'Holland' meert af in Oudeschild 7 geldt voor iedereen ieuwe 'Vermeulen Bikes' in eigen beheer gebouwd Rookverbod raadhuis lotelkamers Lindeboom lonóer handen genomen bedrijvigheid j Slopen met behoud van bouwrechten Pinautomaat 'Vergunningen kampeerboeren beter regelen' Stal Wijtten mag 15 meter langer worden Paasdrive van klaverjassers TEXELSE COURANT' Onvrede over hoge kosten kappen iepen Grenszeloos weer geopend Gevaar door wachtende auto's bij scholen Vliegtuig van motorzweefclub terug op honk vernieuwde hotelkamers van De Lindeboom zijn aan de De voormalige Terschellinger sleep boot Holland, eens de sterkste en snelste ter wereld, bracht vrijdag middag een bezoek aan Texel. Aan boord waren bestuursleden en spon sors van de Stichting Zeesleepboot Holland, die met het gerestaureerde schip een promotietocht maakten naar Oudeschild. Vier jaar is gewerkt aan de restauratie. De VW van Ter schelling wil de voormalige trots in- Toon Schoenmaker en Erica Goënga willen graag snel beginnen met het slopen van bouwvallige bij gebouwen bij hoeve Halfweg aan de Hoornderweg, maar daarbij niet het recht verliezen op een bepaald oppervlakte aan nieuwbouw. Het college vindt het geval bijzonder genoeg om mee te werken, maar kan niet garanderen dat de verzoe kers voor de nieuwbouw vergun ning zullen krijgen. De kwestie sleept al jaren. Schoen maker en Goënga, die sinds 1999 eigenaar zijn van Halfweg, willen de bijgebouwen vervangen door keurige nieuwbouw, maar het probleem is dat de bijgebouwen onder het over gangsrecht vallen, omdat op het per ceel nu een woonbestemming rust terwijl het vroeger een agrarische bestemming had. Volgens het over gangsrecht is nieuwbouw niet toege staan. De vorige eigenaar was al be gonnen met de bouw van een nieuwe schuur, maar had daar geen vergun ning voor. Legaliseren kon met, om dat er al te veel bijgebouwen waren. Intussen heeft de gemeente beleid ontwikkeld om dergelijke kwesties op te lossen en daarvan willen Schoen maker en Goënga gebruik maken. De bouwvergunning vraagt echter, tijd, omdat een artikel 19-procedure no dig is. Toch wil men de oude rommel graag voor het seizoen weg hebben (op het terrein zijn twee recreatieve opstallen en er wordt logies met ont bijt verstrekt). Dat heeft ook het voor deel dat het sloopafval, dat voor een groot deel uit schoon hout bestaat, naar de meierblis kan worden ge- Oudeschilders kunnen weer pinnen in hun dorp. Directeur Leo Timmers van de Rabobank heeft gistermiddag om 15.50 uur als eerste de nieuwe pinautomaat aan de Van Heems- kerckstraat in gebruik genomen. Tot kort daarvoor werd nog gewerkt aan het apparaat om het gebruiksklaar te krijgen. De Rabobank had zich voor genomen de pinautomaat voor Pa sen klaar te hebben. De automaat is ingebouwd in een schuur van Piet van der Star tegenover zijn viswinkel zetten als promotieschip van dit Waddeneiland. Afgelopen winter is hiervoor in de passagiersaccom modatie een sprinklerinstallatie aan gelegd. De stichting hoopte hiermee toestemming te krijgen van de Scheepvaartinspectie om te mogen varen met tachtig passagiers. Maar als gevolg van nieuwe, strengere ei sen mag de Holland, die vroeger met achthonderd(l) passagiers de dienst bracht, zodat men daar zonder kos ten vanaf is. Het college heef toegezegd de op pervlakte die de te slopen gebouwen beslaan in acht te zullen nemen bij het beoordelen van de geplande nieuwbouw. In dit geval mag dan ongeveer