uchthavenzangers openen vernieuwd museum 5 I Met versierde paastakken door De Waal TEXELSE COURANT' Asielzoekers okaal Compliment Waddenraad 'M 'Robin Hood' bij Eilandschutters Verlies Mareis in play-offwedstrijd Tennisteam wint eerste wedstrijd met overtuiging Boersen wint eerste tijdrit Voetbaluitslagen Hoge punten zusjes Meijer Schooivoetbal Programma zaalvoetbal Nieuw magazine Natuurmaand DINSDAG 15 APRIL 2003 e nieuwe hal van het Luchtvaartmuseum nemen de Fokker Spin en het onbemande Droney-toestel een prominente plaats In. (Foto 's Gerard Timmerman) teraard ontbreekt de luchtoorlog met in het museum en komen andere din gen aan bod. Burgemeester Geldorp toonde zich onder de indruk van de expositie en roep basisscholen op vooruitlopende op Dodenherdenking en 5 mei een bezoek te brengen aan het museum. het Luchtvaartmuseum Texel erd twee jaar geleden het plan sboren voor de zogeheten Sia- ese tweeling: het oude, kleinere ideelte zou gewijd worden aan gebeurtenissen op het eiland tij- sns de Tweede Wereldoorlog en jar aan vast moest een grotere al komen, met daarin aandacht aor de luchtvaartgeschiedenis, ben hadden we niet kunnen ver- oeden dat het zo'n zware beval- ag zou worden.' Vrijdag, bij de •esentatie van het vernieuwde luseum, waren er veel schouder- opjes voor de vrijwilligers, die in Drte tijd veel werk hebben verzet. Eel ti|d was er ook niet te verliezen. Vant als je een deel van de geschie- enis wilt vastleggen, dan moet je dat innen vijftig |aar doen. Anders dan lak |e heel veel kwijt', vertelde Theo fitte, voorzitter van Luchtvaart- luseum Texel Texel 40-45, zoals e aangepaste naam luidt. De oorlogsgeschiedenis heeft een pro minente plaats gekregen in het mu seum. Dat over die periode het no dige valt te vertellen, blijkt uit een rondgang door de afdeling. Een flinke plek is ingeruimd voor het verhaal over de Assen-gangers, waarover Gelem Jansen een uitgebreide expo sitie heeft ingericht, met het nagebouwde huisje van 'ome' Bram van der Meulen aan de Weverstraat. Zelfs het behang is authentiek. Om de sfeer uit die tijd te versterken staat er een fiets voor, waarmee elektrici teit kan worden opgewekt. Bij de opening gebeurde dat door burge meester Geldorp, waarbij Jaap Schoorl controleerde of het licht brandde. Verder uitgebreide aan dacht voor de Opstand der Georgiërs, met het verhaal van de Engelandvaarders. Onderdeel daar van is een door Paul Kikkert ge bouwd schaalmodel van reddingboot Joan Hodshon, in een decor dat is geschilderd door Johan Reydon. Ui- 'Want een stuk verleden is hier voel baar.' Ze prees de groep vrijwilligers die zich had ingezet voor het mu seum, in het bijzonder werkpaarden Jan Moens, Henk Maas en Gelein Jansen. Voorzitter Theo Witte had waarderende woorden voor de ge meente en andere sponsors, die er voor hadden gezorgd dat het mu seum financieel haalbaar was. Hij omschreef het Luchtvaartmuseum als een 'pareltje langs de Postweg' en een 'toegevoegde waarde op Texel'. Hij verwachtte dat het bezoekers aantal van gemiddeld 7.500 door de vernieuwing wel iets omhoog zal gaan Bezoekers wordt ook een kijkje ge gund in de nieuwe, 540 vierkante meter grote museumloods. Blikvan ger is de replica van de Fokker Spin, die wegens ruimtegebrek laren in de schuur van Witte aan de Genteweg had gehangen en nu eindelijk kan worden