Fontein krijgt extra geld voor aanpassing gebouw vlvVVi Intensievere controles op loslopende honden rlingen openen nieuwe rotonde meente doet nu zelf het graafwerk Gemeente besteedt achterstallig werk uit |~3RH KBM JE NOU LEZEN WRTER STflRTfl GLOEIENDE-GUMMENDE!! WEET0!)WfJT. ER 6TRRT? 'PRS OP HEK IS NOG NRT!'. SBB trekt teugels strakker aan j COURANT Een tocht met hindernissen Dieter Stoll Maximum 60 km op Oorsprongweg Wat ik zeggen wou... Bospad Explosieven Watik zeggen wou... Geen vergunning voor verplaatsen bollenmachine We zijn er bijna TF YPI op VRIJDAG 18 APRIL 2003 asisschool De Fontein in Den urg krijgt €161.000,- extra van de emeente voor de verbouwing van et schoolgebouw. De politieke artijen hebben daarvoor woens- ag hun goedkeuring uitgesproken jdens de commissievergadering lelzijn. Texels Belang hield nog n slag om de arm. e Fontein had de gemeente om de idrage gevraagd, omdat de school aar volgens nieuwe spelregels van Rijk recht op heeft. De overheid gemeenten structureel extra geld iven voor onderwijshuisvesting. De •ocedures daarvoor moeten nog orden doorlopen. De Fontein heeft gemeente gevraagd het geld bij lorbaat al beschikbaar te stellen, ndat na de zomervakantie de uit leiding, verbouw en aanpassing van et schoolgebouw begint. Volgens school is het verstandig de 161 000,- meteen bij de aanstaande erkzaamheden te betrekken, zodat niet twee keer in korte tijd aan de hooi hoeft te worden gewerkt De jntein zegt het extra geld ook drm- nd nodig te hebben, school, die meer dan 260 leerlin- heeft, wil hiermee de twee klein- e klaslokalen aanpakken en een iste ruimte realiseren in de oude imeenschapsruimte, waar docen- ln individueel met leerlingen kunnen erken. De ene klas moet een irsoneelskamer worden met werk- ekken voor het personeel. Het per- meel heeft nu nog geen eigen plek. !e zitten in de algemene ruimte'. vertelde directeur Jan Bot van de stichting Kopwerk, waar De Fontein onder valt. 'Flet is een hele verbete ring als er een personeelskamer komt.' De andere klas wil De Fontein uitbreiden met een studienis, zodat deze volgens de school weer kan voldoen aan de eisen die modern onderwijs aan een lokaal stelt. Voor de bouw van de studienis wordt een oude toiletruimte gesloopt. Instemmen De politieke partijen konden zich vin den in het voorstel van burgemees ter en wethouders om het geld, voor uitlopend op het nieuwe onder- wijshuisvestmgsbeleid, alvast be schikbaar te stellen. Wethouder Nel Eelman (Onderwijs) liet weten dat de andere schoolbesturen op het eiland ook hebben ingestemd. Dat ge beurde dinsdagavond tijdens het zo geheten Op Overeenstemming Ge richt Overleg (OGOO), waarbij alle schoolbesturen bij elkaar komen. 'Ook de Jozefschool ging ermee ak koord', aldus Eelman. Texels Belang vond dat het geven van het extra geld met los kan worden gezien van de perikelen rondom de Jozefschool. Die school kwam vol gens een leerlingenprognose uit 2000 in aanmerking voor een dertiende en veertiende lokaal. De bouw ging vo rig jaar echter met door, omdat het aantal daadwerkelijke leerlingen lager uitviel. De gemeente en de school lig gen momenteel met elkaar in de clinch over wie er opdraait voor de gemaakte voorbereidingskosten. Vol gens Roelie Bakker (TB) moet er sprake zijn van gelijkheid. 