Angst voor nieuwe regels houdt erfgoed-titel tegen Brandweer in actie tegen loze meldingen Groeizaam dak op nieuwbouw camping De Shelt Waar gebeurd Dertiende Waddenconferentie op Wangerooge .TEXELSE COURANT' Eilanden willen geen windturbines binnen zichtafstand Bijna 900 keer brandalarm in 2002 Natuur centraal op Thijsseschool Verjaardagen VRIJDAG 16 MEI 2003 Plaatsing van het Waddengebied op de lijst van wereld erfgoederen van de UNESCO is nog geen feit, maar zeker niet definitief van de baan. De gemeentebesturen van de Nederlandse, Duitse en Deense Waddeneilanden hebben geconstateerd dat onder de bevolking angst heerst dat plaatsing op de lijst nieuwe beperkende regelgeving zal oproepen, die een normale gezonde economische ontwik keling in de weg staat. Pas als wordt erkend dat de huidige beschermende regels toereikend zijn om de kwaliteiten van het gebied in stand te houden en te versterken, kan wor den gerekend op een positieve houding van de eiland besturen en kan de aanmelding voor de lijst wat hen be treft op de agenda staan van de internationale ministers conferentie van 2005 die mogelijk op Texel wordt gehou den. Een verklaring van die strekking werd vrijdagochtend vastgesteld aan het slot van de dertiende Inter nationale Waddenconferentie op Wangerooge, het meest oostelijke van de Oost-Friese wadden eilanden. Er is dus niets wezenlijks veranderd sinds de twaalfde con ferentie van 2001 op Fanoe, waar het ontbreken van draagvlak onder de bevolking voor de erfgoed- status ook als hindernis werd ge zien. Men wil er nu echter op rede lijk korte termijn uitkomen. Uiterlijk eind 2004 willen de als Euregio opererende gezamenlijke eilanden van de nationale regeringen verne men dat de huidige regelgeving voor de erfgoedstatus toereikend is en dat er geen uitbreiding komt van de bestaande beschermde gebieden. Keurmerk Tegeli|kertijd hebben de eilandbe sturen wel degelijk oog voor de voor delen van plaatsing op de wereld- erfgoedlijst. Het betekent internatio nale erkenning van het Wadden gebied als een van de grootste en meest waardevolle ecosy-stemen in de wereld Elders is gebleken dat dit predikaat van grote promotionele waarde is en dus goed voor het toe risme. waarvan alle eilanden geheel of voor een groot deel afhankelijk zijn. Bovendien kan plaatsing op de erfgoedliist helpen bij het op afstand houden van windmolenparken in zee en bij maatregelen om vervuiling van het gebied door (scheeps)rampen te voorkomen of te verhelpen. Op de conferentie toonde de Deense delegatie zich het meest afkerig van plaatsing op de werelderfgoedlijst. De Denen onderschreven niet de deels positieve verklaring van de Ne derlandse en Duitse eilanden, omdat ze de aanmelding voor de erfgoedlijst in 2001 hebben afgewezen en er daarna in Denemarken helemaal met meer over is gepraat. Evengoed wilde men bij de verdere discussie betrok ken blijven. Op de eerste conferentiedag werd over het onderwerp werelderfgoed- lijst een inleiding gehouden door bur gemeester Joke Geldorp van Texel. Ze vertelde onder meer dat thans 730 objecten van natuurlijke of culturele waarde in 125 landen op de lijst staan. Er zijn zeven Nederlandse 'erf goederen' waaronder het voormalige eiland Schokland, het molennetwerk van Kinderdi|k en droogmakerij de Beemster. Er is geen twijfel aan dat ook het Waddengebied voldoet aan de UNESCO-criteria om als wereld erfgoed erkend te worden en de voor delen daarvan zijn ook duidelijk. Te gelijk moet erkend worden dat veel inwoners niet zitten te wachten op nieuwe regeltjes die volgens een be paalde organisatie uit lijken te zijn op meer vrijheid voor de dieren, maar minder voor de mensen Geldorp riep de betrokken nationale regeringen op de Euregio Wadden snel duidelijkheid te geven over dit aspect en met name over de gevolgen voor levenskwaliteit en toerisme. Scheepsrampen Op de conferentie, die onder voorzit terschap stond van burgemeester Rob van der Mark van Vlieland, kwa men dne andere onderwerpen aan de orde veiligheid op zee, de aanleg van windmolenparken in zee en de wen selijkheid van geïntegreerd kustzone- management oftewel een systeem om alle menselijke activiteiten in het kustgebied