Zwaar weer dreigt voor peuterspeelzalei Catalpa moe van financiële perikelen 6 'Gemeentelijk beleid onlogisch TEXELSE COURANT Y/at ik zeggen wou... Geen bezwaar Zorgcentra fus( tot Corbis PI' VRIJDAG 6 JUNI 2003 De peuterspeelzalen op Texel verkeren in zwaar weer. De kosten zijn de afgelopen jaren fors gestegen, de gemeente heeft de subsidiekraan deels dichtgedraaid en ouders ha ken af door de stijgende kosten. Daardoor worden groepen te klein en dreigt gedeeltelijke sluiting van speelzalen en ontslag van personeel. Daarentegen is er een wachtlijst voor de peutergroep bi] de Vrije School en heeft ook het 'grijze circuit' van oppasmoeders geen klachten over aanbod van oppaskindertjes. Is een (te) hoge ouderbijdrage de dood steek voor het netwerk van peuterspeelzalen op Texel of spelen meer factoren een rol? De verslaggever van deze krant ging op onderzoek uit. Moe wordt ze ervan. Moe dat het al tijd maar weer om geld draait en dat alle gesprekken over peuteropvang op Texel op geld uitdraaien Natuur lek zijn de financien belangrijk, maar het is zo lammer dat als er over Catalpa wordt gesproken onmiddel- li|k de associatie met 'duur' volgt. Goed, het is niet goedkoop maar het is hier wel leuk. En goed.' Aan het woord is Nel Pijlman. Zi| is vestigings manager in de regio Noord-Holland Noord van de organisatie Catalpa die kinderdagverblijven door heel Neder land exploiteert De Texelse heeft de verantwoordelijkheid voor Nieuwe Niedorp, Hipolytushoef en Texel. En vooral Texel bli|kt door de combina tie met de peuterspeelzalen een fi nancieel zorgenkindje. Al voordat Catalpa het Texelse kinderdagverblijf en de peuterspeelzalen overnam wa ren er grote financiële problemen. Terwi|l de subsidie jaarlijks slechts trendmatig steeg, namen de kosten soms wel met zeven procent toe. On danks een extra financiële injectie van de gemeente in die tijd en een meer bedrijfsmatige aanpak binnen de Stichting Kinderdagverblijf Texel (SKT) bleek de ondergang onont koombaar. Ook toen bleken vooral de peuterspeelzalen zwaar verlies gevend. De overname van SKT door Catalpa was de enige reële optie. De ge meente stelde als voorwaarde dat ook de zes peuterspeelzalen erbij werden genomen. De politiek bleef vasthouden aan een peuterspeelzaal per dorp. Catalpa, dat nergens peuterspeelzalen exploiteert, ging akkoord. 'Maar bedrijfsmatig is er niet mee te werken. Catalpa maakt overal winst om kostendekkend te kunnen werken, maar peuterspeelzalen zijn niet winstgevend te maken', aldus Pijlman. Zeker nu de gemeente de subsidie de komende drie jaar wil afbouwen, wordt het onzeker of Catalpa de speelzalen in alle dorpen kan openhouden. 'Binnen Catalpa is nog nooit gesproken over centralisa tie van de speelzalen en primair vin den we ook dat ieder dorp zijn eigen speelzaal moet hebben. Maar je moet wel reëel zijn: als echt blijkt dat een peuterspeelzaal in een dorp niet haal baar is, vind ik dat je 'm dicht moet doen.' 'Zonde en onlogisch' Als er niets verandert, is het volgens Pijlman mogelijk dat Catalpa besluit de peuterspeelzalen niet meer te ex ploiteren. 'Er is een contract met de gemeente voor eén jaar. Daarna gaan we weer om tafel. Catalpa heeft niet de intentie de peuterspeelzalen te laten vallen, maar dan moet er wel wat gebeuren.' De gemeenteraad heeft besloten de subsidie voor de peuterspeelzalen van Catalpa in drie jaar af te bouwen met EUR 70.000,-. Uiteindelijk moeten ouders ongeveer tweederde van de kosten gaan dra gen en vult de gemeente het reste rende deel aan. Die maatregel heeft ertoe geleid dat het tarief dit jaar met vijftien procent omhoog moest. Vol gens Pijlman is het gemeentelijke beleid onlogisch. 