'Gelijke monniken, gelijke kappen. Texels Belang wil dit voorstel steunen, maar dan moet er ook medewerking wor den verleend aan de Jozefschool.' Situaties Volgens wethouder Eelman kunnen de situaties bij beide scholen echter niet met elkaar worden vergeleken. De Jozefschool was volgens haar bezig met aanpassingen vanwege de groei, terwijl er bij De Fontein sprake is van een algehele onderwijskundige aanpassing. Volgens Eelman is het kostenbesparend om in één keer te verbouwen in plaats van in twee keer 'Praat me niet van de ellende als je in meerdere stappen verbouwt. Kijk maar naar de Drijverschool. Drie keer een verbouwing achter elkaar is niet verstandig.' Bakker zei het antwoord van de wethouder mee terug te ne men naar de fractie. De bouw van het dertiende en veer tiende lokaal bij de Jozefschool lijkt overigens met van de baan. Volgens de wethouder komen die plannen weer aan de orde als de procedures voor het nieuwe onderwijs- huisvestmgsbeleid worden doorlo pen. 'Dan worden alle wensenlijstjes van de scholen meegenomen en komt ook de Jozefschool weer in beeld. Dan kunnen we ook praten over de verdeling van de voorbereidingskosten. Tijdens de raadsvergadering van 13 mei nemen de partijen een definitieve beslissing over de extra bijdrage. BHT&OK Gogs »8-o*<-oï (Foto Jeroen van Huttum) Heijne en vier OSG-leerlingen openden gisteren de nieuwe rotonde Waalderstraat/Bemhardlaan. et het planten van vuurdoorns bben wethouder Corry Heijne ïrkeer) en vier leerlingen van G De Hogeberg gisteren de uwe rotonde Waalderstraat/ rnhardlaan in gebruik genomen, in het gat dat zondagmiddag in rotonde werd geslagen door de uk in de hoofdwaterleiding was ;s meer te zien. I vier leerlingen, Ben Eickhoff, Dewi In der Plaats. Tim Kedde en Kevin jesom, hadden vorig jaar bij een Ikeersproject op school aandacht Kchonken aan het kruispunt Waal- ■straat/Bernhardlaan, omdat zich ar herhaaldelijk gevaarlijke situa- voordeden. Plannen van de vier om het kruispunt veiliger te maken, vielen samen met plannen van de gemeente om een rotonde aan te leg gen op het kruispunt. Dat werd mo gelijk nadat de provincie er geld voor beschikbaar had gesteld. Samen met wethouder Heijne en medewerkers van Gemeentewerken werden de vuurdoorns in het midden van de rotonde geplant. Volgens medewerker Piet Bolier worden de planten ongeveer één tot anderhalve meter hoog. Weggebruikers kunnen daardoor niet automatisch over de rotonde heen kijken. 'Dat moet ook niet, want dan ze gaan anticiperen op wat er verderop gebeurt, waardoor ze met meer letten op de andere zijstra ten van de rotonde.' Langs de buiten rand van de aarden cirkel in de ro tonde komen nog lage vetplanten. 'Die zijn onderhoudsarm. We hopen dat ze zich hier verder gaan versprei den.' De afgelopen dagen moest aanne mer Westerlaken zo'n zestig vier kante meter van de rotonde opnieuw aanleggen vanwege de breuk in de waterleiding. Door onder meer aan vullende werkzaamheden aan de Waalderstraat tot na de paasdagen te verschuiven, kon de rotonde de afge lopen dagen worden hersteld, zodat hij volgens planning voor Pasen klaar was. Het nieuwe fietspad vanaf de rotonde is klaar tot aan de eerste oversteek naar de Mars. Na Pasen wordt het pad doorgetrokken tot aan de Spinbaan. Huisman, hier aan het werk langs de IJsdijk, knapt met een door de gemeente gehuurde kraan de berm op. (Foto Gerard Timmerman) ar de gemeente voor graaf- taaamheden tot voor kort gebruik akte van de diensten van loon- Henk 'van de Baron' Witte, Uitgeest of Nico Roeper, be- Gemeentewerken sinds kort een eigen kraan. De graaf- thine, een grote mmikraan, is ge- ird van loonbedrijf Werner Dros, w net werktuig in deze tijd van het i n'e' hodig heeft. 