op elkaar en op natuur- belangen af te stemmen. Vooral op de Oost-Friese eilanden bleek er veel zorg te zijn over de be veiliging van de kust tegen scheeps- Secretariaatsmedewerker Jim Ie Roux van Texel met Euregiovertegenwoordiger Frank Ulrichs van Nordemey tijdens een pauze bezig met het verwerken van wat door sprekers naar voren is gebracht. rampen. Ongelukken met tankers, zoals die zich de afgelopen jaren op diverse plaatsen langs de Europese kust voordeden, zouden ook hier kunnen gebeuren. In tegenstelling tot Texel en de meeste andere eilanden, waar men de tankers, autocarriers en andere schepen als stipjes aan een verre horzon ziet, is het gevaar hier zeer nabij. De vaartuigen die op weg zijn naar of afkomstig zijn van Wil helmshaven en Bremen komen vlak onder de kust en vormen voor de strandbezoekers zelfs een beziens waardigheid. Op een groot bord dat door de kurverwaltung van Wange rooge op de boulevard is gezet, zijn alle mogelijke scheepstypen afge beeld, zodat de badgasten ze kunnen herkennen. Maar als zich door explo sie, aanvaring of stranding een onge luk met een tanker zou voordoen waarbij de Noordzeekust en mogelijk ook het wad aan de andere kant van het eiland wordt vervuild, dan zullen diezelfde badgasten wegblijven en lijdt ook de natuur onvoorstelbare schade. Preventie Aan het slot van de conferentie werd dan ook een resolutie aangenomen waarin van de nationale regeringen, de EU-commissie en van de interna tionale organisaties die zich met scheepvaart bezig houden ver- scherpte regels worden geëist, ge richt op het verkleinen van de risico's. Zoals: ingaand 2005 een verbod voor enkelwandige tankers om in de Eu ropese scheepvaartroutes, in de buurt van de kust en in de havens te komen, een gezamenlijke Neder landse, Duitse en Deense kustwacht met duidelijke verantwoordelijkhe den, openbaarheid van onderzoek naar scheepsongelukken en de stich ting van een fonds waaruit de schade wordt vergoed in die gevallen dat de verzekering het laat afweten. Aange zien verreweg de meeste ongelukken op zee worden veroorzaakt door menselijke fouten, zouden ook eisen moeten worden gesteld aan het opleidingsniveau en andere kwalitei ten van de opvarenden van de sche pen. Windturbines De eilanden maken zich ook zorgen over plannen om windenergieparken in zee aan te leggen. Directe aanlei ding is het voornemen van Duitsland om in de Noord- en Oostzee het grootste offshore windpark ter wereld te stichten. Welke effecten heeft dat op het zeemilieu, welke risico's levert het op voor de scheepvaart en wat zullen de visuele effecten zijn als de enorme turbines binnen de twaalf- mi|lszone komen? De eilanden zijn er met gerust op en namen een resolu tie aan waarin staat dat ook wind turbines in zee moeten voldoen aan strikte uniforme regels. De turbines zouden binnen twaalf mijl verboden moeten zijn, om een vrij uitzicht op zee in stand te houden, en het risico dat een schip in botsing komt met Op de eerste conferentiedag gaf burgemeester Joke Geldorp een beschouwing over de plaatsing van het internationale Wadden op de werelderfgoedlijst. (Foto's «r» een turbine moet geminimaliseerd worden door permanente bewaking en desnoods door de kapiteins te verplichten in de buurt van een park een loods te nemen. Omdat de hui dige schadevergoedingsregelingen ontoereikend zijn, zouden er garan ties moeten komen voor het vergoe den van alle schade aan de kust als er toch ongelukken gebeuren. Een extra resolutie waarvoor tijdens de conferentie het initiatief werd ge nomen had betrekking op de moge lijkheden voor onbelemmerd scheep vaartverkeer tussen de eilanden het de vaste wal. In Nederland is het van zelfsprekend dat de vaarwegen van rijkswege op diepte worden gehou den, zodat onafhankelijk van het tij kan worden gevaren. In Duitsland ligt dat anders. Euregio De Wadden vraagt daarom de 'waterstraten' niet anders te behandelen dan de wegen op het land. De van het tij onafhan kelijke verbinding wordt niet alleen gevraagd voor de gewone eilanden, maar ook voor de Halligen, de nau welijks bewoonde mini-eilanden in het Noord-Friese deel van de Wad denzee ten zuiden van Sylt. Euregio Aan de dertiende internationale