'Ik voel me verraden door mijn product' j 'Vroeger goed geld in de bollen te verdienen 'et bollenvaksaneert ichzelf, dat is keihard' Jaap Duinker neemt afscheid van de bollen Sieme de Jager rooide Sions in Frankrijk loembollenteler Rob Bruijn: TEXELSE COURANT Magere jaren voor bloembollensector DINSDAG 13 MEI 2003 fie had dat kunnen voorzien? rachtige tulpen, die 25 jaar lang iet beneden de 18 (oude) centen pbrachten en zelfs jarenlang leer dan drie dubbeltjes deden, laar van het een op het andere loment kelderde de prijs tot iets leerdan een paar eurocent. 'Voor Bt eerst stonden we bollen klaar maken die onverkoopbaar wa in. Narcissen waren zelfs voor ks niet te slijten. Dat is een rare swaarwording. Ik voel me ge- oon verraden door mijn product.' rie decennia zit Jaap Duinker uit en Hoorn in de bloembollen, ja- van hard werken en lange da- maken, maar nooit met tegen- n.Tot vorig jaar zo'n beetje alles igen zat en hij en zijn meewer- inde echtgenote Marjanne beslo- in een punt achter de bollen te itten. rwijl Marjanne Duinker vooruit gaat nde verkeerde planten te selecte- n, is haar man druk doende om de Ipen te koppen 'We doen dit jllenbedrijf met z'n tweeën', bena- ukt Jaap Duinker (53) Vanuit de ipmachine kijkt de bollenteler uit ierhet ivoorkleurig bloemenveld in Naai Aan de ene kant de dum- ind, aan de andere Den Hoorn. In imbinatie met de bloemenpracht >n schilderachtig decor. Voorbijrij- inde fietsers, op weg naar camping lodsmansdum, aanschouwen hoe j de stelen van hun kleurige bloe ien ontdoet. Zeker met de huidige ite een noodzakeli|ke cultuur- jaatregel, maar spijtig voor de kam- irders, die graag nog een tijdje van lekjeuren hadden genoten. Zo dicht ijdecamping staat Duinker behoor- jk m de kijker, maar het lijkt aan hem irbq Ie gaan. 'Ik ben eraan ge jend Soms komen mensen het land fc voor een praatje. Maar ze komen pk wel eens als ik er niet ben en lukken dan bloemen. Soms wat meet en het is ook wel gebeurd dat ie een stuk oprooien. Dat is minder jeuk letisdelaatste keer dat ze de tanige mderop deze wijze in actie kun- zten. Hij houdt ermee op Zo'n jrtigiaarheeft hij in de bollen geze- nog wel langer als hij het lantiewerk in zijn jeugd er bij op- Begonnen in een tijd dat het in rond Den Hoorn nog wemelde van MenboerenZoals Kees Dekker, Kok, Aai Lap van Klif, Sieme hven Bruin, Jan de Porto en ga maar door. Het was de tijd dat ia alles nog met de hand ge- irde 'Met z'n allen op de lange lel om de bovengeploegde bollen te rapen. Het was nog gezellig op het land Mijn vader, die loonwerker was, ploegde de bollen met het paard uit. Later met de trekker, met opa aan het stuur en vader aan de ploeg. Als pa hó zei, dan keek opa eerst om en kwam de trekker pas een stukje ver derop tot stilstand. Het was bewerke lijk, maar er werd nog goed verdiend in de bollen, 's Zomers moest je er een tijdje flink tegenaan, maar dan kon je 's winters rustig aan doen. De bollentelers uit die tijd konden er nog vast personeel op nahouden. En zo dra De Naai in het voorjaar in bloei stond, trok de Hoornder schooljeugd het land in om te helpen bij het nar cissen koppen, wat toen nog met de hand gebeurde.' Als de machine het niet kan overnemen, gebeurt het he lemaal niet meer. 'Want voor deze prijzen kun je daar met meer aan be ginnen Van al die bedrijfjes van vroe ger zijn er veel gestopt, maar er zijn er nauwelijks bijgekomen. Geen op volgers. 