Texel bood economische inspiratie aan leren BBPïk oodweer treft boom 1 T lift? I. 3 Zorg Wadden raad over veiligheid Waddenzee F amilieberichten Jeknip^C/ fJS SË5 .TEXELSE -y"-'— Bossiesdag COURANT" Gerenoveerde kotters in de vaart F JL F A* V* s r.m lk *WF Bijzondere status meer uitwerken Karatetoernooi feia Thuiszorg doet zelfonderzoek rfexelaartjes Cjnnuni armbanden Nu: 20 kleuren RZAAK NAAR DE ZON? Reisbureau Oomkes/ brandweer moest woensdag- ri op pad, omdat een B» scheurde tak op de Bosrandweg ]de te vallen. De tak scheurde ,hl ns het noodweer dat korte tijd Smit en Mirjam Bleeker van Li- 0.-Meentweemaandelijks magazine, wftten een driedaagse toer langs internationale vliegveld van Texel. Ergens past dat wel bij dit eiland, want soms jgper zowaar het gevoel dat je in het buitenland bent Grazende schapen, typische A-penboeten (kleine schuurtjes), groenwallen (die op Texel tuinwallen heten) en (soms zelfs glooiende landschap, het had zo het Engelse platteland kunnen zijn. ^.ertijd is het typisch Hollands (compleet met felgekleurde bollenvelden in itïK/jaar). Texel wordt niet voor niets 'Nederland in het klein' genoemd, zo nnfaliik is het landschao. En dat aeldt eiaenliik voor alle orote waddeneilanden, nan der Pijl haalt regelmatig «leringen op uit z'n jeugd, jaar over de meierblis in de üger jaren, hoe de jeugd idbare spullen bij elkaar ïkkelde en hoe de blis voortij- in de fik vloog. Ditmaal ver- Ithij over Luilakdat zich mor ns vroeg afspeelt, en siesdag, dat traditioneel op de Pinksterdag werd gehou- De tekening is gemaakt door t|. Bruynzeel. zaterdag voor Pinksteren is het ik. Wij stonden dan om vijf uur en kwamen bijeen voor de nol in de Nieuwstraat, nu de ivi gwal. Hier werden de te bewer- wijken ingedeeld en werden de p" idoeners van het vorig jaar be- 4 iken. De jongens uit de Molen- l«§at wisten wat ze te doen had- De Biggevanger had immers neierblis vroegtijdig aangesto- Ze gingen al heel vroeg naar z'n en bonden een oude pispot, vol e skeepekeutels en een grote brandenekels. aan z'n deur- P Eigen schuld, dikke bult! u; 'ers lag het bij de drogist in de n tenburg. Dat waren echte stads- i die konden Luilak kennelijk waarderen. Ze hadden vorig uit het slaapkamerraam een («je nachtspiegel uitgestort over stel meisjes dat de winkelruit 'akte. Daarom hadden die nu galg meegenomen met hieraan Me strooien pop, die de dro- voorstelde, en een aantal stro- Papier en daarop in grote letters ik. Toch waren ze wel wat ang- want het was geen makkelijke Daarom besloot een stel jon- s hen te helpen. De galg met werden aan de winkeldeur be- l'9d en de ramen beplakt, tier verliep Luilak correct. Op de 'en werden wat briefjes geplakt, ^'al aangebracht met wat "9 of water, en jongens reden op 'fetsen het dorp door met blik- twssen achter de fiets gebon- Die raasden dan over de ^stenen om de echte luilakken ®ekken. Om zeven uur keerde de woar Eventueel vervelende reacties kwamen naderhand wel ter sprake en werden onthouden tot het volgend jaar. Vernielingen kwa men eigenlijk niet voor en daarom konden de meeste bewoners wel met Luilak leven. In hun jeugd had den ze immers hetzelfde gedaan! Op Texel kenden we derde Pinkster dag, ook wel Bossiesdag genoemd. Sommigen streven er naar om dit oude gebruik, wat eigenlijk teloor is gegaan, weer nieuw leven in te bla zen. Het blijkt echter dat wanneer een oud gebruik ter ziele is gegaan het buitengewoon moeilijk is dit weer te starten. Vroeger