de helft van de te slopen gebouwen (waaronder het illegale) door nieuwbouw worden vervangen Maar er is geen recht op herbouwen van gesloopte panden als voor de nieuwbouw geen vergunning wordt verstrekt. De gemeente kan die bouwvergunning niet op voorhand toezeggen in verband met de artikel 19-procedure. In het kader daarvan kunnen bezwaren worden ingebracht en de provincie heeft dan het laatste woord. Schoenmaker en zijn partner hebben besloten dat risico te nemen en zul len spoedig met de sloop beginnen. Kampeerboeren moeten sneller antwoord krijgen op hun aanvraag voor een vergunning. Bovendien moet het niet nodig zijn dat ze ver plicht zijn zo'n enorm formulier in te vullen. Dat zei Gerard Weijers (CDA) gisteren in de raads commissie Middelen, waarin hij ervoor pleitte eens goed na te den ken over een adequatere proce dure. Weijers stelde de kwestie aan de orde naar aanleiding van de klachten van kampeerboeren dat ze nog steeds geen vergunning hebben, terwijl het seizoen voor de deur staat. Isabel Gonzalez (PvdA) pleitte ervoor boe ren in het vervolg tenminste een half jaar van te voren uitsluitsel te geven, zodat ze daar in hun bedrijfsvoering en met betrekking tot hun reserve ringssysteem rekening mee kunnen houden. Willem Vlas (Texels Belang) opperde dat de regeling misschien wel te ingewikkeld is en dat deze kan worden vereenvoudigd Hennie Festen (GroenLinks) stelde dat het wel nodig is dat kamperen bij de boer alleen een recht van 'echte' agrariërs moet blijven. Volgens haar kan de vraag 'wat is een boer' eenvoudig worden beantwoord door het aantal Harlingen-Terschelling onderhield, nu nog maar met twaalf passagiers va ren. De machtige zeesleepboot trok op Texel veel belangstelling. Kapitein Bert Vliegers leidde geïnteresseerden rond in de machinekamer, waar de originele tiencilinder Werkspoor die sel nog steeds voortreffelijk werk doet. (Foto Herm Drost) De veelbesproken nieuwe varkens stal van Wijtten aan de Postweg mag wat het college betreft 90 in plaats van 75 meter lang worden. De verlen ging is nodig is verband met het ge wijzigde stalsysteem. Het wordt nu een zogeheten Canadese zaagsels- tal, die minder overlast voor de om geving geeft, maar die ook meer ruimte vraagt, In de stal wordt wit zaagsel als bodembedekker ge bruikt. De mest van de varkens wordt hierin goed geabsorbeerd. Mede in verband daarmee hebben de omwo nenden al hun bezwaren tegen de bouw van de stal ingetrokken. Voor de uitbreiding is wel een artikel 19-procedure nodig, net als voor het oude plan. Nu het gebouw nog wat groter wordt, zal de gemeente wel scherp letten op een goede beplan ting en daardoor goede landschap pelijke inpassing. Kaartclub De Witte Burcht, die jaar lijks tien keer een open drive houdt ten bate van het goede doel, komt dinsdag 22 april bijeen voor de tradi tionele Paasdrive. ledereen die van een avondje gezellig klaverjassen houdt, is welkom, liefst met een maat. Deelname kost €3,50. Na afloop wordt een verloting gehouden. De dnve begint om 20 00 uur. Inschrijven kan vanaf 19.30 uur Standaard Bedrijfs Eenheden (SBE) te tellen. 'Dat is een onafhankelijke norm.' Eén van de voorstellen die Weijers lanceerde om de aanvragen sneller af te handelen, is om niet alle vergunningen op hetzelfde tijdstip te laten aflopen. 