geéxposeerd. Een aandacht trekker is ook de motor van een Starfighter straaljager, die is beschik baar gesteld door het Militair Luchtvaartmuseum in Soesterberg, dat de Texelse vrijwilligers hand- en spandiensten verleent. Ook de KLM, destijds betrokken bij de oprichting van het vliegveld, toont zich hulpvaar dig. Een uniform en andere bezittin gen van een gezagvoerder zijn ten toongesteld. Te zien is ook de historische maquette van het vlieg veld, kort voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. diverse VERVOLG VAN PAGINA 1 I f Noorderbuurt ook naar hun zin en jonden Texelaars zich betrokken en tlpvaardig. De suggestie vanuit een tpaalde groep binnen TB om ze er- irts afgelegen in portocabines te nsvesten, was voor Eelman niet spreekbaar. 'Als ze hier komen >nen, dan alleen in een verant- lorde en menselijke opvang, wo- igen dus.' Integratie is voor de ithouder een must. Ze reageerde it op het verwijt van Van der Spek, i wees op de sluiting van vele cen- in het land en die het COA 'geld- rspilling' verweet. Die discussie test ze van de wethouder maar met t COA aangaan. itemmend reageerden GroenLinks, t CDA, D66 en de PvdA, waarbij 'red Schaatsenberg wel de sugges- deed om over tien jaar niet alleen nioren van de woningen te laten profiteren. Belangrijk argument was dat de beoogde plek achter de Middelton wel erg ver van de centrale voorzieningen aan de westkant van Den Burg af ligt. D66 en de PvdA noemden daarom aanvankelijk ook Den Burg West, maar met de toezeg ging van Eelman met de Stichting Wonen Texel te willen bespreken dat ze ook voor andere leeftijdsgroepen bespreekbaar zijn, namen ze genoe gen. Stok achter de deur voor Eelman is dat als Texel geen permanente op vang biedt aan asielzoekers die nog geen status hebben, het eiland ver plicht wordt een groter aantal vluch telingen te huisvesten die wél een verblijfsvergunning hebben. Momen teel moet Texel jaarlijks vijf woningen beschikbaar houden voor deze cate gorie, dat zouden er dus méér moe ten worden. Huizen waar dan dus geen Texelaars kunnen wonen. Dat was een extra argument voor de meeste fracties om aan te sturen op een permanent AZC. VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 de toren overigens niet meer gelijk. Elk jaar stelt Lap zijn erf en oouw aan de Witteweg beschik- ar voor de grote rommeltjes- irkten die vier keer per seizoen rden gehouden voor de restaura- Een grote groep vrijwilligers haalt <ens spullen op voor de markten, teert en taxeert ze en stalt ze uit. Graaf: 'Zonder de inzet van die insen zou er van de restauratie inig terecht zijn gekomen.' Onder ling van Lap hebben vrijwilligers k zelf de handen uit de mouwen stoken bij de werkzaamheden. Ze hielpen onder meer bij het afbikken van de eeuwenoude muren. Lap, Dijkshoorn en Witte waren alle drie genomineerd uit een gezelschap van veertien aangemelde kandidaten en instellingen. Na overleg besloot de jury de prijs aan alledrie te geven, omdat zij ver boven de anderen uit staken. De jury bestond naast De Graaf uit Klaas Modder (Welzijns- stichting), LeoTimmers (Rabobank), Tine Vlas (Stichting Welzijn Ouderen) en Marion Zijm (Sportraad). Witte, Dijkshoorn en Lap kregen een beeldje en elk een geldbedrag van €500,- dat ze aan een goed doel mogen beste den. De Graaf brak tijdens de uitrei king nog een lans voor het doen van vrijwilligerswerk. 