fietsten de moeders met de kleinsten 's mid dags naar de zandkuil bij het Dool hof (het Bossie) Iets grotere kinde ren kwamen zelf op de fiets. Het vanaf de hoogte naar beneden glij den was in feite het vermaak en getuigde van het gemis aan een speeltuin met glijbaan. Er bleef na al die glijpartijen een schone steile zandwand over, waarin naderhand de oeverzwaluwen nestelden. Na dat de kuil werd gesloten voor pu bliek verdwenen ook de zwaluwen. De wat grotere jongens deden schoenen en kousen uit om in het poeltje beneden salamanders te vangen. Zo vermaakte een ieder zich en kwebbelden de moeders wat met elkaar, tot - tingelingeling - ijsboer Jaap Boon van z'n aanwe zigheid blijk gaf. In grote haast wer den de salamanders teruggezet in de plas en kousen en schoenen onder de arm genomen, om maar zo gauw mogelijk in het bezit van een ijsje van Jaap te kunnen komen. Toen we wat ouder waren, togen we met gitaar en klarinet naar de zand kuil om de moeders te vermaken, onder andere met een swingend 'Lady be good'. Het geheel was een onschuldig vermaak. Voor de kinde ren fijn om met elkaar buiten te spe len en voor de moeders was het een contactmiddag. Meer stelde het niet voor Maar het ijsje van Jaap hoorde er bij. De Tweede Wereldoorlog maakte een eind aan Bossiesdag. VRIJDAG 6 JUNI 2003 Texel heeft mogelijk een steentje bijgedragen aan het herstel van de economie van Noord-lerland. Een delegatie uit dat land was op kos ten van de Europese Unie op be zoek om inspiratie op te doen, in het bijzonder wat betreft de orga nisatie van de visserij en de publiekprivate samenwerking die heeft geleid tot de herinrichting van de visserij- en plezierhaven van Oudeschild. De gemeente Texel, de Grontmij, Alterra, het NIOZ, Maritiem en Juttersmu- seum, watersportvereniging, vis serijvereniging en Texelacademie zorgden dat de gasten tijdens hun tweedaagse bezoek een stortvloed van informatie kregen. De delegatie, die eerst Stellendam had bezocht, bestond uit vertegen woordigers van de visserijplaatsen Kilkeel, Annalong, Ardglass en Portavogie. Deze regio verkeert in een economische malaise. Niet al leen met de visserij gaat het slecht, maar ook met de landbouw en het toerisme. Dit ondanks het feit dat grote bedragen aan EU-geld zijn ge bruikt om de sectoren uit het dal te halen. De resultaten van deze finan ciële injecties waren zelfs negatief, omdat het leidde tot overproductie en kelderende prijzen. Het toerisme kampt met het negatieve vooroordeel dat de potentiéle bezoekers hebben over het gebied Noord-lerland is al decennia in het nieuws wegens de spanningen tussen protestanten en katholieken en de daarmee gepaard gaande terreur. Hoewel in geen van de genoemde plaatsen ooit iets is gebeurd en het gebied ondanks het vaak minder goede weer toeristisch aantrekkelijk is, blijven de mensen weg door deze ongunstige associ atie. Bij aankomst op Texel werden de le ren namens de gemeente Texel ver welkomd door Jim Ie Roux. In het Stoombootkoffiehuis in Oudeschild werd een diner aangeboden door het gemeentebestuur, het provinciaal stimuleringsfonds Kop Munt en de Grontmij. Vertegenwoordigers van deze organisaties waren daarbij aan wezig. alsmede voorzitter Ben Daal der van de visserijvereniging DETV, directeur Pim Visser van de visafslag Den Helder-Texel, Esther Bénki van het Maritiem en Juttersmusem, direc teur Leo Bisschop van de Texel-aca- demie, Han Lindeboom van Alterra en Han Hartman van de