'Als je dit jaar vijftig aanvragen krijgt en volgend jaar weer vijftig en nog een jaar later nog eens vijftig, dan spreid je het wat en wordt het ambtelijk apparaat ontlast Burgemeester Geldorp maakte een einde aan de net op gang komende discussie door vast te stellen dat deze niet thuis hoort in de raads commissie Middelen. De kwestie wordt nu waarschijnlijk volgende maand besproken in de commissie Grondgebied. VRIJDAG 18 APRIL 2003 metselwerk werd uitbesteed ok voor de dakbedekking en evestiging van goten deden ze beroep op specialisten. Maar de rest hielden ze - bijgestaan familie en vrienden - alles in hand. 'We maakten elke dag rondje door de bouw om te be en of het werd zoals we het den bedacht of dat het nog ers moest. Ik zei wat ik wilde, y voerde het uit', vertelt egré Vermeulen over hun on- chreven taakverdeling. Maan- tweede paasdag gaat de ielhandel van het Hoornder Ipaar weer open. iieuwe fietsenwinkel - Vermeulen in de Herenstraat is een in het springend pand. Hoog, maar met jroene houten puntgevels die het atbeeld in het oude gedeelte van dorp bepalen. 'Mooi, maar wel Dat is een reactie die we veel en van Hoornders', vertelt Eddy ieulen. 'Bi| ons stond voorop dat jassend moest zijn in het dorp. jevels stonden al op de eerste nmg, de rest van het gebouw jen we er daarna ingetekend. We jen ook bij het uitzoeken van de stenen erg op de omgeving gelet, ichool heeft rode stenen, de bu- hebben donkerder rode, gele, e en nog andere kleuren. Wij zijn een beetje tussenin gaan zitten.' het pand flink aan de maat is, was ilijk te voorkomen, volgens de neulens 'In het oude gebouw den we onze buurfietsen niet ir kwijt. We hadden er altijd zo'n itig in de schuur staan van Axel i, een oom van Annegré. Boven meet |e niet vergeten dat we met groot hoogteverschil te maken toen Het verval is 1,80 meterover alt meter, het verschil tussen de irkant aan de Herenstraat en de terkant aan het Lage Achterom.' Iers dan vroeger is ook dat er een ring boven het bedrijf is gebouwd, de Vermeulens volgens een [rzichtige planning aan het eind het |aar in willen trekken. 'Het is rag helemaal kaal. Het tegelwerk ■t nog allemaal gedaan worden, dat willen we allemaal In eigen leerdoen. Maar eerst maken we in pas op de plaats. Er staat een ik seizoen voor de deur.' k bedrijfspand bestaat uit diverse onderdelen De grootste 'winst' ten opzichte van de oude situatie is de grote kelder, die plaats kan bieden aan een kleine vierhonderd (huur)fietsen en die nog enige uitbrei ding toestaat. Op de plaats waar de oude werkplaats stond, is een opslag voor gerepareerde fietsen, met daar boven een kleine zolder. Links daar van - gezien vanaf het Lage Achterom - is de nieuwe werkplaats 'Fietsen die net binnenkomen en al gerepa reerde fietsen kunnen we nu op ver schillende plekken neerzetten. En klanten die aan de achterkant bin nenkomen en door de werkplaats naar de winkel willen, hoeven met meer dwars over mijn werkplek te lopen. De hele ruimte is een stuk ef ficiënter ingericht, waardoor ik meer ruimte heb om mijn werk te doen', vertelt Eddy. Vooruitlopend op nieuwe regels van hogerhand, is op de grond een vloeistofdichte vloer gelegd. Met straatstenen als vloer en houten planken waar de schors nog aan zit als lambrisering, ziet de aan de Herenstraat gelegen winkel er nogal robuust uit. De inrichting is het werk van Annegré. 