'Een verarming, maar een gevolg van de daling van de prijzen van de landbouwproducten in het al gemeen. De kosten stijgen, dus moet je groter.' Bij Schilling Duinker, zoals de sa menwerking vroeger heette, hadden ze al snel in de gaten dat grote op pervlaktes beter rendeerden dan kleine. Het bedrijf behoorde tot 'de grote drie', zoals ze in Den Hoorn zeiden. Halverwege de jaren tachtig werden er op de kwekerij zo'n 27 tot 28 hectare narcissen, tulpen en wat krokussen geteeld. Sterk waren 's avonds in het dorpscafé de verhalen van de jongens die er werkten over de grootschalige aanpak, stoere jon gens, meiden van de camping en de fratsen van 'ome' Willem, de vader van Jaap. Ze werden verteld op een tijdstip dat Duinker zelf nog aan het werk was. 'Hard werken hoort erbij. In de drukste tijd hebben we wel een man of dertig aan de gang, als het wat rustiger is de helft. Dat betekent, zeker in het oogstseizoen, lange da gen maken. Vóór zeven uur 's mor gens aan de gang, tot tien uur 's avonds doorgaan, zeven dagen in de week, ook op zondag. Die dag was er geen personeel en kon ik in alle rust dingetjes doen waar ik anders met aan toe kwam, zodat het maan dag, als de mensen er weer waren, sneller ging. Ik wilde dat het seizoen zo snel mogelijk achter de rug was. Inderdaad, hard werken, maar zolang ik er een redelijk inkomen uit haalde, maakte ik me daar helemaal niet druk over. Die zondagen, lekker in mijn eentje aan de slag, daar genoot ik zelfs van.' Texel mag in kringen van bollentelers dan als 'buitengebied' bekend staan, Duinker heeft het altijd als een voor deel beschouwt een bedrijf op Texel te hebben. 'Je hebt hier nog een beetje de mentaliteit van de duin- boeren. We staan hier dichter bij de natuur dan aan de overkant. Je bent hier meer afhankelijk van de natuur, vooral omdat we hier met kunnen beregenen. Droogte hoort erbij, maar we hebben geleerd ermee om te gaan. De wind gebruiken we in de zomer om de bollen te drogen, gra tis en voor niks.' De kwekerij werd bijna met de helft ingekrompen toen Jaap en Marjanne het bedrijf in 1992 met z'n tweeen voortzetten. Jaap op het land, Marjan in de schuur, zo hadden ze het werk verdeeld. Onverminderd lang en hard werken, maar ze gingen ervan uit dat als Jaap zestig werd het bedrijf zó veel zou opbrengen, dat ze het wel rustig aan konden doen. Maar het liep anders. 'Het bloembollenvak heeft altijd z'n ups en z'n downs gehad. De prijzen konden een periode slecht zijn, maar je kon er altijd weer op wachten dat het omhoog ging. Maar vooral de teelt van narcissen is de laatste jaren steeds minder lonend geworden. Het aanbod is gegroeid, doordat er een heleboel uit Engeland komen en doordat akkerbouwers narcissen zijn gaan telen. Maar de vraag is niet meegegroeid De mensen hebben tegenwoordig liever een buxus en een straatje in de tuin dan een mooie narcis. Ik heb het idee dat de afzet in UB atraerjrono van uen noorn Kopt bollenteler Jaap Duinker voor de laatste keer de tulpen. Europa stagneert. Als je Belgen en Fransen spreekt, dan vertellen ze dat ze in hun eigen land moeilijk aan bol len kunnen komen, terwijl Japanners ze op elke hoek van de straat kunnen kopen.' Een grote strop voltrok zich in de winter van 1995 op 1996, toen ganzen het op de narcissen inge zaaide roggedek opvraten en de strenge vorst vrij spel had. 'We leden dat jaar een schade van ƒ185.000,-, die niet werd vergoed. En dan heb ik het nog met eens over de vervolg schade.' De tulpen hielden lange tijd hun prijs. 'Deze bollen van het soort Ivory Floriadale, bijvoorbeeld, hebben in 25 jaar nooit minder dan 18 (oude, red.) centen per stuk opgebracht. Zelfs wel eens 32 cent. Vorig jaar moesten ze weg voor amper 3 eurocent. Hoe dat komt? Ik denk omdat het een ivoorkleurige tulp is, en dat vinden ze tegenwoordig eeri softe kleur. De trend is juist dat de mensen harde, agressieve kleuren willen. Ik denk dat het met het terrorisme samenhangt, alsof de mensen op oorlogspad zijn.' Toen de bollen vorig jaar onverkoop baar waren en uit een twijfelachtig monster bij de export bleek dat er aaltjes in de narcissen zouden zitten, ging de zin er af. 