'Het is geen opoffe ring. En de mensen die het doen, weten ook dat het gewoon leuk is om te doen.' persoonlijke titel. Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog heb ben eveneens een afvaardiging in de nieuwe raad. De eerste acties zijn inmiddels onder nomen. Kuiper: 'We hebben bijvoor beeld een brief gestuurd naar Rijks waterstaat, naar aanleiding van de ontwikkelingen bij de vuurtorens. We hebben ze gevraagd daar nog eens goed over na te denken, omdat bemensing van de vuurtorens bijna- ongelukken in de omgeving kan voor komen.' De Eierlandse vuurtoren wordt dit seizoen bij wijze van proef niet meer bemand door Rijkswater staat. 'We hebben ook onze zorgen geuit over plannen van Rijkswater staat om het aantal boeien langs de scheepvaartroutes in de Noordzee te halveren. In de brief pleiten we voor handhaving van de huidige situatie. Je moet er met aan denken dat daar straks iets mis gaat en er bijvoorbeeld olie het Waddengebied inkomt. Dat weegt met op tegen een paar van die boeien.' Texelaars die een en ander willen aankaarten over beleid in het Waddengebied kunnen volgens Kui per bij hem terecht. De Raad voor de Wadden adviseert zowel regering, parlement, provincies als gemeente. De raad is de enige adviesraad in Nederland ó\egebieds- gericht advies geeft. Indien nodig kan ze rechtstreeks met een bewinds persoon overleggen. De organisatie is net als de Waddenadviesraad ge huisvest in Leeuwarden. De raad komt zeven keer per jaar bijeen. In schietsportcentrum Odysseus werd zondag voor de eerste maal een indoortoernooi gehouden door handboogvereniging De Eiland- schutters, waaraan door schutters van acht verenigingen werd deel genomen. Gonnie Hartsuiker van Gojaschutters uit Den Helder schoot een 'robin hood', waarbij zij haar pijl in de schacht schoot van een pijl die al in het blazoen stond. Aan het toernooi werd deelgenomen door schutters van Noordkop WSOV, Zeemacht en Gojaschutters uit Den Helder, Voltreffers uit Schagen, Achilles uit Alkmaar, VSOZ uit Sant poort. Odulfus uit Stavoren en Robin Hood uit Steenwijk. Er werd in vier disciplines geschoten: bare bow, long bow, compound en recurve. Door de massale inschrijving van 35 schutters zag een aantal Texelse deelnemers zich genoodzaakt hun plaats aan de gasten af te staan. Normaal wordt op acht banen ge schoten, maar om iedere schutter een plek te geven werden er twee banen bijgemaakt. Over een afstand van achttien meter werden twee se ries van dertig pijlen geschoten op blazoenen van veertig centimeter. Uitslagen: Bare bow 1 F de Vries, Odulfus, 559,2. S. van der Veen. Odulfus 457. 3 J van der Veen, In De Waal deden zondagmiddag zo'n vijftig kinderen mee aan de Palmpasenoptocht (Foto Jeroen van Hattum) Begeleid door muziek en met kleurrijk versierde paastakken de den kinderen in diverse dorpen zondagmiddag mee aan de jaar lijkse Palmpasenoptocht. Daar mee werd de intocht van Jezus in Jeruzalem herdacht. In De Waal deden zo'n vijftig kinde ren mee aan de optocht. Een deel van hen kwam uit het dorp zelf, een an der deel uit Den Hoorn, omdat de tocht voor beide dorpen was be stemd. Voorafgaan hield dominee Jaap Vlasblom van de hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn een kinderdienst in het Waalder kerkje. Na afloop konden de kinde ren in de kerk hun meegebrachte kruisen omhangen met snoepgoed. Bovenop de met crèpepapier ver sierde kruisen werd het broodhaantje geplaatst. Fanfarekorps KTF zorgde voor de muziek tijdens de optocht door Texels kleinste dorp. Na afloop was er nog een bijeenkomst in de dorps kamer van dorpshuis De Wielewaal De kinderen konden zich tegoed gaan doen aan het snoepgoed. 