'Ik houd niet van die steriele winkels, het mag er wel een beetje stoer uitzien. Het maakte Eddy met zoveel uit, hij heeft mij de vrije hand gegeven. Ik zei wat ik wilde en hij voerde het uit, want daar heb ik geen verstand van.' In de winkel staan naast fietsen ook enkele kasten met accessoires en andere artikelen waarvoor in de oude zaak te weinig ruimte was, zoals za dels, reparatiesets, sleutels, bellen en regenpakken. Prominent geëtaleerd staan ook de sportprijzen. Annegré: 'Met de verkoop daarvan zijn we vijf jaar geleden begonnen, toen ze op de dag van Ouwe Sunderklaas ontdek ten dat er geen prijzen waren. Willem Goënga is er nog speciaal voor naar de overkant geweest om ze ergens te kopen. Ik vond dat je ze je gewoon op Texel moest kunnen kopen. Nu is een groot deel van de verenigingen op het eiland klant bij ons. Dat is leuk. Voor de bijverdienste, maar ook om dat je op die manier nog eens men sen uit een ander dorp in de winkel krijgt. Want voor de rest krijgen we hier eigenlijk alleen mensen die doel- De verhuur van fietsen is een tijd ge leden al weer ter hand genomen, maar de winkel gaat maandag (tweede paasdag) voor het eerst weer open. De ochtend is gereserveerd voor genodigden, tussen 14.00 en 18.00 uur is iedereen welkom om een ledereen op het gemeentehuis dient zich aan het rookverbod te houden. Dat wilde raadslid Eric Hercules (PvdA) woensdagavond toch even benadrukt hebben bij de bespreking van de nieuwe tabaks wet in de commissievergadering Welzijn. 'Er zijn mensen in het gemeentehuis die gebruik blijven maken van de genotsmiddelen, zelfs mensen met representatieve functies, en daar is met iedereen het mee eens. Het rook verbod geldt voor iedereen en dat dient zo nodig ook gehandhaafd te worden', stelde Hercules. Volgens de nieuwe tabakswet, die vong jaar in de Tweede Kamer is aan genomen, wordt het rookverbod uit gebreid naar alle gebouwen die door een gemeente worden beheerd en naar gebouwen van instellingen die van een gemeente subsidie ontvan gen. In het gemeentehuis zelf gold al een rookverbod. Roelie Bakker (Texels Belang) vroeg het college te onderzoeken of er mogelijkheden zijn voor instellingen om toch onder de nieuwe wet uit te komen. Ze opperde de mogelijkheid om raamsubsidie in mindering te brengen op de pacht, zodat er geen sprake meer is van in stellingen die door de overheid wor den gesubsidieerd. Wethouder Anme Hin liep met echt warm voor die ge dachte. 'Er moet gewoon aan de pacht worden voldaan.' Marjan Merkelbach (CDA) benadrukte dat er geen investeringssubsidies mogen worden gegeven om rookruimten te realiseren 'Dat zou stimulering van ongezond gedrag zijn.' Hennie Festen (GroenLinks) zette kantteke ningen bij de veronderstelling dat in stellingen inkomsten gaan mislopen door het rookverbod. 'Misschien zijn er nu juist mensen die wel gaan en eerder niet gingen omdat er werd gerookt.' Astrid van de Wetering (D66) merkte op dat er eigenlijk niets valt te veranderen aan de nieuwe wet, omdat die door landelijke overheid is vastgesteld. 'Waarom is het kappen van iepen op Texel zoveel duurder dan aan de overkant?' Die vraag stelde Jan Kool hof (CDA) dinsdagavond aan het col lege van b en w. Koolhof becijferde dat de €914,- die het kappen en ver werken van één iep op Texel kost, 25 procent meer is dan aan de overkant. Maar volgens een woordvoerder van gemeentewerken heeft Koolhof zijn huiswerk met goed gedaan. 