'Dit hadden we met kunnen voorzien. Ik voel me gewoon verraden door mijn product.' Wat meespeelde bij het besluit om te stoppen is dat ze niet met een opvol ger rekening hoeven te houden. 'Te gen mijn zoon heb ik gezegd dat hij wel in de bollen mocht, maar dat hij eerst een ander vak moest leren. Dat advies heeft hij ter harte genomen en hij wil dus niet in de bollen.' 'Toen het besluit om te stoppen een maal was genomen, heb ik het er drie weken erg moeilijk mee gehad. Daarna zei ik: nu ga ik een baant/e zoeken.' Datzelfde deed Marjanne, die op de Jacob Daalderschool in Oosterend haar oude beroep als on derwijzeres weer heeft opgepakt Het 'baantje' dat haar man zocht, werd een functie als werkleider bij de bui tendienst van De Bolder. Hij geeft lei ding aan zo'n twintig medewerkers die actief zijn in de groenvoorziening, de marktkramen opzet en voor de wasserij lakens in de bungalows op vakantiepark De Krim aflevert. 'Dit werk ligt in de lijn met wat ik heb ge daan. Omgaan met mensen, wat ik altijd erg leuk heb gevonden. En het is toch een soort zelfstandige baan. Het IS natuurlijk niet te vergelijken met de enorme piekdrukte in een bollen- bedrijf, maar er zit wel een seizoens- element in. Het neerzetten van de marktkramen en het onkruid in de plantsoenen.Want dat begint al be hoorlijk te groeien.' Narcissen mogen nu dan weinig opbrengen, er was een tijd dat een mand vol honderd gulden deed. Vooral de - typisch Texelse - narcis Dubbele von Sion was gevraagd. Het was jarenlang een specialiteit van bloembollenteler Sieme de Jager van de Mokweg bij Den Hoorn. De bollen waren zó kost baar dat het loonde om met een paar Texelaars in de bus te stappen en diep in Frankrijk wilde Sions uit het gebergte te steken. De taal was jfiru/yn- 'in slechte tijden leer je meer dan in goeie tijden. Hst vroeg iemand of ik naar werk ging. Ik zei van niet. Of a naar de schuur, óf naar het maar nooit naar mijn werk. wordt je niet van de bollen, lr ik heb er lol in en ga er met 'er 120 procent tegenaan. Daar Tiet om. Natuurlijk gaat het nu in de bollen, maar ik vind het een leerzame tijd. In slechte 'n leer je meer dan in goeie.' net woord is bollenteler Rob n dit Den Hoorn, allerminst plan om ermee te stoppen. Is Telg uit een generatie van Helers. 'Mijn opa (Iwen Bruijn, ls m de dertiger jaren met de bol tonnen Dat waren de crisis- toen was het helemaal een njd Hij zei dat als een ander o en weggooit jij er juist mee beginnen. Hij heeft ook goeie meegemaakt. Er zijn altijd geweest en die zullen er ook altijd wel blijven.' Zelf stapte Rob Bruijn op zijn zes tiende in het ouderlijk bedrijf aan de Witteweg. Hij is nu 29 en doet dus al een paar jaar mee. Zo'n 25 hectare bollen teelt hij samen met zijn vader. Ze staan verspreid rond Den Hoorn in De Naai, aan de Rommelpot, in het Hoornder Nieuwland en bij hoeve De Grie. Zo'n elf hectare tulpen en de rest één- en tweejarige narcissen. Naar Texelse maatstaven een flinke kwekerij. De crisis in de bloembollenteelt gaat met aan het bedrijf in Den Hoorn voorbij. 'In vijf jaar tijd is de kiloprijs van de narcissen gehalveerd. Van narcissen worden er gewoon teveel geteeld Dat heb je met een vrije markt. En de vraag is achter geble ven. De export probeert de prijs na tuurlijk zo laag mogelijk te houden. Bij de tulpen is de markt ook met floris sant, maar wij hebben gelukkig soor ten die geschikt zijn voor export naar Amerika en die al jaren dezelfde prij zen opbrengen. Dat sleept ons er doorheen. Maar de teelt van narcis sen kost geld en werken onder de kostprijs valt niet mee.' 