'We denken dat [op deze manier geld kunnen be- ,rerL gerichter kunnen werken en sneller kunnen inspringen op be paalde situaties, bijvoorbeeld als het om de verkeersveiligheid gaat. Als er ergens iets snel aan een berm moet gebeuren, dan hoeven we niet eerst een loonwerker te bellen, maar kun nen we Gerard er direct op af sturen', licht Warner Schreurs van Gemeente werken toe. De kraan wordt bestuurd door Gerard Huisman, die dertig jaar als kraanmachinist bij het inmiddels failliete bedrijf van Jan Kikkert werkte en daarna bij de gemeente aan de slag ging. Het betekent dat hij na zes jaar zijn oude beroep weer kan op pakken. Maar de medaille heeft ook een keerzijde. Met het inhuren van de kraan zet de gemeente eerder genoemde loonwerkers buitenspel. Henk Witte: 'Het scheelt mij op jaar basis een kleine tien procent werk. Rond deze tijd zat ik voor de ge meente altijd een week of drie, vier in het bermonderhoud. Nu dus niet. Jammer, maar ik besef ook dat ik het niet kan tegenhouden.' Staatsbosbeheer (SBB) controleert intensiever op loslopende honden in z'n gebieden. Ook wil het vaker boetes gaan uitschrijven. De orga nisatie maakt zich zorgen over het toenemend aantal honden dat niet is aangelijnd. 'Dat moeten we de kop indrukken', stelt woordvoerder Erik van der Spek. SBB trad vorig jaar 446 keer op te gen loslopende honden. Dat is bijna een verdubbeling van 1999, toen 244 keer een loslopehde hond werd ge snapt. Een verklaring voor de toe name is volgens Van der Spek moei lijk te geven. 'Misschien zijn we in het verleden te vriendelijk geweest, om dat we vaak geen bekeuring uitschre ven. Daar gaan we nu wat meer aan doen, zodat het duidelijk is dat we het menen. We merken dat er een ten dens is dat mensen zich met realise ren wat hun hond kan aanrichten.' Vorig jaar zorgden loslopende hon den meermalen voor commotie door schapen op te jagen. Daarbij werden ook diverse schapen verwond. Eige naren reageerden na afloop soms zeer verbaasd, omdat ze dat niet hadden verwacht van hun huisdier. In de duingebieden moeten honden aan de lijn blijven van 1 maart tot en met 1 september. In de Muy en de Slufter geldt dat het hele jaar door. Op Kogerstrand en ten oosten van de vuurtoren mogen honden wel los lo pen. Op de bewaakte delen van het strand moeten honden in de zomer ook aan de lijn blijven. In de Dennen Bij de foto op de voorpagina van de vorige krant stond dat het werk dat timmerman Dieter Stoll uitvoert aan de Bleekerscoogh-stolp van Gerard Zoetelief, zijn laatste karwei op Texel is. Stoll liet ons weten dat dit onjuist is. Het zal nog enige jaren duren voor dat hij naar Duitsland verhuist en voor die tijd hoopt hij nog het nodige bouwwerk op Texel te kunnen uitvoe ren. In overleg met onder meer de dorps commissie zal het college op de Oorsprongweg in de woonkern Mid- den-Eierland een maximumsnelheid van 60 kilometer instellen. Een inwo ner had gevraagd om een maximum van 50 of 30 kilometer in verband met het feit dat de weg aan één kant over 200 meter is bebouwd en dat zich daar ook een school bevindt. Het is echter geen officiële bebouwde kom met de daarbij behorende maximum snelheid van 30 of 50 kilometer. Wel geldt een adv/essnelheid van 50 kilo meter. Het college wil met verder gaan dan een verplichte maximumsnelheid van 60 kilometer, zoals ook is gebeurd op de Sommeltjesweg ter hoogte van De Waal. Midden-Eierland tot bebouwde kom maken kan niet, omdat maar aan één kant van de Oorsprongweg be bouwing is en omdat dan ook een stuk van de Hoofdweg erbij getrok ken zou moeten worden, terwijl de inrichting van de weg dat niet recht vaardigt. mogen ze loslopen, zolang ze maar op het pad blijven. Van der Spek: 'Net als hun baasjes mogen ze niet buiten de paden komen. Als ze dat wel doen zijn ze in overtreding. Eigenlijk zelfs twee keer, omdat ze van het pad zijn en omdat het een overtreding van de Flora- en