waddenconferentie werd door zo'n 70 vertegenwoordigers van de eilan den deelgenomen, meest burge meesters. wethouders en bij de waddenvraagstukken betrokken ambtenaren. De Texelse delegatie, die door Tessel Air werd gehaald en gebracht, bestond uit burgemeester Joke Geldorp. wethouder Corry Heijne en ambtenaar Jim Ie Roux. Laatstgenoemde maakt deel uit van het secretariaat van de organisatie en had het druk met het op papier uit werken van de discussieresultaten en het opstellen van de resoluties. Wet houder Nel Eelman zou ook van de partij zijn, maar zij was verhinderd omdat ze daags voor de conferentie in het ziekenhuis was opgenomen voor een knieoperatie. De deelnemers zijn niet pessimistisch over de aandacht die de resoluties zullen krijgen van de nationale en Europese instanties waaraan ze zijn gericht. Een gunstige factor is de sta tus van Euregio die de eilanden heb ben verworven en waaraan een ze kere erkenning is verbonden Burgemeester Ingbert Liebing van het schiereiland Sylt werd vrijdag be noemd tot nieuwe voorzitter van de Euregio. Burgemeester Joke Geldorp werd vice-voorzitter. Gezellig De gastheren van de gemeente en de kurverwaltung van Wangerooge had den alles in het werk gesteld om het de conferentiegangers naar de zin te maken. Naast de conferentie zelf, die werd gehouden in een der zalen van de kurverwaltung aan de strand- promenade, was erin de hotels en eetzalen volop gelegenheid voor ge zelligheid en informele ontmoeting. De partners van de conferentie gangers konden deelnemen aan een ontspanningsprogramma en daar mee een goede indruk van het eiland krijgen. Het op 300 kilometer afstand van Texel gelegen Wangerooge is aanzienlijk kleiner dan Schiermonnik oog, er wonen slechts 1300 vaste inwoners in één dorp, dat groten deels uit hotels, tweede woningen, recreatiewoningen en appartemen tencomplexen bestaat. Er is geen camping. Het eiland bestaat verder uit duinen, een kleine polder en een zilt natuurgebied, dat het karakter van de Slufter heeft. Er is geen bos. Re creatie is de enige inkomstenbron. Een groot deel van de bezoekers bestaat uit gegoed publiek dat af komstig is uit de grote steden op het naburige vasteland en komt veelal per vliegtuig. Het op het dorp aanslui tende vliegveld met verharde lan dingsbaan verwerkt zo'n 20.000 vliegbewegingen per jaar, evenveel als Vliegveld Texel. Autoloos Het eiland is volledig autovrij. Ook de inwoners hebben geen auto, waar door het eiland nog een stuk stiller is dan Vlieland en Schiermonnikoog, waar honderden auto's van ingezete nen rondrijden. Omdat Wangerooge klem is en alle voorzieningen o| plek zijn geconcentreerd is alles kelijk lopend of per fiets berei Hotels, restaurants en andere zieningen bieden een hoge kv< met name op het gebied van behandeling en culinaire variété prijsniveau is daarentegen geit iets lager dan op Texel. De ka ristieke klinkerstraten zijn 1 schoon. Het huisvuil wordt afge met elektrisch aangedreven! Daarmee wordt ook de bagar de toeristen naar en van het vfi of de haven vervoerd. Dat da iets mis kan gaan, ondervond: slaggever die met de Texelsed tie meereisde. Toen hij in hetvl wilde stappen, bleek dat zj vangrijke weekendtas met is vliegveld maar naar de ves was gebracht en voorlopig ns was te achterhalen. Thuis u een e-mail met spijtbetuiging belofte dat de tas hem bimt dagen per post zou worden ti Het belangrijkste bedrijf op Is is de kurverwaltung, die de tel ristische bedrijvigheid runt. drijf incasseert ook de (toeristenbelasting), die twei hoog is als op Texel. Het ge volledig gebruikt voor tot voorzieningen en even maar ook voor het bekostlgi opspuiten van het strand, jaarlijks nodig is. De volgende internationale conferentie (niet te verwarrel nationale Waddenconferenti internationale ministerscort wordt gehouden op Amelanf schijnlijk zal de voertaal dan zijn. Ook bij de conferer Wangerooge zou Engels won sproken, maar de Duitsers w* niet, omdat sommigen van taal slecht beheersen. Bijna al daarom in het Duits, maar soms zo rap dat de Nederlan vooral de Denen niet alles volgen. Het lijkt daarom eert alle partijen zich bedienen taal die de hunne met is. De brandweer gaat actie