'Het is een slechte tijd, maar dan leer je meer dan in goeie tijden. Ik kijk bij voorbeeld hoe anderen op de situa tie reageren. Door te verkopen, of juist niet. Extra bollen op te planten of teelttechnische maatregelen te nemen. Ik ben tijdens een cursus in drie jaar tijd bij zo'n beetje 150 ver schillende bedrijven door het hele land op het erf geweest, ledereen heeft zo zijn eigen verhaal. Op de prijs van de bollen hebben we geen in vloed en nog meer bollen telen zit er niet in. Met z'n tweeën kunnen mijn vader en ik het net randwerken. Je kunt niet zomaar naar een veel gro tere oppervlakte doorschieten Het enige dat wij kunnen doen om het hoofd boven water te houden is de kosten zien te drukken. Bijvoorbeeld door geen nieuwe, .maar tweede hands machines te kopen.' Tijdens het interview onderbreekt vader Bert het werk in de moestuin en mengt zich in het gesprek. Hij is een ouwe rot in het vak. 'Op mijn achttiende ging ik in de bollen en nu ben ik 58 jaar. Ik zit er dus veertig jaar in.' Een periode waarin de bollen ver schillende keren duur zijn geweest, maar waarin de handel net zo vaak in de goot lag. 'Ik heb de tijd meege maakt dat de Ice Follies ft ,60 per kilo opbrachten. Nu zijn ze bijna met te slijten Maar als je het afwacht dan worden ze wel weer ƒ1,60. Voor wie ze dan nog heeft natuurlijk.' Rob: 'Wat dat betreft is de bollen één van de weinige gezonde takken in de landbouw. Het saneert zichzelf. De gene die het niet ziet zitten, het finan cieel met kan bolwerken of die geen opvolger heeft, valt af. Boeren wor den met subsidies in leven gehou den. maar een bollenteler krijgt geen subsidie. Dat is natuurlijk keihard, maar in mijn ogen de enige gezonde manier.' Bert: 'Het is een bijzonder vak, maar wel een mooi vak. Werk en hobby lopen door elkaar. Nu wied ik onkruid in mijn tuintje, maar zondag morgen is het misschien stil weer en spuit ik de bollen.' geen probleem. Dfe leèrde hij on derweg wel. Om gezondheidsrede nen ruimt de teler uit De Kuil nu zijn bollen op. Als de verslaggever onaangekondigd arriveert op het bollenbedrijf aan de Mokweg zet De Jager (67) de sores over zijn gestel even aan de kant, neemt het woord en is in staat de rest van de middag vol te praten. Niet over één onderwerp, verhandelingen over de meest uiteenlopende zaken schudt hij achter elkaar uit zijn móuw. Het ene moment over wat ooit de grootste drukpers van Nederland was, om daarna over te stappen naar zijn oom bij de belastingdienst die zijn boekhouder nuttige tips geeft, en vervolgens te verhalen over een Por tugees die hem vertelde dat in zijn land ook Sions groeien. 'Die man heette Penha. Zouden de voorvade ren van Ben en Cocky daar soms ook vandaan komen?' De Jager, die graag de tijd neemt vooreen praatje, beschikt over een brede interesse en een opmerkelijk geheugen, wat hem in staat stelt verhalen vrijwel letterlijk na te vertellen. De narcissenteler is niet alleen bijzon der, hij heeft ook bijzondere voorkeu ren. Zoals de njkbloeiende, kwiekgele Incomparable een stokoud ras, dat hij als enige in heel Nederland teelt. 'Hij werd voor de oorlog in redelijke op pervlaktes op het eiland geteeld, maar toen de markt tijdens de crisis in de dertiger jaren in elkaar zakte, verdween deze narcis als eerste van het eiland Bollepprijzen gaan altijd op en neer en toevallig bracht Incomparable in die tijd weinig op. Toen de telers tijdens de sanering verplicht bollen moesten weggooien, heeft de overheid een fout gemaakt: ze vergaten te zeggen dat van elk soort een deel moest worden vernie tigd. Daardoor kieperden de telers alleen de rassen weg die op dat mo ment goedkoop waren. Incom parable was één van de eerste die op de hoop werden gegooid. Maar in een enkel tuintje bleven er nog een paar over en omdat ik ze mooi vond, heb ik de bollen eruit gespit. Ik ben met een paar stuks begonnen en nu heb ik er een hele hoek van. Veel vraag is er nog niet naar. Eigenlijk zouden de narcissen weer eens duur moeten worden, dan gaat zo'n 'nieuwe' ook wel aan de haal. Maar het is bedroevend slecht in de narcis sen.' De Jager heeft wel een theorie over een belangrijke oorzaak. 