tBEVE) Ambassadeur liet zich bijpraten over opstand Nieuws van de provincie Cjrocn Twartsjexels in het harL, Stilstaan bij oorlog en vrede actueler dan ooit aillissement dreigt voor xels Schapenstamboek too^ Kijk in deze krant! SUPER DE BOER TEXELSE^COURANT Goed Fout Show a Oude Bleekerij Texel'94 Redders trekken zeiljacht vlot Bromfietser in de fout v.o.f. Duinker hapenfokdag gaat evengoed door' Buslijn 27 in de brand olitie bekeurt bromfietsers Jug Bros maandwinnaar in popprijs hijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0.90 t\ a!^eS ouderenzorg in Spierdijk af)*1* v*j^on^er^ milieuovertreders op de bon ^<<>c hulp aan Volendamslachtoffers d« Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE PICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11776 DINSDAG 6 MEI 2003 Cjthm 'mtrtijirtli It bel kart. De medewerkers van De Goed Fout Show hebben een indrukwekkende prestatie geleverd. Ondanks een repetitieperiode die niet langer dan een volle week en twee zaterdagen duurde, slaagden ze er vrijdag en zaterdag in het publiek de hele show lang uitstekend te vermaken. Lef, en thousiasme en een flinke dosis talent waren hun grootste wapens. Pagina 2 'Van spulletjes zoeken naar gedegen onderzoek.' Zo omschreef Irene Maas de archeologische studie naar De Oude Bleekerij, die ooit op het terrein tussen de Ploegelanderweg en de Randweg moet hebben gele gen. Zaterdag hield ze een presenta tie van haar bevindingen. Pagina 5 Door met maar liefst 5-1 van hekken sluiter Alkmaarsche Boys te verliezen heeft Texel'94 zondag in de laatste ronde de periodetitel verspeeld. Pagina 7 Reddingboot Zalm is zondag rond 15.00 uur uitgevaren om een vastge lopen zeiljacht op de Waddenzee te helpen. Samen met de Helderse red dingboot Dorus Rijkers trok de Zalm het schip vlot, dat bij het Malzwin was vastgelopen, weer vlot. Het jacht kon daarna de reis vervolgen Een 31-jarige man uit Den Burg is in de nacht van zaterdag op zondag op de Pontweg nabij De Koog bekeurd omdat hij op een bromfiets reed zon der achterlicht en verzekerings plaatje. Hij bleek bovendien bijna twee keer zoveel alcohol te hebben genuttigd als toegestaan. De man kreeg een bekeuring en een rijverbod van vier uur. (Advertentie) JEUGDMODE ELEKTRO Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. gen toen er meer publiciteit kwam over de onmenselijke omstandighe den waaronder zij als knjgsgevange- nen hadden verkeerd. Het in Duitse krijgsdienst treden was een manier van overleven waarover je maar be ter niet kon oordelen. Het feit dat er binnen de Texelse gemeenschap uit eenlopend werd gedacht over de opstand die feitelijk een muiterij was, maakte het voor belangstellende bui tenstaanders moeilijk om een idee te krijgen hoe het nu eigenlijk zat. Initia tieven die leidden tot meer eerbetoon voor de geallieerden ('Onze echte bevrijders') die op of bij Texel zijn gesneuveld, vielen niet toevallig sa men met het stoppen van het officiële gemeentelijke aandeel in de herden king op de begraafplaats Loladze. Dat laatste is nu een particuliere aan gelegenheid geworden, waar de bur gemeester alleen als belangstellende aanwezig is. Onder deze omstandig heden lijken alle 'partijen' zich aardig te kunnen vinden in de opvatting dat herdenking van de gebeurtenissen van 1945, hoe die ook kunnen wor den geïnterpreteerd, in elk geval een goede basis zijn voor herdenken en voor het levend houden van het be sef hoe verschnkkelijk oorlog is. Maar ook voor interessante ontmoetingen van culturele en andere aard, met ruimte voor de 'zachte krachten' waarover professor Kees de Jager sprak in de herdenkingsdienst van 4 mei. Overigens is al jaren geleden van officiële Georgische zijde erkend dat de opstand een ramp voor de burgenj is geweest. De vorige ambassadeur Abachidze sprak er bij een bezoek aan Texel in 1999 zijn spijt over uit. Weinig De bijeenkomst van nabestaanden in het luchtvaartmuseum was geen massale aangelegenheid. De organi satoren kwamen er al gauw achter dat veel mensen die men hier graag had gezien niet meer in leven zijn. Ook wist men niet alle nabestaanden te vinden en van degenen die wel werden uitgenodigd was niet ieder een bereid of in staat te komen. Van selectie of 'ballotage' was in elk ge val geen sprake. Pastor Ed Moltzer, die leiding gaf aan de bijeenkomst, Lees verder pagina 5 reniging Texels Schapen- jek in Noord-Holland, onder irganisator van de jaarlijkse ■nfokdag in Den Burg, hangt jk een faillissement boven ofd. Het voortbestaan hangt het oordeel van de rechter claim van oud-bestuurder specteur W. Kistenmaker ïatig is of niet. 