I Mechanisch Pieren Afrikaans dansen en trommelen Koren Oudeschild samen op podium teso Wat ik zeggen wou... K.ei"kdiensten oud Papier Blikvanger COURANT Rommelmar Question Plaza houdt Paaspop Campagne VW Rommelmarkten in Den Hoorn Bezwarencommissie Folkseizoen sluit vrolijk af School Eierland rijksmonument? Lezing over tuinieren Collecte Colofon Veel bezoekers bazaar Jozefschool Hoogwater te Oudeschild Boeven «VII la Cl. Builen vtr.ifti»>v«kli)khcid >»»<Jc icUadw Mijn familie aan de overkant is sterk geworden om Texelse situaties om te bouwen tot familiezinnen. Me chanisch Pieren is er weer zo een. 'En, hebben jullie al mechanisch ge pierd', klinkt het olijk door de tele foon. 'Mechanisch pieren is een vorm van super automatisch en vanzelfsprekend vrijen, zodat je er bijna opgewonden van zou kunnen raken', voegt mijn broer eraan toe. 'Heel erg leuk', zeg ik dankbaar. En natuurlijk volgt daarachteraan de nieuwsgierigheid naar Pieternel Geurtz' afstudeeronderzoek naar Texelse singles. 'Lekker single op Texel', bazuint de overkant balda dig. 'Wij komen, wij komen.' 'Lek ker single, lekker swingen, lekker eenzaam op de vlakte van het ware platte kale land, eenzaam op het kleine eiland, zonder partner bij de hand.' 'Denken jullie nou echt dat single zijn op een eiland anders is dan elders single zijn, wat verbeel den jullie je wel?' Ze tetteren maar door, mijn familie. Ze hebben het over de gifwolk die precies op 1 april in de krant stond vermeld en verklaren die dus als een goeie bak. Ze hebben het over de geregistreerde vernielingen: een vermeld heiningpaaltje, een fiets die in een verkeersbord hing, een geruï neerd bloemperkje en ook nog een afgebroken vlaggenmast. 'Hilarisch nieuws', schateren ze. 'Zeg eerlijk, leven jullie in een voorwerelds tijd perk dat dit nieuws is? Weten ze op Texel eigenlijk wel hoeveel fietsen er in de grachten liggen, hoeveel bolletjeszoekers elke dag weer onze bloemperkjes vernielen?' En dan gaan de koningin en de hof dame over de tong. Maar bovenal wat over haar koninklijke tong ging. 'Getsie', zei ze bij het zien van het ontleden van de ingewanden van een olievogel. 'Getsie, getsie, getsie.' 'Maar wat zei ze eigenlijk?', grinnikt mijn familie. 'Jullie begrijpen toch wel dat je alleen maar getsie kan zeggen op zo'n eiland?' Dit zijn de dagen waarop ik mijn fa milie haat en het antwoordapparaat inspreek met de geweldige zin: 'Lo gica brengt je van A naar B. Verbeel ding brengt je overal.Deze zin is met van mezelf maar van A. Ein stein. Maar hij werkt voortreffelijk. Al hun gebazel en prikkende projecties zijn hiermee voorlopig uit de wereld. En wat er op deze zin ingesproken wordt, is zo weer af te spoelen. Dag lieve familie. Ik houd zielsveel van jullie, maar soms even niet. Ik weet dat jullie op een eiland wonen be geren en verafschuwen. Laat mij. Zelf ben ik gewoon bezig met Wou ter Bos. Met zijn frustraties. Ik be trap mij er op dat ik heel graag zou horen hoe hij in zijn eigen huis bij zijn eigen vrouw de scheldtirades einde lijk echt laat gaan. Want laten we wel wezen, met frisse monterheid, doorzettingskracht en een bijna af schuwelijk balanceren met de con cessies heeft hij deze maanden zeer dapper doorgebracht. Een uitput tingsslag waar de honden geen brood van lusten. Zelfs zijn over hemden, nonchalant los in de knoop, bleven uitdagend wit. Hoe is zijn verlangen nu om Harry Potter senior alsnog te bestoken met wat hij eigenlijk zonder strate gisch overwicht heeft gedacht? Ik verdenk hem van zeer gesneden kloeke taal, het zou een verademing zijn om die een keer te mogen ho ren. Om het gehannes niet meer aan te hoeven zien, om Bos als een ware kemphaan te keer te zien gaan te gen de uitgestreken, nooit uit de plooi te krijgen netheid van zijn ri vaal, waar de eeuwenlange AR- en KVP-mengeling