'Ik lust het allemaal', vertelde de 5-jarige Laurens Slik na afloop Zijn neefje Lucas Ipenburg (5) zei soortgelijke plannen te hebben. Zijn kruis bevatte overigens met alleen snoepgoed. 'Kijk', wees hij naar de bovenkant van het kruis. 'Daar zit nog een klein plu che kuikentje op.' In Den Burg, Oude- schild, De Cocksdorp en De Koog werden eveneens Palmpasentochten gelopen. De muziek daarbij werd ver zorgd door KTF en de SOS Band Met ets decor de replica van het huisje van 'omeBram Vermeuten in het Luchtvaartmuseum Texel 40-45 zingt het gelegenheidskoor 'De Luchthavenzangers' bij de opening uit volle borst. schaalmodellen van vliegtuigen en vele andere luchtvaartobjecten. Wel te bezichtigen dus, maar klaar is deze afdeling van het luchtvaartmuseum nog lang niet De officiële opening hiervan zal naar verwachting over een jaar kunnen plaatsvinden. De basketballers van De Mareis hebben de laatste strohalm die hen nog restte in de strijd om het kam pioenschap in hun klasse niet ge grepen. Tegenstander Zeemacht won met ruim verschil (75-55) en veroverde daardoor zelf de titel. De Texelaars startten sterk en had den bij rust zelfs een voorsprong van acht punten opgebouwd..De tegen standers uit Den Helder gebruikten het moment van bezinning in de kleedkamer om andere afspraken te maken. In het tweede deel tapten ze inderdaad uit een geheel ander vaatje. Met een zeer agressieve full court press werden De Mareis volle dig overlopen. Zeemacht had precies een minuut nodig om het verschil ongedaan te maken. Hoewel de Texelaars zich nog wel enigszins van de schrik herstelden en zelf ook aan scoren toe kwamen, werd het klassenverschil toch in de score uit gedrukt. De eindstand werd 75-55. waarmee Zeemacht het kampioen schap binnensleepte. Ook De Mareis kenden een opmerke lijk wapenfeit. Het 51ste punt, dat door Erik Venneker werd aangete kend, was het duizendste van de Texelse basketballers in dit seizoen. De punten tegen Zeemacht werden Odulfus 446. Long bow. 1. J. Feskens, Zee macht, 405, 2 H. Valent. Zeemacht, 344; 3 J. Laperre., Zeemacht 337. Compound-1 Wilma Heijnen, Noordkop WSOV. 515; 2 A. Kramer, Achilles. 494; 3. R. Out. Robin Hood. 470. Recurve aspiranten: 1. Mark Wiering, Eiland- schutters, 393; 2. Axel Gommans, Eiland- schutters 391 3. Judith Feskenes. Zeemacht, 342. Recurve junioren: 1. Kees van Doom. Noordkop WSOV, 484,2. Ganaa Batsukh, Zee macht, 447, 3 Johan Tomsom, Robin Hood, 303 Recurve dames. 1. Gonnie Hartsuiker. Gojaschutters. 518; 2 Joop Elsendoom, VSOZ. 5113. A Michels, Achilles, 466 Recurve he ren eerste klasse. 1 S. Hogervorst. Zeemacht, 532; 2 R. Verhagen. Zeemacht, 500; 3. Ronald Witte, Eilandschutters 497 Recurve heren tweede klasse: 1 Gertjan Schoorl. Eiland schutters, 480, 2 Ben Moor, Eilandschutters, 435. 3. Edo Rutten, Eilandschutters, 434. Recurve heren veteranen 1 W. van Bemmelen, Achilles. 