'Failliet of schapenfokdag gaat door', ;ert voorzitter Jan Zwager- lie aangeeft dat de registra- i het stamboek is veilig ge- Ischil tussen Kistenmaker en ïapenstamboek sleept al lang. Agon toen Kistenmaker in de lelandde en in het zogeheten jat bleek te vallen. Hij verwijt enigmg, waarvan hij destijds cretaris was, geen verzekering ben afgesloten om dit gat te n. De vereniging voerde aan een verklaring had getekend i hi| afstand had gedaan van dit Ernaar omdat wel de intentie zou Han om zo'n verzekering af te ;en stelde de rechter dat de ver- jing nalatig was geweest. De ver- jlng werd veroordeeld tot het be ll van een nabetaling, die van hnige omvang was dat de vere- ihgdit financieel kon dragen. Maar tenmaker, die beslag liet leggen dagetden van het stamboek, vond bedrag niet hoog genoeg en eist it de vereniging het WAO-gat tot zijn pensioen dicht. 'Als die eis wordt toegewezen, gaan we failliet', stelt Zwagerman, Mocht dat gebeuren, dan betekent dat niet dat het schapenstamboek ten dode is opgeschreven. De admi nistratie is vorig jaar ondergebracht bij de Nederlandse Schapen Fokkers Organisatie (NSFO), die de registra tie goed op orde heeft. Mocht het Texelse schapenstamboek failliet gaan, dan is het de bedoeling hier voor in de plaats een nieuwe vereni ging op te richten. Maar die moet wel een andere doelstelling hebben. Want anders moeten de schulden van de oude vereniging worden over genomen. De doelstelling komt kort gezegd neer op behoud van het Texelse schapenras. Hiervoor wor den onder meer richtlijnen voor de fokkerij opgesteld. Mocht het tot een faillissement komen, dan wordt de organisatie van de Schapenfokdag door een andere instantie overgeno men. De 160 leden van de vereniging zijn uitgenodigd voor de jaarvergade ring die op 10 mei in Veenhuizen wordt gehouden. Enige vertraging is wel ontstaan bij het onderzoek naar de resistentie van lammeren tegen de ziekte scrapie. Als gevolg van de vogelpest heeft de gezondheidsdienst in Lelystad het dermate druk dat de scrapietest al weken achterloopt. Omdat het dek- seizoen nog ver weg is, leidt dat vol gens Zwagerman nog niet tot urgente problemen. Veel belangstelling zondagavond voor de herdenkingsbijeenkomst in de hervormde kerk in Den Burg en bij de kranslegging op de Algemene Be graafplaats. Waar oudere aanwezi gen de verschrikking van oorlog zelf nog hebben meegemaakt, hebben de recente gebeurtenissen in Irak en conflicten elders in de wereld jonge ren nog eens doen beseffen dat vrij heid lang niet altijd vanzelfsprekend is. Een besef dat wellicht heeft bijge dragen aan de grote opkomst bij de herdenking. Met de uitspraak 'Vrij heid is onbetaalbaar' refereerde bur gemeester Joke Geldorp in haar toe spraak aan het thema van de bijeen komst 'Vrijheid is niet te koop.' Ze spoorde iedereen aan een steentje bij te dragen aan het streven naar vrij heid en verbondenheid en riep op deze overdenking niet alleen te be perken tot de stilte tijdens doden herdenking. Op de foto legt ze samen met oud-verzetslieden Adrie Buis (links) en Huug Snoek een krans bij het monument 'De Goede Herder'. Meer over de plechtigheden elders in deze krant. ischouwertje bekijkt het door brand verwoeste luchtfllter. (Foto Genrd rimmomonj Diers van lijn 27 van ixxion moesten zondag- aan de Nikadel in De Koog ivoorziene overstap maken brand was uitgebroken in de van de autobus. eg naar de veerhaven zag eur Jaap Trap rond half acht h achter in de bus rook begon Nikkelen. Hij zette het voertuig kant en verzocht de passa- o snel mogelijk de bus te ver- vaarschuwde hulpdiensten en een collega op, met het ver in met een vervangende bus te iom de gedupeerde passa- laar de boot te brengen. Deze is nog eerdere ter plekke dan ndweer, die het brandje achter leftig rokende dieselbus snel controle had. Over de oorzaak indag niets gezegd worden. Wie heeft vrijdag bij een con- 2 brommerrijders bekeurd. De so werden beboet omdat ze reden dan toegestaan of te- eluid produceerden, maar ook 0 onvoldoende functionerende eo en andere technische gebre- leconstateerd. Enkele rijders 1 een bon omdat ze geen helm eo of geen geldig brommer- -aatkonden tonen. De controle 'evan 16.00 tot 20.00 uur. In die 'e werd ook een automobilist rb, omdat hij tijdens het rijden leerde en daarbij geen :,reeset gebruikte. De Texelse band Jug Bros is maandwinnaar geworden bij een regionale popprijs die is uitge schreven door het Noordhollands Dagblad. De zangers/gitaristen Ewout Adriaans en Hannes van Angeren hebben hiermee een plek bereikt in de finale, die op 19 okto ber in Alkmaar wordt gehouden. De jury loofde vooral het spel- plezier en de tweede stem van het duo. 