in één persoon een ongehoorde coalitie hebben ge vormd. Ik zou ook heel graag een duel zonder woorden willen zien. En vervolgens beginnen wij te veronder stellen dat we een zeer interessante oppositie krijgen, die ons mogelijk en hopelijk als onbestuurbaar land toch zal bewaken. Mechanisch pieren zal het niet worden. Dana Rover DINSDAG 15 APRIL 2003 TEXELSE terdagavond begint om 22.I Question een jaren '90-part) gratis. Zondag tweede paas draaitafel gereserveerd voff Jens Timmermans. De tol gratis. In buurthuis Bethel in Zuid' wordt maandag (tweede van 11.00 tot 16.00 uur dei rommelmarkt gehouden. inrichten van een tuin. De lezing be gint om 20.00 uur, de toegang be draagt €1,-. In het verhaal over de extra reclame campagne voor Texel (afgelopen vrij dag) is abusievelijk vermeld dat de campagne €9.000,- kost. Dat moet €90.000,- zijn. Question Plaza in Den Burg heeft op en rond Pasen een flink aantal acti viteiten op het programma staan. Donderdagavond begint rond 20.00 uur een optreden van de folkband Bushbury's. Vrijdagavond om 22.00 uur begint Paaspop, met optredens van onder meer Jugbros, Whatever, Flux en Intrude. De entree van €5,- wordt verdeeld onder de bands. Za- Gezamenlijk stonden het Oudeschllder Visserskoor en dameskoor De Waddenvogels zateroagavono op oe g, Met zo'n honderd personen tege lijk stonden het Oudeschilder Visserskoor en dameszanggroep De Waddenvogels zaterdagavond op het toneel in de gymzaal van dorpshuis 't Skiltje. Het gezamen lijk optreden was de afsluiting van het concert van het Oudeschilder Visserskoor. Met diverse zeemansliederen en shanties wist het Visserskoor de tweehonderd toehoorders een ge noeglijke avond te bezorgen. Ook de Waddenvogels, die na de pauze op traden, kregen de zaal mee. Het koor leek aanvankelijk wat voorzichtig te beginnen, maar na een paar num mers ging het er allemaal veel losser aan toe en werd zichtbaar met plezier gezongen. Ook in de zaal werd mee gezongen. De dames zongen liede ren over Texel, maar ook liedjes als Het zijn de kleine dingen die het doen en Bij ons in de Jordaan. Het was de tweede keer dat het Visserskoor en de in 1998 opgerichte Waddenvogels samen optraden. De eerste keer was vong jaar bij het 100- jarig bestaan van molen De Traanroe- ler. Omdat dat goed was bevallen, werden de Waddenvogels uitgeno digd voor de avond waarop het visserskoor jaarlijks haar winter seizoen afsluit. Het Visserskoor oe fent in de winter elke zaterdagmiddag In Oudeschild. Voor André Keijzer was het een drukke avond. Hij is di rigent bij beide koren. De muzikale begeleiding werd verzorgd door Corrie Witte, Riet van Liere, Corrie Stoepker en de broers Sjors en Henk Maas. De eerste drumt bij het Visserskoor, de tweede bij het dameskoor. De bezoekers werden in de pauze op vis getrakteerd Beeldend kunstenaar Niek Wei- boren wil dat zijn Eilandgalerij (de voormalige lagere school van Zuid-Eierland) en de bijbehorende onderwijzerswoning op de Rijks monumentenlijst worden gezet. Hij hoopt dat er dan ruimere subsidie- en financieringsmogelijkheden zullen zijn voor dringend noodza kelijk onderhouds- en restauratie werk, zoals het vervangen van de kap en de goten. B en w hebben medewerking toegezegd. Beide beeldbepalende gebouwen staan nu op de gemeentelijke monumentenlijst. Ze verkeren nog in vrijwel oorspronkelijke staat. 