ETV-voorman Daalder ekelt beleid autoriteiten L Cjrocn Twartsjexels in het harL, Texelse piloot zet beeld Thijsse op zijn plaats Zwerfstenen houden herinnering levend ^/oonfflair^ en regelgeving teisteren vissersvloot Rode Kruis bij evenementen imm TEXELSE^COURANT Lintjesregen m Succes zwemmers TEXELSE^COURANT bordeeiland SUPER DE BOER VI TC in de prijzen voor reportage stranding Hunte Verdachte roof aangehouden ïelheidscontrole Hout gestolen ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11774 DINSDAG 29 APRIL 2003 Losse nummers 0.90 De helikopter van de Koninklijke Luchtmacht met daaronder het door Jan Wolkers ge maakte Thijssemonument. rens 'ja' werd gezegd op de uitnodi ging, had Defensie zich er eerst van verzekerd dat plaatselijke onderne mers niet het brood uit de mond werd gestoten. Dat was volgens Terpstra niet het geval. 'Deze klus kon anders alleen met een telekraan worden ge klaard. Op deze plek viel dat echter niet mee en zou er een hele grote van de overkant moeten komen.' Het kunstwerk stond al enige tijd bij De Bolder, een plek die de vele me dewerkers stil hadden weten te hou den. Nadat het door Dirk Roeper van Akenbuurt was opgehaald en door kraanmachinist Alfons Smit op de ijs baan was neergezet, hees piloot Huib Groothuis het 750 kilogram wegende gevaarte met donderend geraas de hoogte in. Vele belangstellenden za gen hoe hij het monument boven de (foto Gerarö Timmerman) vijver, precies op de juiste plek, liet zakken, waarna het op de sokkel werd vastgeschroefd. Groothuis: 'We doen wel vaker van dit soort precisie- klussen. In Bosnië hebben we met de helikopter bijvoorbeeld automobilis ten bevrijd die in een mijnenveld wa ren gereden. Maar een kunstwerk op z'n plek zetten, dat doen we voor het eerst.' Organisatoren van (sport)evenemen- ten die de hulp van het Rode Kruis willen inroepen, kunnen zich tot 8 mei opgeven bij Riet Goeman, tel. 320977. (Advertentie) yrrtB ^morL-Jmli ia ba In verband met het als werk dag uitvallen van woensdag 30 april koninginnedag kunnen advertenties voor de krant van vrijdag 2 mei op donderdag 1 mei vóór 10.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy Gerard Timmerman met de eervolle vermel ding van de NNP. Het was niet de enige opsteker voor de krant. Ook bij de uitreiking van de A.M. Bandaprijs 2003, door de NNP ingesteld om een opvallende, crea tieve en inspirerende commerciële activiteit te huldigen, werd de Texelse Courant gememoreerd. Aanleiding was de bijzondere editie van de TC, Lees verder pagina 5 (Advertentie) Drie Texelaars werden vanmorgen verrast met een koninklijke onder scheiding. Onder valse voorwendse len werden Greetje Bakker-Zijm, Theo Witte en Jan Koolhof naar het gemeentehuis gelokt, alwaar zij tij dens een feestelijke bijeenkomst in het bijzijn van hun familie door bur gemeester Geldorp de bijbehorende versierselen kregen opgespeld. Pagina 5 Zwemmers Wouter Dogger, Simone de Wit, Jolanda van Strien en Sverre Eschweiler hebben zondag uitste kend gepresteerd bij sprintwedstrij den in Zaandam. Op vrijwel elk on derdeel waar ze aan meededen, snelden de Texelaars naar de prijzen. Pagina 7 CfTtta "ZmarL-Jixth la ba birt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: MOERBEEK- ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Big visser denkt er wel eens wee- Idig aan terug Aan de tijd, nog tUr enkele decennia geleden, dat e Mexelse vissersvloot nog 35 sche- i Jtelde. Een periode waarin de vis- een naar huidige maatstaven ferm vnjheid genoten, de regelge- eenvoudig was, van quotering bggeen sprake was, brandstof be- ■jaar en een week hard werken xiBboord royaal werd beloond. De ïBzi|de was de veronderstelde ■bouw van de 'gemene weide'. fMogen die de sector overbevissing vernieten, vonden een open oor bij de iBidsmakers. Vissers kregen te maken met quotering, een gelimi- ®dveimogen van de schepen, af- eBing van zeegebieden, beperking vBbel aantal zeedagen, een maxi- efemaaswijdte en andere - als knel- e1® ervaren - maatregelen, door e'Ilderals 'zeer