'Er is eerst een mil joen gulden geïnvesteerd in een mooie opvang en dan doen ze de subsidiekraan dicht.' De cijfers lijken er inderdaad op te wijzen dat de ge stegen kosten een terugloop in het aantal kinderen op de opvang teweeg heeft gebracht. Het aantal kinderen per groep moet minimaal acht zijn en kan maximaal twaalf zijn. Vooral in Den Burg en De Cocksdorp is het aantal kinderen eigenlijk te gering voor de huidige openstelling. 'In Den Burg is het gemiddelde aantal kinde ren over twee groepen 8,9. Dat zou minstens zestien moeten zijn. Als dat zou blijft, moeten we besluiten tot sluiting van één dagdeel. Hetzelfde geldt voor De Cocksdorp. Ook daar is het aanbod te gering en moet er eigenlijk één dagdeel worden geslo- mee bezig. Zij hebben de indruk dat het aan Catalpa ligt. maar het is toch echt de gemeente die de kraan dicht draait.' Inmiddels zijn bezorgde ouders in de pen geklommen en heb ben zij hun bezorgdheid geuit bij de gemeente. Peuterleidster Petra Commijs, die al jaren in peuter speelzaal Spelemaer in Den Burg werkt, zucht. 'We worden er wel eens moe van. Soms kijken ouders ons er zelfs op aan. Je merkt duidelijk dat sommigen het te duur vinden wor den. Dan laten ze hun kind één dag deel komen, terwijl ze liever voor twee dagen hadden gekozen.' Collega Mary Koorn beaamt dat. 'Je merkt toch duidelijk dat het achteruit gaat en dat is jammer.' Tegenvaller Een andere mogelijke financiële te genvaller voor Catalpa is het rapport van de GGD. Teneinde een vergun ning van de gemeente te verkrijgen, moeten de speelzalen eerst worden gecontroleerd op hygiene en veilig heid door de brandweer en de GGD. De laatstgenoemde instantie kwam met een behoorlijke waslijst noodza kelijke aanpassingen en aanbevelin gen. 'Doordat de Wet Basisvoor ziening Kinderopvang binnenkort in werking treedt, zijn ze nu strenger en worden hogere eisen gesteld. Soms gaat dat erg ver en vraag je je af of Vestigingsmanager Nel Pijlman vreest volgend Jaar grote problemen als de tarieven voor ten.' Al eerder werd besloten de middagopenstelling in Den Burg af te schaffen en sloot Olleke Bolleke in De Koog al een ochtend. Aan de hand van de laatste cijfers is het aanbod in Den Hoorn en De Koog nog net vol doende. De speelzalen van Ooster end en Oudeschild doen het met een gemiddelde bezetting van respectie velijk 10,5 en 10,8 kinderen goed. Ontslagen Als de dalende lijn zich voortzet, komt volgens Pijlman ook de werkgelegen heid onder druk. 'Deeltijdontslag is niet meer mogelijk en overplaatsing is in veel gevallen erg lastig.' Zo'n tachtig procent van de kosten binnen Catalpa zijn personeelskosten. Door dat op Texel diverse leidsters al wat ouder zijn en dus in hogere loon schalen zijn ingedeeld, drukken die lasten zwaar op de totale exploitatie. Andere manieren om te bezuinigen zijn er volgens de vestigingsmanager met. 'Ik zou niet weten waar we nu nog op moeten bezuinigen.' Doordat Catalpa de ouderbijdrage heeft opge schroefd, kan er dit jaar kosten dekkend worden gewerkt. Voor vol gend jaar voorziet Pijlman grotere problemen doordat dan weer een hogere bi|drage moet worden ge vraagd. 'Ouders zijn daar ook erg Groepsleidster Els Bergman neemt even tijd om fwee zusjes te knuffelen In het kinder dagverblijf. dat allemaal wel nodig is', licht Pijl man toe. Indien alle veranderingen worden doorgevoerd schat zij de to tale kosten op zo'n 200.000,-. 