onderne men tegen het hoge aantal loze au tomatische brandmeldingen. Er wordt bijgehouden waar het vaakst loos alarm wordt gegeven. De 'top vijf' kan een bezoek van brandweercommandant Dick Jongeneel en burgemeester Joke Geldorp verwachten. De alarmcentrale in Alkmaar regis treerde vorig jaar 899 automatische brandmeldingen van automatische brandmelders op Texel. Er zijn op het eiland zestig bedri|ven waar verplicht een brandmeldinstallatie aanwezig is. In 156 gevallen alarmeerde de alarm centrale de brandweer, waarna die zowel overdag als 's nachts uitrukte om poolshoogte te nemen In vriiwel alle gevallen bleek er mets aan de hand te zijn. Volgens de brandweer hebben de extra uitrukken tot een aanzienlijk hogere kostenpost geleid en komt het de motivatie van de vrijwilligers ook met ten goede De brandweer heeft extra geld nodig om het uitruk ken te kunnen blijven betalen. Ze heeft de gemeente gevraagd daar voor €10.000,- extra beschikbaar te stellen. De kosten zijn volgens de brandweer niet te verhalen op de bezitter van een brandmeldinstallatie, omdat de brandweer volgens de wet moet reageren op een melding. Op andere manieren poolshoogte ne men, is volgens de brandweer ook niet mogelijk. 'Het nut van zo'n instal latie is onverbrekelijk verbonden met de acties die erop moeten volgen.' Volgens de brandweer moeten bezit ters de zekerheid hebben dat er bin nen korte tijd een ploeg, op de stoep staat die in actie kan komen, als er daadwerkelijk wat aan de hand is. Door handhaving wil de brandweer het hoge aantal loze meldingen om laag brengen. Een bezoek van de commandant en de burgemeester aan de vijf meest notoire melders is één van de maatregelen. Er wordt ook gedacht aan het toepassen van bestuursdwang en eventueel het in trekken van de gebruiksvergunning van het betreffende gebouw. De be zitters van brandmeldinstallaties zijn inmiddels aangeschreven. De brand weer gaat er vanuit dat dat ook al een positief gevolg heeft. Na enkele omzwervingen (met onder meer een landenfeest en een piraten- feest) is de organisatie van de jaar lijkse themaweek op de Thijsse school teruggekeerd bij de naam gever van haar school, Jac. P. Thijsse. In de week van 19 tot 23 mei bruist het op de school in Den Burg van de activiteiten die in het teken van de natuur staan. Dinsdag 20 mei vertelt 'Thijsse' tijdens een openbare avond vanaf 20.00 over zijn leven. Om 20.30 uur neemt Wim Loning de bezoekers mee voor een wandeling door de Thijssetuin. En om 21.15 uur begint een voordracht van Maroesja Veken van EcoMare, die zal laten zien wat de leerlingen van de school over de natuur leren. Vrijdag 23 mei wordt het grote Thijsse-natuurfeest gevierd en ook dan zijn ouders, buren, vriendjes en andere belangstellenden welkom. Alle groepen stellen van 17.00 tot 20.00 uur hun lokaal open. Het feest wordt geopend door 'Thijsse' zelf, die aansluitend het Texels Accordeon- leder jaar worden we weer een jaar ouder en wordt als regel op onze geboortedag de verjaardag gevierd. Dat dit niet altijd bij iedereen het ge val is, blijkt bi| de volgende personen: Jan Koolhof is op 29 februari gebo ren en kon dus, ondanks zijn 64 jaar, slechts 16 keer zi|n verjaardag vieren. Jan is dus eigenlijk nog een tiener. De dochters van Dirk Witte, Liesbeth en Angelie, werden met een tussentijd van precies een jaar, allebei op 3 no vember geboren. Dirk wierp zijn blik alvast ver in de toekomst en voorzag problemen wanneer hij later bij alle bei de verjaardag wilde vieren. Daarom gaf hij op het gemeentehuis op dat Angelie op 4 november werd geboren. Die is dus ieder jaar een dag te laat jarig. In Den Burg werd indertijd een baby op 1 april geboren en de vader vond dat zo'n rare datum dat hij bij de aan gifte op het gemeentehuis op de vraag van de ambtenaar wanneer het kind geboren was antwoordde: 'Het is er ien van guster, 31 maart, en deerom noemen we hem Maart(en).' Zodoende is Maarten zijn hele leven al een dag te vroeg jarig. Jan van Tunen orkest de ruimte zal geven om alle aanwezigen te inspireren tot een massale 'Vogeltjesdans'. Bezoekers kunnen vervolgens aan de hand van een aan te schaffen Thijsse-paspoort opdrachten doen. De tocht