frustrerend' aange- ven. Momenteel heeft Texel er nog zo'n twintig. Overweeks Maar van doemdenken viel zaterdag niets te bespeuren. Dat de belang stelling voor de jaarvergadering dit keer wat minder was, had er vooral mee te maken dat een handvol kotters overweeks was. Om het visquotum te ontzien, zoeken ze het zó ver, dat ze twee weken weg blij ven. De afwezigen hoorden niet hoe een strijdvaardige Daalder niet alleen de autoriteiten (Europese en Neder landse) ter verantwoording nep, maar ook de eigen branche opriep bij een aantal zaken stil te staan, het thema van zijn jaarrede. Daalder noemde de boomkorvisserij, de al veertig jaar gebruikte methode waarbij platvis wordt opgeschrikt met een ketting die over de bodem sleept. Het is een succesvolle manier om de platvis in de netten te krijgen, maar tevens een methode waarvan in we tenschappelijke kringen wordt aan genomen dat deze schade aan het milieu veroorzaakt, een verwijt dat volgens Daalder overigens geenszins is bewezen. Hij pleitte er voor te blij ven zoeken naar een serieus alterna tief voor de boomkorvisserij, zoals de pulskor(met een elektrische prikkel), die de bodem intact laat. Maar dat nam volgens hem niet weg dat de huidige boomkor 'een interessant vis tuig is, waarmee in zo kort mogelijke tijd het contingent kan worden vol gevist'. 'Hoe korter een boomkorkot- ter goede vangsten doet op zee, des te interessanter is de exploitatie.' Voorwaarden zijn volgens Daalder wel stabiele visquota, en juist daar aan ontbreekt het. Hij deed een be roep op de lidstaten van de Europese Gemeenschap rond de Noordzee een bijdrage leveren. One-net-rule Het was niet de enige keer dat de Texelse bestuurder zich over de hoof den van zijn gehoor tot de autoritei ten richtte. Hij hekelde de beperkin gen waarmee de vissers op schol en tong te maken krijgen, om de volgens biologen dramatisch slechte stand van de kabeljauw te herstellen. 'Met moet zich achter de Brusselse burelen eens gaan realiseren dat de platvisvloot met haar geringe bij vangsten het kabeljauwprobleem niet kan oplossen.' Hij hekelde de zoge heten one-net-rule, op grond waar van de vissers slecht één soort vis tuig aan boord mogen hebben en dus op zee niet kunnen overschakelen op de vangst van een andere vissoort. Daalder noemde het 'een niet uit te voeren maatregel, die de afstand tus sen beleidsmakers en de vissers al leen maar groter maakt'. Bijkomend probleem is dat verschillende lidsta ten er op dit onderdeel andere regel geving op nahouden, waardoor de vissers met weten of ze ergens wel of niet in overtreding zijn Ook de toe gestane maaswijdte verschilt per lid staat, waardoor vissers wel weer meer dan drie verschillende netten (kuilen) aan boord moeten hebben. Het gaf te denken dat zelfs een aan wezige vertegenwoordiger van de Directie Vis van het ministerie er niet in slaagde de regelgeving begrijpelijk uit te leggen Daalder maakte zich boos over de beperkingen die de Europese Commissie (EC) de platvis- vloot, de belangrijkste sector in Ne derland, oplegt. 'Waarom wenst de EC geen rekening te houden met een lidstaat die zijn zaakjes op orde heeft? Waarom luistert de EC niet naar de argumenten van de vissers?' Deze week, wanneer Daalder naar Brussel afreist, zal hij proberen de Brusselse bestuurders er alsnog van te overtuigen. Garnalen Zijn toorn trof ook de Nederlandse Mededmgings Autoriteit (NMA), die de garnalensector ervan beticht on der één hoedje te spelen en de branche een miljoenenclaim heeft opgelegd. Een domper voor de vis sers die na een broodmagere periode niet of nauwelijks hebben vernieuwd en kampen met een sterk verg rijzende vloot. Op Texel zijn nog vier garnalenvissers over. Daalder be streed de claim, omdat de vrijwillige vangstbeperking die de vissers zich hebben opgelegd nodig was om de prijs van de garnalen op een accep tabel niveau te krijgen. 