'Dat is niet op te brengen. Daarom heb ik binnenkort een gesprek met de GGD om ze dat te vertellen en om te plei ten voor uitstel en afstel van sommige dingen.' Als voorbeelden van twijfel achtige aanpassingen noemt zij een hekwerk om de speelzaal bij De Bij enkorf in Oosterend. Dat hek is slechts enkele jaren oud, maar zou tien centimeter te laag zijn. Aanpas sing gaat vele duizenden euro's kos ten. Ook een wand die al jaren van enigszins ruw stucwerk is voorzien, zou nu gevaarlijk zijn en moet worden afgevlakt. Bezwaar Volgens Pijlman is de toekomst van de peuterspeelzalen dus allesbehalve rooskleurig. De vestigingsmanager heeft, evenals een aantal ouders, in middels gevraagd om een heroverwe ging van de voorgenomen bezuinigin gen. Dat is volgens haar de enige oplossing. 'Een verhoging van vijf tot zes procent zou volgend jaar kunnen, maar meer moet het echt niet wor den.' Een woordvoerder van de ge meente bevestigt de brief van Pijlman, maar benadrukt dat de directie van Catalpa op geen enkele wijze heeft geageerd. 'Wij hebben het contract afgesloten met de directie in Hengelo. De directie heeft het contract zonder een enkele kanttekening geaccep teerd, dus wij gaan ervan uit dat zij het kunnen doen voor dat geld.' De vestigingsmanager wordt volgens de woordvoerder als gesprekspartner gezien voor zaken die betrekking heb ben op de Texelse kinderopvang, maar niet als het gaat om de financiën en het contract. Dat wordt met de Catalpa-directie overlegd. Sterrekind In tegenstelling tot de reguliere peuterspeelzalen heeft de Vrije Peutergroep 't Sterrekind aan kinde ren geen gebrek. De in 1987 gestarte opvang heeft sinds vorig jaar een heuse wachtlijst vooi deze groep. 'De situatie is nu zo dat we voor de zo mervakantie van 2004 al vol zitten', vertelt peuterleidster Luud Lemstra. De peutergroep is gehuisvest in een ruimte van de Vrije School in Den Burg, maar is in een aparte stichting ondergebracht en financieel zelfstan dig. En ongesubsidieerd. 'We hebben verschillende keren geprobeerd sub sidie te krijgen, maar dat is nog met gelukt.' Opmerkelijk is dat de peuter groep volledig draait op vrijwilligers. 'Juffie Luud', die momenteel vijf och tenden per week werkt, krijgt geen salaris maar slechts een vrijwilligers- bijdrage. Verder is er iedere dag een vaste hulp die Lemstra assisteert bij de zorg voor de twaalf peutertjes in de groep. Jarenlang volgde de stich ting de tarieven van de reguliere peuteropvang. Vorig jaar werd echter besloten daarvan af te wijken. 'Toen Catalpa de tarieven zo fors ver hoogde vonden wij het met verant woord daar in mee te gaan. Wij vin den dat je dat niet kan maken tegenover de ouders en bovendien kan je er toch geen juf van betalen.' Of de groeiende belangstelling voor 't Sterrekind samenhangt met de gunstigere tarieven die er ten op zichte van Catalpa worden gehan teerd, weet Lemstra niet. 'Daar kom ik niet achter. Ouders vertellen hier met dat ze voor 't Sterrekind kiezen omdat het hier goedkoper is. Soms vermoed je het wel, maar zeker we ten doe je het nooit. Verder is het zo dat wij altijd een oplossing zoeken als ouders aangeven dat zij het met kun nen betalen. Dan kijken we of zij op een andere manier een bijdrage kun nen leveren of zo.' Zij is er echter van overtuigd dat het merendeel van de ouders uit overtuiging kiest voor de vrije peutergroep. De 'werkwijze' in 't Sterrekind wijkt af van die in de regu liere opvang. 'We houden de kinde ren hier met bezig. Ze komen ook niet thuis met werkjes of zo. Er is veel ruimte om te spelen zodat een kind zich in z'n eigen tempo kan ontwik kelen.' Massaal In de praktijk blijkt vooral het knusse karakter van de vrije peutergroep ouders aan te spreken. 