'Wat we eraan hebben veranderd waren meer inpassingen dan aanpassingen', al dus Welboren. die (met zijn vrouw Kerstin Edelmann) sinds drie |aar ei genaar is en het voordien huurde van de gemeente. Door tussenkomst van de gemeentelijke monumenten commissie zal de Rijksdienst voor Monumentenzorg worden verzocht de twee gebouwen op de rijkslijst te zetten. Als dat lukt worden ze auto matisch van de gemeentelijke lijst afgevoerd. De restauratiecommissie van het Hoornder kerkje houdt de komende tijd drie grote rommelmarkten. De eerste vindt op 26 april plaats, de tweede op 24 mei en de (voorlopig) laatste op 28 juni. De locatie is steeds het terrein van Axel Lap aan de Witte- weg (tegenover het voetbalveld) in Den Hoorn. De opbrengst komt ten goede aan de kerk. In het plaatsje Gendrmgen in de Gel ders Achterhoek bestaat vanaf 1995 een commissie voor de behandeling van bezwaar- en beroepsschriften De voorzitter en de leden hebben geen enkele binding met de ge meente. Argumenten voor het instellen van deze commissie waren dat een der gelijke commissie het best het tweedelig karakter van de bezwaar schriftenprocedure weerspiegelt, na melijk enerzijds zelfstandig rechts middel en anderzijds een vorm van heroverweging; dat de legitimiteit van de besluitvorming door een dergelijke commissie wordt vergroot en dat de 'zeefwerkmg' van de bezwaarschrif ten-procedure toeneemt door het in zetten van een onafhankelijke com missie - de bezwaarde partij voelt zich meer serieus genomen. Of er meer gemeenten zijn die vol gens het model Gendringen werken? Ik weet het niet. Weigert Texels Belang zitting te ne men in de beroep- en bezwaar schriftencommissie, dan siert dat in mijn optiek deze lokale partij. Terecht stelt Piet Standaart dat er van objec tiviteit geen sprake meer kan zijn. Het draagt inderdaad bij aan een dubbelepettencultuur, als de leerling die zijn eigen proefwerk ook nog eens mag nazien. En waarom is er dan sprake van een bokkige houding? Wij - u en ik - willen toch allemaal trans parante besluitvorming in het open baar bestuur? Jan Klugkist, Arnhem. Opzwepend ging het er zaterdag middag op een gegeven moment aan toe in de peuterspeelzaal in d'Ouwe Ulo. Onder leiding van docent Peter Dijkstra leerde een aantal kinderen hoe ze op een djembè (Afrikaanse trommel) moesten slaan. Tegelijker tijd liet docente Roos Bakker een groep kinderen een Afrikaanse dans doen op de muziek. Het tafereel was één van de onderdelen van de jaar lijkse open dag van de Muziek- en Dansschool. Docenten gaven open lessen muziek, dans en toneel, een aantal leerlingen gaf demonstraties en een voor de gelegenheid samen gestelde docentenband speelde al lerlei nummers. De open dag begon met een ronde van de Muziekvanger van Texel (gespeeld door docent Jaap Koomen) door Den Burg. On derweg werden her en der groepjes spelende kinderen meegelokt naar de Muziek- en Dansschool. De open dag was een voorproefje op de cursussen en opleidingen die er worden gege- Ven. (Foto Jeroen van Hattum) Mensen die menen dat folkmuziek stoffig is. hebben nog nooit van Eddy Morton and the Bushburys gehoord. Deze Engelse folkgroep maakte ne gen jaar geleden korte metten met die denkbeeldige grauwsluier, door folk te brengen zoals het bedoeld is. Met een scheutje rock en een tipje blues. Verhalend, maar vooral vrolijk. En met traditionele instrumenten als accordeon en viool, bespeeld op een manier die niet alleen lekker is om naar te luisteren, maar ook aanzet tot dansen. Voeg hierbij een niet te stui ten enthousiasme en de meer dan prettige stem van zanger Eddy Mor ton en het is duidelijk waarom deze relatief jonge band in korte tijd uit groeide tot een van de meest succes volle Engelse festivalbands. Twee jaar geleden speelden The Bushburys al eens Question Plaza en donderdag 17 april zijn ze er weer als afsluiting van een opnieuw succesvol folk- Sinds de oprichting (in 1994) toeren Eddy Morton (zang, gitaar en mandoline), Gerry Smith, (accor deon), Micky Barker, (drums en percussie), Buzby Bywater, (akoes tische en elektrische bas) en Lucy Collinge-Hill (viool) veelvuldig door Engeland en het vasteland van Eu ropa. Hun vrolijke, enthousiaste ma nier van muziek maken komt vooral goed tot zijn recht op festivals. Ook na tweehonderd festivals is er