'Wie bent u, meneer NMA? Bent u zich er wel van Lees verder pagina 5 Oud-Texelaar Huib Groothuis bestuurde de helikopter van de Luchtmacht. Spektakel in en boven de vijver in Den Burg, waar de Koninklijke Luchtmacht gisteren met uiterste precisie het Thijssemonument op zijn sokkel plaatste. Dat gebeurde met een Cougard helikopter, die werd bestuurd door oud-Texelaar Huib Groothuis. De succesvolle actie werd gadegeslagen door Jan Wolkers, de maker van het kunst werk. Een monument dat een blijvende herinnering is aan natuurbeschermer Jac. P. Thijsse en zijn gedachtegoed. Die opdracht kreeg de op Texel woonachtige kunstenaar van de stichting die in 1995 het Thijssejaar organiseerde. Dat het na acht jaar eindelijk is geplaatst, houdt met name verband met het vergaren van €70.000,-, de kosten van het beeld. Dat bestuurders Hans Roeper en Dirk Terpstra van de Stichting Thijssejaar het geld uiteindelijk bijeen wisten te brengen, is te danken aan een lange rij bedrijven en instellingen die bijdra gen hebben geleverd. Van het aan vankelijke idee om het beeld hele maal van glas te maken is wegens de kwetsbaarheid afgestapt. Het werd een combinatie van glas en roestvrij Sinds vorige week wordt op een nieuwe manier de herinnering le vend gehouden aan geallieerde oorlogsvliegers die met hun toestel op Texel neerstortten. Op negen plaatsen waar een vliegtuig neer kwam, is een grote zwerfsteen geplaatst met daarbij een tekst bord waarop de crash wordt be schreven met de namen van de inzittenden. Donderdagochtend werd één van de stenen onthuld door de burgemeester en de scho lieren Petra Kok en Lotte Leijdekkers in het kader van de jaarlijkse actie 'Adopteer een mo nument'. Op de plek van de steen stortte op 3 juni 1943 een Canadese Halifax bom menwerper neer. Van de bemanning kwamen werden er twee gedood en één raakte zwaar gewond. De crash maakte diepe indruk op de toen 8- jarige Jan Kikkert. Hij was het die vorig jaar het initiatief nam om de plek te markeren met een gedenkteken en hetzelfde te doen met andere locaties waar een geallieerd toestel is neerge stort. Samen met Bram van Dijk uit Oosterend, die veel documentatie heeft over de luchtoorlog boven en bij Texel, werd een selectie gemaakt. Het initiatief kreeg de steun van het comité dat jaarlijks de herdenking van de gevallenen en de bevrijding orga niseert. Voorafgaand aan de onthulling plechtigheid kwamen de scholieren en andere genodigden bijeen in de raadszaal, waar ze werden toege sproken door de burgemeester en waar Jan Kikkert vertelde over het neerstorten van de Halifax en andere oorlogsgebeurtenissen die hem nog zeer levend voor de geest staan. Kikkert wist het aanschouwelijk te brengen. Hoewel hij langdurig aan het woord was. luisterden de kinde ren geboeid. Ook granaatscherven, Lees verder pagina 5 staal, een constructie met een zeer degelijke uitstraling. Evengoed een herkenbaar werk van Wolkers. De één zag er een ontluikende bloem in, de ander een boom en Wolkers zelf herkende er 'doorgezaagde Gotische ramen' in. 'Een symbolisch eerbetoon aan Thijsse', doceerde Wolkers. Terwijl het opspattende water als gevolg van de razende helikopter boven de vij ver hem om de oren vloog, genoot hij zichtbaar. Fotografen van vele kran ten verdrongen zich om de mooiste plaatjes van de oude meester en zijn jongste aanwinst te schieten. Publi citeit was een belangrijke reden voor de Stichting Thijssejaar om de Lucht macht te vragen het kunstwerk te plaatsen. Die gaf graag gehoor aan de uitnodiging, temeer omdat het een aardige oefening was. 'Maar het is ook een gebaar van goed nabuur schap', aldus een woordvoerster. 'Texelaars ondervinden wel eens hin der van onze oefeningen op de Vliehors, nu kunnen wij eens wat te rug doen voor het eiland.' Maar alvo- Burgemeester en scholieren onthullen de zwerfsteen met de herinneringstekst. De negen stenen die op Texel de plaatsen aanwijzen waar geallieerde bommenwerpers zijn neergestort, werden opgevist en beschikbaar gesteld door visserijbedrijf Van der Vis van de TX gg (Foto's Horty da Graaf! De reportage over de stranding van de Duitse kustvaarder Hunte bij paal 22 heeft Gerard Timmer man, verslaggever en hoofdredac teur van de Texelse Courant, een eervolle vermelding opgeleverd. Dit gebeurde bij de uitreiking van de Prijs voor de Nieuwsblad- journalistiek, afgelopen donderdag in Utrecht. De prijs werd toege kend door de NNP, de organisatie van lokale nieuwsmedia, waarbij 130 krantentitels zijn aangesloten. Het betrof een uitvoerige reportage over de stranding, die plaats vond kort voor de jaarwisseling van 2001 op 2002. Juryvoorzitter drs. R.E.M. Asselberg omschreef de inzending van de TC als 'een volledig meuws- dossler'. 