Faunawet is.' In het Hoge- berggebied mogen honden ook los lopen. Op verzoek van Staatsbos beheer en schapenhouders presenteerde het college een jaar geleden plannen om ook daar een aanlijnplicht ih te stellen, maar dat is nog met gebeurd. Resultaten van de intensievere controles door Staats bosbeheer zijn er nog niet. Van der Spek: 'We zijn daar begin deze maand mee begonnen. Ik heb nog geen verslagen gehoord.' De toename van het aantal loslo pende honden is vermeld in het jaar verslag over 2001 en 2002. Daar wordt ook in vermeld dat per jaar zo'n vijf miljoen mensen in de gebieden van SBB vertoeven. Zo'n zesduizend daarvan moesten afgelopen jaar door de boswachters worden aangespro ken op hun gedrag. De belangstelling voor excursies blijft groot volgens SBB. 'Tijdens 619 excursies waren 8457 mensen te gast bij de boswach ter. De overlast van fietsers op wan delpaden werd in 2002 flink terugge drongen. In 2001 werden 505 fietsers betrapt, in 2002 181. Volgens SBB is dat te danken aan de zogeheten kus sende hekken die in het gebied tus sen EcoMare en Kogerstrand zijn geplaatst. Op de afdeling Civiele Techniek van de gemeente hebben ze het de afgelopen vijf jaar zo druk gehad met allerlei spoedeisende op drachten, dat een grote achter stand is ontstaan in het andere werk, voornamelijk riolerings plannen. Het college heeft beslo ten deze achterstand in één keer in te lopen door een aantal projecten uit te besteden. Daarvoor is een kleine 80.000 euro nodig. De afdeling is de laatste tijd intensief bezig geweest met het binnenhalen van zogeheten GDU-gelden (voor fietspaden en rotondes), waarvoor het nodig was besteksklare plannen te hebben. Aangezien andere ge meenten die plannen niet altijd had den, vloeide geld dat anders daar terecht zou zijn gekomen naar Texel. Ook het Masterplan Water vroeg veel inzet van een van de medewerkers. En andere oorzaak van de achter stand is dat de afdeling lang onder bezet is geweest. Men is nu op sterkte door het aantrekken van twee krachten, maar dat zijn beginners die nog niet volop produceren. Lange reeks Intussen stapelt het werk zich op Op korte termijn moet er een notitie ko men over de riolering van het buiten gebied. een studie voor verbetering van het afvalwatersysteem, riolering van de Mulderstraat en de Peper straat in Oosterend, bouwrijp maken van de Molenstraat, aanleg van pompputten bij de Westerweg. be strating van de Warmoesstraat en de Molenstraat in Den Burg, reconstruc tie van de Hoofdweg en de Oorsprongweg in Eierland, parkeer vakken aan de Nesweg, bouwrijp maken van het nieuwe industrieter rein in Oudeschild, riolering van Elemert, Ruyslaan en Schorrenweg, etc. Besloten is de volgende werken uit te besteden: het maken van het bestek voor de gedeeltelijke vervanging van de riolering van Oosterend, het op stellen van een gemeentelijk rioleringsplan als uitwerking van het eerder vastgestelde basisriolerings- plan en het opnieuw inmeten van de hoogten van putten en riolering op heel Texel Gesprekken Ook een deel van het inventarisatie- werk voor de riolenng van het buiten gebied wordt uitbesteed. Zoals is toegezegd zal worden gepraat met de Texelaars die straks op het riool (moeten) worden aangesloten of an dere maatregelen moeten treffen om hun afvalwater te zuiveren. Volgens de afdeling is het efficient dat die gesprekken door 'vreemden' worden gevoerd. Ervaring in andere gemeen ten heeft geleerd dat de burgers zulke gesprekken vaak aangrijpen om aller lei andere kwesties ter sprake te brengen. De 'eigen' gemeente ambtenaar wil met onvriendelijk zijn en gaat daar op in. Voor mensen van buiten