voert hen door de hele school en over het om ringende terrein, waar ze onder meer leren bomen meten, bloedzuigen en een steile wand beklimmen. Er wor den leuke prijzen verloot. De op brengst van het feest is bestemd voor de aanschaf van biologiematerialen als verrekijkers, nestkasten en een microscoop. Kampeerterrein De Shelter in De Koog heeft het afgelopen drie kwart jaar een metamorfose on dergaan. De verouderde gebou wen, zoals de receptie en het sanitairgebouw, zijn gesloopt en vervangen door compleet nieuwe accommodatie. Meest in het oog springend is het parapludak, dat is bedekt met sedum, vetplantjes die het dak een natuurlijk aanzien ge ven. Het nieuwe gebouw is met de enige verandering op de camping aan de Boodtlaan. Het complete terrein werd overhoop gehaald, met als doel er een kampeerterrein van te maken dat voldoet aan de wensen van de mo derne kampeerder. Het liefst had ei genaar de Recreatie Stichting Texel (RST) bij elke standplaats een eigen sanitaire eenheid gebouwd, maar daarvoor gaf Staatsbosbeheer, de eigenaar van de ondergrond, geen toestemming. Maar de huurders van de zeventig kampeerplaatsen heb ben wel een eigen aansluiting op de waterleiding, het riool en het elektriciteitsnet. De capaciteit van 16 ampère is aanzienlijk groter dan de 4 ampère waarmee de gasten zich vo rig jaar nog moesten behelpen. Daar mee kunnen verschillende apparaten tegelijk worden ingeschakeld, zoals televisie, koffiezetapparaat en zelfs een elektrische deken Dat laatste zou wel eens nodig kunnen zijn in de winterperiode, wanneer de camping bij wijze van proef geopend zal zijn. 'We hebben daar best vraag naar', vertelt directeur Harry Mathijssen. Ook bij de bouw en inrichting van de sanitaire voorzieningen is rekening mee gehouden met kampeerders in het wat koudere jaargetijde. Douche en toilet hebben bijvoorbeeld een ver warmde vloer. De warmte is afkom stig van het grondwater, dat van veer tig meter diepte wordt opgepompt, 's Zomers wordt het gebouw door dit De bouwcommissie, bestaand uit G,el Boogaard. Ronno Honmgh. Marco Witte en Klaas van der Duim, trakteerde BST-4» Mathijssen bij de feestelijke oplevering van campmg De Shelter op een drank,e en een hapje. Op de achtergrond Iletn/eW en sanitairgebouw. systeem gekoeld. Andere energie besparende voorzieningen zijn de zonnecollectoren op het dak. Om te zorgen dat de kampeerders bewust met elektriciteit omgaan, is elke plaats van een aparte meter voorzien. Met dit soort maatregelen hoopt de RST dat De Shelter in aanmerking komt voor de Gouden Milieu- barometer. Naast een wasmachine en droger hebben de kampeerders ook de beschikking over een vaat wasser, die in drie minuten tijd de afwas doet. Verder is het de bedoe ling dat er in het gebouw internet- zuilen komen. Om te voorkomen dat ook anderen gebruik maken van het sanitair en andere voorzieningen, is het zodanig beveiligd dat alleen campinggasten er terechtkunnen. In de voorkant van het gebouw is de receptie ondergebracht. Die is zowel het aanspreekpunt voor de gasten van De Shelter als van de nabijgele gen RST-camping Om de Noord. De campings worden beheerd door Maarten en Dorothé Koorn en Paul en Brigitta Scheerder, die het werk over nemen van het echtpaar Boekei, ja renlang de beheerders van De Shelter. De familie Scheerder be woont het royale appartement boven het sanitair- en receptiegebouw Ze wonen onder een onderhoudsarm dak van sedum, dat bestaat uit vet plantjes die met zeer weinig water toekunnen en die voor een extra iso lerende laag zorgen. Een tegenvaller vormde het droge en gure voorjaar, waardoor het nieuw ingezaaide gras niet wilde en de camping later dan ver gebruik kan worden genome nu er wat regen is gevallen, fe gazon groen te kleuren. Devi ting is dat de eerste kampeè vanaf eind juni terechtkunnen gen op het opnieuw ingericht de beschikking over plaat: honderd vierkante meter, i plaatsen worden op De She verhuurd, ze mogen maxiu paar maanden blijven staan Het gebouw is een ontvv architectenbureau Ronno f de bouw is uitgevoerd door Bouw, het mstallatiewerk dot het grond-, beplantmgs- er werk door Tatenhove BV

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6