapitaal ver tegenwoordigen, een kwart van wat er in totaal nodig is', meldde hij gister middag. 'En afgaande op de monde linge toezeggingen zullen er nog vele volgen.' Niet alleen aandeelhouders staken hem een hart onder de riem. 'Ik ben ook benaderd door sympathisanten die geen aandeel hebben. Of ze hun handtekening ergens konden zetten. Ik heb ze gezegd dat ze zo'n actie zelf maar moeten organiseren. Overigens benadrukt Van der Slikke dat aan deelhouders die de coupon invullen met per se uitgesproken tegenstan der van de nieuwe veerboot hoeven te zijn. 'Het gaat er om dat die verga dering er komt, zodat aandeelhou ders met elkaar en met de directie kunnen discussiëren of Teso al dan -V- v M - S* - Kïï$yÊÊtiÊH Behalve veel ongemak zorgde de wateroverlast ook voor veel vermaak. Auto's reden hard door het water en veroorzaakten boeggolven en ook fietsers maakten pret. Zoals Menno Hoogenbosch (15) en William Witte (14) uit Den Burg, die voor de Welkoopwinkel met de crossflets door het water gingen. 'Dit gebeurt maar eens In de tien jaar, dus daar moet je meteen van profiteren', aldus Witte. Het natte pak namen ze op de koop toe. Op de achtergrond de ondergelopen rotonde. (Foto Jemen van Hattum) Een breuk in een hoofdwaterlei ding veroorzaakte zondagmiddag een waterballet op en rond de in aanleg zijnde rotonde op de krui sing Bernhardlaan-Waalderstraat. Als gevolg van het vele water ver zakte een deel van de rotonde, waardoor zo'n zestig vierkante meter opnieuw moet worden bestraat. Een tegenvaller, maar aannemer Westerlaken zei giste ren de rotonde toch nog deze week te kunnen opleveren. Het lek in de 150 millimeter dikke asbest cementleiding moet tussen kwart over een en half twee zijn ont staan. In het verleden legde PWN bij soortgelijke werken een zogeheten mantelbuis rond de waterleidingen. 'Maar ditmaal is dat met gebeurd en hebben ze voor het eerst de gegokt dat de leiding het zou houden', aldus aannemer Dirk Westerlaken. De breuk, die ontstond onder een uitrijst- rook van de rotonde - waar tot voor kort een plantsoentje lag -, trad ver moedelijk op doordat in de onder grond spanningsverschillen ontston den als gevolg van de werkzaam heden en verkeersbewegingen. Uit de kapotte leiding borrelde het water in grote hoeveelheden omhoog, waarbij de rotonde en de omgeving in een meer veranderden en op de plek van de lekkage een diep gat ontstond. Een onbekend jongetje dat door de waterplas fietste, zag de kuil niet en kwam ten val, waarbij zijn fiets in het gat belandde en onder water verdween. De jongen haalde een nat pak. Onderhoudsmedewerkers van Drijver Bouw waren zondagmiddag snel ter plekke om aan de lekkage een eind te maken en de leidingen te vervan gen. Hiervoor moest het leiding gedeelte tussen de Steenenplaats en voorbij de rotonde aan de Waalder- straat worden afgesloten. Huishou dens en bedrijven langs deze route kwamen zondag tijdelijk zonder wa ter te zitten. Rond een uur of zeven kon de druk weer op de leidingen worden gezet. Vandaag neemt het PWN watermonsters om de water kwaliteit te controleren. Als gevolg van het vele water is een deel van de fundering van de ro tonde, die op enkele kleinigheden na wel was afgerond, verzakt en was een deel van de ondergrond veran derd in drijfzand, Om de bodem weer droog te krijgen bracht Westerlaken maandag bronbemaling aan, waarna de natte grond werd verwijderd en er droge voor in de plaats kon worden gebracht. Met hulp van extra man kracht moet het volgens Dirk Wester laken mogelijk zijn dat het plaveisel donderdag weer op z'n plek ligt, zo dat de rotonde klaar is voor gebruik. 'Ik hoop dat je er niets meer van zult zien, maar beloven kan ik het niet. Want afgerond straatwerk dat aan sluit op een deel dat weer open is getrokken, blijf je in de regel zien.' met €60 miljoen moet investeren in een nieuwe boot.' Van der Slikke moedigt aandeelhou ders die nog met hebben gereageerd aan dit alsnog te doen. 