'Er is hier veel meer rust en ik vind dat ze hier leu ker met de kinderen omgaan', vertelt Cindy Sangers. Haar dochtertje Kyane is twee ochtenden per week op 't Sterrekind. Een ouder zoontje ging met drie jaar wel naar Spele maer. 'Maar dat beviel niet. De groe pen zijn daar zo groot en het duurde iang voordat hij daar gewend was. En ze hebben daar van die hoge speel toestellen. Dat vind ik eng voor die kleintjes.' Ook Joan van Hengel kiest om dezelfde redenen voor 't Sterre kind. 'Het is daar zo massaal en er is maar een klein buitenplaatsje. Ze spelen hier veel buiten en worden goed begeleid. Het gaat heel gemoe delijk, maar nee is nee en dat vind ik goed.' De groepen bestaan nu nog uit twaalf kinderen. Na de zomervakan tie wordt dat teruggebracht tot tien. Bovendien is, mede onder invloed van de wachtlijst, besloten de onder grens op te trekken tot drie jaar. Dat was tweeënhalf. 'We hebben gemerkt dat kinderen toch wat steviger in de schoenen staan als ze iets ouder zijn en dat werkt makkelijker in de groep. Twaalf kinderen kan wel, maar de ruimte is geschikter voor tien kinde ren. Bovendien kun je dan nog een kind plaatsen van een gezin dat hier bijvoorbeeld nieuw komt wonen. An ders moet je die altijd teleurstellen Overigens zijn de groepen van Catalpa niet groter dan die van de vrije peutergroep. Zoals reeds ge meld varieert het aantal kinderen bij Catalpa van acht tot twaalf per groep. In Den Burg zijn echter twee groepen gelijktijdig aanwezig, zodat het aan tal kinderen dat er tegelijk rondloopt wel zo'n twintig bedraagt. Een vast ntueel in 't Sterrekind: de dagafsluiting door juf Luud in een kring, met zelfgebakken broodjes. Kwetsbaar Ook 't Sterrekind kent zo zijn proble men. Vanwege zwangerschap is een van de twee vaste juffen afgehaakt en staat Luud Lemstra er momenteel alleen voor 'En vijf dagen vrijwilligers werk vind ik wel een beetje veel. We zijn dus op zoek naar een nieuwe juf. Het blijft een probleem om iemand te vinden die dat zonder betaling wil doen en binnen de school past.' Als er geen nieuwe peuterleidster wordt gevonden, wordt de woensdag- ochtendgroep afgestoten. Secretaris Marleen Hohmann ziet echter geen continuiteitsprobleem voor de toe komst. 'We werken al vele jaren met dezelfde groep juffen en hulpen. Ik zie dat met zomaar verdwijnen.' Volgens Lemstra zal binnenkort wel weer een verzoek tot subsidie worden inge diend. 'Eigenlijk is het van de zotte dat de gemeente dit niet betaalt. Wij zetten hier kwaliteit neer en dat wordt met gehonoreerd.' De kans dat de vrije peutergroep sub sidie zal krijgen, lijkt met groot. Vol gens de gemeentewoordvoerder krijgt Catalpa komend najaar een nieuw contract aangeboden voor 2004. 'Dat zal met verschillen van het huidige contract. Alleen zal het subsidiebedrag wat lager zijn dan dit jaar, maar dat was al bekend.' Kinderdagverblijf Een aanzienlijk deel van de Texelse peuters komt terecht op kinderdag verblijf 't Zwin (KD) aan de Slinger weg. Grootste verschil met de peuter speelzalen is dat die vooral zijn ge richt op de sociale ontwikkeling van peuters, terwijl het dagverblijf er vooral is om ouders in de gelegen heid te stellen arbeid te verrichten. Ook dat is een kostbare aangelegen heid voor ouders. Toen Catalpa het Texelse kinderdagverblijf overnam, besloot de gemeente om vooruitlo pend op de nieuwe Wet Basis voorziening Kinderopvang de subsi die te schrappen. Dat betekende een overgang naar een puur commerciële aanpak van de kinderopvang. Zonder subsidie, maar wel met betere fiscale aftrekmogelijkheden, en betere rege lingen in diverse CAO's. Texelaars die hun kind twee dagdelen naar het KD brengen, betalen daarvoor €228,67 per maand Daarmee ligt het tarief iets boven het landelijk gemiddelde. 