'We heb ben een contract afgesloten met een bedrijf dat 1800 iepen ruimt voor €60.000,-, en dan kom je op een heel ander bedrag. Bovendien: in 2002 heeft de lepziektebestrijding €250.000,- gekost, waarvoor 5000 iepen zijn opgeruimd.' Omdat er desondanks veel geld met de bestrijding van de iepziekte is ge moeid, vindt PvdA'er Alfred Schaatsenberg de aanpak 'wegge gooid geld'. Zijn fractie komt binnen kort met een plan voor een alterna tieve aanpak. Eddy en Annegré Vermeulen: 'Bij ons stond voorop dat het pand passend moest zijn in het dorp.(Foto Joop Rorrmets gericht op zoek zijn naar een nieuwe fiets. Je gaat nou eenmaal niet naar Den Hoorn om er eens lekker te win kelen en dan ook nog eens bij de fietsenwinkel binnen te lopen.' kijkje te nemen. Bij de opening kun nen voor het laatst de inzendingen voor de kleurwedstrijd worden inge leverd. Er zijn een fiets en een auto ped te winnen. Kinderen uit Den Hoorn hebben via de school een kleurplaat gekregen. Wie er nog niet één heeft, kan deze afhalen in de win kel. Als extra attractie kunnen vol wassenen een rondje rijden op de Ion, een elektrische fiets die niet van een 'gewone' is te onderscheiden. nzijde voorzien van extra glas tegen geluiden van buiten. (Foto Joroon w Volgens instructeur René Hovestad is het toestel inmiddels weer terug op het vliegveld en wordt er ook weer mee gevlogen. Hovestad haalde de PH-1073 zelf op in Teriet. 'Tijdens die vlucht werd het vliegtuig nog ingezet voor een Search and Ffescue-actie om een gewonde boswachter bij Apeldoorn te vinden.' Motorzweefclub Texel heeft haar motorzweefvliegtuig weer in ge bruik genomen. De PH-1073 raakte eind februari beschadigd bij een mislukte noodlanding op een stuk bouwland nabij Zuid-Eierland. Het vliegtuig is gerepareerd bij het Nationale Zweefvliegcentrum in Ter- let. Bij de noodlanding was het be schadigd geraakt aan de wielkappen en de vleugels. Dat gebeurde door dat het toestel een zogeheten grond- zwaai maakte na de noodlanding. Die was nodig, omdat de motor in de lucht met meer aansloeg. Café-restaurant Grenszeloos van Ron en Joke Braaksma is weer opengaan. De zaak aan de Grens- weg in de Dennen was ruim vier maanden dicht. Ron Braaksma werd in december op Gran Canaria getroffen door een acute alvleesklierontsteking, waarna hij moest worden opgenomen in het ziekenhuis. Anne Hager, een jeugdvriend van Braaksma uit Friesland, heeft ervoor gezorgd dat Grenszeloos weer kan draaien. Texelaar Remko Reydon werkt er als kok en Mirjam van der Ploeg (een medewerkster van de overkant) neemt de bediening voor haar rekening. Hager, die zelf een res taurant in Friesland leidt, zorgt er op de achtergrond voor dat alles goed loopt. Hij komt daarvoor geregeld naar Texel. Braaksma ligt sinds vier weken in het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Aanvankelijk lag hij in een ziekenhuis op Gran Canaria, waar hij lange tijd in coma werd gehouden omdat zijn toestand kritiek was. Begin maart werd hij per vliegtuig overgebracht naar het Medisch Centrum in Leeuwarden. Volgens Hager, die er in december bij was op Gran Canaria, is Braaksma nog steeds erg zwak. Ook ligt hij nog steeds in quarantaine vanwege een bacterie. Hij krijgt wel fysiotherapie om te kunnen revalideren Volgens Hager moet er rekening mee worden gehouden dat Braaksma nog maanden uit de rou latie blijft. 