'We zijn er nog lang niet.' De coupon waarop hij doelt, stond afgelopen vrijdag in de krant. te restauratie van de stolp <erscoogh aan de Pontweg bij oog bleek dat het dak in zo 'n 'te staat verkeerde dat het maar »r in zijn geheel kon worden ver- -n Het verwilderen van het dak was gisterochtend een 'ie van minuten, want tn op- van eigenaar Gerard Zoete- iam kraanmachinist Piet(je) rhet hele gevaarte in de takels tffe het verderop neer om te worden gesloopt. Het voorberei dende werk in de vorm van het doorzagen van alle daksparren en de poten van het vierkant was in het weekend gebeurd. De stolp gaat dienen als woning voor de familie Zoetelief. Tevens zijn in het gebouw de receptie, het kantoor en andere centrale voorzieningen onderge bracht voor de elf recreatievilla 's van Bleekerscoogh en de elf villa 's van Het Buitenhof aan het Mienter-glop De stolp zal straks fraaier zijn dan hij ooit is geweest. Het oorspronkelijke gebouw heeft aan de achterzijde een aanbouw gekregen, alle gevels zijn nieuw opgetrokken uit oude baksteen en voorzien van karakteris tieke deuren en ramen. Ook werd onder het gebouw een souterrain gemaakt voor opslagdoeleinden. In drukwekkend is het nieuwe vierkant en ander vitaal houtwerk waarvoor zware larix balken zijn gebruikt die merendeels in het zicht blijven. Het is het laatste karwei dat timmerman Dieter Stoll op Texel uitvoert voor dat hij naar voormalig Oost-Duits- land emigreert. De vernieuwde stolp moet begin /uni klaar zijn. (Foto Harry da Graaf) Martha Witte, Axel Lap en Simon Dijkshoorn zijn zaterdag alledrie onderscheiden met het Lokaal Compliment 2002. Juryvoorzitter Harry de Graaf, die onderscheidin gen uitreikte in de nieuwe Buure- ton aan de Beatrixlaan, prees de drie voor hun vrijwillige inzet voor de samenleving. De Graaf vertelde dat Martha Witte- De Kind uit Oudeschild zich al meer dan 25 jaar laat kennen als 'een dui zendpoot die zich verdienstelijk maakt voor diverse geledingen van de Ouderschilder dorpsgemeen schap'. Witte is voorzitter van de ver eniging Gemeenschap Oudeschild, ze organiseert feest- en toneel middagen na de Sinterklaasintocht, kerstmiddagen voor ouderen en ze is de drijvende kracht achter bingo-, sjoel- en discobijeenkomsten in het dorp. Daarnaast speelt ze een cen trale rol bij de viering van Koningin nedag, werkt ze mee aan de GO- krant Tussen Oost en Wesf en staat ze klaar als het belang van het dorp in het geding is. In 2001 zorgde ze samen met dorpsgenoot Bert Koning voor een enquête waarin Oudeschild zich kon uitspreken over de her inrichting van de haven. Simon Dijkshoorn uit Eierland haalt en brengt sinds acht jaar dagelijks met een busje ongeveer zestien leer lingen van en naar de J.P. Strijbos- school in Midden-Eierland. 'Verant woordelijk werk dat van groot belang is voor het voortbestaan van de school en daarmee voorde leefbaar heid van de polder', aldus De Graaf. Hij roemde ook de andere vrijwillige werkzaamheden van Dijkshoorn Hij is lid van de dorpscommissie van Eierland, doet kerkelijk werk, is actief bij het organiseren van Koninginne dagvieringen en zorgt ervoor dat dorpskrant Achter de Rugediek bij de lezers wordt bezorgd. 'Nadat je bent gestopt met je agrarische activiteiten, ben je niet achter de geraniums gaan zitten.' De onderscheiding voor Axel Lap uit Den Hoorn was volgens De Graaf een schouderklop voor de gehele groep vrijwilligers die sinds de jaren zeven tig onder leiding van Lap activiteiten organiseren om restauratie van het Hoornder kerkje te kunnen financie ren. 