Werkloosheid op exel fors gestegen ooral ouderen vaker zoekend Jip?! Uitstallingen moeten binnen de perken blijven Rolstoelers gluren door kijkschutting natuurpad Alloo cALLol J, COURANT 5KVB0X FC GÊnÉENïTETEXel ZED BERT 6P EELT ZE J HU DE MRU OFOEBRL? Granaat stelt demonteurs voor raadsel Hiphopfestival in Time Out Roeligans in de gemeenteraad Regels voor gebruik van de weg Cursusgids ROC 'Aantal winkeldiefstallen opvallend laag' TF YFI QF VRIJDAG 16 MEI 2003 staat ook op CD-rom, verkrijgbaar bij de realisatie steeds ingewikkelder' werkloosheid op Texel is over afgelopen jaar fors gestegen, ■ijfers van het Centrum voor en Inkomen (CWI) blijkt een ing van het aantal werk enden van maar liefst ruim nendertig procent. Volgens ns Nieuwland, interim-mana lan CWI Den Helder, waaron 'exel valt, wordt ook ons eiland waarschijnlijk geconfronteerd de gevolgen van de economi- teruggang die landelijk al zor- baart. aar leek goed te beginnen. Op 1 ari 2003 stonden er bij CWI Den minder werkzoekenden inge- even dan een |aar geleden. Er een terugloop geconstateerd ruim tien procent. Deze andsdaling betrof echter vrijwel el vrouwen, in bijna alle leeftijds- jorieèn, met uitzondering van de tot 50-jarigen en de 57,5- sers. Het aantal zogeheten direct ddelbare werkzoekenden daal- elts met ruim twintig procent, ens Nieuwland werd die daling een deel veroorzaakt door ge- «B» ISSmmbMB ■SSSwiSSSS sen. Die toename deed zich vrijwel gelijkmatig voor, dus zowel bij de mannen als bij de vrouwen, en is deels te wijten aan de late start van het seizoen, doordat Pasen drie we ken later viel dan vorig jaar. Verder is de instroom van werkzoekenden veel groter dan in het eerste kwartaal van vorig jaar. Dat wordt volgens Nieuw land deels veroorzaakt door een eco nomische teruggang in de niet- of minder seizoengebonden bedrijfs sectoren. Opmerkelijk is de toename van hoger opgeleide werkzoekenden en ouderen van boven de 57,5 jaar. Naast de bij het CWI ingeschreven werkzoekenden zijn er zo'n vijfen tachtig Texelaars die via de gemeente aan een baan proberen te komen. Deze groep bestaat uit mensen met een bijstandsuitkering en de niet- uitkeringsgerechtigden. Via het Insti tuut voor Werkeloosheid en Arbeid (IWA), dat door de gemeente Texel wordt ingehuurd, wordt getracht een passende dienstkring te vinden voor deze groep. Verder zijn er nog de Texelaars die zelf zoeken naar ander werk en zich niet bij het CWI hebben aangemeld. De omvang van deze gemakkelijk is. 'Er zijn deze winter meer mensen blijven hangen dan andere jaren. Mensen die anders bij de seizoenstart een andere baan hebben of zoeken, blijven nu bij ons werken', licht Vinke toe. Hij kan toe met minder uitzendkrachten dan ge bruikelijk. Desgevraagd laat ook voorzitter Ries Swanink weten dat er binnen het Texels Verbond van On dernemers geen problemen zijn met het werven van personeel- Er zouden zich ten opzichte van vorig jaar nau welijks veranderingen hebben voor gedaan In TVO zijn de sectoren de tailhandel, bouw, toerisme, ambach ten en overige diensten vertegen woordigd. Minder vacatures De gestegen werkeloosheid als ge volg van economische teruggang uit zich ook in het aantal aangeboden vacatures. Ten opzichte van vorig jaar bleef dat aantal op Texel min of meer gelijk. In de horeca en detailhandel, de meest seizoensafhankelijke be drijfstakken, was sprake van een da ling. Vooral in de horeca liep het aan tal aangeboden banen via het CWI in de horeca is het aantal vacatures gedaald. Ie regelgeving met betrekking WW-uitkermg aan seizoen- (elozen. In diverse branches heb- seizoenkrachten na de idiging van hun tijdelijke dienst- ind geen recht meer op een leloosheidsuitkermg, omdat zij tevoren weten dat zij weer wer- )s worden. 