Plan nieuwe keten lamsvlees van tafel Heilbot van 80 kilo op het menu Cjrom 'Zwartrjexeh in het harL, ixplosieven restanten Duits afweermunitie Culinaire pers bij opening lamsvleesseizoen fill )ieven aan de haal met ie auto's en visserboot dichtbij. Molenkoog Texelse Media an buitengebied iet gerepareerd Onder de pomp Overlast van voetballers op Groeneplaats' texelseÜcourant GECOMBINEERDE KRANT MET PASEN Rotonde open Loslopende honden Schoolvoetbal Lamsvleesdag op televisie SSSL«sa texelseS'courant IKlein Griekenland ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11772 VRIJDAG 18 APRIL 2003 schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 111790 AA Den Burg i hebben in de nacht van za- j op zondag behoorlijk huis- ,uden. Ze gingen aan de haal drie auto's en hebben daarna ioedelijk in de haven van de rsportvereniging in Oude- d bij zeven visserbootjes pro- n in te breken. Eentje kregen in de praat, waarna ze er mee richting van 't Horntje voeren, lalverwege te stranden. De ie vermoedt dat er een ver- bestaat tussen de diefstallen. luto werd gestolen bi) een woon- in Den Hoorn, de andere twee jen op de veerhaven van 't tje. Ze zijn in beschadigde toe- j teruggevonden bij de veerboot jntje bij de verenigingshaven in Oudeschild. Toen de gedupeerde Hoornder de diefstal van zijn wagen zondag ontdekte, ging op onderzoek uit. Hi) nam onder meer een kijkje op het strand|e van Ceres, waar hi) het visserbootje 'Felix' aantrof, eigendom van A. Cupido Reden om de politie te waarschuwen, waarbij ook de Rijkspolitie te water te hulp werd ge roepen. Bij inspectie in de verenigingshaven van Oudeschild bleek dat dezelfde nacht diverse sportvissersbootjes zijn afgestruind en dat aan zeven booties beschadi gingen zijn aangericht. De schade aan één van de bootjes bedraagt zo'n €1000,-. Ook het bootje dat bij Ceres werd aangetroffen was behoorlijk beschadigd De politie heeft de zaak in onderzoek. derzoek. 'Daarvoor is geavanceerde apparatuur nodig van een civiel technisch bedrijf. Met sondering kun nen we verstoringen in het aard- magnetisch veld in beeld brengen. Het kan één, twee of misschien wel zes meter diep zitten.' Het onderzoek werd verricht door de Duik- en Demonteergroep van de Mijnendienst van de Koninklijke Ma rine. De groep kwam tijdens de baggerwerkzaamheden al meerma len naar het eiland om gevonden munitie op te halen of op het strand tot ontploffing te brengen. De munitiedelen leveren volgens Van Gils geen gevaar op voor de omge ving. Ze liggen in delen die bij het defensieterrein horen. xplosieven die werden gevon- bij baggerwerkzaamheden in lokbaai zijn restanten van 88 meter luchtdoelafweer- aten van Duitse makelij. Ze er vermoedelijk vlak na de ede Wereldoorlog gedumpt. oostDourleinkazerne is bezig ruimingsplan op te stellen. estanten werden gevonden tij- baggerwerkzaamheden in de ihetenzwaa/kom in de Mokbaai, r landingsvaartuigen kunnen lien als ze richting de haven van Hdok oi nchting het Marsdiep va- Begin deze maand werden de ^kzaamheden stilgelegd omdat er 'munitieboven water kwam. Ook den gevaarlijke restanten boven- aald 'Dat waren twee stuks sa- gestelde delen. Daarbij is een oogd risico op ontploffing', ver- majoor Aad van Gils, iorizontaal onderzoek blijkt dat enkele honderden vierkante irs munitiedelen verspreid kun- liggen in de baai. Volgens Van zi|n twee concentraties gecon- ierd van 25 bij 25 meter en van 35 meter, waar voorwerpen in odem zitten. Hoe diep die zich nden, moet blijken uit nader on- nogelijkheid om stolpen met ndige appartementen om te en in een klein vakantiepark nog niet geheel te zijn dicht- nmerd. Diverse raadsleden aagden zich hierover ndagavond bij wethouder Jan (Grondgebied). |es zoals tussen Den Burg en De zijn verschenen, mogen er niet bijkomen. Daarover sprak de zich al eerder uit. Maar de repa- van het bestemmingsplan die 9 is om dit dicht te timmeren, is niet uitgevoerd. Er moet een in- kkelde en langdurige procedure worden gevoerd, die niet onder voor die van een heel bestem- isplan Over de precieze manier 'op dit moet gebeuren, beraadt tollege zich nog, aldus de wet ter, die aangaf dat het ook zon- lie 'reparatie' onwaarschi|nli|k is er nog zo'n parkje komt. 'Want litpandig plaatsen kan alleen op s van een vrijstelling en is geen t.' Toch zijn veel raadsleden er gerust op. 