'Dat begon in 1977 met een fancyfair en loterij over het hele ei land. In latere jaren kon het publiek tegen vergoeding en onder leiding van vrijwilligers de kerk bezichtigen en de toren beklimmen.' Dat laatste is sinds de laatste grote restauratie Lees verder pagina 5 ste verlening van de status advi seerde toenmalig minister Pronk om een blijvende voorziening te maken van het adviescollege', aldus een woordvoerder. De statusverandering betekent een halvering van het aan tal leden. De Waddenadviesraad kende zestien leden en zestien plaatsvervangende leden. De nieuwe raad kent alleen veertien leden en een voorzitter. Kuiper: 'Het is belangrijk dat in de raad meer inbreng komt van de eilan den. Het beleid heeft toch veelal be trekking op de bewoners.' In de Waddenadviesraad had Kuiper zitting namens natuurbeschermings organisaties. De leden van de Raad voor de Wadden zijn benoemd op basis van hun deskundigheid en op Directeur Jan Kuiper van EcoMare is één van de veertien nieuwe le den van de vorige week geïnstal leerde Raad voor de Wadden. Dat orgaan adviseert de overheid over beleid dat betrekking heeft op het Waddengebied. De Raad voor de Wadden is de opvolger van de be gin jaren tachtig opgerichte Waddenadviesraad. Kuiper was sinds 1988 al betrokken bij de Waddenadviesraad. Eerst als plaatsvervangend lid, later als ge woon lid. De taken van de nieuwe Raad voorde Wadden zijn nagenoeg hetzelfde. Het verschil is dat de nieuwe raad volgens de wet wordt gezien als een permanent advies college. De Waddenadviesraad had een tijdelijke status, die telkens moest worden verlengd. 'Bij de laat- Losse nummers 0.90 Met zo'n honderd personen tegelijk stonden het Oudeschilder Vissers koor en dameszanggroep De Waddenvogels zaterdagavond op het toneel in de gymzaal van dorpshuis 't Skiitje. Pagina 2 In het Luchtvaartmuseum Texel werd twee jaar geleden het plan geboren voor de zogeheten Siamese tweeling: het oude, kleinere gedeelte zou ge wijd worden aan de gebeurtenissen op het eiland tijdens de Tweede We reldoorlog en daar aan vast moest een grotere hal komen, met daann aandacht voor de luchtvaart geschiedenis. Pagina 5 De politie heeft in de nacht van don derdag op vrijdag een 31 -jarige man uit De Cocksdorp aangehouden. Hij wordt ervan verdacht brand te heb ben gesticht in een vuilcontainer, die tegen een woning in de Kikkertstraat stond. De brand werd een uur voor zijn arrestatie ontdekt door buurtbe woners en vervolgens geblust. De schade bleef beperkt, zij het dat de gevel van het pand flink zwart geblakerd werd De verdachte zou eerder op de avond ruzie hebben ge had met de bewoner. De verdachte is maandag voorgeleid aan de rechter-commissaris in Alkmaar. Die tilde tamelijk zwaar aan het vergrijp, omdat er door de brand ook mensen in gevaar hadden kun nen komen. Dezelfde verdachte be kende een brandje dat vorig jaar juni in de Kikkertstraat is gesticht. Hij wordt verdacht van enkele andere brandstichtingen. Het koor Soli Deo Gloria en het orkest Musica Texla geven maandag (tweede paasdag) een concert in de hervormde kerk in Oosterend. Het koor staat onder leiding van dingent Dyo Wassink, het orkest wordt gedi rigeerd door zijn dochter Imme. Op het programma staan werken van H. Beuerle, J. Dowland, W.A. Mozart, J. Ouwehand, P. Halsema, H. Waarden burg, J.L. Steiner, J.S. Bach, M. Haydn, E Elgar en O. Saint-Saëns. Riëtte Olthof en Hedwig Ens verzor gen een instrumentaal intermezzo. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Bij de uitgang wordt gecollecteerd. De opbrengst gaat naar de Stichting War Child, die zich inzet voor kinderen in oorlogs gebieden en hen helpt bij het verwer ken van trauma's. Op een parkeerplaats bij de veer haven op 't Horntje werd zondag avond om elf uur een vernielde Opel Kadett aangetroffen. De linker achterruit was ingeslagen, het stuur afgebroken, het dashboard bescha digd en de rest van het interieur voor een groot deel vernield en overhoop gehaald. Er werden geen waardevolle spullen weggenomen. De eigenaar verklaarde dat hij de auto elders op de parkeerplaats had neergezet. (Advertentie) Lees verder pagina 5 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE BanRetbakkerij Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1