'Dat komt onder meer doordat we ontzettend veel doen aan kwaliteits verbetering. De leidsters worden bij voorbeeld jaarlijks bijgeschoold.' Dat de kwaliteit dik in orde is, blijkt mede uit een rondgang door het gebouw, waar de drie groepen kinderen liefde vol en alert worden verzorgd en ver maakt door betrokken leidsters. Ook bij de tweejaarlijkse landelijke kwaliteitsmeting door Bureau Strip kwam 't Zwin uitstekend uit de bus. Twee dagen lang wordt een kinder opvang intensief beoordeeld op di verse punten. Zo wordt er gekeken naar geborgenheid, samenwerking van de kinderen binnen de groep, stimulering en individualisering van de kinderen. Texel scoorde gemid deld een 9,05. 'Dat is nog nooit ge beurd. Landelijk baarde dat opzien aldus een trotse Nel Pijlman. De credits voor dat goede rapportcijfer geeft zij overigens aan haar voor gangster Ria Vis. 'Zij heeft de struc tuur opgezet en enorm veel goed werk gedaan voor de Texelse kinder opvang.' Verticale groepen Sinds de verhuizing naar de Slinger weg wordt er gewerkt met zogeheten verticale groepen. Dat betekent dat de kinderen met meer naar leeftijd worden ingedeeld, maar dat groepen bestaan uit kinderen van nul tot vier jaar. Een leidster past op zes kinde ren. 'Het was even wennen, maar in de praktijk blijkt die verticale indeling goed te werken. Het is voor ons hart stikke leuk, omdat je de kindjes van baby tot de kleuterschool hier hebt', aldus Janneke Nieuwenhuis. Zij werkt al veertien als groepsleidster in de kinderopvang. Ook ouders zijn zeer te spreken over de werkwijze. 'Ik vind het hier geweldig', aldus Rosita Beumkes. Haar beide kinderen ver blijven twee dagen per week in 't Zwin en hebben het prima naar hun zin. De kosten zijn echter ook voor haar een punt van zorg. 'Als je hier twee kinderen hebt en maar parttime werkt, gaat bijna je hele salaris er aan op Momenteel zijn er tweeënveertig kindplaatsen bezet. De totale capa citeit bedraagt vierenzestig plaatsen. 'De exploitatie zou dus beter kunnen, maar ik vermoed dat we op Texel nu al aardig aan het maximum zitten', licht Pijlman toe. 'Grijze circuit' Uit onderzoeksrapporten naar voor schoolse educatie blijkt dat het aan tal 2- en 3-jarigen op Texel vorig jaar driehonderddrieenveertig bedroeg. Honderdvijfentachtig peuters ston den ingeschreven bij de peuter speelzalen van Catalpa, vierentwintig bij 't Sterrekind en drieënvijftig kinde ren bezochten het kinderdagverblijf. Een oppasvorm die niet in de officiële cijfers is opgenomen, is het zoge noemde 'grijze circuit': de thuis- opvang door oppasmoeders en oma's. Schattingen zijn lastig, maar een groot aantal ouders maakt ge bruik van deze oppasvorm, soms in combinatie met de reguliere opvang. Omdat inkomsten uit thuisopvang met of slechts ten dele aan de belas ting worden opgegeven, willen veel oppasmoeders niet in de openbaar heid treden. Een van hen wilde wel anoniem met de krant praten. Deze oppasmoeder uit Den Burg vangt al vele jaren kin deren van alle leeftijden in haar gezin op. 'Ouders die hun kind hier bren gen hebben daarvoor verschillende redenen. Soms komt het beter uit met hun werktijden of vinden ze het leu ker als hun kind in een gezin verblijft. Ook de financiën spelen wel eens een rol.' De Texelse koos voor thuis opvang toen zij zelf moeder werd. 