'De regeling is be- J voor onvrijwillig werkelozen', s een woordvoerder van het (Uitvoering Werknemers- skeringen), dat de aanvragen WW-uitkeringen beoordeelt, door zijn verschillende werkge- ertoe overgegaan een deel van ieizoenpersoneel een vaste ar- sovereenkomst aan te bieden. april was het aantal werk enden beduidend hoger dan een geleden. Met een toename van ersonen kwam het totaal aantal elozen op 241Het aantal werk enden op Texel, dus ook wer en die een andere baan zoeken, oeg toen ruim driehonderd men- groep is niet bekend. Dat de arbeidsmarkt op Texel krap per is geworden, wordt bevestigd door diverse ondernemers. Zij heb ben minder moeite met het vinden van geschikt personeel dan pakweg eon half jaar geleden. 'Ik heb inder daad het idee dat het makkelijker is geworden om aan personeel te ko men. Er komen open sollicitaties bin nen en er komen meer reacties bin nen als je een vacature plaatst in de krant', aldus ondernemer Kees-Jaap van der Kooi van speelgoedwinkel Intertoys. Hij vindt het opvallend dat de reacties van werkzoekenden die via het CWI op een vacature reage ren serieuzer zijn geworden. 'Vaak kreeg je van die types die moesten solliciteren, maar dat eigenlijk liever niet deden. Dat is nu anders.' Ook Ko Vinke, eigenaar van schoonmaak bedrijf Vinke Schone Diensten, heeft de indruk dat er meer mensen op zoek zijn naar een baan en dat het zogeheten jobhoppen niet meer zo fors terug, van 287 naar 198 op 1 april van dit jaar. Die daling kan ook wor den veroorzaakt doordat werkgevers hun openstaande vacatures met meer melden bij het CWI, maar via andere kanalen personeel werven. Een sector die het wel goed doet en een groot aantal nieuwe vacatures voor zijn rekening nam, is de zakelijke dienstverlening. Het afgelopen jaar werden in deze sector ruim tweehon derd nieuwe banen aangemeld bij het Texelse CWI. Hoewel de gestegen werkeloosheid enigszins zorgen baart, is er volgens Nieuwland nog geen reden voor grote ongerustheid. 'Het overgrote deel van de werkelozen zit maar nul tot zes maanden zonder werk en is direct bemiddelbaar. Dus dat is niet echt zorgelijk.' Tekst en foto Louise van der Sluis letzelfde terrein aan de Konings bij Oosterend waar half februari franaat werd bovengeploegd, is week een soortgelijke bom ge en Het explosief heeft een e van 30 centimeter en een snee van 12 centimeter Net als 's het projectiel opgehaald door nik en Demonteerploeg van de klijke Marine. Omdat toen niet zekerheid kon worden vastge- welke type bom het betrof, be sloot duikmeester Cor van Heer waarden het ditmaal aan een grondige inspectie te onderwerpen. In plaats van het te laten ontploffen op het strand, werd de granaat gede monteerd en overgebracht naar Den Helder. Op de foto zijn de verschil lende onderdelen te zien. Gisteren wist Van Heerwaarden nog niet met zekerheid te vertellen welk type het betrof. 'Wij denken aan een wat wij noemen Hollands bommetje, van omstreeks de Eerste Wereldoorlog.' Monteerde granaat die werd gevonden op een akker bij de Koningsweg. Jongerencentrum Time Out in Den Burg biedt vrijdag 23 mei onderdak aan een hiphopfestival. Tijdens dit muziekfeest wordt opgetreden door drie bands. De eerste, die om 21.30 uur het podium beklimt, is Wreedzaam uit Utrecht en bestaat uit oud-Texelaars Harold Jonk en Mark Gademan. Daarna, rond 22.15 uur, is de beurt aan een Texelse act, Rumpmeister, met Robin Rump en Bart Riegman. Het festival wordt vanaf ongeveer 22.45 uur afgesloten door Kombo, dat eveneens afkom stig is uit Utrecht. Beide Utrechtse groepen hebben al ervaring met op treden voor publiek. Robin Rump demonstreerde zijn kunnen eenmaal op OSG De Hogeberg, Bart Riegman maakt zijn debuut. De zaal is open vanaf 21.00 uur, de toegang is gratis. Het festival is de laatste activiteit van het seizoen voor Time Out, dat van maandag 2 juni tot het begin van het nieuwe schooljaar gesloten is Jongeren Informatie Punt f|HTOOf< GOÊS ifc- 05"- Het college heeft voor Den Burg en De Koog regels op papier gezet in zake het gebruik van de straat voor reclameborden, rekken, kramen, ter rassen en andere spullen die onder nemers nodig hebben voor hun ne ring. Belangrijkste reden is dat overal vrije doortocht moet zijn voor brand weer en ambulance en