Voortvarend op weg: een nieuw College met een nieuw programma Noord- olland de provincie Noord-Holland informeert Cultuur is identiteit Mensen, milieu, munten mag ik PRAKKEN Wat is mantelzorg? Internationale kunstmanifestatie in Den Helder Test uw kennis van de provinciale musea in onze Prijsvraag Patrick Poelmann, gedeputeerde voor o.a. landschapsontwikkeling Een lichtend voorbeeld Nieuw gekozen statenlid Piet Keijzer SP MEER PROVINCIENIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL COlOFON De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie. Redactie en administratie: Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem Eindredactie: Monique Botman, tel. (023) 514 39 04, fax (023) 514 41 55, e-mail: botmanm@noord-holland.nl /CULTUUR IS IDENTITEIT? Onderhandelen op basis van onderling vertrouwen, dat is het geheim achter het succes van de jongste collegebesprekingen. Met wat geven en nemen kwamen ze eruit. De komende vier jaar heeft Noord-Holland een College van WD (Henry Meijdam en Comelis Mooij), CDA (Hans Schipper en Rinske Kruisinga), GroenLinks (Albert Moens) en D'66 (Patrick Foelmann). Hel nieuwe college van gedeputeerde staten. V.l.n.r. Patrick Poelmann, Haro Oppenhuis de Jong (secretaris), Rinske Kruisinga, Henry Meijdam, Harry Borghouts (commissaris van de Koningin), Comelis Mooij, Hans Schipper, Albert Moens. Foto: Ted Jansen, provincie Noord-Holland De kem van het akkoord' Overbrugging van de traditionele tegenstelling tussen verste- deli]king en behoud van het landschap. Zo is bijvoorbeeld afgesproken om de onafhankelijk vastgestelde behoefte aan nieuwe woningen te honoreren, mits er binnen bebouwd gebied verdichting plaatsvindt Voor bedrijventerreinen geldt een soortgelijke benadering. Maar er is meer. Toerisme en watersport, bijvoorbeeld, krijgen actieve steun. Voor openbaar vervoer in landelijk gebied is jaarlijks 2 miljoen extra gereserveerd. Ook is er geld voor verduurzaming van de landbouw, aankoop van natuurgebieden en vernieuwing van recreatiegebieden. De zorgsector gaat o.a. gecombineerde projecten wonen, zorg en welzijn stimuleren. En de sector cultuur zal de kunstuitleen en kunsteducatie niet langer korten en bijzondere kunstprojecten bevorderen. Om de provincie dichter bij de burger te brengen, komt er één loket, waar alle vragen beantwoord worden; er komt een onafhankelijke provinciale ombudsman/-vrouw en ook komt er een centraal klachten- en meldsysteem. Hoe dat allemaal betaald gaat worden? Door op andere punten te bezuinigen, bijvoorbeeld via een korting op directe uitgaven en vermindering van het aantal ambtenaren Maar ook uit een verhoging van de motorri|tuigenbelasting. Voor meer informatie: Wim Stooker, provincie Noord-Holland, tel. 023) 514 46 43, e-mail. stookerw@noord-holland Geen simpele vraag, blijkt achteraf. Op de omschrijving van mantelzorg, in onze prijsvraag van april, zijn erg veel reacties gekomen. Het juiste antwoord had moeten zijn: d) zorg die onbetaald en vrijwillig wordt verleend door familieleden of naasten. Alleen is hier lang niet alles mee gezegd. "Mantelzorg" is een beeldend woord. Het is de zorg die iemand als het ware omhult en beschut als een mantel. Iemand die oud, gehandicapt of langdurig ziek is, bijvoorbeeld. Mantelzorgers zorgen voor hun man, hun vrouw, hun (gehandicapt) kind of hun bejaarde ouders. Of voor een vriendin, of een buurman. Zij doen dit onbetaald, uit liefde, noodzaak en persoonlijke betrokkenheid Keuze hebben zij meestal niet, het is een taak die hun zomaar in de schoot is gevallen. Vooral hierdoor onderscheidt mantelzorg zich van vrijwilligers werk. In Noord-Holland zorgen naar schatting 275.000 mensen voor een partner, familie lid of bekende met een ziekte of handicap