is het makkelijker om duidelijk te maken dat alleen kan worden ge sproken over zaken die aan de orde zijn. Tijdens onze vakantie op Texel heb ben we ook een wandeling gemaakt over het nieuwe pad door bos en duin. Een schitterende route, maar wel wat onvriendelijk voor de blinde en slechtziende medemens. Want als die de brailleteksten wil lezen, moet hij eerst over een raar, laag hekje en dan maar hopen dat hij niet in prik keldraad of sloot terecht komt. Beste mensen, wees eens aardig en draai die bordjes een kwartslag. Kleine moeite, maar voor ons een heel groot plezier. Corrie en Evelien Altena Oudemirdum. VERVOLG VAN PAGINA 1 van munitie in Nederland zijn opge nomen. Volgens Van Gils is het de bedoeling dat de munitiedelen in de Mokbaai worden opgeruimd. Wan neer dat gebeurt, is nog niet te zeg gen. De baggerwerkzaamheden zijn. om ongelukken te voorkomen, voor lopig verboden. Een verhaal dat bij de renovatie van de grasbanen op het vliegveld in Eierland tientallen granaten zouden zijn gevonden, werd gisteren van di verse kanten ontkracht. Zowel luchthavenmeester Ed de Bruijn als assistent-luchthavenmeester René Hovestad zei van niks te weten. Di recteur Bob Rienks van het Para centrum zei evenmin granaten te hebben gezien. 'Vijftien jaar geleden, toen het Paracentrum werd ge bouwd, hebben we wel een tiental granaten gevonden.' De werkzaam heden bij het vliegveld gingen giste ren gewoon door, aldus De Bruijn. Bollenkweker Arie Lap wil de over- draaimachine die nu is gestatio neerd in zijn loods aan het Klif in Den Hoorn voor maximaal zes we ken verplaatsen naar het landje aan het Lagewegje. Het college heeft echter beslist dat dit binnen de milieuvergunning die Lap heeft niet mogelijk is. De melding die Lap inzake de verplaatsing heeft ge daan, is dan ook niet geaccep teerd. Een overdraaimachine is een tnlzeef waarmee gerooide bollen van aan hangende grond worden ontdaan, terwijl ze tevens (grof) worden gesor teerd. Het ding heeft de omvang van een gemiddelde personenauto. Voor Lap is het praktisch dat de machine zo dicht mogelijk bij het bollenland staat, dus op het genoemde landje. Anders zouden de bollen op om slachtige wijze naar de loods aan het Klif moeten worden gebracht. Vol gens Lap is op deze wijze ook de hin der voor de omgeving minder Voor de gemeente is dat nog maar de vraag. In elk geval voldoet de ma chine blijkens een akoestisch onder zoek niet aan de geluidsnormen. De drempel is hoog maar we zijn er bijna. Gistermiddag hadden de hou ders van 200 aandelen met een ge zamenlijke nominale waarde van f 4.500,- bij mij te kennen gegeven dat zij willen dat Teso een extra aandeelhoudersvergadering uit schrijft. Dat is 90 procent van wat de statuten van Teso voorschrijven! Ik heb goede hoop dat de laatste 500 gulden aan aandelen ook nog wordt aangemeld. Daarom doe ik voor het laatst een oproep aan de aandeel houders: vul de coupon in die in de krant van vorige week vrijdag stond en zorg ervoor dat deze uiterlijk dins dag a.s. om 12.00 uur op Noord wester 50 wordt bezorgd. Ook vóór standers van de snelle aanschaf van een nieuwe boot kunnen dat met een gerust hart doen. Het gaat er alleen om dat de vergadering er komt en dat het uitstellen van de bouw van het schip en de financiële mogelijkheden die daardoor ontstaan, aan de orde worden gesteld. Wie geen krant meer heeft, kan van mij reservecoupons krijgen. Als de laatste 10 procent er komt, zal het verzoek om de extra vergadering dinsdagmiddag bij Teso worden ingediend De vergadering volgt dan binnen zes weken. J.A. va Slikke Jen Burg.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5