dat steeds meer klachten binnenkomen over onnodig rommelige toestanden om dat ondernemers te 'uitbundig' zijn geweest met het plaatsen van aller lei voorwerpen op of aan de weg. Voor De Koog wend al in 1997 een regeling gemaakt, die nu wordt aan gevuld. Den Burg krijgt voor het eerst een regeling. Belanghebbende orga nisaties als de Ondernemers vereniging Den Burg en de Folklore- stichting en De Koog Badplaats zijn in de gelegenheid geweest op het ontwerp daarvan commentaar te le veren. Het college geeft toe dat in het ver leden te weinig is gelet op naleving van de regels. Dit handhavingaspect is nog onderwerp van overleg, maar het wordt in elk geval beter. Waar schijnlijk zullen bij de controle parkeercontroleurs worden ingezet en bij overtredingen zal na een waar schuwing worden gewerkt met dwangsommen. Belangrijkste punt is dat de weg van goot tot goot vrij moet blijven. Er mogen dus alleen spullen worden neergezet tussen de (eigen) gevel en de goot. Dit geldt in Den Burg voor de volgende straten: Parkstraat, Weverstraat, Hogerstraat, Binnen- burg, Burgwal, Stenenplaats, het Zwaanstraatgedeelte tussen Graven- straatA/Varmoesstraat en Groene- plaats, het Kogerstraatgedeelte tus sen Stenenplaats en Wilhelminalaan/ Burgerhoutstraat en het Waalder- straatgedeelte tussen Stenenplaats en Wilhelminalaan/Burgerhoutstraat. Voor de ondernemingen aan de Groeneplaats tussen Elemert en Zwaanstraat geldt dat het voetpad voor de panden mag worden gebruikt tot aan de parkeervakken, als de doorgang voor voetgangers met wordt belemmerd. In De Koog geldt de regeling voor gedeelten van de Dorpsstraat, het Dorpsplein, de Nikadel en de Badweg. Voor de uit stallingen, borden, vlaggen etc. gel den maximummaten. Daarvoor en voor de details van de regeling wordt verwezen naar een binnenkort te pu bliceren aflevering van de gemeente lijke rubriek Eilandberichten en naar een brief die de betrokken belangen organisaties nog krijgen. Bij de discussie die aan het vaststel len van de regelingen vooraf is ge gaan kwamen wat knelpunten aan het licht, waarover het college ook besluiten heeft genomen. Zo is de standplaats aan de Weverstraat (tus sen Parkstraat en Achterom) strijdig met de nieuwe regels, maar hij hoeft nog niet direct weg. De huidige ex ploitant kan er gebruik van blijven maken zolang hij er behoefte aan heeft. Daarna wordt de standplaats opgeheven en kan elders in Den Burg eventueel een nieuwe standplaats worden aangewezen. Verder zullen op de Groeneplaats, Vismarkt en Parkstraat straatlantaarns worden verplaatst, omdat ze een efficiënte opstelling van marktkramen en een goede doorgang belemmeren. Ook moet hier en daar de bestrating wor den aangepast. In De Koog zal op de Badweg een strook van twee meter aan de straatzijde worden vrij gehouden, wat een wens was van de dorpscommissie De nieuwe regeling gaat 15 juni in Het ROC heeft voor het komend sei zoen een cursusgids opgesteld met een overzicht van alle aangeboden bedrijfsopleidingen. In de nieuwe gids, die op 20 mei wordt gepresen teerd, zijn alle opleidingen techniek, ICT, gezondheidszorg, hulpverlening, STCW en talen te vinden. De gids is nu al aan te vragen via tel. 0223- 611200. Het aantal winkeldiefstallen op Texel is ten opzichte van landelijke cijfers opvallend laag. Dat blijkt na een inventarisatie onder leden van het Texels Verbond van Onderne mers en Ondernemers Vereniging Den Burg. Onlangs werd op initiatief van burge meester Geldorp een overleg gehou den met diverse ondernemers organisaties, politie en gemeente over de bestrijding van kleine crimi naliteit. Aanleiding vormde de onrust barende landelijke cijfers van met name het aantal winkeldiefstallen. Het overleg moest inzicht geven in de Texelse situatie en de eventuelë wens om meer te doen aan preventie Na een inventarisatie bleek dat het aan tal winkeldiefstallen op Texel buiten gewoon laag is. De uitval door dief stal bedraagt minder dan één procent. Het afgelopen jaar kwamen bij de Texelse politie slechts zeven tien aangiften van winkeldiefstal bin nen. 