'De lelies. Vroeger kon je narcissen tot eind november slijten Tegenwoordig loopt de handel eind september af, want dan komen de eerste lelies op de markt en kunnen de exporteurs er met meer mee staan.' Hij grijnst als hij denkt aan de tijd dat met name de narcis Dubbele vorrSion hoge prijzen opbracht. 'Vooral na de Tweede We reldoorlog. Een beetje raar verhaal eigenlijk. Sions werden namelijk veel gebruik ter versiering van graven. Er waren natuurlijk een hoop Duitsers doodgeschoten en die graven moes ten worden versierd. Dat was de re den dat de Sions ook na de oorlog lang gevraagd bleven. We gingen zelfs naar Frankrijk, waar ze van na ture groeien, om vers plantgoed te steken. We kochten dan een oud busje, reden er naar toe en rooiden een paar honderd kilo. Ik kende geen word Frans, maar dat deden we on derweg wel op. We hebben ons altijd aardig kunnen redden. Vorig jaar had ik hier nog een vluchteling aan het werk. Die sprak ook Frans. Als je zo'n zomertje met zo'n jongen staat te werken, steek je nog aardig wat op.' De reisjes naar Frankrijk waren nodig omdat de Sion een wilde plant is, die het eigenlijk niet goed verdraagt als hij in cultuur wordt gebracht. 'Ze groeien als het ware uit hun krachten. Als je die Franse bollen hier op het land zette, dan groeiden ze het eer ste jaar drie keer over de kop. In de jaren erna zakte het langzaam af. Om een goede partij Sions te houden, moet je dus regelmatig naar Frankrijk. Dat het er al een tijdje niet meer van is gekomen, kun je wel aan deze partij zien. Ze staan er een beetje romme lig bij.' Behalve voor Sions reisde hij ook naar Frankrijk om sneeuwklokjes te rooien. 'Ook daarvan heb je regelma tig vers plantgoed nodig. Ik ben er nog wel met Daan Schilling naartoe geweest. Die bolletjes groeien daar gewoon in het bos en als je dan de grondeigenaar toestemming vroeg, dan kon je je gang gaan. Het zat er vol met keien en dan was het wel eens lastig om de bolletjes boven de grond te krijgen. 'Bolle' Piet (Kikkert uit De Koog, red.) teelde ze daarom vroeger in de Dennen, zodat hij na verloop van jaren weer fris plantgoed had. Ze moesten allemaal met de hand worden gerooid. Daar hielp ik hem dan wel bij. Tegenwoordig staat Staatsbosbeheer het niet meer toe. Maar in het vroege voorjaar is nu nog goed zien waar we toen aan de gang waren.' De Jager, een achterneef van profes sor Kees de Jager, kreeg de bollen teelt met de paplepel ingegoten. 'Mijn vader was duinboer, met wat koeien, een stuk of wat schapen en een hoekje narcissen. Hij teelde destijds Sions en Golden Spureen hele mooie trompetnarcis, die nu uit de mode is geraakt. Voor de oorlog kreeg mijn vader een baantje als vogelwachter bij de Dienst der Do meinen, op het eiland Rozenburg bij Rotterdam. Toen was dat nog natuur, nu is het havengebied Europoort. De oorlog stond op uitbreken, ik moet een jaar of vijf zijn geweest en heb Rotterdam nog zien branden. In de zomer nam mijn vader altijd een paar weken vrij om de bollen te rooien. Maar toen de Moffen op zijn landje bunkers begonnen te bouwen, moes ten we daar weg. In de oorlog keerde mijn vader terug naar Texel en pakte zijn boerdenbedrijf weer op.' Het bedrijf werd voortgezet door Sieme en zijn broer Kees de Jager. 'Het land hier in De Kuil was vroeger aan de natte kant, eigenlijk met ge schikt voor bollen. Met de ruilverka veling is het aardig opgeknapt en kre gen we de beschikking over zeven hectare bollenland.' Door de hoge zuurgraad was de voormalige duin- grond uitstekend geschikt voor Sions, een zeer kieskeurige narcis. 