met veel veranderd. Na een korte Neder landse toer, waarbij dus ook Texel wordt aangedaan, staat de groep als topact op het toonaangevende En gelse Whitby Moor- and Coast-festi- val. Het concert van Eddy Morton The Bushburys in Question Plaza begint donderdag om 20.30 uur. De toegang bedraagt €10,-, kaartjes zijn verkrijg baar bij Hotel de Lindeboom en Music Store Texel. Leerlingen van de OSG krijgen donderdagavond, in het kader van de CKV, vijft procent kor ting bij de kassa Tuinontwerpster Lindy Stroo houdt woensdag 16 april in de openbare bibliotheek in de Drijverstraat een le zing over tuinieren. Aan de orde komt het ontwerpen van een tuin, met de daarbij behorende aandacht voor welke planten op welke plaatsen het best floreren. Ook wordt gesproken over het maken van keuzes bij het concert van de Engelse fokgroi The Bushbury's. Toegang €10,- In Cinema Texel draaien Johm English (aanvang 19.00 en 21. uur), Liever verliefd (19.15) en Tl Ring (21.45 uur). Vrijdag 18 april Goede Vrijdag In discotheek Question Plaza Den Burg begint om 22.00 i Paaspop, met optredens van y Texelse bands. Entree €5,-. In Cinema Texel draaien Junj Book II (aanvang 13.30 en 15 uur). De kleine ijsbeer (14.00 u Johnny English (16.00, 19.00 21.30 uur), Liever verliefd (19, uur) en The Ring (21.45 uur). TESO zet in verband met de tev wachten drukte ronde de Paas gen geregeld een extra boot m verzorgt dan in die periode ik half uur een afvaart, zowel var Den Helder als vanaf Texel, gebeurt donderdag en vrijdag: 6.35 tot 20.05 uur, zaterdag dinsdag van 9.35 tot 16.05 urn maandag van 7.35 tot 20.05 u Automobilisten moeten so evenwel rekening houden n wachttijden. Die kunnen in 0 Helder tussen 10.00 en 17.001 oplopen tot een uur. Maare moet op Texel tussen 11.00 19.00 uur mogelijk een half i worden gewacht. Op maandaj april wordt een zondagdiensti varen. Dat wil zeggen dat dee ste boot vanaf Texel om 7.05i vertrekt en vanuit Den Helde 7.35 uur. Op Goede Vrijdag ij; afvaarten als normaal (afvas vanaf respectievelijk 6.05 en6 uur). Nadere informatie kani den verkregen via tel. IE 369600 of e-mail mfo@teso.nl veerdienst heeft ook een e website: www.teso.nl. SOW-GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 19.30 u. Comm. diensten. Oudeschild: 19.00 u. ds. F. Helden, viering Heilig Avondmi De Cocksdorp: 20.30 u. ds. F. Helden, viering Heilig Avondmt GEREFORMEERDE KERKEN:! Den Burg: 19.30 u. ds. M.G.J. F pers, gezamenlijke dienst In I vormde kerk GEREFORMEERDE GEMKW in kerkgebouw Schoolsfc Oosterend: 19.30 u. ds. T.M. Dijk DOOPSGEZINDE GEMEENT Kogerstraat, Den Burg: 19.301 M. Keijser, avondmaal. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 19.00i G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERI Den Burg: 15.00 u. dames kruisweg; 19.30 u. herenkoor, p tigheden. De Cocksdorp: 15.00 u. Kruis Voor diensten Stille Zaterda: Paaszondag zie Texelse Cd van vrijdag 18 april. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DenB Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourarë Gerard Timmerman (hoofdredacieu Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 ot 06 - 20 315 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mall info@lenr.nl Op al onze advertontiecontrectcn en aanMd' toe zijn van tcepass'ng de Regelen voor nel wezen van de Stichting ROTA, ge-reïUgd te# zoals gedeponeerd tPi de Komer van Koof**! boeken te Amsterdam onder nummer exomplaar van de Rege'-en voor hot Adre* wordt op uw verzoek kosteloos toegezendw Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 w* Per jaar 62,70 60.70 (U Bij verzending naar het buitenland portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken' afloop van de abonnementsperiod Kinderen konden zelf pizza's maken tijdens de bazaar In de Jozefschool. (Foto Jeroen van Hattum) De