Grontmij. Tijdens de maaltijd vertelden de leren over hun ontwikkelingsplannen en gaven Daalder en Visser uitleg over de (commerciële) organisatie van de Nederlandse visserijsector en de be trokkenheid van de EU daarbij De volgende dag werden bezoeken gebracht aan Alterra, waar de duur zame kweek van vis de aandacht kreeg, en aan het NIOZ, waar de de legatie van Leo Bisschop van de Texelacademie het nodige vernam over duurzaam ondernemerschap. Daarop volgde een discussie Na een lunch in restaurant Haven zicht in Oudeschild en een rondlei ding in het Maritiem en Juttersmu- seum werd onder leiding van projectmanager Jeroen van Leusden van de Grontmij en Jan Frederici van de gemeente een bezoek gebracht aan de visserijhaven en de jachtha ven. De gasten kregen daar een goede indruk van de herinrichting, onder andere aan de hand van ver gelijkend fotomateriaal. In het jachthavenrestaurant 'Compagnie' gaf John Zabicki van Grontmij Inter national een lezing over projecten op het gebied van haveninfrastructuur Bi' -iX" fij t' De Texelse vissersvloot is deze week weer aangevuld met twee gereno veerde kotters. De TX 19 Christina Elisabeth van de firma Krijnen, die nadat de motor in elkaar was ge draaid maanden uit de vaart was, beschikt weer over een nieuw exem plaar m de machinekamer. De '19' vertrekt op termijn naar Katwijk. De TX 5 Ane Senior van de familie Ellen onderging eveneens een grondige opknapbeurt. Or.. 4 boven het eiland hing. Met ketting zaag en touwen werd de tak onder de nodige belangstelling in delen verwij derd. Ifolo Je.oo., ,.,n Haliuml Texel, Vlieland en Terschelling. 'De winters zijn zachter, het voorjaar mooi zonnig en in de zomer schijnt de zon gemiddeld twee keer zo vaak als in de rest van Nederland.' De Raad voor de Wadden maakt zich zorgen over de veiligheid op de Waddenzee. De raad, die over heden adviseert over het wadden gebied, vindt dat er te weinig reke ning wordt gehouden met de status 'bijzonder kwetsbaar zeegebied' die de Internationale Maritieme Organisatie, een onder deel van de Verenigde Naties vorig jaar toekende aan de Waddenzee. Volgens de Raad voor de Wadden zijn de bestaande maatregelen om de Waddenzee te beschermen niet toe reikend voor een 'bijzonder kwets baar zeegebied'. De Raad heeft on gevraagd een stel aanbevelingen opgesteld die de status meer recht moeten doen. Zevindt onder meer dat moet worden onderzocht of alle vuurtorens op de Waddeneilanden weer bemenst kun nen worden. Sinds dit jaar zitten al leen op de Brandaris nog mensen. De Eierlandsche vuurtoren is bij wijze van proef met meer bemand. De hui dige betonning op de vaarroutes in de Noordzee moet gehandhaafd blij ven, de effecten van de versoepeling van de loodsplicht die drie jaar gele den werd doorgevoerd op de Wad denzee moeten worden onderzocht en bekeken moet worden of schepen op de Waddenzee meer navigatie- ondersteuning moeten krijgen. Rampenbestrijdingsplannen voor de Noord- en Waddenzee moeten vol gens de raad op korte termijn op el kaar worden afgestemd. Het moet duidelijker worden wie waarvoor ver antwoordelijk is. Betrokken bestuur ders zouden een paar keer per jaar moeten oefenen op de samenwer king bij een ramp. De minister van Verkeer en Waterstaat zou de moge lijkheid moeten krijgen om, net als op de Noordzee, in de Waddenzee ha vens aan te wijzen waar ramp schepen naartoe kunnen worden gesleept. Ook moet worden bezien op welke manier meer gebruik kan worden