'Op kalkrijke grond hoef je hem niet te telen. De grond moet zuur zijn, zoals hier in De Kuil.' Dat laatste is de reden dat Sions vrijwel uitsluitend op Narcissen die voor afbraakprijzen van eigenaar verwisselen, als ze al zijn te verkopen. De teelt van tulpen is alles behalve een vet pot, gele krokussen gaan bene den de kostprijs van het erf en ook de leliekwekers hebben het zwaar te verduren. Het zijn ma gere tijden voor de bollentelers. van wie er elk jaar wel een paar de pijp aan Maarten geven. Ston den op Texel in 1990 nog 86 telers geregistreerd, anno 2003 schommelt hun aantal rond de 65. 'Er gaan er wel af, er komen nauwelijks nieuwe bij', vertelt Alfons Kuip van hoeve Op Ruimte, voorzitter van de afde ling Texel van de Koninklijke Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Kuip merkt het aan de ledenlijst 'Nu hebben we nog ruim vijftig leden, een paar jaar geleden waren dat er nog dik zestig. Het gaat hard.' Deson danks blijft de oppervlakte bloembollen redelijk constant. Zo'n 600 hectare bloembollen staan er momenteel op Texel, in clusief de vaste planten. De over blijvers nemen dus in omvang toe. Kuip is weinig hoopvol ge stemd. 'Met name in narcissen is de stemming ver beneden het nulpunt Je zag het wel aan de groene veiling. Er werd amper geboden. Een jaar of wat geleden zouden de bollen drie keer zoveel hebben opgebracht. Het is wel eens vaker gebeurd dat tulpen, narcissen of krokussen in de goot lagen, maar nooit allemaal tegelijk. Ik denk dat het een sa menloop van omstandigheden is. Minder export na 11 september 2001, een aanbod dat nog steeds groeit en bollenteelt in landen zoals Engeland en Nieuw Zeeland. Het evenwicht is ver stoord. Telers die pech hebben dat ze de verkeerde soorten heb ben of andere tegenslag hebben gehad zijn financieel in de knoei gekomen. Zij moeten stoppen, terwijl anderen geen geld hebben om te investeren. Ik had vandaag voor een prikje bollen kunnen bij- kopen. Maar je moet maar af wachten of je ze van de zomer weer kwijt kunt. Zo rooskleurig zijn de vooruitzichten met. Maar, en dat weet ik wel zeker, bloembollentelers zullen er altijd blijven.' Op deze pagina komen twee telers aan het woord die ermee stoppen en eentje die allerminst van plan is het bijltje er bij neer te gooien Tekst en foto's Gerard Timmerman het Texelse duinzand werden ge teeld. De vijftiger en zestiger jaren waren de tijden dat de bollen nog werden uit- geploegd en met de hand geraapt. Jongens op lange regels die de bol len opraapten, de tijd dat de bollen nog veel geld opbrachten. 'Gele kro kussen waren ook hartstikke duur. Wel een tientje per kilo. Een arbeider kostte toen een tientje per dag. Als hij een kilo had gerooid, had hij zijn loon voor die dag verdiend. Vroeger, zeg maar tot de tachtiger jaren, was er goed geld in de bollen te verdienen. Maar daarna is het steeds verder weggezakt. Nu zijn de krokussen maar een rijksdaalder de kilo of zo. Narcissen is helemaal brandhout, Eén exporteur wilde vorig jaar Fe bruari Gold kopen. Ik heb voor die bollen wel eens honderd gulden voor een mand gehad. Deze man bood maar een paar tientjes de mandVoor dat geld moest ik ze ook nog sorte ren en leveren op een tijdstip dat het hém uitkwam. De groeten De export komt in steeds minder handen. Ze kopen bollen voor prijzen waar de kweker geld bij moet leggen. Die ra ken steeds verder in de schulden. Als je hoort dat de hypotheken tegen woordig hoger zijn dan het land waard is...' warcissenteier bieme de Jager. Toen kreeg je honderd gulden voor een mand narcissen, nu amper een paar tientjes.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5