'Er moet een slot op'. I Jan Koolhof (CDA). Monderwater Na zijn opmerking van vorige maand over overlast veroorza kende kauwtjes zorgde raads lid Frans Visman (D66) gistera vond opnieuw voor hilariteit. In de rondvraag van de commissievergadering Midde len vertelde hij een klacht te hebben gehad over jeugdige Texelaars die op de Groene plaats voetballen. Volgens Visman schieten ze de bal soms hard tegen het ge meentehuis en is het gevaar niet ondenkbeeldig dat ze nog eens een raam doen sneuvelen. Bur gemeester Geldorp nam zijn ver haal niet al te serieus. 'Wat is on schuldiger dan een partijtje voetbal?', vroeg ze zich hardop af. 'Ook al knallen ze de bal af en toe tegen een auto, dan nóg kun je moeilijk spreken van veel over last.' Haar veronderstelling dat de medewerkers van het ge meentehuis geen hinder onder vinden van de voetballers, werd door Visman echter bestreden. Hij zei de klacht juist te hebben gekregen van één van de ambte naren. Isabel Gonzalez (PvdA) nam het voor de jeugd op. 'Ze kunnen beter een partijtje voet ballen op de Groeneplaats dan zitten blowen in het park.' Onder toeziend ook van chef-kok Huub Oudshoom van het Voori uitleg over het slachten en gebruik van lamsvlees. Verrassing Voor het Korps Mariniers kwam de vondst van de munitie als een verras sing. Van Gils: 'Als we hadden gewe ten dat het daar lag, hadden we na tuurlijk nooit de baggerwerkzaam heden laten beginnen.' Het toenma lig vliegkamp (vlak voor de capitula tie in 1940 werden de gebouwen opgeblazen door de Nederlandse genietroepen) werd tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duit sers gebruikt als kampement waar onder meer luchtafweergeschut werd opgesteld. In 1949 werd het kamp in gebruik genomen door het Korps Mariniers. Op basis van de archieven wist het korps niet van de dump plaatsen. Van Gils: 'Er werd vroeger nog niet zoveel gearchiveerd als te genwoordig.' Om de herkomst van deze munitie te achterhalen, maakte de dienst Ge bouwen, Werken en Terrein van De fensie gebruik van drie databanken waarin alle mogelijke stortplaatsen Lees verder pagina 5 Het plan voor de vorming van een nieuwe lamsvleesketen, waarbij de verschillende schakels zich con formeren aan strenge afspraken over kwaliteit, controle en conti nuïteit, is van de baan. Hiertoe is besloten omdat zo'n keten teveel aanloopverliezen heeft en omdat de vrees bestaat dat deze ten koste gaat van de bestaande, die is opgezet door Willem Goënga. Om de schapenteelt op het eiland toch meer perspectief te bieden, werkt Marc van Rijsselberghe van de Stichting Stimulering Texel Product (SSTP) aan de opzet van een nieuwe promotietraject van het Texels lamsvlees. De opening van het lamsvleesseizoen op Texel, afgelopen dinsdag, was zijn eerste wapenfeit. Het resulteerde dinsdag in de komst van een stuk of twintig vertegenwoor digers van de culinaire pers, van cu linaire, dames-, en andere bladen. Ze namen een kijkje op schapen boerderij De Waddel van Piet en Jan Willem Bakker, waarna het gezel schap op bezoek ging bij slagerij Goënga, waar Willem Goënga en Hans Zijm een technische uiteenzet ting gaven over het lamsvlees. Ze presenteerden een palet met daarop een grote diversiteit aan lams- vleesproducten, zoals niertjes, zwezerik, rugfilet, stoofvlees, rolla des, spareribs, karbonades, kote letten en ribs. Chef-kok Huub Ouds hoorn van het Voorlichtingsbureau Vlees benadrukte de excellente kwa liteiten van het Texels lamsvlees. Hierna genoten de journalisten een speciale lamsvleeslunch in Hotel Opduin, bereid door chef-kok Aart Wijker. 'Een heel nuttige dag', con stateerde Oudshoorn. 'Het Texels lam heeft ten opzichte van ander lamsvlees zoveel extra's, maar dat is lang niet bij iedereen bekend. Daarom is het noodzakelijk dit onder de aandacht van de pers te brengen, want dat zijn immers de mensen die erover schrijven. Ook zij hebben te maken met het gegeven dat er heel veel lamsvlees wordt geïmporteerd. Maar als we het tegen elkaar afzet ten, dan is er maar één winnaar: de Texelaar. Dat moeten de journalisten kunnen zien en proeven, precies de reden waarom we hier zijn.' De bij Goënga geserveerde toastjes met lamsspread en de lamsfiletworst vie len goed in de smaak. Dat gold ook voor de lamsvleesbitterballen van Willem Roeper, die ook lamsvlees en andere producten van de Texelaar in zijn producten verwerkt. Lamvleesketen De SSTP zet zwaar in op promotie van het lamsvlees. Van Rijsselberghe: 'We onderzoeken de mogelijkheid van een breed promotietraject, met als uitgangspunt de echtheid van het Texelse lamsvlees. 