gemaakt om particuliere schepen in te zetten bij calamiteiten. Op Texel is de TX10 daarvoor aange wezen. Tijdens de recent gehouden conferentie Zwart Getij op Ter schelling boden kokkelvissers hun schepen aan voor hulp wanneer dat nodig zou zijn. Volgens de raad moet ook worden onderzocht op welke manier er inten siever en gebiedsdekkender op ille gale lozingen kan worden gecontro leerd. De scheepvaartinspectie moet concrete afspraken maken met het Openbaar Ministerie om overtreders actief op te sporen en te vervolgen. Rijkswaterstaat moet haar olie- bestrijdmgsorganisatie afstemmen op een grotere uitstroom dan de 30.000 kuub olie waar nu van wordt uitgegaan Een onderzoek naar de bestrijding van olie en andere milieu vervuilende stoffen moet eerder dan in 2010 zijn afgerond en het zo snel mogelijk uitbannen van enkelwan dige tankers moet worden gestimu leerd, aldus de raad. Een eventuele bezuiniging op schepen van de vaarwegmarkeringsdienst moet ge compenseerd worden met de aan schaf van ander materieel waarmee olie kan worden geruimd. Schepen moeten in havens de moge lijkheid krijgen hun afval zo efficient Op initiatief van budovereniging Shima werd zondag in sporthal Ons Genoegen een karatetoernooi ge houden, waarvan de 43 deelnemers afkomstig waren van Texel en Wie- ringen en uit Den Helder en Heerhugowaard. De wedstnjden wer den in vijf poules afgewerkt. In een vlot tempo van twee minuten per wedstrijd waren de winners snel be kend. Beste Texelaars waren Ellen van Andel, die derde werd in de mogelijk te lossen zonder al te veel administratieve rompslomp. In de zeevaartopleidingen moet de aan dacht voor milieu worden vergroot en in alle havens van het waddengebied zou in elk geval voorlichtings materiaal over de toegewezen status moet komen te liggen. De Internatio nale Maritieme Organisatie be noemde de Waddenzee op advies van Nederland, Duitsland en Dene marken tot bijzonder kwetsbaar zeegebied. Geboren op 3 juni 2003 Kcdsha Martha Dochter en zusje van Marianne Haans, Paul van Mierlo en Joerie. Herenstraat 57 1797 AG Den Hoom. geboren/born feia elizabeth 29 mei 2003/may 29 2003 21 16 uur 9.16 p m. 4585 gram lOIbs 2oz geeske mulder jan sevenhuysen kees niek 309 n crestview dr moses lake, wa 98837. usa Een nieuwe wereld burger is geboren Anne Regina Alkmaar, 29-5-2003 Reinalda Slagter Sijbrand Keyser Koen Kompasweg 72 1825 LX Alkmaar 072-5623674 Hartelijk dank! Alle vrienden en beken den waarvan ik zoveel medeleven mocht ont vangen, voor en tijdens mijn verblijf in het Ant. v. Leeuwenhoekziekenhuis te Amsterdam en bij mijn thuiskomst, dank ik, ook namens mijn vrouw, zeer hartelijk! Joop Struick Wij -Hngo LFommarAcleuF Daniëlle Brouwer* gaan trouwen voor de burgerlijke stand op vrijdag 20 juni 2003 om *13.30 uur in „*Het yMuzi ekcekvfvum"/ De petstra af 26 te Oosterend. ■Hierna zal ons huwelijk woeden ingezegend otrt 15.00 uuk* door ds. H. Spit ik» de Hlervormde kerk, Kerkstraat 5 te Den Hoorn. LA bent van harte welkom op onze receptie die van 17.15 tot 18.30 uur wordt cjehouden in theater restaurant Klif 12 te Den Hoorn. Ons adres: De 2aaiviool 22, 8256 OP Biddinghuizen. Uw aanwezigheid is ons meer waard dan geschenken, maar mocht u toch een cadeau overwegen dan graag zo: E. damespoule, en Robin Waerts, die beslag wist te leggen op een tweede plaats bij de jongens van 9 en 10 jaar. Zaterdag 14 juni houdt Shima van 14.00 tot 16.00 uur judo kampioenschappen m sporthal Ons