'Als je dat naast de landelijke cijfers legt, kan dat haast met', con cludeert het hoofd van de Texelse politie Jan Pluimert. 'We zullen onder nemers dan ook op het hart drukken beter op te letten.' Hem zijn geen sig nalen bekend dat het aantal aangif ten zo laag is doordat winkeliers met meer de moeite nemen kleine dief stallen uit hun zaak bij de politie te melden. 'Dat fenomeen zie je wel in de grotere steden, maar het is mij van Texel met bekend.' Hoewel het aantal winkeldiefstallen dus erg meevalt, blijkt er bij de ondernemersorganisaties wel be hoefte aan meer voorlichting over preventie. Daarom wordt maandag 26 mei een voorlichtingsavond ge houden voor winkeliers (aanvang 20.30 uur). Tijdens die bijeenkomst gaat Hans Westrik, preventie ambtenaar van de politie Noord-Hol land Noord, in op de preventie mogelijkheden voor winkeliers. Verder komt onder meer het speciale aangifteformulier voor winkel diefstallen ter sprake. Joyce Karren belt, een van de 'wijkagenten' van Den Burg, is aanwezig om specifieke vragen van Texelse ondernemers te beantwoorden. De avond is gratis toegankelijk en wordt gehouden in hotel De Lindeboom. Opgave is mo gelijk via tel. 327177 of e-mail tvo@texel.org. (Foto Cor van Hoorwaardon) In de rolstoel genieten van de na tuur. Net zoals blinden en slecht zienden, mensen die hardhorend zijn of een andere handicap heb ben. Die mogelijkheid biedt het donderdag officieel geopende Natuurpad Alloo. Een stap vooruit in de activiteiten van Staatsbos beheer om de Texelse natuur toe gankelijker te maken voor mensen met een handicap. Het pad ver vangt het in 1975 aangelegde pad voor blinden en slechtzienden. Het 4,5 kilometer lange natuurpad loopt door een afwisselende omge ving. Vanaf de start bij EcoMare voert de route door een stukje duin, waar de gebruiker het beeld van Thijsse passeert Na een wandeling door de Dennen wordt de Ruyslaan overge stoken. Dat kan op twee plekken. Wie de wandeling tot 2,7 kilometer wil inkorten, steekt over ter hoogte van de Pelikaanweg, waarna de route via het bos bij een kijkscherm uitkomt, die uitzicht biedt over natuurgebied het Alloo. Wie voor de lange route kiest, steekt over bij het Maartenhuis. Op het erf van de woongemeenschap kan een kijkje worden genomen in de Vlindertuin. De wandelaar passeert bloemri|ke graslanden en via het bollenland van Frans Kaercher voert de route langs de oever van de duin- rel van het Alloo terug naar EcoMare. De wandelaar of rolstoeler passeert informatie, onder andere in braille. Dat het blindenschrift achterop en ondersteboven op de bordjes is aan gebracht, is geen fout maar doelbe wust zo gedaan. 'De wandelaar legt z'n handen over de bordjes en kan de tekst zo van onder naar boven lezen. Ze hoeven dus met over hekjes te stappen', vertelde boswachter Erik van der Spek. Zogeheten kussende hekken, die wel door rolstoelers en boosters zijn te passeren (mits er goed wordt gemanoeuvreerd), maar een obstakel vormen voor fietsers, moeten ervoor zorgen dat geen over last ontstaat door wielrijders. Gesproken informatie over het pad EcoMare, en kan worden gedown- load via internet (www. staatsbos- beheer.nl). De aanleg van het pad heeft €250.000.- gekost, geld dat bij een is gebracht door nationaal park Duinen van Texel, provincie Noord- Holland, gemeente Texel, Hoog heemraadschap Hollands Noorder kwartier, VSB fonds, Teso. Rotary en Staatsbosbeheer. 'Voorzieningen als deze worden steeds gewoner, maar doelde SBB-regiohoofd Feitze Boersma op de procedures die moe ten worden gevolgd en de vele in stanties die moeten worden geraad pleegd. Afgevaardigden van de Federatie Slechtzienden en Blinden- belang lieten zich goedkeurend uit over het pad. Jeroen Vink en Jasper Verwer, beiden bewoners van het Maartenhuis, nemen bij de opening van het natuurpad een kijkje do. cherm dat uitzicht biedt op gebied het Alloo. (Foto j Timmerman)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5