'Het begon met het oppassen op het kindje van mijn zus en langzamer hand kwamen er steeds meer bij. Het mooie van dit werk is dat ik gewoon mijn dingen erbij kan doen. En het omgaan met de kinderen natuurlijk, want je krijgt er veel voor terug. Knuffels met snottebellen!' Het vin den van eeri oppasmoeder blijkt voor velen niet eenvoudig. De bekende moeders zijn veelal 'volgeboekt'. Danny Riteco, moeder van twee kin deren, maakt ook gebruik van een oppasmoeder. 'Wij vinden het prettig dat onze kinderen in een huiselijke sfeer verblijven. Het kinderdagverblijf is zo massaal, zeker als ze nog zo klein zijn.' Verder blijkt de flexibiliteit van veel oppasmoeders een belang rijke reden om voor deze vorm van opvang te kiezen. 'Als je dan mag het niet naar het verblijf, maar wel naar de moeder. Als het niet ernstig lijk.' Hoewel ook daarover geheim; held heerst, blijkt een vergoed €2,50 tot €3,00 per uur een gar tarief voor thuisopvang. Dat ter wel van diverse factoren aft lijk. Geld doorslaggevi Na een intensieve rondgang la diverse vormen van peuterej blijkt dat geld een grote rol Ouders die hun kind willen brengen, moeten daarvoor (i talen. Maar is dat een reden haken? Dat wordt met geheel lijk. Zoals gemeld loopt hel aanmeldingen bij Catalpa tem is niet hard te maken dat da wordt veroorzaakt door de li rieven. Het potje dat de gem het leven heeft geroepen voor die een tegemoetkoming ten nodig hebben, en dta voorwaarden voldoen, word' mondjesmaat aangesproker, spelen de economische rit meer vrije tijd van ouders enS telt in opvang een rol. In sep. volgt in de gemeenteraad een: tie over de effecten van de geschroefde subsidie. Tekst» Louise van da Verven in peuterspeelzaal Spelemaer in Den Burg. Eind juni gaat deze speelzaal 0 het nieuwe gebouw aan de Slingerweg. Graag wil ik openlijk toelichten waarom ik geen bezwaar meer heb tegen de plannen van mijn nieuwe buren om een extra reepje grond tus sen hun huis en de straat te kopen om het op te hogen en er een mooi muurt|e omheen te zetten. Het merk waardige formulier hiervoor heb ik inmiddels getekend, zodat de ge meente de grond kan overdragen. Een open toelichting wil ik graag ge ven om iedereen eenvoudig op de hoogte te stellen en mijn ervaring te delen Het risico dat de gemoedelijke sfeer hier loopt doordat de pers din gen opblaast, oplettende burgers muggeziften, de tijd vervliegt en echt belangrijke zaken in de verdrukking komen, acht ik gering. Dat ik geen bezwaar meer heb, komt omdat de buurman mij gezegd heeft dat ik mij geen zorgen moet maken, omdat de hoge ambtenaar die hij vervolgens meebracht mij verzekerd heeft dat mijn beroep op het bestem mingsplan met inspraak niet handig is, en omdat de voorzitter van de dorpscommissie die ik daarna om een uitspraak vroeg omdat ik toch enige inspraak van anderen wou, mij vertelde dat ik het moet zien kwestie van smaak, dat al m« sen gefrustreerd zijn geraak) streven naar het behoud van sche elementen en aspecten, voorbeeld kostbaar voegwek een soms later aan het oos onttrokken door een goedko van een ander, en dat het i makkelijk is om alleen maai' ten voor behoud van het bes! want we kunnen onze ener besteden aan een discussie' plan om de entree van het d: zenlijk te verbeteren, namelijk bouw naast de kerk va' Bellevue. Details zijn belangrijk, maar deels ben met ik het met ontt commissie eens. Subhan! D De Stichting Zorgcentrum samen met de Stichting De' en Thuiszorg Beheer gefuS Corbis Plus. Deze nieuwe tie biedt een breed s« producten en diensten op he) van wonen, leven, welzijn er teit. Er werken 2200 mensen

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6