519; 2. T. Schouten. Voltreffers, 517; 3. C. Elsendoorn, VSOZ. 473 e Graaf reikte zaterdag het Lokaal Compliment 2002 uit aan Simon Dijkshoorn, Martha Witte en Axel Lap. (Foto Joroen van Hattum) Het eerste herenteam van tennis vereniging Deuce heeft zaterdag in de eerste wedstrijd van het sei zoen 2003 met 6-0 gewonnen van Schoorl 2. De Texelaars komen uit in de derde klasse, waarin ze vo rig jaar als derde eindigden. Emile Keyser, die lange tijd in Australië verbleef, is weer terug in de gele deren. Sponsor Oosterhof Wonen voorzag het team van nieuwe te nues en tassen. Het vlaggenschip van Deuce wordt, naast Keyser, gevormd door Simon Brand, Albert Scholl, Mark Röpke en Hans Geus. Röpke mocht zaterdag het spits afbijten tegen de eerste man van Schoorl Het werd een gemakke lijke partij voor Ropke, die in een uur met 6-2 en 6-3 won. Hierna was de beurt aan Geus Het spelverloop was bijna identiek, want net als Röpke versloeg Geus zijn tegenstander in twee sets (met 6-3 en 6-2). Keyser nam de derde enkelpartij voor zijn rekening. Het was niet te zien dat hij een jaar geen competitietenms had kunnen spelen. Geconcentreerd spe lend en met schitterende ballen maakte hij het klassenverschil tussen hem en zijn tegenstander snel duide lijk. De eerste set won hij met 6-1 en ook in de tweede set had zijn tegen stander geen schijn van kans (6-2). In de laatste enkelpartij trof Brand wat op papier de minste zware tegen stander was. Al snel bleek de man uit Schoorl helemaal niet zo zwak te zijn, want hij bood meer verzet dan al zijn teamgenoten. Brand speelde echter zeer solide en was niet te verslaan. Ook hier was het in twee sets afge lopen (6-3 en 6-2), zodat met een comfortabele 4-0 voorsprong aan de dubbels kon worden begonnen. Ook in het dubbelspel had Deuce het niet al te moeilijk. Röpke en Brand ver sloegen hun tegenstanders met 7-6 en 6-2, terwijl Geus en Keyser met 6- 4 en 6-3 wonnen. Zaterdag speelt Deuce in Nibbix- woud tegen 't Woud. gescoord door Nico Kikkert (25), Babis Papadopoulos (17), Erik Venneker (7), Jaap de Wijk (4) en Wouter Dogger (2). Robbert Boersen heeft de hoogge spannen verwachtingen waarge maakt door vrijdag de eerste tijdrit van Wielervereniging Texel met ruime voorsprong op zijn naam te schrijven. Hij voltooide de rit in 9.18 minuten en was daarmee bijna driekwart minuut sneller dan de nummer twee. Jordy Vinke. Gauke van Lingen werd derde. Bij de jeugd ging de winst naar Ferry van der Vis. Met zijn eindtijd, 12.28 minuten, was hij sneller dan de lang zaamste senioren. De rit ging van start op de wielerbaan in Den Burg en voerde de renners door het Hoge- berggebied. Ook de finish was op de wielerbaan. Uitslag Senioren. 1.Robbert Boersen, 9 18; 2.Jordy Vinke, 9.59; 3 Gauke van Lingen. 10.12; 4 Loek van Vliet. 10.13; 5.Niels Jimmink, 10.20; 6.Theo Boom, 10.22; 7 Markus Bakker. 10.32; 8 Ricardo de Graaf. 10.36; 9 Rien Brouwer. 10.36, lO.Otto Goënga. 10.38; 11.Jos Huis man, 10.41. 12.Ruben van Vliet. 10 44. 13 Natascha van der Vis, 11.05; 14.Hans de Winter. 11.09; 15.Thomas Boom, 11.22; 16.Benno Dros. 1132; 17 Ingrid Uitgeest. 12.22; 18.Eddy van der Ploeg. 12 44; 19.Anoeska Buysman. 12.59. Jeugd 1 Ferry van der Vis, 12 28; 2.Kees Win ter. 12.45; 3.Mark Huisman, 12.47; 4.Klaas Uit geest. 