Genoegen in Den Burg. Tweeduizend klanten van de Jeugd gezondheidszorg van Thuiszorg Kop van Noord-Holland zijn afgelopen week benaderd voor een tevredenheidsonderzoek. Thuiszorg wil met dit onderzoek inzicht krijgen in de wensen en meningen van haar klanten. Met deze enquête krijgen ouders en verzorgers van jonge kin deren (van 0 tot 4 jaar) de gelegen heid zich uit te spreken over de acti viteiten en werkzaamheden van de Jeugdgezondheidszorg. Meer infor matie over het onderzoek is te verkrij gen via tel. 0900-4636549. INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17 00 uur KOSTEN: €4,65 tot en met 3 regels Per regel meer €1,55 (incl. btw). F0T0-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden Maak een proefrit op een fiets die geen fiets is Pro beer de nieuwe Ion van Sparta. Hij staat voor u klaar Vermeulen Bikes. Tel. 319213. Satelliet-installaties. Sales/ repair SCT, 311 777 Carwashstunt juni! Bij aan koop van een carwash 10- rittenkaart een unieke radiografisch bestuur bare auto cadeau! Texaco Postweg. Let op! Volgende week een tas vol lekkers, zie adv. in deze krant van Dros Bakkerij. Opheffingsuitverkoop! Kadoshop Ostère. Oester- str. 8, O'end. Hoge korting! Projectinrichting Service Center Texel, 311 777. T.k.: 3 kampioenssurf planken Formula Windsur fing. Geschikt voor Den Helder - De Cocksdorp en Texel Race. Bic 1.2, 1.3,1.4. Mark. Tel. 06- 51327951. De Markt Rozenman. Pioenen, 3 halen 2 beta len. Korte chrysanten €1 Voor een subtiele en op u afgestemde kleur: Astrid Haar Atelier, tel 310914. Uitslag verloting S.V. De Koog: 1e 1430, 2e 2695, 3e 0329,4e 2091,5e 0663, 6e 2601,7e 0870,8e 1610, 9e 0685, 10e 2111, 11e 0612,12e 1950, 13e 2780, 14e 0427, 15e 0906, 16e 1573,17e 1781,18e 2700, 19e 2366, 20e 2609. 21e 1494,22e 0424.23e 2701, 24e 2806, 25e 2720. De prijzen worden thuis bezorgd. Zonnewijzers, regenme ters, tuinslanghouders, thermometers. Audrey H&G. Juni-aanbieding: prach tige kortingen op de schit terende tegels van Villeroy Boch. De Tegelboet, Vliegwiel 4, Oudeschild. Carwashstunt juni! Bij aan koop van een carwash 10- rittenkaart een unieke radiografisch bestuur bare auto cadeau! Texaco Postweg. Let op! Volgende week een tas vol lekkers, zie adv in deze krant van Dros Bakkerij. Opheffingsuitverkoop! Kadoshop Ostère. Oester- str. 8, O'end Hoge korting' 2e Pinksterdag zijn wij vanaf 11.00 uur geopend! Treffers en Amigo. Vanavond 21.00 uur Café- Chantant. Met Frans en Lies meezingen in hotel café Ouwe Dijkstra, Nikadel 5. De Koog. Vakantiewerk. Wij zoeken nog enthousiaste mensen Bloembollenkwekerij Scher mer, 0222-314073 of 319433. Edwin Jeans, in de model len New Newton, European Basic en Austin bij Tref fers. Op 8 mei ben ik op het ei land mijn zonnebril (met geslepen glazen) in een groen etui rondom Eco- mare of in Den Burg kwijt geraakt. Wil de vinder mij bellen? W. van Leeuwen, 0297-344969. Omafietsen vanaf 8 jaar €229,- in paars, rose of zwart. Vermeulen Bikes. Tel 319213. TV radio video. Ver koop/reparatie. SCT, 311 777 T.k. aangeboden Ford Escort Cabrio '86 beetje werk. €1500,-. Tel 06- 54330025. Workshop reinetics en/of moderne dans, zat 11.30 uur Ons Genoegen. Info 316672 Carwashstunt juni! Bij aan koop van een carwash 10* rittenkaart een unieke radiografisch bestuur bare auto cadeau! Texaco Postweg. Let op! Volgende week een tas vol lekkers, zie adv. in deze krant van Dros Bakkerij. (1M-Texelaartje) per stuk €0,25 5 stuks €1,- 11 stuks €2,- 17 stuks €3,- Maandag geopend i> oetiek Weverstraat 42 - Den Burg a 322293 Echtpaar zonder kind is dringend op zoek naar woonruimte, perm./recr. maakt met uit Tel 322155. Per 15 aug zoek ik woon ruimte in A'dam of omge ving. Wie helpt me? Barbara Eelman. Tel (0222)322937 Big Band Texel zoekt en thousiaste trombonist. Tel. 311606. Jonge vrouw zkt. huish. werk omg. De Cocksdorp €10,- p uur 06-15364617. Vanavond 21 00 uur Café- Chantant. Met Frans en Lies meezingen in hotel café Ouwe Dijkstra, Nikadel 5. De Koog. Vakantiewerk. Wij zoeken nog enthousiaste mensen. Bloembollenkwekenj Scher mer, 0222-314073 of 319433. Edwin Jeans, in de model len New Newton, European Basic en Austin bij Tref fers. Opheffingsuitverkoop Kadoshop Ostère. Oester- str. 8, O'end. Hoge korting! 2e Pinksterdag zijn wij vanaf 11.00 uur geopend! Treffers en Amigo. Wij repareren alle merken tv, radio, video, dvd, cd. pu, satelliet, camera, scanner, etc. met 3 maanden garan tie Service Center Texel. 311 777. Te koop gevraagd: Teso- aandeel. Harry de Graaf tel. 06-53733382. Te huur: zomerhuis in Katwijk 2 a 3 pers. 50 meter van het strand. Info tel 071-4023169. Tk. aangeboden. Merce des 190D '84 Div opties €1500,-. Tel. 06-54330025. Gebruikte damesfietsen vanaf €165,-. Vermeulen Bikes Tel 319213. Wandelschoenen uit, coun- trylaarzen aan en nog net even tijd om naar de kap per te gaan' Qnipp Kapsa lon zit op één line met haar, dus loop 's binnen (Waalderstr. 15) of bellen maar! (312227). Centrale antenne installa ties SCT, 311 777. T.k. toercaravan Knaus Azur, b.jr. '86 (6 00x2.10 m), i g.st Tel. 06-55571600 Thermoskannen (ook voor koude dranken!!) in leuke pastelkleuren Audrey H&G, Burgwal 45. (IM-Texelaartje) THOMAS COOK WAALDERSTRAAT 25 f o Albert Hei|n ©311333 en 's avonds tussen 17.30 en 21 00 uur op afspraak Honda tuinfrezen vanaf €629 - Duinker Motorser vice, Oudeschild. Carwashstunt juni! Bij aan koop van een carwash 10- rittenkaart een unieke radiografisch bestuur bare auto cadeau! Texaco Postweg. Haarstudio Binnenburg is op maandag en donder dag gesloten De Koopman Koerier, voor bednjf en particulier. Tel. 315001/06-20073394. Feestje, of plotseling visite? Feestpakket van Eetcafe Parkstraat 22. Ne gen warme borrelhapjes met currysaus. bacon- nugget, kipstick, bamibal. kip-nugget, partybal. nasibal. kaas- soufflé, hai fongbal €3,50 (9 happen met saus). Eetcafe Park straat 22, telefoon 314890. Voor verkoop en repara tie van al uw merken tele visie, stereo, video, dvd, satelliet, enz kunt u te recht bij Voordeelland Oudeschild. Eigen tech nische dienst. Tel. 322398. Honda zitmaaiers vanaf €3129,- Duinker Motor service, Oudeschild Pieter de Vries de Foto graaf gaat digitaal. Sinds kort hebben we de beschik king over een digitale ca mera van topniveau Deze camera levert bestanden van max 32Mb Dit is ruim voldoende voor een dub bele A4-print in uw folders. Tevens worden alle opna men gelijktijdig in jpeg op geslagen voor uw website of e-mail Het betekent voor u dat we in zeer korte tijd hoogwaardige foto's kun nen leveren die een uur na de opname afgeleverd kun nen worden op cd-rom Ze worden ter plekke gebrand. U hebt de opnamen dan direct ter beschikking voor uw advertentie, drukwerk, website, enz. Pieter de Vries de Fotograaf, levert foto's nu nog beter en snel ler. Tel. 06-53165794 Honda grasm?-4-takt vanaf €419 -uinker Motorservice. Oudeschild.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3