'Doel is de be kendheid van het product te vergro ten en de mensen bewust te maken van de kwaliteit ervan. Dit om te voor komen dat mensen die lamsvlees uit Nieuw-Zeeland eten, denken dat ze Texels lamsvlees op hun bord heb ben.' Om de echtheid te controleren, moet er een systeem en organisatie voor certificering worden opgezet, één van de onderdelen uit het (Advertentie) (Advertentie) Geholpen door collega's tilt chef-kok Joram Timmermans van Hotel Greenside (rechts) de omvangrijk vis uit het ijs. (Foto Gerard Timmerman) Wie een vis van tachtig kilogram be stelt, moet wel rekenen op veel eters. Bij hotel Greenside in De Koog is dat het geval en dus leverde een bedrijf uit Almere deze week een heilbot af die zó zwaar was dat er drie man voor nodig waren om het gevaarte naar binnen te tillen. De uitzonderlijk grote platvis werd vorige week gevangen ter hoogte van Noorwegen en kwam via-via in de keuken van chef kok- Joram Timmermans terecht. 'Heilbot is een heel lekkere vis, met een mooie vleesstructuur, die op verschillende manieren is te bereiden. Normaal wegen ze tussen de vijf en vijftien kilo, zo'n grote is dus heel exclusief en dat spreekt natuurlijk aan.' Timmermans bereidt er verschillende gerechten van. waarbij de nadruk ligt op tweede paasdag, wanneer Greenside een speciaal heilbotmenu op de kaart heeft staan.' "^mirL- Jhtli f» U kjrL. In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 21 april, 2e paasdag, zal er op donderdag 24 april een gecombineerde krant ver schijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 22 april tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy Losse nummers 0,90 Scholieren hebben gisteren de nieu we rotonde geopend. Pagina 5 Staatsbosbeheer (SBB) controleert intensiever op loslopende honden in z'n gebieden. Ook wil het vaker boe tes gaan uitschrijven. De organisatie maakt zich zorgen over het toene mend aantal honden dat niet is aan gelijnd. 'Dat moeten we de kop in drukken', stelt woordvoerder Erik van der Spek. Pagina 5 De Jozefschool uit Den Burg is woensdag kampioen geworden bij het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi voor de basisscholen. In de finale werd De Fontein verslagen na het nemen van strafschoppen. Pagina 9 tlngsbureau Vlees (rechts) geven slagers Hans Zijm en Willem Goënga vertegenwoordigers van de pers tekst en (Foto Gerard Timmerman) projectplan van Bureau Battels die wél worden overgenomen. Maar er komt dus geen nieuwe coöperatie, waarvan de schapen houders die hieraan leveren lid moe ten zijn en waarvoor een nieuwe inkooporganisatie nodig is en een systeem van klassificering. De door Bartels voorgestelde lamsvleesketen, waarvoor met vele betrokkenen ge sprekken zijn gevoerd, leidt volgens Van Rijsselberghe tot aanloop verliezen waarvoor geen dekking bestaat. Hij verwacht dat het nu nog beperkte aantal boeren dat lamsvlees levert aan de bestaande keten, door de verwachte extra afzet in de toe komst kan uitbreiden. Volgens slager Hans Zijm zit de vraag naar lamsvlees inderdaad flink in de lift. 'Vorig jaar verwerkten we nog 1700 lammeren en nu gaan we dik over de 2000 heen. Zeker rond deze tijd is het hartstikke druk. De horeca op het eiland gaat steeds meer echt Texelse lamsvlees gebruiken. Hun gasten worden zich steeds bewuster van de kwaliteit van het lamsvlees, zodat de restaurants er meer vraag naar krijgen.' Het succesverhaal van het Juttertje van De Wit heeft geleerd dat mensen die er op het eiland mee kennismaken, er eenmaal thuis ook graag eentje lusten. De opening van het lamsvlees seizoen op Texel is maandag tweede paasdag te zien in het Agrarisch Journaal op Nederland 2, dat wordt uitgezonden tussen 12.30 en13.00 uur. Dinsdag is Texel in hetzelfde journaal. Dit maal in verband met de oprich ting van de vereniging 'Vrienden van het Platteland', een nieuwe organisatie ter promotie van het agrarische platteland. Geïnter viewd zijn Martin Warnaar en Arnold Langeveld. (Advertentie) WESTERWERF 2-UHGEEST (NH) - naast Bob's PartyPalace - tel. 0251-319101 info@tonscholten.nl www.tonscholten.nl BEZORGING DOOR HEEL NEDERLAND (Advertentie) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL zie pagina 8 (Advertentie) Cjno 2jmrt. -Jr*rli t> bet hart- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Gemeentelijk Openlucht Zwembad Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1