13.38; 5.Mike Brouwer, 14.29. Zaterdag 12 april Texel'94 A1-HCSC A1 2-3 Texel'94 A2-DEK A1 1-4 Koedijk B3-Texel'94 B1 4-1 De Koog B1-Schagen B2 5-2 SRCC1-Texel'94 C1 7-0 Texel'94 C2-Koedijk C3 1 -1 Con Zelo C2-Texel'94 C3 2-3 SRC D1 -Texel'94 D1 3-0 Texel'94 D2-BKC D2 bezoekers met opgekomen Texel'94 D3-VIOS W. D2 2-3 Texel'94 D4-Callantsoog D1 1-0 DWOW D2-Texel'94 D5 3-1 VIOS W. D1 -Oosterend D1 3-1 Oosterend D2-Winkel D2 3-3 De Koog D1-ZAP D2 6-1 Oosterend M1-Oosthuizen M2 11-0 G-voetbal KGB-Texel'94 8-4 Texelse pupillencompetitie ZDH E1 -Texel'94 E5 6-1 Barcelona-SVO F1 14-0 Arsenal-De Koog F1 3-1 SVO F2-Juventus 0-26 Texel'94 E2-Texel'94 E1 1-0 ZDH D1-De Koog E1 4-1 SVO E2-Texel'94 E4 afgelast SVC E1 -Texel'94 D6 2-1 Zondag 13 april Hollandia T.-Texel'94 2-2 Oosterend-Jisp 6-2 De Koog-Schellinkhout 0-4 GSV-ZDH 1-1 Berdos 2-Texel'94 2 4-1 Texel'94 3-Alkm. Boys 6 1-3 Texel'94 4-WGW 4 1-5 Oosterend 2-Watervogels 5 2-3 De Dijk M1-Texel'94 M1 5-0 Recreatievoetbal Oosterend-Texelse Boys 2-1 De amazones Maartje en Jorieke Meijer deden afgelopen weekend mee aan dressuurwedstrijden in Nibbixwoud. Maartje behaalde met Robin Labora in de klasse B 161 en 169 punten. Dit resultaat leverde haar een eerste prijs en drie winstpunten op Zij promoveert naar de klasse L1 De beide proeven die Joneke Meijer met Baileys in de L2-klasse reed, werden beloond met 166 en 172 pun ten. goed voor een eerste pnjs en dne winstpunten Met dit resultaat kun nen beide amazones de wedstrijden die eind april op Texel worden gehou den met vertrouwen tegemoet zien. De eveneens Texelse amazone Bea Dekker - leermeester van Maartje en Jorieke Meijer - behaalde met haar paard Revanche 158 en 151 punten in de klasse L2 bij dressuurproeven in Waarland. Genoeg vooreén winst punt. maar niet genoeg voor een prijs. Op de velden van Texel'94 wordt woensdag het jaarlijkse schooi voetbal gehouden. Dat gebeurt in vijf categoneën. De jongenselftallen in poule A en de meisjeszeventallen in poule spelen om het kampioenschap van Texel. De winnaars plaatsen zich voor het Noordhollands kampioen schap, dat op woensdag 14 mei in Enkhuizen wordt gehouden. De wed strijden beginnen om 13.15 uur. De prijsuitreiking staat rond 17.50 uur gepland. Woensdag 16 april 18.00 De Knm E3-De Koog E1 Krim 18.45 Klif D2-DeKrimD2 Klif 19.35 De Krim 6-De Koog 2 De Knm 20.25 Texel 6-Klif 4 Texel 21 15 NIOZ-SVO 3 Hoogendijk NIOZ heeft zaaldienst. Donderdag 17 april 18.00 De Krim D1-De Koog D1 Krim 18.45 SVO C1-Texel C1 SVO 19.35 SVO 4-De Koog 1 Van Putten 20.25 Klif 2-Mantje 3 Kuipers 21.15 De Krim 3-Klif 3 Van Beek 22.05 SVO 5-Jelleboog 3 SVO Jelleboog heeft zaaldienst. Vrijdag 18 april 18.15 Texel 3-RAB 1 Bakker 19.05 ZDH 1-Texel 4 Sangers 19.55 Klif 1-Texel 2 Kuipers 20.45 J'boog 1-Krim 2 Hoogendijk 21.35 SVO 1 -Mantje 2 Van Putten 22.25 Texel 1-Jelleboog 2 Molanus De Krim heeft zaaldienst. Binnenkort wordt met de Texelse Courant het Natuurmaandmagazine verspreid, waarin alle activiteiten die in het kader van de Natuurmaand worden gehouden op kleurrijke wijze in beeld worden gebracht. Het blad bevat onder meer een 'gids voor het schapenkijken'. een verhaal over het NIOZ en een vraaggesprek met Jan Wolkers. En verder een uitgebreide agenda, waarin excursies en activitei ten voor kinderen. Het magazine is te bestellen via www.natuurmaand- texel.nl, waar ook het complete pro gramma is te vinden.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5