'Hij is op 13 december opgenomen en we mogen blij zijn als hij op 13 december dit jaar een stuk verder is.' Bij de Jozefschool, Thijsseschool en mogelijk ook andere scholen doen zich dagelijks gevaarlijke si tuaties voor, veroorzaakt door mensen die met de auto hun kin deren halen of brengen. B en w zullen de scholen verzoeken om er in overleg met de ouders wat aan te doen. De tientallen aan- en afrijdende wa gens (die soms onnodig lang blijven staan) en de in- en uitstappende mensen geven verwarrende drukte voor het overige verkeer en daardoor aanrijdingsrisico. Hoewel tot dusver geen ernstige ongelukken zijn ge beurd, wil het college dat de ouders het halen en brengen van hun kinde ren anders regelen. Jozefschoolleerlinge Talitha van den Berg had bij het college geklaagd over het slechte zicht bij het overste ken van de Beatrixlaan door de au to's die bij de Jozefschool staan. Ook had ze gevraagd om een fiets- oversteek op de Pontweg. Voor dat laatste voelt het college niets. Veron dersteld wordt dat Talitha bij de Gasthuisstraat de Pontweg over steekt, wat verboden is. Beter is over steken bij de rotonde Akenbuurt en dan rijden via Akenbuurt en Beatrixlaan. les is nieuw', zegt bedrijfsleider rco Schipper terwijl hij een idleiding geeft. De afgelopen r maanden werden de kamers i het hotel van De Lindeboom enoveerd. Ook werd het aantal lebreid met vijf nieuwe, waar- ir het complex aan de Groene- ats in Den Burg nu over eenent- itig kamers beschikt. a glas aan de binnenzijde bij de ien. Het is één van de veranderin- die de hotelkamers hebben on- gaan. Het isolerende glas moet >or zorgen dat gasten voortaan der last hebben van geluiden van en. 'Helemaal stil krijg je het na- lijk nooit, maar het scheelt een vertelt Schipper, vernieuwde kamers zien er fris uit. onds en muren zijn opgeknapt, er nieuwe vloerbedekking, het meu- ir is vervangen en de plafonds zijn rzien van rookmelders. Er staan iwe donkerhouten kasten en ilen en per kamer twee nieuwe Iden die luchtgeveerd zijn, waar- ir de vering naar gelieve kan wor- ingesteld. Tweepersoonsbedden er met meer 'Het is de laatste tijd node om eenpersoonsbedden te iben', aldus Schipper. 'Dan kun je len stukje uit elkaar zetten als het lig is. Dat is bijvoorbeeld voor za- mensen die met z'n tweeën op kamer slapen.' Jtels zijn niet meer nodig voor de ïieuwde kamers. Gasten krijgen rtaan een kaart mee. waarmee de kan worden geopend. Pal naast de deur bevindt zich de kaarthouder, waar de kaart ingestoken moet wor den om het licht aan te laten gaan. De kamers zijn ook voorzien van een internetaansluiting. Een voormalig woongedeelte is tijdens de verbouw bij het hotel gevoegd, waardoor dat kon worden uitgebreid met vijf ka mers. In één daarvan is een bubbelbad aangebracht, een ander is voorzien van een infraroodsauna. Vorig seizoen werd het woongedeelte nog gebruikt om seizoenskrachten te huisvesten. Dit jaar moeten die zelf onderdak zien te vinden. De kamers worden inmiddels verhuurd. Zes ka mers aan de voorzijde moeten nog worden opgeknapt. De renovatie is onderdeel van de omvangrijke verbouwing die De Lindeboom ondergaat. De aanpak van de hotelkamers was de tweede fase. In de eerste fase werd de keu ken gemoderniseerd, het restaurant en het cafe/brasserie vergroot, het Schoutenhuys heropend, de Waag- zaal en de Schoutenzaal opgeknapt en kreeg Question Plaza een nieuwe tegelvloer. In de derde fase wordt een nieuw hotelgedeelte met waarschijn lijk twintig kamers bijgebouwd op de huidige parkeerplaats. De Linde boom is bezig met de voorbereidin gen daarvan. De werkzaamheden worden uitgevoerd in opdracht van Partex BV, een groep Texelgars die ei genaar zijn van De Lindeboom.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7