Mantelzorg is lichamelijk en emotioneel heel zwaar. Vaak gaat er veel tijd in zitten en overbelasting is niet ondenkbaar. Gelukkig kun nen provinciale steunpunten (negen inmiddels) verlichting brengen. Zij geven informatie, advies en desgewenst ook vrijwilligershulp. Bovendien organiseren ze cursussen. Ook via subsidies ondersteunt de provincie het onmisbare werk van mantelzorgers. Zo financiert zij pro]ecten voor bijvoorbeeld belangenbehartiging en mantelzorg voor en door allochtonen. Meer weten' Bel de mantelzorglijn: 0900 - 20 20 496 of ga naar www.mantelzorg.nl. Voor meer informatie. Hanna Blankevoort, tel. (023) 514 40 88, e-mail: blankevoorth@noord-holland.nl /os van Heeswijk, tel. (023) 514 37 58, e-mail: heeswijkj@noord-holland.nl U De drie enorme delen van het beeld 'Knowing by heart' van R. W. v.d. Wint worden gestapeld tot een object van 12.S0 meter hoog en 18 meter lang. Foto: Thomas Slijper Op een vloeroppervlak van 8000 m2, in de negentiende-eeuwse hallen van de oude Rijkswerf Willemsoord in Den Helder, tonen deze zomer 23 beeldende kunstenaars hun werk. Van 6 juni t/m 3 augustus. Een aanrader! De industriële locatie alleen al is een bezoek waard. Met het oog op het imposante karakter van de ruimte zijn de meeste objecten, installaties en videofilms speciaal voor deze gelegenheid gemaakt Er zijn bijdragen van vooraan staande Nederlandse kunstenaars als R.W. van de Wint, Atelier van Lieshout en Mirjam de Zeeuw, en buitenlanders als Lucy Orta, Manfred Pemice en vele anderen. Drie speciale tentoonstellingen belichten plaatselijke thema's, in 'De Gezichtseinder' verkennen vijf fotografen de wijde horizon, in 'Helderer' komen verleden, heden en toekomst van Den Helder aan bod en in 'Fotokroniek van Nieuwediepers' onthullen kiekjes uit familie albums de privé-aspecten van het marinebestaan. Van 16 t/m 19 juli (aanvang 21.30 uur) geeft Beppie Blankert Dansconcerten dagelijks een voorstelling van 'Odyssey'op muziek van Louis Andriessen. Voor kinderen is er gratis toegankelijk jeugdtheater en, in de school vakantie, een kinderatelier. Let op- Kaap Helder is geopend van woensdag t/m zondag, van 11.00 tot 18.00 uur. Entreeprijs a 6,- (CJP en kinderen van 4 t/m 11 jaar o 4,-). De ambitieuze organisatie is in handen van Stichting Kunst en Cultuur Noord-Holland. De Koninklijke Marine levert een forse bijdrage op het gebied van faciliteit en dienst verlening; de belangrijkste financiers zijn de gemeente Den Helder en de Provincie in het kader van het Actieplan Cultuurbereik Meer informatie: Eric ten Brummelhuis, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 36 29, e-mad: brummelhuise@noord-holland.nl Andere eetgewoonten, andere kleding, andere muziek, ander taalgebruik, andere overtuigingen, het zijn even zovele manieren waarop mensen zich van elkaar onder scheiden. Jong van oud, ontwikkeld van onontwikkeld, nieuwkomer van autochtoon. Noem het "cultuur". Of noem het "identiteit". Onbekend maakt onbemind. Voor een samenleving zijn cultuurbeleving en culturele uit wisseling dus van levensbelang. Daarom is er het Actieplan Cultuurbereik. Dit plan is een initiatief van het ministerie van OC&W om m samenwerking met provincies en gemeenten meer mensen en vooral ook andere mensen dan voorheen met kunst en cultuur te laten kennismaken. Bestond voorheen de doelgroep voornamelijk uit blanke Nederlandstalige volwassenen, nu wordt ook op jongeren, ouderen, gehandicapten en nieuwkomers gemikt. Zo gaat eind juni in Purmerend, onder de naam Reuring, een meerdaags multi cultureel festival van start. De activiteiten spelen zich af in musea, theaterzalen, een kerk, op de Kaasmarkt, op het water en het plantsoen van de Herengracht en in het Leegh- waterpark. Onderdeel is ook een