voetballers van het G-team van Texel'94 hebben bij de collecte voor het Nationaal Fonds Sport Gehandi capten €4221,66 opgehaald. In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp komen om 20.00 uur de afdelingen De Cocksdorp en Den Burg van de NBvPAfrouwen van Nu bijeen. Columniste Marjan van den Berg verzorgt een lezing In Cinema Texel draaien De Twee ling (aanvang 20.00 uur) en Johnny English (20,30 uur). Woensdag 16 april Op de velden van Texel'94 begint om 13.15 uur het jaarlijkse voetbalkampioenschap van de Texelse basisscholen. De prijs uitreiking staat rond 17.50 uur ge pland. In de nieuwe Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 14.00 uur een Paasbmgo voor se nioren. Deelname kost €5,-. In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een lezing van tuin ontwerpster Lindy Stroo. Toegang €1,-. In Cinema Texel draaien Jungle Book II (aanvang 15.00 uur), Spy kids II: the Island of lost dreams (15.15 uur). De Tweeling (20.00 uur) en Johnny English (20.30 uur). Donderdag 17 april Jongerencentrum Time Out in Den Burg, dat afgelopen week werd in gericht in de stijl van het Scala Café uit de televisiesoap 'Goede tijden slechte tijden', gaat weer open met een feestelijke receptie. Deze duurt van 17 00 tot 18.30 uur. In Bethel in Zuid-Eierland begin om 20.00 uur een klaverjasdnve. In discotheek Question Plaza in Den Burg begint om 20.30 uur een De bazaar die vrijdagmiddag op de Jozefschool werd gehouden, heeft €2672,62 opgebracht. De lokalen van de school In Den Burg waren voor de gelegenheid omgebouwd tot winkels Honderden ouders en opa's en oma's bezochten het evenement. In de lo kalen werden tal van spullen ver kocht. Populair bij de kinderen was onder meer een beautyshop, waar ze zich konden laten opmaken. Jaap Bakker en Dirk Kruk waren namens het Maritiem en Juttersmuseum aan- om oo ambachtelijke wijze springtouwen te maken. De op brengst was voor de school. Ook verkocht de school in een lokaal spul len van de Wereldwinkel. Dat leverde €210,- op voor de Wereldwinkel. De opbrengst wordt besteed aan een nieuw toneel en nieuwe coulissen, vertelt Marga Wiering, één van de or ganisatoren. Het is de bedoeling dat het nieuwe toneel al aan het eind van het schooljaar kan worden gebruikt, wanneer groep acht een musical op voert. Enkele tientallen ouders hiel pen mee bij de bazaar. Dinsdag 15 april Stille week, 14-17 april 2003 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 14, 15 en 16 april 19.30 u. Vespers in gereformeerde kerk. Witte donderdag 17 april 19.30 u. ds P.A. den Braanker, SOW-dienst in hervormde kerk, viering Heilig Avondmaal Den Hoorn: Witte donderdag 17 april 19.30 u. ds. J.R.A. Vlasblom, viering Heilig Avondmaal. SOW-GEMEENTE TEXEL: Oosterend: Witte donderdag 17 april 19.30 u. ds. P.C. Barnard, vie ring Heilig Avondmaal GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 14, 15 en 16 april 19.30 u. Vespers in gereformeerde kerk. Witte donderdag 17 april 19.30 u. ds. P.A. den Braanker, SOW-dienst in hervormde kerk, viering Heilig Avondmaal. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: Witte donderdag 17 april 19.30 u. dameskoor. Goede Vrijdag, 18 april 2003 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 19.30 u. ds. M.G.J. Roe pers. De Koog: 19.30 u. Lezing van het lljdensevangelie. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier met gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Beatrixlaan. Di. 15 8.15 en 20.24 u. Wo. 16 9.15 en 21.35 u. Do. 17 10.26 en 22.26 u. Vr. 18 11.06 en 23.05 u. Za. 19 11.27 en 23.35 u. Zo. 20 11.50 en - u. Ma. 21 0.20 en 12.14 u. Di. 22 0.35 en 12.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 20 april op om 6 32 uur en gaat onder om 20.44 uur; 16 april volle maan

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2