'Een prachtige reportage, zoals je die helemaal verwacht wan neer je aan de Texelse Courant denkt. Alles staat er in: hoe het is gebeurd, welke rol de reddingboot Dorus Rij kers heeft gespeeld, hoe het met de bemanning gaat. hoe op het strand het ramptoerisme en de verkoop van "koek en zopie" onmiddellijk op gang kwam, de visie van de hulpstrand vonder op de situatie en hoe moeilijk het zou zijn het schip vlot te trekken. Alles, tot en met interviews met kij kers en herinneringen aan eerdere strandingen, vanaf het jaar 1924. Opvallend is hoe alle verhalen vanuit het perspectief van het eiland zijn geschreven en hoe dicht de krant hiermee bij de identiteit van Texel komt. Wij vinden dit pure nieuwsblad- journalistiek van prima kwaliteit.' Het was niet voor de eerste keer dat de TC zo'n erkenning ten deel valt. Vorig jaar kreeg verslaggever Joop Rommets gelijksoortige complimen ten, naar aanleiding van zijn artikel over het teruglopende aantal melkveehouders op het eiland. En in 1997 werd de hele redactie in het zonnetje gezet, naar aanleiding van een serie artikelen over de ramp met de Dakota. olitie heeft een 27-jarige man uit [Helder aangehouden, die moge- ïe dader is van de diefstal van drie |'s en een boot. De man, een be- pe van de politie, werd in fentsoog op heterdaad betrapt bij [openbreken van een auto. De etal op Texel, waarbij ook diverse lielingen aan bootjes van sport ers werden aangericht, vond lts in de nacht van 12 op 13 april, [acht waarin de verdachte ook op fl is gesignaleerd. Het ontbreekt lolitie echter aan bewijzen en de I ontkent categorisch, zoals hij andere delicten ontkent waarvan dolitie hem verdenkt. De ver- ite, die nog een voorwaardelijke had, zit nog steeds vast. politie heeft woensdag tussen 0 en 15.00 uur bij een snelheids- role op de Redoute bij Oude- ld zes bekeuringen uitgeschre- De hoogst gemeten snelheid oeg 76 kilometer per uur, waar maximum geldt van 50. Daar- it werd één automobilist bekeurd at hij al rijdend telefoneerde zon- gebruik te maken van een 'freesef. ekenden hebben in de nacht van nsdag op donderdag ingebroken Ben bedrijfspand aan de Dorps- at In De Koog en tien houten pla- !pdf en hechthout) meegenomen, binnen te kunnen komen, verniel de een toegangsdeur. Gezien de gingen van de platen (122x144 'meter) gaat de politie er vanuit ir mer>sen zijn die de daders met ""out hebben zien slepen. Getui- n Wordt verzocht contact op te ■en met het politiebureau in Den tel. 0900-8844 gasolieprijzen, tegenval- besommingen en een vloot van tien procent van de be- Ining momenteel 'ziek, zwak of lelijk' is. Het gaat de Texelse >rij de laatste tijd bepaald niet de wind. Tot overmaat van i worden de vissers gecon- ieerd met een waslijst aan be ende en kostenverhogende Iregelen 'die de normale visse- enorm frustreren', vertelde (/-voorzitter Ben Daalder in zijn ede, afgelopen zaterdag in ishuis De Bijenkorf in Ooster- Daarin haalde hij ouderwets aar de autoriteiten, maar riep ok de eigen branche op maat- ■len te nemen. i 2003 leven de vissers in een sn stolp. De gangen van hun ipen zijn via de satelliet op de te volgen en wie zich met aan de Is houdt, kan rekenen op een i bekeuring. Omstandigheden iet vissersvak er niet aantrekke- op maken, met als gevolg dat igeen de visserij vaarwel zegt en ang niet meer vanzelfsprekend is tonen (of dochters) in het voet- >r van hun vader treden. Dat lang elke reder een opvolger heeft, uit het aantal kotters in de ha-

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1