pop- en dance event, genaamd Cityslam, georganiseerd door en voor jongeren. Eveneens in het kader van het Actieplan is in de kerstperiode in Anna Paulowna, op het winkelcentrumplein, een aantal ijssculpturen te zien. Ontwerpers en makers zijn (onervaren) jongeren van 14-18 jaar Dit project is bedoeld om jongeren voor beeldende kunst te interesseren. Gezien de locatie wordt bovendien ook veel publiek verwacht. Kortom, cultuurbeleving en -uitwisseling is een middel om jezelf en anderen beter te leren kennen. De moeite waard! Voor meer informatie: Inge Matheij, Provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 37 11, e-mail: jansenil@noord-holland.nlU In april vroegen wij naar de juiste definitie van mantelzorg. Helaas, zelf waren wij maar ten dele op de hoogte, zo bleek uit een aantal uitvoerige reacties. Om het goed te maken, geven wij elders op deze Pagina een betere omschnjving dan de gewraakte onder b): hulp van familieleden en vrijwilligers aan mensen in instellingen. Deze maand betreft onze vraag de culturele sector, die op deze Pagina veel aandacht krijgt. Welk museum ligt niet in de provincie Noord-Holland? Is dat het: a. Singer Musem, b. Teylers Museum, c. Van Abbemuseum, d. Westfries Museum, e. Museum Kranenburgh Onder de inzenders van het juiste antwoord verloten wij opnieuw, maar nu voor de allerlaatste keer, een tiental exemplaren van de zeer gewilde, zeer gedetailleerde toeristenkaart van Noord-Holland, voor automobilisten en fietsers. Uw antwoord kunt u weer sturen naar: redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlemfax (023)514 41 55, e-mail: botmanm@noord-holland.nl ...behoud van De Vrije Geer... Fotostudio Honim Even voorstellen: Patrick Poelmann is de naa Sinds 13 mei jl. gedeputeerde voor o.a. vvatei beleid en landschapsontwikkeling. Op deze fot| als provinciaal bestuurder, ergens in een Amstei damse woonwijk. Hoezo? Dat is gauw verteld, i Toen de bewoners zich bij referendum uitsprakei voor het behoud van het Weilandje Vrije Gea kwam de weg vrij om dit gebiedje onderdeelij maken van een groter geheel, de Groene As, k zuidwesten van Amsterdam. Bij de inrichtinj ervan is de provincie Noord-Holland betrokken En het provinciebestuur betaalt er ook aan mee. 1 Dat De Vrije Geer nu een natuurpark is, dat I danken we mede aan een door burgers genomen initiatief. Een lichtend voorbeeld! Wist u dat I burgerinitiatieven bij de provincie worden I toegejuicht? Zoals ons collegeprogramma al aan l geeft, gaan we aan deze inbreng veel aandachtl besteden. Ik ben er alvast mee begonnen. Da'sl wat je van een D'66-politicus mag verwachten. ..beter en goedkoper openbaar vervoer. Foto: Ella Tilgenkatrj De SP hanteert, bij haar politieke keuzes een eigen volgorde: mensen, milieu, munter. Wij stellen ons vragen als; - wat merken de mensen ervan? - hoe duurzaam is de keuze? - wat betekent het in Euro's Het Collegeprogramma 2003 - 2007 stuurt aan politiek verantwoord ondernemen, o.a. op fa terrein van zorg, onderwijs, natuur, miiieu openbaar vervoer en wonen. Bij de uitwerkfa hiervan is de SP vooral gespitst op: - bereikbaarheid van de zorg (in de buurt, betaal baar en op tijd). - bescherming van natuurgebieden (longen va) Noord-Holland). - beter en goedkoper openbaar vervoer (menset geen lucht vervoeren). - bestrijding van de woningnood voor starters 0 senioren (snel veel kleine huizen bouwen). Doel is het vinden van progressieve en soda) oplossingen. Oplossingen die eerder mens gericht dan marktgericht zijn en die in gevyon mensentaal zijn uit te leggen. In de Staten én de straten. Piet Keijzer, Drostendicp 7,1509 DK Zaandam, e-mail: pieterkeijzer@planet nl ft mei/juni 2003 34' editie p p Q y

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 14