'We zijn eigenlijk al een paar jaar be zig', vertelt Adriaans. 'We hebben weieens wat in eigen beheer opgeno men voor onszelf of om weg te ge ven aan vrienden of toeristen. We hebben ontdekt dat het niet werkte om CD's op te sturen naar platen maatschappijen, dus we besloten gewoon lekker muziek te gaan ma ken.' Het idee om mee te doen aan de popprijs ontstond na een avondje in de studio. 'Hannes had van een vnend een avondje studio cadeau gekregen. Dus we hebben op een avond gezellig zitten spelen en wat nummers opgenomen. Later lazen we in de krant over de wedstrijd. Toen hebben we drie nummers uitgezocht die er volgens ons wel aardig opston den. Het was echt een grote verras sing dat we wonnen.' Jury Theo de Jong, zelf professioneel popmuzikant en manager van platen maatschappij AG Music in Alkmaar, was zeer te spreken over de Texelaars: 'Jug Bros is misschien niet één van de meest vernieuwende Lees verder pagina 5 De Georgische ambassadeur Konstantin Zaldastanishvili wil precies weten wat er tijdens de opstand van april 1945 op Texel is gebeurd en hoe de Texelse bevolking daar nu over denkt. Op zijn initiatief werd zaterdag in het 1940-1945 gedeelte van het Luchtvaart Museum Texel een besloten bij eenkomst gehouden van nabestaanden van slachtoffers van de 'Russenoorlog' en andere betrokkenen. Ook lieten Zaldastanishvili en de andere leden van de in totaal acht personen tellende Georgische delegatie die dit jaar naar Texel kwam voor de 4 meiherdenking zich leiden langs de foto's, teksten en voorwerpen die betrekking hebben op de Russenoorlog. Museumvoorzitter Theo Witte, die de tragi sche gevolgen van de opstand in zijn eigen familie heeft ervaren, en de burgemeester gaven toelichting. Duidelijk kwam over hoe gruwelijk de opstand en de Duitse reactie erop voor de burgerij zijn geweest. Zonder de opstand zouden de Texelaars weinig van de oorlog hebben gemerkt. Zelfs de tot op dat moment meest geruchtma kende gebeurtenis, de deportatie van een groot deel van de manne lijke bevolking naar Assen, was goed afgelopen omdat alle man nen en jongens levend terugkwa men. De ellende diende zich pas aan toen de oorlog op het vaste land in feite al voorbij was. Texel werd Europa's laatste slagveld. Theo Witte: 'Het venijn zat in de staart'. Bij de gesprekken die zaterdag wer den gevoerd tussen de Georgische diplomaten en de Texelaars bleek dat het oude beeld van de opstand in middels is gerelativeerd. De heroïs che voorstelling van zaken als zou den Georgische Sovjetsoldaten tegen de fascisten in opstand zijn gekomen, massaal en van harte ge steund door de Texelaars die hand in hand met hen vochten, heeft vooral bij nabestaanden van de burgers lachtoffers ergernis opgeroepen. Daar leefde veel meer de opvatting dat de Russen die in Duitse krijgs dienst waren getreden en zagen dat Duitsland de oorlog ging verliezen hun eigen hachje wilden redden door een bij voorbaat tot mislukken ge doemde opstand te beginnen en daarmee onnoemelijk leed over de burgerij hebben gebracht. In die krin gen begreep men dan ook niet waarom ook door het gemeentebe stuur een krans werd gelegd bij de jaarlijkse herdenking door een depu tatie van de Sovjetambassade. Ook het vriendschapsbezoek dat in 1983 onder aanvoering van burgemeester J.A. Engelvaart door enkele honder den Texelaars aan Georgië werd ge bracht, riep afkeurende reacties op. Realisme Nadat Georgie zich had losgemaakt van de Sovjet Unie kwam er ruimte voor nuancering. Georgische diplo maten toonden zich geschokt toen ze bij het zien van oorlogsfoto's op Texel zagen dat de in opstand gekomen 'partizanen' Duitse uniformen droe gen. Tegelijk groeide aan Texelse zijde het begrip voor de opstandelin- Ambassadeur Zaldastanishvili en andere leden van de Georgische delegatie krijgen In de permanente expositie over de 'Russenoorlog' uitleg van museumvoorzitter Theo Witte (linksen de burgemeester. 'fc:" Ht:'*

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1